Kitus- ZONDAGSBLAD De zusters Liesegang. Woensdag 11 October 1911. 55ste Jaargang. No. 5000. CHAGER GÖURAiï Nieuwe abonnementen bestelle men aan heeren Brieven gaarders of aan ons Bureau. Binnenlandsch Nieuws. ARRONDIS9EMENTS-RECHTBANK TB ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 10 October. Uitspraken: H. van Geijn, vrouw van A. Scheiering, Alkmaar, bet niet als gevonden, voorwerp aangeven van een gevonden ring: 9 weken, gev. met a,ftrek van preven tief. T. Peereboom, Avenborn, mishandeling: 2 weken (gevangenisstraf. P. Borsten, Broek op Langendijk, mishandeling: 2 weken gevangenisstraf. M. Zijm, Texel, mishandeling: 3 weken gev. P. M. Oosterhof, zonder vaste woonplaats, landloo- perij: 12 dagen hechtenis. H. C. Snijders, Alkmaar, wederspannigheid: een maand gev. J. Wit, Helder, mishandeling: f 20 boete of 20 dagen hechtenis. P. Grooteman, Grootebroek, mishandeling: f 20 •£20 dagen hechtenis. J. Rijk, Den, Burg, Texel, eenvoudige beleediging d.d ambtenaar: niet bewezen, vrijgesproken. G. Scheklcerman, Hoogwoud, mishandeling: hervat ting onderzoek. (31 Oct. opnieuw behandeling dezer zaak ter zitting.) J. Heijn, huisvrouw van A. Bakker, Broek op Langendijk: f 15 of 15 dagen hechtenis. J. Zomer, 70 jaar, Zuidscharwoude, ontuchtige handelingen met een, meisje beneden 16 jaar: 1 jaar gevangenisstraf. M. v. d. Berg, Alkmaar, diefstal, kin,derwetten.zaak: 6 maanden, tuchtschool. HOOGWOUD. Bij de op Dinsdag jl. gehouden zitting van den, Militieraad te Alkmaar zijn voor den dienst der Nat. Militie, lichting 1912, afgekeurd de lotelingen L- Stempelaar, lotingsnr. 4, J. Groen, lotingsnr. 6, G. Kos, lotingsnr. 8 J. de Jong, lotingsnr. 12 en J. van Soelen, lotingsnr. 14; en wegens broederdiepst vrij gesteld de lotelingen Jb. Klaver, lotingsnr.. 2 en H. Poland, lotingsnr.5. De loteling C. Keijzer, lotings- nummer 1, is wegens ziekte niet verschepen, doch zal later gekeurd worden. AARTSWOUD. In het laatst van de vorige week hield het onder ling Nut en Genoegen alhier haar eerste winterverga dering ten huize van den heer M. Bruin. 12 Leden waren opgekomen. Besloten werd 6 vergaderingen met dames te houden, waarvan de eerste zal plaats hébben a.s. Zaterdag. ST. MAARTEN. Maandag? jl. had in heit lokaal van den heer C. de Vries alhier de verhuring plaats van het land der Algemeene Armen te Sint Maarten, als naar gewoon te, voor den tijd van 6 jaren. De duurte der producten had ook hier bepaald in vloed op, daar de gezamenlijke pachtsom voor dit jaar f 475 hooger was dan in 1905, terwijl er nu nog een, perceeltje door de Armvoogden niet ia ver huurd. SPELEN MET 'S LANDS GELD. De Haagsche correspondent van de TelegTaaf Mfc rijft: Sinde eenige jaren hebben wij telkenmale als het vierslag der Algemeene Rekenkamer verscheep, daar- u3t eep aantal interessante, of liever eigenaardige feiten opgepikt en die in het licht van meerdere openbaarheid gebracht, waar ze «Ciders in 't duister der archieven en der officiëele kringen verborgen waren gebleven. Voornamelijk hebben we dan daar bij staaltjes medegedeeld van de ergerlijk-willekeu rige wijze, waarop soms met 's lands gelden omge sprongen werd. Wij constateeren met genoegen, dat ia het nu dezer dagen verschenen verslag dar Reken kamer over 1910 weinig van dergelijke staaltjes voor komen. Het