MUIZENPLAAG. Op <lo eschakkers ie Wemlingc fl>r.hoerscht een geweldige muizenplaag. Vele aardappels zijn aangevre ten. In de aangrenzende bosschcn is hun aanwezig heid duidelijk te bespeuren. Men vreest voor grootc schade aan de jonge rogge in den a.s. herfst. ben' indruk van* ons holland sch volk. Iu Neerland ia lezen wy: Zoo herhaaldelijk moeten wy, en met reden, ons schamen over do wyze waarop vreemden in ons land bejegend worden on den slechten indruk, dien zo moe ten meenemen van onze Hollandsche onbehouwenheid, dat het aan den anderen kant dubbelaangenaam is, wanneer buitenlanders van beteekenls blijken een goe den indruk van ons volkswezen te hebben verkregen. En dit was het geval, naar men ons scbryft, met den Engelschen Minister der Posteryen, den heer Her- bert Samuel en zyn vrouw, die begin Juni een 14 dagen in ons land hebben rondgereisdAmsterdam en omgeving, Haarlem, Den Haag, Delft, Rotterdam, Arn hem on omgeving. Zy waren zeer getroffen door het zelfrespect, dat uit de houding en de kleeding van ors geheolo volk sprak in tegenstelling tot de verslonste armen en ongewassen kinderen, die men in Engeland zoo veelvuldig aantreft; door het sterk op den voor grond tredende individueels; door de netheid en pro perheid, die zy overal waarnamen; door ondervonden vriendelijkheid en niet het minst door het feit dat zy overal „onbeschermde" bloemperken hadden gezien, die- de straatjeugd ongeschonden liet. „Dat zou in En geland niet kunnen", meenden zy. En waar wy juist zeer onder den indruk waren, dat onze straatjeugd in dat opzicht al heel erg was, was het wederzijds een genoegdoening te erkennen het: „tout comme chez nous". Wat geen aanmoediging aan onze jeugd betee- kent om het er dan maar eens van te nemen. Daarom zet ik de briefschrijver ditin het Fransch. een dief .van"gehouden. Te Amsterdam is in zyn woning aan de Grensstraat een diamantwerker aangehouden, onder verdenking op zyn fabriek in de St. Anthoniebreestraat uit de jas van een loopknecht een portefeuille, inhoudende f 4000 aan bankpapier, te hebben ontvreemd. Het was zyn mede werklieden opgevallen, dat hy de laatste dagen veel geld uitgaf. Slechts een betrekkelijk gering gedeelte van het eroote bedrag moet overgebleven zyn. boschbranden. De geweldige boschbrand aan de Nederlandsch- Pruisiache grens duurt voort. Men is er tot nog tje ingeslaagd de vlammen het overschrijden van den straatweg Roermond—Elmpt te beletten, zoodat de ten noordon daar van gelegen bosschen waarschijnlijk'oohouden zullen blijven. Bij de heerschende windrichting breidt het vuur zich naar den kant van ons land uit. Latere berichten melden, dat de brand op Pruisch grondgebied zoo goed al3 bedwongen is, daarentegen woedt hy op Nederlandsch gebied geweldig voort. Op Pruisisch gebied zyn 8 a 9000 morgen bosch vernield; op Nedorlaudsch gebied is de schade belangrijk grooter. Er is oen druk verkeer op de wegen in de buurt van den brand. Verscheidene Nederlandsche en Duitsche tolkantoren zyn ontruimd. vergiftiging in de nieuwe meer. Vandaag vervoegden zich bij den officier van justitie te Haarlem de moeder en de broeder van de vrouw van Van Exter. Hun rechtsgevoel was door de uitspraak der Rechtbank geschokt zeiden zy. Zij konden het niet dulden dat Van Exter en vrouw Hoogenhout nu vry rond liepen als waren er niets voorgevallen, terwijl toch zij en ieder overtuigd waren dat zy de dood van twee mensehen op hun geweten hadden. Moeder Van Exter was over vrouw Hoogenhout heelemaal niet te spreken, die was eigenlijk volgens haar oordeel do schuld van alles. Zy drongen by den officier er op aan dat deze appèl zou aanteekenen van het vonnis. De officier