Alpien Nieiv Dinsdag 6 Februari 19J 2. 5b's(e Jaargang No. öOfiO. Rona Cacao is verkrijgbaar bij 1. DEN IJ S Kz. Rensgars - - SCHAGEN. Dit nummer bestaat uit 1 blad- Uit en voor de Pers. DE ANTIREVOLUTIONNAIRE PARTIJ CHRIS- TE IJ I JK-DEMOCR ATI S CH Het Handelsblad schrijft: „De Beukelaar" wijdt aan, die vraag een artikel, naar aanleiding van, een beschouwing van és. Sikkel in „Hollandia" over de Duitsche verkiezing. Deze schreef o. m.: „een flinke Christelijke democratische Partij, zooals onze Anti-revolutionnaire wil zijn, ont breekt daar geheel." „De Beukelaar" is van meening, dat heel de hui dige sociale politiek van de a.-r. partij is toegespitst in een systeem van dwangverzekering. "Wat schuilt in dat alles nu voor democratisch Dat men in strijd met de nationale vrijheid zonder nooddwang, want er is een andere uitweg, dezej verze kering in de lijn van staatsvoogdij verplicht gaat. stel len? Dat men uit hoofde van zekere privaatrechtelijke beginselen, die men op tal van punten toch weer over boord gooit en moet gooien, niet aan alle verzeker den een even groote, een inderdaad voldoende uit- keering verzekert? Dat zonder voldoende rechtsbegin sel aan alle werkgevers, ook aan de economïsch-zwak- kere, met schier heel geen draagkracht, de helft der premie wordt opgelegd, terwijl deze sociale maatre gel voor de kapitalisten, die wel draagkracht bezit ten, bijkans heel geen belastingverhooging beduidt? Dat men door de verhooging van invoerrechten, die men van dez© sociale verzekering onafscheidelijk acht, de prijzen van tal van artikelen nog iets doet stijgen, zoodat het leven voor de groote gezinnen nog moei lijker wordt? Dat men bij allen aandrang om bij zeer lage loonen althans met vrijstelling van premie te verzekeren, toch het bloedgeld der armsten, blijft opeischen? Wilde men in ieder geval dwangverzekering, in de lijn van prof. Treub, den Vrijzinnig-d emocraat, was een inderdaad democratisch e oplossing te vinden. Het stelsel dat men nu van de zijde der anti-revolutionnaire partij voorstaat, is Duïtsch van opzet, Roomscb in zijn dwangsysteem, anti-sociaal, anti-democratisch in zijn wezen.. En zoo kome men toch waarlijk niet er mee aan dragen tegenover conservatieve Christelijk-Hïstorï- schen, alsof de huidige anti-revolutionnaire partij de mocratisch was. Het mocht wat. De anti-revolution- aajre partij is wat dr. Kuyper is, en dr. Kuyper's de mocratische periode is een stuk geschiedenis en meer niet. Dr. Kuyper heerscht, en de partij is het mari onettenspel. Laat nu een man als mr. Rutgers nog zoo bekwaam zijn en nog zoo sociaal-vooruitstrevend, straks Kamerlid, is ook hij een marionet, het zij dan tegen wil en dank. En het marionettenspel speelt tegenwoordig: 1913 of de politiek van het algemeene ja-geknik, met nu en dan een afschuwelijk misver stand. Men vraagt zich af of de christelijke arbeiders langzamerhand zullen gaan verstaan, hoe „flink demo- •ratlsch" de antirevolutionnaire partij is. Dwangver zekering, want er is noodstand en dan moet het anti-revolutionnair beginsel op zij gezet, maar geen vrijstelling, van lage loonen, geen democratisch stel- sel-Treub, dan is het anti-revolutionnaire beginsel er weer, dan is er zeker geen noodstand. Tariefsherzie ning democratisch, want het beduidt bescherming van den nation,alen arbeid, dus vermindering van werk loosheid. Alsof niet naast misschien meer werk in beschermde bedrijven meer werkloosheid dreigde in andere. Zoo kan men bij een handige succespolitiek vrij lang met de christelijke arbeiders sollen. Maai* zoo lang tot het uit is. Ds. Sikkel gaat" met dr. Kuyper desnoods naar de hei hij kan dan