gebeurde dit, de statuten werden koninklijk goedge keurd, de Coöperatieve Boerenleenbank II was opge richt, maar... de beslissing op de aanvraag om bij de Centrale Coöperatieve Raiffeisenban'k aan te slui ten was nog niet gevallen en de aansluiting dus nog niet verkregen. Thans is bij hot inmiddels gekozei bestuur bericht ingekomen, dat de Centrale Bank te Utrecht geen termen heeft kunnen vinden, om, na ingewonnen advies van de Provinciale Commissie en den Hoofd-lnspecteur de Coöp. Boerenleenbank II toe te laten. Er zal thans getracht worden, elders aan sluiting te verkrijgen. St. .IIuurtcusDrnjj. Naar wij vernemen is de heer G. L. Kroonenburg te Schagerbrug benoemd als Directeur der Zangver- eeniging Harmonie alhier. st. maartensbrug. Inplaats van op 7 December zooals eerst was be paald, zal de bijeenkomst van ..Nut en Genoegen" plaats hebben op Donderdag 14 Dcc. a_s. Hapenkurspei. Een boerenwoning met 3.84.20 HA. weiland, liggen de in deze gemeente aan, den Laanderweg, eigendom van den heer J. Haringhuizen te Heerhugowaard, Dinsdag publiek door notaris De Boer geveild, heeft totaal aan. verschillende koopen opgebracht een be drag van f 11154.75. zo et-waterputten. De bevloeiing van den grond door middel van ge slagen putten heeft op de zandgronden van Hollands Noorden, in den drogen zomer van dit jaar hare groo- te waarde bewezen. Er zijn, daar koeboeren, die trots de aanhouden.de droogte, volop gras voor het vee hadden. Geregeld worden de putten in de greppels geslagen. De verkregen bron vult aanhoudend de geheele greppeling. De poreusheid van den grond maakt, dat het land doorloopend met water door trokken blijft. Het is in het Breezand gebleken, dat éen put vol doende was voor de bewatering van 2 W HA. In den Westpolder van Anna Paulowna, den polder Callants- oog en den polder Het Koegras zijn thans reeds meer dan 250 putten geboord. En nog gaat men voort met het boren van nieuwe. Het water wordt meestal ver kregen op een diepte van 100 voet of 30 M. nieuw beurtschip. Yan de scheepswerf „Nicolaas Witsen" van de firma W. F. Stoel en Zoon te Alkmaar is met goed gevolg te water gelaten een stalen motoraak, lang 44 voet en breed 11 voet, en voorzien van een 10 P.K. mo tor. De boot is gebouwd voor rekening van den, hr. G. Butter Czn. t.e Winkel, en is bestemd voor beurt vaart tussehen Winkel en Alkmaar. ruwe taal in dienst. De Minister van Oorlog, van verschillende zijden klachten bekomen hebbende over het bezigen van ruwe taal en vloeken in het leger, heeft de autoritei ten van de landmacht uitgenoodigd tegen die mis bruiken met kracht op te treden en te doen optre den. „de echo" tegen „de courant". De Amst. Maatschappij tot exploitatie van het dag blad „De Echo" heeft „De Courant" een proces aan gedaan, ten einde schadevergoeding te vorderen op grond van de publicatie, onlangs op ruime schaal door ,,De Courant" te Amsterdam verspreid, waarin, onder het, opschrift: „Eenige cijfers ter vergelijking", 't aantal abonnés van, De Courant werd opgegeven naast het aantal abonnés van het Handelsblad. De Tele graaf, Het Nieuwsblad voor Nederland en De Echo. De grief van De Echo is. dat in die publicatie "het aantal harer te Amsterdam wonende abonnés is opgegeven als 10.000, terwijl dit moest zijn 14.097. De zaak diende heden, voor de Rechtbank te Am sterdam. Mr. Belcker, optredende voor De Echo, nam ter stond conclusiën welke strekten le. dat de Recht bank de onjuiste vermelding in, de publicatie van het aantal harer Amsterdamsehe abonnés zou verklaren voor onrechtmatig, en De Courant zou worden ver oordeeld de nader op te maken schade, daar door geleden, aan-de Echo te vergoeden, en, 2e. dat