Ileprhugonaaril. Dezer dagen werd het aantal Boerenleenbanken in on/e gemeente met 6en vermeerderd. Door R.-Knth. m het noordelijk deel, werd n.1. zoo n Boerenleenbank opgericht, welke zich zal aansluiten bij de Centrale te Alkmaar. WINKEL. De biljarlmalch tusschen Winkel en Koihorn, gehou den bij den heer Vijzelaar is gewonnen door Winkel met 9;>3 punten leg n Kolnora mot 853 punten. Voor Kolhorn speelden do heeren C. Broks, K. Brcebaart' T. Melchior, *11. Moerbeek, 1. Visser, S. Droog. J. Gcertscma. J. KLstemak r, Cr. KLslemaker en K. Kistemakei*. Voor Winkel spoelden de heerentA. Sloos, F'. Molenaar. E. Bakker, K. Lange, P. Brugman, A. Oost woud Wijdenos, W. Keetman Jr., K. Bakker Ez., 1*. Koning" i en K. Zei le ma ker. i e match KolhornWinkel, zal 12 December plaats hebben bij den Itecr Rerapl to Kolhorn. IN BRAND GERAAKT. r.e vrouw van den kleerblecker Konips aan hel Zui- dei Buitenspaarne ie Haarlem was gisteren bezig met In snullen van vet. Plotseling sloeg do vlam in de pan en bij haar poging het vuur tc blusschon, werden I). ;|- khederen aangetast. Bedeki met zware brandwon den is de vrouw naar het gasthuis gebracht, waar ze li weinig.- uren overleed. Men meldt uit Leiden: liis'crmo'gMt omstreeks negen uur moest de moeder v .n i :i 4-jar:g kind voor het verrichten van een bood- schap ha-ar huis aan den Middelweg aldaar even ver- laren. Hel achtergelaten kind is in dien tusschentijd nu', vuur in aanraking gekomen, of heeft met lucifers geupeekl. Een juist voorbijgaand persoon toch zag vlam men door de ruiten en haalde door indrukking daarvan- het brandende kind uit de woning. Met ernstige brand wonden overdekt, bracht hij het eerst naar het St. ElisabethgBSlhuis aan de Hooigracht ter voorloopige verbinding, waarna het in het Acad. Ziekenhuis werd opgenomen, üc toestand van het kind is zeer zorg wekkend. IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Door het dagclijksch bestuur van bovengenoemden Bond. is het stellen van candidatcn door de betrokken afdeelings-besluren ter verkiezing van district-voorzit ters, verlengd tot 12 Deocmber a.s. Door het hoofdbestuur ziin o.m. navolgende dubbel tallen opgemaakt: District N. Niedorp: NV. C. Visser (aflr.cn K. Vries tc Winkel; district Scliagcnvacature Mcrz, wegens overlijden A. C. Roggeveen Ic Sohagen en M. Visser tc Sohagen. Bovendien stelt de af doding Nieuwe Niedorp (district Niedorp) - W. O. Visser (aflr.). Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Den Haag, 1 December. Als bet niet geweest was. dat de zitting voor de hoeveelste maal dit jaar reeds, vragen wij ons af met een incident eindigde, dan was ongetwij feld de redevoering van den heer Brummelkamp het belangrijkste geweest van den, geheelen dag. Deze toch wees in een duidelijk, goed volgbaar betoog op de toenemende verwording van het Parlement. Wordt 't geen tijd, vroeg hij de Kamer af, dat wij ons zeiven eens herzien, dat er een einde komt aan. de veel- en langpraterij en aan de onverkwikkelijke tooneelen. die de laatste tijden onze Tweede Kamer beginnen te ontsieren? Die praterij is de eerste ziekte, waar aan de Kamer lijdt en die een der oorzaken is, waar om er zoo weinig tot stand komt; de tweede is de zucht om alles in details te regelen. Waarom trekt een wetsontwerp n,iet de groote lijnen, zooals dat in Engeland gebeurt, en laa,t men de regéling der onder- deelen niet over aan de regoering? Als het Parle ment zichzelf niet herziet, raakt mep hoe langer hoe meer op den kwaden weg en zou waarheid worden, wat wel eens wordt beweerd, dat de ontevredenheid in het volk voor een groot deel daaraan is toe t' schrijven, dat men