had. Ook was geschreven aan verschillende wolfabri kanten en een persoonlijk onderhoud gevraagd om tot verbetering van den bestaanden toestand te ko men. Spr. doet vervolgens eenlge mededeelingen over een. vergadering door de Kon. Ned. Landbouwverce- niging te 's-Gravenhnge gehouden om to komen tot een reorganisatie van den wolhandel on zoo mogelijk te Amsterdam te komen tot de stichting van een inlandsche wolmarkt. Deze vergadering werd bijge woond door verschillende belanghebbenden en belang stellenden uit verschillende provincies. Spoedig zal over deze zaak wel meerdere bijzonderheden bekend worden. Cursus Landbouwboekhouding. De heer G. Nobel deelt mee, dat deze cursussen zijn gehouden to Middeii-Beemster, Den Burg, Tessel, Lutjewinkel, Moerbeek, Nieuwe Niedorp, Oosthuizen, Twisk. Wognum en Zuid-Eierland. De toepassing der boekhouding in de praktijk wordt bevredigend ge noemd. Voor 19111912 staan de volgende cursussen op de lijst. nl. Anna Paulowna, Purmerland. Wijdewor- mer en Zijdewind, het aantal cursussen is weer ge ringer dan vroeger, wat wordt toegeschreven aan het feil, dat niet steeds nieuwe leerlingen kunnen wor den verkregen in de dorpen .waar reeds eenige jaren cursussen, gehouden zijn. Wellicht} nemen de landbouw wintiercursussen ook een deel van het werk weg. Door uitstedigheid van den heer R. Visser Lz. werd door den heer W. F. Jongejans van Assendelft diens rapport uitgebracht over het verzamelen van gegevens betrekkelijk de erfelijkheid ten opzichte van hoeveelheid en gehalte van melk bij rundvee, ter be vordering van net oordeelkundig ïokken. De commissie, bestaande uit de heeren, C. Nobel, H. W. Kuhn, D. Brander Tz., P. ScheiiK i-z. en R. Visser Lz., had geen gemakkelijke taiK. te meer daar bleek, dat het ter beschikking gestelde crediet van f 200 te klein zou zijn, om op succes te kunnen re kenen. Gelukkig echter verklaarde de Provinciale Com missie tot bevordering der veefokkerij in Noord- Holland zich desgevraagd bereid, een zelfde bedrag beschikbaar te stellen. Aan de Controleurs der Rundveefokvereenigingen in Noordholland is nu verzocht om statistieke gege vens in- te zenden van alle bekende vrouwelijke af stammelingen van koe of stier, betreffende leeftijd, vetgehalte, KG. melk eu KG. vetvrije droge stof. Be kroningen van 10 tot 50 gulden worden voor de in gezonden staten beschikbaar gesteld. De commissie stelt ziek voor, de bewerking der gegevens te doen opdragen aan éen persoon en daar voor hi het volgend jaar een, nieuw crediet aan te vragen. Op een groote deelname wordt gerekend. De volgende vergadering zal te Midwoud worden gehouden. I Tot ondervoorzitter wordt gekozen de heer D. Cz. Rezelman te Anna Paulowna. Tot. leden der finantiëele commissie worden gekozen de heeren D. J. Govers, K. Olij Dz. en J. dwaag. Volgt voorlezing van, het adres van den Groninger Laudbouwbond aan de Tweede Kamer, betreffende de Tariefwet. Door den heer Zuurbier was ad- haesiebetuiging ontraden met liet oog op het te veel provinciaal werken van genoemden boncï. De heer J. J. Winkel verklaart zich er een voorstander van, dat Noorderkwartier zich in deze uitspreekt. Van deze tariefwet wordt gemaakt een partij wet, en dat kan en mag het niet zijn. Spr. wijst er op, hoe ongeveer in 1880 een malaise in't landbouwersbedrijf heersck- te en alles om bescherming riep. Zij is gelukkig niet gekomen eh de landbouw heeft zonder protectie an dere, betere tijden beleefd, men leeft nu als in den gouden tijd. Wordt er n.u, om enkele takken van in dustrie te helpen, bescherming ingevoerd, retorscie- maatregelen zullen volgen en, spr. heeft een groote vrees, dat onze zuiveluitvoer in, de verdrukking zal komen. Voor dezen druk acht spr. de tariefwet in zijn gevolgen een ware ramp en, een krachtig protest weerkünke van uit deze vergadering tegen dat wets