F Parapluies. IfisiIriBscto Bank Voordrachtenavond OORLOGSKAART een flinke Dienstbode Noord-Hoilandsche Bank Van iler Stok, laan l Go. een Boerendienstbode, EEN HUISHOUDSTER, een Timmermansknecht, Zie de etalage! Geëmailleerde Regulateur Vulkachels Ailéénverkoop van da Hunck's Rachels11 W. F. STOEL 4 Zoon, ALKMAAR. Wilhelmiiia Zaai-tarwe CAFE en UITSPANNIN6 t. DE GRAAF, - 'tZAHO. West Frïesche Paardenslagerij, best gebruikt DEKRIET, nieuwe kaaspers een l-jarige Bok, TRAPMAN 5 Co., Schagen. eene DIENSTBODE, eenflinkeDienstbode Kachelmagazijn. kwaliteit Prijsverhooging Melk te Schagen. een Schaap, een Café Boerderij. Veer, Schaden, 2e prijs f 2.501 W. Veerman, Seha- gen, bestuursprijs K. Breebaart Jz., Winkel. Dq handel was redelijk vlug. Nfoorrtscharwoude. De heer P. Zuidseharwoude, alhier, lid der Gymn.- Vereen. Hercules, behaalde in den gymnastiekwed- I strijd voor militairen te Oldenbroek den 2en prijs. Oude Niedorp. Ter benoeming van een lid van het dagelijksch be stuur en een hoofdingeland van de banne Oude Niedorp, zal er Woensdag 18 October a.s. een stem- ming plaats hebben. Is zoodanig treden af de heeren W. Blankepdaal en J. Stam. HOOGWOUD. 1 Aangenomen het beroep (toez.) naar de gemeente Marsum (Fr.), door den heer Ds. J. Aalbers, predikant bij de Ned. Ilerv. Gem. alhier. BREEZAND. De heer W. Kooij ving gistermiddag een oranjekleurige mol. Ongelukkig had het dier bij het bemachtigen een' trap gekregen, zoodat het weldra stierf. Gemengd Nieuws. IX PORTUGAL. Er werd gemeld, dat de royalisten weer een aanslag hadden gepleegd tegen de republikeinsche regeéring. D6zé. aanslag is evenwel weer verijdeld. Hierover wordt uit Oporto nader gemeld: 1 Zaterdagochtend werden in alle stilte tweehonderd man binnengelaten in het Kristallen Paleis, een gebouw, waar gewoonlijk vermakelijkheden worden gegeven en i dat gelegen is vlak bij de kazerne van het 6de regiment infanterie, dat bekend staat als zeer monarchistisch ge- j zind. Een kapitein van dit regiment, die, volgens zijn «be- weren door de royalisten aangezocht was om zijn com mandant te vermoorden, gaf aan het geheime genoot schap der Carbonari kennis van de samenzwering. Er werd toen een militair cordon om het Kristallen Paleis getrokken en op de straten, die naar het paleis Lei den, werden snelvuurkanonnen geplaatst, waarna de monarchisten gesommeerd werden zich over te geven. Aan dit bevel gaven zij onmiddellijk gehoor, zonder den minsten tegenstand te bieden. Driehonderd man wer den toen gevangen genomen, maar de regeering meent blijkbaar, dat zij nog niet alle samenzweerders in han den heeft, want het onderzoek wordt nog steeds voort gezet. In verschillende andere steden van het noorden liad- den, denzelfden dag, door de monarchisten op louw ge zette opstootjes plaats. Duizenden hoeren, gewapend met zeisen, waren op een afgesproken teeken naai de steden gekomen, maar de troepen wisten de orde spoedig te herstellen. Te Oporto had echter Zaterdagavond nog een anti- royalistisch oproer plaats. Daar werd het gebouw van den Katholickenbond in brand gestoken en toen de vlammen aan alle zijden uitsloegen, ging een gejuich op uit het toegesnelde gepeupel en klonk de kreet: „Weg met de Jezuieten". Plotseling