iitiis- Zaterdag 2 September 1911. SCHAËER 55ste Jaargang. No. 4918. COURANT Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENT1 EN in het eerstultkomend nummer ge plaatst. INGEZONDEN STUKKEN éen dag vroeger, BureauSCHUGEM, Laan D 4. Interc. Teleplioon Ko. 20. UitgeversTRAPMAN Co» Prijs per jaar t 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25; iedere regel meer 5 Cont Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. LOTING VOOIt DE MILITIE. L. Lichaamsgebreken. B. Broederdienst. SCHAGEN. J. P. Abma 15. G. P. Berkhouwer 21. Jan de Boer 1, L. Jan Broekhuizen 10, B." Simon Bruin 12. Levle CoEhen 16. L. 1 H. P. Glastra, 20. H. B. Knüwer 22, B. J. Th. Koop 11, L. J. M. Kweldam 9. C. Mazereeuw L. J. A.. Mooij 14. J. Pagano 13, L. C. Rood 2, in dienst. Th. Ru ij ter 17. A. Schoorl 18. Jac. Joh. Schouten 7. P. Slotemaker 23, G. P. Sprenkeling 8. S. Stam 18. G. Waag 3. C. Weeland 4. J. A. Zwaag 6. Totaal 23 lotelingen. ZIJPE, 38 Lotelingen. H. Bakker 5. J. C. K. Beek 17, L. H. J. Bierman 33, in dienst. Jb. Blaauboer 4. J. C. Blaauw 19. P. Blom 28, in dienst J. J. Bos 38. A. Brak 2. Th. Bij voet 1. W. E. J. Doedens 16. P. van Dok 9. J. Glas 37. J. Govers 11. - C. J. Jim- mink 27. J. Jimmihk 35. G. Kater 26, L. C. KeJJzer 30. E. Kooij 23, L. Th. Kooij- man 7. K. Kossen 10. C. Marees 15. G. J. W. de Moei 8. P. Morae 22, L. J. A. Mors tl. P. Oom 34. W. Ott 36. J. Portegijs 3, L. C. Rampen 24, L. L. Schotvanger 32. m, K. Smit 14, L. J. Smit 20. C. Spierdijk 18. N. C. Stendert 13. A. Stins 29. J. A. #tuyt 21, L. P. Tuin 12. G. Veu'ger 6. ït.i de Vries 25, L. CALLANTSOOG. 11 Lotelingen. P. v. d. Berg 5, L. J. Bleijendaal 1. G. de Boer 11. J. Brak 3. P, de Haan 10. R. Hoogschagen 8. B. A. Kruit 9. A. Roos 2. E. van Spelden 7. A. Vries 6. A. J. de Wit 4. WIERINGERWAARD. 6 Lotelingen. F. Bakker 4, L. J. C. Blaauboer Vries 1. J. Kater 2. E. tooü Jb. J. Sleutel 3, L. D. Snijders 5. ANNA PAULOWNA. 39 Lotelingen. W. Blaauboer S9. L. Borst 10. Th. N. Broedersz 11. P. Broers 28. C. van Galen 32, L. A. Geel 15, L. N. van der Goes 20. N. de Graaf 3. O. Heddes 39. J D. I-Iuiberte 37, L. J. C. de 3ong 1. P. de Jong 33. G. Jongejan 14. C. Kaan 23. K. Kaan 22. A. P. Kossen 8. C. Kossen 38. P. Krouwel 19, L. T. Kuiper 31. K. Meeldijk 35, L. C. Michielsea 9, L. Jm. Noorden 4, B. J. A. M. Peters 34. Adr. Portegijs 27, L. Abr. Pranger 2. C. Raven 30. C. Rezel 7. J. Spaans 5. S. F. Speets 17. S. vam Stipriaan 25. J. Tijsen 24. P. C. Tij- sen 16. Jb. Vader 13, in dienst. J. Verburg 6. L. Voorthuijsen 12. B. de Vries 26. J. Wag- gendorff van Rijn 18. P. Wissekerke 36. T. van IJzendoorn 21. BARSINGERHORN. 20 Lotelingen. P. Blaauboer 18. P. Bood 6, L. P. Broersen 4. -A. Groet 13. J. Harder 17. G. Jongerling 16. A. Keesman 2. M. van der Klooster 12, L. Arie Kossen 19. Aris Kossen 15. L. Kossen 11, B. L. Leen 14, B.. K. van der Oord 9, B. J. Schager 1. Jb. van Scheijen 20. P. Strijder S. Adr. van, der Welle 3. Alb. Westerman 5. H. Zwaag 7, B. Jb. Zwaag 10. HARENKARSPEL. 20 Lotelingen. p. Bakker 15, B. H. Boon 10. D. Brommer 16. W. van Duin 14. A. Groen 7. C. Hoedjes 19. J. Klijbroek 5, B. C. Kuiiboer 1. P. Langedijk ,12, L. M. Pronk 2, L. -A. Rentenaar 11. A. Ruiter 6. C. Rijs 9, L. C. Schoen 20. 