over het gebruiken van militairen, onder leiding van een, sergeant als figuranten bij de Duitsche Oedipus- opvoerlug in Den; Haag, schrijft men aan het Vader!., dat die landsverdedigers ook niet bijzonder veel heb ben bijgedragen tot de verhooging van het kunstka- rakter der voorstelling. Zij moeeten (en ziedaar de komische zijde van het geval), roepen: „Oedipus, Oedipus!" en: „Hilf uns Herr.' Hilf uns Herr!" De bravo miliciens riepen, öf omdat zij die woor-- den niet begrepen, öf om er een grapje van te ma- j ken,: Houdt die poes! Houdt die poes! en: .Hllver- aura! Hilversum! toch nog gehaald. 't Gebeurde op een onzer groote stations, een kruis- i punt van spoorwegen. Aan 't einde van een der per- rons staat de sneltrein naar Rotterdam en Den Haag, zwaar puffend en hijgend, to wachten op het sein tot vertrek, dat feitelijk al een paar minuten gele- den moest gegeven zijn. Men, Is al twee minuten te laat. Eindelijk... alles klaar, de chef geeft een teeken, d.u men kan vertrekken. De hoofdeonducteur heeft reeds het fluitje in den mond, om het sein tot vertrek te geven, doch... hij 1 fluit niet. Zijn scherp oog heeft ontdekt, dat een zeer zwaarlijvige dame aan komt schommelen, alle moeite doende om hard te loopen en den trein te halen. Welwillend, zooals hoofdconducteurs altijd zijn, ver dween het. fluitje uit zijn mond en reeds was een, ciamescoupé tweede klasse geopend om de corpulente passagiere in te laten. Deze kijkt in het voorbijgaan in alle coupé's en blijft voor den geopenden dames-coupé staan, steekt haar hand naar een binnen zittende jonge dame toe en zegt: Hé, is dat loopen, Truus, adjuu hoor, de groe ten aan je ouders, kind! Instappen dame! klinkt het bevelend van 's con ducteurs lippen. Neen, conducteur, ik hoef niet mee. Nou Truus, het beste hoor. De dame had geen tijd meer om haar nicht, of wat het dan was, voor de tweede maal de hand te drukken ,want buitengewoon hard smeet de conduc teur het portier dicht, buitengewoon scherp floot hij öp zijn fluitje en even zwaar als altijd, puffend en hijgend, verliet de (rein, het station, in de richting van de Residentie.g De trein was vier minuten te laat; daarvan kwa men er twee voor rekening der corpulente dame, die, ■onbewust van de verstoring, die zij had teweeg ge bracht, blij, dat zij ,.'t toch nog gehaald had", hij gend huiswaarts keerde. drijvend politiebureau. Men meldt uit Rotterdam: Alhier is in gebruik genomen het in de Parkhaven liggend drijvend politiebureau, dat volgens aanwijzin gen van den hoofdcommissaris is gebouwd. Het is bij/onder ingericht voor het aanbrengen van gekwets ten bij ongevallen in het havenbedrijf. Het is, even als de politieboot, voorzien van draadlooze telegrafie, zoodat het steeds met den dienst op de rivier in verbinding staat. eindelijk gevonden. Men meldt uit Zeist: Het lijk van dien op 19 October uit deze gemeente verdwenen bejaarden smidsknecht J. J. de Liefde is gevonden in een bosch bij Soest. Men vermoedt, dat de grijsaard tot die plaats ge loopen is en toen is blijven dwalen. de goede rechter. Hij was al eenige malen veroordeeld wegens dron kenschap; al zóo dikwijls, dat hij de periode van geldboeten al lang en lang achter zich had liggen. Reeds ettelijke keeren had hij zelfs een hechtenis- straf ondergaan, maar met-dat-al bleef hij aan den drank. Gistermorgen stond hij voor den kantonrech ter te Utrecht voor de zooveelste maal. Hij was dron ken geweest van bier. De ambtenaar van het O. M. vond thans den tijd gekomen om den man te zenden naar een rijkswerk inrichting en eischte een verblijf aldaar voor 3 maan den. „Alsjeblieft niet," smeekte