C KEN SCHRIKKELIJKE AAN KI/ACHT. Do edhtgcnoote van don predikant der Ned. Herv. Gemeen Ic te O os ter zee fFr.), ds. A. Ewoldt, Vrijdag avond bij donker met haar man van Sncek naar huis tieisende. geraakte te Tjerkgaas nabij het logement Spannenburg' te water en verdronk. Nader meldt men Do predikant li. te Oosterzee en zijn vrouw hadden, samen een lietsloeht ondernomen. Later werd mevrouw bij Follega dood in een sloot gevonden. De verstand houding tussohen de twee eclitgehóóten was niet best. Allerlei geruchten doen de ronde. Zaterdagavond werd te Hecremveen gevankelijk bin nengebracht dominee A. Ewoldt, predikant bij de Herv. (iem. te Oosterzon, wiens vrouw Vrijdagavond bij Span nenburg verdronk. Hij wordt verdacht, daaraan niet onschuldig Ie zijn. Het was algemeen bekend, dat de verstandhouding tussohen de echtgenoot en veel te wen- schen liet. s. E. had nogal eens omgang met vrouwen, werd daarvoor- reeds een paar maal door het Classicaal Kerk- hc; uur gestraft en nu was bij dat college weer een dergelijke zaak tegen hem in onderzoek. S i aankomst in hel paleis van justitie werd de ver- da' hlc door den rechter van instructie, mr. Boschloo, gehoord, waarop hij naar de gevangenis werd gebracht. I s. E. toonde ach. over 't geheel \Tij kalm. Zon dagmorgen zijn mr. Boschloo. mr. Visscher, subst.-offi- <i r van justitie cn de subsi.-griffier mr. Van Imhoff ine' dr. Peters naar Oosterzee vertrokken tot het in- s'ellen \;ui nader onderzoek en lijkschouwing. Onder justitiegeleklc werd ook <le verdachte derwaarts gevoerd om geconfronteerd te worden. Elders lezen we over het ongeluk het volgende: Dominee Ewoldt reed oen eindje voor, opdat zijn cchtgenoote van het licht van zijn lantaarn kon profï- t eer en, daar het zeer mistig was. Onder Hom.mcrts bemerkte ds. Ewoldt, dat mevrouw hem niet meer volgde. Hij keerde terug en vond haar verdronken in oen sloot. Mevrouw E. was naar "Snoek geweest, waar zij haar moeder had bezocht. Nader meldt men uit Heerenveen Eerst 's avonds te 9.20 keerde de justitie van Vaar ohderzoek te Spannenburg terug. Opgewacht door heel wal mensdhen, werd de verdachte door de rijksveld- w.uht naar de gevangenis te Hoorcnvecn nyorgëbnwht. •Nu en dan hoorde men uitingen van afkeuring. Het lijk van de verdronkene werd door de doctoren Peters te lleerenveen en IJkema te St. Nicolaasga ge schouwd in de modelboerderij van jhr. Van Eisinga, bij Spannenburg, bewoond door den veehouder Schaap. Daar was het Jijk Vrijdagnacht gebracht. Wij ver nemen. dat bij do sectie gebleken is, dat mevrouw E. gestorven is ten gevolge van verstikking en dat niets gebleken is omtrent voorafgaande worging, zooals het gerucht verspreid werd. Toen ds. E. bij het lijk gebracht werd gal hij teeke- neti van ontroering. Ter plaatse, waar mevrouw verdronk, moest de ver dachte inlichtingen geven. Volgens beklaagde heeft .zich de zaak als volgt toe gedragen Het echtpaar was Vrijdagavond op de terugreis van Sneek per fiets. Het was ongeveer 10 uur en zee- mistig. Mevrouw had zich vermoeid gevoeld en daar- - om was hij vooruit gereden, doch niet ver. Er moest een brug gepasseerd worden. Toen hij deze eenige oogonblikken gepasseerd was, hoorde hij een gil. Direct was hij teruggekeerd naar de brug. zag dat zijne vrouw in het water lag en spoedde zich ter redding. Zich met de eetne hand vasthoudende aan de rollaag, had hij den mantel van mevrouw kunnen grijpen en had haar op den wal getrokken. De levensgeesten waren toen reeds geweken en hij •vyas geloopen naar de woning, waarin een arbeider der modelboerderij woont en had: deze opgeklopt. Met elkaar was men toon weer naar de plaats des onhei's teruggekeerd en weid het lijk meegenomen. Hij verklaarde bij de poging tot redding natte voe ten te hebben gekregen, ongeveer tot den enkel. Door de politie is de diepte van het water biji do rollaag gepeilder staat daar ruim 5 voet water. Zeer onwaarschijnlijk is het dus, dat de voeten van den verdachte slechts nat waren tot bij den enkel. Daarop gewezen, verklaarde hij, dat zulks mogelijk was, wijl hij zien vastgehouden aan de rollaag. 