AIiüiüi muis- Mlllldlil- LllMlll Cacao Van Houten s r GOED en GOEDKOOP Dinsdag 3 September 1912. 56ste Jaargang .No. 5175. Dit blad vermchljnt viermaal perweek: Dlnidag-, Woenidag-. Donderdag- en Zaterdagavond. Bij Inzending tot 'a morgens are worden ADVERTENTIEN ln het eeretuitkomend nummer ge plaatst. INGEZONDEN STUKKEN éen dag vroeger. Bureau SCKAGEN, Laan D 4. lnterc. Telephoon Itio. 20 UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per Jaar f 8.Franco per poet f 8.60. Afzonderlijke nummers 6 cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regel» f 0.26; Iedere regel meer S Cent Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Rona in vierkante bussen 1 Kg., fl.50 44Kg. 0.421| ^2 -0.80 Jfo_„ °-18 Binnenlandsch Nieuws. SPEENHOFF TE NOORDSCHARWOUDE. De kermisdagen te Noordscharwoude gaa,n voorbij onder voortdurendon. regen. Was bet, weer wat gun stiger geweest, dan zou het bezoek zeker wat'talrij ker geweest zijn, dan, nu. De vermakelijkheden, die "wat aspect aan een plattelandskermis moeten geven, waren dit jaar al bijzonder gering in, aantal. De groot ste attractie was ongetwijfeld, het optreden, van den, heer en mevrouw Speenhoff en den tooneelspeler en j^oórdrager J. W. Broedelet uit Den Haag. De zaai van den heer Stam was stampvol, terwijl nog velen, I geen plaats meer kon,den, krijgen doordien alles was I tiitverkocht. Niet onwaarschijnlijk is het, dat het ver bod van den Pafoor te Noordscharwoude aan zijn parochianen, om dit optreden van den, gevierden Ne- derlandschen di oh ter-zanger bij te won,en, niet vvei- nig heeft bijgedragen om bet bezoek zoo overtalrijlc te doen zijn. Bovendien was het algemeèn bekend, dat in het R.-K. orgaan „Ons Blad", hetwelk hier onder de Katholieken vrij druk wordt gelezen, tegen het i bezoek in een irriteerend artikeltje was gewagr- schuwd. De heer Speenhoff begon met een enkel i "woord te spreken naar aanleiding van bedoeld arti- I keltje; hij zou er niet veel op zeggen: hij hield zich overtuigd, dat het publiek, na afloop overtuigd zou zijn, dat het optreden zelf de Katholieken heeft ge logenstraft. „De Voef, woordenspel in éen bedrijf door J. H. j Speenhoff was het eerste nummer van, het program ma, De vertolking was uitstekend en, de inhoud van j dien aard, dof niemand er aanstoot aan kon ne- uien,. Daarna, kregen we liedjes door en van den hr. Speenhoff te hooren, o.a. „Prinsesje en de bedelaar", ,,'n Kamerlid op 't Hofbal", „De Bruggewachter", tin telend van humor en talent. De voordracht wan on berispelijk en de melodie zoo meeslepend en opgewekt dat het enfhousiastjsch applaus ten duidelijkste be wees, hoe de heer Speenhoff zijn gehoor weet te pak ken. De liedjes van mevrouw Speenhoff-Prinz, als Wiegeliedje, 't Scheepje Landverhuizers, waren zoo •innig teeder, zoo ongekunsteld en tot de ziel en het hart spreken.d, dat ongemerkt een gevoel van bitter medelijden over den hoorder komt, medelijden ook niet de Redactie van „Ons Blad" en zijn lezers, die niets meer of minder durft te zeggen, dan da,t „zoo'n caféhouder (de heer Stam) zijn bezoekers toch wel op een zeer laag peil moet schatten door iemand, die gewoonlijk zulke vieze en vuile voordrachten geeft, dat elk fatsoenlijk mensch er van wa,lgt, uit te lipodogen,"- Honderden menschen waren aanwezig en aan niets hebben wij