worden do hoeren Gebr. van der Oord te Zijpe voor de som van f 2396. UREEZAM). Op de eerste eierveilteg. welke gister hier door de V.P.N, gehouden werd, waren 1276 eieren aange voerd. De hoogste prijs wae f 5.40, de laagste f 4.65. Voor een eerste begin is dit verre van slecht; vooral, daar door de laatste wintertjes hot leggen der kippen veel .minder is geworden. Het aantal koopers en de kooplust waren bevredigend. petten. Dinsdag 4 F>3btutr! hield de afdeeling Petten van, den Bond voor JjtanlKjieiisioniieeripg nogmaals op ver-1 zoek var. verschillende aanvragers, een, propaganda- vorgalering hij tkn heer J. Constant t,e Petten. De opkomst was dezen keer niet groot De stukken, Aioede: liefde en Onderdak werden even als den oer- keer i itnentend opgevoerd, ook verdient de hoetri 1'. Swarthof c :i. woord van, dank voor de goede uit roeiing der g/iineering. Ongeveer elf uur werd de vergadering gesloten. TREINBOTSING, Bij liet station Vierverlaten, gem. I-Ioogkerlc, heeft Al a.uul: is middag een botsing plaats gehad tussclien 2 voederentre nen, waarvan, de eene uit Groningen en de ciTltte uit Leeuwarden ltwam. Een wagein werd on derstboven geworpen en een andere wagen licht be schadigd. De machinist van den Groninger trein zag het. gevaar aankomen, en remde zoo sterk mogelijik, waai door een heviger botsing werd voorkomen. Een telefoonpaal werd vernield. De weg wa,s oentge uren lang versperd, zoodat de passagier® van de van belde zijden, langs de lijn komende treinen moesten overstappen. Er hadden geen. persoonlijke ongelukken plaats. zijpe. i Uitslag van de gehouden aanbesteding van de leve ring van de schoolbehoeften voor de O. L. scholen, benoodjgd in 1913: 1. H. W. Honijk to Purmerend voor f 563.95: 2. Firma P. Out te Koog a. d. Zaan voor f 408.903. W. C. Meilink to Zulphen voor I 413,86; 4. H. .T. P. Egner to Helder voor f 530. Ge gund aan firma Out te Koog a. ld. Zaan. Iiaiidwerkonderw.eenige inschrijver de heer L. Rumpff te Helder voor f 144.68, aaii wicn de leveran tie is gegund. callantsoog. Tot machine-drijver op de watermachine voor don polder 't Hoekje in deze gemeente, is benoemd «ie heer C. Thomasz te Groole Keeten. oudkarspel. Uitslag aanbesteding, onder leiding van den bouw- kundige S. Vis. Voor het aanbouwen van den winkel van den lieer DouraaMetselwerkE. Zeeman voor f 54. D. Gelder voor f 49.50; Jn. Tromp voor f49. Jb. Smit voor f 57. Begrooting f 43. Timmerwerk C. Roos voor F 290, J. v. Zalinge voor f 337. Kardinaal voor f 270, Klinkert voor f 298, K. Schuit voor f 258, Gebr. Nap voor f 278, Jb. Kroon vqor f 282. K. Bruin voor f 283. Begrooting f 235. SchilderwerkA. Pelt voor f 92, K. Koppen voor f 90. Jae. Zijp voor f 84, Dirkmaat voor f 89, ,K. de Vries voor f 69.50. Begrooting f 55. Aan de laagsten gegund. anna paulowna. De afd. Breezand der N.C.G.O.V.. hoopt 20 Feb'r. a.s. haar tweede jaarfeest te vieren in het E vangel isalie- gebouw. Tegelijk met de afdeeling viert het muziekkorps „Maranatha zijn eerste jaarfeest, 't Belooft een gezel lige avondi te worden met een rijk afwisselend pro gramma. pettener zeewering. Do proef, dloor den Waters laat genomen met hét aanbrengen vain gewapend beton, volgens liet systeem- De Muralt aan da glooiïng van ,,de noordelijke afslui ting'" der Petlener zeeweiing, heeft gocn gunslig gevolg gehad. liet werk' was niet bes land legen de liooge vloe den en hevige stomien der laatste maandeni. zooda't voor en na groole stukken van hot betonwerk wegsloegen. Vocrloopig worden maatregelen genomen, om het wég spoelen van den dijk te voorkomen, to'.dat liet seizoen gunstig is. nieuwe proeven met bolonbedekking te ne men. 1 I I 4 Jij wiereygerwaard. Vergadering van