geen geloof en, geen vertrouwen meer heeft in de Volksvertegenwoordiging. Wij zouden bijna geneigd zfjn de vrees uit te spre ken, dat het al reeds zoover gekomen is, dat Men (het groote publiek) inderdaad geen. vertrouwen meer in dé Kamer heeft. Men vergadert, men redevoert, elk jaar is 'n nieuw record van volgedebatteerdo Handelingen, doch tel ken jare wordt de oogst weer kleiner en van minder praktisch belang. Op die weinige resultaten was ook reeds gewezen door de beide voorgaande sprekers, de heeren Druc- ker en Roodhuyzen. Waar het nu vast staat dat het woord van den eersten spreker van veel meer gezag en een rede van. den tweeden meestal veel geniet baarder pleegt te zijn dan een betoog van den afge vaardigde van Loosduinen, verdient het opheldering, waarom wij toch ditmaal de rede des heeren Brum melkamp de belangrijkste noemen. Zoowel wa' de lei der der Vrijzinnig-Democraten, als wat de Secretaris van de Liberale Unie zegt is békend Zij zijn poli tieke mannen ,én hun redevoeringen h bben als zoo danig de strekking van uit-gaau-op-polifieke-winste. Der tegenpartij moet een ha!" «vordeh gezet, de eigen politieke affaire moet w.-den aanbevolen of reclame gemaakt worden met het mg jp vermeerdering van clientèle of associatie met concurrenten in dezelfde branche. De heer Bmmmelkamp in deze speech bleef op algemeen standpunt. Hij verweet niet éen partij of éen zijde der Kamer, doch het geheel zijn fout. De heer Drucker bracht een" aantal punten naar voren. In de eerste plaats de Amsterdamsc-he Schlo terij waarvoor z.i. alleen de Burgemeester heeft op to komen. Instede van het geweeklaag over terroris me, zou men, liever de oorzaken en aanleidingen er van moeten wegnemen, door conflicten te voorkomen langs den weg van collectieve arbeidscontracten bij voorbeeld. in de tweede plaats bracht hij hulde aan de diligentie der Regeering in verband met de duur te en de toelagen aan personeel, maar ook de roede spaarde hij niet. De afwezigheid der Koningin hij de Kameropening en de ongrondwettige wijze, waarop 't Kabinet dat wegblijven in de stukken uitdrukkelijk bad toegeschreven aan den eigen wil van H. M., lok te zijn critiék uit In zijn rede over 't eigenlijke regeeringsbeleid ging de radicale leider de oorzaken na van de langzaam heid waarmede de wetgevende machine hier werkt en natuurlijk kwam hij, zoowel als later de heer Rood- huvzen, tot de conclusie, dat het de schuld was van de politiek. Omtrent het beleid op financiëel gebied, op onderwijsterrein, over de grondwetsherziening, de sr hoolkwesteis. het algemeen kiesrecht, bestaan geen comjmunis opinio, geen vaste gemeenschappelijke ba ses ter Rechterzijde. De eene fractie wil dit; de an dere prefereert dat, en het einde is. dat de Regee ring, die trouwens verre van, homogeen is, eigenlijk zelf niet weet, wat zij wil. Men redevoert eens heftig tegen de sociaal-democraten en regeert kalm conser- vatievelijk door. hetgeen het hart steelt van elkeen, die graag op zijn pantoffeltjes en met een gou wenaar met genoegen eens zoo'n kranige speech tegen de rooden leest. Maar dan, moet het Kabinet wel be denken, dat door de lakschheid ten aan,zien van de sociale wetgeving bijv., heel wat mensehen in /ie ar men der uiterste linkerpartij worden geworpen. In denzelfden geest, doch in geheel anderen toonaard sprak de heer Roodhuyzen. Beiden gaven knipoogjes naar elkaar en samen naar mr. Troelstra en zijn „pa ladijnen", die natuurlijk Maandag wel zullen zeggen, dat zij het heel vriendelijk vinden, doch van de offerte vóór de herstemmingen van 1913 geen ge bruik zullen maken,. De heer Roodhuyzen bracht nog twee verdere