liryelgen moest het goudstuk maar houden, dal nog bij den herbergier was- den ring dorst hij haar mot het oog op zijn moeder niet laten houden. Een dórde, grappiger, voorbeeld, van het trouwen met den penning, uit liet jaar 1512, volge hier nog. Helmcrt Harl-gers verklaart o.a. voor het gerecht, dat hij op een avond zijn buurman Joaehim Arniz ont moette, <Lie diep zuchtte, waarom Helmcrt hein vroeg of hij gewond was, of hij iemand gewond had of wel iemand getrouwd had! Joaehym antwoordt daarop, dat hij een persoon getrouwd had. Wie is hol. vmagt Hel mcrt en Joaehym zegt zuchtend, dat hij Goesscn Smyl met een penning gebouwd had „een cleyn pennvnkxken weert gewest ind heddo aryet voel te bcdieden". De gedrukte toestand van Joaehym doet ons ver moeden, dat hij de verplichtingen, die voortvloeien zelfs uit het niet veel beduidend beetje van zijn ge trouwd zijn, niet heeft willen nakomen, en te dier zake voor het gerecht is geroepen. Dat de kerk met een dergelijke manier van trou wen niets op had, is duidelijk en wii lezen dan ook, dal Heer lierman Buidelyngh, kapelaan Ie Arnhem, alvorens de laatste sacramenten aan Geertyen Peters toe ie dienen, aan Johan Aelberts, haar getrouwden man, vroeg hoe desa met Geertyen stond, waarop Jo- han zeide haar getrouwd Ie hebben. Ten bewijze daar van haalde Geertyen uit haar zak een snaphaan, met een stukje er uü, welk geldstuk het bewijs van dal huwelijk was. De kapelaan zei daarop tot Johan: „Jan toe hens gv niv oen absolutie schuklich toebetalen". Jan betaalde dadelijk en lieer Herman heeft terstond! de absolutie .geschreven oer hij Geertyen de laatste sacramenten toediende. In den haak was .dus, het blijkt, zulk een huwelijk niet, maar aan den anderen kant werd een vrouw, die op zulk een wijze getrouwd was, niet met den vinger nagewezen, immers van die zelfde Geertyen wordt getuigd/ dat zij voor haar hu welijk met Jan oen eerbaar persoon was, geboren uit goede vrome ouders; ware het anders geweest, dan zou Jan Aelberts haar niet getrouwd en in zijn huis genomen hebben. Nog een ander bewijs, dat men aan het trouwen op deze wijze waarde hechtte^, is wellicht de mededeeling van Johan van den Sande in zijn Nederlandsche His torie, dat een pastoor te 's-Gravenhage verbrand is, op wiens katholiciteit niets anders viel te zeggen, dan dat liij bij een huisvrouw veel kinderen had, haar hield voor zijn gedouwde vrouw, liever willende over treden de wet van den Paus, die hem het trouwen verbood, dan de wet van God, die overspel verbiedt. Deze pa/.toor, die toch wel niet voor de kerk zal ge trouwd zijn, hechtte dus voor God wel waarde aan liet trouwen met den penning of den ring. Een op zulk een wijze gehuwde vrouw en haar kin deren schijnen evenwel geen reelitt op, de nalatenschap van den man gehad te hebben, althans een verdict van Karei van Gelder van 1534 ontzegt aan de nagelaten wouw van Derek Schenk van Nydcggen en haar kin deren alle recht op de nalatenschap van Schenck en draagt die op aan de naaste erven. Herhaaldelijk kwam het voor, dat men niet mocht trouwen zonder toestemming van bloedverwanten. In 1443 beloofde Geiselys van Alter Wolterssom niet te trouwen zonder toestemming van een paar niet name genoemde personen. In 1344 is er nog een sterker voor- eeld: de voogden van een jonge dame beloofden, dat zij niet zou trouwen dan met verlof van haar naaste magen op verbeurte van het huis, waarin zij woonde, en in 1143 komjl een geval van onder curateelestelling voor, als Johan van den Gruuthuys belooft, dat hij geen edite vrouw nemen zal „buiten rade synre magen ende vrienden", terwijl Lye van Steeure in 1428 op boete van 600 oude sdiilden beloofde niet te zullen trouwen, dan met toestemming van de burgemeesters. Met geld kon men in de tijden trouwens heel wat misdrijven boeten. De straf voor