de man, „neen, zend mé nog niet op. Ik wil me beteren, maar ik kan niet. Ziet u eens, toen ik vroeger koetsier was, dronk ik niet; maar ik kreeg een ongeluk aan mijn hand en kon niet meer rijden, toen ben ik reiziger gewor den voor een kruidenier en nu moet ik viermaal in de week naar de boeren ver het land in. Dan loop ik iedereu dag zoowat 16 uren achtereen; als ik bij de boereu kom, ben ik moe, meer dan moe, en wan neer ik eens rust, och, dan wordt me wat gepresen teerd, en in de kou drink ik dan meer dan wel goed voor me is. En ziet u, zoo kom ik er nooit af. Stuurt u me nu, ik bid 't u, niet op; ik kan al niet tegen opsluiting in het Huis van bewaring, daar ben ik laatst al ziek in geworden en als ik nu naar eeu werkinrichting moet, dan weet ik niet hoe ik 't daar zal moeten uithouden. Ik heb een vrouw en drie kin deren, 't is midden-winter Ik zal je eens wat zeggen zei de kantonrechter ik zal je nog niet opsturen, mits je mij binnen 8 dagen het bewijs brengt, dat je je hebt aangesloten bij een geheel-onthoudersvereeniging, en dus belo ven wilt, niet meer te drinken. Begrepen? Je sluit je aan bij de geheel-onthouding en aan mij beloof je plechtig, nooit drank meer te zullen gebruiken. „Alsjeblieft, héél graag." Ik dank u," was 't ant woord van den man, die nu uitkomst ziet. een uitbrander. Men meldt aan de Asser Ct.: Een sergeant wordt belast met het in ontvangst nemen van een bedrag van ongeveer f 2800 ten bureele van een militaire autoriteit. Hij ontvangt papieren geld en wisselt een en ander bij een kassier. Bij aankomst in de kazerne telt hij het geld aan zijn lastgever voor en komt lol de conclusie, dat hij f 1000 te veel heeft. Eerst naar den kassier, of deze ook een vergissing heeft begaan. De sergeant wordt welwillend ont vangen, hem werd een stoel aangeboden en hij ver haalt de zaak, zoodat wordt besloten, tot het opma ken van de kas, waarvan de uitslag zal worden ge meld. De sergeant begeeft zich daarna naar het bureel van den militairen autoriteit, die de betaling heeft gedaan, 't Kantoor is echter gesloten. Van den kassier komt geen bericht, zoodat de ser geant den volgenden morgen nogmaals besluit de reis te aanvaarden naar het hierboven bedoelde militaire kantoor. Hier doet hij mededeeling van, het gebeurde en ontvangt van hem, die de foutieve uitbetaling had gedaan, een terechtwijzing of beter gezegd een uit brander van je welste, omdathij niet had ge zien, dat hem te veel was uitbetaald, waarna hij den last ontving onverwijld de te veel ontvangen f 1000 terug te bezorgen. De man was beduusd, zoo'n gruwelijken uitbrander had hij nog nimmer ontvangen. Zoo beloonde men in het jaar 1911 betoonde eer lijkheid. ontploffing.. Te Rucphen bij Rozendaal heeft Donderdagavond een acetyleen-gasontploffing plaats gehad in de R.-K. kerk, gedurende den dienst. Het gebouwtje, waarin de gashouder stond, is gelteel uiteen geslagen. De pastoor en de koster werden beiden nog al ernstig verwond. De oorzaak van het ongeval is niet opge helderd. een goede belooning. Een expediteutsbediendè te Eindhoven, die daar ter stede een biljet van f 300 in plaats van f 100 inde en dit bij nazien onmiddellijk kwam terugbrengen, werd daarbij verblijd met een belooning van twintig halve centen.. HERHAALDE WAARSCHUWING AAN WERKZÖEi lincsonderwijs te bestemmen voor het alcohol-vraagstuk. KENDEN IN DUITSCHLAND. Besprekingen werden gehouden over het houden van Herhaaldelijk komen bij het Ministerie van Buiten- een Bazar. landsche Zaken klachten in over het lokken van ar beiders naar Duitschland door vereenigingen of per sonen, wien het er uitsluitend om te doen