die tot de meest betrouwbare behooren, al3 Brehm „Het Leven der Dieren", en Haacke en Kuhnert „Das Thierleben Europaas", stemmen hierin overeen, dat een ontmoeting met een wild zwijn, wanneer die toe vallig eens plaats hoeft, absoluut zonder gevaar is, wanneer men het niet plaagt. Jegens den hond ech ter is het altijd vijandig gezind, steeds tracht het hem te wonden. Het zal dus zaak zijn, voortaan bij een tocht door de bosschen geen, honden mee te nemer De kans om het wild zwijn te zien te krijgen, :s echter uiterst gering. De beesten zijn zeer voorzichtig en bedachtzaam, niet eigenlijk schuw. Hun gezicht is bijzonder slecht, hun reukzin daarentegen zoo fijn, dat ze van een mensch op 500 600 schreden de lucht kunnen krijgen; hun waakzaamheid neemt toe, zegt Brehm, zoodra zij een versch spoor van een mensch ontmoeten. Daarbij behoort heit tot de ge woonten der wilde zwijnen niet voor tegen den avoud hun leger te verlaten, om op buit uit te gaan. Al weder dus een omstandigheid, die de ontmoeting met hen tot de zeldzaamheid maakt. Men kan dus volkomen, gerust zijn. De schade, die wilde zwijnen aan den te veld staanden oogst toebrengen, Is volgens alle auteurs verbazend groot. Ze eten alles: rogge, boekweit, aard appelen, kortom alles wat het veld maar oplevert. IN HET ZWEMBASSIN. In.het „Vaderland" wordt het volgende vermakelijke voorval verteld. In zekere Nedcrlandsche stad is een drijvend zwembassin in een stroomende rivier. Rechts de dames-, links de heeren-afdeeling. De toegang ge schiedt over afzonderlijke plankieren, en de afschei ding loopt tot oj) den bodem der rivier door. Maar in een rivier staat den eenen tijd wel eens meer water dan den anderen. Eu vandaar het volgende voorval.... In hel hoeren bassin zwom een zwaargebaarde heer, een man op leeftijd, een hoogst serieus man, die de gewoonte had om van de hoogste stelling te schieten en dan onder water voort te zwemmen. Op zekeren dag deed hij het weer, en kwam niet meer boven. Dreggen werden gehaald De zwem meester dook naar hem.... Niets hielp. tntusschen speelde zich in de damesaJdeeling het vol- ^Opeens kwam, tusschen de dameshoofden,- die zich boven het water bewogen, een zwaar gebaard hoofd boven, dat met versclirikte oogen rond keek. Aanvankelijk had niemand er erg in. Maar wie be schrijft den schrik van mevrouw X, die, gewoon m het water wat te stoeien met hare vriendin, mevr. V, op eens hare mollige armen om een hals sloeg, waaraan een baard bengelde. EM gilletje. Schrik, ontsteltenis! Paniek! Een enkele minuut na zijne verschijning boven liet watervlak zag liet baardige hoofd het bassin totaal veriaten. De ver schrikte iiymfcn vluchtten in hare badkamertjes. Ge lukkig dat er een gat in de deur was, anders hadden zij niet eens kunnen zien hoe het afgeloopen was. Het liep daar mee af, dat de badvrouw het zwem mende hoofd sommeerdeBoven of onder langs te verdwijnen. Het baardig hoofd, amechtig van de reis j onder langs, en niet zeker den terugweg te kunnen i vinden, verkoos het laatste. Men zegt. dat in kleedkamertjes met 2 of meer vlucli- j telingen, heftige ruzie ontstond over de vraag wie er recht had op hel kijkffiiatje. Een minuut later was het nymfenbassm weer bevolkt, I en het was er nu luidruchtiger dan ooit. Aan den anderen kant van de afscheiding verheugde men zich over den weergevonden drenkeling. Maar er werd toch j een timmerman gerequireerd om de scheiding na te zien. ZWEMMEN DWARS DOOR PARIJS. i De wedstrijd „Traversóe de Paris a la nage weid in moeien stijf gewonnen door Ooms in 