AlKlttl NllllS- Zaterdag 30 September 1911. CHAGER 55ste Jaargang. No. 4994. COURAI'i Dit nammer bestaat nit drie bladen. EERSTE BLAD. Marktberichten. ALKMAAR, 30 September 1911. 8 Paarden f 60 a f 475, 95 Koeien C 140 a f 310, 375 Mag. Schapen I 14 a f 24, 74 Nucht. Kalveren f 8 a f 20, 19 Mag. Varkens f 15 a f 19, 43 Big gen f 6 a f 13.50 per stuk. Kipeieren f 6 a f 7 per 100, Boter f 0.82ya a f 0.95 per kop. ALKMAAR, 29 Sept. 1911. Kaas. Kleine fabriekskaas f 41, kleine boerenkaas 1 41.50, commissie f 43, middelbare f 44.50. Aangevoerd 325 stapels, wegende 137000 K.G. Handel vlug. ALKMAAR, 29 Sept. 1911.' Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 3922 H.L. Tarwe f 7,60 a 8, rogge f 6.50 a 6.95, gerst chev. f 6.65 k* f 7, haver f 4.10 a 4.60, bruine boonen f 17.50 a 19.25, paarde id. f 8.25 a 8.50, citroen id. f 18.50 a 20, witte id. f 21 a f 24, rood mosterdzaad f 23.50 a t 24, blauwmapnzaad f 29, erwten groene f 16 a 23, grauwe f 19 a 24.50, vale f 19 a f 22. BROEK OP LANGEND!JK, 29 Sept. 1911. Aardappelen, blauwe f 1.40 a 1.55 per zak, slaboo- nen f 0.75 per 1000, zilveruien f 4.60 a 5.30, drie- tingen f 4.30 a 4.60, uien f 4 a 4.40 per baal, bieten I 16 a 18.50 per 1000, rammenas f 13.10 per 1000, rabarber f 2.20 per 100 bos, bloemkool f 7 a 13.50, 2e soort f 3 a 4, reuzenbloemkool f 9 a 14.60, roode kool I 8 n 17.90, gele kool f 7 a 15.30, witte kooi f 13 a 30 per 100, wortelen f3 a 6.60 per 100 bos, f 2.10 a 2.20 per baal'. ANNA PAULOWNA, 29 Sept. 1911. Aardappelen f 1.35 a 1.60, Kleinere, f 1.10 a 1.20 per zak, Roode kool' f 8.25 a f 10 per 100, Worte len f 3.85 a f 4 per 100 bos, Snijboonen f 1.35 a 2 oer 1000. Komkommers 1 a 2 ct. per stuk, Slaboonen f 10 a. 18 por 100 K.G. Aanvoer klein. WINKEL, 29 September 1911. Appelen f 1 a 3.70, Peren f 1 a 4 per Zak, Kool f 5 a 11.50, Bieten f 1.25, Komkommers f 0.50 a 2 oer 100, Snijboonen f 2.75 per 1000, Aardapoelén f 0.90 a 1.20 per zak. Uien f 3.90 a 4.10 per baal', Wortelen f 1.55 per baal, Tomalen 5 cent per pond. NTRTTW T.TTVPN, Station WOORDSCH A RWOT^r» 29 SEPTEMBER. GeTe nep f 4.20 a 4.60, Drielingen f 4.10 a 4.20, €frove uien f 4 a 4.20 oer 50 K.G. Roode kool' f 12.50 a f 14, 2de soort f 10.50 a f 12, Kleinere f 3.50 a f 10, Gele kool f 12 a 13, 2de soort f 9.50 a f 11. Kleinere f3 a f 9 per 100. Slaboonen t 0.65 a f 0.75 per 1000. NOORDSCHARWOUDE, 29 Sept. 1911. Bloemkool 1ste soort f 10 a 15, 2de soort f 1.50 a 3, Bood* i-~>T f s a 15 per 100, Uien f 4.20 a 4.60, Nep t 4.60 a 4.80. 30 SEPTEMBER. Bloemkool lsle soort f8 a 13. 2d* soort f 1.50 a .3, Rood* k-oT f 8 o 12.50 per 100, Uien f 4.20 a 4.40, Nep f 4.50 n 4.80. Plaatselijk Nieuws. UIT DE HAND VERKOCHT. Het huis in de Hoep, bewoond door den heer J. Kossen, is uit de hand verkocht en in eigendom, over gegaan aan den heer Fransen. TEEKENSCHOOL. Tol onderwijzers aan de vereenigde leekenscholen al hier zijn benoemd de heeren Th. Roep en J. P. Smit. EENE BENOEMING. De heer S. v. d. Maaten is benoemd tot waarne mend directeur van de gasfabriek Lo Lisse. OVERGEPLAATST. De heer G. de Gorter, klerk aan het postkantoor alhier, wordt overgeplaatst naar hel Telegraafkantoor te Amsterdam. LIJNKOEKEN. Door de eerste Coöperatieve vereenigjng tot aankoop van veevoeder en kunstmeststoffen, gevestigd alhier, di recteur de heer C. Kooij, is aanbesteed de levering van 425000 stuks lijnkoeken. De leverantie werd gegund aan Gebr. Ten Hove te Deventer voor f 13.de 104 stuks, op een gehalte van 30 pet. eiwit en 11 pel. vet. LEERAAR WINTERSCHOOL. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is benoemd tol leeraar aan de Rijkslandbouwwinlerschool Ie Schagen, de heer A. Ko ning, le onderwijzer aan de Gemeenteschool alhier. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL. Bij het heden gehouden toelatingsexamen voor de le klasse der Rijkslandbouwwinterschool, slaagden in* alfabetische volgorde de volgende leerlingenD. Bus te Rijp, J. J. van Balen Blanken te Zijpe, W. Jim- mink te Zijpe, D. Kaan te Wieringerwaard, Daniël Kaan te Wieringcrwaard, D. P. Klare te Kolhorn, J. Kis te- maker te Wieringerwaard, W. Kooijman le Opmeer, K. Leeuw te Hoorn, K. Metselaar 'te Opperdoes, J. Nagelhout te Moerbeek. K. Veerman te Twisk, PI. Wuis te Heerhugqwaard. De lessen in zuivelbereiding zullen volgen: J. Bakker te Helder en J. Zeeman, Zijpe. (Reeds in een deel van het vorig no. opgenomen.) GEMEENTE SCHAGEft. Ingeschreven van 2930 September 1911. Getrouwd: Christiaan van der Made en Dieuwerfje van der Oord. ZONDAG 1 OCTOBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Sint Maarten, voorin. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Binnenlandsch Nieuws. OUDKARSPEL. De bibliotheek van hel Nulsdepartement alhier wordt geopend op Zaterdag 7 October a.s. NIEUWE N1KDORP. Met ingang van 1 October a.s. zullen aan school I (kom dorp) alhier de schooltijden des morgens, in plaats van zoo)als nu te 9 uur, om half 9 roeds be ginnen. DE PADVINDERS-BELOFTE. Bob, een bekend medewerker van de „Revue der Sporten" schrijft: Zelf meegemaakt! Hij was 'n snuiter. Ik Bob! Hij 'n blonde jongen, met zonnekijkers en 'n lente-lach. Ik 'n ouwe vos, die haast altijd een grinnik in me heb om veel wat de wereld geeft. En je bent Padvinder Ja, meneer Vindt je 't leuk'? En ófl Heb je de belofte moeten doen'? Ja meneer! Wat heb je moeten beloven? Ja... la's kijkeni Ja... dat weet ik op 'toogenblik niet. 1 Nou, dat weet je wel! Toch trouw aan de Ko ningin, aan 't vaderland, O, ja...-. Ook aan God? O, ja... ook aan God Wie is' God? j Ja, ja... dat heb ik nog niet geleerd, i En m'n blonde snuiter lachte verlegen. j En ik, ouwe vos, nam 'n slok van m'n bier. De wereld.... 1 NIET KIESKEURIG. Onze lezers herinneren zich de gepleegde onregel matigheden bij de jongste raadsverkiezing in Den Haag, waardoor de anü-revolutionnair verkozen werd ver klaard, terwijl het onderzoek heeft uitgewezen, dat wer- kelijk de sociaal-demoeraat de verkozene was. Die stemming is ongeldig verklaard en zal nu een, nieuwe 1 verkiezing plaats hebben. Bij vele zat de bedoeling voor, om geen tegencandidalen tegenover den sociaal democraat te stellen en daardoor te bewerken, dat deze zetel zonder stemming werd toegewezen aan den 6ociaal-democraat. Wij lezen nu echter het volgende: Naar wij vernemen zal' van de zijde dor bouw kundige vereenMng „Onderneming en Vrijheid" voor de a.s. raadsverkiezing in district I, nocdig geworden door het met toelaten van den heer Schalekamp, om dat feitelijk de heer De Kleer gekozen was, tegenover dezen een candidaat worden gesteld. Deze uitverkorene zou dan wederom zijn de heer Schalekamp, anti-rev., die zich bereid heeft verklaard de candidaluur te aan vaarden. Waar de politieke vereenigingen het plan schijnen te hebben geen tegen candidaat tegenover den heer Dé Klfeer, soc.