AUtitti Nieuws- OINA Cacao Goede Waar weinig geld— Dinsdag 23 Januari 1912. SG1ACEB 56ste Jaargang. No. i.'iS. COURANT. Kilo bus f 1,50 ra0.80 j*0.4272 O 0.18 Probeert U eens een busje RVAN HOUTEIN'S en gij zult versteld zijn over de uitstekende/ kwaliteit in verhouaingtot den prijs. Eo kendmakinyeRi RIJKSKEURING DEKHENGSTEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Brengen ter algemeene kennis: lo. dat de gewone Rijks-voorjaarskeuringen van tot dekking "bestemde hengsten in 1912, voor zooveel deze provincie betreft, zullen gehouden worden te Haarlem, op DINSDAG 20 FEBRUARI 1912. 2o. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter" keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan tenminste drie weken vóór de keuring vrachtvrij een schriftelijke en on,derteeken,de aangifte te zenden aan den Secretaris der provinciale regelïngscommissie (den heer P. OLIJ te Amsterdam, Joh. Verhulststr. No. 179), met opgave van: a. naam en, woonplaats van den eigenaar en hou der; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere ken- teekenen van, den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stam- boekn.ummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijde, en naam en woonplaats van den fokker; 3o. dat een hengst na bovenvermelden termijn aan gegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de Commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en do eigenaar of houder vóór den dag der keuring een som van tien gulden hij voornoemden Secretaris stort; 4o. dat inschrijvingsbiljetten voor de 'keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den Se cretaris der regelingscommissie voornoemd, zullen wor den verstrekt. Schagen, den 17 Januari 1912. cJurgemce-ger en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter openbare kennis, dat door hen in hunne ver gadering van 11 Januari jl. is genomen het navol gende besluit: Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op artikel 22 der Pandhuiswet 1910, Staats blad 321; Besluiten: vast te stellen het volgende model voor het pand bewijs bedoeld in artikel 20 der Pandhuiswet 1910, Staatsblad 321: (Naam van de instelling of Pandhuishouder en straat.) Pandbewijs No Betreffende (omschrijving van het pand). Geschatte waarde f Beleensom f Datum der beleening Bij niet inlossing binnen uiterlijk 6 maanden na dezen datum kan het pand verkocht worden. Bij. verkoop kan hetgeen het pand meer opgebracht heeft dan de beleensom en hetgeen terzake van de beleening verschuldigd is, door den rechthebbende gedurende twaalf maanden na den, verkoop worden opgevorderd. Schagen, den 17 Januari 1912. tin roemees ter en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris. ROGGEVEEN. INRICHTINGEN, 1 welke Gevaar, Scliado of Hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha gen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van L. J. OVERTOOM, timmerman, wonende te Scha gen, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie E, No. 580 een gasmotor van 5 paardenkrachten te mogen plaatsen, door hen is toegestaan. Schagen, den 18 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, h P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Binnenlandsch Nieuws. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 23 Jan. 1912. U i .1 spraken: M. Koning, Alkmaar, gedetineerd, diefstal, 3 mnd. gevangenisstraf. I>. H. Droogendijk, Dan Heldor, vernieling en dief stal, 3 rand. gev. J. -Maas, Niorop, Berkhout, vervoer van aan be smettelijke ziekte lijdend' vee. vrijgesproken. K. Dekker, Hauwiert, Nibbixwoud, diéfstal, hoogar beroepzaak, 5 d. gevangenisstraf. C. Vlaar, Avenhom, melkvervalsrihing, 6 w. gcv. II. Oiid'tuis, Wogmeer, Obdam, melkvervalsdhing, 6 w. gev C. Klaver, Hensbroek, melkvervalsching en belem mering ambtelijk onderzoek, 3 mnd. gcv. A. Flietstra, Medemblik, belemmering der politie bij het opbrengen van een arrestant, 2 mnd. gev. W. Bruinenberg en J. Stuifbergen, te Akersloot vernieling: de eerste f 20 boete of 20 dagen hechte nis, de tweede vrijgesproken. ST. MAARTENSBRUG. Vergadering bij don heer W. Swarüiof te St. Maar tensbrug. Dc voorzitter van de coöp. s'ooinzuivelfabriek "De Eensgezindheid", de heer Odendaal, opent met een woord van welkom aan den spreker en het niet talrijk opgekomen publiek de vergadering en geeft daama het woord' aan den heer R. AI. Veeman, directeur van do coöp. stoomzuivelfabriek ie Marssum, over het on derwerp. „onze coöperatieve Zuivelbereiding' De hoor Veeman begint met oen overzicht te geven van don ©ntwikkelingpgang van de coöperatieve bedrijfs vorm in Friesland. Hij schelst de opkomst van de eerste coöperatieve fabrieken aldaar als een wanhoopsdaad. De veehouders waren gedwongen door de speculatieve be drijfsvorm zelf het bedrijf ter hand te nemen. Beter worden zou het en minder worden Icon het niet. Dc practijk heeft hen in 'l gelijk gesteld. J>e bond van coöp. zuivelfabrieken in Friesland wordt nu besproken. Als hare onderdeelen noemt spreker, centrale ainkonn admimstraheye controle, kaascontrole, technische huh) en voorlichting, onderwijs aan personeel, verzekerinis- SRtó. ïwPhn T1? n6 £,8emeene Nedcrlandscfe nmS!Iï£?' bond Jlcef haar vertakkingen in alle d canieiigesleld uit de provinc.ale zuivel-' bonden In alle deelen der wereld zoelit zij de Ne-' dorlamlsdie zuivelproducten te doen bekend worden. V1 i'henmüonale zuivel congressen doet zij haar ^reed daarna hel grondbeginsel P"oken- Dlt J1iet alteen om ge-1 Zimcnliju boter en kaas te maken, maar vooral om de bestaanszekerheid der veehouders te versterken bé tere verhoudingen te scheppen, in één woord, om onze veehouders eene gelukkige toekomst te verzekeren. Aan de hand van praolisohe voorbeelden toonde spreker een en ainder aan. Na de rede volgde eene aangename ge dachten wisseling. De rede mei vuur en overtuiging uit- gesp.oken, werd onder ademlooze stilte aangehoord. Het applaus aan het einde der rede bewees, dat de voorzitter de juiste snaar bij de aanwezigen trof toen hij de spreker een tot weerziens toeriep? WARMENHUIZEN. Loop der bevolking over 1911. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1911 S83 man nen, 869 vrouwen, totaal 1752 personen. Vermeerderd door: Geboorte 30 mann. 24 vr. 54 Vestiging 24 mann. 36 vr. 60 Verminderd door: Overlijden, Vertrek 10 mann. 11 vr. 21 43 mann. 48 vr. 91 Op 1 Januari 1912 bedroeg de bevolking 884 man nen., 870 vrouwen, totaal 1754 personen. Gesloten huwelijken 11. - W'iccingenvaard Ook Zondag heeft het ijs weer een ongeluk veroor zaakt. Mej. B. kwam te vallen, doordat haar schaats in een spleet kwam, met het gevolg, dat ze haar arm brak. - Oude Nietiorp. Zaterdagmiddag werd alhier een wedstrijd gehou den voor jongens, beneden 14 jaar in hardrijden op In de le afdeeling werd de eerste prijs gewonn,en door D. Kriller, de 2e prijs door P. Helder, de 3e door P. v. d. Wel en de 4e prijs door Jb. van Zoo- nep. In do 2e afdeeling werd de le prijs gewonnen door P. Kooijman ,de 2e door H. Hollen.berg, de 3e door Ab. Dekker en de 4e door P. Bood. Voor meisjes werd eene schoonrijderij gehouden. le Afdeeling: le prijs N. Mijts, 2e prijs A. Wit- smeer, 3e M. Kriller en de 4e prijs werd gewonnen door C. Slewertsen. 