1 uur 5b niiii vier minuten eerder aankomende dan zijn gevaarlijke mededinger, de Belg Maas, die veel leed van de warmte. Derde was de Parijzenaar Raynat, vierde het jeugdige Parijsche 12-jarige meisje Juliette Guré, die met een voorsprong van een half uur vertrok. Ed. Meyer was nummer tien. Ooms zeide, dat hij veel last had van den slechten start. Het water was zeer warm. De stroom was niet sterk. Daar Ooms nu driemaal achter-een den wedstrijd dwars door Parijs" gewonnen heeft, verwerft hij den beker. DE BEROEMDE ZEESLANG. In Amerikaansche alsmede in vele Nederiandsche dag bladen, leesit men nqg al loens dat schepen b'ij binnenkomst rapporteeren de beroemde zeeslang op den Noord-A t- lanüschen Oceaan te hebben gezien. Kapitein J. Sclimidt van hel Nedeiiandsehe tank- ss. „Chariois", dat te IJrauiden Zaterdagavond van Philadelphia binnenkwam vertelde ons het volgende: Ook wij hadden de gelegenheid op de reis naar Noord- Amerika 'den 28en Juni van dit jaar op 46 gr. 20 Noor derbreedte en 84 gr. 1 Westerlengte bij kalm weder een oogenschijnlijk monsterachtig dier van 200 tot 300 meter lengte te kunnen waarnemen. De staart sloeg steeds het water eenige meiers om hoog. De kop van het reuzenbeest, die telkens boven de oppervlakte van hef water kwam gooide het water - ver om zich heen. Tusschen kop en staart waren twee kronkelingen te zien. Het geheel geleek volkomen op de beschrijvin gen van zeeslangen, die bij vorige gelegenheden gezien waren en wij waren allen dus aan boord in de grootste spanning. Onze koers was recht op hel wonderbeest toe en toen wij er ongeveer twintig meter van verwijderd waren gaven wij met ons vvinchester-gevveer eenige schoten die liet heest in liet tieliaam troffen. Het bloed kleurde de zee hel rood. Het reuzendier splitste zich in vieren en deze dec- len zwommen 'heel aardig in eene colonne van vier weg. Hel waren namelijk.... vier wal vissollen achter el kander van welke de voorste nu en dan den kop boven water gooide terwijl de achterste wild met den staart zwiepte en de middelstem rustig zwommen. De gelijkenis alsof zij één visch vormden was zoo tref fend dat wij in ide eerste oogenblikken beduusd waren. Zouden er echter niet meer rapporten omtrent het zien van zeeslangen op een dergelijk gezichtsbedrog gebaseerd zijnHdbl'. kwartaal t 9373.90'/», uitgiaf f 8869,36, in kas 504:54',.. Voor verpleging van behoeftige krankzinnigen is aan het gesticht Meerenberg f 65 verschuldigd. Van den heer P. Kroon Az. is belicht ingekomen, dat hij zijne benoeming tot lid dor commissie tot we ring van schoolverzuim aanneemt. Over de vorige maand werden 50 telegrammen behan deld. Voorzitter deelt mede, dat van het stukje grond, bezui den de Noordscharwouder Sluis, op naam van Zuid- scharwoude en Oudkarspel, door laatstgenoemde ge meente nooit belasting is betaald geworden, zoodat geen aanspraak kan gemaakt worden op de door Zuidsehar- woude aangeboden vergoeding. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvangen het besluit tot at'- en overschrijving» onvoorziene uitgaven en suppl. begrooting. Bij de hierna gehouden rondvraag geeft de heer Butter in overweging, over te gaan, tot publieken verkoop van ketel en kuip der acetyleeiigasfabriek. De heer Over raadt aan de verkooping bij inschrij ving te doen plaats hebben. De lieer A. Kroon zou het zoo willen verkoopen, dat de kooper de verplichting op zich nam, meteen het gat te dempen. Met algemeene stemmen besloten ketel en »kuip bij inschrijving te verkoopen, met verplichting het gat te dempen. De