echter kwam uit een zijstraat een eskadron cavallerie aanrijden, en joeg de menigte uiteen. Deze schoolde echter later wéér samen en vernielde een boekhandelaarswinkel, waar een portret van koning ManueL uitgestald was geweest, met het onderschrift: De goede zoon zal1 terugkeeren naar het ouderlijk dak. FRANSCH GELD IN DEN NOOD. Een Parijs blad had dezer dagen beweerd, dat de Banque de France aan de Duitsehe financiers eeu bedrag van 300.000.000 frs. verschaft had. om de Oetobervereffening door te komen. Ambtelijk werd dat ontkend, doch het bericht dook telkens weer op, thans vertelt de Excelsior nadere bijzonderheden. De stoot werd gegeven op het verzoeningsdiner waar op minister v. Kiderlen Wachter den heer Cambon had ultgenoodigd. maar welk practlsch dessert nog steeds op zich laat wachten. In zijn vreugde dat de zaak nu spoedig beklonken zou zijn, liet Cambon zich ertoe verleiden te beloven, het zijne te zullen bijdragen dat de maanda^rekenlng zonder schade zou plaats hebben. Een vertegenwoordiger van de Parijsche haute fi- nance, die te Berlijn vertoefde om zooveel mogelijk j Fransch geld naar huis te halen, reisde onverrichter- j zake naar Parijs terug. Het geld bleef in. DuitBchland en werd zelfs nieuw aangevuld. Maar niet de Banque de France doch eenige groote particuliere banken en wel twee concurreerende machtige financiëele maat schappijen, zonden 280.000.000 frs. naar Berlijn. Op deze wijze werd gezorgd, dat de maandafslul- ti'ng te Berlijn, vlot plaats had. In Parijs vertoonde zich echter een lichte ontstemming die door Caillaux moest worden weggenomen. De Excelsior staat tegen alle tegenspraak, in voor de waarheid van dit verhaal, ofschoon alle betrokke nen de zaak zeer geheim houden. DE OOltLOG. De Roineinsche correspondent van de Matin geeft in eenige punten nog eens het oorlogsprogramma, waaraan de ConsuLla zich wil houden en dat als volgt kan worden samengevat: lo. Italië voert in eigenlijken zin geen oorlog tegen Turkije; het zal alleen overgaan tot de nood zakelijk geachte bezetting van Tripoli en Barka. Het onderscheid schijnt schijnbaar te zijn; het heeft echter werkelijke beteekenis. 2o. In overeenstemming met de toezeggingen aan. de mogendheden zal het Italiaansehe eskader de Turkseho vloot niet aanvallen, indien deze laatste zich van oorlogsdaden onthoudt en zich niet in de nabijheid der Italiaansehe en Tripoiitaansche kus ten begeeft. 3o. Het was alleen uit een oogmerk van verdedi ging, dat de vaartuigen van hel kleine eskader van den hertog der Abruzzen jacht gemaakt heb ben op de Turksche torpedoboolen, die gevaarlijk werden geacht voor de Italiaansehe vloot en voor de niet versterkte kusten van Italië aan de Adria- tische Zee. 4o. Geen ontscheping, geen beschieting, behalve aan do Afrikaansche kust, zal' onder de Italiaan sehe krijgsverrichtingen worden opgenomen. 