2e Afdeeling: le prijs Adriaantje Strijbis, 2e prijs Marie de Boer en de 3e prijs door T, Dekker. Zondagmiddag werd een ringstekerij gehouden door paren enkel voor leden der IJsclub. 18 Paren, namen aan den wedstrijd deel. De le prijs werd behaald dooi den hoer Jb. Doorn en zijne echtgenoot.©, 2e prijs door H. Kossen en zijne echtgenoote, 3e prijs door G. Liefhebber en mej. K. Over en de 4e prijs door J. Mijts en zijne echtgenoote. De prijzen bestonden, in contanten f 8, f 6, f 4 en f 2. Jammer, dat er zooveel water op 't ijs kwam. Door velen zijn natte voeten gehaald en enkele soms nog moer, wanneer zij het ongeluk hadden te vallen. LUTJE WINKEL. Zondag werd op de Kolk alhier vanwege de Wln- keler IJsclub, een wedstrijd gehouden in het prikken, waaraan door 21 personen werd deelgenomen. Prijs winnaars waren: le prijs P. Brugman te Lutjewinkel, -e C. Middelbeek, Kolhorn en 3e Joost Smak. Win kel. Van den wedstrijd in het ringsteken traden als overwinnaars uit het strijdperk Jaeob Smak te Win kel, J. Keizer te Lutjewinkel en P. Brugman te Lutjewinkel. 34 personen kampten om de prijzen. Overwinnaars van den wedstrijd in het schoonrij- den van paren door kinderen op Zaterdag jl. waren: Tweede serie: le Pieter Beers met Geraadje Sloo- ves en 2e Jan Vijzelaar met Anna Porte. Eerste serie: Arie Blauboer met Ali Boogaard, 2e Hendrik Oudt met Clazina Lindeboom en 3e Willem Fijnheer met Trien Smit. IJs en weder dienende, zal er Woensdag a.s. een wedstrijd worden gehouden in het hardrijden. EEN BIOSCOOP-THEATER. Men, meldt aan de N. Ct.: Op het ruime terrein dat verkregen zal worden na afbraak van, het bekende complex perceelep op den ho,ek van de Kalverstraat en Singel te Amsterdam, zal eeütï, groot bioscope-theater worden gebouwd. Dit the ater zal zich van andere Amsfcerdamsche bioscopeïi onderscheiden doordat er een, tooneelgezelschap aan verbonden zal zijn, waarvan de vertooningen, het ma teriaal zullen leveren voor de films. Onder de ac- teqi-s, die aan dit gezelschap, dat in het volgend sefeoen zijn prestaties aanvangt zullen worden, ver bonden, wordt ook Louis Bouwmeester genoemd. ;De tournée Bouwmeester zou dan met dit seizoen zijn bestaan eindigen. DE GEDWONGEN WINKELNERING. Men schrijft uit Kaatsheuvel aan de N. R. Ct. Een jongetje, wiens vader werkzaam is op een fabriek,' waar de gedwongen winkelnering nog steeds lieerscht, komt in, den winkel, waar de fabrikants vrouw bezig is met builtjes af te wegen, Jufr.: Wat, jongen, moet je deze week niet meer meenemen? En de koffie en de .thee dan? Drinken jullie die deze week niet? Jongen: Moeder heeft gezegd, dat ze deze week niets noodig heeft, juffrouw. Juffr.: Noodig of niet noodig, je bent gewoon het elke week mee te nemen en nu neem je het dus ook maar weer mee daarmee uit! Het jongetje pakte de zakjes voorzichtig in en ver liet bedremmeld den winkel MOORDAANSLAG. Zaterdagavond