de Vereeniging Vrije Liefdadig heid". op Maandag 3 Februari, ten huize van mej. Boon. Na opening door den voorzitter, don heer C. Haringhuizen en voorlezing der nolu.1 en door dm se- cnelaris. den heer D. Sleutel, welke onveranderd wor den goedgekeurd, wordt 't jaarverslag uitgebracht, waar bij o.m. blijkt, dat aan 32 gezinnen zijn gegeven 6700 tuiven. verder aan zieken en ouden wan dagen is ver strekt 3464 liter melk. 176 pond vieesch en 68 eieren. De vereeniging telt thans 103 leden. Hel balïg Saldo bed-aagl f 107.58!'2. tegen f 206.111,2 in 1911. zoodat de kas ruim f 93 is achteruit gegaan. Er zal dus met de verdere lmlpverleening eenigszins rekening mede moe ten werden gehouden, tenzij zicli meerdere ingezetenen nog aanmelden als lid. hetgeen zeer wenschelijk zou ziin. want ..Vrije Liefdadigheid" is werkelijk een nut tige instelling. Dr. Folpiners wordt met op 1 na algcmcene stem men gekozen als bestuurslid. Hierna is aan de orde: „Voorstel overname Zieken fonds", hetgeen aanleiding geeft tot een bieedvoerige bespreking. Het bestuur heeft gemeend, dat t in het belang der ingezetenen zou zijn. wanneer 'f fonds over genomen werd door Vrije Liefdadigheidde leden van het fonds kunnen zoo noodig meer rechlen doen gal den en bij eventueele verschillen hunne klachten in brengen bij 't Bestuur Dr. irolpmers acht '1 ook geen bezwaar en vindt ook dal 't in liet belang der ingezetenen kan zijn. terwijl 't in zijne administratie enz. nog gemakkelijker wordt. De lieer A. K. Kaan vraagt, op welke gronden hu. is besloten om met dit voorstel voor den dag te komen, Dit wordt door den Voorzitter duidelijk ui'eengezet. De heer Jb. Kaan Kz, zou gaarne zien, dat er eene commissie werd benoemd, los van de vcreen:ging, om als bestuur van liet ziekenfonds op te treden. De tegenwoordige commissarissen hadden al reeds bezwaar gemaakt om als zoodanig 'te fungeeren. Ten slotte wordt na nog eenige bespreking op voorstel van dien lieer Jb. Kaan Kz. besloten eene commissie te b'MKvmen, als hierboven bed oef d. Deze commissie, welke zal bestaan uit 5 personenzal dan zijn eefiï afzonder lijke afdeeling en een onderdeel van Vrije Liefdadig heid". Als loden daarvoor werden gekozen de heeren IC. Koster I-Iz.. Jb. Kaan Kz., Ds. van Kinschoten, .1. Speot.s en C. Blaaubopr-Vries. I11* veiband met deze overname zal 't reglement een kleine wijziging ondergaan. Brandvraag nihil. Voorzitter sluit onder dankzegging <lc vergadering en noodigt tevens de leden uit lot hot bijwonen der be stuursvergadering men kan dm tevens een overzicht krijgen van de handelingen van het Bestuur. Alle lc-den blijven zitten 011 de bestuuTSvergadériflg wordl geopend, fltx fabriek afgebrand. Gisteravond omstreeks halftien heeft er in de nieuwe doxtrinefobriek van de firma A. v. Linge te Veendam een Ueyige ontploffing plaats gehad, die ver in den omtrek word gehoord. Kort daarop sloegen folio vlam men uit de fabriek, en 111 een ommezien stond alles in lichtelaaie. De werkman J. Bakker, die nog in de fa briek werkzaam was. kree<* vele brandwonden en kon mot moeite gered worden. Zijn toestand is bevredigend. De dcxh toe-fabriek is geheel afgebrand. Zc was op beurspolis verzekerd. Verder zijn de hoofdafdeelingon. als meeldrogerij, ketel huis en machinekamer, van een aangrenzende groole aardappelmeelfabriek vernield. Het gehccle bedrijf van deze fabriek moet worden stop gezet, waardoor vele ar- beiders zonder werk zijn. De brandschade wordt begreot op ruim een ton. Verbrand zijn onder meer 2000 balen dextrine. voor af!<*v"ring gereed, een waarde vertegenwoordigende van f 40.000. 