5o. Italië wensclit Turkije nocli te verzwakken noch te vernederen, noch ook binncnlandsche on lusten in dat rijk uit te lokken. EEN OORLOG ZONDER STRIJD. Het meest merkwaardige van dezen oorlog is wel, dat er niet gestreden wordt, ten minste niet noe menswaard. Toen indertijd de Japansch-Russïsche krijg uitbrak, •verscheen tegelijkertijd met dit bericht de tijding Van do vernieling van het grootste gedeelte van de Russische vloot in de haven van Port Arthur. Tot nu toe vonden wel veel sensationeele geruchten hun weg naar de Europeesche pers, doch allen bleken zeer overdreven te zijn, zoo al niet volkomen onge grond. De blokkeering van de ^-Tripoiitaansche kust geschiedt zonder bombardement, de operaties ter zee bepalen zich tot het opjagen van eenige Turksche torpedobooten door de groote Italiaansehe slagsche pen, en de inbeslagneming en, opbrengiug van enkele Turksche paketbooten. Bij de pogingen der Italianen om de Italiaansehe oostkust te vrijwaren tegen ver ontrusting van de zijde der Turksche torpedovloot zijn, twee of drie Ottomaansche torpedobooten in den grond geboord of op de kust geloopen. Maar hiertoe bepaalt zich dan ook de geheele actie. De Italiaansch-Turksche oorlog staat thans in 'fc teeken van bemiddeling; alles wijst er op, dat de Europeesche diplomatie achter de schermen krachtig :aan het werk is om vrede te stichten tusschen de beide tegenstanders, hetzij dan met, hetzij zonder medeweten en medewerking van de Porte. De bijzondere berichtgever van den „Matin" te •Rome seint in verband daarmede: Wellicht staan wij dichter bij den vrede dan wel zou gedacht worden zoo kort na een oorlogsverkla ring. Na op duidelijke wijze zijn kracht te hebben ge toond, en zijn besliste wil om voldoening te verkrij gen, schijnt Italië thans langs indirecten weg op vrede aan te sturen. Zoo besluit de ministeriëele „Tribuna" na een overzicht te hebben gegeven van de grieven van Italië tegen Turkije, in een blijkbaar van officiëele zijde geïnspireerd artikel: „Dat alles betreft het verleden. Zullen de vrede- lievende pogingen en denkbeelden thans de overhand kr4jgé,n? Het staat aan Turkije hierin de beslissing te geven. Wat ons aangaat, wij kunnen slechts her halen, wat wij reeds verklaarden in de eerste dagen der crisis: Is eenmaal de Tripoiitaansche quaestie t de wereld, dan is er ook geen enkel punt meer te vinden, waarin de Italiaansehe en Turksche belan- gm met elkaar'in botsing kunnen komen. Hoewel op het oogenblik vijanden, is er daarom niets op tegen, dat beide volkeren, morgen aan den dag vrienden worden. Het hangt slechts van Kon- stantinopel af om deze oplossing aan de quaestie te gc-v en." BERLIJN, 3 October. Heden is er toch eenig tee ken van vooruitgang in dc oorlogsberichten. Ook uit Konslanlinopcl wordt thans verklaard, dat in officicelc kringen niets bekend is van de landing bij Preveza en hiermede is deze gebeurtenis, die, wanneer zij op waarheid berust had, van vér-strekkende politieke be teekenis zou geweest zijn, de wereld, uit. Ander direct oorlogsnieuws is cr niet. Dc groot ste aandacht en ruimte in de kranten vragen nog steeds de pogingen tot bemiddeling. En daarmede schijnt het toch niet zoo vlot /te gaan als wel gehoopt werd. Heden althans seint de Komeinsche berichtgïver van het „Berliner Tageblall", die gisteren wist te vertellen, dat de vrede binnen een paar dagen geteekend zou zijn, dat het begin der vredesonderhandelingen binnen enkele dagen te verwachten is. Wat lang niet hetzelf de beteekent. De Italiaansehe pers zet, nu het op onderhandelen zal aankomen, reeds een hooge