tot vcrhoogiug. De heer Slot is het volkomen mot \-oorzitter eens. «n zag het adres liever voor kennisgeving aangeno men. Verleden jaar hebben we het er al over gehad, zegt spreker, en Ik vind, dat het zoo iets van dwin gen vvegkrijgt. zij hebben kleine gezinnen, een groo- ten tuin, waar heel wat uitkomt, en wat betreft de genotmiddelen, die moeten dan maar wat besnoeid worden, want ik geloof niet, dat de gemeente daar voor behoeft te verhoogen. Het advies van B. en W. wordt nu algemeen goed gevonden. Daar de schoolopziener in het arrondissement Alk- maaj ^iiet in 't bezit is van een raadsbesluit dezer gemeente, bepalende den leeftijd, waarop de kinderen tot de openbare school worden toegelaten, vraagt hij of «dat is bepaald en zoo niet, dat dan te doen, en ca.'ir Ged. Staten ter goedkeuring te zenden. 'Voorzitter zegt. dat er 2 jaren geleden pogingen 74j.11 aangewend, die leeftijdsgrens te bepalen op 5 jaar en, 4 maanden, wat echter door Ged. Staten niet werd goedgekeurd. Voorgesteld wordt nu die te be palen op 5 jaar en 6 maanden. Goedgevonden. Van den heer P. Heneweer, gem.-veldwachter, is een adres ingekomen, waarin adressant zegt, dat, toen hij als bode werd aangesteld, de instructie hiervoor item word voorgelezen, welke echter doelde op het oude raadhuis. Nu dit nieuwe raadhuis grooter om vang heeft, verzoekt hij voor de meerdere werkzaam heden een evenredige vergoeding. B. en W. vinden, de verhooging niet ongewenscht «n stellen dan ook voor, met ingang van 15 Mei 1911 f 25 verhooging te geven, het alzoo brengende van f 140 op f 165. De heer Slot ziet ook in, dat er meer werk'is en vraagt of voor dat loon ook het plantsoen, de stoep, grintpadden enz. in orde gehouden moeten worden. Voorzitter zegt van 't plantsoen niet. De heer Glas vraagt of de groote schoonmaak ook hieronder begrepen is, waarop voorzitter antwoordt, dat die apart wordt betaald. De heer Glas noemt het een groot verschil, het oude en het nieuwe raadhuis. Voorzitter zegt: Dat ben ik met u eens, maar er staat dit tegenover (en dat dient wel in overweging genomen te worden), dat het materiëel in 't onde, hoven was, de verschillende vergaderingen van de gemeente, van B. en W. en van het Armbestuur wa ren steeds boven, zoodat het daar telkens moest wor den schoon gemaakt, terwijl we hier maar 6 7 ver gaderingen in 't jaar en een paar trouwpartijen heb ben, zoodat het werk zoowat tot beneden blijft be perkt. De heer Schermerhom zegt, hoewel iets tegen instructies hebbende, 't toch wel wenschelijk te vin den er in te voegen, dat het plantsoen erin begre pen is, anders zou men daar misschien niet gemak kelijk iemand voor kunnen vinden, terwijl men dan nu verzekerd zou zijn, dat het in orde blijft. Het voorstel van B. en W. wordt nu goedgevonden. B. en W. stellen voor het salaris van den opzichter op de Bouw- en Woningverordening te verhoogen met f 15 en te brengen op f 40, met ingang van 1 Januari 1912. Hiervoor zal hij dan een paar maal meer moeten kijken, b.v. bij het begin, later nog eens een paar maal en bij de eindschouw. Goedgevonden. Voorzitter zegt, dat door verandering van het pen ningmeesterschap van het Algemeen Militair Tehuis, de bijdrage, die in 1909 door den Raad werd toege staan aan die inrichting, nog steeds niet geïnd was. Dezer dagen nu werd er een quitantie gepresenteerd, <lie natuurlijk geweigerd werd. B. en W. vragen nu machtiging, om dit vuit den dienst 1911 te voldoen, daar de rekeningen 1909 en 1910 reeds zijn goedge keurd. Goedgevonden.. Thans wordt overgegaan tot benoeming van een -Armvoogd, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1912 van den heer Jb. Strooper. De aanbeveling door B. en W. aangeboden, luidt: 1. Jb. Strooper, 2. C. Blom. De heer Jb. Strooper wordt met algemeene stemmen herkozen, In de vorige vergaderingen werd besloten tot reor ganisatie van de brandweer. B. en W. hebben een ver ordening opgemaakt, welke artikelsgewijze wordt be handeld. Na eenige op- en aanmerkingen wordt ze als zoodanig vastgesteld. De heer Kuiper zag aan 't slot graag bepaald, dat in geva,l van nood Wijk I, St. Maarten, de hulp van St. Maartensbrug mag inroepen, Eenigenburg die van Burgerbrug, Stroef. 