heeft te Groningen, de 19-jarige meu belmakersknecht K. een moordaanslag gepleegd op de 18-jarige dienstbode A. S-, van den puddingfa brikant Polak «aan het Viaduct. K. belde aan, de dienstbode open,de de deur en ontving dadelijk een revolverschot in de linkerborst.. De heeren M. en E. Polak' snelden, toe, waarop K. den eerstgenoemde in den linkerarm, den laatstgenoemde in de lies schooi. K. wilde door den tuin ontvluchten; bij zijn po gen om over de hooge schutting weg te komen, viel hij en verstuikte den enkel, hij kon niet verder loo- pen. Zoo werd hij gevonden door mensehen, die aan vankelijk aan een ongeluk dachten en hem in een café droegen. Weldra bleek echter, dat men met misdaad te doen had. De politie arresteerde K., die twee revolvers met scherpe patronen, alsmede een zakje met zuringzout, touwen en papieren proppen bij zich had. Der beide heeren Polak zijn in het zie kenhuis opgenomen. De dader bekent. De dienstbode beweert hem piet te kennen. De drijfveer tot de daad is onbekend. LEVEND VERBRAND. Men, meldt aan de N. Ct. uit Amsterdam: Op. de voorwoning van perc. 71, Tuinstraat 3-hoog, woont de 63-jar:ge wed. Ringelberg met haar 28- jarige dochter Cornelia. Donderdagavond te circa 9 uur vulde de dochter van deze wed. de lamp, die scheen uit te gaan. De dochter, die met een warme stoof on.der haar voeten zat, heeft waarschijnlijk bij het vullen van de lamp eepige droppels olie gemorst in het vuur, dat zich in de stoof bevond. In een oogenblik stond de ongelukkige in lichte laaie. Schreeuwende liep ze naar de familie Havinga. die op dezelfde étage «achter woont. Havinga.' een boot werker, die reeds te bed lag, sprong het bed uit, greep het meisje, dat een vuurzuil geleek, beet, en rolde haar over den, grond, waarbij hij zich zelf vreeselijk aan, de handen verwondde, doch het genoe gen mocht smaken de vlammen te blussohen. De on gelukkige, die over het geheele lichaam vreeselijke brandwonden, bekwam, werd bewusteloos met, de auto- ziekemvagen, naar hot Binnengasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De toestand van do ongelukkige is hopeloos. Ook de bootwerker Havin ga,, die hier een woord van lof voor zijn moedig ge drag niet mag worden onthouden,, moest zich even eens in, het Gasthuis laten verbinden en is niet in staat zijn arbeid te verrichten. De moeder van hot zwaar verwonde meisje is be grijpelijkerwijs radeloos. TREURIGE DOOI). Over de vreeselijke ramp, die Woensdagavond het dorp Zurich heeft getroffen, en waarover wij reeds een enkel woord hebben gemeld, meldt men nader aan de Leeuw. Ct.: 't Onheil is gebeurd in de nabijheid van Zurich. Omstreeks 4 uur gingen De Vries en Bergsma, half- bioers, in zee met hun boot. 't Was voor den wind en 't woei hard. Op den, dijk waren eenïge menschen, die hen zagen varen, o.a. een broer van De Vries. Ze gingen zoover, dat laatstgenoemde zich ongerust begon te maken. De boot was nl. maar klein, de wind sterk en het vroor geweldig. T. de Vries riep van af het paalwerk, dat ze terug zouden keeren. doch het wa.s reeds te laat; ze wa ren niet in staat om weer tegen den wind op te roeien. Haastig werd toen getelegrafeerd naar Har- lingep om hulp. Op den dijk overlegde men ondertusschen wat er gedaan kon worden. Een grootere boot in, zee laten en trachten bij de in nood verkeerenden te komen? Ma&r dat durfde men niet