'Bij nader onderzoek blijkt, dat ds. E. ten gevolge zlinèr liefdesavonturen-reeks in zijn betrekking was ge schorst en door het Classicaal Kerkbestuur tot ontslag voorgedragen. Woensdag zal in deze de beslissing vallen. In den laalsten tijd kwam ds. E. voel te Leeuwarden, waar hij bezoeken aflegde bij eene dienstbode, die vroe ger bij hem had gediend en met wie hij omgang lad. Het is te begrijpen, dat deze zaak sensatie verwekt. Ds E rechtzinnig predikant, stond bekend als uitne mend redenaar. Het echtpaar heeft vier, nog jeugdige kinderen. PROEFTUIN NIEUWE NIEDORP. Vergadering van. de vereeniging tot exploitatie van een proeftuin te Nieuwe Niedorp. aldaar gehouden in het lokaal van den heer C. Kooiman. Maandag avond 19 Februari 1912, 7% uur. Voorzitter de heer Ds„ D. liaars. die de door een dozijn leden, bezochte vergadering o-pent waarna de notulen gelezen wor den door den heer P. Haringhuizen, secretaris. Deze worden goedgekeurd. De heer D. Kuilman deelt mede. dat op het in de vorige vergadering genomen besluit in zake uitbrei ding van den proeftuin en daarstelling van een warenhuis, de van hoogere besturen nog in. te wach ten goedkeuring is ingekomen,, zooda/t vrijelijk in <tet opzicht ka.li worden doorgegaan. Ingekomen en voor kennisgeving aangenomen: een uitnoodigmg tot bij woning oen,er vergadering te Hoorn, gezonden door de permanénte commissie tot bevordering van de oprichting van eene rijkstuinbouwvereeniging in Nd- Holland; eene uituoodiging om aan do commissie voor de tentoonstelling in 1912 te Medembluk te houden een subsidie te geven. Het bestuur heeft gemeend, met het oog op de uitbreiding van zaken een borg stelling van den penningmeester te verzoeken, waar aan deze heeft voldaan. In verband hiermede heeft bet bestuur verder gemeend, den tot nu toe onbe- eoldigden penningmeester, den heer D. Kuilman, een bezoldiging toe te kennen van f 75 's jaars. Goed gevonden. Wordt uitgebracht door voorzitter het door den heer J. Teer (den tuinier) opgemaakt verslag over den toestan,d der vereeniging in het afgöloopen jaar. Daaruit stippen we aan, dat de opbrengst was als volgt: peren f 17.85. bakcultuur f 122.83, tusschen- culluur f 496.94%, totaal f 637-62%. De pruimen hebben nogal last van luis gehad, ook nog nat be sproeiing werd de luis geconstateerd. Het uitgebreid verslag wordt met dank aan den samensteller goed gekeurd. Het zal in druk verschijnen. Namens de commissie t,ot het nazien van des pen ningmeesters rekening, bestaande uit de beeren J. JKuilman, P- Koopman en K. Blokker, brengt eerst genoemde rapport uit. De rekening in ontvangst en uitgaaf sluiten.de op een eindcijfer van f 1473.77%, sluit met eeu, voordeelig saldo van f 324.86. Alles was in de beste orde. De rekening wordt goedge keurd. De begrooting voor 1912 wordt goedgekeurd ïn ontvangst en uitgaaf van f 3034.86. Voorzitter deelt mede, dat op voordracht van den heer J. Teer »ls werklieden aan den proeftuin zijn aangesteld de heeren Fijnheer .en Broekhuizen, res pectievelijk van Winkel en de Langereis. Als werk jongens zijn nog de jongeheeren Sander Bu-tter en, Koomen aangenomen. Bij de rondvraag informeert de lieer J. Langedijk