is het daar op gestelde commissieloon te verdienen en die ou der voorspiegeling van schoone beloften arbeiders aanwerven voor arbeid, waartoe dezen later blijken niet geschikt te zijn. Arbeiders die in Duitschland werk willen zoeken, wordt dringend angeraden zich te dien einde om in lichtingen te wenden tot de in de stad hunner inwo- Daarna werd hes l uursverkiezing aan de orde gesteld. De heer Jb. Kramer Jbz. werd als penningmeester, de heei- J. Swart als commissaris herkozen. Beiden namen hun benoeming aan. In de plaats van den hoer J. Bak, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd, ide lieer J .de Hui ter Cz. als commissaris gekozen. Nu kwam het verzoek, gedaan door het Onderling Begrafenisfonds aan de orde. Dil wilde opgenomen worden in het Ziekenfonds, wijl liet moeilijk zichzelf kon bedruipen. Een der bestuursleden van het Ziekcm- ning gevestigde arbeidsbeurs of wel tot den secretaris j fonds had, nadat dit verzoek was ingekomen, een in der Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen, j woner uit Warder gesproken, die meende, dat een Nieuwe Schoolstraat 26. 's-Gravenhage, die door be- Begrafenisfonds best uit zich zelf kon beslaan. Hij stelde middeling van do van rijkswege gesubsidiëerdei Neder- zich beschikbaar, daarover een lezing te houden. Beslo- landsche Arbeidsbeurs te Oberhausen in staat zijn te ten werd de resultaten hiervan af te wachten; de voor- beoordeeien of er op aannemelijke voorwaarden in zitter wekte op, deze vergadering te bezoeken. Duitschland werk is te vinden. Een voorstel van den hoer A. de Ruiter om het Hoiliorit. presentiegeld af te schaffen, werd verworpen. Te Kolhorn zijn weer vogelaars uit Friesland aan- Daarna sluiting'. gekomen en op de landerijen in den omtrek worden ZUIDSCHARWOUDE. de slagnetten uitgezet. Hieruit is op te maken, dat Eergisteren vergaderde het Ziekenfonds „Helpt El- vorig jaar (eerste jaar) dit werk loonend was; zulks kander alhier, ten lokale van den heer A. Kist. De te meer, daar thans ook visschers van hier dit be- secretaris bracht het jaarverslag uit, waarbij bleek, dal drijf gaan uitoefenen. hel fonds in een bestaande behoefte voorziet, liet bc- KOLHORN. stuur de zaken ijverig behartigt, terwijl de toestand onge- De palingvisschers te Kolhorn zijn alle In de haven veer dezelfde is gebleven. Door den penningmees tér, teruggekeerd. Ze hebben stormachtig weer doorstaan, den heer Jb. Kramer, werd het finanheel verslag toege- zelfs werd een vaartuig (K.H, 29) door den bliksem licht. In 't geheel was ontvangen f IJ 17,UI De uitgaven getroffen. Alhoewel 't gelukkig is afgekomen, zijn hadden wegens uitkeenng voor ziektegevallen f 1142,12 toch de sporen aan het vaartuigje zichtbaar, denk- bedragen, terwijl aan bodeloon en onkosten fz/y./l baai* is het dus, dat de opvarenden angstige oogen- was ^uitgegeven. Er was alzoo een nadeehg saldo van goede blikken hebben doorleefd. UIT EEN ZUID-HMBURGSCH DORP. Dicht bij Maastricht ligt een dorp. En in dat dorp wordt zwaar gepolitiseerd. Op z'n dorpsch! Dezen zomer is, wat vroeger oppositie was, gemeente meerderheid geworden. En nu loopt die meerderheid naar ons uit bron gemeld wordt, met wraakzuchtige plannen rond. De verslaggever van een blad, dat niet in de gratie der nieuwe regeeringspartij staat, moet geboycot wor den. Er wordt gebroed op een voorstel om hem den verderen toegang tot de „perstribune" 'n weidsch woord! van de Raadszaal ook 'n weidsch woord te ontzeggen. De vroede vaderen gnuiven al bij de gedachte, dat de man, die daarom wel niet zal wegblijven, dan op gedrongen tusschen het publiek moet staan, en hopen wellicht