'R. D. Slik 4. M. Smit 18. P. Stoop 17. F. II Stijgers 13 S. Veter 8, L. Jb. Weeter 3. SINT MAARTEN, 9 Lotelingen, W. Bood 2. A. Boontjes 5. A. Dekker 8. P. Dekker 7. C. Jonker 6. M. Louw 4, L. G. Schoorl 9. C. Stoop 3. C. Zwakman 1. Wierfugcn „Koninginnedag" ook op Wieringen. Was het steeds op deze dagen, dat de jubelkreet klonk: „het Oranje-zonnetje komt, toch door de dikke wolken heen", thans was dat zonnetje geen enkel oogenblik overfloerst, neen, het schitterde, als zijn broertjes en zusjes der tal van vorige dagen, onbewolkt aan 's hemels tranö! Niet dat het ons onaangenaam aan deed, integendeel maar een Oranjedagje zonder zonnetje, met een regentje voor het stof en de groen ten ware ditmaal dubbel welkom geweest, want de droogte viert ook op ons eiland haar hoogtij. Toch heeft het grootste deel van de kinderen der scholen van Hippolytushoef en Oosterland, (Wester- iand doet, vanwege oude ruzie, aan het gemeenschap pelijk feest sinds jaren niet meer mede, hetgeen te betreuren is), ondanlri droogte en stof een rceht ge noeglijk schoolfeest g.vierd op den verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin. De vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek had voor de laagste klassen der twee bovengenoemde scholen een feestje georganiseerd, en het is vooral te danken aan het onderwijzend per soneel van Oosterlaad, hetwelk steeds jaarlijks zon der aarzeling de gevraagde behulpzame hand geeft, dat alles goed van stapel is gel o open. Jammer echter is )en dit werd op de huishoudelijke algemeen.e ver- pdering toch besloten dat de kinderen zoo weinig in de gelegenheid werden gesteld om te zingen. Noch te Den Oever, waar men gastvrij ontvangen werd op het erf van C. Bakker Jbz., noch te Hippolytushoef op het terrein van den heer Dekker werd het door iedereen begeerde gezang der kleinen gehoord. Aan wien de schuld? Oosterland had de ter vergadering opgegeven liederen Ingestudeerd, Hippolytushoef niet- Jammer voor het publiek, dat te dezer zake geen medewerking was. En zoo zouden wij meer kunnen aanmerken, maar wij vertrouwen, dat er leden der vereeniging genoeg zijn, die op dergelijke onuitge voerde besluiten later zullen terugkomen om erger gevolgen te vermijden. Doch wij zouden iets melden van het feest en niet van de elementen, die dat trachtten te verstoren Half twee of liever twee uur waren een 35-tal rij tuigen gereed om de kleinen van Hippolytushoef naar Den Oever te brengen. Door polder Waard Nieuw land over Oosterland, waar zich een tiental rijtuigen bij J den stoet aansloten, ging het bedaard en langzaam derwaarts. Daar, te Den Oever, werden de kleinen ontvangen door de hen wachtende kameraadjes en tal van belangstellenden. Na door limonade den dorst ge- lescht en door koekjes den honger gestild te heb ben £in&' Jl©t *h optocht door Den Oever. Even voor het station der rijtuigen hield men stil. Een zacht klinkend Wien Neerlandsch Bloedje, dat. als een nachtpitje uitging (aan wien de schuld, daar alleen Oosterland aanhief en voortzette?), werd gezongen en toen ging het weer in de rijtuigen, wier aantal was aangegroeid tot circa 50, naar de school te Hip polytushoef. Toen daar oh een verrassing! De Harmonie begon te spelen. De kinderen werden getrakteerd en in opkocht ging het door de met vlag gen versierde straten naar het feestterrein van den heer Dekker, waar tal van spelletjes de kinderen een uurtje aangenaam bezig hield. Toen