prinses juliana k.v haak zieke tuinman. Men schrijft uit Apeldoorn aan de Tel.: Ecu der oudste arbeiders uit het koninklijk park. zekere \an Laar, reeds in de Prinssesodagcn van H. M. dc Koningin belast met het onderhoud, van den Prin- sessotuin voor het phalel in hel park, venult ook' JJians nog dezelfde funotic. Uit den aard der #iak is de Prinses niet dezen man ,dicn zij dagelijks ziet cn spreekt, zoor goed hekend en het verwondende dan ook niet, dat zij, toen Van Laar door ernstige onge steldheid verhinderd was z'n arbeid voort te zeilen, aan zijn plaatsvervanger vroeg: „Waar is toch dio kleine man Men begrijpt het antwoord hierop en nog ^Jenzelf- «ien middag liet 11. M. de Koningin naar 's mans ge zondheidstoestand vragen, om den volgenden dag, Don- -de. dag .'10 Mei, persoonlijk een l>ezoek aan ae een voudig?. woning van den arbeider te brengen. Vergezeld van Prinses Juliana en jonkvr. Van der Poll reed H.M. per landauer derwaarts. Op het on verwachts betrad de Koningin do woning, waar Zij g:mimen tijd aan het ziekbed van den man vertoefde, ha:alles informeerde en zich van verschillende za ken op de hoogte stelde. Dc eerste verfrisschingen bracht H.M. zelf mede, waarna voor verder comfort werd gezorgd, als gemak kelijke ligstoel, enz. L? man kon zijn dtfnk niet hartelijker uiten dan zijn I >!c wenschen mede te geven voor het Prin- -sesje. (H.M. beloofde deze te zullen overbrengen en zon na Haar terugkeer uil Parijs nog eens terug komen. Maandagmiddag reed Prinses Juliana weder uit met freule Van de Poll en mej. Marling naai* 'de woning' van Van Laar .Freule Van de Poll ging ©enige oogon- blikkfen naar binnen en keerde met vrouw Van Laar naar hel hofrijtuig terug1, waar Juliaanlje met een glas helder stemmetje informeerde: „Hoe is het met Van Laar ,,0". antwoordde de aangesprokene, vhij zal, als het zoo doorgaat, wel gauw weer bij u in den tuin komen". Dit vond het Prinsesje zeer goed en onder wijl het huismoedertje nog wat door keuvelde, liet freule Van do Poll aanstalten maken to.t het vertrek. Met 'n liartelijk „Dag, vrouw! Van Laar'-, en een hahd- jéswuiven. tot zelfs van de woning niets meer te zien was, reed de Prinses van haar eerste ziekenbezoek tiaar het paleis terug. Hnrenknrspcl. Pen 4en Juni hield het bestuur van, Hulp in Nood haar jaarvergadering ten huize van de Presidente, mevrouw SwauPlantijdt. Da rekening, die werd na gezien en goedgekeurd, gaf een ontvangst aan van f 131.19, de uitgaven bedroegen f 106.24%, zoodat er een batig saldo was van f 24.94%. Uit de ver schillende nota's bleek, dat de vereeniging gunstig had gewerkt. Zeer veel zieken en zwakken waren weer door do vereeniging gesteund, door het ontvangen van melk, eieren en rookvleesch, hetwelk zeer dank baar werd aanvaard. Moge de vereeniging zoo voort blijven werken en gesteund worden door eontribuëe- rende leden, want ho,e meer leden zij telt, hoe meer er gesteund kan worden. Aallantsoog. Zaterdag 1 Juni jl. werd in het'lokaal van den heer Van Scheijen te Groote Keeten de algemeeue vergadering der vereeniging Algemeen Belang gehou- ÖLon. Aanwezig waren ruim 30 leden, waarvan, S be stuursleden. De voorzitter, de heer Jb. Visser, opende met een woord van welkom de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Informaties waren ingewonnen omtrent het aanleg gen van een proeftuin, doch de voorzitter meende, dat. daarvan voorloopig niets kon komen;, eene veree niging „Hulp in nood" is opgericht; de heer A. Toes is opgeleid tot veeverloskundige. Uit het jaarverslag bleek, dat pp I Jan. 1911 het aantal leden S9, op 1 Jan,- 1912 74 bedroeg, een achteruitgang van 15 leden, 10 hadden bedankt. 