-dem., te stellen, maakt deze houding van „Onderneming en Vrijheid" een zeer vreemden indruk. Dagbl'. v. Z.-PI. en 's-Gr.) ERNSTIGE MISHANDELING. Men schrijft uit Voerendaal d.d. 27 Sept. Gisterochtend ontstond alhier, ten omstreeks 8 uur, een woordentwist, tusschen rondtrekkende kermisreizi gers, die in een vechtpartij ontaardde. Plet mes werd getrokken en een der vechtersba zen werd zoo hevig in een der bovenbeenou gestoken, dat de mespunt aan de andere zijde te .voorschijn kwam. De toestand van den verwonde, die uitgeput door het enorme, bloedverlies, naar het hospita;u ,te Heer len werd vervoerd, is zeer zorgwekkend. De vermoedelijke dader, zekere M., is aangehouden. Nader seint men uit Heerlen, dat de verwonde, zekere De Venter uit Nieuwenhagen, aan de gevolgen is overleden. 'sHert. ,Crt. «mia Paiilowna. Ter Secretarie der gemeente Anna Paulowna rijn inlichtingen te bekomen omtrent een langharigen hond, wit met groote zwarte vlekken, schouderhoogte onge veer 50 c.M. Tevens zijn daar inlichtingen te verkrijgen omtrent een gevonden hondenhalsbam van leder met koperen ring. DE MOORD TE STANDAARDBUITEN. Over den moord te Standaardbuiten schrijft men d.d. 29 Sept. aan de Tel.: Zooals we in een onzer vorige nummers schreven, werd mej. Knook beroofd van een som van f 130. Ondanks de ijverige nasporingen der politie heeft men tol nu toe met kunnen onldetken waar deze gebleven zijn. In en om het huis van den verdachte H. K. is alles tot in de uiterste hoekjes doorzocht. De tuin is geheel omgespit, doch niets is gevonden. In verband met het verdwijnen van dit gelid is nu gisteravond te Standaardbuiten aangehouden cai zwaar geboeid naar Oudenbosch gebracliL J. K.,' de vader van d-en verdachte. Hij wordt verdacht zijn zoon bij hel laten verdwijnen van het geld de behulpzame hand te hebben geboden. Bij de huiszoeking, welke bij Kouters gehouden is, is nog een belangrijke aanwijzing gevonden mot be trekking lot de aanranding der onderwijzeres B. uit Fijng^j'l, waarvan Kouters verdacht wordt en bij ge brek aan bewijs niet veroordeeld is kunnen worden. Mej. B. werd toen van haar portemonnaie beroofd. Dit bewijsstuk is bij de jongste huiszoeking gevonden en door mej. B. als haar eigendom herkend. Ten over vloede deelde mej. B. mede, dat iu een verborgen zakjo «enige vreemde postzegels geborgen waren, welke ook nog daarin gevonden zijn. EERSTE KAMERLID. De heer dr. J. Kraus heeft zijn benoeming tot lid van de Eerste Lamer der Sla ten-Generaal voor Noord- Holland aangenomen. IN- EN UITVAL VAN HET HDBLD. Minislerieele reis. Hel was bij het bespreken der ministerieel© vacanties, dat een der Excellenties, die wel in andere wereld- deden, doch niet door Europa gereisd had, zijn col lega's meedeelde, dat hij van plan was, in Duitschland zijn vacantie le gaan doorbrengen. Hij vroeg om reis- raad; hoe reisde hij het beste langs den Rijn? En een van zijn collega's antwoordt: „Ik zou links gaan, maar natuurlijk rechts te- rugkeeren I" EEN REGLEMENT. Piel PIdbl. geeft het volgend reglement van een ver eniging voor onderlinge verzekering van geiten: Airt. 1 de verzekerde is vrij van oontribuci maar betaald Alleen dan Wanneer Er een is gestorfen. Art. 2 Wanneer