heer Rootjes wijst erop, dat den laatsten tijd gedurig rommel op de Gemeente Vuilnisbelt in brand wordt gestoken, en vraagt wat daaraan gedaan moet worden. Op voorstel van, den heer Over wordt besloten, een bord te plaatsen met de waarschuwing „Verboden Toegang" ea den veldwachter op te dragen, toe te zien en te onderzoeken, wie zich daaraan schuldig maken. Hierna sluiting der vergadering.. VAN TESSEL. Op Texel trof gisteren de bliksem vier ver uit elkander staande gebouwen. De arbeiderswoning van P. van Lenten, in Eieriand, werd zeer gehavend en de Inboedel vernield. Man en vrouw sloegen bedwelmd ter aarde en bleven als verlamd liggen. Eerst later konden zij weer opstaan. Hun kinderen bleven onge deerd. Nergens ontstond brand. Negen schapen sloe gen in de weide dood. Eenige telegraafpalen werden getroffen en zeer gehavend. DOOR DE HITTE. Een oppassend arbeider A. de Vries, wonende in het Vledderveen (Dr.), werkzaam bij den aanleg van een straatweg van Frederiksoord naar Havelte, is Zaterdagmiddag bij het naar huis gaan door over groot© hitte neergevallen en eenige oogenblikken daar na overleden. DOOR PAARDEN GEDOOD. Gisteren reed K. Kooiker, landbouwer te Nijeveen bij Meppel, met een door twee paarden bespannen wagen. Eensklaps sloegen de paarden op hol. Kooiker viel van den wagen en geraakte onder de hoeven. Hij werd door de paarden bijna onmiddellijk doodgetrapt. De ongelukkige laat een weduwe met zeven kinderen achter. ZWEMMEN, Men schrijft uit Harlingen: Onze stadgenoot, de heer Tj. H. Vellinga, heeft Zondag een zwemtocht volbracht van Harlingen naar het ten zuiden van deze stad gelegen dorp Zurig. Hij begaf zich om 3.35 ter hoogte van den Steenen Man bij Harlingen in zee en zwom recht op Zurig aan. De zee was nog al golvende en de stroom hin derde hem een weinig, daar hij steeds naar de kust werd gedreven. De snelheid waarmee hij zwom, is vrijwel constant gebleven. De eerste K.M. legde hij in 23 min. 50 sec. af en had vervolgens voor eike 200 M. 5 minuten noodig. Na 1 uur zwemmen ge voelde hij zich nog uitstekend in conditie. Na 2 uren kreeg hij eenigen last van stijfheid in den nek, hetgeen spoedig weer ophield. Eindelijk na 2 uur en 47 minuten te hebben gezwommen, bereikte bij Zurig (om 6.22) dat op een afstand van ruim 6500 M. van den Steenen Man gelegen is. Daar de heer Vellinga in een gebogen lijn, ongeveer evenwijdig aan den zeedijk heeft gezwommen, en door den stroom wel eens uit de richting werd gestuwd, heeft hij on getwijfeld meer dan dezen afstand afgelegd. Na aan komst te Zurig gevoelde hij zich nog zeer wel en heeft per rijwiel den terugtocht ondernomen. Ai teuwe Kiedorp. Zondagavond j.1'. is een kolf- en biljartwedstrijd gehou den in de „Roode Eenhoorn" van den heer Kooi man alhier. Uitslag: Kolven, 19 deelnemers, le prijs Jb. Weslerman le Barsingerhorn 141 p.; 2e Jn. Goet le Nieuwe Niedorp 128 p.; 3e P. Koopman te Nieuwe Niedorp 124 p.. serieprijs J. Hagenaar te Honsbroek 58 p. Biljarten: 18 deelnemers, le prijs Jb. Langerijs, 2e prijs Jn. Stammes, beiden te Nieuwe Niedorp, 3e prijs P. Meereboer te Heerhugowaard. GROOTE BRAND TE STAD-ALMELO. Omtrent de brand, die Zaterdagmiddag uitbrak en vijf huizen aantastte, kan nader medegedeeld worden, dat de brandweer den brand met 6 straalpijpen op de waterleiding wist te beperken tot een elftal" huizen en de kerk der Darbisten, alle onder een dak gebouwd. Van de huizen, bewoond door acht gezinnen, behoor den er 6 aan den heer F. Tijhof, een aan B. Wesselte, een aan de wed. A. Budding, een aan