5 waren vertrokken. Over 1911 bedroegen de inkomsten der vereeniging 'f 5c, de uitgaven f 19.65; met het batig saldo van 1910 een kas van f 70.29%. De penningmeester werd bedankt voor zijn accuraat, beheer. De heer Langhorst, bestuurslid der vereeniging, behandelde daarna zijn onderwerp: Wat wil Algemeen jBelang. In breede trekken verklaarde spreker de be- teekenis van verscheidene artikelen uit de Statuten en het Huishoudelijk Reglement der vereeniging. Duidelijk liet hij uitkomen, dat Algemeen Belang niet is een vereeniging, die verschillende zakeu ex ploiteert, maar die zich alleen wendt tot autoriteiten om verbeteringen voor het algemeen belang, die slechts dient van voorlichting op maatschappelijk en wetenschappelijk gebied, die slechts den stoot geeft tot verscheidene zaken. Algemeen Belang geeft slechts leiding en zal daarom naar de meening van velen, niet van die beteekenis zijn, die ze er aanvankelijk van verwachtten. Vervolgens sprak de heer Langhorst nog over het verleenen van onderstand en hulp bij ziekte, er op wijzende, dat het niet de bedoeling der vereeniging is, armenzorg het werk uit de haifden te nemen. Met eene opwekking om zijne woorden over te brengen aan de niet opgekomenen, beëindigde spr. zyne lezing, die hartelijk werd beloond met applaus. De voorzitter verklaarde de vergadering, waaraan de gelden der vereeniging eigenlijk werden besteed. De heer A. Kooger, bestuurslid, vroeg naar aan leiding der gehouden lezing, of Algemeen Belang er zich niet voorspannen kon, dat kleine werken, als 't onderhoud der dammen en, zandwerken werden aangenomen. Hij wenschte, dat de vereeniging voor zulke werkjes zou inschrijven. Dc voorzitter antwoordde, dat iets dergelijks on mogelijk kon; dat wil Algemeen Belang niet. Nu ont stond een hëftige discussie, waarbij de heer Kooger duidelijk te kennen gaf, dat de arbeiders dan aan Algemeen Belang niets hadden. Hij zelf bedankte èn als bestuurslid èn als lid. Door de vereeniging zullen adressen worden ver zonden aan de Armvoogden, met verzoek, mej. G. Prins-Hollander ruimer te steunen voor haar liefdevol verplogingswerk, aan het Polderbestuur om in de Groote Keeten den straatweg aanmerkelijk te verlen gen en om een door een particulier afgesloten, weg weer vrij te krijgen. Verder werd besloten aan de Vrouw van, C. Weij f 10 te verleenen. Na een woord van dank "sloot de voorzitter eerst tegen 11 uur de vergadering. SI. MAARTENSBRUG. Het metselwerk van de te bouwen slagerij te Stroet gemeente Sint Maarten, voor rekening van den 'heer P. Dekker aldaar, is bij onderhandsche aanbe steding gegund aan den heer P. Doorn Lz. alhier. Van Lei H.uigsche Binnenhof. Tweede Kamer. Den Haag, 4 Juni. 't Gaat prachtig!... Een aardig d£el van den Dinsdag-middag hebben wij „gewijd" aan het kibbelen over conclusiën op adressen. Doorgaans, weet men, gaan zulke dingsigheden erdoor op vergeten oogeDblikken, vlak- vóor de pauze of zoo. zonder dat iemand er op let. Nu liep het anders. Het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Bond van Onderofficieren der Kon. Neder]. Marine en, het korps Mariniers, had Ioonsverhooging gevraagd, 't Bleek achteraf, dat de commissie zich vergist had, toen zij voorstelde ten aanzien van deze adressen over tegaan tot de orde van den dag. Ze bedoelde dan eigenlijk: ter inlage leggen. De heer Hugenholtz was vervolgens tevreden gesteld. Waarna de zaak in orde kwam, niet dan na eeuig onvrucht baar en nutteloos geharrewar. Over 4 marechaussees, die terugbetaling wenschen van contributie aan, het weduwen- en weezenfonds in afwachting van, trouwpermissie, liep 't zóo bar, dat de voorzitter haast tot sluiting was overgegaan. De keer Thomson had het zeer