kunnen, opmerken, dat het geen fatsoen lijke menschen waren. Wij houden ons ten volle over tuigd, dat zij meevoelden,, toen het Briefje van den kleinen Jan, aan Opa en van Kleinen Piet aan zijn 'Tante, zoo gevoelvol werden gezongen. Een spreken de stilte was het, toen zoo ongekunsteld en gevoel vol, zacht, roerend klonk, nadat was verteld van een scheepje, dat in de sloot dreef, en hoe moeder het zeiltje had genaaid en vader het had opgetuigd; toen -• vader naar z'n, werk ging en moeder aan de wasch; en 's middags het scheepje alleen dreef: JLr stond een scheepje op de kasl,_ Dat was millioen waard. Wanneer de vader ernaar koek. Dan trok ié aan z'n haard. Eu' als de moeder 's avonds laai. 't In liaar handen nam. Dan hoordé zij een lieve naam, t Waar „oe" en „ie" in kwam. Of er dan geen „moppen' werden getapt. Zeer zeker En wij gclooven uit volle overtuiging, dal ook deze voor Katholieke ooren allerminst stóotend waren ge weest. Daar Jiad je „Hollandsch ideaal„Lucifer" e.o. overvloeiende van humor. Wat werd er gelachen geapplaudisseerd: wat eesi bewijzen van tevredenheid moesten de spelers in ontvangst nemen en op wat hartelijke wijze spraken de heer en mevrouw Speenhoff hun dank uit voor het dubbel verdiende gejuich, ,,'t Jaloersche vrouwtje" werd eenig vertolkt en waar we mogen veronderstellen, dat ook onder de R.K. nog van die soort vrouwtjes bestaan, zou het ons geens zins verwonderen, dat ook die groep medeburgers aan den Eangcdijk hartelijk haddén gelachen om de na tuurlijke uitbeelding van deze niet weg te cijferen kwaal. „'Als Kplkman zijn zin krijgt met zijn Tariefwel", was een aardige aivvisseling in den strijd vóór of tegen het Tarief, doch zoo. dat ook voorstanders van pró- lectie er een gezellig' oógenblikje mee hadden beleefd. 'l Gaat niet aan. alles te memoreeren. In één woord was liet een mooie, .gezellige avond, waar geen vieze 1 en vuile voordrachten werden gegeven, maar waar een fatsoenlijk mensoh genoot en waar voor onfatsoenlijke menschen geen plaats was. De Redacteur van „Ons Blad", daartoe uitgenoodigd. was niet aanwezig. De heer Stam heeft honderden Langedijkers een genoeglijken avond bezorgd en zoo ergens, dan was het hier: de afwezigen hebben ongelijk. Persoonlijk hadden we nog gelegenheid even met d.en heer en mevrouw Speenhoff te spreken, die ons mededeelden, dat zij zelf R.K. waren en dat het dus niet in hun hoofd zou opkomen iets tegen de Room- sche relegïe te doen. Het zou ons niet verwonderen, of 't is niet de laatste maal geweest, dat Speenhoff hier is opgetreden. Hoe kan het ook anders„Speenhoff blijft fijn en leeder. Hij kan regels hebben, waarbij de wereld opengaat, I regels, waar je bij snikt, .die stilletjes blijven naschrij- ncn in de ziel." OVERSTROOMING. De toestand Ie Norwich verbetert. Het water is be ginnen te zakken, het trein- en tramverkeer kon we derom worden geopend en de eleclrische centrale en i rle pompimric-hling van tic waterleiding hebben hot werk kunnen hervatten. Er is-geen regen meer gevallen en zoo schijnt in de stad nu weldra weer het (normale leven te kunnen beginnen. Inlusschen houden uog dui zenden dakloozen verblijf in de tijdelijk voor hen in gerichte toevluchtsoorden, waar hei legerbestuur bedde- goed ter beschikking stelde. De overstroomde wijken, waar siu en vrij snel thans