de Rechtbank De Courant zou bevelen, zich i voortaan van handelingen als die publicatie te ont- houden op verbeurte van eene boete van een gulden per exemplaar van, het door haar uitgegeven blad of ander drukwerk, waarin, de publicatie mocht worden •opgenomen. Door mr. Giltay Veth werd namens de gedaagde naaml. venn. De Courant geconcludeerd, dat De Echo op grond der bestaande jurisprudentie niet-on,tvan- kelijk zou worden verklaard in hare vordering om de bedoelde publicatie te hooren bestempelen als een onrechtmatige daad welke tot schadevergoeding verplicht, terwijl hij tevens ontkende, dat inderdaad schade aan De Echo kon zijn toegebracht, omdat 't verschil tussehen het totaal-cijfer van de abonnés van De Courant, zijnde 110.000, en dat van die van De Echo, zijnde 30.000, daartoe te groot is. Hij betwistte voorts, dat een rechterlijk bevel tot •staking der publicatie door de Rechtbank zou kun nen worden verleend, alsook, dat de gedaagde, bij overtreding van zoodanig bevel, tot betaling eener boete zou kunnen worden verwezen, omdat die boete geen steun zou vinden in de wet. De pleidooien in deze zaak worden heden gehou den. anna paulowna. Dinsdag 14 November, 's avonds half 6, ontstond te Anna Paulowna brand in de boerderij van den heer P. J. Visscher van Wierlngerwaard, bewoond door C. Winkel en gelegen aan den Zwinweg aldaar. Ge holpen door den wind, breidde de brand zich snel uit en hoewel de spuit tijdig aanwezig was, kon niet worden belet, dat huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Gelukkig werd het vee gered. De oorzaak is onbekend; verzekering dekt de schade. het amsterdamsch straatpubliek. Maandag stapten eenige jongens parmantig een banketbakkerswinkel op den Haarlemmerdijk binnen en bestelden taartjes, waarvan zij er voor de toon bank een aantal gebruikten. Met stalen gezichten ver lieten zij daarop den winkel, zonder een cent te be talen. De banketbakker volgde hen en vroeg op straat om geld; als eenig antwoord gingen de jongens aan den haal. Hij greep er een vast en dat, gaf een heel standje, waarbij het publiek, ouder gewoonte, partij voor den bengel koos. Het eind was. dat de men- schen den jongen aan de handen van den vertoorn den winkelier ontrukte» ,en deze nog blij mocht zijn, dat hijzelf zonder kleerscheuren zijn woning weer bereikte. Zóo werkt het Amsterdamsehe publiek mede aan de zedelijke verbetering onzer straatboefjes. winkel. Naar wij vernemen .zal vermoedelijk op Zondag 10 December a.s. in de kolfbaan van den heer J. Vijzel aar, door den heer II. Weiss. predikant bij de Broedergemeente te Zeist, een lezing worden gehou den over de zendingsvelden, o.a.. Suriname, Groen land, Australië, Thibet etc., waarbij dan tevens een tentoonstelling van het Zendingsmuseum aan verbon den zal zijn. langereis. De rederijkerskamer L. O. L. alhier zal in Decem ber eene uitvoering geven, in het lokaal van den heer Vis; alsdan zullen worden opgevoerd: De dienst meid van den, kastelein (Tooneelspelen het Blij spel: De gevolgen van een leugen. Het eene stuk is twee, het andere vier bedrijven lang. Een gezelige avond is dus weer aanstaan.de. langereis. Dinsdagavond 14 November brak alhier te om streeks 8 uur brand uit in een schelf of mijt, be staande uit 10 wagens haverstroo, behoorende aan den. heer Cornelis Groot Cz. De schelf achter de woning van Groot staande, brandde hevig en spoedig was de brandspuit van de Langereis aangerukt. Daal de sleutel van 't spuitliulsje gehaald werd bij deu bewaarder, kastelein Moddeh, bu\ wien juist het' On- derllng Nut een avondje hield, was er meteen be manning voor bediening'van de spuit. Later kwamen meerdere helpers. Men wist