ontwerp. (Daverend applaus.) De heeren K. Breebaart Jz. en P. Olij. zich eveneens uitsprekend tegen deze tariefwet, bepleiten een eigen adres van Noorderkwartier en geen adhaesie-betui- ging aan het Groninger adres. Onder luide instemming der vergadering wordt met algemeene stemmen dit besluit genomen. Aan de orde kwam thans een bestuursvoorstel in zake het mond- en klauwzeer. In de toelichting tot dit voorstel wórdt nagegaan •wat tijdens het verloop der ziekte is gebeurd. In de voorjaarsvergadering is besloten de Regee ring di.nk te betuigen voor de maatregelen, genomen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Maar al spoedig konden, die maatregelen veler goedkeuring niet wegdragen. Niettegenstaande het karakter der ziekte veel kwaadaardiger bleek te zijn, dan bij de daaraan voorafgaande periode, bleef de Regeering voortgaan met een zelfde opvatting te huldigen en blijkens nog onlangs gepubliceerde besluiten nog voor te staan, zoodat het yeeartsenijkundig staatstoe zicht uit het verloop der ziekte niets schijnt te heb ben geleerd. Toen kort na de voorjaarsvergadering verboden werd. dat vee ter Paaschtontoonstelling te Sckagen ïnocht worden aangevoerd, zonder kort te voren aan huis te zijn gekeurd eu na afloop niet dan naar een abattoir mocht worden vervoerd, terwijl het vee. het- welk den volgenden dag ter weekmarkt werd aange voerd op de gewone wijze' werd gekeurd, toen achtte de voorzitter het gewenscht, eens met. den Directeur- Generaal overleg te plegen. De vrees toch was niet ongewettigd, dat, de mark ten gesloten zouden worden, 'twelk een onberekenbare schade zou veroorzaken en de verspreiding der ziekte er toch niet door lot staan zou zijn gebracht. Tegen Mei was te duchten, dat meerdere kringen getrokken zouden worden. Een en ander leidde er toe dat in overleg met den Noordhollandschen Boe renbond een audiëntie bij den Minister van Landbouw werd aangevraagd. Deze'had plaats 25 April en dien zelfden dag kwamen ook vereenigingen, uit andere deelen van het lan^ over de maatregelen klagen. 29 April werd oTTder leiding van den heer Direc teur-Generaal een vergadering gehouden ter bespre king van de maatregelen, te nemen in den strijd tegen het mond- eu klauwzeer, met afgevaardigden der Holl. Maatschappij van Landbouw, den Prov. Noord- Hollandschen Boerenbond, den districtsveearts te Haar lem, den buitengewoon districtsveearts te Alkmaar, den Rijkslandbouwleeraar te Scliagen, den Zuivelcon- sulent le Hoorn en afgevaardigden van I-Ioll. Noor derkwartier. Conclusies werden, niet genomen, maai de getroffen maatregelen, werden uitvoerig besproken. In den loop van den zomer werd het door het Be- tituur gewenscht geacht aan een commissie op te dragen, te onderzoeken welke maatregelen naar haar meening tot bestrijding van deze ziekte bebooren te worden genomen. Namons die commissie stelt het bestuur voor, het te machtigen, zich te wenden tot de verschillende landbouwvereenigingen in, do andere provincies, om eerst ieder afzonderlijk en daarna gezamenlijk over gewensclue wijzigingen in de maatregelen ter bestrjj- ding van besmettelijke veeziekten van gedachten te wisselen. Het resultaat der besprekingen zal aan de Regeering worden medegedeeld. De heer J. J. Winkel bepleit, wijzende op het ge heel zonder resultaat blijven der maatregelen ter be strijding van het mond- en klauwzeer, afvoering van deze ziekte van de lijst der besmettelijke veeziekten. Zoolang de wetenschap er niet in geslaagd is een se rum te ontdekken tegen deze ziekte, acht spr. dit de beste maatregel die te nemen is. De middelen, die nu ter bestrijding zijn genomen worden erger en meer nadeelig geacht dan, de ziekte zelf. (Applaus.) De heer Kruseman wil de bewaking der grenzen strenger, opdat de ziekte in, het buitenland blijven, want daar ltrijge wij ze vandaan.. Dat de ziekte even wel zoo'n ernstige uitbreiding heeft gekregen als nu 't geval is geweest, is de boeren hun eigen schuld. Men let alleen op eigen oogenblikkelijk belang, het algemeen daar maar voor opofferend. De heer C. Clalj bepleit liet geven van een beloo ning aan die veehouders, die dadelijk kennis geven, dat de ziekr.