heeft echter niets toegezegd. een draaiorgel zonder vaderlandsche liederen. Door het Oranje comité van Stad en Ambt-Almelo is een reuzendraaiorgel geëngageerd, dat op 31 Augustus en 1 September zyn vroolyke klanken zal laten hooren langs de straat, torwyl het op het feestterren, waar pl.ra. 3000 schoolgaande kinderen zich hopen te ver maken, is aangewezen, er een opgewekte stemming in te houdon. Dat feestterrein ligt in de gemeente Ambt- Almelo en dus is vergunning van den aldaar resideerenden burgemeester noodig, om het instrument in actie te brengen. Die vergunning nu is geweigerd, omdat het orgel geen vaderlandsche liederen vertolkt, maar enkel zyn repertoire ontleend heeft aan „De Dollarprinses", „Het Lustige Weeuwtje", e.d. Kans om het orgol in de nog resteerende dagen van een specifiek „vaderlandsch programma" te voorzien, was er niet, zoodat de burgervader by zyn weigering volhardt en de feestvreugde op het terrein niet verhoogd zal worden door opwekkende orgelmuziek. nieuw klooster. De „Graafsche Crt." schryft: Naar wy uit goede bron vernemen, zal binnenkort in het Lagerwald, onder Groesbeek, op de zgn. „de Kwak", een nieuw klooster verrijzen, van de congregatie der H. Familie alhier. Drie morgen grond zijn voor dit doel reeds aangekocht. Het moet de bedoeling zyn, hier een kweekschool op te richten voor Duitsche studenten. vroege aardappeloogst. De aardappeloogst op de Friesche zandgronden, die geregeld in 't midden van September aanvangt, is door de droogte nu reeds in vollen gang. Hy is vry goed en do qualiteit is over het geheel best. Er worden goede pryzon besteed, wijl er veel vraag is, zoodat tal van verbouwers raeis groote hoeveelheden hebben afgeleverd tegen f 1.60 a f 1.80 per H.L. De opbrengst per H A. loopt van f 600 tot f 600. kamp van fabrïeksjongens. Iu dc week van 19—20 Augustus is op een terrein nabij Ni inspeel, op <Ie Veluwe, een kamp van fa- brieksjongens gehouden, dal onder leiding stond van eenige sliidenlen. Het was ©enigszins eenc navolging der Engelschc „brigade-eamps". die daar op groote schaal (soms van over de duizend jongens sterk) worden ge houden en uitmuntende resultaten in het belang der volksopvoeding opleveren. Wijl het in ons land niet de gewoonte is aan het personeel een vacanlie-week toe te staan, moest voor de jongens, die in aanmerking konden komen, dit ver lof afzonderlijk verzocht worden; en sommigen, ook ouder de groote werkgevers, stemden bereidwillig toe, welke gulheid door leiders en jongens op hoogen prijs is gesteld. De jongens, die medegingen, moeston een bepaalde som in de onkosten bijdragen en voldoen aan ecnige eischcn. betreffend klecding cn uilrusting. Een week lang yu zijn de jongens, onder flinke tucht daar ginds uil hun gewone werk geweest cn hebben naar hartelust gespeeld en gewandeld. Leiders en jongens hebben elkander goed lepreu kennen, en mtenig hartig en hartelijk woordje is daar ginds op de heide gezegd. Het gedrag der jongens viel over het algemeen te roemen, zeer tot. geruststelling van dege nen in den lande, die meencn, dat er met onze straat jeugd niets aan te vangen is. Moge deze eerste po ging lot navolging opwekken, opdat een volgend jaar meerdere jongens nu waren het ruim dertig, allen uit Leiden tot echte jongens zullen kunnen wor den. moerbeek. Benoemd lol lantaarnopsteker alhier de heer A. de Groot. valkoog. J.l. Maandagavond gaf de Rederijkerskamer „Klein Begin" alhier, in het lokaal van den heer G. van Bodegraven c'ene openbare uilvoering, welke als zeer goed geslaagd kan worden genoemd. Opgevoerd werd: „De Schoonvader,, of „De man van aen blauwen brief', oorspronkelijk blijspel in drie