8ac( iiarixe-smokkelaars De douane te Cranenbu g was Vrijdagmiddag telegra fisch uit Amsterdam gewaarschuwd, dat zi"li in den trein AmsterdamKeulen, welke omstreeks halfacht uur '6 avonds to Nijmegen aankomt, smokkelaars bevonden met een belangrijke hoeveelheid saccharine. Zooals voor de hand ligt, was dit telegram door een „verrader" gezonden. Te Cranenburg werden twee als hoer ge kleed*? Duitschers. die in de eerste klasse reisden ten tegen wie de douane-ambtenaren verdenking koesterden, zorgvuldig gefouilleerd .zonder resultaat echter. Ook een onderzoek in do coupé's leverde voorshands niets op. Tenslotte, toen de reizigers weer hun coupé's had den opgezocht, kwamen de douanen op het denkbeeld nogmaals in den trein een onderzoek iu te stellen. Een dei Duitschers rook schijnbaar lont; onder hel voor wendsel een glas bier te gaan. drinken, wist hij hel station te verlaten en latei- de Holtondsche grens te over schrijden. In den trein, werd, onder de kussens yam ecfti eerste-klasse-coupc verstopt, een groole hoeveelheid! saccharine. wel tussclien 50 en 100 K.G.. gevonden. Dczö werd! in beslag genomen, en do tweede Duitschei" gearresteerd: hij is in den Zwaneuloren. te Kleef op gesloten. Ni juf. Ct. langedljx. Uitgeschreven door den Nederl. Dambond, zal een wedstrijd worden gehouden van het eerste tiental van „Damlust" te Zuidsaharwoude en idem van „De Zijpe". langedijk. Een verbetering met raingeeren van den pcrsoaien- troin te Broek slaat Ie wachten. Men wil alleen voortaan de locomotief laten draaien, zoadat de reizigca-s di rect in kunnen stappen en niet meen- in regen eii wind behoeven te wachten. Wanneer zou er in Broek eens een fatsoenlijk wachtlokaal lcomen langedijk. De omzet in 1912 aan dé Bpoeker veiling was f 1.295.273 tegen f 2.780.667 in 1911. Wel een bewijs, dat het eene jaar heel wat gunstiger is geweest dab het andere. vrijzinnige propaganda. Men meldt aan het Hdbld. Het verkiezingsjaar 1913 zet zich in met een. dooi de Vrijzinnige Concentratie, overal opgewekt enthou siasme. Ook in de gelederen der jongeren is dit merk baar. en uit verschillende deelen van het land komen berichten over het oprichten van Vrijz. Prop. Clubs. Vooral in de provincie Noord-Holland is liet aantal nieuwe of op te richten clubs zeer toegenomen. In de vorige week werd te Krommenie een club opgelicht, welke zich terstond' bij den Bond van Vrijz. Prop. Ver. aansloot. In de volgende week zal. op uilnoodiging van het bestuur der Vrijz. Kiesvereeniging te Zandvoort. door een der bestuursleden van den Bond daar een rede worden gehouden over deactie der Jong-Vrij zinnigen, terwijl de bondssecretaris nog met verschillende |j>ersonen in correspondentie is over.de oprichting .van de vlootpredikaxt. In het orgaan der Nationale Christelijke Officieren- vereeniging schrijft kapitein-luitenant ter zee C. J. van der Hegge Spies, lid wan het hoofdbestuur, óver 0en marine-predikant het volgende „De vraag rijst, of uit tactisch oogpunt de Nat. Chr. Off. Vei', met de benoeming van oen predikant te Helder, speciaal voor de Kon. Marine, destijds inder daad een vej"standig besluit heeft genomen ten aanzien der meerdere verspreiding van de Christelijke beginselen j op dé vloot. Eten ongeloovig zeeman zal waarschijnlijk te dien opzichte eerdei' onbewust of bewust iels van zijn kameraad aannemen, dan van een vreemdeling, voor hem oen zoogenaamde landrot, laat staan van iemand, die zich aanmeldt als predikant; komende tot hem om 'propaganda te maken voor dén godsdienst. Wel neemt men ailerwege waai' een opleving voor den Christus, maar bij1 die Kon. Marine is van zulk' een réveil nog luttel te bemorken. Ddór verkeert men tnog over het algemeen in dé materialistisch© sfeer, welke zoo spoedig niet veranderen zal. omdat door hot «enigs