al stillekens, dat zulks hem de uitoefening van zijne taak zal bemoeilijken. In Holland, waar men niet zoo bang is voor critiek, en waar dan ook linksche en rechtsche meerderheden in openbare lichamen rechtsche en linksche verslagge vers vrijelijk en onpartijdig op de perstribunes van Kamers, Staten, en Raden toelaten, zal men over zulke dingen wel glimlachen! Maar daar heeft men ook geen dorpen met lioog- loopende ruzies tusschen „blauwen," en „niet-blau- wen". ANNA PAULOWNA. Zaterdag 4 November trad op uitnoodiging van de afdeeling Anna Paulowna van, de V.P.N. in het lokaal f 74,79, waardoor er nog f 938,95 in kas was. In het geheel waren 263 uitkecringen gedaan, j WIERENGEN. j Voor rekening van 28 leden onzer onderaf deeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsche in die eieren,veiling geveild 1617 eieren en 18 stuks pluim vee. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de eieren van f 7.25 tot en met f 8.75 per 100 stuks en voor 't pluimvee van f 0.30 tot en met f 055 per stuk Aan schoon geld zullen de leden voor de eieren per kilo ontvangen f 1.21, dat is voor eieren van 15 in een kilo ruim 8 cent per stuk, 18 in een kilo 7.56 cent per stuk, 17 in een kilo ruim 7.10 cent per stuk, IS In een kilo ruim 6.70 cent per stuk, 19 in een kilo 6.33 cent per stuk en van 20 in een kilo ruim 6 cent per stuk. Veel vraag is er aan de veiling naar versche eie ren en slachtgevogelte. Wierlngen. Naar wij vernemen heeft mej. de wed. H. J. Pool- Winterwerp om gezondheidsredenen ontslag gevraagd als onderwijzeres aan de O. L. School te Westerland en gaat zij den dienst met pensioen verlaten. Het O. L. onderwijs zal in haar een ijverige onderwijs kracht verliezen; wij wenschen haar nog vele jaren van gezondheid toe om van haar pensioen te genie ten- Uieriiiecn Vrijdag vergaderde de afdeeling der V.P.N. alhier. Er waren ongeveer 50 belangstellenden die kwamen luisteren naar de leerrijke rede van den heer H. B. Beaufort, pluimvee-consulent; jammer is het van den heer T. van IJzendoorn op de heer H. B. noemen, dat niet voel meerderen profiteerden van deze Bea,ufort, pluimveeteelt-consulent van Haarlem. De gelegenheid om veel kennis op te doen van de kippen- zaal was goed bezet. De voorzitter, de heer P. .T. houderij. Voogd, opende de bijeenkomst met 'n hartelijk woord j wij verwijzen naai- het korte verslag derzelfde re- van welkom aan den spreker en de aanwezigen, ver- de, te Anna Paulowna uitgesproken, heugde zich over de flinke opkomst, inzonderheid Aanschouwelijk onderricht door middel van lieht- van de dames en hoopte, dat deze avond er veel zou beelden besloot ook hier de bijeenkomst, mogen toe bijbrengen, dat de hoenderstapel in Anna Paulowna verbeterde. Hierna verkreeg de heer Beau fort het woord. Deze besprak achtereenvolgens: le. de hoen.derst.a- pel, 2e. de voeding en 3e. de huisvesting. Om pro ductief hoenders te houden, was de eerste eisch, oen goede hoenderstapel te hebben en helaas, hieraan haperde bij velen zeer veel. Bezocht men eene boer derij, dan vielen, terstond allerlei verkeerdheden in petten. Naar wij vernemen zal het Fanfarecorps alhier deze of de volgende maand een openbare uitvoering ge ven. burgerbrug. i Door het a-s. vertrek van den heer G. Nieuwland als Directeur der Boerenleenbank en van den heer C. Zomerdijk als voorzitter van den Raad van Toe- het oog. Te kleine hanen, meestentijds verwaarloos- j zicht bij genoemde instelling, zal op de e.v. algein. de hanen, alsof de invloed van den haan zondervergadering der Bank In twee voorname functiën waarde was! Geen wonder, dat de nakomelingschap moeten voorzien