è onder hun veestapel lieerscht. De lieer D. Brander wil wel in het begin der ziekte maatregelen ter bestrijding, maar is de ziekte te zeer verspreid, dan maar den vrijen loop er aan laten, j De heer Van Hoek, Directeur-Generaal van Land- i bouw, zegt, dat men aan de directie van den land- bouw bang is voor liet mond- en klauwzeer om ver schillende redenen. Hij wijst er op. hoe de ziekte zich eerst te Groningen openbaarde eu daar is beteu- geld, ook zoo in Friesland, waar men nog 3 maanden later vrij bleef. Ook lil Zuid-Gelderland bleef men de I ziekte baas. Maar toen een nieuwe besmettingshaard zicli openbaarde in de omgeving van Amsterdam, toen was het gedaan. De ziekte verbreidde zich zoo snel, er was zoo weinig medewerking van de boeren, dat de ziekte niet meer te localiseeren was. Toen kwam de groote ramp. Spr. doet zich kennen als een voor stander van andere middelen dan in de wet staan. De kringen -bijv. wil spr. niet zoo groot, dat brengt zooveel last voor de boeren mee. Spr. wil betrekke lijk kleine kringen en dan nog maai- voor een bepaald aantal dagen. Het verkeer van het vette vee mag zoo min mogelijk worden beperkt; er moeten veel minder borden worden gezet. De landbouwer moet meer vrijheid hebben en met zijn burgemeester kun nen overleggen. Maar éen ding is er vooral noodigom de ziekte te bestrijden: de boeren moeten solidair zijn, men moet niet alleen eigen belang behartigen, maar meer denken aan het algemeen. Friesland noemt spr. als een mooi voorbeeld van solidariteit. Daar werden veestapels afgemaakt en de andere boeren stonden 2, 3 of 4 stuks vee van henzelf af om den boer, wiens vee was afgemaakt, weer aan een nieuw beslag vee te helpen. Algemeen moet er onder de boeren zijn een groote waakzaamheid, die er op gericht moet zijn de ziekte te bestrijden. Men moet maar niet bij de pakken neer zitten eu die onvrijwillige belasting maar opbrengen. Er is aan de maatregelen nog heel veel te verbete ren en daarmee is de regeering druk doende. (Ap plaus.) De. keer J. J. Winkel bepleit nog steeds zijn stand punt en wijst er op hoe de smetstof zoo'n enorme kracht hoeft, dat zij niet te keeren is en dat ook de aard der ziekte de bestrijding in den weg staat. De heer Van Hoek verklaart zich bereid om met verschillende landbouwers over de te nemen maatre gelen, van gedachten te wisselen en vraagt of de ver- eeniging zich niet direct met, de regeering in contact wil stellen. De zaak wordt aan het bestuur overgelaten. De heer J. Best Nz. leidt' in het punt: om zich tot de regeering te wenden tot afschaffing van strijk gelden. Spr. wijst er op, hoe veel menschen de ver- koopingeu bezoeken, niet als ernstig kooper, maai* al leen om het strijkgeld te behalen. Ook wordt in som mige deelen onzer provincie nog een verkeerd gebruik gevonden, nl. de verplichte wijnkoop, die* 5/8 pet. be draagt. Het bestuur stelt voor te pogen deze dingen afge schaft te krijgen. De heer Balk breekt een. lans voor de verkoopers, wier belang hei. is, dat het strijkgeld blijft bestaan; terwijl de keeren Kruseman en P. Olij zich niet kunnen voorstellen wat de regeering aan deze mis bruiken zal kunnen doen. De heer G. Nobel vindt het halen va,n strijkgeld iets immoreels en acht het op dei weg van de vereeniging Noorderkwartier te liggen om dergelijke ongezonde toestanden uit de wereld te helpen. En waar de regeering de totalisator ver biedt, zullen er ook wel middelen beraamd kunnen worden het. euvel van het strijkgeld tegen te gaan. Met 23 tegen 21 stemmen wordt