zins intieme scheepsleven dé. oen dén ander steunt in eens beslaande denkwijzen, opvattingen en gebruiken. En spot is een wapen, dat maar al te vaak toepassing vindt om andere geloofsovertuigingen als huichelarij of dwaasheid voor te stellen. Of <le benoemde predikant veel succes zal hebben van zijn hoogst loffelijk volhar dend pogen ,meenen mij Ie mogen betwijfelen." PROVINCIALE STATEN. Wegens het bedanken van de heeren Rodrigues van. Amsterdam en Michels wan Den Heldor, zijn de officieel© candidaten dor S.D.A.P. voor de Prov. Staten, district Schagen, do heeren Thomassen., van Amsterdam en Verstegen uit Den Helder. paardenhandel. De handel in jongs paarden is in Hollands -Noor den nog steieds geanimeerd. Verleden weck werden; er 7 stuks door Beieren gekocht. Handelaren uil Utrecht namen er 10 voor hunne rekening. Deze inkoop en geschiedden te Wieringerwaard. Anna Paulowna, Koe- g as «1 Wierüigen. Voor Beiersche rekening werden uit Haarlemmermeer 18 stuks verzonden. De prijzen zijn bevredigend. st.. maartensylotbrug. Naar wij vernemen zaL alhier een dubbel burgerwoon huis worden gebouwd voor rekening'vafa1 den lieer Jn. Veuger Hz. te St. Maartensbrug. Sl nuiirter»*orutt Het zoontje van den heer Stui alhier, dat verleden week Maandag de ouderlijke woning verliet, is daarin Zondag j.1. weer teruggebracht, na op verschillende, plaatsen te hebben omgezwoiven. auto-ongeluk te alkmaar. De Hocge Raad heeft uitspaakgedaan inzake het cassatiebeioep van C. J. P.. chauffeur, te 's-Graven- hage, .dooi- het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 3 maanden hechteriis. wegens het door schuld ver oorzaken van den dood van den scharenslijper Jan Beeldman, die, op den Rijksstraatweg aan Ileiloo naar Alkmaar rijdende op zijn karretje, door bekl. met een automobiel werd aangereden, tengevolge waarvan Beeld- man van zijn ka 1 Tel je gevallen en overleden is. De Hoogs Raad overwoog echten*, dat liet hof uit drukkelijk heeft beslist .dat de dood van B. is veroor zaakt d oor de verregaande irookeloozo 'en onloesuisde handeling van den re-quirant en verwierp mitsdien hel beroep. 1 uitgekeerd. Volgens het Hbld'. beloopt het totaal bedrag, dat door de werklieden-organisaties te Amsterdam aan de stakende typografen aldaar is uitgekeerd, ongeveer f 2S.000. genade voor recht. Een, man van. bijna tochtig jaren, te Boombergum, was door ltoop eigenaar geworden va,n een onbe woonbaar verklaarde eni ontruimde woning; aldaar. Deze woning werd door hem betrokken, mat de be doeling om, zonder iemand tot last te zijn en zijn laatste levensjaren te slijten. Wist, bij1 liet misschien niet. de politie echter wel, dat door hem een d'aad werd gepleegd in strijd met de Woningwet. Proces verbaal op proces-verbaal, volgde en bij herhaling werd de oude man veroordeeld] tot geldboete of gevan genisstraf Tot bet betalen der boeten was hij' on machtig. Voor het ondergaan van gevangenisstraf was hij te oud geworden. Zoo oordeelde ook H. M. de Koningin. Bij Kon, Besluit is dgn grijsaard dan ook kwijtschelding verleend van zijfie straffen. ruime schadevergoeding. Een Katholieke pleegzuster te Medembiik werd on- tot 3 boeten van f 8 wegens het onbevoegd uitoefe- langs door den kantonrechter aldaar veroordeeld nen der geneeskunde. Ten einde haar zulks te ver goeden, werd in. de R.