iemand, die bigamie had gepleegd, bestond hierin, dat hij voor de processie uit moest gaan, barrevoets en blootshoofds en in een linnen kleed en soms met een zwaard, waarop een doodskop, in de hand, en daarenboven moest hij voor den rechter eenige dagen arbeiden. Kon men het even wel betalen, dan kwam men er met een geldboete af en zoo besloot in 1557 het Hof van Gelder, dat zekere Gerril Janss, die twee vrouwen geti-ouwd had, als boete 24 Catölusguldcn zou betalen. Ook bloedschande kon met eenige guldens geboet worden. CatlMUl8ü«s. De heer J. Langhorst heeft ontslag gevraagd tegen 1 Januari 1912 als Directeur van. de Begraafplaats en als Boekhouder bij het Armbestuur. J»i. Maarten. Bij de periodieke verkiezing van twee bestuursleden van de Banne Sint Maarten op 23 dezer, werd geko zen tot lid van het Dagelijksch Bestuur de heer K. Slot en tot Hoofdingeland de heer G. Jonker. De heer Jb. Biesboer, die als lid van het Dage- lüksch aftrad, wenschte wegens ongesteldheid niet meer in, aanmerking te komen. s»i. Maarten. Teneinde tegemoet te komen aan de wenschen van de groente verbouwers, werd door de Banne St. Maar ten besloten een brug te maken in den Rijper weg ter plaatse waar deze omstreeks 30 jagen geleden was weggeruimd. ALKMAAR. De stadsapotheker, Dr. L. M. van den Berg kreeg in de gistermiddag gehouden raadszitting op zijn ver zoek, wegens zijne benoeming tot apotheker aan, het academisch ziekenhuis te Groningen, met ingang van 15 November a.s. uit zijne betrekking een eervol ontslag. Daarna werd tot tijdelijk leeraar in het valc- ceekenen aan de burgeravondschool, voor den cursus 1911/12 benoemd de heer J, Overtoom en tot tijde lijk leeraar aan den handelsavondcursus voor han dels- en kantoorbedienden in schrijven, rekenen en haudelsaaidrijkskuiide, de heer B- Veltman, hoofd dei- schooi te lleiloo met 9 stemmen, tegen 8 op den heer S. J. S. Schipper, onderwijzer aan de burger school alhier (2 leden waren afwezig). Een verzoek van het bestuur der huishoud- en industrieschool om •de jaarlijksche subsidie van f 2500 tot f 3600 te willen verhoogen, teneinde tot eene periodieke tracte- mentsverhooging van het onderwijzend personeel te kunnen overgaan, werd in handen van B. en W. ge steld om advies. Voor de vergaderingen van de com missies van aanslag voor de bedrijfsbelasting Alk maar I en II werd tegen eene jaarlijksche vergoeding van f 100 en lokaal ten sladhuize, verwarmd en ver licht, ter beschikking gesteld. De Raad véreenigde zich met liet voorstel van B. en W. om geen proef te nemen met Olso-spaarliehtbranders. Op verzoek van ;den heer Van den Bosch werd het voorstel tot oprichting van een ijsfabriek bij het gemeenteslacht huis aangehouden tot de volgende vergadering. De verordeningen op het heffen en invorderen van rech ten voor het gebruik vap het slachthuis werden, met een kleine tarief wijziging voor het smelten, vaa vet, opnieuw vastgesteld. De begrooting van de gem.- 4-einigiiig voor 1912 werd vastgesteld op f 22560 in ontvang en, f 44S63 in uitgaaf, die van het burgerlijk armbestuur op f 26675 in ontvang en uitgaaf, met een, subsidie uit de gemeentekas van f 23000. Het voorstel van B. en W. tot het voorshands voor den tijd van 3 maanden toekennen van een bijslag op het loon van de gemeentewerklieden" in vasten dienst, voor de gehuwden en weduwnaars met een gezin f 1 's weeks en voor de ongehuwden f 0.50 's weeks bedragende, werd aangenomen. B. en W. verklaarden zich bereid met een dergelijk voorstel te komen om trent de losse werklieden. DE KRABBEPOLDER WEDEROM YOLGELOOPEK Naar- uit 's-Gravendeel aan de Dordr. Ct. wordt ge meld, is Maandag met de hooge getijden de Krabbe- polder wederom volgeloopen. Aan de werkzaamheden aan den biet-oogst is nu voor goed een einde gemaakt. EEN TAAIE HOND. De hond van den landbouwer