een nabijstaande boet te bewaren, die zonder brandspuithulp ongetwijfeld in vlammen zou zijn opgegaan. Na éen paar uren spui- tens was het zaakje afgeloopen. De woning liep, gun stig als de wind was, geen gevaar. De schelf brand de tot den grond toe af. winkel. Bij Koninklijk besluit van 6 November jl. is goed keuring verleend op de wijziging der statuten van de afd. Winkel der Noordhollandsehe Vereeniging „Het Witte Kruis", waardoor het mogelijk is, de bestrij ding der tuberculose ter hand te nemen. moerbeek. De heer K. de Moor alhier is door stemgerechtig de ingelanden van den Moerbeeker Polder als hun Molenmeester en Voorzitter herbenoemd, op Dinsdag 14 November jl. laffe grap. Zondagnacht kwamen zekere v. D. en F. in de herberg van S. Brommer ie Dirkshorn, alwaar na afloop van de uitvoering nog gedanst werd; zij had den hun rij wieden in den stal neergezet, doch toen zij later meenden te vertrekken, kwamen zij tot de min der aangename ontdekking dat hun fietsen verdwe nen waren en zij zich dus zonder naar huis moesten begeven. Maandagmorgen werden beide fietsen uit een sloot opgehaald. Büjkwaar waren zij -dus 's nachts uit den stal gehaald en in een sloot geworpen. Voor waar een flauwe aardigheid. t'allantsoog. Alhier zal, evenals den vorigen, winter, door den heer Langhorst een cursus voor volwassenen gegeven worden. In een der schoollokalen zal gedurende No vember tot Maart eiken Zaterdagavond van half zeven tot negen uur gratis les gegeven worden. Oude Niedorp. De huismanswoning met schuur, erf, wei- en bouw land, samen groot 4.80.90 HA., liggende in den Leijer- polder, eigendom van den heer G. Liefhebber alhier, Dinsdagavond publiek door notaris Mr. C. P. Donker geveild, is opgehouden op f 7575. als broeders bijeen. De Standaard meldt: Toen Zondag jl. ds. H. J. de Groot Gzn., predi kant bij de Ned. Herv. Gem. te Voorst, zou over gaan tot de bediening van het H. Avondmaal, bleven de aanwezige kerkeraadsleden op hun plaats. De pre dikant vroeg nu dezen ouderlingen uitdrukkelijk, of zij niet aan 't H. Avondmaal wensehten deel te ne men, waarop zij antwoordden: „neen!" Ds. De Groot verklaarde daarop het H. Avondmaal onder die omstandigheden niet te kunnen bedienen. Hij besteeg daarop weer den kansel, gaf als slotzang 'n gezangvers op en verliet zichtbaar ontstemd het bedehuis. Alle aanwezigen waren diep onder den indruk. benoemingen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: tot heemraad van het waterschap de Dertig gemeenschappelijke pol ders op Texel, de heer G. Witte Pz. te Texel; tot heemraad van den polder Katwoude de heer K. Klomp Dz. ,te Katwoude. een botsing. Gisternamiddag omstreeks halfvier had te Leiden een ernstig ongeluk pla,ats tengevolge van de bot sing van een automobiel met de eleetrisdhe.tram. De auto, komende van de zijde van de Papengracht, reed togen de tram die langs de Breestraat van de zijde van het Noordeinde kwam. De in de auto zitten,de v. I-I. werd daardoor ernstig aan hoofd en armen, ge wond en in he.wusteloozen toestand naar zijn woning overgebracht, terwijl het mede inzittende meisje er met den schrik afkwam. Hoewel èn de'bestuurder van' de tram èn die van de automobiel zooveel mogelijk remden, was de botsing niet te voorkomen. NUT LANGEREIS. Het Nut „Vriendenkring" hield' ten lokale van den heer Modder eene vergadering met dames op Dins- .dagavond 14 November jl„ onder presidium van den heer M. de Jong, die de goed bezochte bijeenkomst opende, waarna de lezing door hemzelven werd ver richt. „Klaas Vermeulen" was bij hem aan goede han den toevertrouwd, zooals we dat trouwens van, onzen voorzitter gewend zijn. Een hartelijk applaus bleef dan