worden. zulk een ongelukkigen indruk maakte. Men had maar steeds familie gepaard en daardoor een mtnwaardi- callantsoog. Maandag is alhier een lijk van een manspersoon gen hoenderstapel gekregen. Deze inteelt was aan aangespoeld, geheel naakt, alleen een band om het het uiterlijk der dieren te zien, en werd door spreker sterk veroordeeld. Een nieuw punt van achteruitgang voor den hoen derstapel was: „het laat broeden". Al had men een goed ras hoenders, ook op de voortteling diende I lichaam. Op een der armen is een druif getatoueerd met 10. Verder geen bijzondere teekenen. groote koemarkt te alkmaar. Niettegenstaande de gevolgen van het dit jaar in ernstige mate geheerscht hebbende mond- en klauw r. m erusuge ma,ue guueerecui, iieuueuue rnuiiu- «u nwuw worden want elke generatie werd zeer> was de aanvoer op de Maandag gehouden groote tda,! otüen Jbroed voorcfokte. Wildenajaarsmarkt alleszins bevredigend- Immers de men groote eieren hebben, dan konden dezen buiten het ras, ook door kruising verkregen worden. Zette men een zwarte Minorca haan bij onverschillig welke voer was nagenoeg gelijk aan dien van het vorig jaar. Bedroeg hij toen 4791 stuks, ditmaal stonden er 4727 aan de lijn. De prijzen waren, zooals ver- kippen .bijv. bij Leghorns dan zou hiervan de invloed wacjht mocht worden, hoog. Bij' een overigens fllnken Jj? ei^ren er ^Pen we^den vergroot. De handel was deze door de hooge markt gedrukt spreker gaf aldus nog vele meerdere wenken ten beste- ANNA PAULOWNA. Als 2e punt behandelde spreker „de voeding", 'tTer Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te Sprak vanzelf, dat een gecultiveerd ras eene betere bekomen omtrent een gevonden waschtobbe. verzorging eischte dan de dieren, die hier gevon- den werden. Het hoofdvoedsel der hoenders bestond i BHEEZAND. uit granen,; zeer verkeerd is het steeds hetzelfde voed- Zaterdagavond werd de Algemeene Vergadering van sel te geven. Tarwe en gerst noemde spreker een *et Veefonds te Anna Paulowna gehouden, in het zomervoedsel en rnais en haver een wintervoedsel. café van de1^ heer Ju: j0nker alhier. Aanwezig wa- De spreker gaf de voeding aan voor vastzittende req 37 leden, kippen; voor losloopende kippen waren de eischen weer ?e voorzltter> de heer H- K- Koster opent de ver anders. Hij gaf voorts een recept voor een goed ochtend- nadering; daarna leest de secretaris, de heer P. J. voer. List de notulen, die onveranderd worden goedge- Verder gaande, bewees de heer Beaufort dat kip- keurd- Naar aanleiding van de notulen deelt de voor pen in de wei geen nadeel opleveren wat' ze er af zitter mee' dat het af keuringsbewijs van de koe, waar haalden, brachten ze er in den vorm van mest weder 1 over in de vorige vergadering zoo'n onverkwikkelijk ruimschoots op. Ook schadelijk gedierte werd gedood debat Plaats bad in den loop van de daaropvolgende Daar met September ongeveer in de natuur het dier- week by deb secretaris is bezorgd. Vervolgens geeft de Secretaris-Penningmeester eem overzicht van den staat van zaken. Aan contributie is ontvangen, f 3917.36, opbrengst gestorven vee f 691.16, tezamen f 4608.52. Uitbetaald voor afge keurd vee f 4137, andere uitgaven f 401.40, totaal f 4538.40. Zoodat er een batig saldo is van f 70.12, terwijl er nog f 18.75 te vorderen is. Gedurende het afgeloopen jaar zijn er 28 koeien aan het fonds overgegaan, waarvan 10 voor en 18 i n de tongblaarperiode. Voorzitter drukt do vrees uit, dat het eerstvolgend halfjaar nog wel niet normaal zal zijn en dus allicht meer zal kosten. Met het oog daarop stelt hij voor, de premie iets hooger te stellen dan 1%. Dit is ech ter geen