TEKORT PREDIKANTEN'. nand Bolstraat, omdat men vermoedde, dat hij meer Onder orthodoxen zoo goed als onder modernen 'zou weden van den deifstal van 'n kennisgeving be- voorziet men met zorg het toenemen van de vaca- tredende een aangeteekend stuk. inhoudende voor tures in de Ned. Herv. Kerk en de vermindering van, j een waarde van f 2800 aan diamanten, uit de brie- het aantal theologanten. De heer J. van Dorp te v nbus van den diamanthandelaar StreÜtskie aan Gendringen zegt in het Doetlnchemsche Weekblad aan het Sarphatlpark. Dit vermoeden bleek juist te zijn. beu slot van een becijfering: De aangehoudene bekende zich aan dezen diefstal te „Er staan op het oogenblik in het kerkelijk album hebben schuldig gemaakt, aan de verschillende universiteiten ingeschreven: 21 Bovendien herkende het dienstmeisje van den dia- studenten van bet ie jaar, 53 van bet 2e, 44 van, manthandelaar in hem den man, die dezer dagen het 3e. 53 van het 4e. 37 van het 5e en 6e jaar. met haai- een praatje aan de deur had gemaakt, bij Lang niet al deze studenten worden werkelijk pre dikant. Maar gesteld ze werden het. Dan komen er gedurende 4 jaren juist voldoende candidaten aan. Maar mot 1916 of 17 komt do teruggang. En dan gaat het zeer snel naar beneden, want het getal gymnasiasten, die theoloog willen worden, schijnt zeer gering. Tenzij er meerderen zich opmaken tot do theologische studie en de opleiding tot predikan ten sterk worde gesteund, krijgen we weer denzelf- dcn ellendigen toestand van vroeger." EEN ONVERDACHT BEWIJS! Den 4en April sprak te Weesp Ln een openbare ver gadering ter verdediging va,n „De Tariefwet" de heer Jluiziuga, anti-rev. propagandist en burgemeester van Ter Neuzen, door den, voorzitter aangekondigd als „Zijn Edelachtbare". Spreker gaf in zijn betoog zulk een schitterend bewijs voor de stelling, dat protectie de prijzen ver- 1. v>gt, dat 't verdient in wijder kring dan zijn ge- boor van dien avond bekend te worden- Ik heb. zoo vertelde d© burgemeester-propagandist, met allersmakelijksten omhaal, een vriend, handelaar in manufacturen en welgesteld, burger. Deze gelukkige viiend begaf zich onlangs naar Duitschland om daar inkoopen te doen tegen contante betaling. Hij ver voegde zich bij een fabrikant spreker noemde naam en toenaam en vroeg de prijscourant. Een blik daarin was voldoende om hem te doen uitroe pen: „Maar in de noteeringen, die u mij t^uls toe-: zendt, zijn de prijzen lager!" waarop de fabrikant ant- - -rx-1,j._ JVial, iIr V/W welke gelegenheid zij hem korten tijd alleen had gelaten. In dien tusschentjjd moet hij de kennisge ving uit de bus hebben gestolen. Terwijl de vrouw met haar eenjarig kin,d 'aan het politle-bureau Perddnand Bolstraat in bedwang bleef, werd de man, na gehoord te zijn, overgebracht naar het politiebureau Overtoom>...ten einde daar te. wor dt n gehoord in verband met .den diefstal van een kennisgeving betreffende een: eangeteekenden brief inhoudende een chèque op een der Amsterdamsche bankinstellingen. Van dien diefstal hebben wij on langs eveneens melding gemaakt. -De chèque werd door de betrokken bankinstelling niet uitbetaald; men had er de chèque ingehouden «n den man. laten gaan. Het onderzoek der politie heeft nog niet aan, het licht gebracht waar zich de diamanten bevinden, die uit den brief, voor den diamanthandelaar van het Sarphatipark bestemd, gestolen zijn.. De brief was aan het postkantoor door een vrouw afgehaald. De vrouw van den verdachte werd even eens gearresteerd; zij werd herkend ale degene, die den brief aan het postkantoor in ontvangst had ge nomen. UIT DE THEORIE. De O. H. CL geeft onder dezen titel in haar brie ven uiit de Hoofdstad het volgende tooneeltje, waar van de dramatis personae deels echt, deels