ilüitti Nieuws- Finantiêel Overzicht rii Woensdag 23 April 1913. 57ste Jaargang No. 5252. COURANT. Bekendmakingen. KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders dier gemeente Sclra- gen brengen bij deze ter openbare kennis, dat de kaasmarkt alhier te beginnen met 7 Mei a s. weder wekelijks zal worden gehouden. Schagen, den 17 April 192 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. Nog altijd hebben de onderhandelingen) tusschen de Balkanstaten en Turkije niet tot den vréde ge- ïeid. Intussdhen behoeven wij den moed niet op te geven dat eerlang eene bevredigende oplossing ge vonden zal worden. De oorlogvoerende staten gevoelefn mede wel, dat staking van het oorlogsgeweld voor allen het beste is, en in afwachting van den gtoedien, uitslag der onderhandelingen hebben, Bulgarije en Tur kija een mondelinge afspraak gemaakt om voorloo- pig de vijandelijkheden te staken. Deze afspraak eou gelden tot 23 April a.s., doch de termijn kan biji onderlinge overeenkomst verlengd worden. In dit stadium bevindt zich nu het geschil en men mag gegronde hoop koesteren, dat we in het Oosten niet veel wapengekletter meer zullen hooren. Toch zal het verlichting geven, wanneer het definitieve be richt tot ons komt, dat de vrede gesloten is, waint zoolang dit het geval niet is, kunnen nog verschil lende moeiüjkhedlen opduiken. De beurs heeft in, de af geloop en week dan oolc niet van. eene opgewekte stemming blijkl gegeven. Zoodra hoopvollere tijdingen betreffende den vrede ons be reiken neemt de beurs daar wel nota van, zoodat men wel mag aann,emen dat de gedruktheid, die de beur zen kenmerkt, wel in verhand staat met de Ooster- sc-he zaken. De noteering van onze staatsfondsen blijft zich nog op een laag peil bewegen. Zoo nu en dan maakt zich o--nige ontevredenheid meester van, menschen, die hun geld daarin belegd hebben en meenden dat hun geld goed belegd was. Vooral is dit het geval met men schen, die door tusschenkomst van de Rijkspost- cen,timeter. Een vreeselijké vecht- en Bnijpartij heeft zich In den nacht van Zondag op Maandag afgespeeld op de grens der gemeenten Pijn aartStand aar buiten Zondagavond waren een viertal jongelui van Oude- Molen, onder Fijnaart, van een fietstochtje terugge keerd in de herberg van Machielsen, op de grens van bovengenoemde gemeenten. Zeer laat heeft men daar .geplakt", ten minste lang na middernacht werd er nog gezongen en, lawaai gemaakt. Eindelijk maakte men toch aanstalten, om naar huis te gaan. De waard wilde niet meer „tappen", daar het politie-uur reeds ver overschreden was. Doch op het laatst kwamen echter nog een vijftal Standdaar- buitenaars 't cafétje binnen. De jongelui schenen el kaar vijandig gezind, want al spoedig werden er hoo- ge woorden gewisseld. De waard wist evepwel het troepje buiten te krijgen en sloot toen vlug do deur. Buiten schijnt evenwel de ruzie voortgezet te zijn. Da Standdaarbuitepaars gingen de Fijnaardschen zelfs nog een eindje wegbrengen. Men is toen echter hand gemeen geworden en natuurlijk moest het mes weer diëpst doen. Bij de vechtpartij werd zekere L. Sweere met een mes een Bneda in het onderlijf toegebracht, waardoor de ingewanden hem uit het lijf puilden. Zekere A. Neelen werd niet mipder dan dertien meseteken over het geheele lichaam toegbracht, tërwijl zekere A. Ha mers een snede in den hals ontving. cDe gewonden komen alle drie van Oude-Molen en slechts 1 heeft het moordtooneel kunnen ontvluchten, die de politie te Fijpaart is gaan waarschuwen. De veldwachter en de nachtwacht kwamen direct mede en vonden de drie gewonden even voor de wa- j termachine. Oogenblikkelijk werd de ziekenwagen I van het Groene Kruis gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse vorseheop en do gewonden paar dr. d. D. te FijDaart vervoerde, welke gelastte ze naar hun huis te vervoeren. De dokter, die zelf ziek is, haastte ziich midden in den nacht naar Oude-Moleh om de ver slagenen geneeskundige hulp toe te dienen. Bij het in den ziekenwagen stappen, zeide Neelen „God, wat krijg ik toch pijn in m'n zij," waarna bleek dat nog een mes in. zijn zijde stak, dat er direct werd uitgetrokken. Hoezeer deze toegetakeld was, bleek hieruit, dat Maandagmorgen de dokter weer geroepen werd, daar