pun ten ter sprake, ten, eerste het gedraai van den mi nister van Landbouw met de verzekeringswetten, waar eerst de Invaliditeits- en nu weer de Ziekteverzeke ring moet voorgaan. Uit alles blijkt, dat de leuze „onze minister" het eenlg richtsnoer is der Rechter zijde. Ook de Ileldersche schoolopziener met de 17 fouten in 12 regels schrift werd even voor den dag gehaald, om aan te toonen. hoe soms bij benoemin gen wordt te werk gegaan. Veel meer was het niet. wat door de drie sprekers werd aangevoerd. Toen kwam het incident. „Verlangt nog iemand het woord?" vroeg de voor zitter. Heel de Kamer bleef muisstil en er waren toch ruim veertig heeren in de zaal, waarvan ver schillenden, anders niet tegen een enkel woordje op zien. „Aangezien niemand liet woord verlangt en er bij mij geen verdere sprekers zijn ingeschreven,, is het woord aan den tijdoHjken voorzitter van den Minis terraad." De heer Heemskerk legdo twee wijsvin gers op de leuningen van zijn stoel, wipte half in de hoogt schudde zijn kuif en ging weer zit ten. De voorzitter had er niets van gemerkt en her haalde: „Het woord is aan de Regeering." Maar de heer Minister paste nog altijd niet. Te kwart voor drieën op Vrijdag, nadat een partijleider op twee mindere goden gesproken hebben, speecht gejen Premier vond hij blijkbaar. „Aangezien niemand het woord verlangt, zijn de Algemeene Beraadslagingen gesloZoover was de heer Van Bijlanöt. Maar uit "de Kamer steeg zoo'n rumoer op, dat hij niet uitspreken kon. De heer Schaper was al op de tribune, en vroeg schorsing. Verschillende leiders wilden nog spreken. „We hebben geen tijd, ik kan dat anderhalf uur niet missen." „Schorsen!" zei de een. „Sluiten!" de ander. De heeren Idsinga. Drucker en Van Nispen confe reerden met, om en naast den voorzitter. Niemand zat op zijn plaats, behalve de Ministers, 'de Premier, dwars op zijn stoel spelend met zijn lorgnet. „Ik kan, niet schorsen!" 'klaag-kermde Graaf van, Bij landt. „Ik stel voor te schorsen, tot Maandag!" daverde de heer Schaper. Men ging stemmen. Er waren dertig leden tegen negentien vóór schorsen. Dus twee te weinig, waarop wij naar huis gingen. Aardig zou het zijn te weten hoe die dertig stemmen, verduld waren ten aanzien van het sluiten der Algemeene Beschouwin gen, gelijk de voorzitter formeel had moeten doen, na de werkstaking aan de Regeeringstafel. 's Morgens voor de pauze was het voorstel-Dolk over den aankoop van perceelen tot uitbreiding van het Kamergebouw teruggenomen en het beperkter re- geeringsvoorstel aangenomen. Mr. ANTONIO. Predikbeurten. ZONDAG 3 DECEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Huizinga van Eenigenburg. Sint Maarten, v.m.. 9.30 uur, Ds. Tlnholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn c.a.: De dienst begint als gewoonlijk om 10 uur. WOENSDAG 0 DECEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Wieringerwaard, 's av. 7 uur, de heer Van Lin- sclioten, cand. tot den H. D. te Leiden. Valkoog, 's av. 6.30 uur, Ds. Tinholt. Telegrafiseh Weer bericht 2 DECEMBER. VERWACHTING: Zwakke tot matige Zuidoostelijke tót Zuidelijke wind. Nevelig tot liol[bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. 's Nachts lichte vorst. Zelfde temperatuur over dag. Plaatselijk Nieuws. KANTONGERECHT TE SOHAGEN. Uitspraken van 30 November 1911. D. S., Nieuwe Niedorp, Hinderwet f 12 of 5 d. S. J. 