besloten zich tot de regeering te wenden tot afschaffing der strijkgel den en bij aeclaintitie goedgekeurd den wijnkoop afge schaft te krijgen. De heer Dr. Sckeij vraagt voor het bestuur machti ging, om het goed melken te blijven bevorderen. Het wil op den ingeslagen weg blijven voortgaan en zich bovendien met de afdeelingen der Holl. Maatschappij eu de Hoofden van Wintercursussen in betrekking stellen, om deze nuttige zaak zoo mogelijk nog op betere wijze te dienen. Goedgevonden. Hierna werd door den heer Dr. L. T. C. Scheij. in geleid het punt of het wenscheiijk is, dat een on derzoek wordt ingesteld omtrent de vraag: kan men zonder gevaar voor verspreiding van, de tuberculose onder kalveren en varkens, de wei, afkomstig van tubercelbacilleuhoudende melk, in den in de prak tijk gebruikelijken zuren toestand vervoederen? De zaak is daarom ook actueel geworden door de bij Kon. Besluit van 1 December 1910 vastgestelde nieuwe bepalingen ter bevordering van de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Indien een vee fokker, leverancier aan een, Noordhollandsche kaas- l'abriek, gebruik wenscht te maken, van de gelegen heid ,om met steun van Rijkswege de tuberculose on der zijn rundvee te bestrijden en daarbij moet voldoen aan art. 3 sub f van genoemd besluit, -is dit hem zeer goed mogelijk, indien de adviseerende veearts het vervoederen van de wei in voldoend zuren toe stand een voldoenden waarborg voor de gezondheid der kalveren acht. Is evenwel de pasteurisatie van de wei beslist vereischt, dan wordt het voor de vee fokkers vrij wel ondoenlijk van de vastgestelde be palingen te profiteeren. In vele kringen achl men hel van groot belang, dat de kwestie goed wordt uitgemaakt, opdat er een basis komt, waarop verder gewerkt kan worden. Even als de Bond. van Zuivelfabrieken in Noordholland eu de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Fries land, moet ook deze vereeniging zooveel mogelijk be vorderen, dat de Directie van den Landbouw, althans indien de onuitvoerbaarheid niet is gebleken, door een proefneming de kwestie duidelijk doet uitmaken. Het bestuur slelt voor hoewel de proef moei lijk en kostbaar zal zijn in principe tot de proef neming to besluiten. De lieer Van Hoek d(eelt mee, hoe deze zaak ook bij de regeering roods in overweging is. Er zal eerst daags een vergadering gehouden worden om deze zaak te bespreken. Voor eon diirccle proef is spr. niet, om- dal het niet gebleken is, dal de wei van ziek vee ook besmet is door den iubercelbaeil. Dat moet eerst onderzoclit worden in hoeverre dat zoo is. Verplichte pasteuriseering der wei acht spr. een groot bezwaar voor liet bedrijf. Hij noemt zich een voorstander van het wegnemen van de oorzaak dei' besmetting en niet van de gevolgen, dus van het verwijderen, uit don veestapel van de zieke koe. Dieren met open tubor- culose, met uier-tuberculose, moeten beslist verwijderd worden Nadat de heeren Stapel en Avis nog hadden gewe- zou op enkele bezwaren, de een wat hel pisteuiisee- ren betreft, de tweede wat het afzonderlijk houden van het niet op tuberculose gecontroleerde vee aangaat, i wordt ook deze zaak aan het bestuur overgelaten. j De heer K. Zijp Jz., slelt namens hel bestuur een beproeving voor met Zwadkeerders. Volgend voorjaar komen er nadere voorstellen in deze. Hoewol de Kon. i Ned. Landbouwvereeniging had meegedeeld in 1913 zulk een beproeving te zullen houden, cp haar ten- toonstelling, achtte de vergadering liet goed. dal deze proef van Noorderkwartier evengoed plaats had. Het houden van een wedstrijd met zelfbinders. De inleider de heer H. Waiboer Az., deelt mede, dat het bestuur met het oog op het steeds heerschend gebrek aan arbeidskrachten, en het daardoor machi naal maaien van het graan, een wedstrijd met zelf binders gewenscht acht. Het wevlt, dat door de be kende