'die van Dirkshorn en Groenveld «0 Valkoog die van Schagen. Voorzitter wensehte dit niet in de verordening te zien opgenomen, maar stelt voor om de toestemming van de omliggende gemeenten te laten drukken en dan bij de verordening te voegen. Goedgevonden. B. en W. stellen voor de volgende brapdbluselimid- a f 25 per stuk ongeveer; ladders voor plm. f 25; Gelen aan te schaffen:«2 zeilen,, groot f> a 6 meter, •een zestal emmers, alzoo tot eeu gezamenlijk bedrag "van f 90 en dan een begin te maken met Eenigen burg, terwijl wanneer het volgend jaar de financiën het gedogen, deze middelen ook voor de andere wijken •aan te schaffen. De heer Kuiper zegt, dat een dergelijke manier eer. heele uitgaaf vordert, en hoewel ik het alleszins «billijk vind, dat er begonnen zal worden met Eeni genburg, als zijnde de meest verwijderde wijk, zie ik èr ioeh veel bezwaar in. Reeds direct zullen we het onderhoud krijgen, en wat doe je met 2 zeilen van 6 meters lengte, dus 12 M. lang met elkaar. Spreker zou gaarne zien,, dat er werd bepaald dat de men- schen hunne kleedcn uitleenden en dat eventuëele schade door de gemeente zal worden vergoed. Voorzitter vindt die 2 zeilen voldoende, want, zegt •spreker tot den heer Kuiper, u zult het met mij eens zijn, dat bij het uitbreken van brand niet direct eer» heele zijde in brand staat. Het is wel een heele uitgaaf voor de gemeente, maar dat leentjebuur spe ler" daar zou ik niet voor zijn, de eerste twee jaren zal dat goed gaan, maar later zijn de zeilen niet au eer voorhanden, en dan zou men in geval van nood «- mede zitten. Ik heb van harte de reorganisatie der brandweer toegejuicht, want de buitenwijken zijn tot nog toe al stiefmoederlijk met brandbluschmiddelen bedeeld, terwijl Sint Maarten een spuit heeft en de buitenwijken daar toch ook aan betalen en zouden •die mensehen in geval van nood dan met leege han den moeten staan! Neen, ik vind, wanneer wij iets willen doen, laten wij het dan ook goed doen en daar om ben ik het niet met den heer Kuiper eens. De heer Slot is het niet met voorzitter eens, hij «cht het met geleende zeilen zeer goed uitvoerbaar en zou wel eens willen zien, dat het feilde, en dan, •wanneer het niet ging, dan zou men nog tot aanschaf fing kunnen overgaan. Dt heer Glas zou het wel met den heer Kuiper «eens zijn, wanneer Sint Maarten geen spuit had. maar nu dat wel 't geval is, komt men er toe om te zeggen dat de buitenwijken dezelfde rechten hebben. Voorzitter is het n,ie-t met den heer Slot eens, om «erst met geleende zeilen te probfeeren, dat zou zijn: als het kalf verdronken is, dempt men den put. Het voorstel van B. en W. wordt nu met vijf tegen twee stemmen aangenomen. Tegen stemden de hee- ren Slot en Kuiper. Hierna sluiting. 