t. Grepen uil Land- en Tuinbouw. Voor Dammers. Een Hypotheek. Zaterdag 4 Januari 1913. 56e Jaargang. No. 5240. DERDE BLAD. éÊÊt. ÉtU M B b n B jj§ m p 1 B BI H im éH Het kind en de school. r «4^1 1 JANUARI 1913. Aan alle lezers dezer rubriek, in 't bijzonder aan hen, die door (hunne belangstelling en medewerking mij het werk zoo aangenaam maakten, bied. ik ,mijn beste wensahön voor 1913. Voor vele gelukwenschen, mij' uit den lezerskring gezonden, hartelijk dank. D. DE WAARD. 1 Ged. Botersloot 9, Rotterdam. ktjrr*1 SLAGZETTEN IN DE OPENING. 1. Wit: 31—26. Zwart: 16—21. 11-16. 7-11. 2- 7. 20—25. 25 34. 19—24. 13—24. 14-19 PARTIJ Zwart. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 36—31. 31—27. 37—31. 34—30. 41—37. 39 30. 30 19. 33—28. 1 6 11 16 21 26 31 33 41 46 o 10 16 20 25 30 35 10 45 50 Wit De laatste zet van zwart was fout; nu kan wit den volgenden damzet doen: 10. Wit28—22. Zwart17 28. 11. 32 14. 21 41. 12. 47 36. 10 19. 13. 26—21. 16 27. 14. 31 2. Nu kan zwart jioor 38 of 1116 de dam weer afnemenwit heeft echter een schijf gewonnen. Ook in de volgende opening doet wit een mooien laet. Wit31—27. Zwart17—21 1. 2 3l 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 36—31. 31—26. 34—30. 39 30. 30—25. 25 14. 44—39. 41—36. 33—28. 12—17. 20—25. 25 34. 14—20. 1823. 9 20. 4— 9. 8—12. 20—24 Nu voigt een interessant damzetje. 11. Wit: 28—22. Zwart: 17 28. 12. 26 8. 3 12. 13. 35—30. 24 33. 14. 38 18. 13 31. 15. 32 3. De toepassing van dezen sLagzet in een partij vond «fin onderstaande stelling plaats. Zwart rt wit Stand zwart. 13 schijven op: 3, 6, 9, 11, 13 tot 16, 19, 23 tot 26. Stand wit, 14 schijven op: 28, 30, 32, 34, 35, 37 tot 39, 42, 44, 45, 48, 49 én 50. Zwart wint nu door 1. Zwart23—29. 2. Wit: 34 23. 25 43. 3. 48 39. 26—31. 4. 5. 6. 37 26. 26 17. 38 20. 16—21. 11 33. 19 48. EEN ZWARTE RIJST. Het volgende is ontleend aan het Verslag der Rijkslandbouwproefstationp over 19111912, 'twelk ais no. 0 der Verslagen en Mededieelijhgen van de Di rectie van den Landbouw In November jl. is ver schenen. Het verslag wordt aan verschillende officiëele per sonen, aan land- en tuinbouwvereenigingen gezonden, waardoor voor alle belanghebbenden eigenlijk d)e gelegenheid openstaat van de daarin vervatte mede- deelingen kennis te nemen. Bovendien is het werk fin den boekhandel te hekoimen- Een verslag als het bovengenoemde is nn wel geen lectuur van de aangenaamste eoort, maar nuttig Is het zeer zeker. We willen fn dit artikel ons alleen bepalen tot een bespreking naar aanleiding van het medegedeelde in hoofdstuk V van hert, verslag, 'twelk is te vinden van bladz 6270. In dit hoofdstuk wordt nl. verslag ge daan van den dienst ter opsporing van vervalschin- sen in voeder- en mest3toffe|n. Dezer dienst werd uit boetend door twee controleurs, welke resp. werk- te? In den ambtekring van die proefstations te Maas tricht, en te Wageningen. controleur, verbonden &an het Rijkslandbouw - Proefstation te Maastricht, verkte van Januari 1908 tot Juli 1909 in het ressort Hoorn. Omtrent dien dienst v&A de^ze controleurs melden *0 het volgende. Reeda sedert 1902 zijn. oorspronkelijk op verzoek van het Nederlandsch Landbouw-Comltë, door de Rijks landbouwproefstations overal in het land enquêtes gehouden, teneinde de samenstelling na te gaan, aan vankelijk in hoofdzaak van, voedferstoffen, die, bui ten alk- controle om, fin hoofdtaak door den kleinen landbouwer en den boerenarbeider gekocht werden. I11 de meeste provinciën werd krachtigen steun on dervonden, zoowel van bestuursleden van