verslag is niet zoo interessant en zoo pikant (al lijkt dit een stout woord!) als andere jaren. Slechts een enkelen greep willen we doen. Vorige jaren hebben we gewezen op de bespottelijk hooge declaraties vap vele persopen en examen-com- missies. Ip dit genre papt het volgende, dat we uit het nieuwe verslag knippen: De Algemeene Rekenkamer meepde reden te hebben, te veronderstellen, dat eenige personen voor hupn.e reizen in 's Rijks dienst hadden gebruik ge maakt van een ander vervoermiddel en van biljetten van eene lagere klasse, dan zij in hunne declaratiën hadden vermeld. Was die veronderstelling juist, dan zou een te hoog bedrag wegens reiskosten verevend en aan de belanghebbenden uitbetaald zijn. Boven dien zou de bij art. 19, sub c, van het Koninklijk besluit van 5 Januari 1884, voorgeschreven, verkla ring onder de declaratie, dat wegens reiskosten „niet meer in rekening was gebracht dan hetgeen daar voor door declarant was uitgegeven", valsch, althans niet ii: overeenstemming met de werkelijkheid zijn. In verband hiermede verzocht het college den betrok- keu minister dienaangaande een onderzoek te willen doen instellen. Der Kamer vermoeden bleek gegrond. Het te veel gedeclareerde, dat f 2798.71% beliep, werd teruggestort, Het college meent hierbij niet on opgemerkt te mogep laten, dat de minister uit eigen beweging een onderzoek had doen instellen op uit gebreider schaal dan de Kamer had aangegeven. Baarbij kwam mede aan het licht, dat sommige leden van examen-commissiën hadden gebruik gemaakt van kilometerboekjes 2e klasse, doch den prijs van re tourbiljetten le klasse hadden gedeclareerd. De Ka mer vond in het bovenstaande aanleiding de hoofden va,p drie andere departementen in overweging te ge ven, ook hunnerzijds een onderzoek te doen instel len naar de wijze, waarop door de leden van, de on der die departementen werkzame commissiën was igerefisd en naar de betrouwbaarheid van de door hen ingediende declaratiën- Een dezer ministers be richtte, dat hij het instellen van een onderzoek te dezer zake voorshands niet gemotiveerd achtte. Een ander minister meldde, dat de voorzitters van in 1909 en 1910 ingestelde commissiën aan wien Zijne Excellentie de vraag had gesteld, of de leden naar hunne overtuiging juist hadden gedeclai-eerd, met opdracht deswege zoo noodig een onderzoek in te stellen hadden geantwoord, volgens' de uitkomst van-hunne navraag, overtuigd te zijn, dat de leden overeenkomstig de werkelijke reiskosten hadden ge declareerd en dat zij zelf declaratiën overeenkomstig de waarheid hadden ingediend. De derde minister zegde toe, te zullen ingrijpen, wanneer praktijken, als door de Kamer bedoeld, bij commissiën of ambte naren, ressorteeren de onder zijn departement, zou den worden geconstateerd. Waar momenteel geen j concrete gevallen bekend waren, bestopd echter geen aanleiding, thans een onderzoek in te stellen. Een der bovenbedoelde terugstortingen was gedaan door i iemand, die gedeclareerd had alsof een examen, door hem in 1909 elders was afgenomen, terwijl zulks had plaats gehad in zijne woonplaats. Dientengevolge had hij ten onrechte een bedrag van f 109.25 we- gens vergoeding voor reis- en verblijfkosten in reke ning gebracht. Daar uit een van de zijde der Alge- j meene Rekenkamer ingesteld