CHAGEH Mims- URANT. limit- Liilimkli De Storm. Dinsdag 3 October 1911 55ste Jaargang. No. 4995. Dit nannaer bestaat uit 1 blad. Per telegraaf werd ons Zaterdagavond nog meege deeld, dat de i„Splo", een boot der Rotterdams die Loyd, even builen den waterweg, in nood verkeerde, Er was eerst 'geen nader bericht te krijgen waar het schip precies zat. Maar in den nacht van Zaterdag op Zondag verzekerde een loods, dat het schip onder de gemeente Monster 'op strand zat. Deze mcdedeeling bleek juist te zijn. Het schip, dat reeds in den avond van Zaterdag zijn roer verloren had en met zijn machines niet meer werken kon, was aan de zijde van 's-Gravenzande bij Monster, enkele mijlen ten Noorden van den Hoek van Holland, op het strand gezet en werd door de hooge zeeën steeds hoogerop gegooid. De Monstersche redding-brigade wilde in den hollen nacht reeds een poging wagen tot red ding van 'die in nood verkeerende bemanning, maar moest deze opgeven totdat de dag aanbrak. Maar toen pakten de dappere "redders ook stevig aan. De „Solo" was door het enorme hooge water en de buitengewone kracht van dezen storm zóó hoog op het strand gezdt, dat het schip niet veel verder dan ruim 200 Meter uit de zeewering verwijderd zat. Zwaar beukten de water bergen tegen het parallel met het strand liggende schip, hooge zeeën liepen er over heen en dreigden het jlé breken. 1 Toen kwam de redding. Te zeven uur Zondagochtend wordt de reddingboot 7,Secretaris Schumachcr" naar buiten gebracht. En alle hulpmiddelen gaan mede naar het strand. De heer A. L. T. van Luik neemt de leiding. Eerst moet com municatie met de ,,Solo" verkregen worden. Een lijn wordt naar boord geschoten, maar het schot mist. Dan volgt even later een tweede schot en de gewenschte verbinding is verkregen. Elf stoere kerels met den schipper Tuk, allen in oliepikken gestoken, bemannen nu de reddingsloep. Daar gaan ze! De schipper stuurt langs de lijn naar midscheeps aan stuurboordzijde, waar de noodladder uithangt en de equipage te hoop gel'oopm is. ,o0 Met beleid wordt gemanoeuvreerd. De reddingboot t ten, alsmede de draden van de clectrische verlich- werkt nu en dan geweldig, maar het gestrande schip ting moesten liet ontgelden. zelf beschermt haar nu tegen overvallen. Zoo wordt j De builendijksclie landen tusschen Muiderberg en de „Solo" bereikt en na enkele minuten reeds kan met j Kaarden werden door het opstuwende Zuiderzeewater een' deel der equipage de terugtocht aanvaard worden. 1 overstroomd. Met zeer .veel moeite werden de aldaar Rappe banden, voldoende in aantal, slaan aan het strand grazende runderen en paarden gered. Een paard van tot helpen gereed. En zoo zet tegen acht uur de eerste <ten stalhouder Bos verdronk. Des nachts te een uur ploeg geredden vasten voet aan wal. Twee tochten nog werd het reddingswerk van het vee begonnen. De land- heef l de „Secretaris Schumacher" te doen, maar bet bouwer Krijnen, die doordat de vlakte overstroomd afloopend water verkleint nu den afstand en verge- was,' niet wist, waar hij zich bevond, geraakte toen makkelijkt het reddingswerk. Zoo verloopt gelukkig alles hij halverwege liet lichaam door het water wadde, in Soed. De tweede ploeg komt binnen, en te negen uur een sloot, waarbij een koe, die hij achter zich aantrok e derde en laatste ploeg met den kapitein. Allen zijn 0p hem viel. Met veel moeite werd hij gered, behouden; de geheele equipage, uit 39 man beslaande,' Zondagmorgen te half elf pas kon het reddingwerk onder wie vier Javanen. Onder die 39 man bevinden eindigen. Twee paarden, die achter een roeiboot, welke zich de kapitein der „Solo", J. W erkhoven, vier offi-men over den dijk in de overstroomde vlakte had eieren, vier machinisten, een