8T. PANKRAS. De handel in huiskool zet zich dit jaar in met flinke prijzen, wat geheel in overeenstemming is met de hooge prijzen der zomerproducten. Zoo verkocht dezer dagen een bouwer zijn hoeveelheid gele kool, groot 22000 stuks, alle soorten tegelijk, voor f 12.50 per 100 stuks. Voor roode kool werd de 4 soorten 1-7 gld. verkregen. BILJARTEN. Uitslag der biljart-match tusschen Burgerbrug en Petten, gehouden op Zondag 10 December 1.1. te Pet ten. De spelers van Burgerbrug behaalden de volgen de punten: P. M. Visser 88, W. Eriks 100, Joh. Bruin 100, K. Bos 100, J. Bestemau 100, G. Delver 100, J. Hart 72, J. Besteman 26, W. Eriks 100, Joh. Bruin 100, K. Bos 100, G. Dolver 100, J. Hart 9G. P. M. Vis- ser 90, W. Erllts 46, Joh. Bruin 100, K. Bos 100. Totaal 151S. Det spelers van Petten behaalden de volgende pun ten: HS. Eriks 100, Jn. Bellis 60, C. W. Groot 86, A. de Vries 54, \V\ do Beurs 88, D. Purmer 70, Jb. Bellis 100, H. S. Eriks 100, W. de Beurs 68, Ju. Billis 74, C. W. Groot 70, A- d6 rT'vies Bd. D. Pur- taer 100, Jb. Bellis 100, H. S. Eriks 100, W. de Beurs 60, Jn. Bellis 54. Totaal 1338. - nieriiiüiii I J.l. Zondagmorgen nam de voorganger der Evangeli- 1 salie, de heer J. Dijkstra, in t gebouw Rehoböth al- jscheid vun zijne gemeente. Tot tekstwoorden had hij. gekozen: Maleudn 3, vers 0 ,,\Vant lk de Heer woru j niet veranderd, daarom zijt gij, o kinderen Jacobs niet j verteerd Na t beëindigen der rede, zong de gemeente op verzoek van den voorzanger, den scheidenden leeraar 'l laatste vers van Psalm IJl: „Dat 's Hceren zegen op u daal' toe. Ken groote schare woonde de plechlig- 1 heid bij. I Wl KRINGEN. I Voor rekening van lj leden onzer onderaideeling der V. P. N. werden j.l. Vrijdag op de Amsterdamsche i eiercnveilmg geveild 530 stuks eieren en 17 stuks pluim- D|e prijzen waren zeer goed en varieerden voor de I )eieren van f 5.10 tot en mot f 10 per 100 stuks. En I voor hel pluimvee van f 0.31 tot en iruet f 1.43 per stuk. De loden zullen voor do eieren aan schoon geld per iK.G. f 1.37 ontvangen. Dat is voor eieren van 15 in een K.G. 9.13 ct., 1G in een K.G. 8.56 ct 17 in «een K.G. '8.05 'üt., 18 in een K.G. 7.61 .ct.',, 119 in een K.G. 7.21 at., 20 in een K.G. 6.85 et., I Aan «die yeilingj jus veel vraag naar zware eieren en 1 jong en oud' slaahtgevogclle. I ZUIDSCHARWOUDE. I Tot ouderling is alhier herkozen de heer D. Kaay, die deze betrekking nu 30 jaar bekleedt. ZIJDEWIND. Door de rederijkerskamer „Ons Genoegen" alhier. is in studie genomen „De Giftmenger of het offer eens Vaders", dramatisdhe schots in 5 bedrijven door J. Broek - hoff en een nastukje, getiteld: „Jochem Pezel, wat ben je voor 'n ezel." I W ARMENHUIZEN. I De Zondag j.l. door de Zangvereeniging „Varia" al hier in het lokaal van den heer C. de Geus Az. gege ven uilvoeiing, kan weer goed geslaagd heeten. De verschillende zang- en voordrachlnummers liepen goed van stapel, terwijl ook het blijspel: „De weduwe Kan sen" in den smaak viel. Door ongunstig weer, gelegen heden in den omtrek enz., was de opkomst niet zoo groot als men dat bij „Varia" gewoon is. KRENTENBOLLENWEDSTRIJD. Zondagavond j.J. had ten huize van den heer O. Schermer te Hoogwoud de jaarlijksche kolf- en bil jartwedstrijd plaats. Aan eerslgenoemden wedstrijd na- men 13 personen doel. Gespeeld werd 2 seriën met voorgift: le prijs H. de Boer met 93 punten, 2e prjs J D. .Mulder met 86 punten voorgift. Aan den biljartwedstrijd namen 22 personen deel. Dc uitslag daarvan was dat de le prijs werd behaald door A. Breed en de 2e prijs door W. Vijn. i HOOGWOUD. I Zondag j.l. had alhier de tweede vrije stemming j plaats voor de verkiezing van een Notabel. Uitgebracht i werden 61 stemmen, waarvan op den heer J. Bree- baart Dz. 23, op den heer D«. Saai 29, en op den heer D. Schermer 8 stemmen, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. Herstemming alzoo tusschen de hee- ren J. Breehaarl Dz. en D. Saai. öO-JARIG JUBILEUM. Het was Vrijdag j.l. een belangrijke dag voor Nut en Genoegen te Aartswoud. 