weer naar de school om te genieten van keur van lekkernijen. Alle kinderen, zoowel prijswinners als anderen kre gen een cadeautje mee naar huis en nog lang nadat het zonnetje was ondergegaan klonken er feesfctoonen. De vereeniging ter bevordering van getrouw school bezoek kan niet anders doen dan bij deze hartelijken dank brengen aan allen, die medegewerkt hebben tot het welslagen van dit haar zooveelste feest, inzon derheid aan den heer Spaander en mej. Dondorff voor hun ten zeerste gewaardeerde medewerking en Biet het minst aan allen, die op lijsten bijdroegen en die hun rijtuigen beschikbaar stelden voor de jeugd. Het is te wenschen, voor de vereeniging, wil zij groeien en bloeien, dat haar genomen besluiten op een alge meens vergadering, door de lastdragers beter worden uitgevoerd. Zonder muggenzifterij wordt de schijnbare last een werkelijke lust. De vereeniging kan ten slotte ook een woord van dank brengen aan onzen geaoh- ten burgemeester, den heer Peereboom, voor diens hooggewaardeerde tegenwoordigheid op feestterrein en in school. WIERINGEN. Na afloop van hot schoolfeest gaf de muziek ver eeniging Harmonie jl. Donderdagavond van 8 tot 10 uur een volksconcert op het schoolplein te Hippoly tushoef. Een groote volksmenigte was opgekomen en genoot van de muziek, welke in den prachtigen stillen avond zoo mooi klonk. Koningin no-verj aar dag is dus op ons eiland niet onopgineerkt voorbijgegaan. Een woord vaji da,nk aan Harmonie is hier ze^r zeker op z'n plaats. WOESTELINGEN. Koninginnedag te Hilversum is toch niet zoo ge heel onschuldig afgeloopen als men graag gewild had. In den laten avond kwamen hier en daar veehtpai' tijtjes voor, die vrijwel alle zonder te harde klappen afliepen. In enkele gevallen deed echter het mes weder zijn treurige diensten. Zoo stak een boeren- knecht uit Soest zonder eenige aanleiding met zijn mes naar een rustig voorbijganger, gelukkig zonder hem ernstig te, treffen. De onverlaat werd gearres teerd. In den vroegen ochtend van heden ging het even wel rumoeriger toe. Eenige personen kregen onder ling hevige ruzie, waarvan een vooraf plaats gehad hebbende vechtpartij tusschen twee hunner de aan- leidende oorzaak was. Door drie man werd zekere R. aangevallen, die uit noodweer een revolver trok en 3 schoten losten, waardoor zijn tegenstanders allen een schampschot opliepen. Politie maakte] een einde aan dit too,n,eel en ar resteerde R. EEN GEVAARLIJKE KINDERZIEKTE. i Te Culemborg komen in de laatste dagen bij kin deren verschillende gevallen van kinkhoest voor, waar van enkele met doodelijken afloop. DOOR DEN TREIN GEDOOD. Vrijdagavond i3 het zevenjarig zoontje van F- Hof stede aan den overweg bij de Vierde Kade te Gouda onder den trein geraakt en onmiddellijk gedood. GEVAARLIJKE INBREKERS GEVAT. Men meldt uit Haarlem: 1 Gistermiddag vervoegde zich te Heemstede een Duitscher in een fietsenwinkel, om een fiets te ver- koopen. Men rook lont in den winkel en waarschuw de de politie. Maar vóór deze kwam, was de vogel reeds gevlogen. Drie veldwachters met twee politie honden gingen, hem achterna. Hij vluchtte over de terreinen van de firma Krelagen naar de buitenplaats „Bosch en Hoven". ""Daar trachtten de tuinbaas en een knecht hem te pakken. Hij trok toen een revol ver en schoot beide mannen eenjg© malen In de boe nen. De veldwachters waren