het water wegtrekt, geven een jammerlijk schouwspel van verwoesting te zien. De sanitaire autoriteiten,, voor een epidemie vree- zend. hebben de bevolking den raad gegeven niet in hun j woningen te trekken, voordat deze schoongemaakt en gedesinfecteerd zijn. Alleen ip Norwich wordt de aan gerichte schade op ongeveer 100.000 p.st. geschat. Er zijn reeds belangrijke bedragen ingekomen ter ondersteuning van de slachtoffers. De mayor van de stad heeft onmiddellijk een inschrijving geopend en er is alreeds pO.OOO p.st. door hem bijeengebracht. Natuurlijk zullen nog wel eenige dagen voorbijgaan eer tite vluchtelingen uit de overstroomde wijken nun huizen weder kunnen betrekken. Voor hot onderhoud dezer dakloozen zijn nu de noodigs maatregelen geno men aan 4e allerarmsten worden kosteloos kleeren en maaltijden verstrekt. - - ANNA PAÜLOWNA. Zaterdag 31 Augustus hield de Tuinbouwvereeni- ging Anna Paulowna aldaar in de „Vlas- en Koren beurs" eesie vergadering. Er waren 25 leden aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer G. Brands, met 'een toepasselijk woord de bijeenkomst had geopend, Ver kreeg de secretaris het woord tot lezing der notulen, die onder dankzegging werden goedgekeurd. De voor zitter deelde hierna mede, dat hel bestuur zicih. ge wend had tot den heer Burgemeester van Anna Pau lowna met verzoek, om steun te willen verleenen hij de pogingen, -iloor het bestuur aan te wenden bij de H. IJ. S. 51. tot verkrijging eener meer gewenschle dienstregeling van den goederentrein, die tegenwoordig slechts eenmaal per dag aan het "station stilhield. Van dezen was bij liet bestuur een schrijven ingekomen, waarin aangeraden werd. met adressccren aan de di rectie der H. IJ. S. te wachten tot na de niehvvo dienstregeling, den uinterdienst, wijl deze mogelijk reeds verbolemmg kon aanbrengen. Er werd besloten, dezen raad op te volgen. Hierna leest de Secretaris een schrij ven voot van den Nederlandschen Tuinbouvvraad, waar in de vereeniging werd opgewekt, om als lid van dien Raad toe te treden. Het bestuur adviseerde gunstig en in dien geest werd besloten, mits in cene volgende vergadering aan de leden zou worden liekend gemaakt, dat do contributie :van 50 cents tot 60 cents zal wor den verhoogd, om hierdoor de onkosten, zijnde f 20 per jaar voor 200 leden, verbonden aan het lidmaat schap van dien Raad te kunnen dekken. Reeds telde deze Raad 21000 tuinbouwers. Bij de rondvraag ontspon zich een vrij lang debat over het nadeel, dat de veiling werd toegebracht, om dat er nog steeds leden zijn. die buiten haar om verkoopen. hetwelk de kanker 'gehoornd werd voor de veiling en op welk aambeeld haast op elke vergadering werd geslagen, zonder dat tot .heden dat verkoopen onderhands ophield. Na een geanimeerd debat over het statiegeld der zakken, sloot de voorzitter met een woord van dank met .de beste wensohen voor den bloei der vereeniging de vergadering. DIRKSHORN. Koninginnedag is ihier dit jaar weer eens wat feeste lijk gevierd. Omstreeks 2 uur in den namiddag werd' een optocht opgesteld van gymnastiek vereeniging en schoolkinderen met liet onmisbare Fanfarecorps aan het hoofd. Onder de toonen van opwekkende muziek werd van West tot "Zuid gewandeld. Daarna namen de spelen en wedstrijden een aan vang. De kleintjes mochten prijsknippen. De