'dW„ Zijpe. Motorregl.. f 3 of 3 d. A. V.. Schagerbrug, id., 2 of 2 d. G. V., id„ id., geen stra£ toegepast, L., Harenkarspel, id„ f 2 of 2d. C. B., Nieuwe Niedorp, id., kt. C. S„ Dirkshorn, id., id. G. S., Barsingerhorn, id. £1 of 7 d. tucht school. J. v. d. M., Lirkshom, id., f2 of 2 <1. T. B., Anna Pautcwua, id. id. F. X. V., Zijpe, id.. kl. S. K., Barsingerhorn, Zondagswet, f 3 of 2 d. P. S., Oudesluis, Art. 453 Sn\, 14 dagen hechtenis. C. B., St. Maartensbrug, id'., 3 d. hechtenis. A. S., Schagen, id., id. H. K., J. P.. P. G., Helder, Art. 461/435, elk f 1 en 7.50 of 1 en 5 d. P.d. W., Zijpe, Art. 455, f 6 of 3 d. J. S„ Helder, Pol. Overtr., f-2 of 2 d. C. K., h.vr. v. J. K., Helder, Prov. Regl., f 1 of 1 d. C. K., Schagerbrug, Trekh.wet, vrijgesproken. J. S., :t Zand, id., 2 a f 1 of 1 d. ieder. F. IJ.. Callantsoog, Ar!. 435 3e Str., f 2 en f 10 of 2 en 10 d;. H. S., Oudie Niedorp, Motorregl., f 2 of 2 4- D. G., Koegras, jd., id. P. T., Tuitjenhom. Stoomwet f 10 of 5 d. P. d. J., tlianfe' z. b. w:. of yorblijfpl., Pol. Over Ir,, 2 a f 2.50, of ,2 dl. v. elk. M. R., Pelten, Jachtwet, f 20 en f 4 of 4 en 2 d1. Cr. d. B., Zijpe, Pol. Overtr,, f 2 of 2 d. G. B., wed. C. J., Tolken, Trekh.wet, id> J. B., Schagen, Pol. Overtr. id„ O'. B., Oudkarspel, id., f 10 lof 5 d. J. S.^ Harenkarspel, id., 2 a f 5 of 2 d. v. elk. P. B., Scliagcn, Art. 453 Str., f 3 of 3 d. A. H., Helder, Art. 42$, f 5 of 5 d. M. E. v. N., Koegras, id. id. J. R., Oudkarspel, id., id. C. S„ id.. Motorregl., f2 of 2 d. K. N., id., id., id. T. R.. Burgervlolbrug, Art. 153 Str., f 1 of 1 d. II. R., z. b. rw. of v., id.. id. J. W. D., Sdhooridarn, Motorregl., f 2 of 2 d. G. S., Schoot!, id., id. P. N.. Caillantsoog, Pol. Overtr., f 3 of 1 <1 A. P., Scha gen, Jachtwet, f 6 of 3 d. D. T., Schagen, vonnis lïckrachtigd. DRAN KBESTRIJDING Vanwege de Noord-HoJlandsche Propamnda-Co-mmis- sie van de Ncd. Ver, tot Afschaffing van Alcoh. Dranken, was gisteravond in het Noord-Hollandsch Koffiehuis, alhier, een vergadering belegd, len doel hebbende cén voorlocpjge bespreking le houden om tot oprichting van een afdeeiiivg te komen. De heer IJ. G. v. d. Veen. vooralter dier Commissie, was daartoe overgekomen Behalve hem waren 14 personen, allen geheelonthou ders aanwezig. In zijn inleidend woord wees de heer v. d. 'Veen op het doel der Nederl. Vereeniging, n!.: de openbare meerling zoo le leiden, dat zij .zich verklaart tegen de drinkgewoonten en dat verkregen wordt wettelijk verbod van drankhandel, -productie cn -invoer. Ver volgens werd besproken, hoe die vereeniging dat doel traditie te bereiken, waarvan we noemen; het verbreiden van juiste begrippen omtrent de oorzaken Van het alcoholgebruik cn zijn invloed op individu en maat schappij, verspreiden van geschriften; ijveren voor ver liet ering van den economisehcn toestand; het bevorderen van diankzuchtigeriverplegjng; het beleggen van verga deringen enz. Voorts j.s de vereen iging neutraal op godsdienstig gebied, en kan iedereen aan de venvezen lijking van baardoel meewerken; zij houdt zirih builen de politiek, YOiU'zooyer die geen verband houdt met de drankbestrij ding. De a biedingen zijn evenwel in dit opzicht vol komen vrij. Voor Schagen achtte inleider dan ook de aangewezen weg, om personen van allerlei rich tingen bijeen te brengen in ééne afdëeling; later, als de geheelonthouders in jyooter aantal waren, kon men zich 1. ge Degelijk splitsen in verschillende groepen. De min.. ïum-conlributie was f 0.75 per lid én p?r jaar. Na enkele discussies verklaren alle aanwezigen zich bereid tot een eventueel op te richten ofdeeling toe ie treden. Vooraf zal echter een openbare vergadering worden gehouden op Zaterdag 16 December jn het Noordhollands ch Koffiehuis, waar een spreker zal p- treden; voorts voordrachten en zang. De zorg voor een en ander nam de Propagunda-Commissie op zich. VROUWENKIESRECHT Vrijdagavond hield