-K. Kerk eeu eohü,alcollecte ge- [houden, welike f 95.81% opbracht. aangereden. Gisteravond laat is op den straatweg Halfweg Haarlem een, wagen van den landbouwer Cornelisse uit den IJpolder door de electrische tram aangere den. Het paard werd door het felle licht verblind, on handelbaar; de geheele bespanning kwam op de baain terecht. De bestuurder en diens metgezel waren van den bok gesprongen. De wagen werd vernield en bet kostbare paard zoo verwond, dat het moest worden afgemaakt. haringhuizen. De tooneelclub der Schager Geheelonthóudersverée- niging zal de volgende week Zaterdag in het lokaal van den heer C. Groen, alhier, he'. toofneelstuk „Weer gevonden" opvoeren. vakkexsfokyereexiging. Maandagmorgen vergaderde te Alkmaar tn Café Centraal bovengenoemde vereeniging, onder voorzitter schap van den heer Stam. Er werd besloten voor de collectieve inzending naar de groote Landbouwtentoonstelling een subsidie te vragen van f 300. Er was f SO voor beschikbaar gesteld; dit bedrag werd onvoldoende geoordeeld. Uit liet jaarverslag van, den heer Joh. Spaander te Midwoud, kunnen we meedeélen dat die varkensmeste- rij zich gunstig heeft onderscheiden tegenover 1911. Van varkensziekten had men weinig last en voor big gen eii slachtvarkens werdén, hooge prijzen gemaakt. Veel belangstelling genoot die varkensfokvereeniging niet en de controleurs klagen algemeen, dat de be richten over het werpen der gecontroleerde zeugen niet inkomen. Mestproeven zijn niet gehouden. De commissie van aankoop van fok mater, iia<al had 23 jonge fokvarkens aangebracht. De verkoop viel door de weinige belangstelling die dé fokvereenl- giug tc Alkmaar genoot, n'ot mee. Lajter zijn altén verkocht geraakt. In Mei bedroeg bet aantal fokvarkens boven 7 maanden 958 tegen 1189 in 1911. Het ledental be droeg 294. Heerhugowaard was uitgetreden. De rekening sloot met een batig saldo van, 1' 567.40" De begrooting werd vastgesteld) op f 2897.40 Lang werd gepraat over den post subsidie aan te houden zeugen, geraamd op f 100. Op voorsstel vap den heer C. Nobel ite Schagen werd dit bedrag ge voegd bij den post onderhoudspremiën. Een statutenwijziging betreffende op de bestuurs verkiezing werd goedgekeurd. Art 1 van het huishoudelijk reglement werd even eens gewijzigd en luidt nu ais volgt,: Ieder jaar wordt van de binnen den kring der af deeling aanwezige fokzeugea der leden minstens een derde gedeelte gekozen om evenais ajle binnen den kring aanwezige fokbeeren> voor rekening van de af deeling, behoudens goedkeuring van, den eigenaar te worden gecontroleerd. 6An,dere fokzeugen worden eveneens tegen betaling van, een, billijk tarief in coiv trole genomen., doch de afdeeling kap ook kosteloos fokzeugen vap niet-leden ip controle nemen. De afdeeling Spierdijk wend aangewezen om een lid van het hoofdbestuur te zenden; voor de vaca ture Heerhugowaard werd Midwoud-Oostwoud" aange wezen. Tot leden der finapciëele commissie voor de reke ning 1913 werden gekozen de heeren W. Slooten te Wijde-Wormer, S. N. Zuurbier, te Ursem en J. Kamp te Berkhout- De heer J. Kamp bracht rapport, uit vanwege de commissie van aankoop van fokmateniiaal. Tot lid in de vacature-Plas werd benoemd de heer S. N. Zuur bier, derde lid is de heer Joh. Spaander. Er werd besloten f 25 te geven, apn de Vereeniging tot het 'houden van Fokveediagen. Ten opzichte vap bet merken met knoopen, kwa men dezelfde bezwaren als voorheen, en gaf de voor zitter in overweging proeven te nemen in deze. Burgerlijke Stand. gemeente hoogwoud. Ingesohreven vap 1361 Januari 1913. Geboren,: Marie, doehiter van Pteter Hoogland en Maart je Keijzer. Wijnapd, zoon vap Willem Deute- lcom en JannetjeKort. Jap WillLem, zoon van Klaas Bakkei. e,n Gerritje Speets. Cafkaripa, Maria, doch ter van Cornelis Bakker en, Gerritje Schaper. Ondertrouwd: Rens Boop, oud 24 jaar, schilder, wonende te Twifik, oin,liang,s alhier en Anna Blom, oud 27 jaar, .zonder beroep, wonende te Twisk. Overleden: Levenloos afgegeven kind vap CorPe- lis van Diepon en Guurtje Hoogla,nd, Theodorus, zoop van Jacob Bamkras