H. van Limburg, twee aan P. I laak mees ter. Deze huizen brandden ge heel uit. zoo ook de kerk der Darbisten, welke het eigendom der familie Scbrcuder was. De gebouwen waren alle tegen brandschade verzekerd. Van de inboedels, die niet alle verzekerd waren, werd slechts weinig gered. Te vijf uur was het gevaar geweken. Door de hitte ontstond een begin van brand, in de tegenover de be bouwen gelegen openbare school D. Een woord van lof komt zeker dc brandweer toe clie (spoedig en flink optrad. Polilic en marechaussee wisten de orde uitstekend te handhaven. Enkele bewoners van de tegenoverstaande huizen had den reeds aanstalten gemaakt, hun porcoelen te verlaten Gelukkig behoefde men dit plan niet uit te voeren. In 18o4 werd hetzelfde complex van gebouwen door brand vernield. De oorzaak van den brand is onbe- keert. wat 't personeel betreft, al reeds is besproken. Eene regeling op den ouden voet zou naar voorzitters meening dit bezwaar hebben, dat, als iemand aan de oproeping geen gevolg geeft en boete moet betalen, mén dan eindeloos geharrewar zou kunnen krijgen. Voor zitter heeft een reglement ontworpen, dat hij den raad voorleest, waarna nog eenige bespreking volgt. Goed gevonden wordt, het personeel f 0.25 per uur toe te kennen en aan de brandmeesters met hun vieren geza menlijk f 25 jaarwedde te geven. Voorzitter acht eenig salaris voor heil wel aan te bevelen. Het is allicht een prikkel om geschikte personen als brandmeester to krijgen. De heer Plevier oppert de vraag of een personeel van 30 personen genoeg is voor do bediening van de brand spuit. Spreker veronderstelt dat het hier wel een ouder wets cb systeem (zuig- en perspompzal1 zijn. Te Ursem wist spreker vroeger 16 personen aan de perspomp al leen. behalve zij, die aan de zuigpomp werkzaam Waren. De heer Plevier inoemit brand een verschrikkelijker! vijand om te overwinnenovermacht doet wijken en door vele manschappen aan 't werk te hebben, bespoe digt men de bestrijding van den brand, dien men dan toch gauwer meester kan zijn. Voorzitter acht 30 personen genoeg. En meerderen mét hem. Hij heeft den gemeenteopzichter A. Groot naar diens oordeel' gevraagd, die ook 30 personen vol doende noemde. Te meer zou voorzitter hiermee; willen volstaan, daar er gelegenheid genoeg is, om losse werklieden aan te nemen, tot welken maatregel men desnoodig kan overgaan bij voorkomende gelegenheden. De heer De Boer bespreekt de wenschelijkheid van het geregeld beproeven van de brandspuiten en vindt het goed. daaraan de hand te houden. De heer Appel meent het vervoer van de brand spuit nog even te moeten bespreken en acht het aan bevelenswaardig dat er een bode is, die de spuit komt halen. De heer Plevier zou daarvoor, tegen vergoeding naastbij wonende paard- en rijtuigverhuurders willen bezigen. Goedgevonden wordt, het reglement vast te stellen. De Raad gaat in comité ter behandeling van recla mes Hoofdelijkeu Omslag. Bij heropening komen de Armvoogden, de heeren Den Hartigh en Steur ter vergadering en doen rekening en verantwoording voor het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1910. De rekening met bescheiden wordt nauwkeurig be handeld, nagezien en met algemeene instemming goed gekeurd en vastgesteld op de volgende cijfers: ontvang sten f 3768.57, uitgaven f 4066.38, nadeelig saldo f 297.81. Besloten wordt, met het oog op het bedui dend nadeelig slot der rekening eene extra subsidie van f 500 dit jaar toe te kenn,en aa,n 't Armbestuur, behoudens boogere goedkeuring daarop van Ged. Sta ten aan te vragen. Na