kok, een bakker en een gebracht, werden voortgetrokken, bereikten ten slotte hofmeester^ voorts zeelieden en stoker. De geredden, i j,u eens loopende en op diepare gedeelte» zwemmèndé, allen doorweekt en rillend .van koude en doorgestane onder gejuich der talrijke omstanders den 'dijk. Het spanning van een afschuwelijken nacht, spoedden zich waren de laatste dieren die gered werden. Inmiddeljs naar het café „Overheyde" in Monster, waar hun la-1 was ook hel doode paard aangespoeld, fenis en verzorging wachtten cn wenvaarls wij hen De storm heeft te Helder met een hevigheid ge- volgden, ten einde een onderhoud te hebben met den woed als bij menschenlieugenis niet is voorgekomen, commandant van liet gestrande schip. Meer dan twintig' zware boomen werden op velschillende I plaatsen ontworteld, om van andere schade aan de De correspondent van het Hdbld. meldt nog de vol-1 huizen niet te spreken, gende berichten: in de haven te Nieuwediep spookte het geweldig. Een schcveningsche bom strandde Zondagmorgen op Een 14-tal visscherschuiten werden door elkaar gesmeten de Maasvlakte. De equipage, 9 a 10 man sterk, gaf en beliepen allerlei schade, aan schip en zeilen. De noodseinen. De stoomreddingboot Prins Hendrik", met beide uithouders, waaraan <le kruiser „Gelderland" ge acht koppen bemand, voer half elf uit om adsistentie meerd lag, knapten als koek door midden, te gaan verleenen. Zij keerde evenwel onverrichter- Men schrijft uit Thol'en: zake terug; van de verongelukte bom was niets meer >t Was Zaterdag kermis in ons oude Zeeuwsche stadje, bespeurd. I Vrijdag was ze begonnen cn 't was nu de z.g. „drukke De Duitsehe sleepboot „Thor" ging Zaterdagmiddag ring". Immers Zaterdags komt de buitenbevolking in den Waterweg uit met den Dnitschen lichter „Moderne de stad en heerschl er op de kei-mis een gezellige Kunst" op sleeptouw naar Hamburg. F.en uur voor <jrukte. Helaas, de dag zette zich in met storm fen nen en berken als een knibbelspel tegen den grond. Op vele buitenplaatsen zijn boomen ontworteld of ern stig beschadigd, doordat zware takken afgerucht zijn. Naar uit Tiel gemeld wordt heeft de storm groote schade aan liet goede late fruit veroorzaakt. De grond is als bezaaid met vruchten, vooral in de jongere boom gaarden. Te Tiel zijn door vallende boomen de daken van een viertal' huizen ernstig beschadigd. Persoonlijke, ongelukken deden zich niet voor. De Zuiderzee bij Edam steeg lot 1.30 plus A. P. Marken slaat onder water even als de buitenlanden. Tal van boomen zijn ontwarteld, het badhuis is ge deeltelijk vernield. Op het kermisplein te Edam is een tent in elkaar gestort; vele lyuizen bekwamen schade. Men meldt uit Hansweert: Van den nieuw-gebouw- den schoener „Rival" die in 't zgn. poldertje lag, zijn de ankei's door den storm weggeslagen, waardoor het scldp boven op den dijk werd geworpen. Uit Wemeldinge: Het tjalkschip „De Economie" is op den Oosthavendijk geslagen. Bij hoog water at het scliip nog droog. Het houten scheepje „Dirkje Helena" werd tegen 't remmingswerk van de groote sluis geslagen. Het liep vol water. Uit Zijpe: De passagiersboot „Minister Lely" van de Rott. Tramwegmij, zit bij de tramhaven boven op 'den aanlegsteiger en bekwam belangrijke schade. In het vaarwater Slaak nabij de Steenbergsche vlied is een groot geladen "Rijnschip gezonken. Van de bemanning is niets bekend. Vermoedelijk zijn de menschen door de sleepboot gered. Uit Bruinisse: De geladen Rijnaak „Fidelitas"- zit met de noodvlag geheschen op de zandplaat. In de Steenbergsche vlied is een tjalk gezonken. De EngelSche polder welke in Maart 1906 is doorgebroken, is Zaterdagavond andermaal' ondergeloo- pen. Het water staat tegen den spoordam, welke be