EEN ONTPLOFFING. Men meldt uit Maastricht: Gistermiddag had op de aardewerkfabriek „Spinx" een geweldige ontploffing plaats in een beerput. De ontploffing was zoo ontzettend, dat op de twee de verdieping der fabriek de ruiten barstten. Door de losgelaten stukken van de put en van het privaat, werd P. Kampstein, aan hoofd en been gekwetst. Zijn toestand is redelijk. Vermist werd do 13-jarige Poldervaart, die het laatst in de buurt van, het privaat was gezien. Men ging direct aan het werk om den beerput leeg te pompen: Om 8 uur werd het lijk van den vermiste de wam" tot ironie gemaakt), hier sta je in je over op den bodem gevonden. De jongen was gestikt en hemd- Je haren klevend tegen het voorhoofd, stop- lag bedolven onder do steenen. pe^ge kin, het gezicht rood, de voeten in groene De oorzaak van de ontploffing is niet met zeker- kamermuilen! held te zeggenVeelal hebben de werklieden de g'~" Bij elke rustpooze ging haastig de mouw langs 't woonte, als zij van het privaaaj gebruik maken öel1 gezicht Hij stond in de serre van 't pension en speel pijp of sigaar op te steken en vermoedelijk de de het concert van Mendelssohn. Hij stond in zijn jongen een lucifer of een brandend eindje sigaar in overhemd en zijn bretels zakten af, K,°?rd'e -schreckllol," o£ Jgt persen en zich verder sluiten to/;r c°,i® idoni,5.''wat'l3 er van geble- -"r-- 3£ngs ach'.er het voetlicht in 'le- ""Ssiegante coifture boven vacht bleek gevl4t6ldeZk'?r,'lauw"",ai!ls d°°r M>rSvuldi8 l,!'..,... ...harten baard linnen, glimmend van 11 smoking van kostbare soepele uorevers - de voeten ln scll'>e- nen v»« *'aai' voetlicht in weerglansde. jjn nier •'Q- de Sommerfriscihe (een woord, door .in tAt irAtiiü crAmnalrH Sim* ctn {a in in nvm'- den put geworpen, waardoor de ontploffing is ont- staaan. BRANDSTICHTING. Te Budel zyn de boerderijen ran S. Nyssen en Lamers verbiand. De ,'s Hert. Crt." meldt hieromtrent Negentig graden wees de thermometer! Een straatjongen hing over 't tuinhek van 't pen sion en riep tot een anderen jongen: „Potdorie, Hein, lieur die vont 's speulen!" I Maar in de kamer achter de serre, donker en koel door de gesloten gordijnen, daar was een oude, def- -By' Nyssen was alles» laag" verzekerd, terwijl by La- tige dame met zilver-grijs haar; zij lag in een langen ffters vrijwel alles gedekt zal Syn. Moedwil ligt byna stoel stil te luisteren en te staren naar haar zoon, zeker voor de hand, want denzelfden nacht werd uit de die voor hèar en voor zichzelf speelde; in de Som smidse van H. Itooyakkers eenig tuig ontvreemd en i merfrische met haar alleen, in 't stille dorpje op de door de sacristie in de kerk ingebroken. Hier werden -Veluwe. een paar offerblokken geforceerd, doch werd verder niets Ja, ja, gnadige Frau uit Berlijn, ja, madame la zijn naam doen. Vrijdag ontving hij o. a. een groote mand cakes en gebak, een mand paling en schoon gemaakte vtsch, terwijl er niet minder dan drie Ata- xen voor zijn deur verschenen! KAASMAKER. In de jl. Zaterdag gehouden bestuursvergadering der Stoomzuivelfabriek De Landbouw te Haarlem, zijn op de voordracht gesteld, tot benoeming van een kaasmaker, de heeren (in alphabetische volgorde): C. Belles te Koedijk, P. Hoogland te Oude Niedorp, H. v. d. Meer te Twisk, en C. Speelman te Heer- kugowaard. MEIKERSEN EN HET VAGEVUUR. In een correspondentie uit Holland in het Börsen- blatt, steekt de correspondent den draak met de re clame, ten onzent sedert eenigen tijd door het week blad Het Leven ^gevoerd. Zoo schreef