naar de in het bestuur besproken idee om het werk volk van den proeftuin te verzekeren. De vergade ring blijkt daar wel voor te gevoelen. Het verkieslijk- ste acht men verzekering tegen ziekte en ongevallen beide. Aan het bestuur wordt overgelaten het „hoe" der verzekering tegen ziekte en ongevallen aan, te gaan. Waar nu in plaats van den heer Teer alleen een stuk of vijf, zes personen voor den proeftuin werkzaam zullen zijn, wordt de risico te groot en verzekering zeer zeker gewenscht geacht. Het be stuur aanvaardt de opdracht. Hierna sluiting. WINKEL. Zondagmiddag heeft bij den heer C. Schoen een biljartwedstrijd plaats gehad, om contanten, waarvan dq uitslag is als volgt: le prijs C. Koster, 2e prijs S. Warnaar, 3e prijs C. Keijzer, allen te Winkel. jHet getal deelnemers bedroeg 11. LUTJEWINKEL. Ten huize van den heer W. Fijnheer te Lutjewin kel is Zaterdagavond aanbesteed het bouwen van een boerenhuis in de Moerbeek voor rekening van den heer J. Wiers aldaar. Inschrijvers waren: G. Kuiper te Lntjewinkel voor f 3875; J. Faus te Nieuwe Niedorp voor f 4388; C. Rutsen te ff. Niedorp voor f 44S4.50; M. Groen te Schagerbrug Voor f 4 600;' K. Blom te N. Niedorp voor f 4700. De begrooting. opgemaakt door den bouwkundige G- Leijen Kz„ bedroeg f 3633. Gegund aan den laagsten inschrijver. Telegrafisch Weerbericht 20 FEBRUARI. Krachtige tot stormachtige Westelijke tot Zuid westelijke, later krimpende en tijdelijk afnemende wind. Meest zwaarbewolkt, regenbuien. Zelfde tem peratuur. Ingezonden. Sdhagen, 19 Febr. 1912. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ondergeteekende het volgende in uw ge acht blad opgenomen, om) reden door mij vermoed) wordt, dat het zijn nut zal kunnen afwerpen, als de inwoners van Sdhagen hiermede in kennis worden ge steld ja, niet alleen er kennis van nemen, maar.er hun gedachten eens over laten gaan. Het is haar aanleiding van de besprekingen in de ver gadering van den Raad dezer gemeente, omtrent liet vraagstuk of hier woningnood is, ja dan neen. Niet dat ik hier hel antwoord op wil geven, doch wel wil trachten, hetgeen ook ter sprake werd gebracht, om op particulier initiatief iets tot stand te brengen. Zooals in vele plaatsen reeds js tot stand gekomen, zou ook hier getracht kunnen worden eene COÖPERA TIEVE BOUWjV'EREENIGlNG in 't leven te roepen. Voor hen, die van zoo n vereeniging nog nimmer iets nader vernamenzal ik trachten in korte trekken' het ecnigszins duidelijk te maken. Vele burgers van Sdhagen wonen in een huurhuis, zoo- uatM wordt door hen tientallen van jaren huishuur l>etaald, zij nooit het genoegen zullen hebben in het bezit van een eigan woning te komen. Enkelen onder dezen zijn daaronder onverschillig, doch ook anderen niet en zouden gaarne een eigen hüis willen 'bezitten. Maar. ook wederom hier is een „maar" bij, de meesten zijn daartoe niet bij machte, daar de financiën dit niet toelaten. En dan zou, wanneer zij tot stand mócht "komen, eene Coöperatieve Bouwvereeniging hen dat geven, en wel zoodat men door eendrachtige samenwerking, als nicl-bezitter toch iets zou kunnen doen voor de zaak waar heel onze gemeente den mond vol'van heeft. Dus. mede-burgers van Sdhagen, overdenk eens hel boven in het kort uiteen gezette doel en zoo gij er iets voor gevoelen gaat, komt dan bij ondergeteekende cn tracht met, zoo ik hoop zeer velen, overeen te komen, eene Coöperatieve Bouwvereeniging in de ge meente Schagen tot stand te brengen. Aan u, mijnheer rie Redacteur, mijn hartelijken dunk betuigende voor de afgestane plaatsruimte, noem ik mij, Hoogachtend, P. VAN DER BERG. Schagen, Noord 30. AVaarde Redacteur Vergun