zelfbinders wordt geleverd is reeds vrijwel de volmaaktheid nabij, vooral ook, omdat het tegen woordige stroo zoo stevig is, dat het zich bijzonder leent voor machinaal maaien. Het bestuur stelt voor. verdere plannen voor te bereiden. Goedgevonden. De heer C. Nobel leidde hel volgende punt in: Ligt het op den weg der veirceniging, oen onderzoek ,iiu te stellen omtrent de vraag, welken waterstand in den zomer voor grasland, op verschillende grondsoorlen. het meest gewenscht is? Spr. wees'er cp, hoe het in ons polderland voor de besturen dor onaerscheidene polders steeds een zaak is van hel grootste belang om het waterpeil te regelen. Dat is steeds een bron van veel strijd m verschillende polders.I Iel is niet altijd van zooveel belang, in sommige gevallen is men het er vrijwel over eens om den waterstand in den winter zoo laag1 mogelijk ie houden, soms alleen wel met liet oog op den vischsland en voor hot vaarwater. In veenstreken is dat bepaald oen nadeel. Voor bouwslrcken is in den zomer een laag peil ook gewenschl, doordat de landbouwgewassen zeer diep worlelen. Met het grasland is dit een ander geval. Daarover loopen de meeningen zeer uit elkaar. De gewassen van het grasland hebben zeer voel water noodig on moet men dien van walcr voorzien. Dien kan op ver schillende manieren het verloren gaan van water tegen gaan, bijv. door te zorgen dat het water niet zoo van de akkci-s wegspoelt, de grasakkers minder rond le leggen en ze te drainccren. Maar dit zou veel on kosten met zich. brongen. En ook te zorgen dat het grasland kreeg een meer diepe bcworteling, wal ook door draineering is le verkrijgen. Als men het land beweid, verfijnd men het gras, heeft men hooiland, hol gewas wordt grover, het wortelt dieper in den grond. Wat hel meest gewenscht is in den zomer een hoog of laag peil, daarover verschilt men van meening. Spr. wijst op Koegras en omgeving, hoe daar goede resul taten zijn verkregen dezen zomer met een hoog peil, zelfs met brak water. Zal een hoog peiL ook dezelfde resultaten hebben bij zwaren kleigrond"? Sommigen zeg gen ja, anderen weer neen. Spreker doet ziclx kennen meer als een voorstander van een die pere bcworteling dei- gewassen. Hel bestuur wil deze zaak evenwel onderzoeken, wat misschien zeer moei lijk, ja wellicht onuitvoerbaar is. Spr. vraagt deze zaak aan liet bestuur op te dingen. Dit wordt goedgevonden, nadat de heeren Kaai en Donker nog hebben mee gedeeld, dat zij bij zwaren kleigrond in den zomer de beste resultaten hebben gezien van een laag peil. Bij die rondvraag brengt de hoer Van Hoek dank voor die gelegenheid, die hem is gegeven om deze vergadering bij te wonen. Spr. heeft op de vergaderingen van Noorderkwartier steeds wat geleerd en dat is ook nu weer liet geval geweest. Hollands Noorderkwartier heeft steeds iets eigenaardigs gehad, Noorderkwartier heeft zelf geldmiddelen, heeft dus kracht in zichzelf. Het heeft spr. steeds verheugd, dat Noorderkwartier voor nuttige zaken steeds finantioelen steun heeft over gehad. Op hare vergaderingen worden ernstige zaken ernstig behandeld en er gaat kracht van hare besluiten uit. We hebben hier steeds de meest vriendschappelijke samenwerking tusschen mannen van de praktijk eu mannen der wetenscliap en hel kan niet anders, als waar dal zoo is, komt men vooruit. In de landbou wers van Noordholland luiisl een zelfbewuste kracht, die men elders nog niet zoo vindt, dat is goed dat dit hier zoo is want de landbouwers moeten er komen door zichzelf. Zij moeien ook zichzelf kunnen redden in moeilijke tijden. De landbouwer moet niet loopen op een kruk, maar op zijn eigen stevige beenen. Zelf, dat is de man. Als ik een wensch mag uilen, is hel deze, dal uwe vereeniging moge groeien en bloeien. Ik acht het een voorrecht, dat de leiding dei* vergadering heeft berust in handen van oen jongen