wagen. Toen, het donker werd, begon, de toestand -vreese lijk te worden. Men zag uit, of er van den kant van Harlingen al hulp kwam opdagen. Soms meende men lichten van, een boot te zien. Werkelijk was om half- zes ©en sleepboot in zee gegaan, om hulp te verlee- nen, doch het water was ongekend laag en er zat zooveel ijs, dat de boot vastraakte en terug moest. Op den dijk stelde men zich allerlei vragen. Zou men het water uit het bootje kunnen keeren? Zou men een hoosvat hebben en. al» men er een had, zou het dan niet direct allemaal ijs zijn? 't Autwoord kon niet anders dan ontmoedigend zijn. Omstreeks halfzeven zag men, dat van uit zee door de ongelukkigen geschoten werd. Dit is hun laatste toeken van leven geweest! Door de directie der red- dingmuatschappij werd een tweede poging in 'twerk gesteld, doch de dappere mannen van de redding boot zagen hun moed niet beloond. Belde verongelukten laten een weduwe met éen nog jong kind, geheel onverzorgd, achter. Er zal daarom een beroep op de offervaardigheid worden gedaan, om den slag althans financieel een weinig te verzachten. GOEDKOOP GELD. Ons werd ter inzage gegeven een brief, ontvangen door iemand, d£ar geschreven had op een advertentie, waarin geld werd aangeboden tegen accept. Bedoelde persoon wenschte f 1500 te leenen, d. w. z. in han den te krijgen en, moest daartoe f 2280 aanvragen. Do ontvangen brief luidde als volgt: Weled. Heer, I Uw schrijven kwam in, mijn bezit, waarop het vol gende: In,dien de informatiën omtrept u en uwe borgen goed zijn, ben ik bereid een krediet voor u in be handeling te nemen, groot f 2280, voor 2 jaren, met drie-maandelijksche aflossingen van f 285, en, met vooruitbetaling, bij het sluiten, dor navolgende rente en. kosten, te weten als volgt: f 228 aan rente, f 106 aan administratiekosten, f 228 aan risicopremie, en f 228 aan afsluitprovisie, alzoo totaal t 790 aan rente en kosten. Kunt u zich hiermede vereenigen, dan verneem ik .wel iets naders van u. Inmiddels hoogachtend, enz. j Ongetwijfeld een goedkoope manier van geldieenen en die verdere aanbeveling van dit administratiekan toor wel overbodig zal maken! WIERINGEN. Voor rekening van 29 leden onzer onderafdeeüng der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdamscho eierenveiling der V.P.N. geveild 2326 eieren De hier- voor verkregen prijzen waren zeer goed en varieer den van f 5.40 tot en met f 7.per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden per kilo ontvangen f 0.9G dus gelijk vorige week. Aan de veiling is veel vraag naar versche eiereu en zwaar slachtgevogelte. WIERINGEN. Jl. Zondagmiddag hield de IJsclub AVesterland een hardrijderij met hindernissen op haar baan op de AVesterlauderkaag voor mannen boven 18 jaar; de 10 prijs f 10 werd behaald door A. Duinker, de 2e prijs f 5 door D. Lont, de 3e prijs f 2.50 door P. Lont en de 4e prijs 1 kistje sigaren, door S. Koorn. Deze wedstrijd werd door veel publiek met belang- stelling gevolgd, j WAARD EN GROET. Uitslag verhuring der eigendommen van den polder Waard en Groet, voor den tjjd van drie jaren. jl. Za terdag gehouden.: j Perc.. 1, zeedijk, gehuurd door J. Kooij voor f 330. 