hij: „Sedert geruimen tijd wordt voor I-Iet Leven een levendige en vaak origineel© reclame gemaakt; of zij werkelijk vruchtbaar is, is echter betwijfelbaar. In Juni bood dit blad allen, die vóór 1 Juli voor een jaar zich abonneerden, drie pond meikersen, gratis en franco aan.. Wellicht spoort deze vinding den een of anderen uitgever van een noodlijdend blad tot ge lijke maatregelen aan, welke opmerking de redactie van het Börseublatt op de volgende wijze beantwoord de: „Wij vei zoeken onzen buitenlandschen correspon- derlen, onze» lezers niet met dergelijke opmerkingen ii dj verzoeking te brengen, want in dit opzicht is 't slecht kersen eten met onze heeren boekhandelaars. rWat bij ons op dit gebied bereikt wordt, kan dit ontvreemd dan de inhoud ervan. Het schynt den lui comtesse uit Parijs, je kunt niet raden, waar nu „der 00fc wej zonder leentjebuur bij het buitenland te gaan dus om specie te doen geweest te ?yn. i berühmte Hollander", „le célèbre Hollandais", die spelen. Zoo laat b.v. de Armenseelenbote, te Würz- Ook bly'kt dit uit het feit, dat tijdens den brand by 1 allen dezen winter zoo pakte waar die nu uit- i,ur„ verschonend, jaarlijks 72 heilige missen voor Lamers een persoon het huis der wed. van Oyen, dat hangt! Je zoudt denken, hem te vinden in Monte de lieve afgestorvenen der abonnenten lezen en neemt vlak orby ligt en waar men ook, op redding der grootste i Carlo, in Spa, in Ostende of Schevenlngen; en je \er- de vooru""l betalende lezers in den Sühneverein der waarden bedacht, reeds gereed geld, goud enz. in een moedt niet dat hij maar zoo'n eenvoudig goed mensch zak had klaar liggen, plotseling binnentrad en onderdo *s en 'n de Sommerfrische ging, in het simpele Gel- oogen der bewoonster zich van den zak meester maakte dersche dorpje, met zijn oude moeder. - - i Ea dat hij er 't Concert van Mendelssohn speelde voor haar bij 90 gr. Fahrenheït! dadelijk aan den eersten den besten toe. Dies tooi het drietal naar een naburig café. Daar werd vai de „schenking" een contract opgemaakt, waarmede men zich voorstelde naar een advocaat te gaan. On ten aanzien der „quaestie van vertrouwen" de proe op de som te nemen, stelde de eerste kennis aat den Ier zijn gouden horloge en een groot bedrag aai geld ter hand. De Ier ging heen, de beide anderei bleven in het café. waar na een poosje de Ier te rugkeerde, die eerlijk alles teruggaf. Nu was het de beurt van den boekhouder uit Iow om te toonen, dat hij de anderen vertrouwde. Hij stelde zijn portefeuille met 200 dollar aan papiergeld aan de beide anderen ter hand, dezen vertrokken en. zijn niet weer in het café teruggekeerd. Den Amerikaan bleef niets anders over, dan aan gifte te doen bij de politie. Gisteren verliet liij Amsterdam, naar men mag aannemen wat voorzichtiger geworden ten aanzie;: van nieuwe kennissen en liefdadige landgenooten. Uit en voor de Pers. ijlings verdween. Later op den dag is gevonden een sigarenkistje met allerlei kleingeld, dus wellicht den inhoud der offerbussen en wat inbrekerstuig, terwyl in den Heikant de zak met gouden en zilveren sieraden werd teruggevonden, zoodat alleen het bankpapier en de DE MOORD TE VUCHT EN DE KAARTLEGSTER. Men schryft aan De Tyd In verband met de berichten, die in de pers de ronde verlatene 'Jeltn ln het vagevuur op. En wat beteeke- nen nu die drie pond meikersen, naast dergelijke be- voorrechtingen in ons zieleheilü" FRANSCHE JEZUÏETEN IN LIMBURG. Naar de L. K. verneemt, zijn de gebouwen der voormalige pachthoeve