voorstel van het bestuur, maar sprekers persoonlijk idee. De heer A. Tiel Gz. stelt voor 1% te heffen en het bestuur te machtigen, zoo de omstandigheden dit vereiscjhen, nog extra te innen. Dit voorstel wordt, met algemeene stemmen aangenomen. Hierop wordt overgegaan tot punt 5 van de agenda: Herziening van de Statuten en het huishoudelijk re glement. De voornaamste wijzigingen zijn, a. dat voort aan jongvee van 3 maanden oud ter verzekering wordt opgenomen, b. Dat koeien, die ter markt wor den gebracht, verzekerd blijven, zoo lang ze niet verkocht zijn. Blijven ze in andere gemeenten, zon- Jijk voedsel op is voor de hoenders, moet vanaf dien tijd oehlendvoer gegeven worden. Daarna gaf spreker zijn oordeel ten bcs!e over het voederen met vleésch- meel en dergelijke. Ten 3e behandelde spreker de Huisvesting. In den regel waren de hokken te klein en te warm e.n waar de kippen in koestallen hun nachthok von den, daar konden allerlei ziekten niet uitblijven, (snot, enz.). Waren de hokken aan écne zijde open, (open lucht-hokken), dan werden kippen niet'ziek. Vastzittende kippen moesten krachtig in beweging gehouden wor den. Daarom diende eene voederplaals le worden in gericht, waarop men bijv. kaf tot eene hoogte van 8 a 10 c.M. strooide. Daardoor werd het zaad ver mengd:, zoodat de dieren naar de korrels moesten zoeken. Na deze belangrijke lezing werden met behulp van eene uitstekende lantaarn lichtbeelden vertoond. Eerst allerlei vreemde hoendersoorten, geene nulhoenders, maar die door veerenpracht uitblonken en daarna zag' men op het dook de nuLhoendors. De witte „leghorn", werd voor deze streken aanbevolen en voor vastzit tende soort de „Wynandoth (witte). Ook werd een beeld gegeven van de „Minorca" haan en hen. Ten slotte zag men verschillende soorten van hokken, waar bij dan de verklaring werd gegeven, ten opzichte hunner goede eigenschappen. De heer Voogd dankte den spreker voor zijne genot- - volle en leerrijke lezing, sloot met dankzegging aan r verk°cht te zijn. dan moet de eigenaar daarvan de aanwezigen voor hunne opkomst de vergadering I e°bter binnen 3 dagen kennis geven aan het bestuur. Tot bestuursleden worden, gekozen in de plaats geheel-onthouding. van de heeren H. K. Koster en P. J. List, van wie In de te Noordscharwoude gehouden vergadering van de eerste wegens vertrek niet herkiesbaar is, de de afd. Langedijk van de Ned. Vereen, tot afschaf- jheeren h. van Haaften en P. J. List, de eerste met 29, de laatste met 35 stemmen. Beiden nemen hun benoeming aan. Uit de vijf bestuursleden wordt nu door de vergadering met 25 stemmen de heer H. v. Haaften tot voorzitter gekozen. Ook deze benoeming wordt door hem aangenomen. Tot schatters worden herbenoemd de heeren A. Brands met 33 en J. Hoogvorst met 30 stemmen. Daarna had de stemming plaats voor de commissie Jvoor het nazien der rekening. Gekozen worden de heeren Jb. van Stipriaan, M. v. d. Wel en C. Zee fing van alc. dr. werd medegedeeld, dal de zangver- verceniging Hallulcjah to Broek op Langendijk geen medewerking wenscht te verleenen. De gemeéntéraad van Oudkarspel zegde f 5 subsidie toe terwijl Broek op Langendijk, Noordscharwoude en Zuidscharwoude geen subsidie wenschte le verleenen. Het St. Nicolaasfecst zal op 4 December worden gehouden, uitgaande-van de beide gchccl-onthouders- vereenigingen. Te Zuidscharwoude zal worden voldaan aan het ver- - verzoek der afdeeling, om eenige lessen van liet herha- man. De eerste en de laatste bedanken evenwel, waar na tn hun plaats benoemd worden de heeren A. Schil derman en P. van IJzendoorn, die, evenals de heer v. d. Wel hun benoeming