sympathiek succes, dat hij d© zaak, met 50 tegen 19 stemmen. oan inlichtingen naar den minister gezonden krijgt. De heer Ankerman insinueerde hier, lichteiyk-on- christelijk, dat kapt. Thomson voor de menschen op komt, wijl 't „halve militairen zijn en ook Leeu warders." Zooals de waard is, betrouwt hij, etcetera In dergelijke stemming ging de Kamer, in het late middaguur, weer aan de Ziektewet. Ving de hoer Duijs zijne eindeloos-lijkende repliek laan, die hij morgen Woensdag. zal voortzetten. Boud de Zaandammer Gedeputeerde den heeten kamp aan tegen dr. Nolens (in den Dultschen Rijksdag 'n „Leugenpeter" genoemd), alsmede tegen dr. De Vis ser. Toen de Kamer-klok 4 ure 5 minuten wees, ver zocht de heer Duijs zijne rede morgen voort te mo gen zetten. Graaf Van Bijlandt weigerde. *Hij, praeses, die gedacht had dat de Algemeene Beschouwingen over de Ziektenet vóór 1 Juni zouden eindigen wilde nog een halfuurtje voortgaan. Wat gebeurde. Met stekelige kibbelarij tusschen voorzitter en den heer Duijs. De Zaandammer blijft vruchteloos het Christelijke in deze wet zoeken. De lex-Talma is „een bedeeling van de rijken, die toevallig geen werkgever zijn", 't Teeken, van Kaïn, niet de bodem van het Christelijk Evangelie Aldus gaan we morgen, Woensdag .lustig voorL Mr. ANTONIO. GROOTE BRAND TE KONSTANTINOPEL. KONSTANTINOPEL. 1 Juni. Dc groote brand brak gisterenochtend om 9 uur in de Kabasakal-wijk in Stam boel uit. Een hevige wind wakkerde de vlammen aan, die .zich verbreidden langs de zee van Marmara in westelijke richting. Twaalf wijken weiden verwoest en ettelijke honderden houten huizen in de ascii gelegd. Er zijn twee dooden en verscheidene gewonden. Dc verliezen worden op 5 millioen geraamd. Verscheidene werklieden zijn in hechtenis genomen, daar- men ver moedt. dat de brand geslicht is. Over den brand te Konstanlinopel worden de vol- Gemengd Nieuws. NA DE VERKIEZINGEN IX BELGIë. BRUSSEL, 4 Juni'. Omtrent de onlusten te Luik, die wegens de verkiezingen hebben plaats gehad, meldt men: De politie en de burgerwacht, die de menigte in de buurt van de Place Lam bert, Place 'Verte en de Markt tot doorloopen trachtten'te bewegen werden met een regen van steenen ontvangen. Dc bereden gendarmes, door den burgemeester ontboden, drongen de menigte met do sabel in de vuist terug. De herhaalde charges van de gendarmen beletten, dat de kalmte terugkeerde. Een schot uit de menigte gelost, deed de gendarmen alle kalmte verliezen, die nu met uiterste heftig heid charges uilvoerden. Toen geraakte de vóór liet Volkshuis opgehoopte menigte in woede. Zij stortte zich op het St. Lambert-plein, schietend niet revol vers en alles neertrappend, dat in den weg kwam. Hel oproer nam steeds toe; de oproermakers braken banken en tafels, gooiden alle groote winkelruiten van de winkels op dc Place Verte in; voortdurend vielen er scholen. De bereden gendarmen kwamen nu tusschcnbeide en bezette de Place Verte. Zij werden echter met revolvers beschoten; de scholen kwamen uit Jict Volkshuis. En toen heeft de aanvoerder der gendarmen het bevel gegeven er maar op los te schie ten. De gendarmen schoten op de "betoogers, die in het gebouw den wijk namen. Minuten lang duurde liet vuren. De gendarmen losten tweehonderd vijftig scho ten o]> de. oproerlingen, waarvan er honderd in liet inwendige van hol Volkshuis gemikt waren. Het was een afschuwelijk toonoel. In nel koffiehuis van hel Volkshuis lagen drie mannen in een plas bloed. Een andere werd zieltogend weggedragen. Er zijn ongeveer twintig gewonden. Builen het gebouw staan de gendar men niet de wapens in de hand gereed en bewaken het Volkshuis. Alle stralen zijn afgezet; de groote plei nen