De Kroon te Heer, toebehoo- rende deels aan de Fransche Carmelitessen, deels aan burggraaf Du Pare, in eigendom overgegaan aan Fran- specie ter "waarde via circa f1000 de begeerde" buit der 1 hebben'ge°daan7naaT arateidtag van den afschuweipensclle paters J^ten onverlaten rs gebleken. moord, te Vught in Noord-Brabant, geploegd door zekeren 1 OVER DROOGTE. Natuurlyk is de politie ten zeerste in de weer, om de Ruth op een Jong meiaje van achttien jaren, Adriana Vandaag regent het; en nu wy op den kalender zien hand op de dieven te kunnen leggen en ze der gerech- v Roosmalen, stelden wy ter plaatse zelf, nu de ge- dat het pas 21 Aug. is, moeten wij wel gelooven, dat tigheid in handen te leveren. moederen eenigszins gekalmeerd zijn, een onderzoek in. OPMERKELIJK Wy kwamen daarbij tot merkwaardige ontdekkingen Opmerkelijk is het dat, waar overal in Friesland heten ontvingen mededeelingen, die in geen enkel verslag mond- en klauwzeer heerscht, geea enkel ziektegeval tot hiertoe werden gereleveerd. voorkomt onder de ruim honderd koeien, die op de. Zoo vernamen wy, dat de van den moord verdachte Kwelders te Paesens grazen. Men schrijft dit toe aan jongen met het vermoorde meisje Donderdags voordat het meerdere zoutgehalte van het gras. de moord werd gepleegd, zich begeven hebben naar een SLACHTOFFERS VAN HET VLIEGEN. kaartlegster, woonachtig in de wyk Siberië te 's-Herto- De toestand van de nog in het Diaconessenhuis te i genbosch, om zich de toekomst te laten voorspellen. g0ZQ kaartlegster schynt uit do teekenen harer geheim- Leeuwarden verpleegd wordende slachtoffers van het vliegongeluk aldaar, mevr. dr. Winkel uit Besoyen en mevr. Faber uit Bolsward, is steeds vooruitgaande. Door een longontsteking baarde de toestand van mevr. Winkel eenige weken meerdere zorg, doch thans is alle gevaar geweken. Mevrouw Faber zal heden naar haar woonplaats vertrekken ELLENDIGE TOESTAND. Men schryft uit Kaatsheuvel Staan hier in onze naaste omgeving de veldvruchten er tengevolge van de groote hitte en langdurige droogte zear armoedig by, thans beginnen ook de rupsen enorme schade te doen in veld en tuin. Vooral de verschillende koolsoorten worden letterlijk kaal gevreten. Het is treurig om te zien, hoe van geheele velden met boeren kool alleen het geraamte der planten is overgebleven spichtige stengeltjes met uitstekende armpjes zonder bladgroen. Ook verschillende andere gewassen zyn er niet beter aan toe. De schade voor den landbouwer is groot, te meer nog, daar hy deze afgevreten plantjes by gebrek aan regen niet door nieuwe kan vervangen. Ook de weiden zyn op de meeste plaatsen van den hoogeren zandgrond kaal on zwart geroosterd door de zon, zoodat ze geen voedsel meer bieden voor de koeien. Tengevolge hiervan alsmede door het algemeen heer- schende mond- en klauwzeer, hebben zich de meeste boeren verplicht gezien den prys der melk te verhoogen. Vooral in Tilburg wordt door de landbouwers hierover geklaagd. De boeren die op „het gehuurd" zitten,hebben zinnige kunst te hebben afgeleid en dit den beiden ais hun noodlot te hebben voorspeld, dat de jongen binnen drie dagen na dit consult twee gezinnon ongelukkig zou maken. Het meisje vertelde het resultaat van het onderhoud met de kaartlegster aan een harer vriendin nen, waarop deze haar ten antwoord gaf„Nou, Jana, als het je dood is, dan zal ik goed voor je bidden." Ook de jongen scheen erg onder den Invloed te zyn geraakt van het consult by de kaartlegster, zoodat hy deze voorspelling in zyn