verin nen zijn: -- - .U7.TM30 Kapitein: Wat hoort u, als bevel wordt gegeven le Luit. V.: Twee kanonschoten. Kapitein: Luitenant Jansen! Wat hoort u (dezelf de vraag)? - 2e Luit. J.Twee kanonschoten. Kapitein: Sergeant Meyef! Wat hoort u? en2. Sergeant M.: Twee kanonschoten. Kapitein: Korporaal de Vries!. Wat hoort u? ent. Korporaal De V.Twee- kanonschoten. Kapitein: Milicien Kramer! Wat hoort u? enz. Milicien K.: Twee kanonschoten. Kapitein: Neen.. Dan hoort uf „bom, bom." Kapitein: Wat hoort u, als het bevel wordt gege- »rride O bwt"HÓllinderTlfc dar, heb ik voor tot terurtrekke^ luitenant Vogel? T «n and^e De""prtjacourant voor Hoi- le Luit. V.: Twee kanonschot* land kwam voor den dag en da vriend van onzen anti- rev propagandist kon goedkoop inslaan, omdat hij geen „beschermde" Duitscher was, maar een onbe schermde Hollandier Ziedaar het bewijs uit onverdachte bron, hoe üe beschermde fabrikant zijn klanten in eigen land meer Inat betalen, omdat concurrentie uit dien vreemde f wordt uitgesloten, dan hij vragen kan op eigen markt. Niet tersluiks gebeurt dat, doch fiks en openlijk door 't doen drukken en verspreiden van verschillende prijs C°S°?Mdodigt men protectie, die ons land regenen ven tot terugtrekken? Luitenant Vogel! zal met deze verhoogde prijsnoteeringen. T ntt v honi 't Is wel politiek, maar ons volk zal „politiek" ge noeg zijn om ervoor t© passen! 8T. MAARTEN. Zondag jl. gaf de rederijkerskamer „Onderlinge Oefening" een openbare uitvoering in het lokaal van den heer Jb. Sohermerhorn alhier. Opgevoerd werd: Door strijd tot zegen, tooneelspel l In vier bedrijven door H. Krom Dz. Jammer voor het j spel, dat er zoo weinig bezoek was. daar dit mooie stuk keurig werd opgevoerd en dan ook meer bezoek ten volle verdiénde. Het nastukje „Haar Luitenant", viel ook in goede aarde bij het publiek en gaf dan ook aanleiding om het strakste gezicht, door het voorstuk aangenomen,, in een lach te doen plooien. Jammer, dat dit stukje zoo eensklaps afbreekt. Ook dit. stukje werd keurig opgevoerd. VALKOOG. Door het bestuur van den Polder Valkkoog is de levering van plm. 70 M.® grove puin opgedragen aan den heer J- Habeen te Alkmaar, tegen f 1-84 per kub. Meter. LONDEN, 15 April. De bladen, vernemen uit New- York, dat naai- de directie dei- White Star Line meldt de „yirginian" de „Titan.c" is te hulp gekomen en da. er geen gevaar bestaat voor het leven der pas sagiers. Reuter's Bureau te Londen, bevestigt, dat alle pas sagiers hedenmorgen te 3.30 de „Titanic" verlieten. Het reddingswerk verliep ordelijk, hoewel onmiddel lijk na den eersten stoot het schip zijdelings begon over te hellen en langzaam begon te zinken. Onmid dellijk nadat het Quheil had plaats gehad, werden de reddingssloepen uitgezet en in weerwil van, het ontzaglijk groot aantal passagiers ontstond niet de geringst© verwarring. Zonder zijn kalmte te verliezen bleef de kapitein, van, de brug orders geven. De vrou wen en kinderen werden het eerst in, de sloepen neer gelaten, vervolgens de overige passagiers. De capaci teit der sloepen was ruimschoots voldoende, daar zij voor een aantal opvarenden van 3300 plaats boden. NEW-YORK, 15 April. De „Titanic" is om 2 uur 20 minuten in den morgen gezonken. Er gingen geen menschenlevens hij verloren. CAPE RACE, 15 April. De „Titanic" seinde gister avond 10.25, dat zij in botsing was gekomen met een ijsbanjc, en onmiddellijke hulp noodiig had. Een half uur later werd een nieuw telegram ont vangen, meldende, dat de „Titanic" met den voorste ven vooruit gezonken is. D© vrouwen waren gered in, do rèddingbooten. Telegrammen uit Cape Race melden: De s.s. Bal tic en Olympic ontvingen draadlooze verzoeken, om de Titanic te hulp te komen; zij snelden naar de i plaats waar het