HiEitei Niuis- ÜWMÉ- Luüiivllil RONA Van Houten's Cacao GRATIS. lil Van deze krachtige cacao is zoo u/einig noodig voor een ^eerlijken kop Chocolade. Daarom zoo voordeelig. PT Dinsdag 24 September J9I2. 56ste Jaargang Nu. h gS55" f-ieuwe abonné's op de Schager Caursni ontvangen de nummers tot I OCTOBE55 r c el rgsfe gek erii rleu Ik wil dit oveTziicht beginnen, met nog eens terug te komen op hetgeen door mij in het vorige overzicht ten opzichte der non-valeurs is gezegd. Aanleiding daartoe geeft mij het verloop der aandeelen United Copper. Mocht ik er op gewezen, hebben, dat deze aandeeltjes vrijwel waardeloos zijn, de noteering in de afgeloopen week. heeft het wel bewaarheid. Zij zijn reeds tot iets meer dan 2% teruggelóopen en ik acht de mogelijkheid zeer groot, dat er van dit scha mele prijsje nog iets afgaat. Moge dit weer 'n waar schuwing zijn, om zich met dergelijke papiertjes n,iet in te laten. Waar dit aandeel behoort tot de Amerikaansche fondsen en deze afdeeling nog altijd tot de meest Interessante beschouwingen stof oplevert, wil ik alller- eerst hierover iets schrijven. Nog steeds blijft bet verloop van, deze fondsen reden geven tot tevreden heid; in het begin der week was een kleine terug gang te bespeuren, welke toegeschreven moet, worden aan het dure geld te New-Yorit en de vrees dat dien tengevolge de banken, beleeningen zouden opzeggen, zoodat veel fonds aan de markt zou komen. Die vrees is tot beden vrijwel ongegrond gebleken; het is echter wel zaak met den toestand der gèldmarkt in Amerika rekening te houden. Een tweede punt dat. nie- verwaarloosd moet worden, is de aanstaande pre sidentsverkiezing. Hoewel de invloed op het zaken leven aldaar niet zoo groot is als voorheen het ge val placht te zijn, moet men toch letten op de uitin gen der eandidaten. Uit de Amerikaansche bladen blijkt toch, dat de eandidaten hunne verkiezings campagne begonnen zijn; het groote gebied doortrek kende en trachtende het Amerikaansche volk voor hur persoon en hunne beginselen te winnen en ^vooral de democratische candidaat, Wilson, schijnt zich dap per en heftig te weren, niet alleen met den mond, maar ook met zijne handen. Er wordt althans gezegd, dat hij in Mimieapolis in zijn enthousiasme een zijner bewonderaars zoo hartelijk de hand schudde, dat 's mans schouder ontwricht werd. Maar in het midden der week brak eene betere stemming door en waren vele soorten niet onbelangrijk hooger; vooral kwa men Eries, Union,s, Amalgamateds, Smeltings, Steels eq Hide en, Deojthers beter af. Op het eind der week nam deze markt zelfs eene willige houding aan; de vrees voor duur geld schijnt te verminderen, zoodal. de omzetten op de beurs te New-York veel meer te bet eekenen hadden dan andere dagen. De spoorwegwaarden zagen bun koers verbeteren, omdat men optimistisch ten aandien der .-maatschap pijen gestemd is; welk optimisme een gevolg is van de betere ontvangsten, die de ondernemingen publi-* ceeren. Koperwaarden blijven vast gestemd, omdat de hoogere koperprijs zich handhaaft, terwijl Steels rijzen, omdat uit de berichten blijkt, dat de trust met bijna volle capaciteit werkt. In aansluiting met bet geen steeds over deze afdeeling door mij is gezegd, wil het mij nog altijd voorkomen, dat deze periode van bloei nog geruimen tijd zal voortduren en dat 1913 een gunstig jaar voor Amerika kan worden. Met de geldmarkt en de presidentsverkiezing houde men echter voorloopig rekening en kan het geen kwaad, te profiiteeren van flauwe markten, wanneer die tijdelijk mochten, aanbreken Eén fonds verdient nog afzonderlijk vermelding, na melijk de American Can Cy. De gewone aandeelen dezer maatschappij hebben eene