oudere schoolmeisjes hepen om 't vlugst met een bal op een blaadje. De prijzen werden gewonnen door Xeeltje Schrijver. Dieuwertje Kistemaker en Grietje Schuit* De oudere schooljongens hadden een wedstrijd in houtjes- rapen. Hierbij waren prijswmners Klaas' Kant, Picler Klok en Comelis Zijdewind. Vervolgens was aan de beurtkunstfietsen met hin dernissen. een itiicr nog nieuw, maar zeer mooi nummer, dat veel bekijks had. PrijswirmersJacob Wartenhorst cu Louw Wurkum. Tai slotte balwerpen voor meisjes. Ook "hierbij was de animo zeer groot, wel 32 deelneemsters. Prijswin- slersTrijntje Kant en Maartje Hoogland. Met een toepasselijk woord werden de prijzen door den heer R. v. d. Laan aan "de gelukkigen uitgereikt. Te 8 uur was de versierde kolfbaan vol belangstel lenden om de aangekondigde bijeenkomst bij te wonen. Deze werd geopend door den heer L. Reuvers, jdie de beteekeais van een Oranjefeest in verband met de historie in. 't licht stelde, waarna het fanfarekorps met veel 'gevoel het schoone Wilhelmus, .oude toonzetting, speelde. Gymnastische oefeningen en muziek wisselden verder steeds af. zoodal de tijd omvloog. Vooral vrije oefeningen van de meisjes vielen in den smaak Aan het einde van 't programma gekomen, dankte de voorzitter het fanfarecorps en de gymnastiekvereeni- gingl voor hun welwillende medewerking, waarna nog een zeer schoone groep werd gegeven, voorstellende Arbeid Adelt. Een gezellig' bal besloot den avond. Het Oranjefeest was gevierd en de commissie kan met voldoening op haar werk terugzien. Het prachtige weder, wel 'iets zeldzaams in dezen somberen regentijd, heeft daartoe natuurlijk veel bijgedragen. LOTING NATIONALE 511 LI TIK. .Maandag 2 September had in de landbouwsocietcit „Céres" <ie loting voor de nationale militie plaats. Aan de loting namen deel alle voor de lichting ingeschreven personen ,met uitzondering van hen lo. die voor den aanvang der loling voor 'de Ge meente blijken te zijn overleden; i 2o. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden 3o. die vóór 1 September van dit jaar onherroepe lijk, hetzij voorgoed, hetzjj voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. De uitslag was: SCHAGEN17 lolelingen. J. Blaaubocr 17, C. Domper 12, F. G. Glastra 9, A. Jonkman 10. J. P. Leguit 6 G. D. Oudshoorn 8, D. P. JRaal 2, J. S. Rasch 15. T. B. Roep 16 P. Rotgans 4, J. Schenk 7 C. Schoor! 5, J. Sleu tel 14. G. J. Smit 1. N. Snaas 3, W. G. M. Voor man 13. C. Wardenaar 11. BARSINGERHORN: 9 lolelingen. A. Bakker 7. C. Bood. 11 .Mei 3, C. Bood, 26 Dec. 9, W. Borst 2, 11. II. Dubbelman 1. Jb. Koeten 8 D. Kossen 4, C. Liefhebber 6, R. HARENKARSPEL: 12 lolelingen. H. N. Borst 4, P. Gelder 10, S. Groen 3, Jac. Kruijer 8. C. Maars 5. P. J. d. Meijden 9. P. Molenaar 1, Jac. L. Morsink 7. Jac. Ruiter 11. Schoen 12, J. Swager 2. A. J. Veter 6. SINT MAARTEN4 lolelingen. J. Appal 3, C. Dalenbcrg 2. Jb. Dekker 1., C. Jonker 4. W IERINGERWAARD: 7 lolelingen. A. Bakesi 3, J. Bakker 4. P. Blaaubocr 7, D. Kaan 1, A. Keesman 5, J. Beek 6, A. Rot 2. ANNA PAULOWNA24 lolelingen, Hcndr. van Baaren 15. P. Blaaubocr 2, C. D. de Boer 20. C. Boontjes 8. A. Borst 3, M. Broers 22, C. den Das 9. H. Delver 14. C. II. Geevers 16, P. Huiberts 11. D. de Jong 18. Jb. Kapitein 12, G. Kouseband 17, L. Kroon 21, D. Lemstra 5. A. C. Moeijes 13. J. C. Noorden -1. P. Ravc-n.24, E. Ro- mar 1. R. Ruitchburg 19. K. Smit 23. S. Wilms 6. D. Winkel 7, B. Zon 10. CALLANTSOOG: 1 loleling. KI. Baken 1. ZÏJPE. 