zich dit geval voor doet dat Er een is gestorfen die wordt dan getaxeert door het bestuur En tegen die waarde Uit betaald: In dien de Verzekerde daar niet mee te vreden is zoo wordt hij ten tweede getaxeert door Een paar leden die dan de verzekerde zelf mag aan Wijzen Art. 3 In deze Onderlinge verzekering kan nooit geen spraake zijn van vaste priemi of vaste uit kerings gelden; maar bieder krijgt de waarde van het gestorfene terug) voor het vel wordt Een gul den gerekend als het goed is. Art. 4 de verzekerde is verplicht om het zoo spoe dig moegelijk bekent te maken wanneer hem Een geit is gestorfen Om te kunnen Onderzoeken waar aan hij is gestorfen wanneer dit noodig wordt ge acht. Art. 5 hiedere verzekerde is verplicht Om al rijn geiten te verzekeren groot En klein Jonge geiten van Af Een half Jaar, Art. 6 Als Er een is gestorfen dan wordt U van het bestuur of van de iwee leden die hier voor zijn Aan gewezen Een lijst geloondt met Een stem pet. j .vrt. 7 bet bestuur is berijd om Alle in lichtingen te geven Aan Een dio daar jiaar vraagen, de boe ken zijn steeds ter inzaggo bij de In kasseerder En boekhouder. BURGERBRUG. Een dezer ingezetenen, de heer C, S. alhier, ver loor ongeveer een jaar geleden een portefeuille mét bankpapier. Na veel zoeken mocht het toen niet ge- lukken deze terug te vinden. Dezer dagen, toen de mesthoop werd weggeruimd, kwam het verlorene terug. De portefeuille met de halfvergane papieren werden naar de Nederlandsche Bank opgezonden en de eige- j naar werd verblijd met de toezending van nieuwe bank- i biljetten in plaats van de oude. Naar wij vernemen) bedroeg de waarde f 600. - JLangeuyk. In de gisteravond te Zuidscharwoude gehouden ver gadering van de afd. Langedijk der Ncd. Vereen, tot afschaffing van ale. dr. werd besloten aan de 4 ge meentebesturen om subsidie te verzoeken. Aan nota bele ingezetenen, predikanten, raadsleden en onderwij zers zal een circulaire worden gezonden, met het ver zoek als donateur te willen toetreden. Op de volgen de vergadering zal de heer Du Burck een lezing hou den over de besprekingen op het Internationaal Con gres tegen het alcoholisme. Aan Minister Talma zal een schrijven worden gezonden met het verzoek de middelen te willen verleenen, rijn rede in brochure vorm uit te geven-. Met de afd. van den A. N. G. O. B. zal' getracht worden samenwerking te krijgen om een St. Nicolaas-Kinderfeest te vieren en gezamenlijk een alcoholcursus op te richten. LANGEDIJK. De prijzen der kool zijn in de laatste dagen wat verminderd. Doordat zij barsten, wordt er veel gesne den. De aanvoer is dan ook zeer groot. Eergisteren werden er niet minder dan 185.000 stuks geveild, een getal, dat nog niet is bereikt. ZONDAGSRUST-SCHENNIS. In de N. R. Ct. lezen we: I De ring Zijpe, welke het Noordelijkste stuk van Noord- Holland omvat (van Schagen tot' Den Helder), heeft besloten, met kracht in te gaan tegen de toenemende schennis van dc Zondagsrust in dat gedeelte van Noord- Plolland. De ring wil hiertoe de kerkeraden bewer ken en hulp zoeken bij de overheid, die hier en daar verzuimt het goede voorbeeld te geven. Op sommige dorpen is door gemeente- of polderbestuur de uitbe taling van loon op den Zondagmorgen gesteld, i WIERINGERWAARD. I De heer Hazeloop van Stadskanaal, heeft officieel zijn benoeming als Hoofd der school alhier aanvaard, i