aannemen. Bij de rondvraag informeert de heer A. Tiel Gz. er naar of de schatters ook stem hebben in de be stuursvergadering. Zoo niet, dan vindt hij dat voor de betrokken personen niet aangenaam. De voorzitter antwoordt, dat de schatters geen le den van het bestuur zijn en dus in de vergaderingen van dat lichaam ook geen stem hebben.. Bovendien zou hij het ook niet wenschelijk vinden, dat ze be stuursleden waren en vertelde ook waarom. De heer H. van Haaften zegt, dat het ieder mensch goed doet, wanneer anderen hem een bewijs van ver trouwen schenken,- Zoo gaat het ook hem. Te meer treft het hem, na wat een paar jaar geleden is voor gevallen. Hij is toen door het bestuur, althans dooi den toeumaligen voorzitter zeer onbillijk behandeld. De zaak zou toen zeer waarschijnlijk heel anders ge- loopen zijn, als de leden hadden meegesproken en hun meening hadden te kennen gegeven. Hij ziet nu in den uitslag der stemming van heden avond als 't ware een soort vragen om excuus, omdat ze toen niet andei's gehandeld hebben. Hij dankt daarom voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer P. J. List drukt zijn spijt uit» dat de voor zitter zoo kort zijn functie heeft kunnen waarnemen. Hij dankt hem "voor wat hij ten behoeve van 't fonds gedaan heeft. De voorzitter dankt den heer List voor die woorden. Hij sluit de vergadering met de beste wenschen voor het fonds en de leden. wieringen. Naar men ons mededeelt, is door den heer W. Sanders, alhier, een figuurzaagcursus geopend, welke zich in veel belangstelling mag verheugen. AFGEBRACHT. Men schrijft uit Middelburg: Zooals bekend, geraakten bij den storm op 30 Sep tember de beide Zeeuwsche spoorbooten (dienst Mid delburgZierikzee) aan de Zandkreek bij Wolphaarts dijk aan den grond. De nummer 2 werd reeds drie weken geleden door een paar sleepbooten afgebracht, doch de nummer 1 zat nog steeds vast Gedurende vier weken waren groepen Westkappel- lenaars bezig om de boot uit te graven. Een zeer ge vaarlijk werk, waarbij de stoere werkers meermalen aan groot gevaar blootstonden, omdat omvallen van de boot niet tot de onmogelijkheden behoorde. Nadat Zaterdagmiddag nog eens vergeefs gepoogd was de boot vlot te krijgen, werd zulks in den daar op volgenden nacht met behulp van twee uitgezette ankers, een met 90 en een met 70 vaam ketting, de lier en takels herhaald, en thans met goed gevolg. Na vijf weken niet van zijn plaats geweest te zijn, werd de boot te twee uur in het ruime sop teruggebracht. Zondagmiddag werd de boot door de van Zierikzee komende nummer 2 op sleeptouw genomen en behou den te Middelburg binnengebracht. aangespoeld. Aan het strand te Egmond is een kastje aange spoeld, waarin eene waarde van ongeveer negentig gulden aan bankpapier en specie van verschillende landen en eenige papieren zonder waarde- Vermoe delijk heeft het toebehoord aan een Spaanschen ka pitein uit den omtrek van Bilbao. noodlottig ongeluk. Te Winschoten kwam gisteravond de 14-jarige zoon van Ar nol d Grenneman in de Noord-Nederlandsche ma chinefajyiek door zijn jas met een as in aanraking. Hij werd om de as geslingerd, zoodat hij onmiddellijk overleed. oplichterijen. Ongeveer een jaar geleden vervoegde zich ten huize van een vrouw, wiens man zich in verzekerde bewa ring bevond, iemand, die beweerde Rijksadvocaat te zijn en te zullen zorgen, dat de man uit de hechtenis werd ontslagen, indien de vrouw hem de te maken kosten enz. wilde vex-goeden. Op deze wijze wist hij f 25 los te krijgen. Toen het bedrog uitkwam, wer den pogingen in het werk gesteld, om met behulp van een door de vrouw gegeven signalement, den oplich ter te