de afd. Schagen van de Ver. v. Vrouwenkiesrecht hare jaarvergadering. De rekening sloot met een kjein nadeeUg saldo. De secretaresse gaf een uitgebreid overzicht over het afgeloopen jaar. en herinnerde aan de goedgeslaagde propaganda-, en con stateerde de bloei der door de afdeel mg in het leven geroepen cursus in Staatsinrichting. I>e afd. lelt 81 loden. Tot afgevaardigde cn plaatsvervangend afgevaardigde naar uto jaarvergadering te Dordrecht, worden gekozen do dames Van Albada en Koster. Vervolgens werd do beschrijvingsbrief behandeld. Hierna sluiting. WAT IN EEN GOED VAT IS, ENZ. Wij vermeldden voor ©enigen tijd, dat de leerlingen der laagste klasse van de gemeenteschool en R. K. School alhier en die der beide bewaarscholen, die niet deel genomen hadden aan het Burgpmooslerefeest le Ber gen, nog eene verrassing wachtte. Ons werd medege deeld, 'dat die zal beslaan in eene voorstelling met de Poppenkast in de iooncclzaal van den hoer J. Vader, op Woensdag 6 December. DE SCHEPPING. De Gemengde Zangvcrceniging Euphonia, zal <p Zondag 7 Januari a.s. „De Schepping" van. Haydn uit voeren. Nadere bijzonderheden volgen. RIETGEWAS. Het rietgewas van deu polder en de banne Schagen, werd heden in 5 peroeelcn verpacht. De opbrengst be droeg f 32.75 tegen f 34 in 1910 en f 28.50 in 1909. Nagekomen Berichten. GEMEENTERAAD XOORDSCHARWOUDE. Vergadering op Vrijdag 1 December 1911, 's avonds 7 uur. Voorzitter Burgemeester Brinkman, die de vergadering opent, waarna lezing en goedkeuring rder potuien. Het suppletoir© kohier Hoofdelijken Omslag is vastgesteld op f 27.59%. Ingekomen: staat van behandelde telegrammen in October jl. ten getale van 444. Ds rijksontvanger uit Alkmaar heeft blijkens schrijven f 63.49 aan den ge meenteontvanger uitbetaald; de rijksbetaalmeester te Amsterdam f 183. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvangen het suppletoire kohier Hoofdelijken Omslag. Van de commissie ter voorziening in den toestand van de zoogenaamde Lange Balk over dering sloot, waarvan Ds. Reinders voorzitter en de heer Kostelijk secretaris is, is ingekomen een verzoek om subsidie voor deze zaak. De heeren Slotemaker, Zut en I-Ieman betoogen, achtereenvolgens, dat het feitelijk niet op den weg der gemeente Noordsohar- woude ligt, om aan de Lange Balk subsidie te ver- leenen. Met algemeene stemmen, wordt op het verzoek dan ook afwijzend beschikt. Naar aanleiding van de vraag van den arrondisse- ments-sclioolopziener naar eene verordening voor de regeling van het onderwijs, is een concept-verordening opgemaakt, die thans door voorzitter wordt voorge lezen en goedgekeurd. Hierna ging de Raad in, comité. Daarna komt het tonnenstelsel in bespreking. Daar bij merkt de heer Slotemaker op, dat, nu Broek op Langendijk en Oudkarspel het tonnenstelsel hebben verworpen, er niet veel discussie te voeren, valt. De vier Langedijker gemeenten hebben elkaar in, zake 't tonnenstelsel zoo bitter noodig en als er geen middel is, om die beide gemeenten terug te doen keeren, zal er niet veel verder over behoeven te worden be sproken. De beer Barten is tegen, het tonnenstelsel, dat hem heel moeilijk uitvoerbaar lijkt. En afgeschei den daarvan is hij er nog niet voor. 