reuzenschip zijn kon. Te midder nacht was de Virginjan J70 mijlen westelijk van, de I Titanic; zij kon deze omstreeks 10 uür hedenmorgen I bereiken. De Baltic was binnen 200 mijlen van de Ti- j tanic. Da laatste, seinen Van da Titanic werden te 12.27 ontvangen, door de Virginian; zij waren onduidelijk en bielden plotseling op. De stoomschepen Carmania en Niagara hadden eveneens ijsbergen ontmoet. Het eerste schip had 'n gevaarlijke reis, doch kwam er door; dé Niagara was minder gelukkig. Zij kreeg twee gaten in de kiel, en had verschillende platen verbogen. i De ontmoeting met het ijs had plaats westelijk van Grand Banks. le Luit. V.: Bom, bom. Kapitein: Wat hoort u? enz- Luitenant Jansen! 2e Luit. J.: Bom, bom. Kapitein: Wat hoort u? enz. Sergeant Meyer! Sergeant M.: Bom, bom. Kapitein: Wat hoort u? enz. Milicien Kramer! Korporaal De V.: Bom, bom. Kapitein: Wat hooort u? enz. Milicien Kramer! Milicien K.: Bom, bom. Kapitein: Goed. De theorie werd gegeven te Delft. De compagniescommandant was de toenmalige ka pitein der infanterie. Hordijk, thans hoofdoommissa^ ris van politie te Amsterdam. IN- EN UITVAL VAN HET HANDELSBLAD. Garnizoens-zonsverdiiistering. Een règimentscom mandaat geeft aan, den, stafschrijver de volgende or der op: „Morgen zal er een zoneclips plaats hebben. Het regiment zal in dagolijksch tenue aantreden op het exercitieveld en dan zal de kolonel komen eu de zon eclips uitleggen. Bij bewolkte lucht, gewone dienst De levering van plm. 150 M.' opgedragen aan den heer P. de Boer te Koedijk te gen f 3.44 per M.s, alles a contant. WINKEL. Naar ons wordt medegedeeld, bestaat bij de Win- keler Rundyeefokvereem'ging en de kaasfabriek te Winkel en die te Lutjewinkel, het voornemen, om voor gemeenschappelijke kosten een controleur aan te stellen. WINKEL. Een kind van ongeveer éen jaar uit het gezin van D. Kort, speelde dezer dagen met een schoenhaakje, met het ongelukkig gevolg, dat het haakje in het oog drong en dit lichaamsdeel zoo ernstig werd be schadigd, dat ter plaatse geen afdoende hulp kon worden verleend, en naar men ons mededeelt het in het gasthuis te Alkmaar moest worden opgenomen. VALKOOG. Jl. Maandag had alhier de verkiezing plaats van een Hoofdingeland», wegens het aftreden vau den heer K. Kooi; als zoodanig werd gekozen de heer A. Wit Klz.. - vv» KRINGEN. Zondagnamiddag werd door den heer Gelder, red. van de Visscherijcourant te Amsterdam, eene bijeen komst gehouden in het hotel De Witte Zwaan, al hier, met de visschers van de Van Ewijcksluis en Weringen., om te geraken tot oprichting van een coöperatieven- bond voor de bereiding van kunstmest uit krabben. Ons verzoek om verslag te mogen maken, werd ge weigerd. zoodat wij alleen kunnen mededeel-en, dat L'lrijke belangstellenden aanwezig waren. Den heer Gelder zouden wij even in herinnering willen bren- 3rn. dat het bekende vers: „De waarheid moet in, diepe kuilen Voor de arge Wereld zich verschuilen", in den tegenwoordigen modernen tijd, zijn kracht mist en openbaarheid door allen op prijs wordt gesteld. DB POST ALS ZKDEMEESTER. Een Amsterdammer, die gedurende de Paaschva- cantie te Parijs vertoefde, zond aan een familielid te Amsterdam een prentbriefkaart met eene afbeel ding van de bekende schilderij van Henner uit het Louvre, genaamd „Madeleine lisa,wt", en voorstel lende naar men zich wellicht herinneren zal - een zeer kuisehe "naaktfiguur. Onze post-administra- tie schijnt echter eene andere waardeering van het kunstwerk te hebben, althans zij deed de kaart nadat deze eerst door een ruwe hand tot een vod was geknoeidaan den geadresseerde bezorgen gestoken ia een enveloppe met zwarte voering, die het naakt zorgvuldig bedekte. Aldus treedt de Nederlandsehe post als zedemees- teres op