intusschen met hun hon den naderbij gekomen. Do hond van den veldwachter Schotvanger vloog op hem af, doch de man schoot den hond dood. Hij loste toen nog eenige schoten op zijn achtervolgers, snelde den weg op en werd bij het „Huis met de beelden" in den Haarlemmerhout door zijne achtervolgers met schoten, neergelegd. Zwaar gewond is hij naar het gasthuis vervoerd. Het blijkt te zijn de tweede Duitscher, die den inbraak heeft gepleegd to Nieuw-Vennip. De boschbaas en zijn knecht werden eveneens naar het gasthuis vervoerd en daar opgenomen. EEN MELKOORLOG. Te Losser hebben wij een mclkoorlog tusschen melk- slijters en afnemers, aldus de „ZwoLsche Crl.'\ De slijters waren van plan met ingang van 28 Augus tus den prijs van d;e melk te verhoogen van 7 tot 8 cent per liter. Daarop werd door de koopers een verga dering belegd en besloten, als de verkoopers hun plan doorzetten, geèn melk meer te koopen. En waren ze later toch genegen om voor 7 cent per Liter de melk te verkoopen, indien ze zagen dat ze voor 8 cent de melk niet kwijt konden, dan nog verkozen de ver bolgen afnemers niet van de melkslijters te koopen en willen hen boycotten. Algemeen wordt nu ook al dus gedaan en de slijters blijven met hun melk zitten. Reeds hebben de koopers zelf een melkventer aan gesteld, die bij verschillende veehouders de melk op koopt en die voor 7 cent per liter verkoopt. Bij een der personen, die in deze beweging vooraan staat, zijn do ruiten ingeworpen. Wie het zal winnen in dezen strijd is nog niet te voorzien; beide partijen willen van geen overleg wéten. DB ZELDZAME ZOMER. Als merkwaardig verschijnsel kan warden vermeld, dal op het Velperplein te Arnhem een kastanjeboom voor de tweede maal bloemen draagt en tegelijkertijd vruchten van den eersten bloei. KOSTBAAR WATER. Tijdens de rust tan een ivgimenfs-oefening. gisteren in het Gooi gehouden door het 7e regimenl-infanterie, vulden vele manschappen hun veldflesschen met wa ter uil de pomp, staande bij den tol aan den straat- weg .HilversumLaren. De tolbaas Spiint. bang, dat zijn pomp aan de groote aanvrage niet meer zou kun nen voldoen, verbood op 't laalsl nadrukkelijk, dat er nog water zou worden gepompt. Dat dit bij de vele dorstige soldaten liet noodige gemopper uitlokte, spreekt wel van zelf. Een muzikaal bood zelfs een kwartje als hij zjjn veldflesch mocht vullen, doch zonder resultaat. „Al biedt je een gulden, dan nog niet", zeide de tolbaas. Tot zijn verontschul- j diging dl ene, dat, wanneer zijn pomp geen water meer geeft, heigeen in dezen drogen zomer best mogelijk is, hij heelemaal naar Laren of Hilversum moet gaan, ,om het to bekomen. j Waarland. J.l. Donderdag werd door de twee gezusters W. ge- zamenlijk 38 manden zilveruien geplukt op éen dag. Rekent men 't plukloon per mand op 12i/a a 15 ct.. dan bewijst dit, dat hier met deze werkzaamheden nog aardig wordt verdiend. DE DROOGTE. Men schrijft uil Groningen: Door de droogte zijn de polders waaruit de 25 aard appelmeel labrieken in de Groninger veenkolonies in den herfst circa 10 millioen H.L. aardappelen tot meel 'vermalen, leeg, zoodat de fabrieken niet kunnen draaien en de scliippers dc fabrieken ook niet kunnen be reiken, door te lagen waterstand in kanalen en wijken*,, .Voor de arbeiders, die in de aardappelkampagne iets 'voor den winter moeten overleggen, een sombere aan kondiging. 