schadigd is. Een vischvaartuig zit dwars op de spoor lijn. De treinen moeten over éen lijn rijden en onder vinden veel vertraging. De nieuw ingedijkte polder bij Woensdrecht is Zaterdagavond doorgebroken en vol géloopen. De scha de is enorm. Te Kaarden werden op de Julianalaan een 12-tal boomen ontworteld. In het „Bosch van Bredius" wer den zware boomen geveld, die reusachtige massa's grond mede omhoog werkten. Vele schuttingen, glasrui- geruimen tijd tegen de verschansing hadden geschuurd, VEENHUIZEN. O. NIEDORP. een er van, de ijzeren tjalk Berendina, schipper A. Dat de harde wind een verbazende kracht hoefty Schipper, heeft in het voor- en achteronder onder de zagen wij Zondagmorgen alhier. Acht groote zware icpc- waterlijn twee groote gaten; het andere, een houten schip, boomen werden bij den heer C. Appel mei grond en al is op verschillende plaatsen deerlijk gehavend; beide uit de aarde gerukt. De meegegane aarde had naar zullen ter plaatse gesloopt moeien worden. j schatting een oppervlakte van 30 v.M. Van 't school- De verwoesting aan huizen en gebouwen, tuinen, j huis werd de belijsting, overkapping met zinkwerk en enz. is verschrikkelijk, honderden boomen zijn afge- al' van het dakkamertje afgerukt en over 't huis heen knapt, de wegen zijn overal' versperd. De trams kor-! op het schoolplein geworpan. Ook al een gevolg van het den niet rijden. I i slechte weer, was het feit, dat de godsdienstoefening ALKMAAR. alhier niet zon doorgaan, omdat er slechts éen mail De storm van Zaterdagavond en Zondagnacht, heeft ter kerke kwam. op het terrein van Oudt-Alkmaer, waar de Ontzetver-1 WIERINGEN. eeniging „Floris van Teijlingen" van 7 tot en met 11 j De storm van Zaterdag op Zondag heeft ook op October a.s. haar feest zat vieren tot herdenking van ons eiland veel schade berokkend. Vele rieten dakeri haar 50-jarig bestaan, een ware verwoesting aangericht. Van al' den arbeid gedurende nu een maand aan den opbouw besteed, ligt (het grootste deel omver en uit elkaar gewaaid en (van de geschilderde doeken, Idie Oudt- Alkmaar moeten voorstellen, zal vermoedelijk heel wat verloren zijn. Van het weinige dat is blijven staan, zijn althans hier en daar de doeken losgescheurd, aan flarden geslagen enz. 't Zal de vraag zijn, of men met den wederopbouw nu (wel1 op tijd klaar zal kunnen komen. Vele rappe handen waren reeds bezig om te redden, wat nog 'te redden is. Voorts zijn op ver schillende stadsgedeelten boomen afgeknapt of ont worteld. Zoo ligt een boom dwars in het water van de Lindengracht, een in de Oudegracht en een in het Verdronkenoord, tengevolge waarvan 'de scheepvaart ter plaatse belemmerd wordt. Op de Nieuwesloot is een zware iep omgewaaid 'die met zijn kruin is gevallen op de daken van twee aangrenzende huizen, tenge volge waarvan daarin 'gaten zijn geslagen, een dak kapel is afgerukt en een lijstgoot versplinterd. Persoonlijke ongevallen kwamen :niet voor. WAARLAND. De storm heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag hadden het kwaad te verantwoorden en kregen belang rijke averij, terwijl ook van vele andere woningen pan nen werden afgerukt, zoodat rietdekkers en timmerlieden de eerste dagen wel druk werk zullen hebben. Een ritje daags na den storm over het eiland gaf dan ook vele ontredderde woningen, boomen, omgekeerde kippenhokken, enz., enz. te zien. Ook verschillende schepen kregen belangrijke averij en is o.a. het zeilscheepje van Ds. Reinders totaal on bruikbaar geworden. Ook gaat het gerucht dat het schip van schipper D. Breed te Aartswoud op de steenen xs geslagen. Definitieve bevestiging ontbreekt echter nog. WIERINGEN. Tijdens den jongsten storm strandde op de Lutje- waard een IJmuider loggers chip en