't Kan zijn, dat het een weinigje geeft tegen typhus, maar 't is nog volstrekt niet bewezen dat het tonnenstelsel een af doende maatregel, is voor bestrijding tegen de zoo gevreesde typhus. En dan de reuk, 't zou voor som migen terdege onaangenaam zijn; wat aan den eenen kant gewonnen wordt, wordt aan den anderen ver loren,. De heer Heman vindt de invoering voor onze gemeente ondoenlijk, nu de beide andere gemeenten het tonnenstelsel van de hand hebben gewezen. Als het voor alle vier gemeenten gezamenlijk ging, dan zou het zoo'n opoffering niet zjjn en wel zijn te doen. Maar ajs wij het alleen doen geeft het niet en krijgen we toch de besmetting weer. Dej heer Opperdoes is er niet voor, dat we het ai- leen doen, 't zal kostbaar zijn en niet afdoend. Met alle vier gemeenten te zamen zou spreker er meer voor gevoelen. De heer Slotemaker vindt: we moe ten er niet op ingaan. Daartoe wordt ten slotte met aller instemming besloten. Volgt een schrijven van de Gezondheidscommissie van Schagen,, waaronder Noordscharwoudö ressorteert, over het aanstellen van een keurmeester voor het geslachte vee; om dezen ambtenaar te belasten met de bewerking van de vier dorpen aan den Langedijk, benevens Sint Pancras, Harenkarspel en Warmenhui- zen. Zoo'n keurmeester zou voor f 800 voor die ge meenten wel zijn aan te stellen voor het toezicht voor zuiver yleesch. De heer V\ng meent er eerst aan te moetéh denken óf het vleeseh hier wel schade aan de gezondheid heeft berokkend; hem zijn daar geen gevallen van bekend. Waren zulke gevallen er ech ter wel, dan zou dat reden tot instelling van den keuringsdienst kunnen zijn. Voorzitter vindt het zoo een zeer groote omgeving voor dén keurmeester om te bewerken. Zou dat wel te doen zijn? De heer Slotemaker vreest ook, dat de te bewerken route te groot zal zijn. 'tZou beter gaan voor Langedijk alleen. De heer Vlug acht de te keuren hoeveelheid vleeseh volstrekt niet zoo groot, dat er een keurmeester voor moet worden aangesteld en ziet bezwaar in de aanstelling. De heer Heman meent, dat men bij de bewerking van al de aange geven dorpen door den keurmeester wel eens op dezen zal moeten wachten. De heer Barten oordeelt; we weten er nu zoo'n beetje van; 't is moeilijk om thans te beslissen. De heer Zut vindt, dat we maar eens moesten afwach ten en, kijken wat andere gemeenten doen. De heer Slotemaker vindt: er niet op ingaan. Beslo ten af te wachten en er voorloopig niet op in to gaan. Komt aan de orde het West-Fricsche waterleiding plan-, waarvoor de regeering f 40.000 beschikbaar stelde. Burgemeester Slot dacht er anders over, naar Voór- aallier mededeelt; 't zal wel in langen tijd niet 1ot stand komen, dat plan cn nu wordt er aan gedacht om te onderzoeken of Alkmaar ons kan voorzien van goed w-ater, n.l. onze vier dorpen aan Langedijk, St. Prankias en Oudorp. Wij zijn echter min of meer gebonden aan de Westfriesche waterleiding. Voorzitter vraagt of we ons daarvan zullen losmaken en zien hoever we met Alkmaar kunnen komen. De heer Slo- iemaker vindt de gegevens nog vaag, hoe zouden wij met Alkmaar slaan ten opzichte van die duurte van 't te betrekken water'? Voorzitter verklaart, het schijnt duurder, uil Alkmaar betrokken, dan 't van de West friesche waterleiding zal zijn. De heer Barten zou 't, indien het vaststaat dat het de gezondheid bevordert, goed vinden. En dün zouden de kosten naar ?ijné meening niet zoo erg zijn. De beer Vlug zou het ondoenlijk vinden, om in verband met de besproken plannen," iemand, die goed water in den regenbak heeft. <lit water af te keuren en hem te verbieden, hel te ge bruiken. Dat zou onverantwoordelijk zijn. Voorzitter geeft jn overweging, als wij nu eens aan de West friesche waterleiding schreven dat wij ons min of -meer losmaken en eeltige vrijheid voorbehouden cn dan 'ten opzichte van Alkmaar verder onderzoeken. De heer Vlug is 'd aar met voor, vooral ook, waar het 'met Alkmaar zoo beduidend duurder schijnt. Spreker zie! het voordeel van aansluiting met Alkmaar in 't ge heel niet in en wil eerst degelijk onderzoek. Besloten wordt met algemeene instemming om eerst betere ge gevens le vragen en er voorloopig niet op in te gaan. Rondvraag: De heer Slotemaker zeg!, dat de kuilen in de Spoorstraat en Dorpsstraat zullen worden nagezien en bijgewerkt. Maandag a.s. zal Smit dat zelf doen of door een geschikt man laten doen. Hierna sluiting. ONZE DIENSTBODEN. Mevrouw: Jk weet niet meer wal jc wilt. Moet ik jou soms gaan bedienen Meid: Neen, mensoh, dank je wel I Want dan er geide ik me dood. 