in het centrum zijn in een onzijdige zone herscha pen. Het oproer schijnt bedaard. In dc Borinage staken 2000 mijnwerkers als protest le gen de handhaving der regeering. Ook te Gent hadden verschillende botsingen met de politie plaats. Een aantal lieden rukten het hekwerk- van dc hoornen op de Groentemarkt geplaatst, af en wierp hiermede naar dc politie. Er hadden vele arresta ties plaats. In de Vlaandèrenstraat vernielden een paar honderd lielocgers de ruilen van tal van winkels. De bereden gendarmerie chargeerde en dreef de oproerlingen uit een. Te Charleroi, zijn in tal van katho'ieke inrichtingen de ruiten ingeslagen. Ook de garde civique werd met een regen van projectielen begroet. Een majoor werd ernstig in den nek getroffen, twee manschappen wer den gewond. De arbeid in de glasblazerijen ligt vol komen stil, in 'die metaal fabrieken wordt slechts 'gedeel telijk gewerkt. In de kolenmijnen hebben eveneens vele arbeiders geslaakt; er hecrscht in de omstreken van de stad groote opgewondenheid. v.Te Vcrviers hebben ernstige onlusten plaats gehad. De gendarmerie moest herhaaldelijk chargeeren en zelfs van den revolver gebruik maken om zich tegen de me- i.nig'c. die van allerlei werptuig gebruik maakte, te li verdedigen. Men noemt een cijfer van dertig gewonden. Zeven gendarmen zijn gewond. Zeventien personen zijn [in. hechtenis genomen. 1 In verschillende kolenmijnen in den omtrek van Luik [staat hel werk stil. In het centrale bekken is de algemeene slaking uit- 'gerocpen. Er heerscht groote opgewondenheid. I Hel personeel van de electriscne tram heeft het werk mcdergelegd. EEN WONDERLIJKE GESCHIEDENIS. i Ongeveer drie maanden geleden bracht Anton Tho mas, een arbeider, werkzaam aan de Parijsche Halles, Izijn zieke vrouw naar het ziekenhuis, het Hotel Dien. Een paar weken geleden kroeg hij bericht van de .ziekenhuis-administratie, dat zijn vrouw overleden was. lil lij ging er heen, meende zijn vrouw in de doode te (herkennen. liet haar begraven en toog met een schrif telijk bewijs van overlijden naar een andere woning. I Dezer dagen vroeg een vrouw aan dc vroegere wo ning van Thomas naar dezen en maakte zioli bekend als diens uit hel ziekenhuis als hersteld ontslagen echl- gcnoole. De weduwnaar werd ijlings van zijn werk gehaald met de blijde boodschap .dat zijn vrouw niet dood was. Maar in plaats van d? uitbarsting van vreug de .welke de heden verwacht hadden, weigerde Thomas zijn vrouw als levend te erkennenhij had een bewijs dat ze dood was, hij was weduwnaar en dacht cr niet over dezen staal op te gevenAl het pleiten en jammeren van dc administratief overleden en be graven wederhelft mocht niets balen. Zoo staan thans de zaken en men vraagt zich nf ha? deze wonderlijke quaestie in het rc-ine zal gebracht worden. LANDSCHAPSONTSIERING. Japan is de meeste Europeesche landen voor niet een wet, die de regeering machtigt, ter bescherming van het landschapschoon hinderlijke advertentiën te verbieden of, waar zij er al zijn, op te ruimen. Op overtreding staat zoowel gevangenisstraf als boete. Engeland heeft reeds sedert 1907 een dergelijke wet. Zij geeft graafschapsraden de bevoegdheid, on der goedkeuring van het departement van Binnen- landsche Zaken, bij verordening ontsierende adverten ties, die van den openbaren weg, of ook van spoor lijnen en, rivieren, zichtbaar zijn, te verbieden. Maar in de eerste jaren, werkte het departement niet mee. Ia den laatsten tijd is dat anders geworden, zoodat er nu eenige verordeningen van dien, aard zijn tot stand gekomen. Echter mogen advertenties, die er al zijn, nog vijf jaar blijven. De uitwerking kan men dus eerst later zien. Moge ons land het goede