25 lolelingen. KI. Baken 8. P. J. J. Van Balen Blanken 20. C. Beek 1. W. Breed 11,. P. J. Buis 9. ,D. Buisman 18. J. J. Dappar 10. P. Dekker 17. C. Gulker '13. K. jongejan 4, K. A. Klerk 7, D. Kuiper 12, J. 1 W. de Leeuw 21, C. J. van der Linden 6. G. .Ma- rees 23, J. Nieuwland 15, P. 0,t 22. J. Pool 5. D. Raat 19. W. Rampen 16. H. Rens 3, R. H. J. M. Rentenaar 24. L. Schilder 2, Th. S. Schilder 25, C. Yoorlhuijsen 14. WIERINGEN18 lolelingen. P. Beukema 10. S. D. Blaaubocr 15. H. Boersen 18. K. Dekker 13. P„ Doves 1, Jb. Heijblok 7. C. Kool 14. Jb. Kooni T6, S. C. Kooij 5. J. Lont 11 W. Mulder 3. J. Rotgaiis 17, S. Rotgans" 9, C. Sluis 4. KI. Spraikcling 8. J. Timmepman. 12, S. Tijsen 6. C. D. Wigbout 2. DOODSLAG- Zaterdagavond heeft zekere Courlens te Maastricht, bijgenaamd „de Duivel", zekeren Haek, betonwerker, i na een woordenwisseling eenigp slagen toegebracht. Hack viel op de straatsteonen. bekwam een sdaedelbreuk en is overleden. De dader is aangehouden en heeft be- kend. Haek heeft een talrijk gezin. De dader heeft voor 13 jaar ook zekeren Van E. op de Boschstraat doodgeslagen met een scherp voorwerp. Hij werd toen niet toerekenbaar verklaard. Dit "is reeds 'n tweede mis handeling met doodelijken afloop binnen eene week "te Maastricht. i CONFORM HET ONFEILBARE REGLEMENT. Men schrijft aan de „Tel.": Zusje was wat haastig gebakerd geweest en had dientengevolge wat vroeger dan gewoonlijk regel is, j haar intrede in 't aardsehe tranendal gedaan. Gevolg I daarvan Naar de couveuse in het Wilhelminagoslhuis I Ee3i week na zusje's „blijde incomste" gaat vader I met de ruim zestigjarige grootmoeder der jonggeborene i deze een bezoek brengen. Op den' dreinpd der couveusekamcr ontspint zich tusschen de h ootdverpleegster en jict bezoek het vol- gende gesprek „Zijl u beiden de ouders van het kindi?'' „Neen, zuster, ik ben de vader, maar dit is de grootmoeder.' t „Zoo! Ja. dan mag u wel het kind een bezoek bren gen. maar de grootmoeder niet, want bij ongehuwdeJie- I den mogen alleen de ouders toegelaten worden De ruim zestigjarige grootmoeder mocht haar klein kind van cèn week oud de eerste maal niet -bezoeken wel later, toen een toegangskaart was verstrekt,, waar op uitdrukkelijk werd vermeld.dat ook de grootouders I lot het wicht mochten worden toegelaten. tttti nnv btopafv 4 nllt UIT DEN STORMNACHT. Dc Bamev. Crt. schrijft: Als een bewijs van groote grilligheid van den wind in den bekenden stormnacht kan "dienetn, dat bij een landbouwer in het Garderbroek oen zware eik was omgewaaid, die de aarde Teeds zóó dicht genaden! was, dat zijn top door een volwassen mensch van den grond af kon worden aangeraakt. Plotseling echter draaide de wind en gierde de storm juist uit den te- genovergestelden hoek. Met even vee! gemak als het natuur-elemcnt eerst den boom had neergeworpen, richtte het hem nu weer op en thans staat de woud reus weer even recht, alsof hij zijn hoofd nog nim mer voor zijn sterken vijand gebogen had. Ook Bij dc Gebr. Hartman, te Kallenbroek, moet een boom een zei We geval overkomen zijn. SCHAATSENRIJDEN. Men scluijft uit Alkmaar Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Ned. Schaatsenrijdcrsbond