en Jobanna Dam, oud 3 jaar- gemeente broek op langendijk. Ingeschreven van 131 Januari 1913. Geboren: Pieter Cornelis, zoon vap Jan Bakker en G. van Egmond. Lena, dochter van J. K. Kou wen en B. Keizer. Willem, zoon vap Jc. Dirkmaat en A. Wagenaar. Ondertrouwd: G©ene- Getrouwd: Cornelis Wagenaar van Zutdsoharwou- de en Immetje Pietertje ,de Waard; Overleden: Bregje Keizer, 10 maanden. Abraham Groen, 71 jaar, weduwnaar van Aagje Landsman. Tijs Smit, 60 jaar, echtgenoot van Giiui'tje Snijder. Jan Dirkmaat, 63 jaar, echtgenoot van. Maantje Kos telijk. Gemeente SINT MAARTEN. Ingeschreven van 131 Januari 1913 Geboren: Jan, zoon van Cornelis; Nterop en Trijn tje Brcgman. Neeltje, dochter van Pöeter Bronder ep, Antje Koning. Ondertrouwd en Gehuwd: Göene. Overlieden: Trijntje Krul, oud 63 ja.reu, weduwe van Klaas de Wit. gemeente oud karspel. Ingeschreven van 131 Januari 1913. Gehuwd: C. Mul en Anna Maria Lichthart, Overleden: Reijer Ootjers, echtgenoot vap Antje Eregman, weduwnaar van Maartje Stam, oud 73 jaar. Geboren: Maartje, dochter v. Jan Nierop en Bregje Otto. Clasina Gretha, dochter van Gerard IJff en Hillegonda vap Exter. Grietje, dochter v. Klaa6 Borst en Maartje Tuinmap. Anna Catharina. dochter van S P. Ruiter en Geertruida van Strapten. Maartje Trijntje, dochter van P. Kuiper en Grietje Kroon. Plaatselijk Nieuws. denk om den bodem, Eei-gistetren kreeg hol dochtertje van den. heer W. alhier oen pot met kokende koffie over het been. Het ongeval liadi op de volgende wijze plaats. De pot stond op dé kachel. Hét meisje ontving last ze er af te krijgen. Terwijl ze dit deed. viel de bodem er ondér vandaan, met genoemd gevolg. Men denkc er nan. gezondheids-commissie. In'de hedenmiddag door den heer Mr. s. Meihui zen gepresideerde en door onzen burgemeester Jbr. Van Doorn bijgewoonde vergadering, werd door dep heer C. Visser Az., secretaris, het door hem opge maakte en uiltgebredde jaarverslag gelezejn. Uit dit lijvig rapport doep we de volgende korte mededeelingen: In plaats vap den heer. Dr. Rootlieb werd tot lid der commissie' bepoemd de beer Di'. Hoekstra te Zd.-> Scharwoude. Er werdep 12 vergaderingen, gehouden. De gezondheids toestand ip de gemeenten van het ambtsgebied der commissie wordt gunstig gepoemd. In 1912 werden slechts 3 gevallen, vap typhus ato1 den Langedjjk geconstateerd, tegep 42 ip 1910. In verschillende gemeenten werden pogingen ge daan waterloopen, slooten en vuilafvoer te verbete ren door uitdiepen, dempen of anderszins. In het bijzonder met bet oog op de vele in de gemeente Schagep voorkomepde gevallen vap mala ria en omdat deze ziekte dikwijls schijpt te ontstaan door de overbrenging vap smetstof ip het mensche- lijk lichapm door de zoogenaamde apophetes verblij vende en. zich voortplantende in stilstaande, vuile slooten, mesthoopen ep dergelijke onreine plaatsep, besloot de commissie b. en W. van Schagen te wij zen op de noodzakelijkheid van scherper toezicht op de reinheid van wegen, pleiPen. slootep ep wateren en niet het minst op het houden vap mestvaalten. De Commissie deed hierbij uitkomen, dat hoewel de politieverordening b. en W. de macht geven de plaatselijke onreinheden op te ruimen, er nog op merkelijk onreine straten, mesthoopen en verzamelin gen van vuil in de bevolkte kom der gemeente voor komen.. Er werd door de Commissie besloten, met het oog op do Invoering w-u 't tonnenstelsel aan den Lange- dijk, na te gaap Lr hoeverre de bewering waarheid bevatte, dat d:.r middel van compost typhusbacoil- len op de planton worden overgebracht. Aan verschillende gemeente best ure p werden advie zen gegevep ten opzichte van voorschriften voor nieuw te bouwep wopipgen en verbeteringen