borst op. Is dc „Berliner Lokal Anzeiger" goed uit Konstantï- nopcl ingelicht, dan zou aan de Turksche regeering in overweging gegeven zijn, waarschijnlijk door den niet- officieelen Duilschen onderhandelaar, doch dat wordt niet gemeld, over de volgende punten haar aandacht te laten gaan: Tripolis wordt militair en administratief door Italië overgenomen en door een onderkoning bestuurd die op voorstel van Italië door den sultan benoemd wordt. De souvereiniteit van den sultan blijft dus gehandhaafd. Italië zal een schadeloosstelling be talen en erkent de integriteit van de Porte. De minister raad heeft reeds breedvoerig over deze voorstellen gé- sproken en zal heden de conferentie voortzetten. Wor den deze voorwaarden goedgekeurd, dan zal! de Duit sehe gezant Konslanlinopcl verlaten om de onderhande lingen te bespoedigen. Wanneer de Italiaansehe pers werkelijk de stem ming onder het volk weergeeft, en dat schijnt beslist het geval te zijn, dan zou de Italiaansehe regeering, zoo zij met deze voorstellen genoegen neemt, stellig niet het volk achter zich hebben. Do geestdrift voor den oorlog stijgt ten top in Italië,- nu de troepen klaar staan naar Tripolis te vertrekken. l'ii Rome wordt aan het „Berliner Tageblatl" ge seind- Over drie dagen zal koning Victov Emanucl van Racconigi, waar dc koninklijke familie thans ver toeft. naar Napels vertrekken, om de naar Tripolis gaande troepen daar persoonlijk te begroeten. De kran ten staan voortdurend vol van berichten over patriot tische betoogingen in alle gedeelten van Italië. Overal worden de troepen begeleid door buitengewoon geest driftige mcnschcnmassa s. Volgens een bericht uil Rome, te Wccnen ontvangen, heeft de Italiaansehe regecring bij het maken van het plan tot het bezetten van Tripolis besloten door een groote militaire macht te trachten haar doel zoo spoe dig mogelijk te bereiken. De troepenmacht voor do expeditie zal 50 a 60.000 man sterk zijn. Van oen onmiddellijke landing van Italiaansehe troepen in Tripolis kan daarom geen sprake zijn. IX- inscheping in CO booten kan eerst 7 Óct. geschied zijn en een landing is dus niet voor 10 October te verwachten. IX diplo maten zijn te snel te werk gegian volgens de militaire autoriteiten. VAN 'T OORLOGSTERREIX. Nieuws van het zoogenaamde oorlogsterrein is er 'in de ochtendbladen niet Het wordt nu zelfs offi cieel bevestigd, dat nog geen bombardement van Tri polls heeft plaats gehad en dat vermoedelijk, om de eenvoudige oorzaak, dat Italië nog geen voldoend landingsleger bij de hand heeft. De speciale berichtgever der Londensche Daily 'Chronicle te Malta seint, dat 60.000 Arabieren, ge wapend met mausers, een sterke stelling hebben in genomen 50 mijlen achter Tripolis, en dat een macht van 1200 man reeds op marsch is ter versterking van het Turksche garnizoen. Parijs, 3 October. Eenige elkaar tegensprekende berichten vormen den geheelen oogst aan oorlogs feiten voor heden. De Italiaansehe censuur is nog 'altoos zeer streng. Uit Malta seint men, dat de Italianen ontscheept zijn te Tripoli, zonder tegenstand te ontmoeten; zij bezetten het paleis van den gouverneur; en later dat het bombardement heden begint en dat ze nog niet ontscheept zijn. Het is on,mogelijk