in het jaar 1912! .STORMSCHADE. De stormen van don laats tem lijd hebben hier en daar aan den voel onzer duinen 'niet onaanzienlijke beschadiging toegebracht. Vooral de buitenduinen even benoorden Sclu-veningvn hebben geleden. Er hebben nog al a-Irdstortmgen en afkalvingen plaats gevonden. Ilier en daar was tic afschuiving tot aan den begroeiden kruin toe waar te nemen. Ook bij den militairen post benoorden den Scheveningsehen strandmuur is schade aangericht. DIEFSTAL VAN KENNISGEVINGEN VAN AANGE- TEEKENDE STUKKEN. Zaterdagmiddag heeft de politie te Amsterdam een 26-jarigeu schildersgezel, wonende in de Ruysdael- straat aldaar $n, zijn 21-jarige vrouw aangehouden, die verdacht worden betrokken te zijn bij de in Je laatste dagen aldaar gepleegde diefstallen van ken nisgevingen van aangeteekende stukken uit brieven bussen. De man werd Zaterdagmiddag in een van de stra ten achter het Rijksmuseum opgemerkt door een brievenbesteller, die in hem den persoon herkende, die hem meermalen had nageloopen als hij zijn werk zaamheden verrichtte. (Zooals men zich herinnert werd verondersteld, dat de dief brievenbestellers onderhoudsgrint is in de exercitieloods." Het grootste schip ter wereld vergaan. De „Titanic", een Engelsch stoomschip, het groot- volgde om te zien waar zij kennisgevingen in de der wereld, dat slechts enkele dagen geleden is bus staken.De brievenbesteller wees den verdachte uitgevaren, is in botsing gekomen met een ijsberg. De aan een politieagent aan, die den man meenam naar Virginia ontving een draadloos telegram, dat de het politiebureau op het Leidscheplein. Var. daar Titanic in nood was en is direct om hulp te veriee- werd hij overgebracht naar het politiebureau Ferdi- nen in de richting van de Titanic gestoomd. De stafschrijver schrijft de volgende order uit: „Morgen zal er op bevel van den kolonel een zon eclips .plaats hebben, het regiment zal in dagelijksch tenue aantreden en dan zal de kolonel de zoneclips leiden. Bij bewolkte lucht zal de zoneclips in de. exercitieloods plaats hebben," WEER GOEDGEMAAKT. Eenige"jaren geleden vermiste- een dame een bank biljet van tweehonderd gulden uit een cassette. Het vermoeden van diefstal viel op de dienstbode eh de politie werd met het feit in kennis gesteld. Het meisje bezwoer, dat zij vreemd was aan de vermis sing en de politie vond bij gebrek aan eenige gegron de aanwijzing geen, termen de dienstbode in arrest te nemen. De zaak had dus geen voortgang en de ver moedelijke dader bleef onbekend. De dienstbode ver liet de betrekking. Dezer dagen werd het bankbiljet in de cassette teruggevonden. Het was ergens tpsschen geschoven geworden en daardoor aan het oog onttrokken, De eigenares wilde het biljet, dat ze reeds lang ver loren waande, niet behouden en de dienstbode Scha deloos stellen voor de ondervonden onaangenaamhe den. Met veel moeite wist zij het meisje op te sporen en overhandigde haar fjóen het volle bedrag van tweehonderd gulden. Deze was niet weinig in genomen met dit onverwachte buitenkansje, te meer daar zij binnenkort in, het huwelijk zal treden. SAMENWERKING DER VRIJZINNIGE GROEPEN. Het Haagsohc comité ter bevordering van samenwer king onder de vrijzinnige groepen heeft aan de .besturen van kiesvereenigjngen van vrijzinnige richting over het geheele land eu aan de hoofdbesturen van de Liberale Unie. den Bond van Vrije Liberalen en den Vrijzifcnigh democialischen Bond een circulaire gezonden in het belang van samenwerking dei- gezamenlijke vrijzinnige groepen in 1913. In de circulaire wordt o.a. gezegd Deze samenwerking' moet aldus worden opgevat, dat de vrijzinnige partijen, elkander in 1913 niet bestrijden, d.w.z., geen candida ten'tegenover elkaar stellen in distric ten, dié op de