dingen. Ie prijs J. L. T. Groneman mei Frans 63; 2<lc prijs Jonge Frans 2 van Jb. Kaan? 3dc prijs Frans <32 van J. L. T. Groneman4de prijs Flevo van K. A. Kaan. Een eervolle vermelding verkregen Caesar van H. 1). Kaan; Jaap van dezelfde eigenaar; Johan 3 van K. ZijpHeraut van K. A. Kaan; Grelanus en Nico 2 beide van A. D, Sleutel. Afdccling Kuikalveren: 13 inzendingen, le prijs Dora 59 van J. L. T. Groneman; 2e prijs Maartje 12 van K. K. Kaan; 3ei prijs Cliristina'63 Van J. L. T. Groneman. Ecu eervolle vermelding kregen Jantje 5 van. D. D. Sleutel; Sijlje 6 van J. Schenk en Cornelia 3 van J. Breed. Af deeling Hokkclingc» 17 inzendingen, le prijs Chris tin;! 60 van J. L. T. Groneman; 2e prijs Cato 2 van .11). Kaan; 3e prijs Christina 2 van Jb. Kaan. Eeneervolle1 vermelding kregen: Nelly 5 van R. D. Kaan, Calrien 7 van K. A. Kaan. Christina <32 van J. L. T. Grone man. Cornelia 58 van dezelfde en Christina 59 van dezelfde. Afdccling Vaarzen: 9 inzendingen, le prijs Christina 5(3. 2e prijs Christina 55, 3e prijs Dora 53, alle drie vin J. 1.. T. Groneman. Eervolle vermelding kregen; Trien van K. Zijp, Tessclaar 4 van Iv. A. Kaan, Dora 7 van A. K. Kaan en Christina 57 van J. L. T. Groneman. Afdccling Twinters: 3 inzendingen, le prijs Antje 15 van A. K. Kaan; 2e prijs Trijntje 4 van A. D. Sleutel. Eervolle vermelding kreeg Grietje 3 van A. 1>. Sleutel. Afdeeling Oudere Koeien. 23 inzendingen, le jprijs Grietje van A. J. Zijp; 2e prijs Tessclaar 2 van K. A. Kaan; 3c prijs Christina 42 van J. L. T. Grone- man; 4e prijs Anna van A. J. Zijp. Een eervolle ver melding kregen Christina 43 van J. L. T. Groneman, Dora 3 van A. K. Kaan, Kate 2 van A. J. Zijp en Bortha van dezelfde. Afdeeling Stier kalveren van in onderzoek! zijnèlö koelen .3 inzendingen, le prijs Frank 2 van K. K. Kaan; 2e prijs Wilhelm! 5 van Jb. Kaan. Een eervolle vermeLding ver kreeg Albert van R. D. Kaan. Dit stierkalf is echter van onbekenden vader en 't bleef daarom builen mededin ging. Inzendingen van vee Ier opluistering waren afwezig. 8T. MAARTENSBRUG. Maanadagavond 2 October jl. gaf de rederijkersha mer Onderneming te St. Maartensbrug een uitvoering in bet lokaal van den beer W. Swartbof voor een flink opgekomen publiek. Opgevoerd werd „Mottige Janus", tooneelspel uit het Holl. Matrozenleven in 6 bejdrljven door M. Spree. Mottige Janus is een pak kend volksstuk, een stuk waarin de schrijver niet alleen voor bet dramatische, maar ook voor het ko mische heeft gezorgd. Enkele typen uit havensteden •worden, er in voorgesteld. De optredenden hadden alle succes. Dat het stuk 'den, aanwezigen boeide mag men afleiden uit het langdurig en daverend applaus, dat hen na ieder be drijf ten deel viel eb gaarne willen wij de vertol kers dan ook een woord van, lof toekennen. Als dilettanten hebben ze hun uiterste best gedaan goed spel te geven. Een gezellig baj was het besluit van Vlezen goedgeslaagden avoud. Ook in het loka,al van den, heer L. de Beurs al hier, werd Maandagavond voor een volle zaal een voorstelling gegeven. Hier trad op het zoo gunstig bekende duettistenpaar Crefeld van Alkmaar. Ook deze handden veel succes met de verschillende voor drachten, die zij ten beste gaven. Na elk nummer werd er daverend geapplaudisseerd, wel een bewijs, dat het voorgedragene in den smaak viel van het publiek. Ook bier was: na afloop kermis, het besluit van dezen, welgeslaagden avond. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Maandagmiddag werd alhier een riugrijderij gehou den op fietsen. De prijzen- werden gewonnen als volgt: de heer S. Wit le prijs; mej. J. Wit 2e prijs; mej, M. Boontjes 3e prijs; de heer Ju. Kooij 4e prijs en de heer H. Kistemaker 5e prijs. De prijzen be stonden in contanten. ST. MAARTENSBRUG. Dinsdagmiddag werd hier een ringrijderij gehouden met paard en kar door paren. De prijzen werden ge wonnen door den heer C. Spierdijk en mej. A. Schrij ver le prijs f S; den heer G. Veuger en mej. J. Rentenaar 2e prijs f 6; den heer J. Dalen,berg en mej. M. Doorn Se prijs 1" 4; den heer S. Doorn en mej. M. de Beurs 4e prijs f2. liiji deai, wedstrijd in het hardloopen met een bal voor jongens van 814 jaar werden de prijzen be haald" als volgt; G-errit Brak le prijs f 3,50; Pieter Groenveld 2e prijs f 2,50; Pieter Grin 3e prijs f 1,50; Pieter Pijper 4e prijs f 0,50. Er werd dooi' 12 jongens -aait deelgenomen. EEN MOORD? Gistermorgen vond men aan den Rijksweg te Raams donksveer het lijk van een mannelijk persoon, waar van in het hart meermalen met een mes was gesto ken.' De justitie nam het lijk in beslag en stelt een nader onderzoek iu. DB KONINGIN EN HET PETITIONNEMENT. Omtrent het wegblijven der Koningin bij de Ka- meropeuing schrijft de Haagsclie correspondent der „Middelburgsciie": Zooals mij niet van éen kant, maai' van verschil lende zijden werd medegedeeld, zit het geval zóo in elkander: toen de Koningin kennis had genomen van iiet antwoord, waarin minister Heemskerk weigerde de lieeren van het volkspetitionnement te ontvan- •gdu. en daarin o.m. als reden had aangegeven, dat hij zulks niet kon doen, omdat de petitionarissen do openingsplechtigheid,, waarbij de Koningin tegen woordig zou zijn, dienstbaar wilden maken aan liun propaganda, heeft H. M. daarin gemeend een opvat ting te zien, die haar in, den partijstrijd zou kunnen 'betrekken. Als oonstitutioneele vorstin, die boven de partijen moet staan, zou de Koningin, door over te komen, hare stilzwijgende goedkeuring' verleenen .aan de zienswijze van minister Heemskerk, die zij •moge juist of niet juist zijn. toch indirekt de per soon van de Koningin trof. Onmiddellijk dan ook, nadat de Koningin van dit ministerieel schrijven had kennis genomen, seinde zij dat do ministers niet op hare overkomst, moesten rekenen en werden alle reeds getroffen voorbereid selen. zooals b.v. het in orde brengen van de Rid derzaal. afgelast. Zie hier de juiste en eenige reden van het veel besproken wegblijven der Koningin op den „Rooden EEN UIKFDES-GESCfflKDEMS. Bij de politie te Utrecht is dezer dagen een klacht ontvangen van een jonge dame, die de hulp van de heilige Hermandad wilde inroepen om een geweten- Joozen. minnaar op het spoor te komen. Bedoelde jonge dame wandelde onlangs op de Mariaplaats aldaar, toen ze werd aangesproken door een mijnheer, die in zeer complimenteus Hollandsch vroeg de eer te mogen hebben van met haar ken nis te maken; de aangesprokene was over dit onver wachte bezoek eerst een weinig beduusd... de mijn heer zag er zoo deftig uit en zij was maar een heel gewoon meisje, van „nette, burgerouders", zonder geld en naam... en, dus wat moest dat voor een veiikeerinig worden op den duur? Zij had den moed dit den gelanten vrijer onomwonden mede te deelen, maar deze achtte haar bezwaar in 't geheel niet steekhoudend, want het was hem juist te doen om een meisje van eenvoud, zonder praal en vertoon, waaraan heden ten dage door 'n ernstig man toch niet was te voldoen. Geld had ook hij niet, maar hij bekleedde 'n fatsoenlijke positie, was officier, eerste- luitenant. Een vrouw diejiem geld moest kosten was voor hem heelemaal niet geschikt en daarom zocht hij een meisje van neterigen aard. Dat hij in haar hoopte gevonden te hebben- Er werd nog heel lang gepraat tusschen. de jonge '■damo en den „officier". Maar het slot van de ge schiedenis