bedrijven. De op komst van het publiek was goed, daar de zaal tot in de uiterste hoekjes bezet was. Na alloop was het weer kennis en bleef men nog geruimen tijd echt gezellig te zamen. B AREN-BEZWAREN. Allerliefst jong Hollandseh vrouwtje liuwt een, amb tenaar van binnenlandsch bestuur, met verlof in Ne derland eu vertrekt met haar echtgenoot naar Indië. Daar aaangekomen, wordt de man geplaatst in de binnenlanden, waar slcehts enkele Europeanen wo nen en de toestanden nog zeer oorspronkelijk zijn. Do jeugdige echtgenoot gaat dadelijk op tournée en laat zijn vrouwtje, dat nog heelemaal de taal niet spreekt, alleen in de ruime woning achter. Komt den volgenden dag een Chinees, die een koe wil slachten, niet een inteekenlijst:, waarop den Euro peanen wordt verzocht, te teekenen voor de hoeveel heid vleesch, die ze van het ten doode gedoemde dier willen ontvangen. Het vrouwtje, dat van de verhalen van, den babbah niets begrijpt, snapt ech ter, dat de man wenscht dat ze iets op de lijst schrijft. Maar wat? Ze ziet, dat haar voorganger, een op een paal afstands wonende Europeaau, éen, boe- toet (staart) heeft geschreven, en vindt het maar het veiligste om ook maar éen boetoet neer te pen nen. Van de verontwaardigde protesten van den Chinees, dat ook een In,dische koe maar éen staart heeft, snapt ze niets, zoodat de man schouderophalend af trekt den draak steken. Te Beesel, een dorp aan. de Maas in de nabijheid van Roermond, is Dinsdag „den draak gestoken", een openluchtspel, dat om de zeven jaren herhaald wordt en dat zijn oorsprong ontleent aan de volgende sage: In de aMas huisde vroeger een monster, een draak, een ware plaag voor die streek. Eiken dag moest hem voor ontbijt een aantal schapen geleverd wor den. In zijn overmoed vroeg hij eindelijk ook men- schenoffers. Van tijd tot tijd moest een persoon, door het lot aangewezen, den draak tot spijs dienen. Op zekeren dag bevond zich aan den oever der Maas een koningsdochter, door het noodlot aangewe zen, om door den draak te worden verslonden. De ridder St. Joris doorreisde deze streek en be merkte de prinses. Door haar droevig uiterlijk be wogen, vroeg hij naar de oorzaak harer droefheid. De prinses verhaalde, welk droevig lot haar wachtte. St Joris troostte haar. Wees gerust, schooye prin- Ises, zoo sprak hij, ik zal u redden en de streek van deze plaag bevrijden; ik zal den draak dooden. De prinses trachtte den ridder van dit heilloos voornemen af te brengen. St. Joris hield evenwel stand. Eensklaps kwam het water der Maas in beweging: huizenhooge golven kwamen aanrollen; een oorver- doovend gehuil deed de-n omtrek schrikken en sid deren. De draak verscheen, aan de oppervlakte. Nu begon een langdurige, hardnekkige strijd. St. Joris bleef overwinnaar. Doodelijk getroffen lag het monster ter aarde. Spoedig verspreidde zich deze heuglijke tijding; van alle kapten kwamen de bewoners der streek toe snellen. In triomf werd de moedige ridder door het dank bare en jubelende volk naar het dorp geleid, den doo- 'den draak met zich sleepende. En deze sage werd gisteren, der traditie getrouw, te Beesel weergegeven. De deelnemers waren in prachtige historische kos tuums gestoken. Ook de prinses en ridder St. Joris ontbraken niet, evenmin als het monster, de draak, welke werd voor gesteld als een afzichtelijk gedrocht en door twee mannen, van wie slechts de voeten zichtbaar waren, in den optocht meegevoerd. Door duizenden menschen uit de omliggende dor pen werd deze vertooning bijgewoond. Telegrafisch Weerbericht 31 AUGUSTUS. verwachting. Matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk re genbuien. 