man, dat een leerling der Landbouwwinterschool te Scliagen dezen dag de leider hier is geweest. Daaruit blijkt, dal die jonge menschen, die leerlingen, ook meeleven en zich in een werkzame vereeniging als Noorderkwartier, op hun plaats gevoelen. (Applaus.) De heer G. Wonder brengt hukl© aan de leiding van den voorzitter, waarop deze niet de gewone plicht plegingen de vergadering sluit. KOLHORN. Men schrijft ons Door een arbeider alhier werd in den loop van den vorjgen winter een handdorsahmaclüne vervaar digd en na den oogst in gebruik gesteld. De werking is zeer goed' erwten en boonen, alsook haver, werd er mede gedorscht en de uitkomsten zijn zoo bevre digend, dat een tweede machine bij een anderen ar- i beider in de maak is. Goed zoo. Goed voorgaan, doel goed navolgen, maar... week aan week ratelde de ma- eliine Zondigs op een terrein, tegenover den ingang der Nederl. Herv. Kerk en aan den openbaren weg naar de Geref. Kerk. Komen er nu meer dergelijke j machines, waar moet liet dan wel heen'? Of zal dan meer dan dit jaar mei den Zondag en de godsdienst- oefening in beide kerken rekening worden gehouden"? j ALKMAAR. Op de paardenmarkt van heden bedroeg de aan voer 3SU stuks. In jonge paarden was een f linken handel en werden hooge prijzen besteed. Overigens was de handel stug. De prijzen wisselden af van f 60 tot f 500. BREKZAND. Dinsdagavond hield de Nutsvereeniging „Vrienden.- I kring" haar eersle bijeenkomst van dezen winter in het cafc van den heer G. Borst. Niettegenstaande het zeer ongunstige weer in den vooravond, waren er vrij wat leden opgekomen, een bewijs, dat de bijeenkomsten van deze vereeniging meer en meer in tien smaak vallen. De nieuwe voorzitter, de heer C. v. d. Klooster, opende met een woord van welkom on sprak de wensch uit, dat de leden nu en de volgende bijeenkomsten nuttig en aangenaam mochten samenzijn. Daarna las de secretaris, de heer D. Zon, de no tulen, welke onveranderd, onder dankzegging werden goedgekeurd. De heer Van der Klooster hield nu de lezing', geti teld: i,,IIet diner van Manus", welke lezing zeer in den smaak der aanwezigen viel. Gedurende de verderen avond werden bijdragen en voordrachten gegeven dooi de heeren G. Schut, die steeds een aandachtig en. dankbaar publiek vindt, en J. Geuzenbroek en C. v. d. (Klooster e.a. die ook met liet grootste genoegen werden aangehoord. De aanwezigen hebben volop,ge noten, zoodat voor de meesten het scheidingslijn" nog te vroeg aanbrak. BREEZAND. Woensdagmorgen schrikte het paard voor den melk wagen van den heer L. V. voor een hoop zakken, die aan den weg lag, met het gevolg, dat paard, wa gen en een tiental melkbussen in de sloot terecht kwa men. De voerman was nog juist bijtijds van den wagon gesprongen. Met behulp der omwonenden waren paard en wagen spoedig^ op het droge. VEENHUIZEN, O. NIEDORP. Gisteravond was er vanwege, ons Nuts departement, de eerste gezellige bijeenkomst. Over de opkomst viel niet ie klagen. Door de heeren H. Brands, D. de Jongj, C. Appel eu C. v. Twuiver werden bijdragen geleverd, die deels, ernstig en deels humoristisch waren, en zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Voor j aangename afwisseling zorgden eenigen onder 'l pu- bliek, die goede zangers waren. Dezen vergastten ons in de pauze op vier- en drie-stemmige liederen. Met een vtoorcl van dank sloot de voorzitter de ver gadering. Wij hopen, de volgende keer hen, dje nu. wegge bleven waren, ook in ons midden te zien. Bnrsingerliom. De omslag voor het Veefonds, alhier, is over het afgcloopen kwartaal bepaald op f 1,12 per koe en per kalf; vooa- hokkelingen f 0.56. Harciikarspel. Zaferdag j.1. hield het bestuur -«in hei Vee fonds alhier een vergadering en hleek, dat in het afgeloo- pen kwartaal waren ingeschreven 1333 sluks vee. De omslag, door verlies van 5 sluks vee, werd