was, dat het „er door" ging. Het enga gement was beklonken.0 En het nederige meisje was trotsch met haai- eerste-luitenant. Veler 'meisjes be- geeren! Ze gingen maar meteen, samen wandelen. Er kwa men soldaten aan. Eu hoewel do „officier" in politiek was, brachten, de militairen hom het saluut. De offi cier vertelde haar: „Dat zijn soldaten van mijn (korps," en het meisje, vereerd, dacht bij zichzelf: „Mijn, luitenant is zeker liéel erg gezien, dat zo hem zelfs salueeren al loopt hij niet in uniform." Het jonge paar was zéér gelukkig. Het nederige i kind met T officier en de officier met z'n eenvou dige aanstaande bruid. Zoo nu en dan bracht de op passer van dein luitenant haar 'n boodschap of 'n briefje, en het goeie meisje werd al meer en, meer verrukt door de gedachte: „dat ze een man lcreeg met 'n oppasser". Dat staat buitengewoon voornaam. Op zekeren dag komt 'n oppasser met een briefje. ,De luitenant schrijft, plotseling de stad uit te moe ten gaan, en wat geld n,oodig te hebben. Wellicht kon zij 't hem even voorschieten. En zij gaf aan, den oppasser geld mede, betrekkelijk veel geld zelfs. De man salueerde, met deu eerbied tegenover de aan staande vrouw van een, luitenant verschuldigd en ging heen. Sedert hoorde 't meisje niemendal meer van den officier. En nóg minder van d'r centen. Toen, ze 't wachten moede was, niet alleen op hem, maar bovenal op 'r geld, kwam ze bij de politie vra gen, of die eens wilde informeeren, naar den luite nant X. Luitenant X. bleek niet te bestaan. Wat X. dan 'wèl was? X. was een gepensionneerd militair met den rang van korporaal. En de oppassers? Waren soldaten, die geheel te goeder trouw, op verzoek van X. wel eens boodschappen voor hem hadden, gedaan bij de jonge dame, waarbij ze dau moesten zeggen: „Komplimen,ten, va,n, luitenant X." Het eenvoudige meisje is 'r luitenant kwijt. En helaas, óok haar geld. Den „officier" zullen, we terzake van oplichting wel voor de rechtbank zien verschijnen. VOORTEEKEN VAN EEN STRENGEN WINTER? Door den, storm zijn, er te Oranjewoud zooveel eikels gevallen, dat men ze met de schop kan op scheppen. Velen gingen, ze zoeken en, kwamen met {kruiwagens en zakken vol terug. Ze verkochten, ze aan de boeren voor voedsel voor varkens en eenden. Eerst was de prijs 60 ct. per HL., maar door het gToote aanbod liep de prijs spoedig tot 40 ct. terug. De ruime eikelopbrengst is, volgens sommigen, een voorjteeken. van een strengen winter. EEN SCHIPBREUKVERHAA L. In het „Dagbl. v. N.-Br." lazen wij" het volgende aangrijpende verhaal van den kapilein van de „Edison" „De „Edison" is geen vijf meter van de „NefeonV- af gestrand. Ook tegen het gors aan. Na drie zeeën stond de boot half vol water, Dc bemanning, bestaande uit kapitein Arie Groene wegen en diens 16-jarigen zoon, den machinist en den sIokci- Pieter De Vries, 27 jaar, van Dordrecht, was in de voorkajuit gevlucht, maar evenals hij de andere sleepboot sloegen ook hier de kajuilglazen dra kapot. Men sehool' toen op het dek bijeen, op zijl van den schoorsteen, waar men het minst last had' van den machtigen golfslag. Daar heeft het groepje mannen vijf uren gestaan, tot het middel in het water en telkens weer de gewel dige stortvloeden over hen heen. Zij stonden daar, de machinist met den jongen van 16 jaar legen zich aan, dc handen om hem heen geslagendc vader, met de ecnó luind den machinist vasthoudend en met de andere een schoorsteenpijp,- de stoker aan den anderen kant legen den maehlnist alm. Het leek een eeuwigheid, verleide de kapitein.; En toen het ongeveer 12 uur was, cn wij" daar vijf uren lang met storm en stortzeeën hadden geworsteld, cn toen er maar geen