onderzoek bleek, dat om gelijke reden ook over 1906 en 1907 bedragen van f 101.25 en f 84 ten onrechte waren gede- elareerd en ontvangen, heeft zij bij den betrokken minister op terugstorting daarvan aangedrongen. Vol- gens 's ministers antwoord had men reeds aan diens departement ontdekt, dat de betrokkene over 1906 en 1907 ten onrechte had gedeclareerd. Daar hij ech- ter over 1908 niets had in rekening gebracht, alhoe wel hij had kunnen en mogen declareeren. had de j minister gemeend, niet op meerdere terugstorting te moeten aandringen, te minder omdat allicht eene j onbillijkheid zou zijp begaan, wanneer alleen de be- trokkene daartoe ware uitgenoodigd. Zijn Excellen tie had bezwaar, het onderzoek ook over vroeger jaren te doen uitstrekken. Wat de reiskoeten be treft, kon het college toegeven, .dat het moeilijk meer aanging van belanghebbenden terug te vorde ren al wat in vroeger jaren te veel was betaald voor werkelijk gedane reizen, waarvoor te hoog was ge declareerd; doch de betrokkene had niet alleen reis-, maar ook verblijfkosten genoten voor reizen,, die hij in het geheel niet had gedaan en waarvoor dus van eenige vergoeding geen sprake kon zijn. De Kamer verzocht daarom den minister, haar bovenbedoeld schrijven in nadere overweging te willen nemen. De minister berichtte, op grond van ingewonnen inlich tingen bij den betrokkene volkomen goede trouw te mogen veronderstellen. Zijne Excelleptie vond daar om geen termen, aan te dringen op verdere terug storting. De Kamer heeft in dat antwoord wel moe ten berusten Tot zoover het verslag. Ep dit is nu toch wel een kras staaltje van spe len met 's lands penningen. Hoeveel geld zou op deze wijze alverdiend zijn? MOND- EN KLAUWZEER. Een wttf ent werp is ingediend tot verhooging van Hoofdstuk X (Landbouw enz.) der Staatsbegrooting voor 1911 in verband met het heerschen van mond en klauwzeer. De op het artikel toegestane som van 85.000 is thans reeds nagenoeg geheel verbruikt. Thans wordt f (>£.000 aangevraagd, waarbij rekening is ge houden zoowel met de ten aanzien van den gewonen diepst In vorige jaren opgedane ervaringen als met de vermoedelijk alsnog ten dienste van de bestrij- j ding van het mond- en klauwzeer te maken kosten. LOGGER VERGAAN. Te Schevenipgen zijn Maandag stelligeberichten ingekomen, dat in den jongsten storm, l^halve de bekende materiëele verliezen, ook een logger in volle zee is vergaan, pl. de logger De Twee M aria's Sch. 384, schipper Teun Bruin, van den reeder J. J. v. d. Zwan. Als zeker kan worden aangenomen, dat daarbij de gejheele bemanning, bestaande uit 13 koppen, is omgekomen. Een te IJmuiden binnengekomen visch- trawler heeft het schip onderstboven drijvend ge zien en het nummer en teekens opgenomen. Van de lipringvisscherij binnengekomen Schevening- sche visschers bevestigen de tijding. De logger Scb. 384 kwam te Scheveningen op 26 September voor de 2de reis binnen met groote lading, 26 last, en was een der drie Sehev. loggers, die Zaterdagmorgen 30 September op den bewusten storm dag uit de Seheveningsehe haven ter visscherjj ver trokken. Het vaartuig is waarschijnlijk 's avonds door een grondzee over dep kop geworpen, waarbij de ge- heele bemanning in zee omkwam WINKEL. Bij de op 9 October jl. gehouden stemming is her benoemd als bestuurclid