'T WAS NOODZAAK. Rechter Zeg eens kort en goed, waarom ben je eigenlijk in dien kelder ingebroken. Beschuldigde: Och, meneer de rechter, ik zou het niet gedaan hebben, maar de kelder was op slot. BEN TREURIG EIND. Dinsdag is de 84 jaar oude George Sanger, de beken de spullebaas, vermoord. Hij had uit zijn groote onder neming van beestenspellen enz. eear goed vermogen overgegaan! en zich hahagelijk ingericht op een bui len te East Findhlcy bij Londen met een flinken lap grond er bij, waar hij vee ou paarden hield. Hij had (zes bedienden, van wie cr een hem dagelijks aan fafel voorlas. Onlangs werd de man, die 'dat deed een zekere Cooper door een ander vervangen; hij kreeg werk op het land. Dit schijnt den man naijverig cn dol tc hebben gemaakt, want Dinsdag ging hij eerst den kok met een scheermes te lijf cn trachtte hem den bals af tc snijden, wat een stijve boord "belette; toen stormde hij met een bijl de eetzaal binnen, waar de voorlezing a.an den gang was. De oude Sanger werd met bijlslagen nagenoeg afgemaakt, en ook dó voor lezer werd gewond. Sanger bezweek spoedig daarna. - Gisteren was de moordenaar nog zoek. Van Sanger wordt verteld, dat bij indertijd te Lon den een witten olifant ten toon stelde. Ook de prins van Wales de latere koning Eduard kwam kij ken. Hij vroeg Sanger of dat werkelijk een van de heilige witte olifanten was, waarop Sanger antwoord de: Hel publiek mag ik wel wat voor den mal houden, maar Uwe Hoogheid niet; het is een gewone olifant, alleen wordt hij tweemaal daag; gewit. Kroelt op L,nngondtjk. In de maand November werden aan de afslagmarkt aangeveerd 213 zak aardappelen, 434200 bloemkool, 3044400 ï'oóaé kool, 1037200 gele kool, 612100 witte witte kool, 700 bos en 5376 baal wortelen, 9455 baal uien, 30 baal en 17900 stuks bieten, 17400 rammenas en i5 waggojis wille kool. Door de groote aanvoe ren is de marktopbrengst dit jaar reeds over de twee millioen gulden, terwijl dit in vorige jaren om en bij de 1 millioen gulden bleef. EEN KERKELIJKE VERKIEZING. Tc Zuidscharwoude zijn bij de verkiezing voor twee leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gem. gekozen de heeren A. Klingeier met 53 en F. van Bergen met 48 stemmen. De heeren J. de Ruiter en Verkroost kregen 35 en 30 stemmen. Bij deze verkiezing is zeer druk gestemd, omdat het ging tegen den lieer Verkroost, die als de oórzaalc wordt gehouden, dat alhier een Boerenleenbank II is opgericht. LANGEDIJK. Voor het St. Nicolaasfeest op a.s. Maandag worden 270 kinderen van den Langedijk uilgenoodigd. Het feest belooft schitterend te worden. WAARLAND. In de Vrijdag gehouden vergadering van Bestuur met Ingelanden van den Polder Waarland is met 33 tegen 22 stemmen besloten, een sluis te doen bouwen. Met 45 stemmen werd uitgemaakt, dat de sluis bij den molen zal komen; 14 waren -er voor het Zuidelijk deel. Een belangrijke beslissing in het belang van onzen polder. (ïolhnrii. Den len December vergaderde bij den heer Rempt de ijsclub Kolhorn, afdeeling van Hollandsch Noor derkwartier. Aanwezig waren 12 leden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren, G. Blaauboer. C. Kaper en J. Kuiper. Uit de