ook niet uit. Nu volgden de vaste bijdragen, te leveren door de heeren K. Wit, (die optrad met Hoen of Snoek, een aardig humoristisch nummertje, dat mede veel bijval verwierf), en eenige anderen. Juist had de heer Wit zijn nummer gedaan, toen1 even daarna brand werd gemeld in een stroomijt bij den heer C. Groot. De vergadering verliep daardoor tot te omstreeks 10 uur na gedanen arbeid de Nuts leden-spuitgasten wederkeerden en de vaste bijdragen werden hervat, door de heeren D. Olie, A. W. Houter, K. de Beurs, en M. de Jong. De eerstvolgende bij eenkomst zal op 7 December worden gehouden. Te bestemder tijd sluiting. twee vechtersbazen. Door de marechaussee uit Oostburg is gevankelijk naar hel huis van bewaring le Middelburg overge bracht de 24-jarige A. V. Deze jongeman "heeft zich le Ooslburg, tezamen met den 35-jarigen L. W., na' in een café op baldadige wijze huisgehouden te hebben, verzet tegan den brigadier der marechaussee en een zijner manschappen. De brigadier, die eerst aan het vechten geraakte met \Y., zou het tegen dezen verloren hebben pis hij niet van zijn sabel gebruik had gemaakt, waar mede hij \Y. een ernstige wonde op 't hoofd heeft toegebracht, zoodat deze op last van .den dokter nog niet vervoerd mag worden. De andere marechaussee had den thans gedetineer den \Y. aangepakt, die echter eerst toen de brigadier zijn „mannetje' 'buiten gevecht gesteld had, kon wor den overmeesterd, geboeid en gearresteerd. Wederom schijnt de drank hier de oorzaak te zijn vaS deze ernstige feiten. een goede vangst. Een mooie arrestatie heeft de Haagsche inspecteur van politie, C. A. C. Last, met behulp van den re chercheur J. van Kuyk, dezer dagen te 's-Gravenhage bewerkt. De heer H., schrijver op een der grootste notaris kantoren in de residentie, nam nog wel eens des avonds als hij op hel bureau ging werken, zijn 19-jarigen zoon moe om hem met schrijven te helpen. Deze, een veel belovend jongmensch, indertijd aan een der departemen ten al aan den dijk gezet wegens diefstal van een fiets en thans werkzaam aan het hoofdbestuur der posterijen, zag' nu kans kennis te nemen van den in houd van een testament, dat een vermogende weduwe bij den notaris had laleii maken, en was daarop naar deze dame getrokken met de boodschap of hij liaar effecten eens mocht zien. Daar hij zich uitgaf als be- diende van den notaris en toonde geheel van haar zaken op de hoogte Ie zijn, maakte zij hiertegen geen bezwaar. Hij schreef toen zoogenaamd al haar papiertjes op een lijst, doch liet daarbij de gelegenheid niet on benut om er een paar in zijn binnenzak te doen glij- den. Bovendien verdwenen er eenige dagen later een paar effecten uit een dossier dat op het notariskantoor ter verdeeling in berusting was. Een en ander kwam eigenlijk ernst uit, toen een vriend van het jonge- mensen een der gestolen papieren ter verzilvering aan- j bood. Dit was voor de rechercheur, die reeds in de kwestie gemoeid was, natuurlijk hét sein om üi te grijpen, 't Was trouwens juist het goede moment, want het gelukte den heer Last den jongen H., Zondag avond aan liet Hollandsche Spoorstation te 's-Graven hage, terwijl deze op 'l punt stond met een vrouw in de richting van Antwerpen te vertrekken, aan te houden. Een goede f 600 werd nog op hem gevon den; de rest was reeds verbrast. Behalve den hoofdaanlegger én den vriend the het papier ter verzilvering had aangeboden, zitten nog een tweetal jöngclui, die veel niet beiden omgingen en in den laatstcn'fijd grof met gekl hadden omgesprongen, thans eveneens achter slot en grendel. Een van nen, een zekere v, B., woonde in bij de familie h., De ander, v. d. B., liicld een rendezvous in de