coöperatieve aankoopvereenigingen als van de verschillende groo ts landbouwcotiporaties. Zoo werd in den amhtskring van het Rijksland- bouwproeftsation te Hoorn reeds in 1906 en 1907 door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw fin Hollands Noorderkwartier en deti Provincialen Noord- hollandschen Boerenbond in samenwerking met elkan der een monsternemer aangesteld. De bedoeling was op verschillende plaatsen in het gebied dier veree nigingen monsters te nemen van geleverde landbouw- verbruiksartikelen, voornamelijk voeder- en meststof fen, teneinde dJe aan het proefstation te laten on derzoeken en de uitkomsten van het onderzoek te publioeeren met vermelding van de leveranciers en, verdere bijzonderheden, ongeveer op de wijze zoo als de Friesche Maatschappij van Landbouw dit reede veerscheidene jaren had gedaajn. Uit het resultaat van deze in verschillende provin cies gehouden enquêtes bleek, dart op schrikkelijke wijze geknoeid werd. Teneinde d5t euvel tq be strijden, was het noodig meer systematisch te werk te gaan. De Rijks landbouw proefstations sloegen nu zelf de hand. aan den ploeg, nadat onder hare officiëele werkzaamheden ook was opgenomen: „het opsporen van vervalschingen van veevoeder, meststoffen en zaai zaden". De aanstelling der twee bovengenoemde con troleurs was hiervan het gevolg. De controleurs nemen in opdracht van den direc teur van het proefstation, aan welks dienst zij zijn verbonden, monsters van meststoffen, voederstoffen en zaaizaden, welke huiten alle controle om gekocht worden- De uitkomsten van het onderzoek dier mon sters worden, indien zulks wenschelijk blijkt, be kend gemaakt. Voor de landbouwers zijn aan, het onderzoek van de door den controleur gelnomein monsters hoegenaamd geen kosten verbonden. Jn de eerste plaats wordlt in die streken een onderzoek ingesteld, waar het proefstation vermoedt, dat verdachte waar wordt geleverd. Met aldaar ge vestigde landbouwvereenigingen of particulieren stelt zich de Directeur van het betreffende proefstation fin verbinding, waarna de controleur, na zich plaat selijk van de heerschende gebruiken bij aankoop van voeder- en metsstoffen op de hoogte te hebben ge steld, tot het nemen der monsters overgaat. Men kan dus m&ar niert den controleur bij zich ont bieden om de gekochte waar te doen, onderzoeken. Na deze inleiding vermelden we thans enkele bij zonderheden uit het verslag over den opsporings dienst van vervalschingen. De controleur, verbonden aan het Rijkslandbouw proefstation te Maastricht, nam van 1 Juni 1911 tot 1 Juni 1912 394 monsters voederstoffen. Van de 196 monsters lijnkoek- en -meel waren, 72 ya,n voldoende zuiverheid, d.i. ongeveer 37%, en 124 van onvoldoende zuiverheid, d.i. ongeveer 63%. 97 Vah die monsters bevatten stoffen, welke van Aature vreemd zijn aan lijnzaad en er dus opzette lijk aan toegeve>egd waren. Van 11 monsters grondnotenmeel waren er 9 onvol doende zuiver. Van 4 4 monsters rijstvoedermeel waren 39 onvol doende zuiver, wegens het bevatten van zeer veel rijstdoppen. Van de 7 monsters gekocht onder den naam phos- phorzure voederkalk, bevatte een monster in het geheel geen phosphorzuur, maar bestond uit krijt met een geurgevende stof. Twee andere monsters bevatten slechts 13.7 en 8.2% phosphorzuur. Bijna zonder uitzondering was de prijs te' hoog. 4 Monsters van een stof, afkomstig van een han delaar en aangeboden ouder den naam van kalver- meel, kostende f 25 per 100 KG., bleek arsenicu,in houdende phosphorzure kalk te zijn. Grondnotenschillen, rijstdoppen, eacaodoppen, kof- fiedoppen, zand, krijt e. d. vormen blijkbaar een geliefd materiaal voor heeren vervalschers. Van de 58 monsters meststoffen zijn de resultaten, niet zoo ongunstig. 