eenige huishoudelijke besprekingen tusschen Raad en Armvoogden, waarbij tot verlaging van een i der uitdeelingsposten wordt overgegaan,, wordt van dit punt afgestapt, bij welke gelegenheid voorzitter 1 zijn warmen dank aan de heeren vertegenwoordigers van het Armbestuur brengt voor hunne accurate boek- houding, de zaak wederom in hunne belangstelling aanbevelende. De rondvraag niets opleverende gaat de Raad nog- j maals in comité, omwederom eenige reclames Hoof delij ken Omslag te behandelen. DE WARMTE. Door de buitengewone warmte is het gebruik van duinwater te Amsterdam zoodanig toegenomen, dat de voorhandeu inrichtingen in de winplaats nauwelijks 't benoodigde water kunnen leveren. In verband hiermee wordt reeds voor de waterle- vering aan de Bad- ei; Zweminrichting aan den Heili- geweg. waarvoor sedert einde van 1909 duinwater was gebruikt, weder als vroeger, Vechtwater aangewend. AFSCHEID Mi'. G. VAN TIENHOVEN. Mr. G. van Tienhoven, afgetreden Commissaris der Koningin in Noord-Holland, nam heden afscheid van het gemeentebestuur van Haarlem en van de stad zelf en stelde den burgemeester duizend gulden ter hand voor de armen. 1 Zaterdag heeft mr. Van Tienhoven afscheid geno- men van de ambtenaren van het gouvernement. KRANIGE POST. Door de posterijen werd dezer dagen een, brief ont- 1 vangen met het volgende alleszins duistere adres: Corapani Salvatici Steamer Liontersceli, j Olanda. De post heeft kans gezien dezen brief aan het juiste adres te bezorgen, door te ontdekken, dat be doeld was: Salvation Company, Steamer Lyons, Terschelling, Holland. alleen voor zieken kan geleverd worden, misschien zelfs alleen op geneeskundig voorschrift. GEMEENTERAAD OUDKARSPEL. I Raad der gemeente Oudkarspel op Maandag 31 Juli 1911, des vo'ormiiddags half elf. De vergadering, door alle leden bijgewoond, wordt met een hartelijk welkom geopend door den voorzit ter. den hoer M. J. Kroon Mz., burgemeester. Na voorlezing der notulen, die ongewijzigd worden' goedgekeurd en vastgesteld, verzoekt de voorzitter den heeren A. Kroon Pz.. J. Hansen en F. Bouwens, zitting te nemen in de commissie tol onderzoek der geloofsbrieven van de herbenoemde raadsleden, de hee ren M. Rootjes en J. Kalvcrdijk, die hierop dc raads zaal verlaten, waarna de vergadering wordt geschorst. Na heropening deelt de voorzitter der commissie,1 de lieer A. Kroon Pz. mede. dat alles in orde is bevon den, zoodat tot toelating wordt besloten. Aanbieding heeft plaats van de gemeente-rekening over 1910. aanwijzende in ontvangst f 36.604.17, uitgaaf t 37057.16',», nadeelig saldo f 452,99'/;». B. en \Y. stellen Voor, den assisteerenden Rijksveld wachter in het vervolg voor de 9 kermisdagen een gra tificatie van f 15 en voor l(et gehouden muziekfeest aan den Rijksveldwachter v. d. Meijden voor 3 dagen f 5 toe te kennen. Ingekomen is van de I^angcdijkor Winkeliers-, Ne ring- en Vakvereeniging een adres van adhaesie roet het genomen raadsbesluit, betreffende wering van be delarij, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Van den directeur der gasfabriek is dankbetuiging ontvangen voor de verleende gratificatie voor bemoei-1 ingen inzake den verkoop van dc Acetyleengasfabriek Bij gehouden kasverifieatie werden kas en boeken in orde bevonden. Over 1910 bedroegen ontvangst en uitgaaf, als boven vermeld', dc ontvangst over het af kend. GEMEENTERAAD HEERHUGOWAARD. Vergadering van den Raad der gemeente Heerhugo waard. gehouden op Maandag' 31 Juli 1911, 's namiddags ten 2 ure. 0 Voorzitter. Burgemeester Van