D. van Leijen, Nieuwe Niedorp, Schager 2, PAARDENLOTEN. Qe aanval op de Zijpe. Reclamesi Alleen de nieren kunnen lier bloed Éreeren. Compleet magazijn voor Heeren. en Kinderkleeding Jt j Stoffen voor Ontvangen De Nieuwste HEEREN- naar maal aan het stuk. en i groote verscheidenheid tegen de bekende billiike Tevens voorhanden oen Prachtige sorteering Engelsche overhemden, dassen en beerden. prijzen. De nieuwste modellen Ptlit B. J. BADDER, Dame skle edermaker, Spoorstraat 20, Alkmaar ik ik MEIJER PELS, Donderdags i—10uur Hotel Langenegger te SCHAGEN. OctoberJPaardenmarkt TRAPMAN 6 Co., Schagen. Inmaakpercament, bij TRAPMAN Co. welnu kom dan aan mijn hart. je zult Ida heb- R WllKlIJ* Een half uur later zat de lieele familie in de eet- j zaal van het hotel aan eene feestelijk gedekte tafel; de champagnekurken knalden en Ida leunde, stralend j van geluk, met haar hoofd op den schouder van haar nieuwbakken vorlopfde. Papa Nockerl zat aan een zij tafeltje en schreef ijverig aan eene voor een Weener courant bestemde advertentie. Deze luidde: Wegens verloving mijner dochter Ida zoek ik voor mijne eerste Weener dameskapel eene be kwame basspeelster Instrument voorhanden. Alois Nockerl. Impresario en eigenaar der eerste Weener dameskapel. !N. Rott Crt. (10 SEPTEMBER 1709.) Van den dag der landing af had men over en weer niets ondernomen tot den 9den September, toen j de vijand aan den rechtervleugel een uitgebreide ver- 1 kenning deed; roekeloos kwam een, twintigtal zijner lichte ruiterij op den ingang van het dorp Oudkar spel aan.renne»; de aldaar zich bevindende Bataaf- sche jagers, gedekt door kleine versperringen, lieten Icalm den vijand naderen tot bijna, op de tromp hunner geweren, waarna losgebrand werd en waardoor de vijand een verlies bekwam van 12 dooden en ge kwetsten en even zoo vele pSarden; de overigen na men hals over kop de vlucht en de geheele verken ning raakte uit het gezicht, zonder in het dorp te hebben kunnen doordringen. De dreigende staat van zaken voorspelde ernstige 'gebeurtenissen. Aangezien tot den aanval op het Engelsche leger besloten was met het oog op de over macht. die men thans nog op den vijand, wiens Rus sische bondgenooten nog niet waren gearriveerd, had, meende generaal Brune deze onverwijld te moeten aangrijpen. Hij liet met spoed de bevelen voor het gebeele leger opmaken om den volgenden dag, den löden September dus, met het krieken van den och tendstond, den algemeenen. aanval te ondernemen. Deze aanval zou geschieden tegen den vooruitsprin- I genden hoek of elleboog van de Zijpe. begrepen tus- schen de dorpen Eenigenburg en Petten en wel in. drie kolonnen, volgens de verdeeling van de drie di- visiën der armee. Den 9den, in den vooravond, ontving generaal Daen dels bevel om met zijn divisie den volgenden mor gen bij het aanbreken vanden dag het dorp Eeni genburg aan te grijpen en zich meester te maken van den daarachter gelegen Westfrieschen dijk. Luitenant-generaal Dumonceau moest op hetzelfde «ogenblik (des morgens, kwart voor drie) denzelfden dijk bestormen tusschen Eenigenburg en Krabben dam en onderwijl dit laatste zeer sterk verschanste dorp in bezit nemen: De derde aanval van Krabbendam tot Petten zou ge schieden door de Fransche troepen onder generaal Van Damme, doch door Brune in persoon te bestu ren. Laten wij de verrichtingen van iedere kolonne af zonderlijk nagaap, en daarna den uitslag in verband overzien en beoordeelen. Daendels steldle zich reeds ten 2 ure in, den nacht in beweging en had ten 4 ure den vijand reeds ver dreven uit Harenkarspel en Dirkshorn, maar van hier af naar Eenigenburg, het eigenlijk punt van aanval, willende voortrukken, gelijk de schriftelijke bevelen aan het hoofdkwartier opgemaakt, luidden, vond hij den weg versperd door een afgedwaalde di visie van generaal-majoor Bonhomme, tot de divisie van het centrum behoorende en werd daardoor ge noodzaakt. wilde hij niet werkeloos blijven of den terugtocht aanvaarden, rechts uit te wijken en den aanval op Sint Maarten te lichten. In den aanvang gelukte dit en de vijand bad reeds