mij s.v.p. eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank daarvoor. De ondergeteekende dan, voelt zich gedrongen langs dezen weg zijn dank te betuigen aan Burgemeester en Wethouders en verdere raadsleden van Schagen, voor de ijverige, pogingen die zij hébben gedaan in hun jongste vergadering, om zijn verzoek .om eenige tegemoetkoming inzake marklpacht in Ie >villigen. Bo venal mijn dank aan Burgemeester en Wethouders, die door hun krachtig pleidooi de srak ten mijnen gunste hebben doen uitvallen, al verviel dan ook volgens artikel zooveel van het pachtcontract mijn rechtmatige eascii. Rest nog op zichzelf mijn dank te betuigen aan den heer Bijpost, ook raadslid onzer gemeente, die meende- dat die arme slokkers, die geen smadepost van 140 gul den kunnen dragen, ook maar niet moeten bicden. Maar Bijpost begrijpt er niets van, lijkt hot, dat hier 'in diï geval toch nog eenige wisselwerking bestaat. Voor eerst is cr tot heden nog geen rentenier op hot baantje van marklgeld vangen verlekkerd geworden, dus de stuwkracht van zoo n paar arme bliksems, die elkaar die magere boterham bij het verpachten betwisten, geeft aan de gemeente toen ook nog een aardig voordeeltje, is 't niet r Welnu, mijnheer Bijpost, schrap, het bewuste artikel uit het -pachtcoaiLract, en ik twijfel er niet aan of bij een volgende verpachting, zaL het vrij wat min der opbrengen, dan nu aan mij is terug gegeven. Onderlussehen voor ïnij als pelrokken po.soon in deze kwestie, is liet gelukkig, dat Bijpost iuplaais van, genoemd klein geitje, een grooten bok heeft geschoten in deze zaak. Neen Bijpost, dan mijn compliment aan B. en W. die wel begrepen, (getuige hei zeggen van mijnheer Vader), dat voor zoo n man als Breed, honderd gul den geen kleinigheid is, maai- wel is dal Weinig voor een gemeente als Schagen. Misschien komt 'het b'j Bij post ook op zoo'n bagatel niet aan, maar hij helpt toch maar geen handje mee iot het verbeteren van arbeiders toesta ndon Üf zal hij nog helpen den eersten stoot geven aan den bouw van nieuwe arbeiderswoningen, waaraan geen behoefte beslaan? Maar... dan eerst maar arbeidersvriend worden, hoor Bijpost Met hartelijken dank voor de opname, P. BREED. Lagedijk, Schagen, 18 Febr. 1912. Gemengd Nieuws. DE CRISIS IN DE KOLENMIJNEN. Zal er een algemeen^,, dat wil zeggen een, interna tionale, mijnwerkersstaking komen? Het is niet on mogelijk. Maar veel zal daarbij afhangen van. de hou ding der Britsche mijnwerkers. En die schijnt, totnog toe, zoo vastbesloten, dat het schrikbeeld van een staking in alle Britsche kolenmijnen op 'u hoogst enkele na meer en meer vaste vormen begint aan te nemen. In alle districten van het land hebben de mijnwerkers hun verbintenissen opgc .e over groots meerderheid zaJ dus 29 Febi ..ui hot werk kunnen neerleggen. Alleen de mijnwerkers in het westen van Schotland vormen een uitzondering, in zoover als deze met éen dag kunnen opzeggen, en een zeker onbestemd aan tal in Engeland, dat evenals de kleine minderheid in het Mansiieldaistriet van Nottiughamsliire, wellicht geweigerd heeft de verbintenis op te zeggen. Er zijn ongeveer 850.000 mannen en jongens die onder den grond werken in de mijnen van Groot-Brilannië, waar bij dan nog oen 200.000 arbeiders komen die boven den grond werken en .die ook werkloos worden wan neer de staking werkelijk doorgaat Van de 115.721 man, die onlangs tegen de staking stemden hebben slechts zeer enkelen den moed gehad öok na het besluit den 19en Januari door de confe rentie van Birmingham genomen, te volharden, in hun overtuiging. Aan den anderen kant heeft, omgekeerd, de hou ding der andere landen