gemeenschappelijke tegenpartij' veroverd moeten worden, en overigens samenwerken om ieder dei- drie vrijzinnige partijen de door haar bezette-zetels te doen behouden. Geen fusie-plannen dus. die tot niets kunnen kiden dan tot het op-een-hoop-jagen van alle vijjziimigeh met als vereenigjngsmiddel een program, waarin elke partij sommige harer beginselen zou moeten verzwijgen, en als te verwachten resultaat dat zulk een éenheid-zonder- inlioud, alleen aan de coalitie ten goede zou komen. Geen fusie-plannen, maar algemeene samenwerking in do districten, op den practischen grondslag van behoud van beslaande en zoo mogelijk versterking van ieder der drie samenwerkende groepen door de loyale hulp der beide andere. Wij hebben de beste verwachting, dal de drie hoofd besturen liet over een algemeene en systematische sa menwerking op dien voet eens zullen worden, zoodra het verlangen naar samenwerking door de kiezers naar luide genoeg wordt geuit. Hel is oml dit le bereiken, dat wij u met aandrang uitnoodigen in uwe vereeniging een motie le doen aan nemen van met de Haagsche motie overeenkomende strekking, eanj nai aanneming (daarvan inderdaad de samen werking met de andere in uw distriet bestaande kies- vcreehigjngen tot stand! te (brengen en jbij uw. Pioofdbesluur (of bij de hoofdbesturen der vereenigmgen, waarvan uwe vereeniging leden telt) ook uwerzijds op samenwerking aan te dringen. Gemengd Nieuws. Het Hdbld, deeilt de volgende bijzonderheden nieó De Tilanic"die op haar eerste reis naar New-York, ,via Quoenstowxi, gisteravond pp 42 gr. N.B. en 50 gr. W.L. (dus ter hoogte van de New-Foundlandschc Banken) vergaan is. verliet Woensdagavond om 8.10 Cherbourg. In Southampton waren 300 eerste klasse, 330 tweede klasse en 700 derde klasse passagiers aan boord genomen, waarbij zich te Cherbourg nog 144 eerste-, 29 tweede- en 102 derde klasse passagiers gevoegd hadden. Er w-aren in het geheel dus 1605 passagiers aan boord, terwijl de bemanning uit ongeveer 800 koppen bestond. Het aantal passagiers was ongemeen hoog voor dezen tijd van het jaar, als de Amerikanen naar Europa komen en de Westwaarts gaande transatlantische booten haar slappen tijd hebben. In het geheel kon de „Tita nic' 3500 mesxschen bergen. Onder de passagiers vermeldden de Engelsche bladen bij hel vertrek uit Southampton o.a. kolonel ,1. J. Astor en echtgenoote, die naar Amerika terugkeerden, na een reis door Egyptenir. Bruce, den president der White Star Line, major Archibald W. Butte. die brieven van president Taft was gaan aanbieden aan den pius. Ben. jamin Guggenheim (een lid der bekende New-Yorksehe bankiersfirma en den theaterdirecteur Henry B. Harris. De ,,Titaiiie",. die onder commando stond van ka pitein ,1. E.-Srfïith, van de Royal Navv Reserve, oud gezagvoerder op de „Olympic" was, bij het afgesleept worden uit Southampton Water, reeds aan een groot gevaar blootgesteld geweest. Door de" geweldige zuiging die het schip veroorzaakte, waren de zeven kabels waar mede de „New-York" aan de kade gemeerd lag. als' touwtjes geknapt en werd de „New-York' in de rich ting van de „Titanic' gezogen. Men kon beide schepen nog juist bijtijds houden én een botsing voorkomen. Toen daarna de „Tilanic' langs de „Oeeanic" kwam, dreig den ook van dat schip de kabels te springen. In de maand September van verleden iaar was he.t zusterschip van de „Titanic" de „Olympic zoo reeds in botsing gekomen de water verplaatsing van deze zeemonsters: is Van dien aard. dat slechts op g'rooten afstand langs andere schepen, die aan de kade gemeerd liggen,,gevaren kan worden en als de „Tilanic' snel gezonken is, zal de zuiging ook daarbij wel zoo groot geweest zijn, dat het zeer dubieus is of de reddingsbooten toen al op een genoegzamen afstand