omgeving vertelde. Hy werd dienzelfden avond om elf uur, sterk onder den invloed van drank, door twee vrienden thuis gebracht. Den volgenden morgen werd hy door de stiefmoeder in gezelschap van het thans vermoorde meisje om zes uur in dezer woning aangetroffen, en het gelukte de stief moeder hem mee naar huis te nemen Hy scheen toen nog niet nuchter te zyn. Op Maandag, volgende na deze voorvallen, is de moord geschied. Wat er in den tusschentyd is gebeurd, hebben wy in de bladen kunnen lezen, alsmede het relaas van den moord zelf. Wellicht is het van belang om na te gaan, in hoever het consult by den kaartlegster invloed heeft gehad by de gepleegde daad. EEN HARDLOOPER. De Pr. Gr. Ct. vertelt: 't Was in een tweedeklasse spoorcoupé van Grypskerk naar Groningen, de trein van tien uur 's avonds. Dramatis personae: Vier van Grypskerk komende het dit jaar zwaar te verantwoorden. De veelal hooge llh^Ks v£T de viieg^ort ondereen gezet al huuroriizen van erf en landernen maken de winsten i,i huurpryzen van erf en landerijen maken de winsten dit jaar zóó onbeduidend, dat deze onmogelijk een be staan kunnen verschaffen. Zelden is voor den land bouwer een jaar zoo tegengevallen als 1911, dat zich in den aanvang zoo prachtig Tiet aanzien. TWEE SCHUITVOERDERS VERDRONKEN. Gisteravond werden twee dekschuiten van den Vereenigden Steenkolenhandel gesleept van de Rietlanden met bestemming naar IJmuiden. Ze werden gesleept door de sleepboot „Unser Fritz", kapitein Wildeboer. Ter hoogte van de Petroleumhaven begon een der schuiten te kantelen. De kapitein, die dit bemerkte, wierp den tros los en sloeg onmiddellijk terug, doch kon het kantelen niet verhinderen, terwijl de kantelende schuit ook de andere deed omslaan. De schuitenvoerders Bakker en Vlaming verdwenen in de diepte. Men wist, dat Vlaming zwemmen kon, doch van Bakker was men op dit punt niet zeker, waarom aan hem het eerst de reddingsboei werd toegeworpen. Het mocht echter niet baten, en Vlaming, die ver moedelijk in een net verward geraakte, kon ook niet meer gered worden. Bakker is gehuwd en vader van twee kinderen. Vlaming is ongehuwd. Beiden zyn te IJmuiden woon achtig. De lijken der twee zoo noodlottig om het leven ge komen mannen zyn met de sleepboot daarheen vervoerd. De oorzaak van het kantelen der schuiten is onbekend. VERPLETTERD. Vrijdagmiddag- wilde op de schroefbouten- en moe- renfabriek der firma Everts en Van der Weyden te Helmond de werkman .1. Slagers een drijfriem op leggen; hij had echter de onvoorzichtigheid de ma chine niet eerst stil te zetten, met het ongelukkig gevolg dat hij werd gegrepen en verpletterd. De dood was onmiddellijk ingetreden. ONGEVALLENVERZEKERING VOOR ZEELIEDEN Naar Het Volk mededeelt heeft Minister Talma- aan alle tot de zeevaart in betrekking staande ver- eenigingen ook de vakorganisaties een schrij ven gezonden waarin hij die vereenigingen uitnoodigt zich te doen vertegenwoordigen op een vergadering, waar „een schema" voor een zeelieden-ongevallenwet zal worden besproken Het ligt in de bedoeling, om den aanwezigen op die vergadering een exemplaar van bedoeld schema uit te reiken. WINKEL. De leerling der school voor M. L". lager onderwijs te Winkel, Willem Keuken, had het succes deze week te slagen voor het examen der Middelbare Techni sche School te Dordrecht. UIT DE ZOMERFRISCHE. In z'n hemdsmouwen heb ik hem zien spelen. Hij speelde het concert van Mendelssohn in de serre van zijn pension. Hij speelde het op zijn kostbare viool die hij