de waarheid te ervaren. Telegrafisch Weerbericht 4 OCTOBER, VERWACHTING. Veranderlijke, later matige Noordelijke tol Noord westelijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken; waarschijn lijk later regenbuien. Koeler, mogelijk nachtvorst. Marktberichten. KAASMARKT. Aangevoerd 8 stapels kleine boerenkaas, hoogste prijs f 41, totaal gewicht 1487 KG. NIEUW LEVFN, Station NOORDSCHARWOüWfc 3 OCTOBER. Gele nep f 4.40 a 4.60, Drielingen f 4.20 a 4.50, Grove uien f 4.20 a 4.40 per 50 K.G. Roode kooi f 12.25 a 11, 2do soort f 11 a 12, Kleinere f 3 a 10. Gele kool f 10 a 11, 2de soort f 9 a 9.75, kleinere f 4 a 8 per 100. NOORDSCHARWOUDE, 4 October. Bloemkool lsle soort f 11 a 15.50, 2de soort f 1.50 a f 2, Roode kool f 6 a 13.50, per 100, Uien f 4.20 a 4.40, Nep f 4.30 a 4.60. BROEK OP LANGEN DIJK, 3 October, j Aardappelen, blauwe f 1.30 a 1.65 per zak, slaboo- nen f 0.67 a 0.77 per 1000, zilvcruien f f.40 a 4.80, drielingen f 4.10 a 4.30, uien f 4.20 a 4.50 per baal, wortelen f 1.40 a f 2 per baal, f 4.60 a f 7 per 100 bos, bieten f 16.30 a 17.10 per 1000, bloemkool f 9 a 15, 2e soort f 3 a 4.30, reuzenbloemkool f 11 a 17 roode kool f 7 a 15.60, p/elo kool f 6 a 13.90, witte kool f 12 a 29.40 per 100 stuks. ANNA PAULÖWNA, 3 October. Aardappelen f 1.25 a 1.65, kleinere f 1.05 a 1.10 po- zak, Roode kool f 8.25 a 10 per 100, Wortelen f 3.50 a f 4 per 100 bos, Snijboonen f 1.80 a 2 per 1000. Andijvie f 3.60 a 4 per 100, Slaboonen f 12 a 21 per 100 K.G., Gele kool f 9.80 a 10 per 100. Ad verte ntiëu. Gevraagd met Kerstmis niet melken, bij P. Kant, Mid denweg te Heer-Hugowaard. Tegen Kerstmis gevraagd, voor dag en Dacht, bij K. vas Nienes Jr., Noordschar- woude. Tegen Kerstmis gevraagd melken geen vereischte bij C. BUTTER Jz. te Nieuwe Niedorp. Gevraagd; een Boerenmeid, j bij J. Yries, Keinsmerbrug. ONDER DE FIRMA gevestigd te Nieuwe Niedorp. Directeuren: I. J. K. v. d. Steen. 1. Donker Ir. C. I I I Gevraagd: goed kunnende melken, bij YETHMAN JzLutjewinkel. Gevraagd: een Ilink Dag- of Dienstmeisje, om met Kerstmis in dienst te tre den bij J. Roggeveen Lz., Slagerij Loet Schagcn. Zoo spoedig mogelijk gevraagd: of meid, bij J. KOELE MAN, Roggeveen- straat, Scbagen. J. L. Strijbis te Oude Niedorp, vraagt een vast Werkman, P.G. Best melken vereischte. Liefst met zoon. Goed met paarden kunnende omgaan, om half October in dienst te treden. Loon f 8.50 f 9.met vrije woning. Gevraagd een vast Werkman, goed kunnende melken, D. KOOIJ, WieriDgerwaard. Terstond gevraagd voor geruimen tyd werk, bij 0. DAM, Dirkshorn. land vche Bank" neemt gelden in Depót tegen een rente, bij overeen komst vast te stellen. Plaatst gelden onder borgtocht, op hypochesk, belast zich met In- en Verkoop van EFFECTEN, COUPONS enz. tot de hoogste koersen, en verder met alles, wat tot den werkkring van de Vennootschap kan gerekend worden te behooren. Het kantoor wordt gehouden lederen Donderdag bjj den Heer W. ROGGE VEEN Cz. te Schagen, van 10—12 uur, en iederen Zaterdag, bjj den H6er H. KROON Pzn. Café .Witte Engel", te Qooro. de nieuwste modellen. GASKACHELS gegarandeerd reukloos. - PETROLEUMKACHELS. Tegel- en Nikkelen Kachelplaten, Kolenbakken en Kolenscheppers, geëm. en gegoten