antwoord kwam op ons hulp geschrei cn de wind niet minderde noch het geweld der zee, heb ik den moed opgegeven. Meester (machinist) zei ik, ik laat je los. Wat dan, kreet mijn jongen. Ik laat mij gaan, ik kan niet langer. Zoo moogt ge niet spreken, Vader. Blijf leven, al is het om mij. En ik beet mij op de tanden cn ik kneep mij in dc vuisten en ik snikte: om jou dan, lieveling. Maar toen ik pas over dit oogenblik van moede loosheid heen was, daar werd mij de stoker gek van den angst en de doorgestane ontzetting. Hij begon te gil len als een bezetene en dan. zong hij weer kermisLiedérón met Jicesche stem. Je moet niet zingen, zei m'n jongen. En toen drong hij, cle krankzinnige, zaelilkens schui vend op mijn jongen aan cn trachtte hem "uit de han den van den meester te dringen. Houd op, Pieter riep deze in wilden angst. En een gillen, dat huilen en schaterlachen kon be- teekenen, was het antwoord. Toen... plotseling... waren wij hem kwijt. En wij waren zwijgende gedurende langen tijd, want do dood, die onzen stoker had weggegrepen,grijnsde van alle kanten ook ons aan. Wij hebben het echter uitgehouden. Tegen vier uur zei de meester: Kapitein het water zakt. En ik zag een koperen leuning van de kajuitstrap glimmen in het opkomende daglicht; ik greep den stang en plonste er mee in het water. ik voel' grond, zei ik. En ik liet mij zakken en betastte dien grond. Hel is schor, consiateerde ik. Wij zochten nog eens rond den schoorsteen naar den stoker, maar wij zagen hem nergens meer. Toen zijn wij den tocht over het schors begonnen. Maar al gauw zakte ik tot aan den hals in oen kreek; ik wankelde, doch hield mij slaande met behulp dei- koperen leuning. Die heb ik, eenmaal aan de overzij der kreek, eerst mijn zoon en toen den machinist toe gestoken en zoo hen erover heen gelrokken. Vlak bij den dijk zagen wij een kiippersclrpper voor anker; er brandde nog richt. Wij klopten eraan en zijn er liefderijk opgenomen. En toen wij den volgenden ochtend weer naar den stoker gingen zoeken, vonden, wij hem op dezelfde plaats onzer- nachtelijke worsteling... in elkaar gedo ken... dood.". OVERREDEN. Maandagavond tegen half tien uur sprong de lom pen-koopman J. Nab, wonende cp den Akker onder de gemeente Driebergen, van de Oos.fer Stoomtram, ter wijl die nog niet stilstond. Nab geraakte er onder, met het noodlottig gevolg dal hem een been even on der de knie totaal werd afgereden. Nadat door een geneesheer het eerste verband was gelegd, is Nab per auto naar het Ziekenhuis le Utrecht gebracht. Zijn toestand was uiterst zorgelijk. EEN KRANIGE REDDING. Kapitein L. Kolmer, van de „WilLy", deed het vol gende verslag over de redding der équipage van zijn schip tijdens den jongsten storm, waarvan wij onder de scheepstijdingen gisteren reeds melding maakten. Vrijdagavond van New-Castle vertrokken met beslem ming naar Amsterdam, slak de wind om elf uur zoo danig op, dat 's morgens een orkaan woei. In den voormiddag sloeg het voorluik in en zette men het schip met den kop in den wind. s Avonds slootte het schip twee maaibij d© Leeman en Ower (voorbij Huil) en had geducht te lijden van de branding. Eindelijk werd besloten het schip te verlaten (Zondagmorgen 9 uur). Twee Engelsche booten waren toen in zicht; de een stoomde door, de andere, het Engelsche s.s. „Cawder- Castle", zette, niettegenstaande het noodweer een boot over boord en traditie hulp te brengen. De eerste poging^ hiertoe mislukte. De eerste-stuurman van de „Willy" sprong toen over boord om in de boot te komen, doch dit gelukte niet. Na veel moeite gelukte het, door manoeuvreeren met de „Willy1' hem weer op te pikken. Alles was inlusschen aan boord