's Nachts warmer. Overdag koeler. Predikbeurten. zondag 3 september. nederlandsch hervormde gemeente te: Schagen, v.m. 10 uur, Da Griethuijsen. Barsingerhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Anna Paulowna. Geen dienst. Veenhuizen. Geen dienst. Wieringerwaard. Geen dienst. Kolhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Schermer hora. Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Callantsoog, v.m. 10 uur, Ds. Hopster. (Doop.) Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Oudesluis, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Doop. St. Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. De Graaff. (Doop.) Dirkshorn, v.m. 9.30 uur, Ds. R A. v. Meurs. Hippolytushoef. Geen dienst Oosterland, v.m. 10 uur, Ds. Onnet'*. Westerland, v.m. 10 uur, Ds. Bax. doopsgezinde gemeente te: Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Burgervlotbrug, v.m. 9.30 uur, da heer Woelders, theol. cand. vaai Amsterdam. Hippolytushoef. Geen dienst. lokaal bethel, hoep, schagen, Geen dienst. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer Woltjnan; 7 uur 's av. dezelfde. Wieringen, Hippolytushoef, Evangelisatie Rehoboth, v m. 10 uur, de heer Dijkstra. Gemengd Nieuws. overbrenging van tuberculose van mensch op dier en van dier op mexsch. Tuberculose, orgaan van de Nederlandsche Centrale Vereenïging tot bestrijding der Tuberculose, bevat in zijn jongste nummer een overzicht van het eind verslag van „The Royal Commission" over tubercu lose. De 2 e af deeling van het verslag behelst de vraag iu hoeverre dieren en de mensch wederkeerig door tuberculose geïnfecteerd kunnen worden, dat is, in hoeverre de ziekte, bekend als tuberculose, direct kan worden overgedragen van den mensch op dieren en van dieren op den mensch. Hierover rapporteert de commissie als volgt: Gevonden is, dat het menschelijk type tot op ze kere hoogte op verschillende diersoorten overge bracht kan worden door onderhuidsche enting, doch dat bij de meeste de overbrenging alleen uitwerking heeft na het gebruik van groote hoeveelheden. En bovendien bleven de op deze wijze veroorzaakte aan doeningen bij sommige diersoorten of lokaal, of tot enkele deelen van het lichaam beperkt, en waren zy niet progressief. Grooten weerstand voor den menschelijken bacil, onderhuids toegediend, bleken te bezitten het vee, de varkens en de kippen, en deze dieren vertoonen dikwijls nog grooter weerstand of zijn zelfs immuun, wanneer de bacillen, zelfs in groo te hoeveelheid, met het voedsel werden toegediend. Deze meerdere weerstand van hot vee, de varkens en de kippen voor den menschelijken tuberkelbacil, wordt bevestigd door de omstandigheid, voor zoo verre onze navorsching over de van nature voorko mende tuberculose by de lagere diere oorten zich uit strekt, dat wij in geen enkel geval het menschelijke type van den tuberkelbacil bij het vee of de vogels ontdekt hebben, en maar zelden bij het varken. Ko nijnen zijn niet zoo resistent voor den menschelij ken tuberkelbacil; deze kan bij hen een progressieve en doodelijke tuberculose verwekken. Iu sterke tegenstelling met deze geringe mate van vatbaarheid van deze diersoorten voor meusehen-tu- berculoee, is de gevoeligheid van dieren in 't alge meen voor infectie door den bacil van het runder-type hetzij deze afkomstig is van dieren of van den mensch. Na vele proefnemingen bleken de kip, de rat, en tot op zekere hoogte de hond, de eenige die ren te zijn, die constant resistent waren tegenover dit type bacil. Op gelijke wijze geven ook onze onderzoe kingen aan, het groote overwicht van het ruuder-type bij de van nature voorkomende tuberculose der die ren,. Bij runderen, lijdende aan