's Avonds zou namelijk feestelijk herdacht worden, dat de heer H. Lak, 50 jaren lang de betrekking van bode voor het Nut had waargenomenBij hot binnentreden van de zaal van den heer Keijzer, kreeg men direct oen Iteéstélijkén indruk, het lokaal was versierd met vlaggendoek, terwijl smaakvol groen de wanden en ook de feeststoet van den jubilaris versierde. In hartelijke bewoordingen werd de jubilaris, een man van 82 jaar, door den voorzitter, don hoor Jn. Koorn Dz. locgesprolfen en hem dank gebracht voor de trouwe opvatting 'van zijn betrekking', terwijl aan hem namens de leden oen passend geschenk word aan geboden. Het verdere van Gen avond werd op hoogst ge zellige wijze doorgebracht, waartoe allen hun best heb ben. gedaan. Hel was dan ook later dan gewoonlijk, dat de voorzitter den (hamer liet willen. Hel is voor den ouden eenvoudigen heer Lak eeai onvergetelijken avond geweest. Als dank voor zijne ver diensten werd hem het eerelidmaatschap der verceni- ging aangeboden. BURGERBRUG. Op den 2en Kerstdag zal de Herv. Kerk alhier ver sierd worden met oen kerstboom, waaromheen de kin deren der Zondagsschool kerstfeest zullen vieren. VEENHUIZEN, O. NIEDORP. Ons Zanggezelsahap gaf Zondag j.l. eene uitvoering bij den heer P. Groot. De vereeniglng toonde, dat men juist niet altijd groot in ledental moet zijn om goe den zang tc leveren. Volgens de aanwezigen werden de liederen door het kleine koor zuiver en goed gezon gen. De operette Klaas en Trien viel zeer in den sinaak. Een gezellig bal- sloot den avond. VEENHUIZEN, OUDE NIEDORP. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Ge meente te Veenhuizen zijn op Zondag 10 Dec. gekozen tot gemachtigden inzake het beroepingswerk de heeren D. Appel, C. Appel, P. Blauw, C. G«aet, A. Krijgsman, J. .Moeijes, D. behagen en J. Smit. SCHAGERBRUG. Zondagavond had in het café van den heer Jb. Tuinman alhier de opvoering plaats van Francheniont de .Marskramer, operette in drie bedrijven, door de Zangvereeniging Euphonia, directeur de heer Dartillact van Trighl. De zaal was geheel bezet. Toen het scherm voor de eerste maal werd gehaald, was het eene bij zondere aardige verschijning; vooral de dames had den zich veel moeite getroost, een prettigen indruk' teweég te brengen, door de aardige costum.es, die zij zich hiervoor hadden aangeschaft. Het geheel maakte een netten, beschaafden indruk. Het leek ons toe dat, zeker omdat het de eerste keer was, dat men zich hier aan hel opvoeren eener «operette waagde, de debutanten in het begin nog al last van zenuwen hadden, spoedig evenwel kwam men die te boven en reeds in het tweede bedrijf was liiervan niets meer le bespeuren. Over het algemeen was de zang bijzonder aardig, de beschaafde uitspraak en voordracht vielen in hooge matei te 'roemenDit is op het platteland zoo vaak de groote moeilijkheid, 0111 zich eenigszins beschaafd uil te drukken. Hel viel ons op ,ert deed ons goed te zien én te hooren, dat men hier die moeilijkheid te boven was gekomen; liet is ongetwijfeld leen van de hoofdfactoren van het al of niet slagen eener op voering. Het behoeft niet gezegdi, dat er door de een beter dan door de ander werd voorgedragen en gezon gen. Wij zullen ons onthouden van het noemen van namen, die, naar mi/i mcening, zich dezen avond bijzonder verdieinsteiijk !hebben gemaakt. Doch een woord van hulde dient te worden gebracht aan den heer Van Tright, die het unet «clcze kleine kudde zoover heeft weten le brengen, dat allen, ik zou bijna durven zeg gen zonder uitzondering vol lof waren over het geheel. We hopen, dat het voor de vereeniging een spoorslag moge zijn om in het volgende jaar, de inwoners van Zijpe, weer een dergelijken genot-gelijken én kunslvol- len avond te verschaffen. WINKEL. Dc door den heer Woiss, predikant bij de broeder gemeente tc Zcisl