rijzing ondergaan van 13% (noteering in Maart jl.) tot 43% en nog schijnt het einde der rijzing niet bereikt te zijn. Deze maatschappij, die busjes enz. fabriceert, maakt thans goede winsten; doch waar de achterstand op da preferente aandeelen, namelijk wat deze te kort aan dividend ontvangen hebben, zeer aanzienlijk is, wil het mij toeschijnen dat de rijzing wat hard van stal loopt en is voorzichtigheid bij dit fonds aan te raden. In verband met bet ruimere geld, waren onze Staats fondsen iets beter van toon, en konden de 2% Ned. Werk. Schuld weer eene noteering van 67 pCt. bereiken. Van buitenlandsche staatsfondsen verdienen nog vermelding obligatiën der republiek Nicaragua, die monteerden tot ruim 90%. Wanneer thans de waar borgen voor de richtige betaling der coupons voldoen de zijn, en men let op een gelijksoortig fonds, na melijk de 5% diouanelêening der Dom inicaansch e re publiek, dan kan dit fonds nog meer stijgen. Van bankaandeeien waren aandeelen Ontvang- en Betaalkas enkele percenten lager, daar een der cliën ten der bank zoo beleefd is geweest, de instelling voor een belangrijk bedrag op te lichten. Voorts waren aandeelen Transvaalsche bapje. voor heen Baerveldt en Heyblom, beter, nu uit bet verslag van een der Afrikaansche landmaatschappijen blijkt, dat de vraag naar landelijke eigendommen iets toe neemt, wat wijst op meerdere welvaart in die streken. Deze kan dientengevolge ten goede komen aan de Transvaalsche Bank, die verschillende onderpanden der leetingen heeft moeten inkoopen en er misschien nu in za' slagen, deze van de hand te doen tegen redelijke prijzen. Cultuurwaarden, biloden weinig variaties aan; deze marnr blijft vast gestemd tengevolge der goedé sui kerprijzen. Petroleumwaafden houden zich mede goed; in de aJ>eloopen week traden de Perlakmaatsehappijen iets op den voorgrond; pref. aandeelen Zuid-Perlak be reikten een koers van 70%. In die tweede plaats ken merkten zich de Amerikaansche ondernemingen door oon=s flinke houding; na mijn vorig overzicht trad een niet onaardige rijziing in. Uit het Jaarverslag van een dier maatschappijen blijkt, dat de Fransche maatschap Pij aanvankelijk gelukkig geweest is met hare borin gen Var. Russische soorten blijven Schibajeffs nog het meest de aandacht trekken; hoewel zoo nu en dan ecue daling intreedt, wordt deze onmiddellijk gevolgd door eene repuse, zoodat de koersen ten slotte wei nig met die der vorige week verschillen. Over rubberondernemingen valt weinig te berichten en in hunne noteeringen kwamen geene verschillen van beteekenis voor, terwijl scheepvaart aandeelen steeds gezocht zijn. Vooral aandeelen Kon. Nederl. Stoomboot houden zich ferm en bereikten een koers van 130%. Tabaksondernemmgen blijven hun koers behouden, doch de tendeuz is meer geneigd naar den dalenden kant. Het opbrengstcijfer der verkochte pakken tabak maakt wel een goed figuur tegenover het meerendeel der taxaties, dbch hoog zijn de behaalde prijzen niet. Van diversen mag nog de aandacht gevestigd wor den op gewone en preferente aandeelen Peruvian Cor poration. Deze maatschappij, die een 6% leenmg heeft uitstaan, zou volgens geruchten deze willen ccuverteeren in ©ene leening rentende 4%%» wat eene belangrijke bsparing zou oplever-; :-,. Deze zou dan ten goede kunnen komen voor de dividendbetaling op dc preferente aandeelen,. Hoewel het crediet der maat schappij aanmerkelijk verbeterd is, moet men toch niet uit het oog verliezen,' dat de Corporation voor eenïge jaren uitet' in staat was, de volle rente op de debentures (de obligaties ten laste der maat schappij) te betalen- Het komt mij daarom wat twij felachtig voor, of de Corporation er in zal slagen, eene leening te plaatsen tegen eene rente van 4 temeer daar in deze republiek, Peru, nog al eens revolutionnaire woelingen voorkomen. De prijs der pref. aandeelen, komt mij dan ook hoog genoeg voor. J. Binnenlandsch Nieuws. ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond hield de onderafdeeling Anna Pau- lowna van de V.P.N. haar vergadering in het café van den heer Jn. Jonker. De vergadering .was niet druk bezocht. De vïce-voorzitter, de heer J. Oosterman, opende met een woord van welkom en deelde mede, dat de voorzitter, de heer Voogd, wegens ongesteldheid ver hinderd was te komen. De secretaris, de heer W. Komen, las de notulen, welke naeen kleine opmerking van den heer P. Keuris Jz., onder dankzegging werden goedgekeurd. Ingekomen waa een circulaire van de exportslagerij te Rotterdam, welke door den voorzitter werd vo ke iezen,- In die circulaire wordt gewezen op de vJor- deelen, die de exportslagerij aan de leveranciers ver schaft. Voor het vleesch en de huiden der konijnen wordt daar gewoonlijk veel meer ontvangen, dan de opkoopers, die zelf ook hun konijnen er naar toe sturen, er voor willen betalen. Voor huiden van blauwe Weeners werd meermalen 60 cent betaald. De directeur dringt er daarom bij de konijnenfok kers op aan, deze onderneming, ook in hun eigen belang, te steunen. Na bespreking blijken een paar leden wel genegen een proef met 'n zendiiug te nemen. Niet aanwezige leden kunnen de gewënschte inlichtingen bij den secretaris bekomen. Hierop volgt de* behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering. Tot afgevaar digde wordt benoemd de heer W. Komen Jz., die de benoeming aanneemt. De aftredende bestuursleden, de heeren J- Ooster- man, J. van Nuland en W. Komen worden bij accla matie herkozen. Daar de eerste echter bedankt, wordt in zijn plaats gekozen de heer S. Kossen, die even als de heeren Van Nulaud en Komen, de benoeming aanneemt. De contributie wordt, evenals het vorige jaar, weder vastgesteld op f 1.30. Enkele leden zou den haar met het oog op de kas, wel wat hooger wil len stellen, doch de meerderheid vond1 het niet wen- schelijk daartoe over te gaan. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer J. van Nuland, bleek, dat er was ontvangen f 63.55, en uitgegeven f 54.41%, zoo dat er een batig saldo was van f 9.13%. Nadat de rekening en verantwoording was goedgekeurd, dankte de voorzitter den penningmeester voor zijn gehouden b eb ere. De begrooting voor 1913 wordt aan inkom sten en uitgaven vastgesteld op een bedrag van f 66.33%. Evenals vorige Jaren, zullen de leden weder broed- eieren kunnen bekomen van goedgekeurde foktoomen, tegen den prijs van 5 cent Niet-leden moeten min- stena een cent meer betalen, doch de vetrkooper mag van hen ook meer nemen. Tot commissie voor het keuren van de foktoomen worden benoemd de heeren Daalder, A. Schenk en, Voogd, die voor zoover ze aanwezig zijn, aan,nemen. Den heer Voogd za1 kennis worden gegeven. De keu ringscommissie zal ook hebben te letten op huisves ting en voldoenden uitloop. Bepaald wordt, dat per kip 10 M.1 loop noodig is, terwijl ze in het nachthok, dat minstens 1.25 M. hoog moet zijn, minstens over 12.5 dM.' bodemoppervlak moet kunnen beschikken. Hierna kreeg de heer W. Komen het woord voor zijne inleiding: „Kan er iets in en door onze Onder afdeeling gedaan worden tot verbetering van den pluimveestand?" Uit het landbouwverslag blijkt, zegt spreker, dat allee vooruit gaat, behalve hert. gehalte van het pluimvee. Dit vindt spreker treurig. Ook in onze omgeving is de toestand verre van, schitterend. Men vindt bijna bij eiken kippenhouder een allegaar tje. Men fokt er maar wat op los. Spreker