een redan aan den ingang van het dorp verloren, maar aangezien het vuren ,in de richting van Krab bendam en Petten had opgehouden, vreesde Daendels zich te veel voorwaarts te begeven en gevaar te loo- pen van, de hoofdmacht te worden afgesneden, waar om hij zijn, poging om bet. dorp te nemen, eenigszius liet verslappen. Dit had tengevolge, dat de aanval tweemaal werd afgeslagen en het dorp In handen van den vijand bleef. Een en ander was oorzaak, da,t Daendels omtrent 2 uur in den middag besloot terug te trekken en welke aftocht in goede orde volbracht werd, ondanks de Engelschen vanuit Schagen toeschoten en zich naar Dirkshorn, begevende, dien trachtten te beletten, evenwel tevergeefsch: bun houwitsers schoten slechts het dorp in brand. Daendels trad daarna in zijn oude stelling aan den Langedijk terug, na een, verlies aan dooden, gewonden en vermisten geloden te hebben van 150 man, onder wie 2 officieren. Luitenant-generaal Dumonceau, met den centralen aanval belast, liet volgens bekomen schriftelijke in structies van het hoofdkwartier den, generaal-majoor Bonhomme met zijn brigade van W'armenhuizen en Tuitjehorn op den Westfrieschen dijk aanrukken, ten einde zich daarvan meester te maken; maar op de laatste plaats aangekomen, vond "hij daar dien weg: niet (die ook niet bestond) die °P den dijk zou uit- loopen en welke door den opperbevelhebber in zijn schriftelijke legerorder was opgegeven. Door dezen bijna onvergeeflijken misslag misleid, kon Bonhomme aan zijn instructies niet voldoe^ Hij vond hier slechts een eenigen weg, die naar Eenigen burg voerde en nu door hem moest worden inge slagen; maar ook dezen inslaande, miste hij niet al leen het doel, maar noodzaakte hjj ook Daendels, ge lijk wij gezien hebben, zich op Sint Maarten te werpen. Generaal-majoor Bonhomme, Tuitjehorn gepasseerd en den vijand op een kanonschot afstands genaderd zijnde, liet twee stukken geschut in werking stellen en zijn jagers als tirailleurs positie innemen; onder deze bescherming liet hij zijn voorhoede in looppas voorwaarts gaan tot op bijna 50 pas van de ring- sloot voor den Westfrieschen dijk. Tot een bestor ming kwam het niet, aangezien de troepen, door een hevig vuur van den vijand begroet en door de onge schiktheid van het terrein zich niet kunnende ont wikkelen, weldra, vanzelf tot wijken gedwongen wer den. Na de herstelling van dezen haastig teruggetrok ken troep werd hij andermaal, door het le en 2e bataljon van de 7e halve brigade ondersteund, voor waarts gevoerd, maar ook deze tweede poging mis lukte en die twee bataljons werden eveneens in verwarring teruggeslagen. Ziende ,dat alle verdere onderneming onmogelijk geworden was, was de gene raal gedwongen eene meer achterwaartsche stelling in te nemen, ondersteund door zijn, artillerie en door de jagers, die bleven voortgaan als scherpschutters hun vuur te onderhouden. De brigade bleef ih deze stelling, totdat Daendels daarvan bijstand vroeg om zijn aftocht te dekken; 's namiddags 3 uur beval gen majoor Bonhomme den algeheelen terugtocht naar zijn voorgaand kantonnement, bij zijn aanvallen verloren hebbende 460 man, zoo gesneuvelden als gewonden en, vermisten, onder wie 15 officieren. De brigade van kolonel Bruce was bestemd om Krabbendam a,an te tasten; maar een zeer groot ge deelte daarvan werd te Alkmaar aan de Friesehe poort opgehouden door de opstopping van een, verbazend getal voertuigen, die daar op een onverantwoordelijke manier waren achtergelaten en den toegang volko men versperden. Een en ander moest natuurlijk eerst worden weggeruimd, zoodat de brigade niet voor des morgens 7 uur het slagveld kon bereiken. De aankomst ervan werd met ongeduld verbeid door Dumouceau. welke oordeelde inmiddels reeds de hein bevolen aanval te moeten beginnen, waartoe hij bezigde 100 man van de brigade van Bonhomme. 