tuberculose, die niet experimenteel verkregen was, hebben wij in geen en kel geval een anderen dan een runder-bacil ontdekt. Eveumin was dit het geval bij de progressieve tuber culose van het varken, hoewel dit dier ook in staat is, het menschelijke en vogel-type van den tuberkel bacil te huisvesten, al levert het waarschijnlijk toch geen geschikten voedingsbodem voor hen op. Uit onze proeven, blijkt, dat de chimpansee (een dicht bij den mensch staand dier) even gevoelig is voor het menschelijke als voor het runder-type van den tuberkelbacil, en als men hem, hetzij door voeding of enting (in gelijke hoeveelheden), met deze typen infecteert, loopen ook de gevolgen niet ver uiteen. Wederkeerigo infectie van dieren door het vogel-type van den tuberkelbacil, behoeft nauwelijks geciteerd te worden; ofsahoon kippen en andere vogels zeer gevoelig1 zijn voor tuberculose van dit type, schijnen de zoogdieren in 't algemeen, met uitzondering van het konijn en de inhis, en misschien in mindere mate van het varken en de geit, er bijna absoluut, resistent tegen te zijn. De aap en de guineesehe biggetjes, beide zeer gevoelig voor rupder- en menschelijke bacillen, illustreeren dit zeer duidelijk. Uit de feiten, in verlband met de andere reeds in de le afdeeling van ons verslag genoemd, en daarbij in dit verband om bovengenoemde reden de kip en andere vogels uitsluitende, moeten wij besluiten, dat zoogdieren en menschen elkaar wederkeerig met tuberculose kunnen infecteeren. Het mogelijke gevaar voor den mensch door voornoemde wederkeerigheid was voor ons natuurlijk de belangrijkste quaestie, en daar wij ontegenzeggelijk hebben aangetoond, dat bij den mensch vele gevallen van doodelijke tuberculose ver oorzaakt zijn geworden door den bacil, die de ziekte bij het vee verwekt, kan de mogelijkheid van zulk een infectie niet ontkend worden. En de belangrijk heid van deze conclusie wordt niet verkleind door ,'t feit, dat de meerderheid der door ons onderzochte 'gevallen, voorkwam bij jonge kinderen of door de uitsluitend locale aandoeningen bij runderen, die volgden op toediening van het menschelijk type van den bacil. Runderen zijn niet volkomen immuun voor den menschelijken tuberkelbacil en volwassen men schen kunnen geïnfecteerd worden door het runder type; zelfs de longtering bij den mensch is somtijds door hem veroorzaakt geworden. cholera. KonstaLtiiiopel, 29 Augustus. Heden zyn hier dertig nieuwe gevallen van cholera voorgekomen en zyn twintig liidurs aan die ziekte overleden. brug ingestort. Bern, 30 Augustus. Een in aanbouw zyndo spoorweg brug tusschen Sankt Moritz en Schuls is ingestort; 15 Italiaansche werklieden werden gedood, 15 ernstig gekwetst. hevige storm. Een hevige storm heeft ZuidCarolina geteisterd. Zeven menschen kwamen hierbij om ener is aanzienlijke schade aangericht, zoowel aan te velde staande gewassen als aan de buizen in de steden, waar de straten met pannen, gevelstukken e.a. bezaaid lagen. Tot dusverre is het bekend geworden dat tien schepen aan de kust verongelukten. Het spoorweg- en telegraaf- verkeer was ernstig gestoord. tegen de duurte. De Fiansclie huismoeders geven hun verzet tegen de verhooging der prijzen van de levensmiddelen niet op integendeel, de beweging strekt zich steeds verder uit en wint meer aanhangsters en aanhangers; ook de slagers te Valenciennes en omstreken houden betoogin gen tegen de Opvoering van den prys van het slachtvee. Zy stelden in een vergadering de prijzen vast, welke z(j meenden te moeten en te kunnen betalen en beslo ten hunne winkels te sluiten als protest. Te Brunay, Auzin en Denain zyn dan ook alle slagerijen gesloten, to Valenciennes de