A. ter Have te Gors- sel, was een tijd geleden, achter een konijn drij vende, in een dassenkol terechtgekomen. Door een zich in dat hol bevindenden wortel van het eiken akkëmiaajslbo.ut schijnt de hond er niet weer uit te hebben kunnen komen. Gedurende 26 dagen heeft hij konder ete?i en drinken in dat hol gezeten. Een boe renknecht merkte den benauwden toestand van den gtvangen hond en groef hem vrij. Het dier was zeer vermagerd en kon nauwelijks meer loopen. Door zorgvuldige behandeling is hij thans weer hersteld. Ondcftluis. Jl. Dinsdagavond hield de Harmonievereeniging al hier haar jaarvergadering in het repetitielokaal bij den heer Joch. Kreijger. Nadat door den voorzitter de vergadering was ge opend, werd door den secretaris het jaarverslag ge le/en. Hieruit bleek dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging een ongunstig jaar is geweest, vooral wat het aan,tal werkende leden betreft. Door ver schillende omstandigheden waren eenige goede grach ten uit de vereeniging gegaan. Hierna deed de penningmeester rekening en ver antwoording. Ook op financieel gebied was de veree niging wel wat achteruitgegaan, een, natuurlijk gevolg van het verminderen van het ledental. Toch sloot de rekening nog met een klein batig' saldo. Een en ander was reeds vooruit door een paar leden nagezien en was alles In, orde bevonden,. Hierna was aan de orde verkiezing van een secre taris wegens periodieke) aftreding. Met algemeene stemmen werd de aftredende secretarie de lieer P. iKreijger Hz. weder als zoodanig gekozen, welke deze functie wederom op zich nam. Bij de rondvraag werd besloten het eerste concert te geven in de zaal van den heer Joch. Kreijger en wc: op 3 December a.s. en dit af te wisselen door voordrachten. Hierna sluiting. RAAD VAN OUDE NIEDORP. V ergadering van den Raad der gemeente Oude Nie dorp, gehouden op Woensdag 25 October 1911, voorm. 10 uur. Voorzitter, Burgemeester Wonder. Allen present. Na opening der vergadering wordt overgegaan tot lezing der notulen, die onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld. Medegedeeld wordt: a. Dat bij' de jongste kasveri- ficalie bij den gemeente-ontvanger conform boeken en bescheiden in kas werd bevonden f 2274.00. b. De verordeningen, regelende de jaarwedde der onderwijzers en de vergoeding voor 'L geven van her halingsonde rwijs zijn goedgekeurd van Ged. Staten ontvangen. Ingekomen: le. Eene dankbetuiging van het onder- wijs-personeel alhier voer de toegekende jaarweddc-ver- hooging. 2e. Missive van Gedi. Stalen, meldende dat de ge meenteraad van Schageni heeft besloten, de kaasmarkt aldaar te schorsclien, vanaf 15 Nov, tot 17 April a.s. Verzocht werd in deze missive, om, indien legen die schorsing eventueel bezwaar mocht bestaan, daarvan vóór primo November kennis le geven 3e. Verslag van het herhalingsondcrwijs over 1910 lot Mei 1911. Een en andier voor kennisgeving geaccep teerd. 4e. Schrijven van de te Hoorn gezetelde Gezond heidscommissie, waarin de ongunstige uilkomsten van het broodonderzoek werden medegedeeld. Dit schrijven staat in verband met eene te maken brood-verordening. Besloten werd, vooralsnog geene verordening daarop te maken. oe. Begrooling Prolestantscke Armvoogd ij te Oude Niedorp, dienst 1912,welke na onderzoek werd goed gekeurd in ontvangst en. uitgaaf op 2231.40. Bij de begrooting was een begeleidend schrijven, meldende dal de lieer P. Agenanl, oie lid is van de Prolestanlsche Armvoogdij, als zoodanig den Isien Januari 1912 moest aftreden (periodiek). Hij is herkiesbaar als zoodanig. Voorzatter stelde voor, direct tot dc stemming over tic gaan. De uitslag der stemming was, dat de; heer AgenaiR met algemeene stemmen werd herbenoemd. 6e. Circulaire van dc Brandwaarborgmaalsehappij van Qudkarspel, waarin werd kennis .gegeven, dal de panden, gedekt niet riet in eene hooge re klasse zijn gebrachlh Voor kennisgeving aangenomen. 