van de „Willy' stukgeslagen, reddingbooien, tuigage, enz. de kajuit stond vol water. Na nog een poging om de Engelsche sloep te be reiken kwam deze langszij. Adit man werden overge zet; daar inlusschen nog een luik van de „Willy" werd stukgeslagen, ging dc gchccle bemanning, 23 kon pen, in de sloep over. Tien minuten later verging <lo „Willy". Kapitein Kolmer prees ten zeerste het optreden van de Engelsche bemanning, die niettegenstaande liet vlie gende stormweer niet af/liet om hulp te brengen. De kapitein van de Cawder Caslle heet E. W. Day, de eerste-stuurman II. B. Harvay. VERWARDE BEELDSPRA AK. Als jé vader nog leefde, zou hij zich in zijn graf omdraaien,! HET HAAGSCHE BOSCH. Omtrent den inspectietocht van den minister van Landbouw, den heer Talma, vergezeld van da heeren Hoek, directeur-generaal van Landbouw en Van, Dis sel, inspecteur van de bosschen, in het Haagsclie Bosch gister gehouden, kan het volgende worden, medegedeeld De minister en de autoriteiten bezichtigden voor namelijk den Noord-Westelijken kant van het Bosch en kregen al dadelijk den' in,druk, dat de storm een ontzettende ruïne in dit oord had teweeggebracht, treurig om aan, te zien. Eveneens viel met een oogopslag te constateeren, dat de omgewaaide boomen bijna alle beuken waren, en dat de oude eiken, die weerstand geboden hadden, meerendeels afgeknapt waren. De gevallen en beschadigde boomen werden op 'n aantal van p.m. 3000 geschat. RAMP TE BRUINISSE. Met een enkel woord is gister meegedeeld, hoe Bruinisse geteisterd is. De correspondent der Tele graaf vertelt er nog de volgende bijzonderheden van: He)t droevigst echter is Bruinisse er aan, toe, het stadje van diq oester- en mossel visschers, dat het grootste deel van zijn vloot, waarmee het strijden, inoetj voor een, dagelijksch stukje brood, heeft zien vernielen. Is het wonder, da,t de bevolking van het stadje geen ander onderwerp aanroert dan het dra ma van Zaterdagnacht? Toen wij; in den, laten avond iu Bruinisse aankwamen en van de stoomtram-halte den donkeren straatweg liepen naar het dorp, hoor den we al aanstonds van een paar visschers de droe vigste bijzonderheden van de ramp, die naar gerust kan worden gezegd, Bruinisse in rouw gedompeld heeft Wie weet van het leed dezer eenvoudige menschen, voelt zich van deernis vervuld. Wanneer men (wij '■geveta nu de bijzonderheden weer, zooals die ons uiterst welwillend werden, gegeven) weet, dat de vis- schersvloot van Bruinjsse uit 164 vaartuigen bestaat, of liever bestond, en dat van die 164 er niet meer dan 10 geheel onbeschadigd zijn gebleven, dan kent men reeds den omvang van den ramp, die het stadje getroffen heeft. In den onvergetelijken Zaterdag nacht sloeg de wind 65 vaartuigen van den binnen- dam weg, grootendeels behoorend aan de armste visschers. De schepen werden voortgedreven door den storin en sloegen op de kust van St. Philipslan,d 'uiteen, dat ze schier alle in splinters weer te drij ven' kwamen op zee. Een groot aantal andere vaar tuigen werden tegen den dijk geworpen en sloegen eveneens uit elkaar. Zoo bleven er niet meer dan 10 geheel onbeschadigd. Dit beteekent, dat het vis- schersvolk van Bruinisse beroofd is van het eenige middel, dat het bezat om in den harden, moeilijken, strijd met de golven een stuk brood te verdienen. Dit beteekend, dat hier in de kleine stille woningen, waar het geloovige volk van de zee bidden blijft bij allen tegenslag en, verdriet dat schier huis aan huis ■geleden wordt. In den verschrikkelijken nacht, den nacht van een ■boozen droom, was heel de bevolking op de been. 