voorgenomen tentoonstelling van het Zendingsmuseum, had Zondag en Maandag plaats op de bovenzaal van het café van den heer J. Vijzelaar. Op «ie tentoonstelling waren bijeengebracht pl.m. 200 verschillende voorwerpen, allen betrekking hebbende op het leven van de inboorlingen- dei 11a tc noemen landen, *op hun geloof, hun arbciu «1 hunne verdediging (wa pens,., vervolgens 80 platen en 50 piiotograpnièn, ook allen betrekking hebbende op in die lanuen bestaande toestanden cn oortbiengsclen. Genoemde voorwerpen zijn aangebracht uil Laorada en Aluska ^Indische Es kimo si uil Suriname en de West-Indische eilanden, iieihesda (de kolonie der mclautsehcn), Zuid- en Duitsch-Oosl Afrika, Tliibct en Noorü-QuoenslandDe gebruiken der negers en Eskimo's weiden door den, spreker uiteengezet, en door het aanwezig zijn dei- daar op betrekking nebbende voor wei pen, duidelijk gemaakt. Meermalen heelt het ons verbaasd dat, hoe onbeschaafd die bevolking ook moge zijn, of geweest zijn, ze toch zeer vernufug konden zijn. Zie slechts om eens iets te noemen, de middelen die de Eskimo aanwendt en gebruikt 0111 zeerobben te vangm, de wijze waarop de l'lubetaan zijn huiselijke orde en regel aangeeft, dooi zijn lepels, waaraan zijn stamverwanten weten, de plaats van den man en die der vrouw, het handwerk van de Afrika-negers, als mandjes, wapenscliilden enz., hun snijwerk, kortom het geheel is interessant geweest. De vernalen van hunne gebruiken echter deden ons toch een «ogenblik gevoelen, 110c een gevaarvol en moeilijk werk hei is, het zendingswerk onder die volksstammen, en wat het niet een volharding gekost zal hebben om al die duizenden, «die er nu zijn, het Christendom te doen aannemen. Er was zeer voel belangstelling voor de tentoonstelling. Zondag, toen de heer Woiss zelf sprak, zijn er pl.m,. 200 bezoekers geweest en Maandag, toen ds. JNieuwburg de uitlegging op zich hadl genomen, word er door verschillende onderwijzers met nunne leerlingen gebruik van gemaakt. De belangstelling voor deze tentoonstelling, heeft Ds. Nieuwburg doen besluiten, om binnen eenigen tijd op gelijke wijze een tentoonstelling te houden van de voor werpen, door hem bijeengebracht voor de vorming van een bijbelmuseum. WINKEL. Door Molenmeesters en stemgerechtigde Ingelanden van den Nederlandspolder, is op de op 9 December j.l. gehouden stemming herbenoemd do heer G. Vis te Winkel. - Wteringemaard Vergadering van de „Wieringerwaarder IJsclub" op Maandag 11 December 1911, ten lokale van mej. de wed. Boon. Aanwezig 8 leden. Door ongesteldheid van den voorzitter neemt de heer K. Zijp diens functie waar. De notulen worden goedgekeurd. Punt I der agenda is: het verkiezen van 3 be stuursleden voor de aftredende heeren R. C. Blaau- boer, A. Sleutel en A. de Carpentier. Door stem ming worden aangewezen de heeren D. Jans, D. Sleu tel en A. K Kapn. Hierna punt 2: Verslag werkzaamheden. Dit is, aangezien er geen winter is geweest, zeer kort. Hier- j na wordt door den heer Zijp verslag uitgebracht over de Algemeene Vergadering, gehouden te Zaandam. Volgt rekening en verantwoording van den penning- j meester, deze wordt nagezien door een commissie j van 2 heeren, ,R. Kaan en A. K. Kaan. Ze wordt in jorde bevonden en den penningme«ester dank gezegd i voor zijn uitmuntend beheer. De uitgaven bedroegen ,f 20.02%; de ontvangsten f 309.78, alzoo een batig .saldo van f 289.75%. Aan de orde punt 5: Benoe- I ming plaatsvervangend afgevaardigde naar de algem. j vergadering te houden op Dinsdag 26 December te Amsterdam. Gekozen de heer K. Zijp. Punt 6. Be- spreking werkzaamheden. De heer A. K. Kaan stelt voor ,de werkzaamheden, die vorige jaar niet zijn uitgevoerd, opnieuw op