Nieuw- 'straat te 's-Gravenliage. N. Ct. arrondissementsrechtbank te alkmaar. Zitting van Dinsdag 14 November 1911. Uitspraken: M. H. Zijm, Texel, verzelzaak, mishandeling, drie weken gevangenisstraf. W. v. d. Kodde, z. v. w., diefstal, 1 mnd. gev. G. Kleefstra, z. v. w„ diefstal, 9 mnd. gcv. J. Hoekstra, z. v. w., diefstal, 9 mnd. gev. Jb. Zonneveld, Alkmaar, verzelzaak, verzet vervallen. R. de Vries, K. Kossen, Zijpe, peren wegnemen, vrijgesproken. J. Stam, Egmond, geen toepassing van straf. A. Sneepels, z. v. w., diefstal, 1 jaar gev. K. de Beurs en J. de Beurs, St. Pankras, gem. Koedijk, mishandeling en wederspannigheid, de eerste 2 mnd. gev., de tweede 14 d. gevangenisstraf. C. Go vers, Alkmaar, eenv. belcediging en mishande ling', f 25 of 20 d. hechtenis. J. C. Heijmans. Alkmaar, wederspannigheid, 2 we ken gevangenisstraf. A. Kok. Zuidscliarwoude, bedelarij, 3 d. hechtenis. J. L. Butler, Heerhugowaard, mishandeling, f 20 of 20 dagen hechtenis. F. J. Fortuin, Helder, beleediging d. d. ambtenaren $n wederspa nnigheid, 2 mnd. gev. van een kat. Mej. de wed. R. te Zalt-Bommel had een kat, die zij aan een familielid te Meteren zond. De voerman, die het vrachtje meekreeg, zette het mandje met de kat erin bij de schuur neer, zonder de familie te waarschuwen. Eerst acht dagen latei- werd de mand geopend en poes, erg vermagerd en verontwaardigd over het ongastvrije nieuwe tehuis te Meteren, vloog het veld in. Na ruim vier weken kwam het dier in goeden welstand gelukkig het had zichzelf beter olpen dan de mensohen deden bij mej. R. te t-Bommel terug. Men denkt, dat de poes haar weg over de spoorbrug genomen beeft om over de Waal te komen. De veerman althans had geen kat overgezet. Telegrafisch Weer b ericht 15 NOVEMBER. VERWACHTING Matige lot krachtige Zuidelijke tol Zuidwestelijke of Westelijke wind. Meest zwaarbewolkt. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Gemengd Nieuws. de beiersche landdag. Berlijn .14 November. Hedenmorgen is de Beier- sche Lan.ddag ontbonden. Hiermede heeft de Regee ring eeD daad volbracht van groot© politieke betee- lcenis. De ontbinding is' bet gevolg van een conflict tussehen de Regeertng en, het oppermachtige Cen trum, dat zijn invlo'ed meende te kunnen aanwen den om den minister van spoorwegen, te doen vallen. Het onverwachte is echter geschied. Het ministerie koos partij voor den collega tegen het Centrum. En toen ook die prins-regent, liet Centrum niet wilde hel pen,, dat natuurlijk voet bij stuk hield, bleef er maar éen. oplossing over: ontbinding van, de Kamer. Toen de minister van binnenlandsche zaken, de koninklijke boodschap voorlas, brak er groot gejuich van de linkerzijde en op de publieke tribune los. lu het Centrum bleef het doodstil. Buiten, werden er ovaties gebracht aan de regeering en aan den prins- 'regent. Deze politieke daad maakt in het geheele rijlc groo- ten indruk, omdat thans het bewijs geleverd is, dat zelfs het Beiersclie ministerie Podewils, dat tot het uiterste ging in de toegeefelijkheid jegens het Cen trum, liet niet mogelijk was, zonder zich geheel te vergooien ,op den duur met de clericalen samen te werken. een geraffineerde giftmexgster. Zondag is dc stad Dendemionde, in België, in op schudding gebracht, door de aanhouding van mevrouw D., onder beschuldiging haar man sedert oenigen tijd langzaam te vergiftigen, aldus de „Nieuwe Gazet". De cchlgcnooten D. houden een kruideniershandel. De man is 60 jaar oud, zijn vrouw is thans 33 jaar. Zij zijn 11 tot 12 jaar getrouwd en hebben 2 kinderen: een meisje van 10 jaar en oen jongen van 5 jaar. Toen, de heer D. in het huwelijk trad, bezat hij! een fortuin van honderd-vijftig-duizend