Slboten. Allen present. Een vacature (P. Wonder Az.). Voorzitter opent de vergadering', waarna de notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een missive van een te Zuid bergen ge vestigd geslicht voor opvoeding van weezen, dat zich daarvoor aanbeveelt. V\ ordt voor kennisgeving aangeno- Komt aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde en herbenoemde gemeéntéraads- cden. Voorzitter vraagt of er bezwaar bestaat, dal de herbenoemde leden Appel en v. d. Oord bij dat onder zoek m de vergadering aanwezig blijven. Mocht dal zoo zijn dan zal hen worden verzocht de zitting even ie verlaten. Er bestaat geen bezwaar. De geloofsbrieven worden alsnu alle zeven onderzocht en'goedgekeurd Voorzitter stelt nu voor, alle 7 hoeren, wier!geloofc- bnevc.11 zijn onderzocht, als raadsleden toe te laten Algemeen goedgevonden. Voljgt aanbieding van de gcmi-enterekcmng. reeds door nagezien. Wordt thans nog eens behandeld om later door eene commissie, waartoe de heeren 1 icvicr, De Boer en Schilder worden aangewezen met bescheiden te worden doorgeloopcn. Totale ont- rïoaS" '26467,OO1/2, uitgaven f 25973,M','*, batig saldo f 493.ob. Daarna wordt de rekening voorloopig zoo goedgekeurd, om 14 dagen ter ris ie te blijven liggen Aan de orde wondt gesteld bespreking brandweer. Voorzitter zegt. dat zooals pit de notulen bleek de brandweer, die hier in een armoedigon toestand ver GESLAAGD. De heer J. B. L. Kaindl, leerling van den heer I. Prins Az., slaagde èu voor het examen boekhouden vanwege de vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen èn voor dat vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Vereenigingeu. WINKEL. Het voornemen bestaat om de jongelieden, die zich in Nieuwe Niedorp en Barsingerhorn hebben aange meld voor deelname aan het voorbereidend militair onderricht, in de gelegenheid te stellen dat onderwijs in deze gemeente bij te wonen. WINKET.. Zondagmiddag ontstond brand bij den veehouder A- Strijbis. Een hooiklamp van pl.m. 30 wagens hooi is I gedeeltelijk verbrand. De brand is ontstaan doordat kinderen met luci fers in de nabijheid van hooi hebben gespeeld. I Verzekering dekt de schade. ONDEUGDELIJKE WAAR. Te Haarlem is een vijfjarig knaapje, Dijkstra, 11a het eten van worst ernstig ongesteld geworden en spoedig overleden. De vader, die ook van de worst at, is eveneens ongesteld geworden- MELKSCHAARSCHTE. De Arnh. Crt. schrijft: Daar ons dezer dagen herhaaldelijk geruchten ter oore kwamen over groote schaars ebte aan melk heb ben wij bij de groote inrichtingen te Arnhem eens geïnformeerd, 't Schijnt dat de eerste aanleiding is geweest het mond- en klauwzeer, waardoor voor on geveer drie maanden de melkaanvoer begon te ver minderen. Hoewel het mand- en klauwzeer thans weinig meer beteekent, is het gebrek ernstiger geworden door de langdurige droogte, waardoor het gras in de weiden verdort, zoodat de beesten, die toch reeds zwak zijn, voor zoover ze lijdende waren aan mond- en klauw zeer, nu te weinig krachtig voedsel krijgen om vol doende melk te leveren. We vernamen dan ook dat het gebrek met den dag ernstiger wordt. De directeur der Nieuwe Melkinrich ting in de Karei van Gelderstraat te Arnhem deelde ons mede dat zijn leveranciers iederen dag ongeveer 100 L. minder kunnen leveren, d.i. dus iu een week 700 L., alzoo een beduidende hoeveelheid. Hij heeft drie dagen lang verschillende plaatsen van ons land bezocht o.a. in Brabant en Holland, doch ook daar is het gebrek even groot; xvoor geld noch goede woorden kon hij ergens melk krijgen. De