1 Van de 19 monsters Thomasiphosphaatmeel waren. 6 niet echt. Daaronder waren er twee met ongeveer 4% phosphorzuur. Samengestelde meststoffen, aange boden als grammest, guano, opgelostei Peruguano en, dergiijke, bleken, naar het gehalte gerekend, in den regel te duur te worden betaald. Omtrent de resultaten van den opsporingsdienst van vervalschingen 111. den ambtskring van het Rijks landbouwproefstation te Wageningen melden wij nog het volgende: Van 169 monsters lijnk^k en -meel waren er 60 vervalscht, o.a. met grondnotendoppen, rijstdoppen katoenzaadbasten, wilde motserd, tarwestof, eacao doppen, deder, katoenmeiel, maïsmeel, soyameel, aarde achtige bestanddeelen en minerale olie. Uit bovenstaande blijkt, zegt het verslag, tiet er nog vele minderwaardige artikelen, in hert bijzonder in den handel van veevoedermiddelen, aan de markt gebracht worden. Groote concurrentie in den handel, misplaatste zui nigheid bij vele landbouwers, welke zich o.a. uit in het ingaan op .zulke goedkoope aanbiedingen, dat goede waar er niet voor is te leveren, financiëele af hankelijkheid vaak van den boer tegenover den han delaar, geringe ontwikkeling en onverschilligheid bij vele koopers e. d. werken het bedrog in de hand. Dat ook fin den ambtskring van het; Rijksland bouwproefstation te Hoorn de toestand niet geheel zuiver was, bleek uit de Verslagen der Rijksland bouw proef stations 19081910. In 1908 werden door dit proefstation 7 waarschuwingen aan handelaren verzonden. Deze waarschuwingen bleken zeer gun stig te werken, wat werd versterkt door de mededee- ling van den uitslag van het onderzoek aan den koo- per van het bemonsterde artikel. In het artikel mengvoeder voor kippen bleken vooral ten opzichte van den prijs toen ook verkeer de toestanden te bestaan- Overigens kan hier met voldoening gemeld worden dat de toestanden in den voeder- en mesthandel in dirt deel van het land in 1908 zeer bevredigend werd bevonden en eveneens in 1909. Toch blijft het zaak ook hier door analyse van de waar te blijven onderzoeken, of hert vertrouwen hij den handel goed g< plaatst is. Voor den eerlijken han delaar kan dit niet ander» dan aangenaam zijn, omdat gunstige analyse van zijn waar door 't proef station zijn vertrouwen onder de koopers zal ver sterken en de beste beste wapenen zullen blijken te zijn in den concurrentiestrijd met leveranciers van vervalschte waar. XL. Eenvoud in de opvoeding. men UJLKWljUS zcgg'n. rui mei ïwaii x» ten Mooie, ruime, vr«olijke schoollokalen en speel plaatsen, flinke school pauzen, verminderd huiswerk, ichoolvvandelingen en -reisjes, meer vrije middagen; kindervoorstellingen, bioscopen, sport en wedstrijden dit alles en nog veel moer wordt, zoo t al mek overal reeds genoegzaamj is ingevoerd, aanbevolen en nagestreefd. Zou men langs dezen weg dcjti vea van minder arbeid en steeds meer gynot, intns- schen werkelijk een gelukkiger jeugd kweekont Vele aanhangers van „V betering en Vereenvoudi ging van Examens en Onder -js zoeken de fouten van ons hedendaagsch opvoedingsstelsel alleen In de school. Die moot hervormd, verbeterd, aangenamer gemaakt; dóór heerscht overlading, die maakt de kin- ueren humeurig, overprikkeld, zwak en zenuwziek...- Ais de ouders zich eens wat meer afvroegen, wat zij zelf konden doen, 0111 hun kinderen beier bestand te maken tegen de moeilijkheden, die nu nog het kin- der-, later het groote-mensahenIeven hun opeg Zeker, in onze scholen dient nog heel wat veranderd, vereerryc 11 digdbesnoeid! 