francs. De vrouw bracht acht-duizend francs mede. Alhoewel vrouw D. zich niet heel prijsbaar gedroeg, ontstonden er tussehen de eohtgenooten menig moeilijkheden. De heer D. is een doorbrave man, eenvoudig in zijn handel en wandel. Ook zag hij geen kwaad in de handelingen zijner huis vrouw en wilde ook geen kwaad van haar hooren. In de laatste maanden onderhield mevr. D. betrekkingen met een jongen heer, H. genaamd, 21 jaar oud en in dienst op oen officieel kantoor. Zijn ouders, zeer deftige lieden, wonende te Yperen, haddén hem om deze reden doen verplaatsen, zoodat de jongen nu in Brussel verbleef. Voor een 14-tal dagen zond mevr. D. haar meid weg. Deze, Louisa van Acker genaamd, 20 jaar oud, wonende te St.-Gillis, on dc „Boomwijk", trad in het begin van verleden week in dienst van den heer Van Praet Aan haar nieuwe meesters deed zij hier de vol gende verklaring; Mevr. D. tracht haar man langzaam te vergiftigen. Nu en dan doet zij in zijn eten oen vergif. De heer Van Praet, zeer verwonderd over deze erge beschuldiging, verzocht zijn meid, zoo zij waarheid sprak, dit aan den heer procureur des konings ken baar te maken. Het meisje heeft niet geaarzeld dit te doen. Zaterdagavond, om 8 uur, slapte het parket ganscli onverwachts ten huize van den heer D. binnen. Na een korte ondervraging moest mevr. D. de magistra ten vergezellen. Op het gerechtshof werd zij onder vraagd tot bij 11 uur: waarna een aanhoudingsmandaat tegen haar werd afgeleverd. Men zegt, dat zij bekentenis hééft gedaan. Zij 'zou reeds 8 malen in het eten en in het drinken van haai man een vergif hebben gedaan, dat hem langzaam dooden moest. Waarin dit vergif bestond hoeft het onderzoek nog niet uitgewezen. Mevr. D. zou verklaard hebben, dat de jongeheer II... haar medeplichtige was. Zondagmiddag werd op het l>cvel van het parket van Denaermonde do genaamde H., minnaar van mevr. D., te Brussel aangehouden. Twee gendarmen brachten hem met den trein van 3 uur naar Dcndermondè. Hier werd hij naar het gerechtshof gebracht. Na door den rechter van onderzoek gehoord te zijn geworden, werd hij gevangen gehouden. de leerschool voor stierenvechters. In do N. Crt. lezen we het volgende: „Bevalt het u, mijnheer?" vraagt de bloemen ver- j koopster, terwijl ik niet in'n gezelschap, een op den muur van een straat in Triana (een der voorbuurten van Sevilla aan de andere zijde der Guadalquivir) ge plakt affiche las, waarop een „gran corrida" op de Plaza de Torros voor den komenden Zondag was aan gekondigd. In helle kleuren zag men een gedeelte'van de arena afgebeeld, met stier en matador in een dei- laatste actes: liet „passando de muleta". Verder ver meldde het biljet 't aantal te dooden stieren, dat acht zou zijn; de fokkerij van Minra en de namen van drie vermaarde toreros of stierenvechters: Fuenlcs, Bom- bita en Machaquito. Ik wist niet wie of ze bedoelde, die bloemenver koopster. Haai- zelf zo zag er. als een Andalusische van onvervalscht ras, vcmikkelijk uit óf de roos die ze in de hand hield, een bloem even bloeiend en warm getint als de verkoopster, óf het affiche de aankondiging van het op handen zijnde stieren gevecht. We kochten wat van deze dochter van het zonnige zuiden. En verder de volkrijke buurt indringende, liep het gesprek over de stierengevechten in 't algemeen, waarvan we het voor en tegen thans geheel buiten be schouwing zullen laten. Triana is de arbeidersbuurt. En dus ook de buurt welke het meest gezegend is met kinderen, die op straat hun vertier zoeken. Jongenslawaai en ander geschreeuw op hel nabij- zijnde pleintje verraden dat daar wat te doen is. Een troepje Andalusische spruiten speelt stierenvech ter t