hét programma te plaatsen. De vergadering besluit later dit punt naden te be spreken. Bij de rondvraag zegt de heer R. Kaan in 't on zekere te verkeeren, of de IJsclub verplicht is, zoo spoedig mogelijk een baan te maken, langs welke men uit de gemeente kan komen. De beer A. K. Kaan versterkt deze vraag door te zeggen, of 't niet go.d zou zijn,, dadelijk wakken af te zetten en ge vaarlijke plaatsen aan te duiden. De heer Zijp be antwoordt beide vragen bevestigend en zegt, dat cr een persoon voor dergelijke werkzaamheden wordt aar gesneld. De heer De Carpeiitier vraag:., of er niets aan te do« n is, om stuk varen van het ijs tegen te, gaan. De beer Zijp meent, hieromtrent geen besluit te kunnen no nen. Volgen, uitgebreide discussiën. De beer Sleutel z%t, dat he^ 1'o'üerbestuuv iK-ei'L besloteu, «lat bij. e«;n jjsdikte van geen scteh» in«eir 111 ónzen Pol der mag varen. Bedankt als lid hadden een zevental pe sonen. Hierna dankt, de heer Zijp de aanwezigen voor de opkomst en hoopt, dat de winter ons dezen keer n,iet zal teleurstellen. Volgt sluiting. ON DER WIJS-BELANGEN. In de gisteren te Zuidscharwoude gehouden verga dering van de afd, Heerliugowaard en omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers werden breedvoerige besprekingen gehouden over toestanden te St. Pan- cras. Met algemeene stemmen werd besloten een on derhoud aan, te vragen bij Burg. en Weth. om de zaken nader toe te lichten of nadere inlichtingen te verkrijgen. De heeren S. Brugman en J. du Burck werden als commissieleden aangewezen. Van het gemeentebestuur te Noordscharwoude was een verordening op de salarisregeling der onderwij zers ingekomen, waarvoor de voorzitter zijn dank be tuigde. In verband met een schrijven van bet Hoofd-, bestuur, om aan alle Dagelijkscbe Besturen van ge meenten het verzoek te richten de hoofden van scho len uit te noodigen 'n nieuwe vacantieregeling te ont werpen, werd besloten, dezen op de in de volgende maand te houden vergadering der Prov. Propaganda- commissie nader te bespreken. Tot afgevaardigde naar de Alg. Verg., den 28, 29 en 30 December te Arnhem te houden, werd gekozen de heer Du Burck, die echter wegens drukke werk zaamheden moest bedanken. In zijn plaats werd de heer Gv A. Aalderink te Heerliugowaard gekozen, en toe diens plaatsvervanger de beer M.W. van der Horst te Oudkarspel. Beiden namen hun benoeming aan. Wegens 't vergevorderde uur kon de beschrijvings brief niet meer worden, behandeld. BREEZAND. Bij Koninklijk bcsluil van den 22slen November zijn goedgekeurd de statuten van de Melkleverancders-ver'- eeniging: „Gelijkheid; ejn Eendracht zij ons streven", welke vereeniging gevestigd is te Anna Paulowna. MOORD. Te Tilburg is Zondagavond zekeren Zebregs bij een Uvist met twee vrienden van hem, genaamd Van de Loo en Wijters? met een m#s doodgestoken. Met hun drieën waren zij heel den avond uit, tot zij om half elf in een café twist kregenDe verslagene was een 20-jarige fabrieksarbeider. WijIers en Van de Loo zijn gearresteerd1. ONGEVAL. Men meldt uit Den Helder: In den nacht ,van Zaterdag op Zondag' heeft aan boord van het wachtschip te Willemsoord een ongeluk- plaats gehad'. De matroos, die in de mast de wacht had, is daar uit gevallen en na eerst op hel tentdék terechtgekomen te zijn, j-op een buiten boord liggend vlot gevallen. Zoo Spoedig mogelijk naar het Marine-hospitaal ver voerd, bleek de ongelukkige bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. BARSINGERHORN. Dè openbare uitvoering- der jongensafdeeling van, de Gymnastiekvereeniging „De Westfries", jongstle den Zondagavond ten huize van den heer Scheringa gehouden, is in allen deelo naar wensch geslaagd. Do heer