der Banne Winkel, de heer A. Slooves Kzn. en als Hoofdingeland van, de Scha- ger- en Niedorper Kogge, de heer A. Nobel. WINKEL. In de op 9 October jl. gehouden vergadering van de Korfbalclub te Winkel is besloten aanstaanden Zondag wedstrijden te houden op het terrein te Win kel, en wel des voormiddags: de vereeniging K.C.W. met de vereeniging uit Uitgeest; des namiddags: K. C.W. met H.B.S. uit den Helder. Tot bestuurslid in de plaats van mejuffrouw M. de 'Wit, werd benoemd mejuffrouw G. Lange en tot se cretaris de heer S. P. Vries. WINKEL. De vereeniging Nieuw Leven heeft Maandagavond ten huize van den heer J. Kroon haar eerste bijeen komst gehouden met dames en gasten, waartoe 14 teden met hunne dames en 3 gasten waren opge komen. Vooraf had de periodieke bestuursverkiezing plaats. Tot voorzitter werd benoemd de heer W. Zwaan, in de plaats van den heer K. Brugman, die niet her kiesbaar, was. Tot bestuurslid de heer F. Kos, in de [pilaalts van den heer C. Peetoom, die bedankte. De overige bestuursleden werden herkozen. Overgaande tot het meer amusante gedeelte, werd gegeven: een verplichte bijdrage door den heer J. van Zoonen „Een vertelling bij den haard", een vaste bijdrage door den heer J. Schuijt „Joost de Schat- tenzoeker", en voorts verschillende vrijwillige bijdra gen. Een en ander opgeluisterd met pianomuziek door, den heer J. Schermer. Het geheel had een aangenaam verloop en belooft veel goeds voor het komende seizoen. Tijdens de bijeenkomst traden 3 nieuwe leden toe. Aartswoud. Uilslag' der verhuring van landerijen, toebehoorende aan de Diaconie der Nocl. Herv. Gemeente te Aarts woud De verhuring ging in voor den tijdvan 4 jaar. 1. Perceel bouwland, zuidelijk god., ^ïuurd door J. van der Bel voor f 41 voorheen dezelfde voor f 29. <3: N°°rdelijk ged., gehuurd door J. Silver voor f 29. voorheen dezelfde voor f 29. 3. Id., Zuidelijk ged., gehuurd door C. Silver voor f 66. voorheen dezelfde voor f 61, 4. Id. Noord, god., gehuurd door R. Rempi voor f 40, voorheen dezelfde voor f 52. 5. ld., gehuurd door A. Moeijes voor f 16, voor heen dezelfde voor f 16. 6. Id., gehuurd door Jb. de Beurs voor f 66, voor heen dezelfde voor f 66. 7. Id. gehuurd door R. Schekker,man voor f 1- voorhecn J. Koeten Pz., voor f 4.25. 8. Id., Noord, ged., gehuurd door Jn. Moeijes voor f 36, voorheen dezelfde voor f 36. 9. ld., Zuidelijk ged., gehuurd door T. Schekker- man voor f 40, voorheen Jb. de Beurs voor f 36. 10. Id., Noord, ged., gehuurd door R. Schekkerman voor f 21, voorheen dezelfde voor f 40. !!•- W., Zuid. ged., gehuurd door J. Koeten Pz. voor f 23, voorheen dezelfde voor f 26. 12. Weiland gehuurd door R. Keppel voor f 8f> per H.A voorheen dezelfde voor I 8d per II.A. 13. Id., gehuurd door C. Raa voor f 68, voor heen C. Raa voor f 83. 14. Een huis, gehuurd door J. Zwaag voor f 111 voorheen dezelfde voor f 101. Tolaal f 700, 4 jaar geleden f 715» DE OBSTRUCTIE. Uit een 'rede, door het Kamerlid Duys Zaterdag avond te Leeuwarden gehouden, releveercn we de vol gende verklaring: „Wanneer Woensdagmiddag te half vier de Kamer bijeenkomt tot regeling der werkzaamheden, zal de soc.