meenam in de Sommerfrische. Hij speelde het, terwijl een koopman meloenen, „krek van de veiling", stond te verkoopen, aan de deur. En de juffrouw van 't pension, verteederd door de schoone muziek, die kocht er voor hem den fijnsten meloen. Een hulde, in de warmte meer dan een lauwerkrans waard. Och, hij had het zoo warm! Als de compositie lan ge streken eischte, dan gutste het zweet van zijn gezicht; het droop langs zijn slecht geschoren kin, en de haren plakten tegen zijn voorhoofd. Kerel, kerel, als „Gniidige Frau Kommerzienrat" of „madame la comtesse" je hier zagen je roem, je applaus waren naar de maan, en haar schoone lippen, die anders zoo lief tegen je glimlachten, ze maar doorpratend heer, waarschijnlijk een handelsrei ziger, on twee welbekende Groningsche heeren, die waarschijnlijk op plantenzoeken uit geweest waren. De prater is vol over vliegmachines, auto's en andere snelle voertuigen en gaat van dat chapiter langzamer hand over tot de tegenwoordige snelheden in't algemeen, waarvan hy wonderbaarlijke staaltjes wist op te dia- schen. „Maar ik zeg toch maar", aldus deze man met radde tong, „met loopen kom je toch ook een heel end. Ik was vroeger een enorme hardlooper. Overal de eerste pryzen. Wacht 'k heb nog een medaille in den zak. O, bliksem nee, nou heb 'n verkeerd vest aan. 't Was 'n derde prys, toen heeft die meneer, (wyzend op een der andere heeren dien hy goed schynt te kennen, doch zich nog nooit aan een wedloop heeft gewaagd) den eersten gekregen. Gelooven jullie niet? Nou hoor, maar ik loop enorm. Stap zoo meteen in Yierverlaten uit, en loop op een draf naar Groningen, waar ik dan nog eerder aan 't station ben dan jullie. Och wat, nee 't Zou ook wat om tegen zoo'n koffiemolen te loopen Eenige oogenblikken stilte en onderdrukt gegrinnik der reizigers. „Vierverlaten, wie uit Vierverlaaaten?" „Hier, ik mot d'r uur, ik mot loopen naar Groningen, toe dan kerel, gauw nau. Zal je zien dat ik er eerder ben dan jullie heeren, saluut." En daar rent de dikke heer, onder groot pleizier van de achterbly venden en tot groote verbazing van de con ducteurs die den man gek meenen, het lange Vierver- later perron af, waar hy verdwijnt. De achtergebleven reizigers lachen nog wat over het dolle idee van den vermakelijken reisgenoot. Aankomst in Groningen. De reizigers stappen uit; wan delen naar voren om 't laatste trammetje naar huis te pakken. Daar staat waarachtig in de vestibule, geleund te gen het rywielhek, de dikke reiziger, met z'n zakdoek 't zweet van z'n bol gelaat veegend. „Nou wat zeg je d'r van. Mooie tyd gemaakt watte...? Ja, ik ben 't nog niet verleerd hoor." Dan verdwijnt hy, om z'n hotel op te zoeken. De reizigers na-lachend, zoeken hun huisgoden eveneens op. De lezer zal evenals de personen die dezen hardlooper hebben zien werken, begrepen hebben dat ty'n draverij slechts enkele seconden heeft geduurd n.1. van de ach- torste coupé van den trein naar de eerste. Xoordschariroude. Het Harmoniegezelschap Excelsior te Noord-Schar- woude behaalde j 1. Zondag by het muziekconcours te Krommenie den 3en prys a in de derde afdeeling. HEERHUGO WAARD De heer C. Borst, wegarbeider aan het baanvak Heer Hugowaard—Castricum, hoopt op 6 September den dag te herdenken, waarop hy voor 25 jaar by de H.IJ.S.M werd aangesteld. EEN BURGEMEESTERS-QUAESTIE. Naar aanleiding van ter tafel gebrachte klachten door een lid van den gemeenteraad van Aalsmeer, werd in de op Zaterdag gehouden openbare vergade ring van, den Raad besloten, Ged. Staten