1 Daar* komt ook al door de droogte die den aard appeloogst met behulp der nachtvorsten heeft verkleind nu nog1 hij, dat opkoopers voor de verzending naar het buitenland heele velden op staan koopen tegen hooge prijzen. Zij nemen eigen personeel! mede dat zorgt voor rooien en vervoer. Waar <l<e oogst tegenvalt en het beschikbare ook nog aan de eigen sLreek onttrokken wordt, daar lijdt het geen twijfel of de aardappels zullen verschrikkelijk in prijs oplocpjen. De boeren profileeren, wat hun niet ver keerd uitkomt daar de oogst totaal niet meevalt, ko llen uitgezonderd, want deze is zwaar en van uit stekende kwaliteit. Maai* dti arbeiders worden over de heele linie do dupe. Zelfs zien zc met tranen in de oogen hun eigen produkben. Straks wordt er weinig verdiend, loopen de prijzen hoogcr. En dat bij zoo minieme draagkracht. ZIJPE. Woensdag jl. werd alhier per bulletin bekend ge maakt, dat de Burgemeester dezer Gemeente en van Callantsoog benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vele Raadsleden met den Gemeentesecretaris, waar bij zich aansloten de heeren Feisser, oud-lid van den Raad dezer Gemeente, en de heer Rechleen Morra, Secretaris van de Rekenkamer, vroeger in deze ge meente woonachtig, gingen den jubilaris in zijn buis met deze onderscheiding ge luk wenschen. Bij monde van den heer Feisser werd de heer Hulst gelukgewenscht met de Koninklijke onderscheiding. In zijne toespraak wees de heer Feisser er op, op welk een, uitnemende wijze de heer Hulst reeds 41 jaar de betrekking van burgemeester der beide ge meenten heeft vervuld. Hij sprak de hoop uit, dat hij nog vele jaren deze onderscheiding in gezondheid en goeden welstand zal mogen dragen, j Do heer Hulst bedankte den heer Feisser voor deze hartelijke woorden en zegt, dat het hem aan genaam aandoet, te midden van zoovele vrienden, te zijn, die belangstelling toonen in de hem ten deel gevallen onderscheiding. 's Avonds werd door de zangvereeniging een lied gezongen voor het huis van den Burgemeester. Na het bekend worden werd in alle dorpen der ge meente de vlag geheschen en, gaven evenzoo vele in woners hunne) groote ingenomenheid te kennen door het uitsteken van de vlag. ANNA PAULOWNA. Ter Secretarie der gemeente Anna Paulowna, zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden gul den. De Burgemeester van Anna Paulowna, C. WIJDENES SPAANS Jr. DROEVIG TEEKEN DES TIJDS. De gevangenis le Amsterdam en hethuis van be waring aldaar, zijn zoo overvol, dat de officier van justitie verzocht heeft te Haarlem eenige deiiquenten onder te brengen. Woensdagmiddag zijn er 5 mannen gearriveerd ai andergebraont ook, niettegenstaande er ook te ilaar- tem gebrek aan ruimte is. HEIDEBRAND. Te W ijnjelerp nabij Heerenveen is een groote heide brand uitgebroken, welke niet gebluseiit Kan worden bij gebrek aan water. Men vreest voor de uitgestrekte bosschen in de nabijheid. ONTVLUCHT. Uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik is i gisteren een verpleegde ontvlucht, Adolf de Vries, i ongeveer! 