conservatieven ontmoeten die in hun zelfgenoegzaamheid aan, het boeren zijn maar het kon wezen, dat de heeren bij dat al met hun 1 „flinke christelijk-democratische partij" wat hoog spel Binnenlandsch Nieuws. nieuwe niedorp. Vergadering van IJs- en Volksvermaak op Maandag 5 Februari 1912 in Prins Maurits, onder voorzitter schap van den heer W. G. Visser, die met een. har telijk welkom deze bijeenkomst, die is belegd ter be spreking van een op de Rijd te houden kermis openc. Spreker herinnert er aan, hoe uitstekend de samen werking 19 jaar geleden was bij het houden eener kermis op de Rijd en vindt, dat we nu nog van de ervaring van, 1893 kunnen profiieeren. Allen blijken voor het houden der kermis. Gelezen wordt nu, wat er in dat jaar alzoo op de Rijd als attractie voorkwam: Hercules, beer, ringentent, dikke dame, levend sprekend menschenhoofd, kinemato graaf, reuzin, Zoeloekaffer, hakblok, schiettent, Ko- kadoris, waarzegster, draaimolen, glijbaan, danszaal wonderdokter, oliebollentent, worsteltent, stap op en laat je wegen!, bloementeut, koffie, thee, warme wijn, poten, mangelen, sinaasappelen, liedjeszanger, tram baan, zweefmolen, ansichtkaartenverkoop, horoscoop lioofd van Jut, katgooien, draaiorgel. De rollen worden nu ter vergadering zooveel mo gelijk verdeeld. Men hoopt zoo mogelijk Woensdag 7 Februari de kermis te kunnen doen beginnen. nieuwe niedorp. Zondag 4 Februari jl. werd alhier vanwege de ver- eenigiug IJs- en Volksvermaak een hardrijderij voor personen boven 16 jaar gehouden op de Rijd. 18 Personen namen eraan deel met den volgenden uit slag: le prijs verguld zilveren medaille G. Heinstman, 2e prijs zilveren medaille K. Sieswerda, 3e prijs bron zen medaille Jn. Bakker. De prijzen en de winners werden met een, toepas selijk woord door den heer W. C. Visser, voorzitter van IJ.- en V., bekend gemaakt. wieringen. Zondagmiddag hield de IJsclub Wieringen op de Haukes-Vennen een wedstrijd met hindernissen, (ton netjesrijden) voor jongens van 13 tot 16 jaar. Deel genomen werd door 16 jongens. Na vele vermakelijke ritten, was de strijd beslist, pn de uitslag als volgt: le prijs f 5 Bertus Kraan, 2e prijs f 4 C. D. de Haan, 3e prijs f 3 A. N. Poel, 4e prijs f 2 Jb. C. Lont, 5 e prijs f 1 Adolf Vroon e J.z. Direct na afloop werden de prijzen op het ijs in de tent van den heer Sanders uitgereikt. Het ijs was niet mooi en 't was fel koud; trots dit alles be woog zich veel volk op de banen. WIERINGEN. Naar wij vernemen heeft de collecte voor de wed. Klaas Lont (wier man, op zee is verdronken), opge bracht f 2012.30%. WIERINGEN. De zee rondom ons eiland is vol ijs. Zaterdagna middag kon de post niet over, terwijl Zondag na uren lange inspanning het den postschipper Baijs met zijn bemanning gelukte éen keer heen en terug (naar Van Ev/ijeksluis) over te gaan. Het was voorwaar een moeilijke tocht. BILJARTEN. Den llden Februari zal te Kolhorn, in do kolf baan van den heer P. Rempt 'n hiljartmatch worden gehouden tusschen Alkmaar en Kolhorn. Koliiom. Zondagmorgen werden vanwege de IJsclub Kolhorn de uanen in het dorp in orde gemaakt; dos middags werd op de Voorsloot, tusschen Nieuwe Streek en het Keeren, zeer druk schaatsen gereden. In tegenstelling van het rijden op do Kolk, buiten het dorp (de laatste jaren gebruikelijk), gaf dit in het midden van het dorp eene zeer gezellige drukte. KOLHORN. De gymnastiekvereeniging „Juliana" gaf den 4den Februari hare eerste openbare uitvoering, welke zeer goed slaagde; er werd over 't algemeen uitstekend gewerkt. De zaal was matig bezet, de oefeningen vie- len wel in den smaak van de opgekomen belangstel lenden; ook de beide tooneelstukjes