directeur deelde ons nog mede, dat slechts na eenige dagen van aanhoudenden regen, verbetering in den bestaan- den toestand kan ontstaan, doch ook dan duurt het zeker nog eenige weken voor die verbetering merk baar wordt. Hij geeft dan ook het publiek ernstig in overweging mede te willen werken en te willen be seffen dat er werkelijk niet meer ban geleverd wor den. Zooveel m'ogelijk wordt aan de klanten iederen dag geleverd, in verhouding van hetgeen zij anders ontvangen. Doch de directie kan er niet voor instaan dat den volgenden dag dezelfde hoeveelheid zal ge leverd worden, 't Is dus .ivenschelijk dat men de melk slechts gebruikt voor de noodzakelijkste behoef ten en niet om te> drinken voor den dorst. Wanneer geen verandering komt, is de tijd te voorzien, dat Plaatselijk Nieuws. VOETBAL. Zondag jl. speelde de Voetbalvereeniging Sparta van hier, tegen Juliana te Twisk. Het spel ving aan zonder scheidsrechter. Even vóór rust ontstond er een klein verschil. Sparta had nl. recht op; een vrijen schop, daar de doelverdediger van Juliana een overtreding maakte. Juliana wenschtö deze echter niet toe te kennen en weigerde door te spelen. De stand was toen 00. Deze wedstrijd is dus reglementair door Sparta met 50 gewonnen,- EEN MOOI RESULTAAT. Door de commissie van beoordeeling van het Or kest van het Concertgebouw te Amsterdam (directie Mengelberg), is een compositie van onzen plaatsge noot den heer Dartillact van Tright goedgekeurd. Deze compositie is getiteld: Theseus, een sympho- nisch gedicht. KORFBAL. Zondag a.s. speelt de Schager korfbalclub 'n wed strijd tegen de Sportvereeniging H. B. S. van Den Helder op het Wilhelminaterrein alhier. De wedstrijd zal plaats hebben des avonds om zes uur. Deze match belooft zeer spannend te zullen worden. S. K. C. won de vorige maal na een feilen strijd met een voorsprong van slechts 1 punt, thans zal H. B. S. er wel alles op zetten om een overwinning te boeken. De Schager club mag dus wel het uiterste prestee- ren om haar meerderheid te blijven toonen. Veel be langstellenden worden verwacht, om dezen bepaald in teressanten wedstrijd bij te wonen. LEERAAR R.L.W.S. De Directeur-Generaal van Landbouw maakt be kend, dat met ingang van 1 October te vervullen is de betrekking van leeraar aan de R.L.W.S. alhier. Aan die betrekking is, eene jaarwedde verbonden van f 1500, welke na 4 jaar kan verhoogd worden tot f 1650. na 8 jaar tot f 1800 en na 12 dienstjaren tot f 2000. Sollicitanten moeten in het bezit zijn van eene akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en van de akte van bekwaamheid tot het geven van la ger onderwijs in de land- en tuinbouwkunde. PROCESSIE-TREIN. Met den processie-trein naar Vlaardingen vertrok ken hedenmorgen van het station alhier 10 perso nen. TRAM WIERINGENSCHAGEN. Het schilderwerk aan 4e tramgebouwen van da lijn WleringenSchagen zal worden uitgevoerd door den heer J. Baars, alhier. EEN ACTIE. Aan een 180-tal huiseigenaren is vanwege B. en W. onzer gemeente een aanschrijving gezonden, 0111 een aantal regenbakken en privaten te verbeteren of bij te bouwen. Dat deze aanschrijving niet overal met veel genoegen is ontvangen, was te denken en kan tevens blijken uit een in dit blad voorkomende ad vertentie. waarbij deze huiseigenaren ter vergadering worden opgeroepen om met elkaar de gezamenlijke belangen te bespreken. HARMONIEKAPEL. Onze Harmoniekapel gaf onder leiding van den hr. Dartillact van Tright Zondagavond in den tuin van den heer J. Igesz een, concert voor kunstlievende leden. Zooals