7e. Verzoek van mej. Antje van Leeuwen, .oeh.l- genoote van den lieer K. Mach tel, om haar salaris als schoonmaakster, enz. der school te Zijdewind met f30 le willen verhoogen en alzoo le brengen op f 100. Bij dc besprekingen hierover zegt dc lieer Over: Als we daar verhoogen, zullen we er ook hier toe. komen om dat te doen. Voorzitter vindt, dat moesten we dan nu ook maai doen. De heer Strijbis acht 1 30 verhoogingtc veel. De heer Jn. Wit wijst er op, dat er in de school le Zijdewind aardig wat is tc doen. En ook de.'groote schoonmaak (waarvoor vrouw Machtel niet apart wordt bezoldigd) is onder hare jaarwedde begrepen. De neer LigtharL wil, als liet werk dat adressante doel, goed is, de gevraagde verhooging tot haar volle bedrag ad f 30 toeslaan. De heer Van der Oord wenscht tc halveeren en zou f 15 verhooging goedvinden. Eindelijk wordt besloten haar f 13 verhoogjng toe te kennen, waardoor het salaris dei' seliooischoonmaak ster, dat nu f 70 bedraagt, wordt gebracht op f 85. En zulks met ingang van 1912. In verband met deze verhooging', werd ook hersala ris van Antje Bakker, de vrouw Van Simon Ootjers, schoonmaakster van de school Te Oude Niedorp, herzien. Haar honorarium werd van f o2 thans op f 60 ge bracht. Hierna werd de algemeene politieverordening nage zien en met uitzondering van artikel 34 (dat hel openen en sluiten der Leijerbrug betreft en eejiigszins werd gewijzigd) onveranderd werd vastgesteld. De neer Vlaming, woonachtig te Hoogwoud en op zichter voor de Bouw- en Woningvei'oidenfng alhier, werd als zoodanig weer benoemd voor het jaar 1912. Het suppletoir kohier Hondenbelasting voor dit jaar werd vastgesteld op f 3.75. De gemeontcbegiooting, dienst 1912, die 14 dagen ter visie had gelegen en waartegen geene bezwaren ingebracht werti, vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 1 11473.33, met een post voor onvoorziene uitgaven, groot f 125.361/® Besloten werd vervolgens: a. hei besluit d.d. 23. Januari j.1. te wijzigen in dier voege, dal zal worden gevraagd, het nominaal bedrag a f 13U0 van hel Groot-, boek der Nederlandsche Werkelijke Schuld al te schrij: ven. h. Aan te koopen van den heer A. Wonder Pz,, pl.m, 4 c.A. grond van h,et perceel sectie C, no. 593, voor het plaatsen van een Norton-welput, voor eene spm van f 1. c. Aan de banne Oude Niedorp machtiging le vcr- leenen om het perceel weiland, sectie B, no. 119, groot 0.86.10 II.A., staande op naam van deze ge meente, do oh eigendom zijnde van de banne voornoemd, op naam der banne te laten overschrijven.. Rondvraag: De heer Strijbis zcgl, dat er bij hein klachten zijn ingekomen, dal enkele kinderen zich zoo bevuilden met inkt. Hij had gehoord, dat de leien, waren afgeschaft en dat ook kleine kinderen met inkt moesten schrijven. .Voorzitter verklaart, dat het hem niet bekend is, dat de leien geheel waren afgeschaft. Wél wist spreker, dat de schoolopziener de geheele afschaffing der leien aangenaam zou zijn. Volgt sluiting, waarna de- Raad in comité-generaal de zitting voortzette, ter behandeling van ingekomen reclames legen den Hoofdelijken Omslag. MUNTVONDSTEN IN FRIESLAND. Men schrijft uit Hartogen aan de „Leeuw. Courant" Bij den terpbaas F. Helfrich te Midlum hebben do gravers gedeponeerd een 197-tal zilveren munten, be nevens een zilveren ring met versierde plaat, gevonden in de terp „Middelstem aldaar op 1 Meter diepte on der de' kruui, ongeveer 3 meter boven liet maaiveld. De munten en de ring werden op oen hoopje gevon den. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat zo be waard zijn geweest in een linnen of katoenen buideltje, dat na verloop van misschien eeuwen is vergaan. De munten vertoornen, alle dezelfde teekóns, uitgezonderd twee, die merkbaar van do overige verschillen en ook iels grootcr zijn. Een nader onderzoek zal moeten aan- foonen uit welken tijd ze afkomstig zijn. Ze hebben de grootte Van een kwartje, doch zijn zeer dun. Aan dc eene zijde zijn ze gemerkt met een kruis,, waaromheen eenige letters zijn geslagen; aan de an dere zijde komt alleen een tweeregelig schrift voor. Aangezien ze voor het mocrendeel er zeer verwééixl uitzien, kunnen we .nog niet met zekerhoid aangeven, wat de bclcekcnis dezer letters is. Klaarblijkelijk zijn ze uit de hand bewerkt, daar het schrift niet op alle munten dezelfde grootte en vorm heeft. Dc munten en de ring zullen worden opgezonden naar hel Friesch Museum tot nader onderzoek. De sluiting van den ring is eigenaardig. Deze is verkregen door een elkaar draaien der einden van het zilverstaafje. Van andere zijde vernemen wij nog, dat de beide munten, waarvan hierboven sprake is, Karolingische munten uit dc laatste helft de 9 eeuw zijn. De munt-vondst is wel merkwaardig. De statistiek toeh heeft uitgewezen, dat gemiddeld oin de vijf jaren in Friesland zulk een vondst voorkomt. Thans waren de vijf jaren om of bijna om en ziet door deze vondst wordt do statistiek bevestigd Uit Stavoren wordt aan hetzelfde blad gemeld. De Delft, het water, dat Stavoren in de lengte door snijdt, is gebaggerd'en het was te voorzien, dat er wel een en ander uit den ouden tijd aan het licht zou komen. Zoo zijn verschillende koperen munten opgehaald, o.a. uit 'dc 17e eeuw. Een keurig gegraveerde geel koperen Fransche munt is er onder met beeltenis van Lodewijk XIV. Ook een metalen rolletje, ter dikte van een c.M. en ter grootte van een gulden met aan weerszijden een kruisbeeld, waarvan de bestemming moeilijk valt te gsisen. Eindelijk een koperen snuif doos van eigenaardig maar onpractisch model. Twee koperen deksels van dito doozen zijn beide gegraveerd. I lol eene geeft le zien een voorstelling uit de Aprocryfe boeken en wel uit het 6e hoofdstuk van het boek Tobyas, voorafgegaan dooi- den engel Ra- fael op den weg naar het land der Meden, om een vrouw te zoeken. De Tobyas-figuur vertoont een visch- achtïg aanhangsel, in verband zeker met de mededee ling. dat hij, zich badende, besprongen werd door een visch. Het andere deksel stelt een vrouwenfiguur voor met gestrekte» arm een krans ophoudende, terwijl een schutter in de richting van dien krans mikt. Hel randschrift er omheen luidt: „Het jnickc sou mijn niet verdrictc mocht ick un v krans te schietc." Dte ruimte achter de v. is niet ingevuld, 't Zóu al zeer toevaLlig wezen, dial de letters daar alleen ver dwenen waren, terwijl al dc andere nog zeer goed leesbaar zijn. Eer mag men het er voor houden, dat dc invulling aan Pt.et vernuft van den lezer is over gelaten. GEVAARLIJKE HEEREN. Voor de Arnhemsehe rechtbank stonden gisteren te recht twee jongens uit Nijmegen, 20 jaar oud, die zichzelf hel hoofd op hol gebracht hebben door het lezen van smerige detective-verhalen. Beide jongens, T. J. S. en 11. A. M., hadden zieli te verantwoorden wegens diefstal van een bedrag van f S bij de firma M. te Nijmegen en van pl.m. f 60 aan geld en pl.m. f 5 aan postzegels bij de sigarenfabriek van B. aldaar, waarbij zij zien door braak toeging lol de perceelen hebben verschaft en met een zworen beiiet deuren en kasten hebben opengebroken. Ofschoon dc feiten niet zoo heel bijzonder lijken, krijgen zij een ernstig1 karakter, als men weet, dat beide jongens behoorden tot een bende, van welke „er thans 5 m hel Ji uis van bewaring zitten die tal van inbraken hebben gepleegd cn zelfs voor een rc- volvergêvechl met de politie niet terugschrikten. Als getuigen werden gehoord eenige vrienden van de beklaagden, die thans ook achter slot en grendel zitten. De gedetineerde B. v. B. vertelde, clat de twee beklaagden hem