begaven een vier tal opvarenden zich Zondagmiddag in een roeisloep,- voorzien van slechts drie riemen, om te trachten een sleepboot te halen. Al spoedig bleek echter,- dat met deze geringe middelen tegen den storm weinig kon worden uitgevoerd en werden zij gelukkig opgemerkt en medegenomen door schipper M. K., welke nen be houden m de haven van de Haukes bracht, vanwaar zij hunne reis met de postboot over de Van Ewijcksluis in Waarland geducht hare krachten laten voelen. Bij i vervolgden en twee sleepbooten uit Nieuwediep hulp den heer Bakker Sr. moest een schoorsteen het ont- verleenden. Het scliip was gisteravond nog niet vlot feklcn. Het dak van het woonhuis van den heer Van gesleept. )phem kreeg een 'flinke opening, terwijl boomtwijgenSCHEEPSRAMP BIJ WESTKAPELLE. van verschillende afmetingen hier en daar verspreid Men, seint uit Vlissingen: lagen. Het noodweer van Zaterdagavond en Zondagnacht En vreesden wij het ergste voor het in aanbouw zijnd heeft een scheepsramp veroorzaakt dicht bij West woonhuis des lieeren De Jong, bij onderzoek bleek, kapelle, waar reeds zoo dikwijls bij stormweer der dat het gebouw flink weerstand had geboden. gelijke rampen te betreuren zijn geweest. De Russi- W'ij vernamen nog, dat een flinke boom, staande sehe bark „City of Benares", van Queenstown be- in :t Veld, voor :t café van mej. Veldman, van bo- stemd naar Sundsvall, werd door de hevige bran- ven tot onder totaal is gescheurd en iels verder een ding tegen den dijk geslagen. Omstreeks zeven uur oude appelboom geheel 'is ontworteld. gistermorgen werden na een bangen nacht, waarin Bij den heer Floras in den Slootgaard werd door elk oogenblik de bemanning het ergste had te vree den hevigen wind 'een dorschdeur ingedrukt en de heer zen, niet minder dan 13 man overboord geslagen. "Van Hoedjes kreeg een gat in het dak van zijn woning. ZIJDEWIND. Vrijdagmiddag, werd het rieten dak, van de wo ning van den heer Bolten, wagenmaker alhier, door windhoos, voor een groot gedeelte vernield. Latten en riet werden bij 'een buurman een eind verder in den tuin geslingerd. NIEUWE NIEDORP. De harde wind van Zaterdagavond j.1. heeft hier zijn sporen op verschillende plaatsen achtergelaten. Zoo moest bij den Rijksontvanger eea mooie notenboom het erg ontgelden, bij een ander sneuvelde de halve schoor steen, ènz. Te Veenhuizen. werden verschillende boomen ontwor teld en verloren anderen kroon of lakken, terwijl de woning van het Hoofd der school erg toegetakeld werd. Ook te Lutjewinkel werd menige boom het slacht offer van den harden wind. ST. MAARTENSVLOTBRUG. In den stormnacht van Zaterdag op Zondag is de kapschuur met kolossale gewichten, van den heer P. B. alhier, vermoedelijk door een windhoos opgenomen en over een daar dichtbij zijnde boet gewaaid. De kapschuur werd geheel' vernield en ook aan de boet werd belangrijke schaae aangebracht. CALLANTSOOG. In deze gemeente heeft de storm hier en daar be langrijke schade aangericht. In het dorp was een groot gat geslagen in een rietendak, het hout van den voor ever van f IJmuiden, waar men uit nood wilde binnen loopen, regen, tegen den middag werd het noodweer, zoodat slagen. Bij den heer H. B. aan den Tillandsehen weg ging de lichter verloren. De kapitein der sleepboot zag de kermisgangers spoedig aftrokken. De tenten en kramen was de goot van het huis gerukt, pannen en riet lag zich uit zelfbehoud genoodzaakt den tros te kappen. Op moesten gesloten worden, want de steeds meer pp- overal heengeslingerd. Bij den heer G. B. aan den den lichter bevonden zich zes man, die zeer waai- stekende wind dreigde alles, wat niet al te vast stond, Oosterweg woei een zaadschelf omver schijnlijk jammerlijk verdronken. De „Thor" wist