1 Maar in onze gezinnen f Of liever, in hetgeen van 't gezin uit, voor de jeugd wordt gedaan want in het gizin zijn da jsiigi, ii dikwijls niet veel meer dan om te eten, te slapen, en 't huiswerk gauw even af te raffelen. Overlading cp ondrrwijsg bied wjoixfe bedredenMaar die andere, zeker niet minder schadelijke, dut te veel aan genietingen van ailcrleid aard, die ongemerkt, door den geest des tijds, de geheele maatschappij zóó ver raderlijk is binnengeslopen, dat men er zich, zoowel voor volwassenen ais hinderen, nauwelijks of niet van bewust is We zijn in December, de feestmaand in onze jeugd, oe maand bij uitnemendheid voor huiselijke, gazcll gy feestviering. De St. Nicoiaas-avond, in den vooravond voor de kinderen, later dunnetjes nagevierd door de groote menschen. Het Kerstfeest, min of meesr als vrome, in alle gevalrustig; viering van vrije dagen in 't gezin. En nuOp 6 Dec. is do eerste vraag yan de leer lingen aan elkaar: „Tot hoe laat zijn jullia (grooten en kleinen met elkaaropgebleven?'' En wie het in zijn ve.-slag tot mil d .'macht kan breng n, voelt zich trotsch. „Hoeveel pakjes heb je gekregyn?" Het aantal, ziet g', daar komt het op aan! t KersIfeest heeft langzamerhand, dank z'j ons cos- mopclilisme, meer „cachet'' gek regen dan da ouder- wetsche St. Nicolaasavond, en wordt dus in zekere kringen gwierd als in 't buitenland, zonder dat iintus- schen de 5e Dec. zich over minder belangstelling be hoeft te beklagen. Wie dus de schitterendste beschrijving kan geven van zijn Kerstviering, van de grootte van zijn Kerstboom, het aantal gasten, den sla pol geschen ken (die is weer do held onder zijn medescholieren. Na de Kerstvac. komen de kinderpartijen, met of zc-nder tooneel-uitvocringan door die gasten. Luister maar weer haar de gesprekken, dan dag na zoo'n feest dooi de bleekziende geeuwende leerlingen tusschen (of in] de schooltijden gevoerd). „Hoeveel dansen heb je ge had P Was er ijs? Wat heb ie gekregen?" Ja, „wat heb je gekregen. Het kan er niet meer mee door, dat men kinderen uitnoodigt om zich te komen vermaken ieder der kleine gasten behoort een cadeautje mee te krijgen dat thuis in de overvolle speel- gced-kast (of, a.ls bonbons, in de overvolle maag) nau welijks meer geberg-n kan. „Foei, wat een overdrijving!" Ik acht u gelukkig, lezer, die dit kunt zeggen en dus niet,- zooals ik, het beeld dat ik u voorstel, uit uw gezin of omgeving kent. 't Is geen fantasie; 't is uit de sahool ge klapt! Zelfs het woord „cachet", in 't verband hier boven door een vijftienjarige gebruikt. Maar, zegt g% gelukkig beperken zich deze uitwas sen tol een klein gedeelte der schooljeugl; tot de „upper ten". Is intusschen de kwaal niet evenzeer, zij' bidt in anderen vorm, aanwezig hij1 de minder gegoeden P Wel wheft zich reeds menige waarschuwende stem tegeh de bioscopen, zooals ze in onze dagen, worden geëxploiteerdmaar welke ouders vatten liun laak ernstig g-noeg op, en zijn bij machte, om voor hun kinderen bij dit goedkoope vermaak voldoende matig heid te betrachten? En hoeveel (helaas, hoe weinig!) gezinnen vindt men neg, waar een gezellige avond met lectuur en gesprekken, door ouders en kinderen sa men doorgebracht, tqt de genietingen wordt ge rekend „Ik kan tot mijn spijt uw uitnoodiging niet aanne men!" zei ongeveer twintig jaar geleden een lief twaalf jarig meisje. „Ziet u, dit is juist de avond dat papa voorleest; dat is zóó iets heerlijks, dat wil ik