slaagden zeer goed. Eéne rol werd vervuld door den hoer J. de Groot in de plaats van den heer Harder, welke op Texel is ingevroren. Alhoewel geheel onvoorbereid, leed het spel hieronder niet in het minst. Kolhorn. I De op 3 Februari uitgeschreven openbare vergade- ring van den Algemeenen Nederlan,dschen Geheel-Ont houdershond, in het lokaal van den heer M. Blom, i werd om het slechte weder af getelegrafeerd, toen alreeds een 30-tal belangstellenden waren gezeten,, i ALKMAAR, I Door de nijpende koude wellicht wat ferm opge stookt, ontstond Zondagmorgen omstreeks 10 uur door de kachel in den sigarenwinkel van. den heer J. T., aan de Nieuwesloot, die tevens het bestelkan- toor houdt van de H.IJ.S.M. brand, doordat de si garen vermoedelijk wat al te dicht bij de kachel wa- j ren geplaatst. Onmiddellijk werd politie en brand- weer telefonisch gealarmeerd. De slangen werden da- i delijk op de hrandbranen der waterleiding geplaatst en, weldra mocht men er in slagen den brand meester te worden. Door het stukslaan der spiegelruiten ver- I schafte men zich ruim haan. Toch brandde de win- j kei met zijn inhoud geheel uit. Verzekering dekt de schade. Hareukarspcl. Bij de op Zaterdag jl. gehouden vergadering van het Veefonds alhier, bleek dat in het afgeloopen I kwartaal waren verzekerd 1485 stuks vee, waarvan 7 stuks werden afgekeurd. De omslag per rund werd bepaald op f 0.50, terwijl de geheele uitkeering be draagt f 742.50. i - "VoordecbarireiMle. De Zondagavond ten lokale van den heer De Bak ker alhier gegeven openbare uitvoering door het Man nenkoor „De Vereenigde Zangers" van Alkmaar, on der de uitnemende leiding van den heer Willem Hespe van Amsterdam, was zeer slecht bezocht, het geen niet belette, dat de uitvoering doorging. En dit zeker tot groot genoegen van de aanwezigen, die volop hebben genoten van den moeien zang van dit mannenkoor, alsmede van, de solo-nummers van den heer Jos. Schouten van Amsterdam en meyy. RuyghKrens te Alkmaar. OUDKARSPEL. De Zondagavond ten lokale van den lir. Swager alhier gegeven voorstelling door de Biosccpe van de firma Pronk en Co. alhier, was flink bezocht. Waar dit de eerste voorstelling was van deze nieuwe bios- cope-inrichting, daar was 't feitelijk meer een proef- voorstelling. Wanneer het trillen, dat nogal sterk was, wordt weggenomen, dan zal, wat de films etc. betreft, deze bioscope zeker wel „in trek" komen. Nieuwe Niedorp. Zondagavond jl. werd alhier in de Prins Maurits van, den heer .T. Peetoom de operette „Franchemont de marskramer" van Martin Schuil, opgevoerd door de zangvereeniging „Euphonia" van Schagerbrug. Alle drie bedrijven door werd er met aandacht naar spel en, zang geluisterd. En zij, die tot bet auditorium behoorden, zullen zich dan ook het avondje niet hebben beklaagd, "t Was verdienstelijk werk dat ge geven werd. De samenzang was goed; de soli mee- rendeels genietbaar, tërwijl het klavier-accompagne- ment bij den directeur der vereeniging, den heer J. G. Dartillact van Tright in goede handen was. 't Was wel jammer, dat er niet meer publiek was opgekomen: de uitvoering was voller zaal waard ge weest. Een. gezellig bal besloot het geheel. DAMWEBSTRTJD. Zondagmiddag werd te .Kolhorn een clubwedstrijd gehouden tusschen de damclub te Oudesluis en die te Kolhorn. Dubbele partijen werden gespeeld. De uitslag was: Oudesluis. D. Kater Jb. Stammes Jr. H. de Vries J. v. d." Steen Jb. Stammes Sr. J. Fransz C. Oosterman Jb. Bos N. Silver A. de Vries P. H. de Carpentjer 00. P. Nannis 21 12. 20. 01. 02. 12. 11. 11. 0. Kolhorn. A. J. Geertsema J. Geertsema S. Geel S. Droog A. v. d. Welle Jr. J. Geel A. v. d. Welle Sr. 10. J. Otsen 11 G'. Schermer 11. C. Herman 2—2. C. Koster 22. P. Kistemaker 01. 