meent dat daarin verbetering is te brengen, door den aankoop vsn fokhanen en vrouwelijk fokmateriaal; door het aanschaffen van een foktoom en door het subsidiëe- ren van foktoomen welke onder controle van de onderafdeeling worden aangekocht en onder haar toe zicht blijven. Tegenwoordig heeft er veel te weinig bloedverver- sching plaats. Hij zou willen, dat geen foktoom werd goedgekeurd, indien men niet de zekerheid heeft, dat er geen verwantschap bestaat tusschen haan en kip- pon. Hét resultaat van deze Inleiding was, dat er be sloten wordt lö gulden uit de kas beschikbaar te stellen als tegemoetkoming voor den aankoop van vier fokhanen en wel een zwart minorca, een wit leghorn, een patrijs leghorn en een zilver breakel. Deze- hanen moeten beslist raszuiver zijn. De fok toom moet minstens 8 en hoogstens twaalf hennen tellen. Dc verrassing bestond ditmaal in twee blauwe Wee- ner konijnen. De gelukkige winnaars waren K. Daal der en F. Cornelissen Bij de rondvradg informeert de heer Daalder, of men niet buiten den vastgestelden prijs van de broed- eieren mag gaan. Geantwoord wordt, dat dit bij goed gekeurde foktoomen niet mag. De heer W. Komen vraagt, wie de fokhanen moet hebben. Aangewezen worden daarvoor de heeren, iP. Keuris Jz., A. Schenk, J. van Nulaud en S. Kossen. Nadat de heer Komen, den heer Oosterman heeft bedankt voor alles wat hij in het belang der onderafdeeling heeft gedaan, sluit deze, met de beste wenschen voor de vereeniging, de vergadering. BRKEZAND. In het café van den, heer G. Borst vergaderde Za terdagavond de melkleverancïersvereeniging „Gelijk heid en Een,dracht zij ons streven,". Een vijf-en-twin- tigtal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer A. Buij, opent met een, woord van welkom; de secretaris, de heer C. Wejj, leest daarop de notulen, welke onveranderd onder dank zegging worden goedgekeurd. Thans, zegt voorzitter, zijn we genaderd tot dat punt vau de agenda» waar het eigenlijk om gaat, na melijk de vaststelling van de melkprijzen voor de zes wintermaanden- Het bestuur heeft daarover vergaderd en stelt voor den prijs te bepalen op 7% cent per later, vrij geld. Die prijs, zegt voorzitter, is vol strekt niet te hoog, als men nagaat, wat er moet betaald worden voor het land, bet vee en' de ver schillende voederartikelen. Daar alles even duur is, moeten we meer hebben en is 7 cent geen te hooge prijs voor beste, volle melk. Vrees, dat we de melk niet kwijt zullen raken behoeft zijns inziens niet te bestaan. Daaraan twijfelt hij geen öogenblik. Hij ver trouwt dan ook ten volle, dat de melkslijters te Hel der geen bezwaar zullen maken, de melk tegen, dien prijs te koop en, zoodat we niet met hen in botsing zulLen komen. Enkelen uit de vergadering verklaren volkomen in te stemmen met de woorden van, den voorzitter en gelooveu ook niet, dat we tegenstand te duchten hebben. Voorzitter had verwacht, dat een paar leden \van de Melkslijtersvereenigiug te Helder hier van avond op de vergadering aanwezig zouden zijn, maar tot zijn leedwezen is er niemand komen opdagen. De melkrijder, de heer J. v. Schoorl, hiernaar ge vraagd, zegt geen boodschap te hebben meegekregen en ook van niets te weten. Wel weet hij, dat van Tessel veel melk naar Helder zal worden verzonden. De vergadering is daar echter niet bang voor en be paalt met algemeene stemmen den prijs op 7% cent per Liter. Ofschoon het niet op de convocatie voorkomt, wilde voorzitter wel in bespreking brengen, of het niet wenschelijk is, in April, ten minste als 't weer koud blijft, en dat is gewoonlijk bet geval, de melk één maal per dag te leveren. Allen vinden dat beter en ook de melkrijder heeft