'n compagnie huzaren en slechts éen houwitser, zijnde al het geschut wat hij bij zich had. Deze aanval werd onder bevel van zijn adjudant-generaal Vicherij met zooveel -kloekmoedigheid uitgevoerd, dat de vijand, hoewel veel sterker, niet uit zijn verschansingen te voorschijn durfde komen. Een \iur later begon de 6de halve brigade aan te komen; aan de spits dezer kolonne bevonden zich 200 Jagers van het 3o bataljon, die, nauwelijks daar toe bevel bekomen hebbende, met zooveel geweld links en rechts op den vijand aanvielen, dat bij ge noodzaakt werd de verschansingen en het dorp met overhaasting te ontruimen en, zich in zijn tweede linie te werpen, zijn wapenen en bagage met vele •krijgsgevangenen achterlatende. Maar op het punit staande om den vijand uit zijn laatste verschansingen te verdrijven, werd deze po ging verijdeld door de onverwachte vlucht van een gedeelte van het 2e bat. der 6de halve brigade, zon der dat daartoe reden bestond en welke troep wel haast gevolgd werd door de geheele bezetting -van den reeds ingenomen post. Na het weder verzamelen der vluchtenden en het herstel der orde, hernieuwde men de pogingen en nam andermaal bezit van Krabbendam. Maar aange zien de vijand onze verwarring had opgemerkt en in middels versterking had gekregen, moesten zich de behaalde voordeelen tot hiertoe bepalen. Gezien deze situatie gaf Dumonceau ten 3 ure in den namiddag bevel tot den terugtocht, die in de grootste orde afliep en zonder dat men door den vijand achtervolgd werd; het geleden verlies bij deze brigade beliep aan dooden, gewonden en vermisten 477 man, onder wie 23 officieren. De Fransche kolonne aan den linkervleugel, onder bevel van den opperbevelhebber Brune en het geleide van gen,eraal Van Damme, geraakte eveneens bij het aanbreken van den dag in beweging; een gedeelte daarvan marcheerde over het dorp Kamp, langs den voet der duinen en den Petter zeedijk (Hondsbos- sche) en verspreide zich in de vlakte tusschen het kleine gedeelte van den Droomer- en den Slaperdijk, zich van draagbare bruggen bedienende, om de sloo- ten, in die vlakte te kunnen oversteken; een ander gedeelte verspreidde zich op dezelfde wijze aan de andere zijde van den Slaperdijk, tusschen dezen en het tegenwoordige Noordhollandsch Kanaal. Door zijn, jagers poogde generaal Van Damme de beide flanken der verschansingen aan het hoofd van den Slaperdijk te bedreigen en het vijandelijk vuurtoit zwijgen te brengen, terwijl de grenadiers met een on gelooflijke stoutheid op het front van dien post en den ringdijk van de Zijpe naar den kant van Petten aandrongen en welke stelling door twee brigades van generaal-majoor Burrard verdedigd werd. In den aanvang behaalden de Franschen eenig voor deel en wonnen grond; een groot gedeelte hunner gre-j uadiers drong zelfs stormenderhand door tot aan de ringsloot voor den Zijperdijk, velen sprongen er in om er over te zwemmen en aldus de verschansing te overweldigen, maar ze verdronken bij tientallen met de wapens in de hand en hunne pogingen bleven zonder succes; velen sneuvelden of werden gewond, onder wie generaal David. Deze woedende strijd tusschen Brit en Fransch- man op Hollands bodem duurde twee uur lang, toen de Franschen, van alle kanten bij herhaling afgesla gen, omtreaft 10 uur in den voormiddag genoodzaakt werden, na een, verlies van 789 man aan dooden en gewonden tot hunne voorgaande stelling terug te keeren. Hei was een allerongelukkigste dag geweesl voor het Fransch-Bataafsche leger; net had een verlies le boeken van niet minder dan 1876 man, tegen een verlies van 18-1 man aan Engelsche zijde; aan allo kanten was de aam-al algeslagen en de Brit had de vooideelen van zijn stelling loeren kennen en hare gebreken in de praktijk opgemerkt. Bovendien was de moreefc nederlaag zeer "groot: als zeker zijnde van hun overwinning, was men op getrokken om den vijand uit de Zijpe te verdrijven en van alle kanten geslagen keerde men terug. Dat een en ander van invloed was op den geest der man schappen en het kunnen der bevelhebbers, is te be grijpen. Deze laatsten roeren de lafhartigheid van een groot deel der Bataafsche troepen als de hoofdoor zaak aan; zeker is hel dat de Franschen dien blaam niet vei "dienden, hunne verliezen bewijzen zulks reeds. Toch was de nederlaag hoofdzakelijk aan Brune te wijlen. Deze gif