be-1 weg te scheuren. De schiettent en een tentje van eën CALLANTSOOG. houden te Maassluis binnen te komen. j sonnambule lagen spoedig1 geheel uit elkaar tegen den De -„Prinsessin", een boot van de Woermann-lijn, i grond. In de pliebollenkramen en wafelbakkerij, vlo die den Waterweg binnen liep, rapporteerde een boot, i gen de opgjedischte lekkernijen van de schotels de lucht i«"u n hinten cr-h nu wl-m roten f vnn dn.n heer Frans vermoedelijk bovengenoemden lichter, gezien te hebben, waarvan de mensdien zich zwemmende trachtten tte redden. Het noodweer belette het verleenen van hulp. Men zag de mens dien verdrinken. De groote reddingsteiger aan het noorderhoofd, na de „Berlin"-ramp aangebracht, om een herhaling van zulk een ramp op de pier te voorkomen, is totaal weggeslagen. Tegen 11 uur Zondagmorgen kwam de Hull-hoot „Rieraulx Abbey" binnen met rijf menschen, zijnde de equipage van."een EngelSche smak, die men 15 mijlen aan zee van het Vuurschip „Maas" gered had. De jol' waarmee deze kranige redding in volle zee was volvoerd, ging verloren. (Gelukkig niet, voordat red ders en geredden veilig aan boord van de „Rieraulx Abbey" waren. De loodskotter 15 uit Hcllevoetsluis was i ook tot hulpverléening in de nabijheid. Zeven mijlen aan zee van het vuurschip „Maas" i passeerde de kapitein van de Hull-boot een wrak. De mast stak boven water uit. Geen nadere bijzonderheden. De „Mietsing" bestemd van Dantzig1 naar Glöces- ter, liep uit nood den Waterweg binnen. Het schip v-as zijn booten kwijt, en het dek was feitelijk schoon geveegd. De kajuit stond vol1 water. Vermoedelijk was de „Mietsing" ook nog lék geslagen. Een fl'esch spoelde aan den Hoek aan met 275 mark en een briefje van den kapitein aan zijn vrouw waar op geschreven stond: „Mijn laatste hoop".... In het Haagsehe boseh heeft de storm een ware ramp aangericht. De zwaarste boomen zijn als luci fers geknapt. De storm: heeft deze woudreuzen ont worteld en neergesmeten met een reuzenkracht, idie een mensch versteld doet slaan. Ook verder in de stad was liet een paniek. Het tramverkeer stond Zon dagochtend stil en het herstellen van alle telegraaf- en telefoonlijnen duurt bepaald weken. Te Hoorn zijn niet alleen tal van boomen geheel ontworteld, maar ook zijn van een drietal huizen de daken gedeeltelijk weggeslagen. Voorts is de steiger om den Oosterkerktoren, die in restauratie was, totaal ver nield. In zijn val sleepte hij de zware klok mee, die geheel verbrijzeld werd. Uit Baarn schrijft men: Ook hier heeft de storm veel schade veroorzaakt. In het Overbosch in. De houten schouwburgtent van den heer Frans Hart, werd voor een groot deel1 vernield, zoodat er de volgende kermisdagen, (Maandag, en Dinsdag niet meer gespeeld kan worden. Naar de eigenaar meedeel de een schadepost van f 1500. Ook de andere kermison dernemers leden meest allen schade aan hun tenten en gebouwen, ongeacht de schade dat dezen dag, die hel goed moest maken, niet gespeeld en niets verbruikt werd. Als om den schrik te vergrootcn, kwam tegen den avond stormvloed opzetten. De rivier de „.Een dracht" leek een bruischende zee, het water steeg pl.m. 4.15 M. boven gewoon peil, zoodat de vloeddeuren moesten worden ingezet. De storm met rukwinden, die Zaterdagavond woed de, heeft ook te Leiden erg huisgehouden. In het Plant soen en aan de Singels werden boomen ontworteld en zelfs een der boomen op de Vischmarkt, een sieraad voor dat stadsgedeelte, woei om. Verder zijn dakpan nen en schoorsteenen afgewaaid en de gevels van som mige huizen halverwege weggerukt. Op het Schuttersveld, waar nog de houten gebouw en van de landbouwtentoon stelling stonden, heeft de storm ook danig huisgehouden. Erger is het echter, dat