waren om niet mee in de diepte gezogen te worden. Om kwart over 'twaalf Woensdagmiddag uit Southamp ton vertrokken, arriveerde de „Titanic'" eerst, om 6.35 's avonds le Cherbourg, het oversteken van het Kanaal had zoo' lang geduurd, omdat de kompassen onderweg geregeld weraen. Behalve de 275 jiassagiers werden te Cherbourg nog 721 postzakken aan booid genomen. Het vertrek van de „Tilanic", 's werelds grootste stoomschip, cp haar eerste reis was een triomf voor de White Star Line. „Nooit te voren", aldus schreef de. „Evcning Standard bij het verdek, „in de ge schiedenis van Ide handelsmarine hoeft men zoo'n grooten triomf van scheepsbouwkun.de gezien, als toen de „Ti tanic' Southampton verliet en de Solent afsloomde. Het reuzenschip, dat met de 46.382 ton het zusterschip de „Olympic' nog met 1004 ton overtreft, had de volgende afmetingende totale lengte was 882 voel, de breedte 92 voet, de hoogte van den bodem der kiel tot de kapiteins kajuit 105 voet, die van den bodem der kiel tot den top der schoorsteenpijpen 175 voet. Het had elf stalen dekken boven elkaar. Een officier vertelde, dat hij. na vier en eenhalven dag aan boord te zijn geweest, den weg nog absoluut niet kende. Wie de bcot geheel bezichtigen wilden, moesten een afstand van ongeveer 9 K.M. afleggen en om verdwalen le voor komen, liing'en overal plannen van de gangen en ka juiten op elk dek aangebracht. Een der nieuwigheden op deze luxe-boot was ook dat de November mist er geen vat op had; De eerste klasse passagiers zaten aan tafel en op de grauwe vensterglazen werd van builen af elcclrisch licht geworpen, dal absoluut het zonlicht imiteerde. De prijzen waren dienovereenkomstigeen apartement cp hel promenadedek, beslaande uit zit-, twee §laap- en een badkamer met een bediendekamcr kostte in hel drukke seizoen f 10.440. Er waren witte- broods-apartementen voor millionnairsbruidsnaren, met een eigen stukje promenadedek. Een uur vóór hel schip in zee giiig was de gymnastiekzaal aan boord reeds vol bedrijvigheid'. Een dame reed kameel en was genietend haar emoties bij de Pyramiden, in een anderen hoek werd een wielerwedstrijd gestreden. Zooi waren er ten nis- en rakelbanen aan boord, een groot zeewater-zwem bad. ter wij L professoren' ten dienste stonden voor wie- wilden boksen en met physical culture zijn spieren lenig houden. Voor de „Titanic' Southampton ver liet. hadden duizenden de prachtige boot bezocht. Met electrische liften werden de bezoekers in de diepte gevoerd, naar de keukens, met haar 21000 schotels en borden, haar tonnen zilver en tafelgerei Zij bezochten het postkantoor, luisterden naar de orkesten, die in de verschillende deelen van het schip speelden en ieér- den de wonderen van dit 47.000 lons schip kennen, waarvan men een drijvend luxe-hotel had gemaakt als er geen ander bestond. In de eetzaal was plaats voor niet minder dan 532 passagiers, die niet eens aan grooie tafels, doch voor het grootste deel aan kleine tafeltjes en in afgeschoten hoekjes konden dineer en. Men had voor de versiering de vroeg-Jacobian-stijl van enkele bekende huizon, als Hatfield en Haddon Hall bestudeerd, en er de prachtigste plafonds ln aangebracht, die dit tijdperk opleverden, doch in plaats van hel donkere eikenhout der 16de en 17de eeuw te gebruiken, was nu alles in wit' gehouden. Het restaurant waar a la carlc gegeten kon worden, bezat aan één kant een „"Café Parisien". Het. geheel was van Fransch noten hout mei rijk gesneden en vergulde ornamenten. De receptiezaal was versierd met prachtige tapijten, die voor de „Titanic' in Aubusson geweven wanen. Maar waar iedereen het meest over riep, was het veranda-café waar men op het achterdek zat iusschen bloemen en planten en over zee keek of men ergens in