marschroutes aan langs wegen, die niet bestonden, zorgde niet dat de troepen vlug en ongehinderd Alkmaar konden verlaten en verzuim de bovenal de troepen voor den danval "bestemd, den avond le voren dichter bij het gevechtsterrein te bren gen, waardoor zij frisscher den strijd hadden kunnen aanvaarden. Een vierde fout van hem was, dat de aanval niet een dag later geschiedde. Den avond te voren toch waren pas de Fransche soldaten aange komen na een lange marsch.route en zeer zeker zou den zij gevechtswaardiger zijn geweest, wanneer zij een dag kamprust hadden kunnen genieten. De ongelukkige uitslag dezer aanval zal blijken van groot gevolg te zijn geweest voor den verderen loop der dingen in dezen veldtocht. C. P. BREED. Utrecht, Juli 1912. Iedere drie minuten van uw leven gaal het b. door de nieren om gefiltreerd te worden. Wanr, het de nieren bereikt, is het zwaar beladen vergiftige onzuiverheden wanneer hel de nie verlaat, is het 't zuiverste bloed van 't gehe lichaam. Doch wanneer de nieren niet behoorlijk werk. wordt uw geheele gestel langzamerhand vergiftigd, wa de in het bloed achtergebleven vergiften verspre Ib den ziekte en verderf door het geheele lichaam. Gij gaaL u zwak, prikkelbaar en afgemat gevoelen. Uw slaap wordt verstoprdi en is onrustig en somtijds, hebt gij een gevoel of 'de rug u zou breken, wanneer gij u in bet bed omkeert. 's Morgens slaat gij op met een ellendig gevoel i: uw rug en met pijn in de lendenen. Uw oogen zij: dof en opgeblazen en uw handen en enkels zwelki op. De urine heeft een onnatuurlijke kleur en kom in zeer groote of zeer kleine hoeveelheden. Bij voch tig weer zijn uw ledematen stram en rhcumatisch. Wanneer giji uw nieren verwaarloost, zullen zij hui geschiktheid om bet bloed te filtreeren verliezen g breidt uw kwaal zich plotseling uit lot liet lendci- i'icht. kwellende urinekwalen. niersteen, waterzucli, teupjicht, chronische rheumaliek, en verwoesting dr nieren. Alleen een nicrengeneesmiddeL kan de nieren héélét. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor <e nieren en blaas. Zij herstellen en hcelen de nieren en helpen hen om hun kracht te hervyinwen tot rat filtreeren van het bloed en het afvoeren van de Vloei bare onzuiverheden. Op iedere doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt de naam van het geneesmiddel voluit voor. Zij zijn tc Schagen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezen ding' geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor éen, of f 10 voor zes doozesi. Aanbevelend, D. Vm LEIJEN. maar wel lever ik u een rijwiel, 20 a 25 gulden goedkooper dan ieder ander. Vraagt eeis mijn geïllustreerde catalogus, vau rijwielen en ouder- deelen, welke u op aanvrage gratis wordt toegezonden. Rijwielen in prijzen vanaf f 27. tot f 75. Buitenbanden met 1 jaar garantie f 4.50, f 5.en f 6. Hoofdprijs ter waar de van f600. Buitenbanden met 1 Jaar garantie Buitenbanden met jaar garantie f 3.50,. Buitenbanden zonder garantie f 1.75, f2.en f2.50. Pedalen f 1.—Öpatschermen compleet fU5ü, Zadels 1 25, Lantaarns f0.75, en verder alle onderdeelen in prijzen beneden iedere concurrentie. Binnenbanden met 1 Jaar garantie f 2,50 ,f 3. Binnenbanden met i jaar garantie f2.— Zonder garantie f 1.25 en f 1.50. Verzendingen naar alle plaatsen Ti» mm 9 aa|L Haarlemmerdijk 81 o Wa iel Arcstïrdam. WW Solide Agenten gevraagd. Langestraat 14, ALKMAAR. Hebben beschikbaar kapitaal voor le hypotheken, by voor keur op landerQen, tegen zeer billijke rente en voorwaarden, w.o. particulier geld, geld van levensverz-maatschappijen en spaarbanken, benevens Belgisch kapitaal zijn correspondenten der Utrechtsche Hypotheekbank te {Jtrecht bezorgen credleten belasten zich met aan- en verkoop van landerijen adminIstrateeren kapitalen en vaste goederen; sluiten verzekeringen op allerlei gebied. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d,d. 5 Juni 1912, No. 97. Ter bevordering van den bloei der Prijs: f0.50 p. lot, 11 voor f5;110 vooi f48.75 en 230jvoor f100.— Loten zijn verkrijgbaar aan het hoofddepöt

Schager Courant | 1912 | | pagina 6