hebben meegedeeld, dal zij in dc si garenfabriek van 13. f 60 hadden gestolen. Gct. vertélt voorts, dal hij mot S. en zékeren A. een inbraak heeft beraamd in de villa Coxcnhof le Nijmegen. Zij belden eerst, om na le gaan of er ook iemand thuis was. Vervolgens sloeg A. een ruit van .de serre in. Het drietal begaf zich naar den salon, waar appels werdén gegeten en wijn gedronken. Een schrijf taal werd door A. met een sleutel geopend'en gel. haalde er een doosje met f 15.50 uil, welk geld verdeeld werd. In Februari, aldus biecht gei. verder op, werd een inbraak beraamd in de villa Dahlhaus. Daar namen dc beide beklaagden, get. en A. aan deel. Zij verdeelden zich iii twee g.oepeii. Gel. en bekl. M. belden aan, .om de huishoudster aan den praat te houden, terwijl bckl. S. cn A. naar hel achterhuis gingen,'om in 'te breken. Plotseling hoorden zij, die aan de voor deur stonden, een gegil: Zij liepen weg en hoorden -later dat A. den bewoner geslagen Jjad. De inbraak mislukte. Bovenstaand wordt nog aangevuld door hetgeen get. A. (thans ook gedetineerdj gisteren verklaarde., liet doel der inbraken was volgens deze gel. geld tc krij gen om naar Algiers te kunnen gaan, waar de hee- ren hij liet Vreemdelingen-legioen dienst wilden |ne- men Inzake de inbraak in de villa Dahlhous deelde deze .gel. nog mede, d,aL hij en de drie andere deelnemersi afspraken oin de meid te binden, evenals den bewoner. Het viertal ging gemaskerd naar liet huis, waai- A. den bewoner aanmaande zich slil te houden. Tenslotte heeft hij dezen met een gummislang' geslagen cn zijn, 'alle inbrekersgevlucht. In zijn requisitoir IJeed dc officier van justitie uït- kómen welke gevaarlijke individuen de bekl. zijn, die vol gens hem de aanvoerders waren van oen dievenbende. Legen ieder der bekl. eisehte hij 5 jaar gevangenisstraf. PROEFTUIN NIEUWE NIEDORP. Vergadering van de Vereeniging tot Exploitatie van een Proeftuin te Nieuwe Niedorp, op Woensdag j.1." Aanwezig 15 leden, benevens de heer J. G. Hazeloop, Rijks!uinbouwleeraar voor Noordholland. De notulen worden gelezen cn goedgekeurd. -f Ingekomen stukken zijn er niet. Voorzitter doet mededeeling omtrent de opbrengst van den proeftuin in het afgeloopen jaar. De opbrengst bedroeg t 620.92 (tot nog toe ontvangenDe glascul- 1 tuur is liier nogal voldoende in haar opbrengst. De 81 gebezigde ramen brachten pl.m. f 120 op, ongerekend liet overwinteren van bijna 1000 bloemkoolplanten, die in het voorjaar wel f 6 waard zijn. De meloenen gaven een slechten oogst, wat aan de groote hitte hoofdzake lijk is' te wijlen. De komkommers doden 't best, de augurken nog heter. Ook de bloemkool. De augurken bijv. gaven ruim f 94 op 4Vs Are. "De s'laboonen wa ren dit jaar heel slecht. Maai" de totale opbrengst was ondanks de droogte beter dan ooit. Volgt bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van den voorzitter, herkiesbaar. Met op éen na alge meene stemmen wordt de voorzitter herkozen, hij neemt 't aan. Als commissie voor het nazien der rekening worden voor het volgende jaar benoemd de lieeren J. Kuil man, P. Koopman cn P. Blokker, die dit aannemen. Volgt de hoofdschotel dezer bijeenkomst, n.1. de be spreking van het voorstel van het bestuur, tot ver- grooling van dan tuin. Voorzitter herinnert er aan, dat het bestuur le dezer zake in de vorige vergadering opdracht kreeg tot het doen van de noodige voorbe reidende stappen. Door het bestuur is overleg gepleegd niet de Ned. Hen-. Diaconie, die echter bezwaar had om op dezelfde voorwaarden als de Ned. Herv. Kerk te verhuren. Daarop volgde overleg tusschen Kerk en Diaconie. Hel Kerkbestuur verklaarde zich bereid te ruilen tegen ander land, waartoe dc Diaconie waar schijnlijk wel te vinden zal zijn en waarover Vanavond in eene daarvoor belegde vergadering besluit zal vallen. Uitbreiding