voorbeeld van Engeland en Japan volgen, roept Neerlandia uit. Het heeft an der, maar geen minder schoons te bederven. KEN WAARDEEREND WOORD. In The Times van 8 April schrijft een berichtgever een zeer waardeerend opstel over „Un,familiar Hol- land". De schrijver heeft een studiereis door onze j veenkolonies gemaakt, heeft de ontginningen der Ned. Heide-Maatschappij bezocht, reisde verder naar het oosten van Overijsel, naar de Betuwe en ten slotte naar Limburg. Hij is vol geestdrift over onze land bouwmethoden, landbouw-coöperatie en landon,tgin- ningen en wijst er op hoe de landbouwer in Engeland ten achter is bij den Nederlandschen, zoowel in vak kennis als in organisatie. >pel gcncle bijzonderheden gemeld aan*het Berllner Tage- blattDe brand brak uit in een in aanbouw zijnd hou ten huis, door onvoorzichtigheid. Eerst scheen hij niet ernstiger te zullen worden dan de branden, die hier bij het begin van de warmte voorkomen, gewoonlijk zijn. Eerst om elf uur verscheen de brandweer van andere stadswijken, toen bleek, dat die van Stamboel dc vlam men niet meester kon worden. Ook werden er soldaten ontboden. Tegen den middag stak een krachtige Zuid oostenwind op, die in korten tijd den brand nog veel groolcr uitbreiding gaf. De houten huizen waren uit gedroogd door de hitte en stonden in een oogwenk in vlam. Nu ontruimden de omwonenden hun huizen en sloegen met hun have kampen oj) dc pleinen op. De wijk. waar uitsluitend Muzelmannen wonen, is nu geheel door soldaten afgezet. In de nauwe straten heersckjc in de middaguren een onbeschrijfelijke verwarring. De gegoed? families lieten hun meubelen op ossenwagens wegrijden. Anderen sleepten hun boeltje zelf voort en baanden zich luid schreeuwende een weg door dc menigte. Zelfs uit 'de meest afgelegen wijken kwam de vrijwillige brandweer. In liet groote steenen gebouw van het ministerie van justitie, waarvan, de omgeving reeds in brand stond, stond een sterke macht brandweerlieden en soldaten gereed om te blusschen. Van uit dit ministerie kon men lange stratenreeksen in vlammen zien staan. Ik sprak daar om één uur den gouverneur van Stam boel, die verklaarde, dat de ramp nog niet te overzien was. Hel blusschen werd door den wind en door de nauwe straten zeer bemoeilijkt. Het getal afgebrande huizen werd om 3 uur op 250 geschal. De Fress-CenlraJe verneemt uit Konstanlinopel: De brand ontstond in een timmermanswinkel in spaanders. Het opmerkelijke feit, dat toen de brand in de Stamboel- i wijk ontstond, ook een groote brand in Pera uitbrak, deed het vermoeden opkomen, dat de brand aangesto- 1 ken was. Tal van verdachte personen zijn aangehouden. Het onderzoek heeft echter nog niets opgeleverd. De schade i's nog geheel niet te schatten. Voor een waarde i van vele millioenen is vernield. Het getal dooden i en gewonden is nog niet bekend. Het moet echter vrij aanzienlijk zijn. KONSTANTINOPEL. 1 Juni. Volgens de bladen va rieert het aantal afgebrande huizen tusschen 2000 en 3000. De moskee van sultan Achmed te Jidris is vernield. Dc ministers brachten den nacht door bij vrienden of kennissen in de open lucht. Dc politie nam een grcot aantal plunderaars in hechtenis. Uit Konstanlinopel werden heden de volgende bij zonderheden omtrent den brand geseind aan het „BerJ. Tagebl.": „Tegen 10 uur in den morgen was het grootste ge\aar geweken. De wijk tusschen de Achmed- moskee en de zee van Marmora is totaal in dc asch gelegd. Ten zuidwesten van de Achmod-moskee brandt het nog flauwtjes. Heel© rijen huizen werden gisteren door de militairen omver gehaald. De brand bereikte zelfs de prachtige moskee „Sultan Achmed'" en vernielde de mei goud versierde loge van den