1 vorige keer f 132. Perc. 2. idem, door J, Dikstaal 1 voor 1 120. vorige keer f 120. Perc. idem. door 1 P. de Graaf voor f S5, vorige keer f 85. Perc. 4. idem door K. Portegijs voor f75, vorige leeer f75. Perc. 5. idem, door P. Kwantes voor f120, vorige keer f 120. Perc. 6. idem, door K. Klomp voor f 50, vo rige keer f 50. Perc. 7, idem, door K. Portegijs Ivoor f 117, vorige keer f 116. Perc. 8, idem. door Tj. Burger voor f116. vorige keer f 116. Perc. 9, 1 idem, door D. v. d. Bel voor f 120, vorige keer f 12'J. Perc. 10, idem, door R. de Beurs voor f 100, vorige j keer f 100. Perc. 11, kade. door C Droog voor f 70, vorige keer f 70, Perc. 12, idem. door Jm. Blaaa- boer voor f 40, vorige keer f 4 0. Perc. 13. idem door K. Klomp voor f 25, vorige keer f25. Perc. 14. idem, door J. Jonk voor f 9, vorige keer f9. Per 15, idem, door D. Vethman voor f 93, vorige keer f 50. Perc. 16, groenland, door Jb. rHarder voor f3, vorige keer f 3- Perc. 17, tuinland, door Jb. Harder voor f 3. vorige keer f 3. Perc. IS. groene- weg, door P. Kistemaker voor f20. vorige keer f20. Perc. 19. idem, door .1. Zeegers voor f 20. vorige keer f 20. Perc. 20, idem, door J. Leen voor f IS, vorige keer f 13. Perc. 21, idem, door P. Pool voor f 5 5, vorige keer f 30. Perc. 22. berm van den weg. door S. Hartman voor f 30. vorige keer f 30. Perc. 23, Itiem, door S. Hartman, voor f 30, vorige keer t' 27 Perc. 24, idem. door P. van der Klooster voor f 4 6. vorige keer f 60. Perc. 25, Idem. door A. Pool voor f 51. vorige keer f 70. Perc. 26. idem, door Jb. de Leeuw voor f 37, vorige keer f 36. Perc- 27, idem, door K. Leijen voor 1: 30, vorige keer f 3 Perc. 2S, idem, door A. Wurkum voor f 43, vorige keer f 42. Perc. 29, idem, door G. Kaaij voor f 2(i. vorig© keer f 20. Perc. 30, idem, door p. Zeeman voor 1" 80, vorige keer f 50. Perc. 31, tuingrond door K. Liefhebher voor f 20, vorige koer f 20. Perc. 32, viscliwater, door G. de Jong voor 1' 10. Perc. 33. idem, door P. de Graaf voor f 7. vorige keer f 7. Perc. 34, idem, door wed. J. Timmerman voor f 40, vorige keer f 40. Perc. 35, idem. door dezelfde voor f 51, vorig© keer f 51. Perc. 36. idem, door P. Por tegijs voor f 20, vorige keer f 20 Perc. 37. idem, door denzelfde voor f 16. Perc- 38, idem, door eten- zelfde voor f 11. Perc. 39, idem. door K. Engel voor f 9. tuchtrecht gepacht door P. Geel voor f 32. vori ge keer f 31. Totale opbrengst f 2173, vorige maal f 1891. ANNA PAULOWNA. Naar we uit goede bron vernemen is door een mijden gever, wiens naam niet bekend is, een bedrag van f 100 geschonken aan de Diaconie der Ned Herv. gemeente alhier, met de bepaling, dat dit bedrag onder de armen in deze gemeente, door de Diaconie aan te wijzen, moet worden verdeeld. - Wierimterwnard Zondagmiddag had hier een wedstrijd plaats In hardrijden op schaatsen, uitgaande van de Wiorin- gerwaarder IJsclub. De wedstrijd, gehouden op den Boezem, was uitgeschreven voor bedeelden, welke 'n plaatsvervanger mochten stellen. Het aantal deelne mers bedroeg 33. De eerste prijs werd behaald door den heer J. van Ham; den, tweeden prijs verkreeg de heer S. Tijsen, terwijl de derde en vierde prijzen res pectievelijk ten deel vielen aan de heeren F. Koster ©p A. Roib. Een woord van hulde aan het adres dei* Wieringerwaarder IJsclub, die met zulk een mooi doel nl. om ouden en armen te stemden met voedings middelen en brandstoffen een, dergelijken wedstrijd organiseerde, en tevens een woord van, lof aan allen, die als plaatsvervanger zijn opgetreden, mag hier niet ontbreken.

Schager Courant | 1912 | | pagina 1