vinden, doch men mocht daarin niet slagen. Verleden week vervoegde zich weder een persoon bij een vrouw, die in dezelfde omstandigheden ver keerde, docih deze vertrouwde de zaak niet, vroeg hem den volgenden dag terug te komen en waar schuwde inmiddels de politic. Toen de quasi-Rijks- advocaat inderdaad terugkwam, werd het tusschen hem en de vrouw gevoerde gesprek afgeluisterd door een rechercheur, die daarop den man verzocht, mee te gaan naar het politiebureau, waar bleek, dat hij en de vroeger gezochte éen en dezelfde persoon wa ren. Ook te Gouda moet hij dergelijke praktijken heb ben uitgehaald. de milicien brommer. Naar men aan de Alk. Ct. mededeelt is D. Brom mer, de milicien, die zoo noodlottig door een schot werd verwond, zeer vooruitgaande. Over ongeveer 3 weken zal hij het hospitaal te Utrecht kunnen ver laten. Daarna zal hij voor rekening van Hare Majes teit een blinden-instituut bezoeken, om zich daar te bekwamen in het machineschrijven. nog goed terecht gekomen. Een kantoorjongen der firma Kortenoever, te Gou da. verloor een zakje, waarin zich een bedrag van f 300 aan bankpapier bevond. Een metselaar en een timmerman, die vóór aan de straat werkzaam waren, vonden het zakje, doch zagen het aan voor een ver loren boterhamzakje en gooiden het ding achteloos in een emmer met afval, 's Avonds bemerkten zij door een advertentie het verlies van het geld door den kantoorjongen en ze dachten direct aan het gevonden - zakje, waarin zich dan ook werkelijk het verloren bedrag bevond. Ze deponeerden hun vondst bij de politie en kregen elk f 25 belooning- de eerste vrouwelijke predikant. Men schrijft aan de N. Rt. Ct.: Zondagmiddag heeft mej. A. Zernike, proponente bij de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit, hare intrede bij de Doopsgezinde Gemeente te Boven-Knijpe ge daan. Zij was des morgens bevestigd door ds. War- tepa van Heerenveen, die haar inleidde met het woord uit Efeze 3 14 en 16. Het was een treffend woord, dat de inleider sprak. Hij wees op de moeilijkheden, de gevaren van het predikambt, maar ook op zijn zegeningen. De inleider sprak bijna niet over de vrouw als predikant, maar bepaalde zich om het ambt als zoodanig te schetsen. Plechtig klonk het „ja, ik van ganscher harte", van de nieuwe leerares op de door den inleider ge stelde vragen. Het bezoek was flink, en zou zeker grooter zijn geweest, wanneer het 's morgens niet zulle woest stormweer was geweest. Het waaide en regende, dat iemaud, die niet noodzakelijk zijn huis uit moest, ze ker thuis bleef. Te verwachten was, dat de opkomst des middags grooter zou zijn, vooral nu ook het weer beter werd en de zon door de wolken brak. Van de ringpredi- kanten, die anders zelden verschijnen bij een intree, uitgezonderd de consulent, met somtijds nog een col lega, waren velen opgekomen, ja reeds van te voren hadden zij laten weten, of de kerkeraad plaatsen in de kerk voor hen reserveeren wilde. Het nieuwe trok en alle plaatsen waren bezet. En nieuw was het inderdaad, een vrouwelijke pre dikant haar intrede te zien doen. Als men mej. Zer nike hoort, dan mag het verwondering wekken, dat het zoo lang geduurd heeft, voor een vrouw den kan sel mocht bestijgen. Mej. Zernike te hooren pree- ken, geeft den indruk, dat de vrouw even goed ge- Schikt is voor het. predikambt als de man. Ik denk voor het oogenblik niet aan de andere werkzaam heden. die het deel van den predikant zijn, niet aan catechisaties, begrafenissen enz. De ervaring zal het leeren of ook hier de vrouw op haar plaats is. Ik zou haast wel durven beweren, dat b.v. het zieken-

Schager Courant | 1911 | | pagina 2