0—0. 10. 02 21. 20. 23 25 kofgras. Naar de vernemen zal aan de gymnastiekvereeni ging „Sportlust" aihier een damesafdeeling verbon den worden. Reeds hebben zich een tientai dames als lid opgegeven. koegras. Door onderhandschen verkoop is het huis. waarin gelegenheid voor verlof, te Julianadorp, eigenaar de bewoner, de heer S. Kuiper, overgegaan aan den br. Van Rossum alhier. - St. llaarten. De tuinbouw vereeniging „Sint Maarten" te Sint Maarten heeft de Koninklijke goedkeuring op bare statuten ontvangen. - Barsinserhoru. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Barsin- gerhorn c.a. de heer Ds. R. van der Veen, van Balk. Gekozen tot diakenen de heeren Jn. Walboer Hz. Anna Paulowna, Jb. Waiboer Hz. te Wieringerwaard; en voor het nazien der jaarrekening de heeren H. Waiboer Az. tei Winkel en Dr. Tb. W. Bleeker te Bar- singerhorn. de sneeuwstorm. Men schrijft uit Den Haag aan, het Hdbld.: De sneeuwval van de laatste dagen, werd Zaterdag avond omstreeks halfzeven een sneeuwstorm en de modderlaag in de winkelstraten, hoe ijverig de reini- ginsdienst ze schoon hield, werd ten slotte ecu helder sneeuwkleed, dik en mollig, zéo dat het rjjverkoer teu slotte nagenoeg stil lag. De trftms staakten den dienst, auto's werkten zich met veel moeite door de sneeuwmassa heen, en moesten het eindelijk even eens opgeyen. Ilier en daar zag itea eenzaam cl» verlaten eva tramrijtuig en een oyro staan En maar altijd wordt de sneeuwlaag dikker. In de buitenwijken is ook het voetgangersverkeer schier on mogelijk geworden. De straatdeuren van huizen, waar op de wind staat, zijn. eenmaal geopend, niet weer dicht te krijgen en ijverig zijn de bewoners met schop en bezem aan het wjrk om do sneeuw te ver wijderen, ten einde hun huis weer te kunnen sluiten. Op verschillende punten staan paard cn wagens en handwagens ingesneeuwd en menigeen wacht zijn ver- sche broodjes en de melk. Zoowel aan het station der Staatsspoor als aan dn t van de Holl. Spoor komen de treinen met groote ver traging binnen. De stoomtramlijnen naar Scheveningec en de Westlandsche stoomtram hielden al was hef. met horten en stooten den dienst nog het langst gaande. De IJsselstoomram stond aan den Schenk Veg ingesneeuwd; tegen halfnegen vertrok de laat- 'ste Westlandsche tram door twee locomotieven ge trokken naar de remise te Loosduinen. egmond aan zee IX 1912. Te Egmond aan Zee is Zaterdagavond een verga dering belegd door een comité, aangewezen door de propagandacommissie. Met belangstelling werd daar kennis genomen van het plan der propaganda-commfs- sie, dat, ten einde de aandacht meer en meer op deze gunstig gelegen badplaats te vestigen, hef plan koestert om dezen zomer een tentoonstelling te Egmond te houden. Hiervoor was reeds een tentoon- stellingstellingscomité aangewezen, dat zich voorstelt een tentoonstelling op het gebied van reddingswezen, den 20en Juli te doen aanvangen en een maand co doen duren. Behalve het reddingswezen echter w:l men vertegenwoordigd zien het badbedrijf, oud-Ec- mond, de verzorging van oude zeelieden, en van zwak ke kinderen. Op het aanvankelijk plan om het kasteel van den graaf van Egmond na te bootsen, is men moeten te rugkomen, en in plaats daarvan heeft men beslot--n in 2S groote, sierlijke en smaakvolle oud-Hollandsei;o tenten de tentoonstelling onder te brengen. Aan de tentoonstelling zal een groote verloting verbond, n zijn met een pensiongebouw als hoofdprijs. Tot i vermakelijkheden zullen o.a. behooren een bioscop en een Polychinel-theater uit Antwerpen een veld heerstent in oud-Hol la ndsch