tegen 1 December. WTeriiigerwaard. Dinsdag zal alhier vanwege de Fokvereeniging een keuring worden gehouden. In 't geheel zijn ongeveer 90 stuks vee aangegeven. De keuring zal aanvangen des morgens 10 uur, op liet erf van den heer Kossen ROOMSCH-KATHOLlEKE SCHOLEN. Zijn de plannen in Heerhugowaard voor den bouw van oen R. K. school reeds zoo ver gevorderd, dat men 't volgend jaar gereed zal zijn, aan den Lan gedijk schiet men niet zoo vlug op, al is men daar reeds jaren bezig het zoo ver te krijgen. Thans is een schoolfonds gevormd, waarin door velen wordt gestort tot flinke bedragen. Wat de financiën betreft, lioopt men dan ook al spoedig gereed te zijn. De leer krachten blijken nu weer een bezwaar op te leveren. Was men aanvankelijk van plan, alleen vrouwelijke leerkrachten aan te stellen, nu wil men trachten ook voor een deel mannelijk personeel aan te stellen. In ieder geval blijkt men het er nu op te zetten weldra de plannen voor elkaar te hebben. HOOGWOUD. Deze week vergaderde onze Afdeeling van de Vercén. Vakonderwijs in VVestfricsland. Na afdoening van enige huishoudelijke aangelegenheden werd ecne voordracht opgemaakt voor een leeraar aan den vakcursus alhier, noodig door 't vertrek van den heer F. Keuter. Op de voordracht werden geplaatst de heeren M. Schenke to Alkmaar; G. Schoorl te Winkel en J. Kruijer te Groningen. Besloten werd den cursus te beginnen 25 Oct. Er I rijn tot heden 14 leerlingen. Er zal aan do Gemeonte- besturen van Opmeer en Spanbroek geldel ijken steun ge- J vraagd worden. Oorlog tusschen Turkije enltalië Een ultimatum. BOME, 28 Sept. De Regeering van Italië zond in I den nacht van 26 op 27 Sept. een nota aan den zaak gelastigde te Konstantinopel, waarin verklaard wordt dal, zoo Turkije niet binnen 24 uur toestemt in de maatregelen tot bezetting van Tripolis door Italië, tij- dens de onderhandelingen over een overeenkomst tus schen de beide mogendheden, Italië tot de geweldda dige bezetting zal overgaan. I ROME, 28 Sept. De minister van buitenlandsche zaken heeft in den nacht van 26 op 27 September een telegram verzonden aan den Italiaanschen zaak gelastigde te Konstantinopel en dit tevens medegedeeld aan den Turkschen zaakgelastigde te Rome, waarin hij wijst op de absolute noodzakelijkheid om een einde te maken pan den toestand van wanorde en wanbeheer in Tripolis en Cyrenaïca. Iedere Italiaansche onderneming aldaar stuit voort- I durend af op den meest hardnekkigen en onrecht- I vaardigen tegenstand. Turkije heeft op het laatste oogenblik economische concessies aangeboden. 'Italië acht het echter niet wen- schelijk onderhandelingen daarover aan te "knoopen. I Volgens de ingekomen berichten, is de toestand in Tripolis uiterst ernstig, tengevolge van de agitatie te gen Italiaansche onderdanen, die in het leven is ge roepen door ambtenaren van de regeering en een ernstig gevaar oplevert voor alle buitenlanders. De aankomst van militaire transporten zou die toe stand verergeren en noodzaken aan den gevaarlijken toestand een einde te maken. De Italiaansche regeering heeft besloten over te gaan tot militaire bezetting van Tripolis en Cyrenaïca en rij hoopt dat de Turksche regeering hare "ambtenaren 'zal gelasten geen tegenstand te bieden. Bij latere overeenkomsten zal dan de toestand de finitief geregeld worden. De Italiaansche regeering