meesten. Harerzijds zitten do hulsvrouwen ook niet stil. In het geheele steenkolenbekken, waarvan Lens de hoofd plaats is, gist het. Te Dourges werd een hoeve belegerd; de boerin moest met een hooivork den toegang tot haar huis verdedigen, waarby zelfs een der belegeraarsters vry ernstig gewond werd. Te Henin-Liétard trokken twee duizend vrouwen in optocht naar het stadhuis, waar de burgemeester een deputatie te woord stond en beloofde in haar belang werkzaam te zullen zyn. Te Rouvroy saboteerden do vrouwen op de markt het vleesch, de melk, de boter en de kaas. Maandagmorgen zyn er op de markt te Brest ook klappen gevallen. Do huismoeders hadden gedacht, dat nu de oogst binnen is, de pry's van eieren, kaas, enz. zou verminderen. Maar daar bleek niets van. De boeren leveranciers hand haafden kalmpjes hun hooge prijzen. Weldra namen de koopers een dreigende houding aanzy omringden do tentjes en zwaaiden de ouderwetsche besteedsters boven de hoofden der kooplieden. Manden met eieren werden omver geworpen, de kazen rolden over de straatkeien, de venters namen de vlucht, onder gejoel en gekrysch door de vrouwen achtervolgd. De politie moest met kracht optreden om de orde te herstellen. Tot elf uur hield de boycott aan toen gaven de kooplui, die vreesden met hun voorraden te blijven zitten, toe en sloegen de pryzen af. De huismoeders echter beloofden elkaar plechtig, den volgenden marktdag wederom op bua post te zyn. Uit een reutertelegram blykr, dat elders nieuwe on geregeldheden hebben plaats gehad, waarbij vele ge wonden zyn gevallen. recept uit de igo eeuw tegen pestge- vaar Het „Journal des Débats" besprak onlangs een boekje, dat in 1515 geschreven werd door den apo theker Peter Sala te Bazel, getiteld: „Régimes con- tre la pestilance", waarin de toen gebruikelijke mid delen tegen pest, hetzij voorbehoedende, hetzij ge nezende middelen, worden opgesomd. Enkele daar van, refereert thans'het „Pbarm. Wbl." Om zich tegen pest. te vrijwaren, werden een reeks aderlatingen voorgeschreven, die zeer nauwkeurig om schreven zijn. Zoolang men gezond is, moet men 4 aderlatingen ondergaan. De eerste tusschen duim en kleinen vinger, wan neer de maan, in het teeken staat van de Maagd. De tweede aan den arm, bij de zoogenaamde me diaan aders, wanneer de maan in het teeken van den Schutter staat. De derde aan de voeten, bij de kleine teen, wan neer de maan in het teeken van den Ram staat. De vierde aan de handen bij de pink, wanneer de maan in het teeken van den Waterman staat. De hoeveelheid bloed van de aderlating moet voor een man een half pond bedragen, voor vrouwen en kinderen 4 tot 5 ons. Wanneer de pest uitgebroken is, moet men zich hoeden voor te sterke voeding. Alle soort baden, vooral stoombaden, nachtlucht, gemoedsaandoening, stank, het gebruik van koude dranken en koorts ver wekkend ooft, zooals perziken, bessen enz., moeten vermeden worden. Men moot vooral ook geen aardappelen en, kom kommers gebruiken, vleesch alleen na toevoeging van azijn. Men drinke alleen wanneer men dorst heeft en leve matig. Bij het opstaan des morgens moet men zich warm kleeden, niet te lang wachten met het ontbijt, en in ieder geval voor men het huis verlaat, eerst ontbeten hebben, regelmatige bewe ging genieten, zich dikwijls de handen wasschen en zwaren lichamelijken arbeid vermijden. Men koude hoofd eu voeten wa^m. Heeft men ondanks deze voorschriften, toch de ziekte gekregen, dan gebruik© der stinkende gouwe met azijn gemengd en door men, de volgende 2 geneesmiddelen: Men bereidt een aftreksel van ons gember, ka neel, peper, kalmoes, notemuskaat, een half ons pim pernel, wijnruit en, salie, een drachme