vap be staande woningen, zoowel wat watervoorziening, pri vaten als andere eischen betreft.Verschillende over- tredingep der Bouw- ep Wopingverordening werden geconstateerd. Voor enkele woningep werd tot onbewoonbaarver- klarïug geadviseerd. Eer. gunstig advies werd gegeven inzake den wo ningbouw met geldelijken steun vap overheidswege te "W armenhuizen. Een onderzoek werd ingesteld naar 't schoonmaken, vap verschillende scholen; advies werd gege ven over verbeteringen, aan de scholen te Ooster- land. Westerlapd en Hippolytushoef op Wieripgen, ter wijl eveneens advies werd gegeven in zake verbou wing der saholep te Wieriipgerwaard en, Schagep. De volgepde besmettelijke ziektep kwamen, voor: Texel 1 geval febris typhoidea, 19 gevallen diphthe- ritus er 3 gevallep roodvonk; Wieringen respectieve lijk 0, 1 en 1, Schagen 0, 1. 0, Barsingerhorp 1, 0. 0 Oudkarspel 0, 3, 0, Harepkarspel 2, 0, 0, Noord- scbarwoude 0, 6. 0, Broek op Lapgepdijk 3, 0, 1, Sint Pancras 2, 0, 0. Op zijn verzoek wend aap den Burgemeester van Schagen advies gegeven, over het tegengaan van de veelvuldig voorkomende gevallen van, kinkhoest en maizelen. Ook aap de gemeentebesturen vap Zijpe en Oudkarspel werd adivies gegeven ovèr een concept verordening op liet Lager Onderwijs inzake genees- ku<- dig toezicht in de scholen en uitbreiding bepalin gen politieverordening inzaké besmettelijke ziekten. Met dé gemeentebesturen van verschillende gemeetn- ten werd vergaderd om een keuringsdienst op. viseh en vieesch in het leven te roepen. Doordat de ge^ meenten Warmenhuizen en St. Papcras niet genegep waren mee te werken, was nu het verzoek tot Sitet Maarten gericht. De melk van verschillende melkverkoopers te Scha gen werden verschillende malen onderzocht. Maar hoe wel éeu monster een tamelijk laag vetgehalte aangaf. 2 4%, vopd de commissie geen voldoende aanlei ding om tot, het voorsteliep van bepaalde maatrege len over te gaan. Naar aanleiding van eep voorgekomen geval van vergiftiging bij een kind. was een monster mastiek, zooals dat voor dakbedekking wordt gebruikt, ter onderzoek opgezonden naar 't Centraal Laboratorium te Utrecht. Het resultaat is nog niet békepd- De commissie had zich genegen betoond mee te werken tot een aanstaand opderzoek van brood door het proefstation voor maalderij ep bakkerij te Wa peningen. Over verschillende verordeningen vap allerlei aard en strekking werd door de Commissie dit jaar pd- vies uitgebracht. Na voorlezing werd het verslag opverapderd goedge keórd en werd den secretaris, den heer C. Visser Az. dank gebracht voor zijp uitnemend werk. Hierna sluiting. Gemengd Nieuws. scheepsrampen in het kattegat. KOPENHAGEN. 4 Februari. In het Kattcgit bij Kaap Kullen had een ernstig soheep^ongeluk plaats, waarbij een groot aantal personen als dioor een wonder aan den dood dooi- verdrinking ontkwamen. Hel Noorséhe stoom schip „Fancy" liep bij een hevigan sneeuwstorm pai dichten mist inel volle kracht op do Finscho passagiers- stoomboot „Drama", die midscheeps .bijna geheel werd door gesneden en na enkele minuten zonk. Onider dé passagiers van het kleine schip brak een paniek uil. Allen stormden naar heL dek', terwijl verscheidene vrouwen uit angst te water sprongen. De bemanning van het Nooraohe schip slaagde er in. allo passagiers en 'de geheele équipage dér „Urania", in het (geheel 65 personen aan boord der in allerijl uitgezet te a-edding- booten op te nemen. Nadat allen in de booten hadden plaats genomen, richtte^Kot aangevaren schip zich mot den achtersleven omhoog en verdween daarop in de diepte. Op de zuidkust van Zweden is het Zwcodsehe stoom schip Kat toga l" gestrandwaarschijnlijk zijn twaalf man der bemanning