op het continent- ook weer zeer veel invloed op de Engelsche mijnwerkers. De Federation of Great-Britain staat in zeer nauwe be trekking tot den Internationalen Mijnwerkersbond. Vele leden van, het bestuur der Britsche organisatie plegen als afgevaardigden, -de internationale conferen ties bij te wonen, welke nu eens in Engeland, dan weer elders worden gehouden. En. het is een feit van algemeene bekendheid, dat op de internationale conferenties de mogelijkheid van een internationale staking is besproken, zij het dan in min of meèr academischen vorm. Maar al gaat de internationale staking niet door, dan nog ver wacht men een of andere beweging, welke ten. doel heeft de kolen,uitvoer uit Duitschland, Frankrijk en België naar Engeland te belemmeren. En verder, wanneer ook deze poging mocht falen, moet men rekening houden met de mogelijkheid dat de Transportarbeiders Bond in Engeland weigert ko len welke uit het buitenland komen over te laden, zoodra een nationale mijnwerkersstaking is uitge broken,. Een vergadering van het bestuur van den Inter nationalen Mijnwerkersbond kan daarom dezer dagen verwacht worden. De Westni. Gaz. dringt er in een hoofdartikel, ge titeld: Een oorlog die vermeden kan worden? op aan dat de regeering tusschenbeide zal komen, waar voor het Blad het oogenblik thans gekomen acht. DE GEVOLGEN VAN EEN STAKING. De staking in de Borinage heeft aan beide par tijen ernstige schade berokkend. De werklieden heb ben meer dan 5 millioen frs. aap loon gemist en 't verlies der mijneigenaren loopt eveneens in de mil- lioenen. Het werk is hervat, de rust is echter nog niet ge heel en al teruggekeerd. Van tijd tot tijd worden er zelfs nog aanslagen gepleegd. Vrijdagochtend bijv. werd bij het keldergat van het huis van den waar- n,emenden burgemeester van Hornu een groote blik ken conservendoos gevonden, gevuld met kruit, spij kers en stukken, ijzer. Een lont, die aan de bus was vastgehecht, was reeds half opgebrand. Uit vrees voor ongeregeldheden hebben de burge meesters van de meeste plaatsen in de borinage alle vastenavondfeestelijkheden verboden. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND. De hongersnood in Rusland is nog steeds niet tot staan gebracht "en, als gevolg van de slechte voeding- ontstaan, allerlei ziekten. Alle voorgestelde maatrege len om in de ellende te voorzien stuiten af op be krompenheid van de bureaucratie. Ook is er behalve de slechte organisatie inderdaad groot gebrek aan weitk. In het district Saratof zijn bijv. 90.000 arbei ders werkloos terwijl er op zijn hoogst voor 9000 werk is. Het toppunt van bureaucratische wijsheid werd bereikt door den, gouverneur van Kazan. Op de klachten van een lid van de Zemstwo antwoordd- hij: met uw voortdurende klachten, windt gij slechts het volk op en gij zult mij ertoe brengen, dat ik met militairen, bij u kom. Ik waarschuw u, wanneer gij zoo voortgaat zal ik u dwingen uw ontslag te nemen. Vrees voor onlusten is trouwens reeds merkbaar. In Ka/an besloot o.a. een vergadering grondbezitters uit de provincie spoedig hulp te verleenen en, over te gaan tot goedkooper verkoop van eigen brood, daar zij een stormloop op hun voorraden vreesden. In West-Siberië droeg een gouverneur de agrari sche vereeniging op voor een groot bedrag rogge aan te koopen om snel te verdoelen onder de bevol king. Dat was in Augustus, maar einde September hadden de hongerlijders nog niets gekregen, omdat de gouverneur vergeten had geld te zenden. Einde lijk na een levendige wisseling van, telegrammen; zond hij 5000 roebels. Natuurlijk kon men voor dit be drag slechts een gedeelte van het bestelde koreul