Sultan. Door den brand werden ook de minarets, aan het meer gelegen, beschadigd. Ook de daarbij behoorendc theologische school is gedeeltelijk in'de asch gelegd. Er was zoo'n groot gebrek aan water, dal het aange bracht moest worden in sproeiwagens. Tegen G uur s avonds waren 1000 huizen, vier kleine moskeeën en zes scholen verbrand. Alle ruilen van het Ministerie van Justitie aan de brandzijde zijn gesprongen. De brand heeft betrekkelijk weinig slachtoffers geëiseht een zieke vrouw is verbrand, vijf vrouwen en tien kinderen worden vermist. EEN PREMIE OP HET MOEDERSHAP. De publicatie der geboorte- en sterftestatistiek in Frankrijk voor 1911 heeft, weer de onrust doen stij-, gen bij hen, die bezorgd zijn voor een ontvolking van Frankrijk. Terwijl in de 19de eeuw slechts in 10 verschillende jaren een deficit geconstateerd kon wor den, waarvan 4 malen voor 1890 met zeer verklaar bare redenen: de'cholera-epidemie in 1S54 en 1855 en de oorlog in 1870/71), is dit deficit tusschen 1890 en 1942 nu re-eds zeven malen voorgekomen. Maar 1911 is een, bijzonder slecht jaar geweest. Het aantal geboorten daalde van 774,390 in 1910, op 742,114 in 1911 en daarbij kwam nog, dat het aan tal sterfgevallen steeg met 74,011. De relatieve be volkingstoeneming, die voor 't tijdvak 19011910 ge middeld 12 per 10.000 bedroeg is voor 1911 negatief geworden: het deficit is 9 per 10,000. De oud-mminister van oorlog, Messimy heeft nu bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend, teneinde 'ttrachten paal en perk te stellen aan deze ontvol- kingscrisis. Messimy is van meeping, dat een premie op de geboorte van elk kind van eenzelfde moeder, to rekenen na haar derde, het aantal geboorten zou doen stijgen. Hij wil 500 francs voor elk zoo'n kind toekennen, waarvan 250 francs, bij de geboorte, aan de moeder zou worden uitbetaald en de andere helft gestort zou worden in de „Caisse Nationale des re traites", om de moeder een pensioen te verzekeren, dat haar uitbetaald zal worden, onder de bepalingen en voorwaarden van dit pensioenfonds. Dit pensioen zou verschillen naar gelang van den leeftijd, waarop de moeder 't kind ter wereld bracht, en den ouder dom .waarop het pensioen zou ingaan. Zoo zou bijv. een vrouw, die 8 kinderen kreeg tusschen haar 21e en 30ste jaar, op 60-jarigen leeftijd een jaarlijksche uitkeering van 518 francs krijgen. Het wetsvoorstel voorziet*ook in de mogeb'jkheid. dat de moeder liever da 500 francs in, eens uitbetaald krijgt, of haai- pen sioen eerst op lateren leeftijd wil ontvangem. Messimy wil de onkosten van deze premies en de later uit te betalen pensioenen, bestrijden öf uit do gewone middelen, öf uit een belasting op de jong gezellen en op de familiehoofden zonder, of met slechts éen kind. Deze belasting zou gebaseerd wor den (zoolang de inkomstenbelasting nog niet aange nomen is) op den aanslag in de personeeie belasting, en zou voor de jonggezellen en de familiehoofden zonder kinderen tweemaal zoo groot zijn als voor familievaders met slechts éen kind. EEN MERKWAARDIG GETUIGENIS. In het dagblad „Het Centrum'' antwoordt een tij delijk te Lourdes vertoevend landgenoot, die zjjn brie ven met dr. A. teekent, op de tot hem gerichte vraag of er gedurende de pelgrimsreis, waaraan de schrijver deelneemt, pok genezingen zijn geschied, o.a. liet vol gende „Onder onze zieken zijn er eenigen. bij wie een zeer opmerkelijke verbetering is opgetreden in hun toestand.' En dan haalt sdbrijver eenige voorheelden aan. waarvan hij voorts zegt. dat „het hem zeer interes- sec ren zal, over eenigen "tijd eens te informeeren of de l>eterschap van blijvenden aard is. want men dient bij de beoordeeling van die gevallen