te verzoe ken, een onderzoek in te willen stellen, op hoedanige wijze de burgemeester, tevens secretaris dezer ge meente, zijn taak verricht. FLAUWE AARDIGHEID. Een bewoner van de Nieuwe Tolstraat te Amster dam is in den laatsten tijd weer het slachtof fer van een misplaatste grappenmakerij, doordat on- wy geen reden tot klagen hadden. Immers de kronieken wy'zen aan dat in 1471 de oogst voor Augustus binnen was en men den len September in Holland en Zeeland overal nieuwen Rynschen wijn dronk bij gebrek aan water; en twee jaar later regende het niet van Mei tot October. In het jaar 1435 was het bijzonder droog. Luistert hoe dit in de testamentische taal dier dagen gezegd wordt „De wind was omtrent half Februari veel Oost en Noord-Oost, en 's nachts was het klaar weder tot 's morgens zes of zeven uur toe, des daags was het donker en grauw weder tot 's avonds toe, en zeer koud. Het regende niet, het dauwde niet in de maanden Maart. April, noch in Mei. En op St. Pancrasdag, den 12en Mei, oude stijl, had het hard ys gemaakt, dat er een kraai op staan konde; en daar wies loover noch gras, noch koren; de bruimenboomen bloeiden niet, noch de kersen, noch de oppelen, noch de peren, noch geen wijngaard was beladen. En daar waren menschen die geen vertrouwen op God hadden, en keerden hun land onderwerf om, en die hadden geen vruchten. En anderen zeiden met JobGod gaf God nam, en daar zy anders een hoed tarwe pleegden te hebben, daar hadden zy dien zomer vier hoed. En St. Jan Baptistdag konden zy zich niet verwarmen, die by de straat gin gen. En het begon warm te worden, daags naSt.Pieter, den 30 Juni. Des daags scheen de zon helder en des nacht regende het zoetelijk, zoodat al de vruchten op het veld wiezen. En men koft na dien tijd een achtste tarwe om 8 groot, een achtste rogge om 6 groot, een achtste gerst om 4 groot en een achtste haver om 10 duiten." Hieronder volge de meer malle, dan ernstige klacht van een boer, die don drogen zomer van 1857 bezong, welk handschrift men te danken heeft aan het dag boek van de grootmoeder vat) een lezer van de Maasbode. Ach, welk een drogen zomer! 't Heelal gelijkt op bokkem. 'k Ben een ervaren landsman, Maar, kunde geeft geen water En hoe ik naar de lucht kijk Het wil maar niet gaan dond'ren; Och zon, houdt toch Uw bakkes: Ik zal nog op de flescb gaan! Het gras vermagert zigtbaar! Het koolzaad zit vol luizen, Die nimmer zyn te vangen. De koeyen zyn zoo dorstig. En krijgen niets te drinken Daar al de slooten droog zyD. Ach, Firmanent, geef water! My'n varken is gestorven, 't Beest had gebrek aan modder En ook gebrek aan asem. NuYrede zy zyn assche! Ik heb geen en kien traan meer Door die fatale droogte. My'n ziel is louter puimsteen/ Myn ingewand wordt rookworst; Daarby zijn al mijn kippen Verduiveld broeisch geworden. De haan moet ook al broeyen; En vind ik al een eitje, 't Ligt hard gekookt in 't bleekveld De boomen in my'n boomgaard Zyn vol gedroogde peeren, Eu de appelmoes valt zoo maar By kloddeis naar beneden. WloriHifon Voor rekening van 53 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden, jl. Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveiling geveild 6583 kipeieren, 49 eend eieren en 88 stuks pluimvee. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en variëerden voor de kip eieren van f 4.35 tot en met f 5,50 per 100 stuks, voor de eendeïeren f 4,45 per 100 stuks en voor 't pluimvee van 0,16 tot en met f 0,90 per stuk. Aan schoon geld zullen de leden per kilo voor de eieren ontvangen f 0.77Vè- Veel vraag is aan de veiling naar versche zindelijke eieren en zwaar jong en oud slachtgevogelte. INTERNATIONALE GAUWDIEVEN. Wederom, voor de tweede maal binnen korten tijd, is te Amsterdam een vreemdeling het slachtoffer ge worden van een paar internationale gauwdieven en alles wijst erop, dat men hier te doen heeft gehad met hetzelfde edele tweetal, dat onlangs een koop man uit Calcutta erin deed loopen en een paar jaar geleden een jeugdig Amerikaan beroofde. Zaterdag middag omstreeks twaalf uur maakte een Amerikaan, eer 60-jarige boekhouder uit den Staat lowa, die voor zijn genoegen het Continent bereisde, in het Rijks museum kennis met een landgenoot. Na gezamenlijk de schilderijen bewonderd te hebben, vertrokken zij. De nieuwe kennis beweerde haast te hebben, en snel de heen, waarbij hy op het plein voor het Rijksmu seum een pakje verloor. De ander, dit ziende, haastte zich, zyn nieuwen kennis het verlorene weder ter hand te stellen. .Toevallig" had ook een derde, een Ier, naar later bleek, het verliezen van het pakje ge zien en al spoedig had het drietal kennis gemaakt. De verliezer putte zich uit in dankbetuigingen, ver telde dat het pakje een, waardevollen inhoud had en dat hij zelf een vermogend man was. Uit dank baarheid bood hy den eerlijken vinder een bedrag van 2000 pond sterling aan voor de armen van den staat lowa en bovendien zou deze zelf voor zyn moeite 200 pond ontvangen. Maarmen moest toch weten of men elkaar kon vertrouwen. Een be- EEN ANTI-SOCIALIS TISCH BLOK. De laatste raadsverkn zingen zyn over het voor de kerkelyken niet heel gunstig geweest "en Socialisme heeft zich hier of daar weten in te werken, of zich versterkt. De Katholieke Gelderlander maakt zich bepaald over de toekomst met het oog op dit sociale gevaar nogal ongerust en schryft het volgende In den regel toch zal de liberaal de voorkeur ver dienen boven den socialist. Principieel staan wy even beslist tegen beide gekant, maar in 1 zaken van gemeente huishouding zullen we toch altyd beter met den liberaal kunnen opschieten dan met den socialist, met wien eenvoudig niet te eggen of te ploegen valt. Doordat de sooialist zich steeds op het eenzijdig klas sestandpunt plaatst en uitsluitend voor één stand opkomt, terwyl hy den anderen standen het licht in oogen niet gunt, stelt hy zich om zoo te zeggen, buiten onze maatschappij. Wy houden ons dan ook overtuigd, dat ten slotte de omstandigheden zelf alle ordelievende partijen zullen dwingen, tegen het socialisme front te maken. Voor het oogenblik schynt de tyd daartoe nog niet gekomen. Zooals we de vopige maal al zeiden,stemmen nu nog vele liberale kiezers uit puren klerikalenhaat op een socialist. Maar wanneer zy eenmaal de socialisten in den Raad zullen hebben bozig gezien, twijfelen wij er niet aan of de meesten zullen tot andere gedachten komen. Ten slotte zal ieder die een richtig beheer der gemeentehuishouding wenscht, zich tegen het socialisme moeten keeren, dat de gemeentekas uitsluitend wil gebruiken ten voordeele van ééne klasse, die juist het minst tot de geldmiddelen der gemeente bijdraagt. Alzoo zal er van zelf een soort anti-socialistisch blok ontstaan ter verdediging van het algemeen belang van alle klassen en standen tegen het eenzijdig drijven van bet socialisme in de richting van eon bepaald klasse- belang. Wy hebben het nog dezer dagen gezien in het manifest der S. D. A. P. voor den „rooden Dinsdag", hoe zy voor de arbeiders opei9cht de