is dus het doel en ook cultuur in anderen vorm. Voorzitter toont aan, hoe hij bij' een bezoek aan onze Zuidhollandsche naburen da overtuiging kreeg, dat het voor onze streek van belang zou zijn, indien do cultuur van warenhuizen,, liier ingang zou kunnen vin den. Een tweeledig voorstel komt dan nu aan de orde. le. uitbreiding van den proeftuin; 2e. liet bouwen van een warenhuis op don proeftuin. Men stelt zich voor, bescheiden te beginnen; het plan is om een warenhuis van 1000 ramen tc bouwen en An overleg niet 't Kerkbestuur tc treden, dat waar schijnlijk wel financieel zal willen steunen. Het stuk land waar men het oog op hoeft ter vergrooting van oen proeftuin, waar het vlak achter ligt, is ruim 2 1I.A. groot. Na verschillende besprekingen over kosten van be mesting, arbeidsloonen, broeibemcslitig, kouden bak. ligging ten opzichte van productenafvocr, het kiezen van aan le brengen boomen, enz. wordt een globale, begrooting ontvouwd, die in Uitgaaf op f 3250 en in ontvangst op f 1000 is geraamd, waarbij ook aan de aflossingen is gedacht. Als hel doel van den proeftuin, wordt niet bepaald beoogd winslmaken, maar de menschen Ie laten zien, dal bij doelmatige cultuur een productief bestaan is le verkrijgen. Is het doel bereikt, dan kan de Kerk de zaak overnemen. De lieer Hazeloop, diende zoo hier en daar, waar het noodig was, van advies cn toelichting1. Bij stemming verklaren alle 15 aanwezige leden zich vóór de plannen, waarvan de uitvoering lil bijzonder heden bij acclamatie door dc vergade-lng aan het be stuur wordt overgelaten. Bij! 1de rondvraag verklaart de lieer Koopman, voor de zaak te gevoelen en te hopen dat do andere Kerk voogden mee zullen werken; de grond krijgt meer waarde en spr. vindt het billijk, dat, waar do Kerk het voor- deelige vooruitzicht hoeft van waardevermeerdering van piet Tand, zij ook voor de cventueele verliezen kan slaan. De kans op verlies behoort de kerk ook tc dragen. Meerderen denken er zoo over. Bij de bespreking komt duidelijk uit, dat het iu geenen deele liet idéé is om de leden van den Proef tuin aansprakelijk te stellen. Dc heer D. Kuilman stelt voor om een schriftelijk verzoek te richten tot de Doopsgezinde gemeente om steun te vcrleenen, in welken vorm dan ook. Is deze zaak in 't belang van de Ned. Iierv. Kerk met hare 80 bunders grond, hetzelfde geldt ook voor de Doops gezinde gemeente, 't Is in 't belang van alle grond bezitters. Allen zijn voor '1 idéé van den hoer Kuilman, waar toe wordt besloten. Voorzitter sluit met toepassel ijken dank aan de op- gekomenen voor betoonde belangstelling en aan den lieer Hazeloop voor zijne voorlichting de vergadering. ANNA PAULOWNA. De uitslag der verkooping, op Woensdag 25 October alhier in „Veerburg", ten o Vers laan van den 'notaris, J.den heer Vrijburg gehouden, is gewoest, dat kooper jwerd van hel winkel- en woonhuis, in eigendom loe- Jbehoovende aan mej. Tr. Blaauboer, de heer K. A. 'Kaan te Anna Paulowna voor de som van f 3050. 4,allan(soog. Uitslag der verkooping van een huis met landerijen .tezamen groot 8.84.60 HA., in, huur bij den heer J. •Voorthuizen te Callantsoog, ten overstaan van, den (Notaris Laurman te Schoorldam. Kooper de heer T. jRampen te Callantsoog voor f 2130. EEN BRUTALE ROOFVOGEL. Te Deurne (N.-B.) werden de bezoekers van het café G. Keuten, verrast door een anderen bezoeker, die nu niet alle dagen in de gelagkamer eener herberg binnenvalt. 