omgekomen. Tel. vreemd genoeg. Den 18en Januari bevond zich de Rcv. Al bert Knight. de geestelijke van een Anglikaamsche gemeente to of hij Leeds, met zijn vrouw aan de rotskust to Flambo- rough. Aan dén rotswand! nam hij 't werd al don ker met kalklicht ©en kiekje. Toen de rook was opgetrokken, zag zijn vrouw hem wankelen en iu de diepte vallen. Zij riep om hulp en weldra waren er mensclien en politieagenten ter plaalse. Ilct lijk werd niet gevonden. Een week daarna kwam de bisschop van Richmond. waartoe de gemeente behoorde, zelf in de kerk van Knight een doodendienst leiden. Tien geeste lijken stonden hem bij en de dienst zeer plechtig. De overledene, die nog geen veertig jaar was, was in zijn gemeente zeer gezien. Maar nu maakt de politie- bekend, dat de Rev. Knight den 18en Januari te Flamborongh niet den dood heeft gevonden; dat verschillende menschen. op het oogen- hlik. dat men ijverig naar zijn lijk zocht, iemand in geestelijk gewaad met een kiek toestel haastig zagen weg- löopen«tot hij sedert in den tonde is gezien) en hij ver moedelijk onder een aangenomen naam naar het bui tenland is vertrokken. Groote verbazing en ontsteltenis In zijn gemeente had men huizon op hem gebouwd. E".r was niets verkeerds of raars van hem bekend. De kerkelijke fondsen zegt de hulpgeestelijke rijn volkomen in orde. Zijn vrouw houdt vol. dat zij haai man over don rand van de rots heeft zien tvalletnj Zij is nu riek. steeds de kiesrechtsters. Een telegram heeft reeds gemeld, hoo bevreesd men is. dat de kiesrechtvrouwen in musea kunstwerken zul len beschadigen. Maar zij' hebbeai reeds do schendende hand geslagen aan iets dat velen Britben nog wol zoo dierbaar zal rijn als ©en schilderij of beeldbij Birmiing- ham hebben zij hel grasveld' vain via- galfvolden vernield, door omspitten enz. Tc Londén beeft een kicsreclxlvrouw, pas uit de gevangenis ontslagen, bij Ilamplon en Spars een ruit ter waarde yan f 900 stuk geslagen. Mevr. Panklmrst licefl gezegd, dat er maar één mid del is om aan de aanvallen op den eigendom een einde te maken, dat is het kiesrecht. Men spreekt van oen referendum, maar daar wiLlcm wij niets Van aveten, zeido zij. Zou het vrouwenkiesrecht in een referendum verworpen woaxlén, aan onze takliok zou het niets ver anderen. het grootste station der wereld. Zondagnacht 12 uur as te New-York hel grootst© station der wereld geopend, toen de eerste trein het New-York Central-station verliet en het machtige in- .genieurswerk. dat de eerbiedwaardige som yan -475 miJ- hoen gulden gekost heeft en waaraan 10 jaar gewerkt is in dienst van hol publiek weid gesteld, i Niettegenstaande het late uur, had zich een groote menigte op het station verzameld1 om bij do opening tegenwoordig te rijn en het prachtige restaurant was stampvol van menschen, die dronken (ai klonken op den voorspoed der groole. onderneming. Het station beslaat een oppervlakte van ongeveer 9 Hectare en 5Va millioen kubieke meter aarde hoeft men moeten uitgraven om de lijneni te kunnen aan leggen. De electrische zóne van den spoorweg strekt zich uit tot 25 mijlen buiten New-York. Tot on van dit punt af woiden do vertrekkende en binnenkomend© treinen voortgetrokken door eloclrische motonvagens van 40Ó0. P.K. De signaaldienst is uitstekend geregeld en overal is voor de veiligheid der reizigers de meeste zorg ge- diagm. Ménschelijkerwijs gesproken rijn ongelukken in het station en in de onmiddellijke omgeving daatvan dan ook ui'g?sloten. een geheimzinnig e geschiedenis. Een in Charleroi bekend koopman heeft ooit buiten huis te Maj oinelle. Sinds de vorige week Woensdag gebeuren daar vreemde dingen: een onvindbare stille

Schager Courant | 1913 | | pagina 2