leiding in den staat. Dit nu kunnen de overige standen onmogelijk toestaan. De leiding behoort by het heele volk, m al zijn geledingen, al zyn klasssn en standen, en waar nu ééne klasse voor zich uitsluitend die leiding opeischt spreekt het vanzelf dat zy al de andere tegenover zich zal vinden. Geldt dit in het groot voor don staat, nog eerder zullen wy dit zien in de zooveel kleinere huishouding der gemeente. De zaak komt toch eenvoudig hierop neer dat de socialisten zich van de gemeentekas willen meester maken, en dat de overige standen, die voor het meerendeel die kas moeten vullen, op den duur wel zullen zorgen, dat zy er af blijven. Het voorbeeld van Goor, waar men (d. w. z., een meerderheid van zeven kiezers) de socialistische meerderheid zoo gauw moe was, is daaromtrent zeer leerzaam. Summa summarumde „nraktische en verstandige samenwerking op gemeentelijs; terrein van allen, die in de socialistische kom-en-eischmethode het groote gevaar voor de gemeente zien", zal er ten slotte van zelf komen. Of al wat tegenwoordig links is en niet socialistisch, nu maar zoo direct dezen goeden raad zal opvolgen, betwijfelen we. We moeten van Rome heel wat anders zien als tot dusverre, willen wy" zwart boven rood de voorkeur geven. 397ste Staatsloterij. 3de KLASSE, 1ste TREKKING. HOOGE PRIJZEN f 1500: 13232. f 1000: 12269, 16800, 18184. f 400: 10249, 18300. f 200: 429, 704. f 100: 193, 2509, 10356, 11488, 12018, 17442. >19217. Pryzen van f 45. bekenden telefonisch alle mogelijke bestellingen op drag van 2000 pond vertrouwt men maar niet zoo 32 2217 4849 7826 10230 13010 15663 18558 133 220 903 860 282 55 685 654 158 236 5027 887 290 110 735 663 164 288 49 915 310 166 751 741 166 315 62 8003 339 245 813 801 1S0 325 126 29 357 270 828 823 381 360 139 78 396 454 867 903 222 363 167 87 428 470 924 922 228 387 176 113 624 476 960 970 266 43$ 272 205 645 613 987 19018 382 447 274 217 672 628 16093 83 544 450 347 248 696 686 110 124 555 503 424 361 753 7 93 185 132 712 511 438 431 794 859 188 148 737 516 447 502 803 869 230 212 750 560 481 522 822 890 296 343 801 593 495 530 898 908 375 389 821 596 519 539 919 982 491 425 829 618 571 549 943 995 587 434 S37 726 670 700 966 14044 611 483 906 763 714 739 11080 80 637 502 9 J 3 768 715 749 176 209 685 543 936 784 776 751 283 274 738 591 976 824 806 821 331 279 846 623 977 SS2 817 857 464 313 868 630 1044 884 849 898 483 318 912 633 45 932 921 9001 486 323 922 670 78 969 938 44 493 324 17047 674 91 990 973 64 497 330 98 685 133 3042 979 153 515 341 136 686 156 152 982 202 550 374 184 707 210 189 6015 231 555 413 270 750 215 260 36 308 559 442 358 756 342 270 94 320 597 460 360 912 366 310 151 332 636 523 378 967 378 378 199 391 643 541 3S0 986 380 466 261 400 824 549 396 20087 426 479 275 404 831 615 481 93 441 522 324 412 856 651 489 111 550 611 435 436 860 657 53» 141 566 717 509 459 870 669 550 149 659 793 636 482 917 703 597 192 698 839 742 499 971 769 716 199 756 877 746 549 12035 818 736 205 780 968 769 552 114 854 753 214 800 4014 795 703 139 923 839 228 804 20 840 719 188 938 913 229 829 97 857 779 381 955 969 264 831 135 916 828 388 15039 975 287 873 235 7010 850 450 143 981 344 902 299 123 852 466 157 18048 456 912 301 139 854 478 188 51 469 935 311 254 888 549 262 260 562 955 386 304 911 780 268 310 610 2044 414 445 916 828 307 316 619 53 423 495 971 843 372 342 760 pre toi en zee da vo st.i sp. t,0 En WO de all bij En te tar go da bo Tu eer in

Schager Courant | 1911 | | pagina 2