nooit missen". Ook dit is uit de school geklapt, leizen Maar van twintig jaar geleden. Is het wonder, dat onze kinderen weinig kracht en liefhebberij over hebben voor hetgeen de s.chool mag verlang mdat zij meer en meer als recht gaan eischen, wat vroeger, als bijzonderheid, blijde uitroepen van veirassing ontlokte; dat da invloed der ouders op de opgroeiende jeugd steeds vermindert 1} en zij1 zuch tend moeten erkennen „We vinden dit en dat wel niet goed, maar doe er eens iets aan Sluit u aan, ouders, zoekt steun bij elkander, zoo hel anders niet gaat! Sticht desnoods een „Vereen'g'ng tot bevordering van den Eenvoud bij' de Opvoeding" of neen, er zijn vereenigingen gmoegbevordert zelf dien eenveud! Laat ons terugkeer en tot betere inzich ten omtrent wat werkelijk het geluk van een kind, ook voor den lateren leeftijd, aankweekt. B. M. COI1EN STÜART. 1Dezer dagen kon men in de bladen, naar aan leiding van relletjes in de Middelb. KoLon. Landbouw school te Deventer lezen: „Met deze zienswijze der directie (n.1. dat jongelui tusschen 16 en 19 jaar niet erkend moeten worden als „op kamers wonenden.' doch als opgenomen in den huiseiijken kring] stem den bijna alle ouders d'rr leerlingen in, op twee na tei-wijl enkele andere ouders tot hun leedwezen er kenden, in deze niets aan den zin van hun zoon te kun nen veranderen. J 7 (Vlij naar liet, Frunsch.) „Wat hapert er vandaag toch aan bij Rainel? fluisterde Felix Bruel, schrijver op een procureurs kantoor. den deurwaarder Adolphe Robertet toe. ,,'t Is mij een raadeel!" „Dat zal me een genoegen zijn. hem als tafelbuur over ons te hebben." „Och kom! Daar zullen wij wel aan wennen. Hij heeft toch heel wat tijd noodig om zijn handen te wassehen." „Jawel, dat kennen we; juffrouw Henriette zaj wel in dê buurt zijn. Een gekheidje met haar maken, on der het handen, afdrogeta; laat hem maar loe pen hoor!" „Och, ik geloof niet dat hij in de stemming is om aan gekheid te denken...; 'ik ben wel niet nieuws gierig, maar ik zou toch wel eens willen weten, wat hem óverkomen ia." zei de deurwaarder en gluurde door de glazen deur, waardoor men juffrouw Hen riette achter likeurflesehjes aan het; buffet zag zit ten, bezig met eien handwerkje. St., daar te-ie." fluisterde Bruel. Goeden avond, heeren," zei Julieh Rainel, bin nenkomend, met een stem die eer melancholiek dan treurig wa». En zonder er iets aan toe te voegen, vouwde hij zijn servet uit elkander en begon te eten. Sedert vier jaar was het trio zoo hij de maaltijden bij elkaar. Sedert vier jaar ontmoetten zij «Jkaaj in het „gereserveerde" vertrek van het restaurant Fer ro, het beste restaurant van Verdelais. lederen mid dag en avond plaatsten ze zich weer aan den grooten tafel: Bruel. de schrijver op het Pr®£j" reurskantoor, Rober«t©t, de deurwaarder en nel, de bela^ting-inner. Eu over dit trio van onvrijwillige vrijgezellen had den de goede bewoners van Verdelais schik en ze ze - den tot elkaar: _T Wel' Wie van de drie zou de mooie Henrie te tot" vrouw krijgen? Wie van de drie zal de twee andereu den hult voor den neus weg kapen? De buit bestond mede uit een niet te verwerpen huwelijksgift, want papa Perro, die zijn zaak ver stond en zijn gasten niet met lekkere beetjes ver wende, moest een aardig sommetje hebben wegge legd, dat op een gegeven oogenblik, hls de ware Jozef maar voor zijn dochter zou willen komen, als (lokaas zou kunnen dienen omnatuurlijk wilde papa Perro zijn dochter niet aan den eersten den besten geven... en daar zij geld had, moest er ook nog wat geld bij komen, maar dan