je. De branie van het troepje, de grootste en zeker de sterkste, speelt voor slier. Aan hel voorhoofd heeft hij een plankje waarop een paar echte horens zijn bevestigd en waarmee hij nu den een, dan den ander attaqeert. Vodden, lappen, buizen en blouses ja éen heeft zelfs z'n hemd cr voor uitgetrokken die nen om '1 beest af te leiden en af te matten, zooals dat ,\n hel ware gevecht gebruikelijk is. De hoofd persoon, de espada of matador, houdt zich waardig op den achtergrond en wacht het oogenblik af, dat hij met z'n houten degen den stier met een meesterlij ken sloot tussehen de schouders kan neen-ellen. Hier waren we getuigen van een der vroegste les sen der toreros, een der verklaringen van de zoo groote passie dei* Spanjaarden voor stierengevechten. Die passie wordt met hen geboren; evenals bij ons 't voetbalspel, neemt de „corrida" ginds een groote plaats in bij de school- of jongensspelen. Zijn ze een jaar of zestienachttien geworden, dan bestaat er ook wel gelegenheid om een normaalschool voor 't stie rengevecht, als het zoo genoemd mag worden, te be zoeken. In een der afgelegen buurten van de zonrijke stad, is. -e>en filiaal van het stedelijk abattoir. Bezijden die slachtplaats, maar behoorende tot de inrichting, is een houten circus-, waar boven den ingang met groote let ters geschreven slaat: „Escuela Taurina". Hier kunnen de jeugdige amateurs eiken morgen gedurende eenige maanden college loopen voor het edelste en meest lucratieve metier in het land der Dons. Kalveren van een of twee jaar, die voor de slachtbank bestemd zijn, dienen als proefbecsljes. De professor, een minder for tuinlijke espada of matador, doceert hier de finesses van 't vak. „Neemt u in acht! Past op, deze met dat slechte linkeroog li eeft streken,, hij stoot rechts". Die daar, dat is een „bravo" een open beest dat niet aarzelt en weifelt. En die andere zet de twee voorvoeten vast en bepaald neer, de snuit naar beneden; prachtig komt zoodoende de zwakke plaats Jussehen de schouders geheel bloot, prachtig is de pose alsdan om toe te schieten en het dier meesterlijk le treffen. Practische lessen voorwaar. Kan men goed met den leeraar over weg, ach, dan is hij gentil genoeg om ook een ander, niet tot zijn leerlingen behoorende, in de gelegenheid le stellen 's morgens voor 't ontbijt een tweejarig kalf te dooden. Op het abattoir zelf, daar oefenen zich veel slagers in hel juiste heffen van den stier na 't „pasando de muleta". „Het is een „reuzen-patio", dat abattoir, met som ber hoogs getralieds vensters. Aan de muren en stij len der arcades zijn ter hoogte van anderhalven meter ijzeren ringen vastgeklonken en verder zijn op de patio zelf. op gelijke afstanden, palen diep in den grond gesteld. Iiier wordt 's morgens het slachtvee heengedre ven, met stok en zweepslagen. Het'eene dier verdringt met angstig loeien het andere, waarneer zij de poort ingedreven worden, halzen en nekken over elkaar, elkaar opduwende om de nauwte van de poort door te ko men. Ruw schuren al die nekken, al die harige ruggen en kruisen op en tegen elkaar. In een oogwenk hebben de slagers met gelust touw in dc handen hun posten bij de paal of ring ingenomen. Ieder zoekt z'n gemerkt, slachtoffer in den troep die in dolle vaart hem passeert. De lussen worden om de horens geworpen en de ringen of palen vast- getrokken. Heizij koe of os of stier, ieder heeft vlug z'n eigendom Veel dieren loopen nog ro nd ach tel de gevangenen heen; ze moeten wachten tot hun beurt is gekomenSlanke vlugge jongens, die behendig, de horens en hoeven van het angstige vee weten te ont wijken, sluipen achter de gevangen dieren en blik semsnel valt de driehoekige