- dem. fractie voorstellen, eerst met de Bakkerswet te beginnen. Wil' de .meerderheid dal niet. en aanvangen .met de Miiiliewet, „en daar loopt 't neen", daT1 be gint dadelijk het spel der obstructie, die voortgezet zal worden tot 't einde van 't zittingsjaar, indien dc physieke krachten van 7 man het toelaten. Dan zullen al spoedig de vrijzinnigen, om politieke winst le behalen, beginnen te jammeren over opoffe ring van het landsbelang aan het partijbelang, en zul len Lobman en Drucker de neuzen bij elkaar steken tot het vinden van bemiddelingsvoorstellen. Maar de soc.-dera. zijn vast besloten niet toe te geven, tenzij de meerderheid formeel erkenne dat dc soc.-dem. on recht is aangedaan. „Op 't zondaarsbankje zal ze, net als in :t Heilsleger." Het Kamerlid Duys betoogde verder uitvoerig, dat een obstructie, „waardoor niets van de ratapljan van ingediende wetsvoorstellen, behalve dc Bakkerswet, tot stand komt, geheel1 in 't belang van 't proletariaat'is.' SINT PANKRAS. 9 October had de algemeene bijeenkomst plaats van leden van de coöperatieve vereeniging Tuinbouw- belang met gebruikers van hulpmeststoffen ten huiz- van, J. Ruijs. Na de gewope, werkzaamheden als^ ope ning en lezing der notulen, werden met de aanwezi gen, een, 30-tal, de statuten, het huishoudelijk regle ment en de instructie van den uitvoerder besproken en ten slotte enkele vragen beantwoord. Een 11-tal trad staande de vergadering als lid toe, waardoor het ledental werd verdubbeld. ACHTERGELATEN. Een .menageriedie te Venlo op de kermis stond op 24 Sepl. 1.1. is aldaar onbeheerd achiergebleven. De eigenaar is met zijne vrouw naar Duilschland ver trokken, .maar had geen middelen meer de tent mot inventaris verder te cxploileeren. De gemcenle hééft zich met de voeding der beesten belast en zal dezelve als ze niet opgevorderd worden, binnen enkele dagen publiek verknopen. RAAD VAN BARSINGERHORN. Vergadering op Dinsdag 10 October 1911, des mid dags te 2 uur. Afwezig de heer Smit. Voorzitter de heer J. Spaans Dz., burgemeester, secretaris de heer P. Bronder. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Geertzema of, als er weer op Maandag moet worden vergaderd het dan niet 's avonds kan gebeuren. Voorzitter*! zegt, dat in al de jaren, dat hij burge meester is, het eenmaal noodzakelijk is geweest, op 'Maandag te vergaderen. De vergadering is zoo laat mogelijk gesteld met de gedachte, dat de heereu dan misschien klaar konden zijn. In 't vervolg wil voor- Feuilleton. KOHLENEGG. 1. Zulk een nevel, als er nu in de straten hing, had 'men in jaren in de stad niet gekend. Toen de bakker Stritt in de Niedertorstraat zijn winkel opende zette hij groote oogen op. Van het mooie en statige huis van mijnheer Liesegang, dat vlak tegenover hem stond, was geen spoor te ontdek ken. Van slager Hickedier, vlak naast hem, zag men alleen het witte voorschot schemeren. „Hé, buur man Stritt," werd er geroepen, „ben jij het, of is het je geest?" „Ik weet het zelf niet." Een wagen dook reuzengroot uit den dikken nevel op. De voerman schimpte en schold. Men kon geen kat zien loopen. Men doolde rond als in een stik- donkeren nacht en wist niet of men in het volgende oogenblik tegen een huis zou aanrijden, of in, een goot zou terechtkomen. Tegen den middag werd de nevel minder. Men zag de oude gevels der huizen opdoemen, de eerste No vember rijp lag daarop. Men zag overal den rook neer slaan, zoodat de lucht benauwd was en men kreeg zoo het