een villaluin aan het strand was. De machinerieën, ter sterkte van 46.000 paardekraeht, van de „Titanic" bestonden uit dezelfde combinatie van „reeiprating engines' en turbines, aLs die waar- mede de „Olympic' gedreven werd. De schroeven wa- l ren van het verbeterde Olympio-type en men verwachtte 1 hiervan nog groolere snelheid. Het schip werd gebouwd door Harland and Wolff Ltd. le Beifast. Dc kiel werd gelegd einde December 1908 en het schip liep in den afgeloopcn zomer te j water. „The Engineer" van 24 Juni 1910 schreef naar aanleiding van de „Olympic'en „Titonic"„Het pu bliek is grooten dank verschuldigd aan de White Star Line voor de vele verbeteringen aan het oeeaan-reizen aahgebracht. Onder deze verbeteringen mogen genoemd worden: Betere proporties van het schip; de plaatsing van salon en de passagiersruimten in het middenschip; zelfwerkende waterdichte deuren.; verbeterde onderver deeling der ruimen door schotten boven elkander ge plaatste. dubbele schroeven en last not least het aan wenden van de combinatie van „reciprocating engines" en turbines voor de vportdrijving.' En dit trotsche gevaarte, dat enkele maanden tot de „Imperator' van de Hamburg-Amerika met zijn 50.000 i on de grootste wezen zal onder Engelschd vlag als het grootste schip der wereld, moest varen met in luxe en comfort badende passagiers, waarvan die (Ier derde klasse nog oneindig beter behuisd en verzorgd waren, dan de eerste klasse passagiers énkele tientallen t'aren geleden, is nu vergaan, .de zwakkere gebleken! >ij een botsing met een ijsberg in den donkeren nacht.I Ongetwijfeld zullen aller gedachten gaan naar nieuwe! veiligheidsmaatregelen tegen het verschrikkelijkste aller gevaren in de route van de Noord-Atlantische Oceaan: Do ijsberg. De ondergang van dit reuzenschip is daarom vanl zoo groot belang, omdat dergelijke in de laatstel jaren gebouwde kolossen in de scheepvaartkrihgen gelden voor ondankbaar, tengevolge van het stelsel der waterdichte schatten. Het ligt dan ook voor de hand, om aan te nemen, dat de ramp het gevolg is van het bezwijken van zulk een schot. De streek, waar de botsing heeft plaats gehad, wordt vooral in het voorjaar onveilig gemaakt door ronddrijvende ijsbergei^. Waarschijnlijk Is de Titanic nu ,in botsing geko men met een dier gevaarten, die door noordelijke stor men, zuidelijker Is afgedwaald dan men kon verwach ten. Van bevoegde zijde vernam een onzer mediawer kers, dat de vaart in, die streken vaak zeer bemoei lijkt wordt door mist, welke in de nabijheid der ijs bergen heerscht en het is van algemeene bekend heid, hoe tengevolge van den concurrentiestrijd der gelijke transatlantische schepen gedwongen zijn met volle kracht te stoomen, zoodat men niet elk ogen blik om schijnbare kleinigheden vaart kan minde ren: zoo ergens, dan geldt hier het spreekwoord: time is money. HET MAJORAAT BATTHYANI. Meer dan honderd jaar geleden werd in Weenen. een verlaten knaapje in het vondelIngengesticht op genomen, waai- het den naam van Anthon Batthy- ani ontving. Nooit vernam men iets naders van de afstamming vau den knaap. Thans, geruimen tijd na zijn dood, zijn zijne dochter en de kinderen van zijn overleden zoon in het bezit gekomen van documenten, die be wijzen moeten, dat de vondeling de rechtmatige erf genaam is van, de uitgebreide bezittingen van den overleden, vorst Edmund Batthyan|i-Stratimaim. Deze. zaak houdt than^ die Oostearijksche en Hongaarschi autoriteiten bezig. Binnenkort wordt de beslissing tan het Hongaarsche ministerie van Binnen la ndsch< Zaken verwacht. EEN FABRIEKSBRAND. Berlijn, 13 April. Uit Hamburg-Altona wordt ge seind, dat hedenmorgen in de machinefabriek val Gutmann brand is uitgebroken. De schade bedraag 200.000 Mark. DE WINTER IN HET