moest het ook een deftig, een heel deftig persoon zijn! Maar juffrouw Henriette, die op een kostschool te Bordeaux haar opvoeding had genoten, zou bij een mogelijke keuze iets heel aDders den doorslag laten geven als haar vader... Ten eerste wilde ze zelf kiezen en niet voor zich laten kiezen, en ten twee de behoefde „hij" naar haar meenjng niet rijk te zijn, als hij maai' een goede dosis liefde meebracht, want: „Het geluk zit 'm niet in rijkdom". Henriette was in dit opzicht bepaald heel onprak tisch. Op den bewusten avond, waarop we het drietal aan u voorstelden, was Julien Raitoel erg terneerge slagen. Het diner ging heel saai in zijn werk, want Bruel en Robertet; dorsten niet met elkaar te gaan praten. Nauwelijks was het dessert afgeloopen, of ze maakten zich dan ook zoo gauw mogelijk uit de voeteu en lieten hun kameraad aan zijn lot over. Rainel, die aan tafel was blijven zitten, steunde zijn hoofd in zijn handen en deed zijn oogen toe. Onduidelijk, half-gebroken, mompelde hij de woorden: „Mijn eer...! Hoe moet ik aan het geld komen? mijn toekomst is weg." Hij had daar zoo een klein poosje gezeten, toen hij plotseling een hand op zijn schouder voelde leg ger,, en een stem vlak bij zijn oor fluisterde: „Bent u niert wel, meneer Julien?" „O, jufrouw Henriette, wat maakt u mij daar aan 't schrikken!!" zei de jonge man, opziende. Een oogenblikje zagen ze elkaar zonder te spre ken in de oogen. „Neen, neen," zei hij eindelijk, „ik ben heel wel. er scheelt mij ntets." „Waarom ziet u er dan zoo treurig uit?" Hij zuchtte en antwoordde niet. Het jonge meisje begon opnieuw: „Als u 't mij wilt zeggen, dan kan ik u misschien helpenu bent hier zoo alleen, zoo eenzaam in ons kleine stadje... u hebt hiier niemand wien, u iets toevertrou wen, kunt... Het is misschien heel dwaas wat ik daar zeg... maar u ziet er ook zoo ongelukkig uit... Zo sprak heel zacht en moeilijk, met neergesla gen oogen, en draaide aan haar handwerkje, haar stem beefde, hoewel ze probeerde kalm te schijnen. Weer een pauze. Toen maakte de belastinginner 'n beweging alsof hij de hand van het meisje wilde grijpen: „Henriette! Juffrouw Henriette;" meer kon hij er niet uitbrengen. Eindelijk, toen het hem gelukt was zijn opgewon denheid. te boven te komen, zeide hij: „U bent a te goqdveel te goed.ik zal u alles op' biechten. U wilt werten wat de oorzaak vajt mij 11 toet righeid is. Goed dan: weldra zal ik met schand overladen Verdelais verlaten... O, God! Nietwaar, 1 weet dat ik gister in Bordeaux ben geweest?" „Ja, ik heb u niet aan tafel gezien." „Ik heb diien avond in het Casin/o doorgebraelit Ik iieb gespeeldik heb verloren meer dan ij bij mij had... 1500 francs, op mijn eerewoord terug te betalen.... vanmorgen toen ik terugkwam heb ik de 1500 francs uit de kas genomen en ze naar Bordeaux gestuurd .Een speelschuld, een eereschuldik moet binnen 24 uur betalen... Ik dachtin vier of vijf dagen leg ik het pmt- biekende geld weer in de kas, ik wilde óf aan' vadufr schrijven, of mijn muntenverzameling verkoopenmaar in elk geval zooi biet geld voor het einde diei" wejak weer in de kas zijn... en nu een uur geleden telegrafeert] mijn collega uit Baisac inij„.Kasrevisie morgenochtend bij1 jou". U kunt nu mijn toestand begrijpen, juffrouw; Henriette!" „Is h et ander? niet riep het meosje bijna vroo- lijk uit. „Maar het js verschrikkelijk. Ik ben radeloos.... wanhopig' en opnieuw sloeg Rainel de handen voon het geizicht. D.ep bewogen, aarzelde het 'meisje met een antwooid, en toen, om maar iets te zeggen, zonder het 'zelf te ge- looven, met het gevoel alsof het maar een fraze wast zeide ze „Maar 1500 francs is toch geen groote somdie kunt u hier toch gemakkelijk bij elkaar krijgen; voor een paar dagen 3uit u die toch wel kunnen leenen... - „Neen, zulke goede vrienden heb ik niet, en hoe zcu ik er iemand om kunnen vragen; dat zou mij als ambtenaar direct verdacht maken." Weer een seconde van diep stilzwijgenweer troffen hun blikken elkaar, en het leek wel of de mooie bi-uine oogen van Henriette vochtig waren. „Meneer Julien, als u wilt!"