de harde wind twee slacht offers heeft geëischt. In den vooravond viel een zwaar reclamebord, dat aan den gevel van het rijwielmagazijn van den heer Loman aan de Hoogewoerd was bevestigd, naar [beneden en viel op den 17-jarigen B., werkman aan de Kon. Ned. Grofsmederij, die daar passeerde, zoodat hij bijna onmiddellijk dood was. In den laten avond woei een schooi-steen van een woning in de Plantage, terwijl daar de tapper Mulder passeerde, die daardoor zoo ernstig werd getroffen, dat hij spoedig daarna overleed. Uit Bergen-op-Zoom: De liavcndijk is door de kracht van het water op drie plaatsen doorgebroken,' zoodat de Stadspolder ge heel1 is overstroomd. Evenzoo is de polder der familie Daverveldt door het doorbreken van den Scheldedijk over een lengte van 100 meter op twee plaatsen ge heel' onder water geloopen. Als een bewijs, hoe hevig de kracht van het water was, kan dienen, dat leen muur ter breedte van P/s meter over een lengte van 50 meter geheel' is afgebroken, en brokstukken van 100 K.G. zijn medegenomen. Op den dijk zijn twee schepen, die in lossing lagen voor de houtzagerij van deze schipbreukelingen zijn helaas niet minder dan 10 verdronken. De andere drenkelingen konden met de grootste inspanning gered worden, dank zij snel en manmoedig optreden der verschillende Westkap- pellaars, die langs den dijk het in nood verkeeren de schip, dat elk oogenblik reddeloos verloren zou gaajn, zagen zitten. Ook de overige opvarenden konden gered worden, hoewel verschillende schipbreukelingen min of meer gewond werden en te Westkapelle onmiddellijk hulp moest worden ingeroepen. BIJ TEXEL GESTRAND. Het op het Burgzand bij Oosterend op Texel ge strande stoomschip is gebleken te zijn de IJmuider stoomtrawler No. 50 „Rotterdam". Dat dit schip aldaar verzeild raakte, is een gevolg van het be kende feit, dat de op de trawlers varende schip pers en stuurlieden in den regel hoogstens bekend zijn met hun traject IJmuiden-Vischgronden vice- versa, en niet de minste kennis bezitten van de vaarwaters, die zij bij stormweer moeten opzoeken. Deze trawler bevond zich Zaterdagnacht in gezel schap met den Duitschen trawler, die, na het af geven van flambouwen, bij Terschelling werd opge merkt en door de sleepbooten Siinson en Hercules aldaar behouden werd binnengebracht. Bovenbedoel de trawler echter koerste door het Vlie, op aan raden van een matroos, „die vroeger wel meer daar gevaren had en den weg wel wist", met het gevolg, dat hij op deze ongewone plek, het Burgzand, bleef izittetn en strandde. Dadelijk werd de sloep bemand met een 4-tal op varenden, ten einde de adsistentie van een sleepboot in te roepen- Daar zij op Texel niet konden landen, werd de tocht voortgezet naar het eiland Wierin- op enkele plekken de den- de firma Verheul' en Co., op den dijk gezet, nadat zij van dien naam; Alhier zijn aangespoeld eenige kapok-zwemvesten gen, vanwaar zij per motorboot naar de Van Ewijek en een tonnenboei, die waarschijnlijk van zijne ketting sluis vertrokken en verder per trein te Nieuwediep is gestegen. arriveerden, waar zij eindelijk te 8 uur aan de haven- ZUID-ZIJPE. wacht de stranding rapporteerden en de hulp van de De herfst heeft ons' zijn komst duchtig doen gevoe- sleepboot kwamen inroepen. Men begrijpt, dat men len. De herige storm in den nacht van Zaterdag op daar raar stond te kijken, als men weet. dat de Zondag heeft te Hazepolder huizen van hunne bedekking afstand van Nieuwediep naar de strandingsplaats en, te Burgervlötbrug boerderijen van schoorsteenen hoogstens een goed uur bedraagt, terwijl zij daarvoor en rieten daken beroofd, terwijl een der watermolens den geheelen dag langs dien groeten omweg aldaar zijn wieken verloor. Te