met Lamoraal van Eg mond Besloten werd te trachten een garantiefonds t<» vormen, waarvan de deelnemers pondsgewijze zullen deelnemen in eventuëele winst. Staande de vergade ring werd zoo druk voor dit fonds geteekend, dat. do tentoonstelling kan doorgaan. Het beschermheerschap zal worden aangeboden aan Z. K. II. den Prins <t?r Nederlanden, voor het eere-comité zullen uitgeuo>- digd worden de Commissaris dee Koningin, de 'minis ters van Marine en Waterstaat, de Jeden van do Eerste en Tweede Kamer in Noord-Holland boven 't IJ, voorzitter, secretaris en quaestor van de Prina Hendrik-stichting, het dagelijksch bestuur van de Noord-Zuid-Holland.s4.he maatschappij tot het redden van drenkelingen, de heeren Ketelaar en Roodenburg (vacantiekolonies), de heeren C. W. Bruinvis, jhr. V.\ Six en Gulcher. Den heer Eijsma, burgemeester van Egmond a u Zee, werd het eere-voorzitterschap aangebeden. ook een spreker. Uit. een Brabantsche stad schrijft men de N. IL Ct., dat dezer dagen, een Xutsavond mislukte, door dat de spreker, die van buiten kwam, uit zenuwach tigheid of erger niet in staat was behoorlijk het, woord te doen. zoodat de voorzitter hem verzocht er mee op te houden. Het is zeker gewenscht, dat het hoofdbestuur, in het belang van den goeden naar» van het;1 Nut, op het gehalte van de sprekers toeziet. byxamiet-oxtploffixg. Zondagnacht is in de staatsmijn Emma bij Heer len een dy nam ietlading ontploft. Omstreeks haJfdrie. terwijl de arbeiders met hun werk in een steen gang bezig waren, stootten zij bij het boren op een niet ontplofte patroon, die toen afging, waardoor éen ar beider word gedood, éen zwaar gewond, en twcot licht gewond werden. De twee lichtgewonden ko"- den naar huis loopen; de zwaar-gewonde werd na-ir het ziekdnbuis overgebracht. Men hoopt hem in het leven te behouden. is het diefstal? Het gerechtshof te Arnhem heeft eenigen tijd ge- l<den beslist, dat het wegnemen van eenig goed. met de bedoeling om in de gevangenis te komen, niet als diefstal is aan te merken. Nu heeft een zekere H. R. eenigen tijd geledeu aan de politie om onderdak gevraagd, wat geweigerd werd .waarop R. een, rijwiel stal, en daarmede oen agent tegemoet ging, met de bedoeling zoodoende ia de gevangenis te komen. Het gerechïshof nu heeft dezen, persoon veroordeeld en verwierp bekl.'s verde diging, dat hij zou hebben, gehandeld om in de ge vangenis te komen, op de navolgende overwegingen: dat naar het oordeel van het Hof geen diefstal plaats heeft, wanneer iemand oenig voorwerp weg neemt, en dat onmiddellijk brengt of overgeeft aan de politie .daar in dat geval duidelijk blijkt, dat de dader de bedoeling niet had. over het ontvreem de goed ais heer en meester te beschikken, doch dit slechts tijdelijk aan zijn eigenaar te willen onttrek ken en in staat bleek die bedoeling ook ten uitvoer te brengen; dat in het onderwerpelijke geval de da der het ontvreemde rijwiel echter niet vrijwillig aan de politie heeft overgegeven, doch dit hem ontno men is; zoodat niet is gebleken, wat bekl. met het rijwiel zou hebben gedaan, wanneer de politie het niet in beslag had genomen en, alzoo ook niet van eene bedoeling om het weggenomene slechts tijdelijk aan zijn eigenaar te ontnemen. hollandsche maatschappij van laxd- sbouw. Deze Maatschappij zal op Donderdag 28 Maart te Amsterdam een buitengewone algemeene vergadering houden. Daarin komt o.m. aan de orde een rapporL over de afdamming der Zuiderzeo. LAXGEÜDK. Iels wat in geen jaren is voorgekomen aan den Lan- gedijk, is thans het geval: de vaart langs den hoofdweg is zoodanig van ijs voorzien, dat er schaatsen wordl

Schager Courant | 1912 | | pagina 1