J. Schenk Az., leider dezer jonge gymnas ten, kan, verzekerd zijn van bet gewensebte succes, waarmede bij het werk van zijubroeder heeft overge nomen, om ,,De Westfries" in stand te houden. Goed zoo! De ouders der leerlingen en andere belangstel lenden hebben veel genoegen gehad 111 de uitvoering der vrije- en ordeoefeningen en de werKzaamheden aan de werktuigen, zoo doelmatig gerangschikt voor eerstboginnenden. Ter afwisseling vermaakte de hr. D'Hont op het programma genoemd: Humorist van den Helder, het publiek met zijne voordrachten onder pianobegeleiding. SPOORPLAX EN MARKT. Openbare vergadering der tuinbouwvereenigingen „Landbouwbelangen" te Noordscharwoude; ,,De Een dracht" te Oudkarspel; ..Nieuw Leven" te Heerhügo- waard; „Waarland en Omstreken", „Samenwerking" te Harenkarspel en de Tuin,bouwvereeniging te St. Maarten ,op Maandag 11 December in, het lokaal van den beer S. Brommer te Dirkshorn,. ter bespreking vau een spoorplan en marktplaats naar en aan de Wulversloot. De vergadering wordt geopend en, geleid door den heer S. Brugman, voorzitter van Nieuw Leven te Heer hugowaard, die de besprekingen inleidt. De heer Burger, voorz. van Samenwerking, zegt, dat het schrijven, 'twelk hij heeft ontvangen aan gaande het nieuwe plan, wel in een bestuursvergade ring is behandeld, doch nog niet in eene algemeene vergadering. Voorts denkt hij wel. dat de leden vau Samenwerking- niet zouden sympathiseeren met het nieuwe spoorplan, doch speciaal het oog gevestigd heb beu op de te verwachten markt te Warmenhuizen. De heer Kliffen zegt, dat dit van het bestuur van, Samenwenking niet correct is; hij gelooft dat er on de r de leden, te Harenkarspel wel belangstelling voor de zaak is; jvaarop de heer Bulder zegt, dat niet alle bouwers lid van, Samenwerking zijn, doch dat Waarland en Omstreken, een vereeniging op zich zelf is en deze wel belang bij het nieuwe plan heeft. Spreker had echter meer het westelijk deel der ge meente op het oog; de bouwers in dit deel kunnen met hun producten veel gauwer naar Warmenjmizen dan paar Noordscharwoude. De voorzitter koesterde echter geen groote ver wachting van de markt te Warmenhuizen, in ieder geval verwacht hij door samenwerking van, deze vereenigingen eepe groote centrale markt te Noord scharwoude tot stand te brengen. De heer Doekes brengt in het midden, dat dit reeds de derde keer is, dat men met een dergelijk spoorplan voor den dag komt, maar hij gelooft, dat hier evenmin als de vorige maal iets van terecht zal komen. Waarop de voorzitter antwoordt, dat het nu onder geheel andere omstandigheden weer geprobeerd wordt; toen men het den vorigen keer opwierp, had men niet de medewerking van de vereenigingen aan den Langedijk; daar had men geheel andere plannen, die echter niet verwezenlijkt zyn geworden. De heer Kuiper, St. Maarten, door dep voorz. ge vraagd, blijkt persoonljjk een voorstander van het plan te zijn, het plan, is echter door omstandigheden nog niet in een algemeene vergadering behandeld kun pen worden, doch hij belooft op de eerstvolgende le denvergadering bet punt wel te zullen verdedigen en gelooft dat het grootst aantal leden wel voor het plan zal te vinden zijn- Voorts vraagt de heer Kuiper, of er al een vast plan bestaa,t, waar de commissie mee voor den dag kau komen, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit nog niet het geval is, aangezien zij het beloop dezer vergadering wilde afwachten. Daar niemand meer het woord verlangt, aangaande deze kwestie, wordt door den voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen voor de genoeg- lijke en aangename discussiën van dezen avond, de vergadering gesloten. IN- EN UITVAL VAN HET HANDELSBLAD. Gehoord voor het Zaandamsche standbeeld van Tsaar Iteiter De boerin uil Noord-Holland: „Wat stelt den dien voor?" l>e boer idem:, "haar man: „Tsaar Peter, die uit Rusland hier zooveul als kommensaal lag." 