den beker, die dezen winter op de banen van de ijsclub „De Quinl" alhier is vem- desi toegewezen aan den heer M. Pronk !e War men huizen. den tweeden aangekomene en niet aan den heer W. Cnossen te Haarlem, den eerst aange komene. aan wien deze beker vroeger was uitgereikt. doch tegen welker uitreiking protesten waren ingeko men. wijl de heer Cnossen beroepsrijder zou zijn. Het bestuur van den Ned. Schaatsenrijdersbond heeft de ingekomen prolesten nauwkeurig onderzocht en deze juist bevonden. DeJiper Cnossen heeft nu den beker aan het bestuur van „De Quint" teruggezonden, terwijl dit bestuur thans den heer Pronk er mede heeft verblijd. ROODVONK. 1 De burgemeester van Amsterdam heeft, zooals Za- terdag door deze is meegedeeld, ter openbare kennis gebracht, dat de besmettelijke ziekte roodvonk in deze gemeente epidemisch voorkomt. Wij ►ïlebbeu ons, schrijft de N. R. Crt.. in verband met bovengenoemde kennisgeving, gewend tot den di recteur van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst, dr. II. G. Ringeling, met verzoek om nadere inlichtingen'. Onze eerste vraag aan den directeur was natuurlijk, of hij de epidemie van ernsligen aard achtte. Het bleek ons. dat dr. Ringeling den toestand niet ernstig inziet en eigenlijk niet goed kan begrijpen, waarom de maat regel van het epidemisch verklaren genomen is. Wat is eigenlijk epidemisch? vroeg hij. Daarvoor bestaat geen vaste regel, ik voor mij zou een ziekte, wanneer er vele gevallen van ernsligen aard. .of mcl doodelijken afloop voorkomen eer epidemisch verkla ren dan wanneer zich. .zooals nu. een groot aantal gevallen voordoen, die alle van weinig beteekenis zijn. Of het anntal lijders werkelijk zoo buitengewoon hoog is? Deze vraag moest dr. Ringeling in bevestigenden zin beantwoorden. Sedert het iK-gin van het jaar heeft een geregelde toeneming van het aantal lijders plaats ge had .terwijl in gewone omstandigheden het aantal lij ders aan 'roodvonk gemiddeld 18 k 20 bedraagt, wer den er in Januari 48 aangiften gedaan, in de volgen de drie maanden bleef dit cijfer ongeveer stationnair. n.1. in Februari 46. in Maart 38 en in April 18. ^docli in Mei steeg het aantal nieuwe ziektegevallen lot 86. in Juni tot 118, en in Juli tot 298. terwijl den 29cu Augustus het ttiantai aangiften in deze maand reeds was gestegen tol 328. n.I. 85 in de weck van 28 Augustus. 81 van 915 Augustus. 72 van 1622 Au gustus en 90 van 2329 Augustus. Het zou echter onjuist zijn uit deze cijfers te con- cludeeren. dat de epidemie nog steeds toeneemt, want terwijl ja; Woensdag op den 28stén nog 25 nieuwer aangiften weiden gedaan, bedroeg dit getal den vol genden dag 10, terwijl gisteren 9 nieuwe gevallen wei den opgegeven. Dat de ziekte overigens bijna overal van zeer lie'i- ten aard is. bewees dr. Ringeling ons uit het ztvr geringe aantal sterfgevallen. Terwijl in de litteratuur het percentage sterfgevallen wordt aangenomen vnri- cerend van 5 lot 30 pet., met oen gemiddelde van 12 pet., zijn er sedert begin Januari te Amsterdam slechts 5 patiënten bezweken, n.1. 2 in Januari, 1 in •April. 