ponjaard in den nek van liet beest, dat zonder een enkele klacht, zonder een druppel hloetLs te laten zien, ja zonder een enkele huidtri Hing, krachteloos neerstort. In een kwartiertje zijn er op die wijze eenige tien tallen dof neergeploft. Een dappere roodbonte staal nog alleen te midden der dooden. Het touw kon niet genoeg weerstand bieden aan de kracht van het edele dier. Met list of bij verrassing' moet hij; bereikt worden. Daar brengt hij den snuit omlaag, om z'n zoo juist gevallen kameraad te besnuffelen. Dat is het gewilde oogenblik! Dof klinkt de echo langs de sinistere mu ren, wanneer het groote dier dood neerstori. De leerschool voor stierenvechters... een hondenmaag. Een vreemd geval ontleent de Ned. Sport aan L'Eleveur Beige. Het gold een gewonen straathond, vier maanden oud, metende 35 c.M. vanaf den aanzei van den hals tot aan den staartswortel. Kinderen had den hem, al spelende, suiker gevoerd, en daar hij, volgens hun meening, niet vlug genoeg slikte, namen zij een 15 c.M. lang koffielepeltje waarvan zij, om hem tot slikken te dwingen, den steel in de keel sta ken. Om nog zekerder te zijn duwden zij het lepeltje in de keelholte en zelfs verder zoodat het in den slok darm terechtkwam. De kleinen wisten niet dat de slokdarm datgene wat men hem biedt stevig vasthoudt en het naar de maag voert. En zoo gebeurde het dat langs keelholte en slok darm het koffielepeltje den weg volgde, dien de suiker genomen had. De steel van het lepeltje ging er gemak kelijk genoeg door, maar het breede ovale gedeelte bood meer wederstand en het ongelukkige dier deed ongelooflijke pogingen om het naar binnen te werken. t)e gevolgen van die onbezonnenheid bleven niet uit; het dier werd neerslachtig, kon en wilde niet meer eten. Betastte men den onderbuik, dan voelde men duidelijk een Ivard, weinig omvangrijk voorwerp, dat blijkbaar in de maag zat; waar het juist zat, kon men echter met zekerheid niet bepalen. Een ontboden veearts liet een onderzoek doen met X-stralen en men kon duidelijk vaststellen dat de steel in de maag zal terwijl het ovale gedeelte in den maagmond was blij ven steken. Het beeld was buitengewoon zuiver weerge geven. Nu was de rest niets meer. De buik werd open gemaakt, en toen de maag, waar men het breedste deel van het lepeltje door den maagmond heen werk te; kinderepel voor een handig veearts. Vijf dagen later verliet de hond het gasthuis en ging, buiten komend, stoeien met zijn rasgenooten van de straat, die voor honden heel wat minder gevaarlijk zijn dan de mensohenbinderen. Houden kunnen heel wat verdragen, en, vooraleer men ertoe overgaat om een hond, waarvan men houdt of wiens waarde groot is, ter dood veroordeelt, omdat niemand in staat schijnt te zijn om een goede diag nose vast te stellen, late men het niet bij de uit spraak van den eersten den besten. snel knippen. We zijn gewoon voor 't breken van records in eiken tak van nijverheid naar de Vereenigde Staten te kijken. In vele sporten, in vliegen, hoog bouwen enz., gaan de Vereenigde Staten vooraan. Doch er is een bedrijf, waarin de Yankees niet alleen geen record breken, doch waarin ze bepaald langzaam zijn. Dit bedrijf is het schapenschei-en. Eenogen tijd geleden las mén in een Amerikaansch tijdschrift, dat iemand een schaap geschoren had in 16 minuten, en de Yankees hielden nun adem in over zoo'n snelheid. Doch ze zouden hun adem verliezen als ze vernamen dat in Queens- laiid deze maand te Winton 20 man 3600 schapen schoren in 7 uur, 40 minuten, dus gemiddeld 180 schapen per dag per man schoren. Daar de werkdag 8 uur lang is geeft dit 4J;i> minuut per schaap.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2