idéé dat overal ham en worst gebakken werd. Dajt was reeds een apart genot. Ook het huis van mijnheer Liesegang met de zware deur en de twee koperen reuzenknoppen, werd zichtbaar ach ter een zachten sluier. De beide dochters des huizes trippelden juist naar huiten om een visite te gaan maken. Zij knikten Stritt en Hickedier vroolijk toe. ^Deze beide heeren stonden alweer in hunne deuren en bespraken alweer den nevel. Nu maakten de beide heeren beleefd hun buiging en keken de beide meisjes na. „Wat een prachtexemplaren," zeide de bakker. „Heerlijk!" lachte de slager. „Wie die eens zal krijgen!" „Zal zoolang niet meer duren. Men mompelt al zoo het een en ander." ,,'t Zou jammer zijn. Als ze weg zijn, hebben wij hier niets meer, dat onze oogen eens verlustigt." „En voor het hart," ijverde de bakker. „Ilé, hé!" lachte de ander, „laat je oudje het maar niet hooren. Zij kijkt nu al door het winkelglas naar buiten." En de bakker keek tersluiks zijn winkel in, terwijl buurman lachte, dat hij schaterde. Hoe heerlijk dat was! Hoe wondermooi! Het rook reeds naar den winter. Men proefde hem in nevel en in rook. Op alle vensterbanken, op alle daken, op alle hoornen aan 4e markt, op de veneters der Luoaskerk, op den ouden gevel der stadsapotheek 'lag een witte, dikke aanslag. Het raadhuis zag er uit als had het werkelijk eeu witten mantel aange trokken,. De beide jonge meisjes babbelden ijverig met el- 1 kaar en knikten vriendelijk naar vele vensters, vooral j bij peet Lindemann aan de Markt. De meisjes had den 't scherpe gezicht met den kleinen gouden bril achter de vensters duidelijk herkend. De wangen der meisjes werden rood, de oogen glinsterden en de lippen repten zich. In den winter kon men zich thuis zoo knus ver maken met boeken lezen, handwerkjes makein en babbeluurtjes houden. Nu kwamen de bals en de partijen, de sledevaarten en het schaatsenrijden o, het was een lust, het was goddelijk! Alle voor- jaarsweelde, all§ zomerpracht was op dit oogenblik vergeten, nu zij den winter hoorden brommen. Het werd vandaag vroeger donker dan anders. De hemel was droef en zwaar, en de nevel tusschen he mel en aarde werd weer steeds dichter en dichter. Reeds om half vier werden de lichten in de winkels - aangestoken. En de zeepzieder Hobus deed hetzelfde op zijn oud harmonium. Hij woonde over Liesegang, was vroom en huisde als een oude maagd met zeven katten, die hij met melk en zemelen voederde. Zijn stem was fijn als die van een oude vrouw en hij droeg Zondags, wanneer hij ter kerke ging, een blauwen, langen rok en een hoogen zijden cylinder. Toen Mieke eu Dela Liesegang van de markt af, dicht langs de stadsapotheek, de Muntsteeg wilden voorbijgaan, toen schokte Mieke's hand, die zooeven nog rustig op Dela's arm had gelegen. Niet zeer op vallend, maar de alles scherp waarnemende Dela ontging niet gemakkelijk iets vooral niet, nu voor haar in den nevel manuenschreden klonken en een hooge, breede gestalte daaruit opdook. „Wat scheelt je toch, Mieke?" „Mij? Ik heb niets. Wat zou ik hebben?" „Jij schrikte zooeven." „Ik schrikken? Je bent niet goed kindlief." „Toch Wel, Mieke. En ik weet ook waarom. Laat eens zien,. Aha! Daar voor ons loopt dokter Gott- schalk; in een mantel van nevel als een godheid zelf. Wodan gelijk. Nu hij doet steeds verheven