'Niemand bleef in zijn huisje, nu het eenig bezit, het schip, door den storm dreigde te worden vernield. Toch was het moeilijk zich staande te houden. Don derend in driest geweld sloegen de golven over den dijk, vertelde men ons. Op meer dan. honderd meter afstand voelden de toesnellende dorpelingen 't water tsichi in het gelaat slaan. De haven scheen een hel en al hel, spoedig wist men, dat er van de visschers- vloot niet veel meer overblijven zou. Een ander ge vaar dreigde: De (lijk stond op doorbreken. Om vier uur in den nacht, toen de orkaan op 'den dijk de menschen, omver blies, sloeg een stuk dijk van, meer dan 300 meter weg. Zoo rees dus het, gevaar van vernieling voor het dorp zelf, en terwijl de stormvlagen gierden, werd de noodklok tgeluid en trokken mannen met bellen door het dorp, om wie nog achterbleven, de vrouwen en de kinderen te waarschuwen. De mannen begonnen den, nieuwen tetrijd met de kokende golven; zakken zand en zeil droegen ze aan,, om het gat te stoppen en den wan kelenden dijk te bewaren en met den dijk hun leven, het leven van het arme dorp. Ze slaagden. Goddank! 'Dc- dijk hield het uit. Terwijl de mannen, zwoegden voor 't bestaan van het dorp, sleepten de vrouwen, angstig, bijeen wat 'ze aau kostbaarheden bezaten. Geld en, papieren, brood en drank, droegen ze naar de bovenkamers en naar de zolders, vertelde ons een bewoonster van het stadje. Te midden van, het zwoegend werken, aan den wankelenden dijk bij de haven zagen de 'visschers, hoe in de verte een schip vuurpijlen af schoot, om te vertellen, dat het in nood verkeerde. Wat konden ze doen, de zwoegers in den donkeren storm-nacht, die zelf bezig waren hun dorp te red den? Al hadden ze gewild, ze konden 't schip niet te hulp komen, want de reddingsboot, die aan, de .haven in een loods stond, was met die loods, door den storm opgenomen en tegen den dijk geslagen alsof het een lucifersdoosje gold. Toen de Zondagmorgen aanlichtte over 't water, hadden de visschers van Bruinisse hun dijk staande gehouden, maar de meeste van hun schepen lagen gespleten tegen de oevers. Ziedaar, in 't kort, het drama van dit arme dorpje, zooals men het ons gis teravond laat, na onze aankomst, verhaalde. Wie we spraken, betuigde somber, dat een nacht als die van Zaterdag onvergetelijk blijven zou. Weet het volk van Nederland, dat van, honderd tallen) gevelde hoornen leest, weet het wel, dat zich in dorpjes als deze een aangrijpende tragedie heeft afgespeeld, en dat hier onze visschers broodeloos zitten? Als ons volk dat weet, laat het dan komen tot het besef, dat hier een plicht te vervullen valt. Reeds heeft I-I. M. de Koningin, telegrafisch doen informeeren, of de visschers tegen het verlies van hun vaartuigen verzekerd waren. Dit nu is niet het .geval. Wanneer men weet, dat elk vernietigd vis- schersvaartuig op ongeveer f 28S00 wordt geschat, dan, krijgt men reeds eenigszins een denkbeeld van de schade, "die in dit ongelukkige dorp geleden is. Ruw geschat wordt het geleden verlies vermoed in totaal ongeveer 2}-> ton gouds te bedragen. Hoe de orkaan Jiier zijn lusten heelt botgevierd, daarvan kregen we vanmorgen heel in de vroegte een overzicht, loen we een rondgang hebben gemaakL om den haven van het dorp. Dc ochtend was nog maar pas aan gelicht en flauw gooi de zon, chter wolkenbanken vandaan wat glans over het breede water. Toen we hoven op den |h'pven-dam kwamen, stonden we een oogenblik verslagen van het tafereel dat zich opdeed. Overal, links en rechts, iLagen de hoogaars en en de ja oh ten verbrijzeld tegen den dijk gesmeten, hier in de breedte, ginds in do lengte gekraakt. Aan de over zijde, tegen den kust van St. 