zeer voorzichtig te zijn." Dan volgt, lot slaving van dit beweren, het voorbeeld van een Duitsch meisje, .dat aan tubcrcu- leuse knieontsteking leed en plotseling de krukken had weggeworpen, 't geen groot enthousiasme onder 't pu bliek teweeg bracht. Evenwel bleek dat zij gerust haar krukken, al een paar jaar eerder had kunnen wegwer pen. door het proces, op een kleine fistel na, reeds lang was uitgewerkt. Wanneer dr. A. verder verhaalt hoe de eene wanil v.ui "het „Bureau des Constations" bedekt is met foto's van patiënten voor en na hun genezing of verbetering, dan stelt hij de vraag of bij deze gevallen aan een wonder gedacht moet worden. In de eerste plaats merkt te schrijver op ,dat de Voorzienigheid geen wonder laat geschieden, waai' langs N natuurlijken weg eenzelfde resultaat bereikt kan wor den; is dit laatste niet mogelijk, dan geschiedt het feit niet of slechts bij uitzondering. „In Lourdes wordt bij herhaling de genezing of ver betering van tuberculeuse processen waargenomen en schrijver is overtuigd dat het gebed tot de H. Maagd :«i vpel dezer gevallen den laatsten sluitboom opent voor h<et intreden der genezing. Maar hierbij mag niet vergeten worden de intens suggeslieve kracht van 't Godsvertrouwen, waarbij komt de lange reis, de aan grijpende plechtigheden, het gezicht van de wondergrot en niet het minst de krachtig? prikkel van het ijs koude vol bad. tweemaal daags herhaald; 't zou dwaas heid zijn te ontkennen, dat deze dingen krachtig me dewerken tot opheffing van de rc:n. tot versterking van de wilskracht, .die noodig is om een patiënt, die vijf- t'£n jaar niet geloopcn heeft, er toe te brengen zijn spvren weer m te spannen.' Ds. F. W. Drijver te Naarden haalt liet bovenstaan de uit „IIcl Centrum'' met instemming in „De Her vorming'" aan en voegt er aan toe: „Wij nemen gaarne nota van het eerlijk getuigenis van dr. A waarbij duidelijk genoeg in 't oog valt, dat te L. alles in hoofdzaak aankomt op suggestie, juist zooals wij het ons altijd gedacht hebben. Mij dunkt, het betoog van dr. A. hoeft de wondermacht van O. L. V. van Lourdes heel wat verzwakt I Wel verplicht do kerk niet tot liet aannemen van bovennatuurlijke inwerking, maar zij achtte de looche ning er van toch in strijd met de gezonde rede. Zooals dr. A. het Louixtes-wonder opvat en verklaart, zouden wij het desnoods aanvaarden kunnen en het lijkt mij een teeken des tijds dat in „Het Centrum' iets dergelijks uitgesproken wordt en mag worden.1- Nagekomen berichten. langedijk. Aan de gemeentebesturen St. Pankras, Heerhugo- waard, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Noord- scharwoude en Oudkarspel en Warmcnhutzen. zal dodr de afd. van den Rond yan Ned. Onderwijzers een adi-es worden gezonden, om van gemeentewege gym nastiekpantoffels voor de leerlingen aan te schaffen. noordscharwoudk. Op boerderijen aan den Waarddijk is mond- e.n klauwzeer geconstateerd. oudkarspel. Op een Tijdgeo '.briefje van den Hoofdvertegenwoor diger der N.Y. ,De Tijdgeest' den heer F. Butter alhier, viel hedSrf de f 25.000. Een mooi buitenkansje voor den gelukkigen winner, een slagersknecht. OUDIvARSPEL. Een bericht, als zou Ds. De Leeuw van Ter Apel hebben bedankt voor predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is onjuist. Bij het kerkbestuur is een dergelijk bericht niet ingekomen. zuidscharwoude. Te Zuidscharwoude is een fietser in aanraking ge komen met een van tegenovergestelden kant komen den, wagen, waardoor de fietser in een raam terecht kwam, dat verbrijzeld werd. Hij bekwam eenige kwet suren. zuidscharwoude. Door verschillende leden van „Kunst na Arbeid", het fanfarecorps te Zuidscharwoude, dat te Buiksloot