paradijsappel zaad en kamillen, ons jeneverbessen en safraan. Dit aftreksel dient voor inwendig gebruik, maar bovendien wordt een pleister bereid uit den wortel een zeef gewreven. Deze massa wordt op linnen gesmeerd en, op dea hiel aangebracht. Nadat ze daar 24 uur gelegen heeft, wordt de pleister dadelijk in het vuur geworpen om de besmettelijke stoffen te verbranden, die ze aaa het lichaam onttrokken heeft. landbouwcrkdiet in belg Ie. Men schrijft aan de N. r. Ct.: In België bestaan thans 15 landbouwkantoreo, welke door het staatsbestuur ingericht zijn om de landbouwers op een gemakkelijke wijze aan geld te helpen tot verbetering of uitbreiding van hun be drijf. De spaarbank is krachtens de wet van, 15 April 1884 gemachtigd een deel harer beschikbare gelden in leen te geven aan de landbouwers, doch alleen en uitsluitend door tusschenkomst van bovenbedoelde landbouwkantoren, die verantwoordelijk zijn voor de uitgeleende gelden tegenover de spaarbank. De spaar bank vraagt 3% pet. voor leeningen boven de 10,000 fr. en 3% .pet voor kleinere bedragen. De kanto ren krijgen echter een korting van 0.70 tot 0.75 pet.; zoodiat de spaarkas 3 of 2.80 pet. van hapi- uitgeleende gelden ontvangt. Op 1 Januari 1911 hadden de 15 landbouwkan toren 4080 leerlingen, uitstaan tot een gezamenlijk bedrag van fr. 12,761.020. In 1910 werden 786 nieu we leeningen, gesloten en 311 leeningen afgelost. De meeste leeningen kwamen tot stand door d« kantoren te Genappe en te Gent, resp. 949 en 948, de minste door de pas opgerichte kantoren, te Lens en te Hasselt. De in 1910 verstrekte leeningen zijn ats volgt te verdeel en: 129 beneden fr. 1000, teza men fr. 70,910; 627 van fr. 6000 tot fr. 10,000, te zamen fr. 2,298,635, en 30 van fr. 10,000 tot 50,00# fr., tezamen fr. 557,560. Leenipgen boven de 50,00# fr. werden niet gesloten. Van 1884, jaar van instelling der landbouwkanto ren, tot 1 Januari 1911 beliep het gezamenlijk bedrag der leeningen, gesloten door tusschenkomst der landbouwkantoren, ruim fr. 30 mlllioen. ongeregeldheden te lissabon. LISSABON", 29 Augustus. De stakingen der kurk- werkers en sjouwermannen aan de haven worden ernstiger. Geen schip kan zijn lading lossen. De Taag ligt doodstil, zonder booten. Do toegangen tot de ha ven zijn afgezet. Heden kwam het tot een. botsing tus schen do sjouwermannen en de politie iu de voor stad Pocodobispo. Een man werd zwaar gewond. In de stralen bij de haven komen wanordelijkheden voor. koffie en thee en gezondheid. De Moskausche arts Lunz publiceert in het „Journal Neiu'opaI hologi i Psyehiatrii' een studie over de wer king van koffie en (liee op het zenuwstelsel van vol wassenen en kinderen: Voedingswaarde hebben de beide genotmiddelen zoo goed als niet, concludeert de schrij ver. Toch kan een matig gebruik niet ontraden wor den, daar dit geen schadelijke werking tengevolge heeft. Wordt veel lichamelijke of geestelijke inspanning ver- eischt. dan is 't gebruik zelfs aan te bevelen, daar zoowel koffie als thee een uitstekend tonicum is. en omdat de opwekkende werking geen depressie-stadium met zich mee brengt. Misbruik evenwel veroorzaakt een lieele reeks stoornissen in zenuw- en bloedvaatstel sel. Lijders tvan toevallen of St. Vitusdans, behoorer* zich van koffie en thee te onthouden, eveneens misschien ook lijders aan aambeien dit laatste omdat de in de beide genotmiddelen vervatte alcoloïden ©en raso- dilatatorisch© werking uitoefenon. In 'talgemeen behoo- ren kinderen geen koffie of thee to gebruiken. xoordscharwoude. Ingevolge een daartoe in een 4-tal bladen geckme oproeping, vergaderden gisteren in het lokaal van den. heer J. de Bakker, alhier 16 