31) jaar oud. j Hij was in den laatsten tijd veelal werkzaam bij I de electriciteitswerken aan de inrichting; hem was nogal vrijheid van beweging toegestaan, waarvan hij gebruik, of liever misbruik, heeft gemaakt, terwijl in de stad en aan het gesticht allee in oranje-feest- stemming was. OUDE NIEDORP, Door het bestuur van de vereeniging voor straatver lichting alhier, is de leverantie van olie enz. en de verdere bediening van de lantaarns, even als het vorige jaar, weer opgedragen aan den heer H. Helleman. Den 12 September a.s. zullen de lantaarns weer bran den. - Oude Nicdori». De exercitie met de nieuwe brandspuiten, die gis teren gearriveerd zijn, zal1 worden gehouden: te Oude Niedorp op Donderdag 7 September ai te Zijdewind op Vrijdag 8 September a.s., beide keeren des na middags 6 uur. OUDE NIEDORP. Op twee na, hebben alle hondenkarrenhouders een nummerbewijs gevraagd en gekregen. Die twee hebben .dit tot heden met gevraagd. Of die het zonder willen probeeren HOOGWOUD. I)c heer L. Glas in de Weere alhier, die onlangs tot brandmeester bij de brandspuit in de Weere is benoemd.- heeft die benoeming aangenomen. HOOGWOUD. Door den Minister van Oorlog is aan den millicien-f verlofganger L. Suiker alhier eenc vergoeding toege kend van 50 ct. voor eiken dag van het verblijf der de wapenen, ingevolge Koninklijk Besl. van Febr. 1911, no. 24, krachtens arl. 111 der Müiti wet 1901. HOOGWOUD. Bij B. en W. dezer gemeente zijn tot heden 68 per sonen geweest lot aanvrage van een nummerbewijs in gevolge de trek honden wet. Doordat de wet op 1 Sep tember j.l. in werking trad hebben B. en W. voor dien tijd geen jiummerbewijzen afgegeven, wat thans zeer gelukkig is daar ze blijkens het Prov. Blad van 30 Augustus j.l., no. 86, ongezegeld kunnen worden afgegeven. HOOGWOUD. Dinsdag 26 September a.s. zullen te Hoorn bij de militie voor |le volledige oefeningen, lichting 1911, In gelijfd worden de lotelingen Cornelis Cornerius van Stralen, lotingsno. 2 en Bernardus Schouten, lotings- no. 10. VEENHUIZEN, OUDE NIEDORP. In onzen poldermolen zal als proef een geheel nieuw waterwerktuig, dat nog nergens gebruikt wordt, ge plaatst worden. Het werktuig komt in de plaats van den vijzel en zal ook door wind gedreven worden. Indien deze uitvinding goed bevalt, zal men na dm proeftijd tot aankoop overgaan. Wij kregen geen vrij heid den naam van den uilvinder te noemen, doch hopen dien later, benevens den uitslag der proefne ming mede te deeten. Gemengd Nieuws. MAROKKO. De strijd tusschen Frankrijk en Duitsehland over Marokko houdt de gemoederen nog steeds warm. In Duitsehland houdt men thans vergaderingen om de regeering te beïnvloeden, om als 't ware geen bak zeil te halen en de Duitsche eischen vast te houden Duitsehland moet als overwinnaar uit dézen voor- strijd treden,. Maar het eigenaardigste is, dat de toon tegen Frankrijk niet vijandig is, wel tegen Engeland. De Lokal Anzeiger komt nog eens op de gisteren gehouden Marokko-vergadering terug. De stemming, die er heerscht, zegt het blad, kan als een symp toom van de in heel Duitsuhland heerschende stem ming worden opgevat. Het is opmerkelijk, dat er voortdurend met waardeering over het Fransche volk waarmee wij feitelijk den prijs in Marokko uit te vechten hebben, gesproken werd en waar iedereen wis. wie de werkelijke vijandige buurman was. Zoodra. van Engeland en van do Engelsc-he diplomaten werd gesproken, was er een storm, applaus of verontwaar diging Ook de Voss. Zeitung zegt hedenavond, dat de stemming tegen Engeland zich in den laatsten tijd bijzonder heeft verscherpt. Men behoeft, schrijft de Voss. Ztg., de