1 in Juni en 1 in Augustus; dat is dus ivan dc 940 pa tienten ongeveer J'2 pat. In de laatste jaren, wanneer het roodvonk herr- schaide was. bedroeg het aantal sterfgevallen steeds veel meer. n.1. in 1886 pet., in 1905 1 pr.t. en in 1906 3J/4> pet. Toch is in geen van die jaren het rood vonk voor epidemisch verklaard en dat terwijl he» gemiddeld aantal aangiften in 1906 toch 139 per maand beliep en in dat jaar 57 patiënten aan de ziekto be zweken. Dus. vroegen wij verder, heeft de ziekte nu da.v wel een zéér goedaardig karakter? Dit bevestigde dr. Ringeling. Plet blijkt mot alleen; uit het zeer gerbige aantal sterfgevallen, doch uit al lerlei andere zaken. In de meeste gevallen is het den ouders bijna on mogelijk hun kinaeren in bed te houden, doordat de/jv zich zoo ïceirjg ziek gevoelendikwijls gebeurt Jief ook. dat geen dokter gehaald wordt en men de ziekte slechts bij 'toeval ontdekt. Een jongmensch van 18 jaar. dat zich onwel gevoelde en op het r-p-cckuur van zijn geneesheer van dezen vernam, dat hij rood vonk had. wilde niet in het gasthuis o,%enomm worden, doch begaf zich kalmpjes p;r !r.-in naar zijn woonplaats in een nabijgelegen gemeente, a! dien tjid een bron _van besmetting opleverende voor zijn omgeving. Schoolartsen troffen verscheidene malen óp de banken kinderen aan. die. ofschoon rij .door den behandelenden geneeriice" reeds afgemeld" warén, nog aan het vervellen bleken te zijn. Juist omdat de ziekte overal van zoo'n lichten aard is en er zoo weinig acht op wordt geslagen,«heeft zij d? uit^breidheïd van thans gekregen. Zwaardere, meer ernstige gevallen worden spoediger bekend en daariegen nemen de menschen zelf onmid dellijk alle maatregelen van isolatie en ontsmetting. ALKMAARSCHE PAAIJllEN'MAR KT. Op de Maandag gehouden najaarspaardenmarkt be droeg de aanvoer 821 stuks. Bij een vluggen lianddL werden hooge prijzen besleed. FOKYEEDAG TE HOORN. De vereeniging tot het houden >an fokveedagen in Noordholland, zal dit jaar een fokveedag houden to Hooni op Zaterdag 28 September. Het zal do derdd fokveedag zijn. waar bezitters van rundvee, varkensy schapen geiten, staande onder contröle van de verschil lende fokvereenagingen, deze dieren of afstammelingen^ daarvan te koop kunnen aanbieden. Tegelijk met dezen fokveedag zal door de vereeni ging tot verbetering der Schapenfokkerij in Noord-Hol land eene keuring van rammen worden gehouden ent door den provincialen bond van geitenfokvereenigingen hare jaarlijksche keuring van hokken. JUBILEUM Dr. A. KUYPER. Het zal 20 September a.s. vijftig jaar geleden zijn, dat dr. A. Kuyper aan de Groningsche Hoogeschool promoveerde tot doctor in de theologie op proef schrift „Joannis Calvini et Joannis a Lasco de Ec clesia Sintentiarum inter se Composïtiio", Hij was toen 25 jaar en had kort te voren zijn antwoord op een door de Groningsche faculteit uitgeschreven prijs vraag over „Het kerkelijk vraagstuk in de dagen van i Calvijn en, A. Lasco" reeds met goud zien bekronen. Ongeveer een jaar na zijn promotie, nl. op 7 Aug. 1863, deed dr. Kuyper zijn intrede als predikant te Beesd. Vandaar vertrok hij in 1867 naar Utrecht, om in IS70 predikant te worden, in Amsterdam, wat hij tot 1874 bleef, in welk jaar hij voor 't eerst tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. In 1880 trad hij op als hoogleeraar aan de door hem gestichte Vrije Universiteit. Zijn verdere loopbaan is genoegzaam bekend. O9 9 October a.s. wordt dr. Kuyper 75 -jaar oud.

Schager Courant | 1912 | | pagina 1