steeds mag de kapel op een goed concert bo gen. Het was een met zorg saamgesteld programma, met verschillende aantrekkelijke nummers. Het alge meen resultaat was bevredigend. Ook over het bezoek kon men, tevreden zijn, er was voor Schagen veel publiek en de ontvangsten war ren, zooals ons gemeld werd als nooit tevoren. Ver schillende inwoners onzer gemeente moesten ge weerd worden, daar zij geen kunstlievend lid waren. Nu a.s. Zondagavond herhaling van dit concert, het zgn. volksconcert met vrij entrée voor een elk. Telegrafisch Weerbericht 1 AUGUSTUS. VERWACHTING. Zwakke tot matige veranderlijke, later Zuidweste lijke wind. Toenemende bewolking, waarschijnlijk on- weder. Later koeler. Gemengd Nieuws. NOODWEER OP SICILIë. Parijs, 30 Juli. De Temps meldt uit Palermo, dat door een onweer verschillende huizen van het dorp Vizini vernield werden. Er zijn vijf dooden. ZWARE BRANDEN. 1 Parijs 30 Juli. Een brand vernielde een groot ma gazijn van telefoonkabels en telegraaftoestellen van de Compagnie du'Nord te St. Ouen. Volgens de bla den bedraagt de schade éen millioeu. Bijna op het zelfde oogenblik brak er brand uit op den anderen oever der Seine op een, werf. De schade bedraagt ongeveer 10,000 francs. SABOTEURS EN MOBILISATIE. Donderdagavond heeft te Parijs een vergadering plaats gehad van- een honderdtal min of meer in de revolutionnaire beweging naar voren tredende perso- nen. Punt van beraadslaging: het door de partij in te nemen standpunt tegenover de regeeriugsmaatregelen (tot onderdrukking der anarchie). Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, hield de arbeider Bricheteau een rede, waar in hij o.a. zeide: I ..De arbeidersklasse is bereid een oorlog te ver hinderen. De regeering moge weten dat wij bij een eventuëele mobilisatie niet zullen oprukken- Wij zullen haar saboteeren. Wanneer wij al gehoor geven aan het oproepingsbevel, dan, zal dat geschieden om wa pens te bekomen, teneinde daarmede onze eigen vrij heid te bevechten." Daarna verheerlijkte Bricheteau de sabotage der spoorwegen en in het bijzonder den gruwelijkeu aanslag van Pont de 1'Arche, die bijna tot een cata- strophe geleid heeft en vervolgde: „In geval van mobilisatie zullen de kameraden licht werk hebben aan de Parijsche stations en de knoop punten in de provincie. Wanneer gij wordt opgeroe pen, dan weet ge wat u te doen staat om de regi mentscommandanten te doen verdwijnen. I Andere sprekers verklaarden met deze woorden m te stemmen, hoewel zij zich in hun uitdrukkingen meer matigden. Ongetwijfeld zal het Fransche legerbestuur by n eventueele mobilisatie goed doen rekening te houden met het drijven van deze vaderlahdslooze (aiiatici: dat deze enkelingen echter met meer daa hoogstens even storend zouden kunnen ingrijpen in het rader werk van ^n mohielmaking van het Fransche volk. 1 hSGroo°erdgelïr schijnt ons te liggen In de werk- 1 zaamheid van deze antimilitaristen bij een tijde- i liiken tegenslag van de Fransche wapenen. Dan zou d„ aauwezigheid van enkelen hunner bij geslagen af- dAftltngen het moreel ernstig kunnen schaden, met I „Uö gevolgen van dien. waarin wellicht het grootste gevaar schuilt voor Frankrijk van deze antimilitairis- tische propaganda. FABRIEK INGESTORT. Rouaan, 28 Juli. Tengevolge van het onweder is een in aanbouw zijnde fabriek te Grand Quevilly in gestort, waarbij negen personen gedood en vier ern- istig gekwetst werden. HET VATICAAN EN DE PORTUGEESCHE MO NARCHISTEN. Eenige bladen vernemen uit Lissabon dat kajmein

Schager Courant | 1911 | | pagina 2