krijgen en de bevolking bleef zonder brood. Nog in het begin van den herfst werden vele ver zoeken om hulp, door de Zemstwo's tot de regee ring- gericht, geweigerd wegens gebrek aan bewijzen. Op nieuwe verzoeken liet men de beslissing- over aan den geneeskundigen inspecteur-generaal, wat gelijk stond met een, wachttijd van eenige maanden. Toen men eindelijk overging tot de organisatie van de openbare werken, had de boer reeds zijn laatste goed verkocht en was reeds gedemoraliseerd door de kos- te looze uitdeeling van voeding. Zoo zou men nog met tal van staaltjes kunnen aantoonen hoe door een verkeerd beleid meupdhen en dieren worden, opgeof ferd de uitgehongerde paraden vallen soms dood neer bij den arbeid op het land en welke me thoden men in Rusland nog toepast in, de 20e eeuw, vijf jaren na de uitvaardiging van, het Octobermahi- fest, tot bestrijding van den hongersnood. EEN CHINEESCHE JEANNE D'ARC. Joean Sji KM, de pas gekozen president van de republiek China, heeft zijn staart laten afsnijden en, zich daardoor dus ook wat het uiterlijk betreft, aan gesloten bij zijn geavanceerde Chiueesche landge- nooten. Al heeft hij dus nu ook in dit opzicht gebroken met de Mandsjoes, hij wil toch de afgetreden, dynastie j niet grieven door luidruchtig feestbetoon wegenp de uitroeping der republiek en heeft alte openbare fees ten ter gelegenheid van, zijn, ben,oaming verboden. Het is niet onmogelijk, dat wij binnenkort ook hoo- ren van, een feministische beweging in China. Dezer dagen is nl. een jong Chineesch vrouwtje, de echt- genoote van den student Sjang, uit Londen naar China vertrokken, om zich daar aan het hoofd van hare landgenooten bekend als de Cliineesche, Jeanne de vrouwenbeweging te stellen. Deze twee-en-twintig jarige vrouw staat onder d'Arc, Als 15-jarig meisje had zij te Sjanghai reeds een brochure uitgegeven, waarin' werd aangedrongen op de verdrijving der Mandsjoea Dit vlugschrift had groot succes. Het verspreiden ifau dergelijke denk beelden ging echter destijds in, China nog met groot gevaar gepaard; een har er vriendinnen, die hare inzichten deelde, moest dan ook met haar leven daar voor boeten. De jeugdige schrijfster, beducht voor een zelfde lot, vluchtte toen naar Japan, waar zij den student Sjang huwde, met wien zij zich later naar Engeland begaf om daar internationaal recht te studceren. De Cliineesche Jeanne d'Arc is een nicht vaji Joean Sji kal, zij wil echter van dezen niets weten, daar hij, volgens haar meening, streeft naar het dicta torschap en de booze geest van het land is. O, GRUWELIJKE WETSOVERTREDING. Men mag sinds eenige weken in de 6tad des lichts, Parijs, geen stfooi biljetten, ook geen „dé tribus", dat «wil volgens Kramers en Bonte zeggen, „overschot van, een ontbonden georganiseerde zelfstandigheid", en evenmin „overblijfselen en afval" neerwerpen. Nu heeft de bekende variété-ster, Mistingueti, ook ten onzent bekend door Pathé, een hondje, Dat hondje werd een paar dagen geleden door M isti-nguett's ka menier uitgelaten, zoo maar los, wat niet mag. En toen beging het hondje een stellig noodwendige, maar niettemin, tegen de strenge wet indruischonde daad, vlak voor den onthutsten blik van een agent, die proce3-verbaal opmaakte. De sensatloneele zaak nu kwam Vrijdag voor. De advocaat der gedaagde voerde in zijn pleidooi o.a.. aan, dat de verbaliseereoide agent den geest der nieuwe verordening blijkbaar heeft misverstaan, daar de uitdenker ervan, monsieur Ló- pine, zonder eenigen twijfel aan „overblijfselen, af komstig van dien, menech" heeft gedacht,. Zoo niet, dan is te verwachten, dat al te ijverige agenten, dezer dagen de