Burgerbrug werden vrij hadden noodig gehad. zware boomen door den geduchlen storm ontworteld. Zooals in een vorig bericht reeds is gemeld, wa- SINT MAARTEN. ren de sleepbooten Hercules en Atlas ter plaatse; De verschrikkelijke wind heeft hier evenals op andere de verwachting is dat men den trawler spoedig zal plaatsen, velen op onkosten gejaagd. Hier en daar een Vlotbrengen. gat in het dak, wat pannen van het huis, boomen ge- i VAN HET METEOROLOGISCH INSTITUUT, knakt of met wortel' en al de grond uitgerukt, de kap Het Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt om- van een „Witte Kruis"-huisje afgewaaid en vut hek- trent den storm van Zaterdag en Zondag het vol ken bij den grond afgeknakt. j gende mede: ST. MAARTEN. i „Nadat gedurende bijna drie maanden geen stor- Zondagmorgen ongeveer 10 uur is bij den heer men in onze omgeving waren voorgekomen, heeft de S. te Eenigenburg, waarschijnlijk door een hoos, de eerste storm van het najaar door zijn hevigheid kap van een hooischuur genomen en met kracht tegen, vele, misschien alle voorgangers overtroffen. Ont- het nog niet goed afgewerkte huisje van den heer B. staan als onbeteekenende uitlooper (sécondaire) van terecht gekomen, zoodat er een hoek uit den muur een bij Noorwegen gelegen depressie nam de kern, viel en een groot glasruit stuk geraakte; _(£e dochter waarschijnlijk door de gezamenlijke werking van een van den heer B., welke in het achterkamertje aan het boude, lage noordelijke luchtstroom in het westen werk was, keek juist door het raam, denkende dat het en een warmere, uit de keerkringen afkomstige hoo- begon te hagelen en zag toen dat de kap van de schuur ge zuidelijke luchtstroom boven onze omgeving bui- waaide; zij wist zich gelukkig gauw te bergen. De tengewoon snel in diepte toe. kap werd geheel versplintert en her en derwaarts zijn „Te De Bilt, waar te zeven uur in den avond de splinters- .er van terug gevonden. de kern even noordelijk voorbij trok. was de baro- HARENKARSPEL. 'meter in 24 uren toen bijna dertig millimeter ge- De storm van Zaterdag heeft in deze gemeente ook dfaaid tot 737 mM. Was de zuidelijke storm reeds heel wat schade aangericht, vooral de rieten daken 1 vrij krachtig geweest, de noordelijke, die te De Bilt hebben het geducht moeten ontgelden. Zware boomen in volle kracht uitbrak, toen de wind te 10 uur ge- zijn door (den wind omgeworpen, terwijl van. een paarleidelijk het noorden had bereikt, overtrof alles wat molentjes de kap en roeden zijn afgewaaid. i,n de laatste jaren was opgeteekend. Van 10 uur PETTEN. 's avonds tot 2 uur 's ochtends was de gemiddelde Alhier is Zondagnamiddag omstreeks twee uur het windkracht 9, dat is volle storm, terwijl de grootste lijk aangespoeld van een jongen man, naar schatting-windstoot even voor 11 uur, 29.5 M. per seconde ongeveer 20 jaar. Daar de lichaamstemperatuur nog haalde, hetgeen met een orkaan overeenkomt, bijna normaal was, heeft men getracht de levensgeesten „Vroeger (December 1904) is niet meer dan 28 op te wekken, maar na hiermee bijna 3 uren bezig M. per seconde waargenomen. Aan de kust is on- geweest te zijn, bleken de pogingen vergeefs. De drén-1 getwijfeld de wind nog sterker geweest, terwijl van kelino droeg niets bij zich, waaruit men de herkomstRotterdam 100 KG. per vk. M. als grootste wind- kon bepalen. (Wel spoelden verscheidene zwemgordels druk werd gemeld, zal die te de Bilt hoogstens 80 aan, gemerkt „Odin" en men vermoedt naar de ïueeding KG. hebben bedragen. Zooals te verwachten was is te oordeeïen, dat de verongelukte stoker was op een boot de storm bij het verder trekken over het vasteland eveto snel in beteekenis afgenomen als hij eerst was

Schager Courant | 1911 | | pagina 1