daartegen, persoonlijk geen bezwaar. Voorzitter vraagt nu den heer Van Schoorl of deze genegen is, de Melkslijtersvereeniging met de beslui ten van dezen avond in kennis te stellen en binnen zes dagen aan het bestuur der Melkleveranciers wil mededeel-en, of de slijters op die voorwaarden de melk willen ontvangen. De heer Van Schoorl verklaart «ich daartoe wel bereid. Vervolgens vraagt voorzitter aan Van Schoorl, of deze er rekening mee wil houden, dat het niet goed is, dat hij ook de melk van niet-leden vervoert. De heer Van Schoorl zal trachten deze per sonen te bewegen lid van de vereeniging te worden. Daar de rondvraag niets oplevert, sluit voorzitter onder dankzegging voor aanwezigheid en medewer king de vergadering. ANNA l'AULOWNA. Zaterdag 21 September hield de afdeeling Aqr.a Paulowna van Het Witte Kruis eene vergadering in Veerburg. De opkomst der leden was gering. Nadat de voorzitter,A de heer D. C. Rezelman. de vergadering had geopend, werden de notulen voorge lezen en onder dankzegging aan den secretar.s goed gekeurd. De voorzitter las een brief voor van J. de Waal. waarin deze Het Witte Krols dank betuigde voor de hulp, die hij had mogen ontvangen tijdens de ziekte zijner vrouw. Verder werd nog medege deeld, dat het bestuur uit de middelen ter bestrij ding der tuberculose aan B. *Zoon eene betere wo ning had verschaft tijdens diens ziekte. Tot afgevaar digde ter algemeene vergadering werd gekozen de heer C. Wijdenes Spaans en tot diens plaatsvervanger de heer D. C. Rezelman. De behandeling van den beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot debat. Den afgevaardigde werd opgedragen, voor de vac.-Swart zijne stem uit te brengen op den heer Dr. B. Trouw en kréég voor al het overige vrij mandaat Ten slotte werden gekozen tot het nazien der reke ning de heeren W. Klein, H. Jonker en J. H. ter Burg, die zich de keuze lieten welgevallen. Met een woord van dank aan de leden voor hunne opkomst werd de vergadering gesloten. EENIGENBURG. De heer Ds. H. Huizinga, heeft het beroep naar Hippolytushoef (Wieringen) aangenomen. BURGERBRÜG. In de laatst ggehouden vergadering der Straatver lichting werd besloten, wegens den, ongunstigen toe stand der kas, de lantaarns tot 's avonds 9 uur in plaats van tot half 10 te laten branden. Voorts werd een commissie benoemd, die de contrlbueerende le den der vereeniging verzoeken zal, hunne bijdragen eenigszans te verhoogen. Een schrijven zal gezonden worden aan de besturen der vereenigingen „Straatverlichting" in de verschil lende deelen der Gemeente, om in een gecombineer de vergadering de wenschelijkheld, dat de gemeente de straatverlichting voor hare rekening zal nemen, te bespreken en zoo noodig in die richting de noo- dige stappen te doen. ZONDERLING BEZOEK. Het hoofdbureau van politie te 's-Gravenjiago kreeg Donderdag een zonderling bezoek. J£r meld Ie zich om onderstand aan een vrij net geklcede Frans. It sprekende heer. die zeide George van Orleans. .hertog van Aumale, te zijn. De politie begreep cr spoedig alles van. Een her tog. die om onderstand en onderdak komt vragen, is wel iels buitengewoons. Daar hij opgaf uil Ar- mantiëres te koinen, werd felegrafisch daarheen om inlichtingen gevraagd. Uil het antwoord bleek, dit men hier te doen had' met zekeren heer Thibauit, die reeds gedurende 1G jaren in ccn krankzinnigen:. slicht te Armanliëres verpleegd wenl, maar daaruit dezer dagen ontsnapt was. Door dc zorgen van li cl Jioofdcommissariaat werd den man tij'dolijk onderdak verschaft in een hotel, waarna twee verplegers uit Ar- mantiéres overkwamen cn hem mede terugnamen. In een gesprek met den chef van de rechen j had de gewaande hertog verklaard, dat hij om poli tieke redenen in een gesticht werd opgesloten f. •- houden en dat hij nu naar Nederland was gek >- men om de lusschenkomst onzer Koningin in te roe pen. ten einde te beletten, dat hij wederom van 'zijn vrijheid zou worden beroofd wanneer hij in Frankrijk terugkeerde. MAZELEN. Te Wachtum (Dr.) zijn zooveel gevallen van mazel; n, dat sommige klassen der school geheel onlvojkt zijn. Gelukkig is de ziekte lot nu toe nog niet kwaadaardig YALSCHELIJK DOEN OPMAKEN VAN EEN ItFIS- PAS. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde gisteien jhr. het valschelijk doen opmaken van een reispas, tot Mr. C. A. Elias. burgemeester van Zaandam, "wegens vijf dagen gevangenisstraf. De eisch was een maat. I. Beklaagde was niet verschenen om het vonnis te hoorcu. Overwogen werd, dat de aanvraag v-an de reispas geheel hel karakter van een officieel schrijven v n den burgemeester aan den Commissaris der Koning.n had. De rechtbank nam aan, dat de beklaagde ais b. r- gemeester handelde. Ook nam de rechlbank aan. u it net voor beklaagde meer dan een louter vermoed, a was. dat de vervalschte bijlagen bij liet schrijven ver zonden zouden zijn. De verdediging van beklaagde, dat het hier geen wettige reispas was, aangezien dc pis niet vanwege het ministerie van buitenlandsche zan-n was onderteekend. maar alleen gestempeld, nam de rechtbank niet aan. Ook werd overwogen, dat de Kef- lijd een integ. eerend deel van de reispas is, zoodal een pas met onjuislen leeftijd vervalscht is. Dé verdediging, dat Jiïj. lieklaaguc. niet Strafrechterlijk verantwoorde lijk was, werd door de rechtbank vei-worpen. Ten slotte neemt de rechtbank aan, dat beklaagde met op zet liandelde. NEDERLANDSCHE DAMBGN1 Zondag werd in café „De 'Nieuwe Karseboom' re Amsterdam de algemeene jaarvergadering van den Ne- derlandscdien Dambond door den voorzitter, den h. r C. G. Vervloei, le half twaalf- geopend, in zijn epenin Vi lvoord bracht spreker hulde aan"den jeugdigen wereld kampioen Hoogland en aan den tweeden "p ijs winner De Haas. Van Wievinger waard was bc-iicht gekomen, dat deze vereeniging haar lidmaatschap opzegt. omdat zij de Kon. goedkeuring op haar statuten niet wenscht aan Ie vragen. In het geheel waren 26 vereenigingen ver tegenwoordigd. die te zamen 647 stemmen uitbracht ten. In zijn jaa.-verslag deelde de secretaris o.m. medé.- dat de bondthans 36 vereenigingen telt met 800 le den. Het verslag van den penningmeester wees éenr batig saldo aan van f 87.07. welk saldo .was verfcre- gen uit de winsten van het bondsorgaan ..Het Dam- spel". De rekening en verantwoording werden goed gekeurd. I Daarna werden de heeren W. Vijn en J. de Haas met groote meerderheid als bestuurders'herkozen in de plaats van den aft redenden bestuurder, den heer Mcyer van Haarlem, werd de heer Van Beurden, van Utrecht, benoemd. Als 2e secretaris werd de heer 1). de Waard to Amsterdam, gekozen, en dj® heer Ydo te Hoorn als lOtle bestuurslid. Vervolgens werd een commissie voor kascontrole benoemd en twee leden ivoor de "redactie van het Maandblad aangewezen: do heer K. Kooiman Dzn. als administrateur, de heer C. Mosselman voor de probleemrodactie. Verschillen de ontwerpreglementen, o.m. vor. het tijdschrift „Het Damspel'" en voor de regeling van het Meestersch ip in den Bond. werden goedgekeurd. Daarna werd-n aangenomen eenige voorstellen tot regeling van het Kampioenschap van Nederland en een reglement voot; het Simultaanspel. Na eenige bespreking droeg men het' Bondsbesluup op het stichten van een fonds voor het houden yaö internationale wedstrijden. Als plaats voor dc vclgenc'e jaarvergadering Werd

Schager Courant | 1912 | | pagina 1