omnibuskoetsiers zullen verbaliseeren, wijl hun rossinanten zich menigmaal op den openbaren weg le buiten gaan aan wat Mistjnguett'B hondje zoo bitter verweten wordt. De rechter had acht dagen tijd noodig om er over te peinzen. BEVROREN VLKESCH. Zwitserland heeft zijn grenzen opengesteld voor het vleesch uit Argentinië, en door 2 4 steden, is reeds vaji deze gelegenheid gebruik gema,akt_ Bijna overal geschiedde de invoer door slagers of slagers- vereenigingen, in enkele plaatsen door verbruiksver- eenigingen. Meestal wordt rundvleeseh gebruikt; hier en daar ook schapen vleesch. Een. aantal gemeentebe sturen bevordert het gebruik van het Argentijnsche vleesch door de huur van koelkamers of verkoophal len te verlichten of zelfs te schenken. In het a,lge meen was men, tevreden, ook wel zeer tevreden over het ingevoerde vleesch. Te Bazel had het publiek aanmerking op den reuk. dien het vleesch aan de jute ontleent, waarmede het is ingepakt. Ook vin den velen het vleesch te vet. De koopers waren meesta,l uit den, middenstand. Voor de arbeidersbe- volhing bleek dit vleesdh te duur te zijn. Te Chemni'tz in Saksen wordtbeproefd, Austra lisch vleesch in te voeren. GRAAF AEHRENTHAL. f WEENEN, 17 Februari. Graaf Aebrantbal. Oo»*en- rijksch-I-Iongaarsch minister van buitenlan,dsche za- ken, is hedenavond1 te 9 uur 45 overleden. (Na een langdurig lijden is graaf AehrenthaJ. die I sedert 1906 aan het hoofd van het ministerie van buitenlandsche zaken van Oostenrijk-Hongarije stond, bezweken. Geloofde men aanvankelijk nog, dat zijn sterk gestel de pijnlijke ziekte te boven zou komen. sedert eenige dagen wist men, dat zijn laatste stonde naderde. ïn de ruim vijf jaren, gedurende welke Aehran,thal die leider was der Oostenrijksch-Hongaa,rsche buiten landsche politiek, heeft hij zeer veel voor zijn va derland gedaan, zich vele vrienden verworven, maar ook vele vijanden en deze hebben hem vooral den laatsten tijd van zijn ministerschap verbitterd. Naar het heet, was hij ook bij den troonsopvolger alles behalve persona grata; de Keizer echter bleef hem toegedaan en nam hem steeds in bescherming, gelijk nog onlangs is gebleken bij het incidenb-Htzen,dorf ■en, kort daarop, toen de keizer weigerde het wegens I ziekte aangevraagde ontslag te verleenen, maar den [minister een langdurig verlof opdrong. Aehrenthal was, voor hij de portefeuille van, bui tenlandsche zaken aanvaardde, ambassadeur bij het hof te Petersburg. Hbld.) BRAND IN EEN BIOSCOOP-THEATER. BERLIJN, 17 Februari. Tengevolge van een de fect in de eleotrische leiding brak gisteren in het, bioscoop-theater te Boekarest tijdens de voorstelling brand uit. De géheele zaal stond direct in vlammen. Onder het publiek ontstond een vreeselijke paniek. Allen, drongen naar den uitgang. Drie kinderen wer den letterlijk doodgetrapt. Een vrouw, wier kind om het leven kwam, werd krajikzin,nig. De eigenaar va* de onderneming schoot zich dood. PAARDENGEBREK Er schijnt in Frankrijk duchtig gebrek aan paar den te komen. Bij de behandeling van de oorlogsbegrooting m den Senaat weerklonk de alarmkreet: „Wij komen paarden tekort." Ook in de abattoirs wordt geklaagd, dat men niet kan voldoen aan de behoeften van een consumptie, welke met den dag toeneemt. Alleen ie Parijs worden jaarlijks 60 duizend paar den geslacht voor de consumptie; in geheel Fran krijk 200 duizend. Volgens een mededoeling van de „Société des Agriculteurs" zouden jaarlijks 700 dui zend paarden, moeten worden onthalsd, wilde me* kunnen voldoen aan alle aanvragen. Vandaar, dat door belanghebbenden krachtig wordt aangedrongea op verlaging der douanerechte^- aangezien in