bepaald op •10 cl. per stuk, tei-wijl de gehcele uitkecring bedroeg f 533.20. NIEUWE NIEDORP. In ,,De Pïins Maurils" alhier, werd Woensdagavond 8 Nov. 1911, 's avonds 7 uur, ccn verkooping gehou den ten overslaan van Notaris De Boes- tc Hoogwoud. Een huis, erf en tuin, bclioorendë lot de nalatenschap van den heer D. Bol Cz., 0.13.50 H.A, groot, werd gekocht door den heer O. Sfrijbis Bz. voor f 2100. Een huis, erf en tuin, groot 0.22.11 H.A., behoorende lot den boedel van wijlen den heer P. Bakker en »teL Aaitje Rezelman, werd gekocht door den heer J. Stammes voor f 1390. D1RKSHOKN. Bij de op Zondag gehouden stemming voor Notabel bij de Ned. lierv. Kerk alhier,' word de aftredende,- dto i heer F. Berkhouwer, met algemeene stemmen herbe noemd. OUDE NIEDORP. Dezer dagen behaalde de heer T. Hooiveld alhier, te Amsterdam zijn akte voor vrije- en ordcoefciiingen. langereis. Woensdag 8 November 1911, word door den heer l A. W. Mouter alhier, ten lokale van den heer P. Vis, oone verkooping gehouden van een huis mot i schuur, erf, gras en bouwland, ten overslaan van No- taris De Boer van Hoogwoud. De uitslag was, dat het geheel werd opgehouden cp f 10581 S TERDIEK, N. NIEDORP. Vergadering van het Onderling Nut „Ons Genoe- I gen", ten lokale van den lieer P. de Boer, op Woens dagavond 8 November 1911. Deze eerste bijeenkomst met dames, was, ondanks liet ongunstige weder goed be zocht. De voorzitler, de heer Saai, ojionde de bijeenkomst, waarna de heer P. Blokker, die de lezing had, op trad met „Koekeguurlje", van Justus van Maurik. De heer J. Kind droeg voor: Hoe ik aan mijn vrouw kwam. Nog verschillende vaste en vrijwillige bijdragen werden ten beste gegeven en dankbaar aangehoord. De zang, die oen en ander afwisselde, zétte niet .weinig bij aan de gezelligheid van 't avondje. EEN SCHEEPSRAMP. Met 't s.s. Addington, thans liggende aan boei 11 in de Maas, zijn le Rotterdam aangebracht 7 schipbreuke lingen van het in het Engelsche Kanaal vergane Griek- sche stoomschip Lordos Byron. Deze schipbreukelin gen, aanvankelijk ten getale van 9, hebben 18 uur in een sloep in het Kanaal rondgedreven, vóór zij door de bemanning van de Addington' werden opge merkt. Twee van de 9 schipbreukelingen overleden in deze sloep en zijn buiten boord gezet. De geredden zijn de lste-officier, de 2de officier, de 2de-machinist, de bootsman, de donkerman en 2 matrozen. De donkeyman N. J. is na aankomst alhier door tusschenkomst van de rivierpolitie naar het Ziekenhuis gebracht. De man is inwendig gekwetst. De overige schipbreukelingen zijn voorloopig ondergebracht in hel bureau van de rivierpolitie aan do Parkhaven. Drie andere schipbreukelingen van de Lordos By ron zijn, zooals gemeld, door het stoomschip Gro- tins le Amsterdam binnengebracht. EEN CHRISTELIJK VOORGANGER. De afdeeling Roordahuizum (Fr.), van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, zou haar 10-jarig beslaan feestelijk herdenken. Dc predikant, ds. Boers aldaar, lid van de S. D. A. P„ had zich bereid verklaard de feestrede te hou den, liet socialislisch zangkoor zou liederen len besta geven. Voor de versiering der zaal was groen te weinig. Op verzoek van den voorzitter en secretaris der af deeling kreeg men het ontbrekende van den heer Burgy, notaris aldaar, geen geestverwant van ds. B. De laatste wilde nu niet de feestrede onder het „besmette" groen uitspreken, de leider van het zang koor toonde zich met ds. B. solidair, ook de kinderen van den predikant mochten niet meedoen aan ta- bleaux. De predikant verliet op den feestavond het dorp. DOODELIJK ONGELUK. De arbeider Van der Werf, le Oudemolen, werkzaam j bij den aanleg van den straatweg LoonOudemolen Ubbena, geraakte gisteravond onder de met steenen I beladen kipkarren. Hij was onmiddellijk dood. Dc on gelukkige laat een groot gezin achter. VERKIEZINGSHUMOR. „Be