VOORJAAR. Uit Duitschland komen vati alle kanten berichte, over de schade door de koude aan de voorjaarsge wassen veroorzaakt. In den omtrek van Koblenz is rijkelijk sneeuw gevallen. Evenzoo in het Werradal, waar het bovendien eenige graden vriest, zoodat de omtrek een echt winterlandschap vertoont.. De ker- senboomen, die in bloei stonden, hebben hier erg on-j der geleden. Uit Frankfurt a/M. wordt gemeld, dat het daar in den omtrek hard vriest en de sneeuw 20 centimeter hoog ligt. Te Kurhesse heeft eeu hevi- gen sneeuwstorm groote schade aangericht en zijn verschillende bergstroom en sterk gezwollen. In het Noord-Westen van, Sleeswijk vriest het 14 graden en is de scheepvaart totaal gestremd. 1 APRIL IN AMERIKA. Eén April is de dag van de aardigheden. Daar is niets tegen en, men grijpt met vreugde naar de beurs aan het touwtje en bijt in broodjes mei zaagsel ot bonbons met kurk. Maar hoe men hier toe j ook weer in die dingen al verder in alles de maat kwijt raakt, bewijzen de volgende voorbeeldenDe geestigheid ver dwijnt ui't alle zaken en de oude humor wordt ver-, vangen door ruwheden welke vele oude Amerikanen het hoofd doen schudden en zeggen, „waar. gaan wé naart,oe met de steeds erger wordende onbeschaving?' In New-York stuurt een verloofde meneer aan zijn medsje een brief waarin hij zegt: „Ik ben daarnet met een ander getrouwd." Het is een Aprilgrap, maar het, meisje ziet de aardigheid er-niet van in en neemt vergif. Jn New-York tusschen twaalf en éen uur. wanneer de kantoorklerken hun lunch gaan gebruiken, valtj een man van de vierentwintigste verdieping. Een aan-l ta. meisjes, die het griezelige ongeluk zien, vallen! flauw. Men holt om ambulances en politie. Als dei ambulance komt blijkt de doode kerel een pop te zijn, prov.es nagemaakt. Eeu aardigheidje van, de hee- ron op de vierentwintigste verdieping. Handelsblad, AANSTAANDE STAKING OP DE SPOORWEGEN IN AMERIKA. Uit New-York wordt bericht, oat 23000 van de 25000 machinisten, die werkzaam zijn bij vijftig van de spoorwegen ten oosten van Chicago, de leiders heboen gemachtigd de staking uit te roepen, wan neer de verdere onderhandelingen met de directie* n'et leiden tot een loonsverhooging. EEN VRIJSPRAAK. Het volgende geeft ,weer eens een kijk op de eigen, aardige opvattingen van, rechtspraak in de Fransche republiek. Donderdag stond een Oostenrijksche fou graaf, Gabriel Paulus, te Parijs terecht wegens moon Paulus was verloofd met een zeventienjarig ineisj, Juliette Brindesou, in betrekking bij een familie 's Asnières. Het huwelijk werd om een of andere rede uitgesteld, hetgeen, den fotograaf in een dergelijk^ overprikkelden toestand bracht, dat hij herhaaldelit dreigde met moord en doodslag. Den 25sten Augu- tus 1911 verscheen hij voor de woning, waar zti meisje in betrekking was. J uliette, hem ziende aankomen, schrok van zjn woest uiterlijk en wierp de deur dicht. Hij scbo»t echter door de raampjes van de voordeur en ver wondde de meesteres des huizes, mevrouw Pamekc. die juist langs de vestibule kwam. Vervolgens wst hij binnen te komen, vervolgde zijn verloofde op de tweede verdieping en schoot drie kogels op haar tf. Mevrouw Pamelic stierf 5 September aan de ver wonding; Juliette moest haar linker oog missen. Op de zitting verklaarde Paulus gehandeld te heb ben in een overspannen en wanhopigen toestand, het gevolg van de houding van zijn, verloofde,, die met hem wilde breken,. De bedreigingen, welke hij zou hebben geuit, wa ren verkeerd begrepen, verzekerde hij. Juliette getuigde in het voordeel van beklaagde: „ipdien ik tot vier keer toe het huwelijk heb steid. zeide zfj. dan deed ik dit onder invloed vanj een vriendin, die Gabriël niet kon uitstaan. Ik reri

Schager Courant | 1912 | | pagina 2