wenscht binnen 24 uren een beslissend antwoord te ontvangen en zal zich an ders genoodzaakt zien onmiddellijk over te gaan tot maatregelen om de beze'ting te verzekeren. TRIPOLIS, 28 Sept. Te 4 uur 2 hedenmiddag wa ren tien slagschepen of kruisers in richt, die kruister» langs de kust. De inlanders houden zich rustig. Van belang is nog het telegram, dat heden uit Tri* polis gezonden werd aan het „Berliner Tageblatt": „In den afgeloopen nacht werd in de onmiddellijk* nabijheid van de stad een verdacht schip gezien, dat algemeen voor een Italiaansch oorlogsschip gehouden I werd, omdat het zoeklichten wierp over de stad eat omgeving. Het verschijnen van dit schip veroorzaakte een groote opwinding onder de Mahomedaansche be volking, die voor een troepen landing vreesde. Velen vluchtten de stad uit. zonder te weten, waarheen zq zich zouden begeven. KONSTANTINOPE, 28 Sept. Een Turksch militair transport is heden naar Tripolis vertrokken. Met de ontscheping van zwaar geschut is begonnen uit een Turksch transportschip. De Daily Chronicle te Londen verneemt uil Tripolis Italiaansche oorlogsschepen bewaken de heele kust, om verderen aanvoer van Turksche versterkingen te belet ten. Turksche patroeljes doorkruisen onophoudelijk de straten van de stad. De groote opwinding onder het volk duurt voort. Dc handel staat volkomen stil. De vaartuigen worden niet gelost cn blijven op de reed© Siankerd, daar er geen sjouwers te krijgen zijn. Deze atsten, allen Italianen, staan bijeen voor het Itali aansche consulaat en wachten op het sein voor hunne inscheping. ROME. 29 Sept. Italië en Turkije zijn sedert heden middag half "drie in staat van oorlog. I Er zal onmiddellijk aan de mogendheden kennis wor den gegeven ,dat Tripolis en Cyrenaïca geblokkeerd worden. KONSTANTINOPEL, 29 Sept. Ook hier is reeds bekend gemaakt, dat de oorlog verklaard is. PARIJS, 29 Septt. Uit Rome wordt aan de „Liberté' geseind: „De zaakgelastigde van Turkije heeft zich hedenochtend te half elf naar de ,,Consulta" bese ven en daar het antwoord op het ultimatum aan den minister van buitenlandsche zaken ter hand gesteld. Deze begaf zich naar minister-president Giolitti, dio onmiddellijk den ministerraad bijeenriep. I „Na een korte bespreking besloten de ministers on middellijk over te gaan tot de reeds voorbereide maat regelen, aangegeven in het ultimatum. De minister van marine heeft onmiddellijk per draadloos telegram do divisies, die voor Tripolis kruisen, order gegeven on- I verwijld de vijandelijkheden te beginnen. I Uit Rome wordt aan de „Liberté" geseind, dat de blokkade van Tripolis verzekerd zal worden door eest divisie kruisers, terwijl een divisie pa niserschepen her Turksche eskader op zal' zoeken, dat, naar gemeld is, uit Bei roe th vertrokken is. Een tweede divisie kruisers zal' de transporten escor teeren. De ontscheping der landingstroepen geschied* met groolen spoed. MALTA, 29 Sept. De toestand in Tripolis wordt hoe het land. Ook onder de inboorlingen neerscht groote opgewondenheid en het zal moeite kosten hen in be dwang te houden. De Italiaansche consul te Bcnghasi, die aan wal was gegaan, moest naar rijn schip terugkecrcn, daar Beng hasi in staat van revolutie was. Er loopt een gerucht, dat Benghasi gisteravond ge bombardeerd is. ROME, 29 Sept. De „Tribuna" zegt dat alle mili taire, politieke en