beteekenL der gisteren gehouden vergadering, waarlijk niet te overschatten en men zal toch niet durven ontkennen, dat de rust, die zich bij de bespreking van de ver houding met Frankrijk openbaarde, en de opwinding, die zich tegenover Engeland uitte, verschijnselen zjjn. die de diplomaten niet licht moeten opvatten. De meening, dat een bloedige twist met Frankrijk nood zakelijk is, omdat Frankrijk de rechtmatige verlan gens van Duitsehland niet tegemoet komt, is veel minder verspreid, dan dat Engeland er belang bij heeft de republiek, in een oorlog met Duitsehland te wik kelen. Het feit doet zich voor. dat de Lokal Anzeiger, die uitstekende relaties heeft en als het orgaan van, den keizer beschouwd kan worden, voortgaat scherpe ar tikelen aan het adres van Engeland te richten. In het blad van hedenmorgen schrijft Von Kottsberg naar aanleiding van de komende Sedanfeesten, dat Enge land zich altijd liet verdedigen door huurlingen en nooit zijn eigen zonen in 't gevecht stuurde. Voor En geland streden en strijden vreemdelingen en solde niers en daarom ontbreekt "t het eilandenrijk aan de groote macht van 't volksleger. De bewering van de kracht van Engeland is enkel bluf. daar het nog nooit in den krijg met een ernstig tegenstander be wezen, heeft, dat het in staat, is te vechten. Zijn ma rine is evenzeer zonder oorlogservaring als de onze. want Nelson stond aan 't hoofd van houten vloten. Waar wij het Eugelsche leger zagen strijden, han delde het tegen de eerste eischen der taktiek. Een natie, die esn Bulier in het veld als legeraanvoerder stuurt, zal geen Nelson meer op de commando-brug plaatsen. Laten we Sedan vieren door een boek van de Engelsche geschiedenis op te nemen. Dan zullen we zien, dat wijevenmin oude als nieuwe tegen standers te vreezen hebben,. In de Vorwarts verheft daarentegen de revisionist Ed. Bernsteih, zijn stem tegen de pogingen om sys tematisch de Duitschers tot een blinden haat tegen de Eng.risehenn op te zweepen. Berustein acht een oorlog met Engeland in elk opzicht een catastrofe, en tegen den geest der volkeren. Het succes van Engeland schrijft hij aan de door Campbell Banner- man begonnen en door Asquith voortgezette pollüek van den democratischen opbouw van het Britsche we reldrijk toe. Het is, zegt hij, de politiek die door het toestaan van volksregeering aan den bond der Zuid-Afrikaansche koloniën de boeren en het Holland- sche element met Engeland verzoend heeft. Duitseh land sleept nog de nalatenschap uit den tijd der ver overingen met zich mee. Dat het vandaag zijn geach- ten naam in de wereld heeft, zijn daden op het ge bied van wetenschap, techniek, litteratuur, kunst, or ganisatie en bestuur, da,t is Duitschlands rijk en, zijn j toekomst. I In België heerscht thans een zenuwachtige stem ming. Een zekere zenuwachtigheid, zegt de Brussel- sche correspondent der Telegraaf, waarvan wij niet zeggen, dat het een paniek is, begint de bevolking j aan te grijpen. Het woord „oorlog" is op ieders lip pen. Steeds heeft men in België als onvermijdbaar aangenomen, dat Duitsehland zich geen oogenblik zal bedenken, om onze onzijdigheid te schenden. Een ontzaglijke troepenmassa ligt bestendig opgehoopt te genover onze oostelijke grenzen. Het spreekt bijna van zeil, dat deze bij het eerste signaal onze pro vin-

Schager Courant | 1911 | | pagina 1