iu den wedstrijd den eersten prijs behaalde, is aan haar directeur, den heer J. Hopman te Noordschar- woude, een fraai cadeau geschonken. Burgerlijke Stand. GEMEENTE SINT PANGRAS. Ingeschreven van 131 Mei 1912. Géboren: Klaas, zoon van Teunis Bakker en Jantje Ruijs. Maarten, zoon van IJf Groen en Anna Maria Bakker. Pieter, zoon van Jan Visser en Brechtje Duif. Jan Simow, zoon van Gerriit Booij en Catharina Visser. Gehuwd: Cornelis Hoogvorst en Grietje Kriek. Jan Kloosterboer en Geertje Bruin. Overleden: Cornelis Duif Kzn., 3 jaren. Gemeente NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven van 131 Mei 1912. Ondertrouwd en Gehuwd: Jan Nleuwland, weduw naar van Teitje Bood en Aaltje Laan, beiden alhier. Pieter Noordstrand en Cornelia, Maria Kroone, bei den alhier. Cornelis Bakker, te Schoorl en Agatha Jansen, alhier. Geboren: Trijntje, dochter van Jan Kooij en Aafje Groet. Ida, dochter van Cornelis Takken en Ida Kruijer. Overleden: Gerrit van Zoonen, echtgenoot van Trijntje Mol£n,a,ar, 70 jaar. Gemeente SINT MAARTEN. Ingeschreven, van 1—31 Mei 1912. Geboren: Geen©. Ondertrouwd: Pieter Schrijver, weduwnaar v. Aagje Raven, oud 45 jaren, en Trijntje Bakker, oud 38 jaren. Dirk Otzen, oud 23 jaren, te Winkel, en Trijntje van Bodegraven, oud 22 jaren. Abraham Dirk van Balen Blanken., weduwnaar van Trijntje Warten- horst, oud 52 jaren, te Zijpe, en Anna Petronella Lanser, oud 37 jaren. Getrouwd: Jan Pastoor en Maartje Broekhuizen. Jaeob Schoorl en Jannetje Koster. Pieter Schrijver en Trijntje Bakker. Overleden: Rens Sehermerhorn, oud 2 jaren, zoon van Dirk Sehermerhorn en Maria Waiboer. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven van 131 Mei 1912. Geboren: Aafje, dochter van Dirk de Boer en Maar tje Stam. Aagtje, dochter van Gerrit Sijpheer en An na Bakker. OndertrouwdDirk Koning en Bregtje de Jongh. Swier de Graaff en Trijntje Blokker. Jan Schrieken en Trijntje Dirkmaat. Getrouwd: Cornelis Timmerman en Dïeuwertje Bou- wens. Pieter Noordwest en Trijntje Sijpheer. Hendrik de Graaf en Aaltje Wagenaar. Dirk Houter en Maar tje de Graaf. Nikolaas Koedijk en Neeltje Pluister. Dirk Koning en Bregtje de Jongh. Swier de Graaff en Trijntje Blokker. Jan Schrieken en Trijntje Dirk- maat. Overleden: Arie Ootjers, 19 jaar, zoon, van A. Ootjers en W. Schoon. Dionitius Dominius Kossen, 57 jaar, echtgenoot van Maartje Blok. Willem Zeun, 78 jaar, echtgenoot van Grietje Keizer. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1912. GeborenMaria Johanna, d. v. Jacob Bleeker en Grietje Groot. Hendrik, zoon wan Hendrik Bosch en Gerrigje Hulleman. Maartje. d. v. Jan Dekker en Neeltje van der Oord. Willem, z. v. Willem Sevenhuijzen en Trijntje Hoogvorst. Ondertrouwd: Jacob Smit, oud 23 jaar, landbouwer te Noord schar wonde en Engeltje Hoogvorst, 24 jaar, wonende te Warmenhuizen. Johannes Nanncs, 24 jaar, landbouwer en Catharina Liglhart, 25 jaar, beiden wo nende te Warmenhuizen. GehuwdWillem de Vet, 21 jaar en Guurtje de Visser, 25 jaar. beiden wonende te Warmenhuizen. Arie Koortens, 25 jaar, wonende te Schoorl, en Ma- rijtje van Duin. 25 jaar, wonend©, te Warmenhuizen. Jacob Smit, 23 jaar, wonende te Noordscharwoude en Engeltje Hoogvorst, 24 jaar, te Warmenhuizen. OverledenElizabeth Maria Groot, 2 jaar en 5 maan den. d. v. C. Groot Az. en Hubcrtha Maria Tamis. Joannes Groot. 7 maanden, z. v. C. Groot en Hubertha Maria Tamis. Marktberichten. KAASMARKT. Aangevoerd 2 stapels kleine Fabriekskaas, hoogste prijs f27; 5 stapels kleine Boerenkaas, hoogste prijs f 30.50. Totaal gewicht 2345 KG. BROEK op LANGENDIJK, 4 Juni. Aardappelen, muizen, f 3.30 a f 4.10. Kleine f2.25

Schager Courant | 1912 | | pagina 2