financieele quaesties omtrent de be zetting van Tripolis en Cyrenaïca door den minister raad in volledige overeenstemming zijn genomen. De regccring heeft besloten ruimschoots gebruik -te maken van al' haar ten dienste staande middelen van militairen en financieelen aard om het volledig succes van de expeditie te verzekeren. TUNIS, 29 Sept. Uit Malta wordt bericht, dat aldaar het gerucht loopt, dat de Engelsche kruiser „Malta" vertrokken zou zijn om Bomba (Tripolis) le gaan be zetten De Italianen hebben te Tripolis en te Benghasi troe pen ontscheept. BERLIJN, 29 Sept. De correspondent der Tel. meldt - De geestdrift te Rome is volgens de hier verschenen avondbladen, groot. Op een der pleinen te Rome had gisteravond een groote patriotisohe manifestatie plaats. Duizenden menschcn trokken, onder het zingen van het volkslied en onder hoerageroep, voor het leger, naar hot ministerie van Oorlog, waar stormachtige ovaties aan het leger werden gebracht. Bij het standbeeld van 1 Victor Enianuel1 werden vaderlandslievende toespraken gehouden. Over de opgewonden artikelen in de Italiaansche pers zelf, zwijg ik liever. De gchcele bewierooking van een voornemen, dat door een groot deel der inter nationale pers veroordeeld wordt/ doet niet sympathiek aan. PARIJS, 29 Sept. Naar ik op dit oogenblik zeven uur des avonds verneem, heeft de Porie aan den Italiaanschen gezant te Konstantinopel verklaard, dat zij Italic's altimalum, Tripolis l>elreffende, noch wilde beantwoorden, noch in overweging nemen en dat Tur kije, hoewel het zich om redenen van maferieelen aard (lees militaire krachteloosheid in het vilayel' niet ge wapenderhand zal verzetten tegen de bezetting ren Tri polis, deze schending zijner souvereinïteit niet aanvaardt Verder vernoem ik, dat tengevolge van dit antwoord de Italiaansche regeering de mogendheden per circulaire heeft verwittigd, dat van hedennamiddag om half drie af de oorlogstoestand is ingetreden tusschen Italië en Turkije en heel de Tripolilaansche kust door de Ita liaansche vloot is geblokkeerd. De Turksche ambassade te Parijs dementeert de strek king van een telegram uit Rome aan „le Temps", waar in net wordt voorgesteld, alsof Turkije zioh zonder meer neerlegt bij de bezetting van Tripolis door Italië. Tur kije zal zich, zooals ik in mijn voorgaande dépêche meldde, met gewapenderhand verzetten legen de occu patie van Tripolis, maar de regeering fe Konstantincpel behoudt zich voor, in heel het Ottomaanscbe Rijk maatregelen te nemen, welke de heden ingetredén toé- stand meebrengt, te weten: verbreking der handels'rac- taten met Italië, uitzetting van alle Italiaansche onder danen en dergelijke. Waar Italië deze zeer natuurlijke en volkomen wet tige represailles van den kant van Turkije zal willen beantwoorden met andere militaire maatregelen, de be schieting mogelijkerwijze van Salonika of Smvrna, is e*n Turksch-Italiaansche oorlog in Eurona (met de daaruit voort te vloeien geyolg?n 1 zoo goed als zeker. P* froofe mogendheden, Duitschland en Oostenrijk, aan dpn kant van het Drievoudig Verbond, Frankrijk. En geland en Rusland als triple entente, d:e rioh, de een* noch de (andere, tegen Ttalïë's nirateri© verzetten, zullen nu haaf uiterste krachten hebben in te spannen, om het conflict te localiseeren, anders... gare la bombel

Schager Courant | 1911 | | pagina 1