Geld." vertelt als historisch: Hij zou gaan stemmen. Dat was echter gauwer gezegd dan gedaan en om het fijne van de zaak tc weten te komen, zou hij buur man eens even polsen. i h „Jij ook stemmen?' vroeg deze. „Natuurlijk op 1' s Cranenburgh (de candictaat der Katholieken voor den I d Gemeenteraad te Nijmegen) hoor!" f z Cranenburgh 'I Ts foch een gehaspel met die kie- I z ze rij, mompelde ortze vrind, maar enfin, je mot wat g •voor de goeie zaak overhebben, al is 'l ook een paai- t< uur ver. En de daad bij 't woord voegend, stapte v de ijverige kiezer de deur uit om in het Duitsclie stadje Cranenburg1 zijn kiesrecht' te gaan uitoefenen. J ij Doch daar wachtte hem natuurlijk een nieuwe te- I t< Jeurstelling: er viel daar niks te stemmen. Z( Dan in 's hemelsnaam maar weer naar Nijmegen, waar de welmeenendb, maar toch allesbehalve snug gere kiezer nog tijdig gónoeg arriveerde, om zijn kies- l plicht te vervullen. H Wat hij ook deed! j dl ONGEVAL. r t€ Maandagavond ging een zoon van den heer Jb.. b< Haan te Strijp (Terschelling! naar den dijk, waar hij st uitgleed. Door zijn langdurig uitblijven ongerust, ging gf zijn vader hem- zoeken en vond hem aan den buiten- is kant van den- dijk bewusteloos en mot gebroken been I tegen de stecnglboiing liggen. Nog korten tijd en door- bet opkomende water zou hij verdronken zijn. DE BRUG OVER DEN MOERDIJK. Naar de Dordlsche Ct. meldt is de aanvaring: van de brug over den Moerdijk gisteren geschied, door de „Thor VI" van: dc reederïj Arie Smit. De kapitein- van de „Thor" meende het signaal te zien. „dat de brug geopend was, doch die doorvaart was gesloten. De boot sloomde ik oen met kracht tegen dé- brug aan en vci-oorzaakle aanmerkelijke schade. Onmiddellijk werd met herstellingswerk aangevan gen. doch de reparatie zal wel enkele dagen "duren. Dc brug behoefde voor het treinen verkeer niet ge stremd te worden, wel moest er heel langzaam over gereden worden. Hi BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. De algemeene vergadering van dezen, Bond zal ge- houden worden op Woensdag 29 November 1911, 's morgens te half elf, in het café „Central'' te Alkmaar, i S E Op dte agenda komen voor: i Ballotage nieuwe leden: a. Gewone "reden: „de Eens- gezindheid" te St. Maartensbrug, „WijdenesT te Wij- (F*nes, „de Tijdgeest" Ie Sint Maarte»; b, buitengewoon lid: H. do Bruin te St. Maartensbrug. Benoeming Financiccle Commissie voor het nazien van de rekening 1911. Het bestuur slelt voor om het onderzoek op le dragen aan drie afgevaardigden van de fabrieken „Eureka" te fihmenwijzcnd, „Volhar ding" te Hem en „Volharding" te Hauwert. Verkiezing van een lid van do Commissie voor aan koop, aftredend en herkiesbaar de heer P. Gootjes. Verkiezing van een lid van dc Commissie voor de kaaskeuringen, aftr. en herkiesbaar de hr. J. Best Nz. fj? Vaststelling begroeiing 1912. Ijj Mededeelingen aankoop benoodigdheden. r! Mededeelingen belreffende „de Vakschool voor Kaas- vf makers", door den lieer J. Best Nz. AJ) Hoe kunnen de fabrieken meewerken tol het zui- j-j veren van den veestapel van tuberculose, door den *v heer D. Brander Tz. jSji Het Centrifugeeren van de wei en gewone onlrooming, Kaasproef methode-Nobel. 8®; ff I? ho[ 0 f hun eeri: Hi PI Controle Weegwerklujgcn. Assurantie van de Zuivelfabrieken tegen brandschade. Inzending van kaas op de tentoonstelling' 'te Glasgow. Oud Pamili SCI1AGERBRUG. tftF't Op de gehouden jaarvergadering van dc gymnastiek- -''{jken vereeniging „Ons Genoegen' alhier, werden to't bestuurs-121'2 - js leden gekozen: C. Ma roes, voorzitter, j. Jimmink, secre- j artis, A. Brak, penningmeester, I). Marees en C. Kei- zer. commissarissen. G. Lui het jaarverslag van den penningmeester bleek, r>- l dat in kas was eon bedrag "van f 15.60.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2