loden van „Nieuw Leven'' en „Waarland en Omstreken" ter bespreking van het onderwerp„Verbetering van het vaarwater op hot Waardje". De bijeenkomst werd geopend door den voor zitler van „Nieuw Leven", den hoer S. Brugman to Heerhugowaard. die de aanwezigen welkom heet on meedeelt, hoe in een gecombineerde vergadering vaa de besturen der beide vereenigingen ter sprake wa» gebracht, dat het Waardje voor de Tuinbouwers ee» hoogst gevaarlijk vaarwater moet genoemd worden en hoe daarin verbetering zou zijn te verkrijgen, met het gevolg, dat besloten werd per advertentie in enkel)» couranten een oproeping tot bijwoning dezer vergade ring te plaatsen. Spr. zegt, als wij do belangstelling voor deze zaak echter moeten afmeten naar do be langstelling op deze vergadering, dan is ze zeker niet groot, maar wellicht, dat verschillende omstandigheden daartoe meewerken. Door de 16 aanwezige personen zijn vertegenwoordigd Heerhugowaard, Waarland, Scliaapskuil, Noordschar- woude en Oudkarspel'. De bedoeling, vervolgt spr., is niet om op deze vergadering reeds met bepaalde voorstellen voor den dag te komen, maar de zaak eens te bespreken cn naar aanleiding daarvan een of ander besluil le nemen. In de gecombineerde vergadering van besturen wend besproken, hoe onlzeitend veel vaartuigen elkander moe ten passèéren, ook o.a. uit Schagen, schuilen met bouw materialen. kunstmest, enz. De vraag moet nu gesteld worden, op welke wijze verbetering* kan worden aan gebracht. Men meent, dat een golfbreker afdoende zal zijn. maar hoe moet die er komen? De heer J. Bakker te Waarland vraagt tot welken persoon of welke corporatie men zich moet wenden, om dat klaar te krijgen. Spr. hoeft al eens gehoord, dat het particulier eigendom is. De heer A. Timmerman te Oudkarspel' zegt. vrij zeker te welen, dat hel aan de gemeente Oudkarspel! behoort. De heer K. Kooij te Noordscharwoude zegt, de heer Schuitemaker 'te hebben gesproken, die meende, dat het voorstel dan wel bij hel Geestmer-Ambacht zou komen. Do heer Schuitemaker is Heemraad en zal het dus wel weten. Anderen meenen weer, dat lxct vaarwater aan Raax- ma's boezem behoort. De voorzitter deelt mede, dat in de gecombineerde vergadering gezegd! werd, dat de heer M. Eeoen voor eigen kosten wel1 een golfbreker zou willen leggen, al» hij daarvoor maar permissie kon krijgen. De heer J. Bos te Waarland meent, dat men zeer gemakkelijk tot een goede oplossing zou komen en met weinig kosten, als de heer Eecen de verschillende hout- vlotien. <iïe nu aan de bovenkant van het Waardje langs hel' vaarwater liggen tot grooten last van bouwers cn schippers, wilde doen leggen tusschen do twee riet- bosschen, die. de scheiding vormen. De heer Jb. van Schagen (Scliaapskuil): Dan kan hij er 's winters niet bijkomen. De heer .T. Bos: Dat kan hij anders ook niet. De heer T. Bruin te Waarland: Dan is het toch gemakkelijker om een gat te hakken. De heer A Timmerman, Oudkarspel: Nu kan hij er loopende komen, en dan. niet anders dan met vaartuigen. De voorzitter meent, dat de heer Eecen er wel belang in zou stellen en de gecombineerde vergade ring werd gezegd, dait het bezwaar was, dat hij geen permissie kon krijgen. De heer P. Wonder Pz. (Heerhugowaard) zegt, dat het wel wensohelijk kon zijn, als iemand naar den heer Eecen ging, om hem te verzoeken, of hij niet hier op de vergadering zou willen komen. De heeren Wonder en Bakker zullen hem dit ver zoek doen. Na eenige besprekingen komen de heeren weer ter vergadering en deëlt de heer Wonder mede, met den heer Eecen over de zaak gesproken t hebben, maar' dat deze niet met de zaak moegevoelde, er feitelijk

Schager Courant | 1911 | | pagina 2