rekening bleek in kas te zijn f 266.95%. Door den afgevaar digde ter algemeene vergadering, den heer K. Klomp, werd een uitgebreid verslag uitgebracht. Besloten werd, bij goed ijs, drie verschillende wedstrijden te houden. Een voorstel tot contributieverlaging thans f 1 zal op de volgende vergadering worden, behan deld. Het getal leden is thans 66. Waarland. Door 't bestuur van Polder Waarland is de omslag voor dit jaar bepaald op f 4.50 per HA., zijnde f0.5# per HA. lager dan het vorige jaar. Burgerlijke Stand. GEMEENTE SCHAGEN. Ingeschreven van 2 9 Nov. tot 1 Dec. Getrouwd: Hendrik de Boer en Antje Wilps. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand Nov. 1911. Geboren: Jaoob, z. v. K. Langendijk m A. de Vries. Willem, z. v. H. Klaver en R. Domper. OndertrouwdGeene. -GehuwdJan Klaver, 23 jr. en Aagje de Boei', 20 jr. Overleden: Francijntje Korver, 74 jr., wed. van Jan Klaver. Antje de Beurs, 75 jr„ cchlg. van C. Brug man. Symon Leen, 70 jr., echtg. van G. Dikker. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende de maand Nov. 1911. GeborenJellje, d. v. Pieter Strijder en Neeltje Beers. Pieter, zoon van Pieter Liefhebber en Maartje Ploeger. Ondertrouwd en Gehuwd; Comells Lobregt en Geer truidia Kolk. Simon Groet en Jacoba Conielia Kooij. Overleden: Gerbrand Claij, oud 70 jaren, weduw naar van Antje Bulk. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Nov. 1911. Geboren: Cornelia Maria, d. v. Iricler Mul en Agpllia Groot. Simon Petrus, z. v. Willem Borst en Maria Ligtharl. Jan, z. v. Klaas Bart en van Neeltje Witsmeer. OverledenCatharina Borst, echtgen. van Dirk Bur ger, oud 49 jaar. Wilhelmus Blankendaal, z. v. Jan Blankendaal en v. Catharina Ktruijer, oud 3jt\ Lcvenl. aangeg. kind van het Vrouwelijk geslacht van Willem Kriller en Trijntje Kriller. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Marktberichten. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUDE, 1 December. Gele nep f 3.80 a f 3.90. Drielingen f 3.80 a f 4 Grove uien f 4 a f 4.20 per 50 KG. Roode kool f 14 a f 15. 2e soort f 11 a f 13. Kleinere f 3 a f 8. Gele kool f 12 a f 13. 2e. soort, f 9 a f 10.50. Klei nere f 3 a f 8 per 1000. NOORDSCHARWOUDE, 1 December. Bloemkool le soort f 8 a f 10.50. 2e soort f 1.5« a f 2,50. Roode kool f 5 a f 15. Witte kool f 8 a f 15. Gele kool f 6 a, f 12. per 100. Uien f 4 a f 4.2« per 50 KG. 2 December. Bloemkool le soort f 8 a f 10. 2e soort f 1 a f 2. Roode kool f 7 a f 15. Witte kool f 5 a f 10. Gele kool f 5 a f 10 per 100. Uien r 4 a f 4.30. per 50 Kilogram. ALKMAAR, 1 December. Kaas. Kleine fabriekskaai f 39.50, kleine boerenkaas f 39, commissie 40, middelbare f 10.50. Aangevoerd 215 stapels; wegende 108843 K.G. Handel vlug. Heden werden Ier graanmarkt aangevoerd 1082 II.L. Tarwe f 6.90 a 7.50, rogge f:6.40 a 6.80, gerst f 6.20, gerst chev. I 6.75 a 7.10, haver f 4.25 a 4.50, bruine boonen f 16.50 a 19, citroen id. f 17 a 18, duiven id. f 10.20, witte id. f 21 a 23.50, kar wij zaad f 12, erwten groene f 16 a 23,50, grauwe f 20 a 23.50. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Decembei; Reuzcnbloemkool f 8 a 13.20, 2de soort f 2.90 3.20, roode kool f 7 a 16.20, gele kool f 6 a 15.60. witte kool f 7 a 16 per 100 stuks, wortelen f 1.75 a 1.90. uien f 4 a 4.-10 per baal, rammenas f 9.70 per 1000. ALKMAAR, 2 December. 13 Paarden f 70 a f 150. 11 Koeien f 160 af 300. 85 Magere schapen f 12 af 20. 29 Nuchtere Kal veren f 8 a f 22. 14 Magere Varkens f 16 a f 28. 112 Biggen f 8 a f 13.50 per stuk. Kipeieren, f 9 a f 9.50 per 100. Boter f 0.65 a f 0.82% per kop.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2