ge noeg." „Wij zullen een weinig langzamer loopen. Mis schien buigt hij bij de apotheek het Kerkplein op." „Waarom toch? Ik ben niet bang voor hem. Vrees jij hem, Mieke?" Dela sprak onwillekeurig luider. Dat scheen de oudere Mieke in het geheel niet naar den zin te zijn. Haai- hand op Dela's arm werd weer onrustig, zij drukte dien zelfs stevig. „Zonderling!" dacht Dela. Zij zelf zag. anders zoo scherp als een vogel, z"ij had haar oogen overal en doorboorde zelfs de duisternis met haar blik, terwijl Mieke zelfs op helderlichten dag aan de belangrijk ste dingen geen aandacht schonk. En nu had Mieke op twintig, ja meer meters afstand dezen Dr. Gott- schalk door den dichtsten nevel heen herkend. Nu ja ja! Zeker! Maar men mocht daaraan niet ra ken. Op dit oogenblik schoot Dela een gedachte door he(t hoofd, die voor haai- geheel nieuw was. „Zie je Mie dat is toch heel erg merkwaar dig. Jij bent anders dag- en nachtblind. En nu kijk je als een vos. Hoe kan dat?" Mieke werd ernstig boos en wierp het hoofd in den nek. Haar mond was scherp gesloten en toch scheen het, alsof de onrust om haar lippen trilde. „Wij zullen omkeeren!" zeide zij kortaf. „Waarom?"' „Ik wil het Je bent onbeleefd en onuitstaaji- baar." „Maar liefste, beste Mie. Waarom ben jij zoo prikkelbaar? Wil je mij nu daarvan de schuld geven?' „Het is niets niemendal. En daarom maakt 't mij boos, ja vertoornt het mij ernstig, wanneer jij in zijn nabijheid, bijna onder zijn oogen en ooren dat ontneemt mij mijn bedaardheid." „Dat ontneemt jou je bedaardheid, Mie? Dat maakt je boos? Dat is wel zonderling." „Dat is het niet. Wij zijn niet allen zoo bedaard en onverschillig als jij." „Foei. Stil. Hij heeft ons geluid gehoord, eu ons herken,d en wacht op. ons. Hij beeldt zich bepaald in, dat wij hem zijn nageloopen, want ik ken iemand, die nog tienduizendmaal meer met zichzelf is inge nomen dan ik." „Nu zie je't al!" 't Klonk zoo ongelukkig en ver twijfeld, dat Dela. trots alle medelijden en weer nieuwe verbazing, stil voor zich heeulachte. „Wel zoo, dames. Ik heb mij straks al verbeeld, dat ik uw stemmen herkende, en ook uw schreden.** „Onze schreden, dokter?" vroeg Dela. Zeker. Er gaat in heel Linden,au niemand „O wee! Het is goed dat de nevel het onmogelijk maakt, om te zien hoe wij beiden blozen," zeide Dela. Dr. Gottschalk lachte. Hij had een sterke, zeer grove stem, die evenwel voortreffelijk bij zijn gan- sche persoonlijkheid paste. De stem was wat ruw en grof, zooals hij heelemaal was. Dr. Gottschalk was tot voor eenige weken in Frankrijk en daar vóór in Engeland geweest en nu schreef hij bij zijn moeder, die achter de kerk woonde, een boek over de Fran- sche romantiek en een boek over de Engelséhe ro mans tot, Eliot hij las slechts Fransche en Engel- schel boeken en sprak vooral de laatste taal met een zeer zwaar accent. Er was behalve zijn moeder de* school meesters weduwe, nog een oudere zuster van hem daar, doch de trotsche broeder vertoonde, zich nooit met haar, zij was zeer eenvoudig, maar ook weinig in trek. „O 't is hier bijna als in Londen," zeide Dr. Gott schalk met zijn gebiedende, luide stem en keek uit een gezond, blozend gelaat, dat met een puntbaard was omgeven, op de beide dames neer. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1911 | | pagina 1