... De woorden werden zoo zacht uitgesproken, dat Julien het nauwelijks kou hooren, en toch beefde hij er van. „Als ui 't goedvindt...." Hij greep haar hand en hield die vast in de zijne. „Ik hoop niet dat u meent dat ik een bijbedoe ling heb -dat ik u misschien verplichten wil... Maar, als u 't goedvindt.... ik heb het geld hier... het is van mij.... Papa beeft 't mij g g-ven... neemt u 't dus maar.... Anders wordt het voor mij naar de spaaibankl gebracht...." Ze zuchtte, alsof ze een zware taak had 'volhmchfj Twee groote paarlen schitterden aan haar lange bruine wimper en vielen vervolgens op. de hand van jkn jongen man, die nog altijd die van Henriette hield' orn- Klemd.... Merkwaardig, nu waren Julien's ocg'n voch tig, teivvijl de hare helder stonden... Wat was hij) toch een dwaas geweest! En wat een egoïst! En hoe ondankbaai Totnogtoe had hij nooit anders dan wat schik over haar gehad. Hij had zich altijd g-voekl alsof hij ver boven haar stond, voel te vei' 0111 haar tot vrouw; te kunnen begeeren! E11 nu was zij het, die hem in het iiur .van noodl de reddende htmd toestak, die heni voor het ongelukj behoedde!.... Wat was er een rijke schat van goedheid, teedeiheid en opofferende liefde in dat mcisjeshart I Hij wendde zich tot Henriette en zeide half aarze lend „LI wilt dus een eerste hypotheek op... triijn hart nemen Zij werd rood en gif geen antwoord. „Neen, neen, ik bid u, juffrouw Henriette, ik wil u niet krenken., en wat u mij zoo edelmoedig aan biedt..." U zegt „ja"?" En reeds was ze weggriipt om lei-stond weer terug te keeren met een pakje bankpapier, dat ze hem aan bood. Julien Rainel had nog maar juist even dan tijfcf om een haastigen hus op de kleine Eind van zijn reddende engel te drukken, want weg was ze ai weer. Een oogenblik stond de jongs man als verdoofdtoen. zuchtte hij diep en er was een gevoel over hem als hadl hij pu in eens zijn geiuk grvonden. Eenige weken na deze gbeurtenls verkeerden |do bewoners van Verdelais in groote opgewondenheid', toe* ze vernamen dat juffrouw Henriette Perro den belasting inner Julien Rainel zou jrauwen, ze hadden zoo stellig gomeend dat de deurwaarder de. uitverkorene zou zijn Het jonge meisje was niet minder vereist dan de an dere goede vrienden en buren, toen .tuben haar ge lijk met den verlovingsring een prachtig werkdoosje gaf en zij bij het openendan;van een couvert vond met het opschrift „een oude schuld". Henriette Echte met tranen in de oogen en liet haar verloofde do belofte doen nooit meer te spelen. „Verbieden kan ik het niet", voegde ze er hij, maar om voor de toekomst alle verzoeking weg te nemeti, zal ik don sleutel van de geldkist nemen... Vind je dat gxxl, lieve?" Wat kon Julien anders dan „ja" zeggen... Allo over winningen van 't sterkere geslacht, eindigen toch altijd met een nederlaag!.... Niemand heeft nog vernomen of .Tuben. Rainel, die nu hypotheekbewaarder is, als eerste hypothee'- die heeft ingeschrevenwelke hij aan zijn vrouw'te danken heeft.

Schager Courant | 1913 | | pagina 17