1 Het was een sperwer, die een musch achtervolgen de, deze dicht bij het café grijpende, door zijne over- snelle vaart naar binnen, buitelde. Toen men, den i-oover wilde grijpen, vloog hij met zooveel kracht tegen de zoldering, dat hij voor dood neerviel. Het beestje zaJ worden opgezet! GOED AFGELOOPEN. Woensdagmiddag viel bij Westervoort uit een cou pé 4 e, ld os se van een in beweging zijn, den trein met Russische landverhuizers een jongentje van 9 jaar op den, weg. De trein stopte onmiddellijk. Bij onderzoek bleek, dat de jongen geen ernstige kneuzingen had opge- loopen en; de reis kon voortzetten. Vermoedelijk had men de deur der coupé aan, de binnenzijde geopend. ZUIDSCHARW OUDE. Met ingang van 8 November is benoemd tot burge meester onzer gemeente de heer J. W. C. Kroon. EEN MENAGERIE VERKOCHT. Het Gemeentebestuur te Venlo had gisteren het niet alledaagsch genoegen in, publieke veiling te mo gen brengen den levenden en dooden inventaris van een, menagerie. Toen namelijk de najaarskermis in de laatste week van September was afgeloopen, en de kramen en spel len van het kermisterrein waren verdwenen, bleef tiaar vrijwel onbeheerd achter, (er was alleen een jongen aanwezig, die geenerlei opdracht van zijn, baas had gekregen) een kijkspul, waarin wilde gedierten aan het publiek werden, vertoond. Alle navraag en onderzoek naar den wettigen eigenaar bleef vruchte loos, hij was niet te vinden en de gemeente zag zich opgescheept met enkele opgezette slangen, een schild pad, een wild varken, een, zeehond, een paar zee arenden en dergelijk gespuis. In, een plaatselijk blad werd een paar maal de verkooping aangekondigd en gisteren is zij ook doorgegaan onder toeloop van veel belangstellenden, 't Was een prachtgelegenheid1 voor bezitters van 'n eigen jachtterrein, een terrarium of aquarium. De zeehond bra,cht de luttele som op van drie gulden, al had hij der gemeente meer dan tien gulden aan vischdiners gekost; het wilde; zwijn kwam voor f 19 in handen van eene combinatie van twee personen, die wellicht plan hebben de affaire op kleine schaal Voort te zetten, of er Eberschweinbraten van te maken; de twee zee-arenden vonden een kooper voor slechts f 2.50, terwijl daarentegen op een papegaai 't was al een sprakeloos oudje druk werd ge boden en de prijs opliep tot boven de f S. SLEEPBOOT OMGESLAGEN. Over de redding van den machinist van de sleep boot „Zeeland", die te Dordrecht thuis behoort, ver télde de heer De Bel, een der redders, ons het vol gende: „Maandagavond tegen ongeveer kwart over zeven, kwam ik mijn collega Hoogsteger en L. de Jager op den dijk tegen en vernam van hen hoe de Jager noodkreten uit „de Zeeland" had hooren opgaan. On middellijk besloten we te trachten de omgeslagen boot te bereiken, wat zeer moeilijk ging, omdat we n,iet preciess wisten, of de boot voor de geul lag of niet. Op ons roepen, kregen we wel antwoord vanaf „de Zeeland", maar op onze vraag of ze allebei (machi nist en stoker) nog aan boord waren, konden we geen bevestiging krijgen. De angstkreten werden in- tusschen zoo dringend, dat we begrepen, te moeten ingrijpen, en dus waadden wij door de golven, klommen over den schoorsteen en bereikten zoo den machi nist, die met een zwemgordel om, aan het stuurrad zat. De ongelukkige huilde als een kind, toen hij zag gered te zullen worden en was zoo uitgeput, dat we hem tusschen ons in moesten wegvoeren en ten slotte nam ik hem op mijn rug en bracht hem aan boord van de nog vastzittende spoorboot. Daar heb ben we bem uitgekleed en gewasschen, waardoor hij spoedig weer wat opknapte. De man is gehuwd en vader van 3 kinderen. De omgekomen stoker was een. jongeling van on- tgeveer' IS jaar. Tot circa 6 uur, hadden de twee slachtoffers samen gepraat, toen, evenwel, kon de stakkerd niet meer. Onder de woorden: „Ik kan het niet meer houden, ik moet sterven!" had hij toen losgelaten en was in het water in de machine kamer jammerlijk verdronken. PER TELEGRAAF. Door Z. K, H. Prins Hendrik is heden op het Loo een vergadering gepresideerd om maatregelen te be spreken, die tot verzachting kunnen leiden van de rampen va,n den, laatsten storm.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2