Fornuizen en Gasfornuizen. Aanbevelend, Hd. SMIT, Heeren straat, Schagen. TimrBia KOMAS ft Co. te Schagen. Kapitaal f 400,000. Reheerendo Yennooten. P. Timmerman Dz. A. Haltf. K. E. Numan. F. J. B. Middelhoff. Hoofdelijk voor het geheel aanspra kelijk. Neemt gelden a deposito tegen een rente bij het deponeeren vast te stel len. Verstrekt voorschotten en opent rekening-courant op billijke voorwaar den. Plaatst gelden op hypotheek. Koopt en verkoopt effecten. Ver zilvert coupons. Koopt en verkoopt vreemd bankpapier en muntspeciën. Fourneert chèques op alle bank- plaatsen. Verhuurt loketten in haar brand- en inbraakvrye kluis tegen matige vergoeding. Her kantoor is geopend iederen werkdag des voormiddags van 9—12 uur, des Donderdags van 8V2—1 uur. ZUIVERE te koop, a f 8.75, per 80 K.G. netto, inclusief zak, contant, van huis gebaald, bij K. Alb. KAAN, Veer- weg, Anna Paulowna. GROOTE SORTEERING Dames-, Heeren- en Kinder Parapluies, vanaf f 1.00 tot f 7.00. J. H. SCtlENE- LaagzijdeSchagen. Molenstraat,Schagen. Maandag 9 October 1911, Biefstuk Biefstuk haas Rollade Baklappen Lappen, vet en mager Gehak Snippers Prima worst p. pond 30 ct. Rookvleesch bij 't stukje 45 ct. Machinaal uitgesneden 10 ct. p. ons Beleefd aanbevelend, H. Th. Groot. per pond 40 45 27'/, 27 V, 25 2 2 Vj 18 Uit de hand te koop een Huismanswoning met vruchtbaar WEILAND, uit muntend geschiktvoor groenteteelt, staande en gelegen hoek Laander- weg, bij den Middenweg, in de onmiddellijke nabijheid der veiling Station Noordecharwoude en de nieuwe R. K. Kerk te Heer Hugo- waard, alles aan en bij elkander liggende. Te zamen groot 3 H A., 84 A., 20 c.A. Te bevragen bij Jn. Haring huizen, Veenhuizen, bij Oude Niedorp. TE KOOP ongeveer 40 voer te bevragen bij K. Middelbeek te Barsingerhorn Te koop, een nog waarin geperst kunnen worden 20 commissiekazen, zeer geschikt voor een fabriek, bij J. Brouwer, Westfr. dijk Oudesluis. Te koop: een glazen wagen met zijportieren eu afgeschoten, bij J DINKLA, Smid te Lambertschaag. Beschikbaar: dekgeld 40 cent, bij K. SLIKKER. Belkmeiweg, 't Zand. DRAISMA -VAT4- VALKENBURG'S levertraan-: LEEUWARDEPIC Ppj l'71 1 door den heer en mevr Yax Laar, j Hollandsche Operette-Duettisten te Amsterdam. Zie programma's en Strooibiljetten. Na afloop VRIJ BAL. Aanvang .ialf 8 Entree 50 eent j Plaatsbespreking a 10 cents extra aan hel lokaal, op den dag der uitvoering. j Door omstandigheden, onzen geachten begunstigers genoeg be kend, zijn wij verplicht de melk tijdelijk met 1 cent per liter te verhoogen. Te beginnen Zondag a.s. 8 October. Aanbevelend, DE MELKSLIJTERS VAN SCHADEN. Te koop een bruin Veulmerrie, oud 13 jaar, gedekt te Schagerbrug, bij C. WINK, Dirkshorn. W eggeloopen gemerkt rood op de rug, degene die inlichtingen geeft bij 8. Hoog- vorst, Koegras, zal beloond worden. Te Scbagen verkrijgbaar bij J. GROOT Tzn. en J. ROTGANS. Te koop met vergunning, enne* KRUIDENIERSWINKEL, te bevragen bij Jn BIJVOET te Koegras. Te bespreken op Don derdag *ot Zaterdag. Uit de hand te koop aangeboden ongeveer 34 H.A. WEILAND met flinke behuizing en stalling, te bevr. letter M, Hulppostkantoor Burgerbrug. GROOTE 25 cent, franco per post 30 cent.

Schager Courant | 1911 | | pagina 3