Fran krijk zelf het benoodigde aantal paarden niet :t vinden zijn, EEN STOUT STUKJE. Parysche dieven hebben weer eens een stout stuk uitgehaald. Donderdagavond tegen tien uur hoorde de juwe lier Daudet. in de rue Escudier te Boulogne sur Seine, terwijl hij in zijn achterkamer zat, zijn spiegelruit inslaan. Toen hij naar voren snelde zag hij, dat ee* man uit de étalage een aantal sieraden wegnam, ter wijl tegelijkertijd een geweldige rookzuil voor het huis opsteeg eu de vlammen oplaaiden tot de derd* verdieping. Terwijl het publiek op straat toesnelde en „brand" riep, wisten de dieven op rijwielen te ontkomen. Het bleek, dat zij een. of ander toestel voor de deur had den gelegd, dat bij ontbranding rook en vlamme* verspreidde, zoodat de indruk gewekt werd, dat or brand ontstaan was. ilntusschen hadden zij zich in, de richting vat h«it Bois de Boulogne uit d<e voeten gemaakt, hun revol vers afvurende op de weinige personen, die hen ver volgden. van van Jwoni jdisst voor ibeto verz renc 'verl li 'den Plaatselijk Nieuwe. TRAM SCHAGENWIE RING EN. Naar ons ter oore kwam is de weg door de H.IJ. S.M. by de Zaterdag gehouden inspectie geheel goed gekeurd. Waarschijnlijk is, dat de dienst 1 Maart as. zal worden geopend. De opening van den dienst zal geheel zonder eenige feestelijkheid plaats hebben. INGEDEELD. De volgende militieplichtigen in onze gemeente zijn tegen 1 Maart opgeroepen om bij het leger te wor den ingelijfd. Lichting 1911 G. Swakman. Lichting 1912 G. Wdhg, C. Weektnd en, J. de Boer. BENOEMD. De heer Jb. Slikker, lampenist bij de Westfriesche Tram alhier, is aangesteld tot conducteur bij de tram SchagenWieringen, standplaats Van Ewijcksluis. OP DE VOORDRACHT. De heer J. Posthumus, agent van politie alhier, staat als no. 1 op de voordracht voor waagmeester der nog te stichten waag te Van Ewijcksluis. BOND VAN VEREENIGINGEN VAN OUDLEERL. VAN INR. VOOR LANDBOUWONDERWIJS TE UT RECHT. Het drukken van het Jaarboek voor 1912 voor bovengenoemden Boud is opgedragen aan, de firma Trapman en Co. alhier. LANDBOUW. Zaterdagavond trad voor de afdeeling Schage* van de H. M. v. L. op de heer Reïmers van Wage- ningen. De heer Jhr. J. P. W. van Doorn ojrende de vergadering, waarna de heer Reimers zijn onder werp aanving, dat liep over verborgen of koopvernie tigende gebreken van paarden, koeien, varkens en schapen. Spr. gaf in een zeer vloeiende improvisatie ons het een, en ander to hooren over de verschil lende gebreken bij het vee, de trucs in den handel, het langdurige en kostbare van 't Recht, om vooral een pleidooi te houden voor het instellen van arbi- trage-eommissiëix, zgn, vertrouwensmannen, aan wie, districtsgewyze ingedeeld, de uitspraken in eventu- eele handelsgeschillen zouden kunnen worden opge dragen. De vergadering was niet druk bezocht. Met een woord van dank sloot de heer Van Doorn de bijeenkomst. SCHINKELS KINEMATOGRAPH. Schinkel is, vooral in onze omgeving, een zeer, zeer goede bekende. Men weet algemeen zijn presta ties te waardeerem in den vorm van steeds volle zar len. Zondag en Maandag gaf de heer Schinkel hier in het Noordhollandsch Koffiehuis eenjge voorstellin gen, die niet zoo heel druk bezocht waren. Jam mer, heel jammer, want do beelden waren interes sant, en wat veel zegt, heel scherp en stil. V-rel ef- wiseoling was er, luimig en ernstig, ook leerrijk. Vooral vestigen wij de aandacht op de nieuwe film. Het vervloekte geld, waarvoor de beroemde Bouw meester expresselijk is opgetreden. In dit drama ko men vele pakkende tateren ien en krijgen we aardige e_ eressan,te kiekjes in Volendam. Het uitzeilen

Schager Courant | 1912 | | pagina 2