'l'elegrafisch Weerbericht 12 DECEMBER. Toenemepde tot "krachtige zuidelijke tot zuidweste lijke wind, betrokken met regen, later wellicht opkla rend. Iets zachter. Staatspensionneering. W1E1UNGEN. L.l. Zaterdagavond lüeld. de afd. Den Oever van den Bond .voor Slaatspensionneeiing, eene bijeenkomst ten huizo van den heer D. Lonl. Als spreker zou cptreden Ds. II. Bax en zou de Zangvereeniging „Excelsior" ook hare medewerking' verleenen. Maar daar behalve de burgemeester, de spreker, de leden van „Excelsior" mei hunne dames en de pers, geen publiek meer aan wezig was, werd besloten de bijeenkomst niet door te. laten gaan, wat zeker wel jammer was voor den spreker en de andere dames en heeren, die zich dé moeite getroost hadden doch geen belangstelling onder vonden. Maar. eindgood al goed, zoo ook hier, de burgemeester stond een paar uurljes bal toe, zoodat dc weinig aanwezigen zicui toch goed vermaakten. Als bijzonderheid dient wel vermeld, dat het be stuur van de afdeeling Den Oever ook niet tegenwoor dig was. lioliiorn. Den 9den werd te Kolhorn een Qpenbare vergade ring gehouden van de afdeeling van dep Bond voor Staatspensionneering. De opkomst was (het zeer on gunstige weer in aanmerking genomen) goed te noe men. Als spreker trad op de heer W. de Boer te Den Helder, vroeger alhier. Voorgedragen werden twee gedichten van Mr. G. Vosmaer, nl. Sigwart Kern- per en Toewijding. De voordracht dezer verheven ge dichten was prachtig; de uitgebreide toelichtingenen verklaringen, alsmede de vergelijkingen der moraal, met thans bestaande idealen en toekomstbeschouwin- gen, waren helder en duidelijk. Het geheel was in hooge mate boeiend te noemen. Nog een andere voordracht, eigen werk, werd ten beste gegeven, welke -eveneens In den smaak viel. bet publiek was een gehoor; een speld had men kunnen hooren vallen. Voor en na de voordrachten werden een paar zang nummers ten gehoore gebracht door de gemengde zang vereeniging „Kolhorn". De luide bijvalsbetuigingen waren 't bewijs, dat ook deze medewerking op prijs werd gesteld. Nog werden een paar gedichten, meer rechtstreeks de noodzakelijkheid van ouderdomsver zorging aantoonende, ten beste gegeven, door eender opgekomenen, dep heer Hauwert van Wieringerwaard ook hem vielen warme en welverdiende tevredenheids betuigingen ten deel. Een en ander bijeen zij 't duidelijk dat de avond, in elk opzicht eene welgeslaagde kan heeten, ep dat dankbaar en in hooge mat<e voldaan ieder huiswaarts keerde. Ook spreker, zangers en zangeressen, welke alle geheel belangeloos optraden,. Marktberichte n AMSTERDAM, 11 December. Ter veemarkt waren bedien aangevoerd: 235 vetle koeien, waarvan do prijzen waren: le kwal. 84 a 86 cl., 2e kwal. 76 a 82 ct., 3e kwal. 68 a 76 ct. per K.G., 120 melk- en kalfkoeaen f 190 a 330 per stuk, 38 nuchtere kalveren f 12 a 18, 7 schapen f 24 a 28 per Sluk, 500 vette varkens le kw. 51 a 53 ot„ icL 2e en 3e kwal. 19 a 51 o!., Overz. en Geldi le kwal. 51 a 53 ot., idi. 2e en 3e kwal. 49 a 51 ct., per K.G. ALKMAAR, 11, December. Aangevoerd; 35 vette kalveren f 40 a 130, per pond f 0.90 a 1.10. 28 nucht. kalveren f 8 a 23, 896 scha pen f 20 a 29, 242 vette varkens f 0.42 a 0.56 per K.G., 14 magere id:. f 16 a 21. BROEK OP LANGENDLJK, 11 December. Reuzenbloemkool f 7.60 a f 10.70. Roode kool f 7 p f 14.40.. Gele kool f 6 a f 14.10. Witte kool f7 a f 15.80 per 100. Wortelen f 1.45 a f 1.50. LMen f 3.80 a f 4.30 per baal.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2