'Philipsland, rustien do lijken der visschersvaar tuigen bij tientallen. De storm had ze opgetild en ze legen de glooiing van den dijk te rusten gezet. Soms hatl hij, o, ironie, er eerst een gal voor gegraven? had hij een breede, lange kuil ge slagen in den dijk cn daarin een vaartuig gesmakt, dat er netjes in paste, alsof hij een kunstig spel speelde. In den vroegen morgen zagen wij het vissehcrsvolk krioelen om de vernielde isichepen. Ieder zocht het zijne op, wist dal het grootendeels verloren was, maar liep er om heen en klom er op, en stond er tegen aan te staren, en ging er langs met de handen, als strooiend hel wrak van zijn schip, het wrak van zijn brood. Toen we de schepen langs gingen, die parade schenen te maken op den dijk, konden we een gevoel van ont roering niet l>edwingen, als we 't arme volk zagen uren naar z'n vernielde schatten. De Jicer De Waal, de voorzitter der Vissclierij-ver- ecniglng, die ons op onzen tocht vergezelde, zcide ons, dat in den vrecsclijkcn Zaterdagnacht sommige mannen, kloeke, stoere visschers zoo wanhopig waren, dat ze eerst weigerden aan het vullen van den dijk te helpen. Ik heb mijn boom verloren, riepen ze, laat nu het dorp maar vergaan. Doch als de eerste wanhoop voorbij was en de vereeldo hand de tranen uit de oogen had gcwischt, kwamen ze toch en droegen zakken z.m.1 aan om liet dorp te redden van den ondergang. Die zakken 1'agen er, hij duizendtallen. Toen we vanmorgen over den dijk wandelden, overviel ons nu en dan een huivering. Op jsommige plaatsen was hij nog slechts enkele decimeteis breëd. I>e rest, vele mélérs grond, was door ziedende golven weggeslagen, maar dat laatste stukje bleef gespaard. Ware het ook verbroken dit land van Zeeland zou verdronken zijn. Maar le "midden van de duisternis en 'l bulderen van wind cn golven waren de visschers op de gevaarlijkste punten samcngesneld cn met levensgevaar loopend langs den dijk, nog een handbreedte, hadden zij- dc zakken zand van de schouders gesmeten, om het van de elementen te winnen. Men prijst hij alle rampen het dorp nog gelukkig, dat de dijk het op het laatste oogenbhk ge houden heeft. De Koningin heeft een bezoek aan het geteisterde dorp gebracht. II. M. heeft zich met enkele ongelukkigen onderhouden en hen troostend toegesproken. Een gift van 6000 is door H. M. geschonken. Burgerlijke Stand. Gemeente SINT MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand: Sept. 1911. Geboren: Dicuwertje, dochter van Johannes Visset- ten Anna Blbnkendaal. Guurtje, dochter van Pieter Bl'ankman en Trijntje Slinger. Aart, z. v. Pieter Hene- wcer en Aagje Goed. Maartje, d. v. Dirk Baden en Trijntje Smit. Cornelis, z. v. Pieter van dor Molen en Albert je Zwaan. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Sijbregtjo Jong, oud 46 jaar, echtgenoot© van Jan Limmen. GEMEENTE WIERINGERWAARD. Ingeschreven gedurende de maand Sept. 1911. Geboren: Her mi na, d. v. Jan Slump, overleden 4 Aug. 1911 en van Trijntje Oppenhuis. Arie, z. v. Ario Blaau- boer en van Maartje Slikker. Guurtje, d. r. Dirk Schrijver en van Dirkje Rezelman. Ondertrouwd: Heienus Adrianus de Man en Ariaanlje Maria Sleutel. Jan Gerard Slargardt en Marretje Braaf. GetrouwdGeene. OverledenLevenloos aangegeven kind van het' vrouwe lijk geslacht van Jacob Waibocr Hz. en Grietje Blaau- boer. Gemeente ANNA PAULOWNA. Geboren: Cornelis Aaien, zoon van Arie Blaaubocr cn van Teclje Asjes. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende de maand Sept. 1911. Geboren: Maartje, dochter van Arie Schenk en Aaltje Kwadijk. Ondertrouwd: Rens Cornelis Zwaan en Co-melis Ja- coha Kuiper. Arien Vcthman en Eüsabelh Waiboer. GetrouwdGeene. Overleden: Geene. GEMEENTE W1ERINGEX. Ingeschreven van 130 Sept. 1911. Geboren: Jansje, dochter van Hermanus Jacobus Krommedam en Trijntje Engel. Teetje, dochter van Dirk Rotgans Nz. en Elisabeth Omis. Maartje, doch ter van Willem Pruimeboom en Geertje Knol. Eli sabeth, dochter van Dirk Minnes en Antje Metse laar. Geertje Wilhelmïna, dochter van Nan Koster en Maartje Poel. Siraon, zoon van Cornelis Slikker en Antje Lont. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Pieter Lont en Geertje Takes. Cor nelis Russelman en Geertje Sprenkeling. Overleden: Pieter de Haan, oud drie weken, zoon van. Ja,n de Haan eü< Dirktje Poel. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven gedurende de maand Sept. 1911. Geboren: Cornelis Johannes. z. v. Co-melis Kieft en Anna Carolina Bruin. Maria Catharina, d. v. Gerardus Weel1 en Catharina dc Boer. Petrus, z. v. Pieter Borst cn Christina Ligt hart. Johannes, z. v. Johannes Oh dam pn Antje Groot. Simon, z. v. Jan van Scliagon en Anna Koomen. Antje, d. v. Pieter Hittema Jz. en Dicuwertje Pijs. Jan, z. v. Jan Leegwater Jz. en Geer tje Bakker. Anna Cornelia, d. v. Jan van Stralen en Elisabeth Blokdijk. Berdina, d. v. Johannes Bierste ker en Johanna Catharina Swinkels. Cornelia Trijntje, d. v. Klaas Koster en Grietje Meerhof. Aafje, d. v. Pieter Bakker en Aalbertje Bom. Catharina, d. v. Arie Beers en Jansje de Boer. Ondertrouwd: Jan Kostelijk, j.m. te Velsen en Kaatje Cats, j.d. alhier, onlang te Beverwijk. Gehuwd: Jan Smit, weduwnaar van Aafje Bakker en Anna Govers, weduwe van Jan Bos. Overleden. Hclena Emous, oud 75 jaar, eebtgenoote van Abrarn de Leeuw. Geertruida Vreeker, oud 1 jaar en ll mnd., Johannes Obdam, 10 dagen, z. v. Jo- Itiannes Ohdanr en Antje Groot. Ariën Volkers, 79 jaar, eolilgenoole van Petronella Weel, eerder weduwnaar van Maartje Schermer. Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Jacobus Johannes Bijvoet en Aafje Commandeur. Plaatselijk Nieuws. POLITIE. Op de secretarie dezer gemeente worden inlichtin gen gevraagd omtrent een verloren zakmes. REGENMETER. De regenmeter van, het K. N. Meteorologisch In stituut, geplaatst aan de R.L.W.3ehool alhier, wijst over September jl. een val van 82,3 mM. of S2,3 L. op den vierk. M. aan. De grootste regenval had plaats op 20 September, nl. 32,8 mM., de minste op 25 September, nl. 0,6 mM. Het aantal regendagen bedroeg 10. BENOEMD. De heer W. Nobel, electro-technisch ingenieur, vroe ger alhier, is benoemd tot assistent aan de Polytech nische Hoogeschool te Delft. KAASMARKT. In het 3e kwartaal werden, aan de kaasmarkt al hier aangevoerd 197 stapels kleine kaas, wegende 41571 KG. In het 3e kwartaal van 1910 bedroeg de aanvoer 409 stapels, zwaar 116495 KG. AFGEKEURD. Bij keuring van de pas ingedeelde Winter ploeg voor da militie, is afgekeurd onze plaatsgenoot, de heer Joh. Geel, voor wien, nu moet invallen de heer G. 'Zwakman,. RAMMEN KEURING. Heden, had alhier plaats de door de afdeeling Schagen der Holl. Maatschappij van Landbouw uit geschreven, Rammenkeuring. Ingezonden waren, te zamen 80 nummers. De uitslag was: 1%-jarige rammen 9 inzendingen: Je prijs f 10 J. de Veer, Schagen, 2e prijs f 5 id., 3e prijs f 2,50 J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, be9tuursprïjs C. v. d. Oord Wz-, Barsingerhorn. %-jarige rammen. 55 inzendingen: le prijs f 10 A. Strijbis, Winkel, 2e prijs f 5 J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, 3e prijs f 2,50 W. Veerman, Scha gen, bestuursprijs C. Wit, Winkel. Fokschapen, 6 inzendingen: le prijs f 5 H. Spaans, Barsingerhorn. 2e prijs f 2,50 J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, bestuursprijs idem. Ooilammeren, 6 inzendingen: le prijs f 5 J. de

Schager Courant | 1911 | | pagina 2