hij een wonde vergeten had dicht te paaien. Naar wij vernemen, is de toestand van Sweere I hopeloos. Ieder oogenblik kan hij sterven. Neelen spaarbank belang gekregen hebben bij onze Nederland I verkeert niet in oogenblikkelijk levensgevaar, terwijl s he staatsfondsen. Men zou het gemopper niet go- Hamers er redelijk goed aan toe is. noord hebben, wpnpeer de noteeringen hooger gegaan Reeds zeer vroeg gistermorgen was de gemeen- waren. Een minder gelukkig oogenblik is het geweest, telijke ep rijkspolitie in de weer, om de nachtelijke toon de Rijkspostspaarbank werd opgedragen hare be middeling te verleenep om voor de opgespaarde gel den staatsfondsen te koopep. Het komt mij daarom onbillijk voor, daaromtrent verwijtep te doem, hooren. Alleen blijft de vraag, of die menschen, wel voldoende op de hoogte gesteld zijn van de wisselvalligheid, v aar aan hun kapitaal nu was blootgesteld. Verder waren de variaties in staatsfondsen, ook van buitenlandsche soorten, gering. Van bankinstellingen kwamen de aandacht vragen aanaeelen Trpnsvaalsche Bank Baerveldt, die zich ken merkten door eene lagere noteering van 5Het vertrouwen in deze instelling, dat onder het beheer van een Engelschman de zaken heter zoudep mar ei hee ren, schijnt niet groot te zijn. De koers was al laag, zoodtat veel ongunstigs in de noteering was ver disconteerd. Het schijnt dat de instelling zich niet in de gunst van het publiek aldaar mag verheugeja. Het is daarom moeilijk om flinke winsten, te maken,. Van mijnbouw-maatsch a.ppij en waren aanidieelen Gr. Cobar lager genoteerd. Dit is niet een gevolg van lagere koper-prijzen, want deze bewegen zich op eep bevredigend niveau, doch de meeming wint meer en meer veld, dat op de tegenwoordige prijzen van koper geen winst beschikbaar zal zijp voor de aan deelhouders. Deze mijpen kunnen niet zoo goedkoop werken als andere mijnen en alleen bij booge koper- prijzen zal een dividend oversohieten. Ik kan mij zeer goed voorstellen dat de houders ontmoedigd wor den en onlangs toen die noteeringen hooger waren, heb ik er al op gewezen, dat de toekomst mij niet rooskleurig scheen van deze aandeelen. Ik zou aar zelen. om zelfs op deze prijzen tot aankoop pan te moedigen, al is eene! prijsverheffi(ng tijdelijk niet uitgesloten. Van petrol eu maan deelen waren Schibajefts nog al aangeboden met het oog op, de storting, dlie op deze aandeelen bewerkstelligd; moet worden. De nieuwe aandeden,, die uiilt de reorganisatie voortvloeienwer den in het laatst der week weer iets hooger verhan deld.. Van groot belang is net, of de Koninklijke Shell combinatie er in zal slagen de maatschappij tot hoogere productie te brengen. Met belangstelling wachten wij die resultaten af, waar tot heden de Rus sische ondernemingen zooveel teleurstelling voor de aandeelhouders hebben gegeven. De Amerikaansche markt gaf deze week. na de zing in de voorafgegane weken, van eene mattere houdirg blijk. Van grooten omvang waren de dalingen echter niet en in zooverre kan men tevrelen zijn. Bepaalde feiten, die deze mattere stemming kunnen verklaren, zijn er piet bepaald of het moest al zijn dat de spoorwegen wel eenige moeite ondervinden om het r.oodige geld te bekomep voor de uitbreiding van hunne plannen. Zoo was een ongunstige factor het bericht dat op de nieuwe uitgifte vaj. de Chic Mihvaplcee en St. Paul Spoorwegmaatschappij een be drag is ingeschreven, dlat onbevredigd was. Waai* andere ondernemingen mede pieuwe finantaëele plan nen in voorbereiding hebben, vreest men dat ook deze op moeilijkheden zullen stuiten. In ieder geval blijkt hieruit, dat men wel voorbe reid kan zijn op rijzing en daling van Amerikaan- sche fondsen. Veel onzeker zweeft nog over deze markt, waarvan door handige bankiers gebruik zal worden gemaakt om een en ander voor te stellen en uit te leggen, zooals in bun belang is. Toch wil mij, vooral wanneer nog eendge 'reactie mocht intreden, aankoop van Amalgamateds, Steels, Smeltdngs en divi- dendbet&lende spoorwegaandeelen niet ongemotiveerd toeschijnen, daar op den duur hoogere poteeringeai volstrekt niet zijn uitgesloten. J van Overijssel slechts 3 stemmen bedraagt (25 tegen 22) en lp Raplte een Katholiek en eep anti-revolution- nalr aan de beurt van aftreding zijn, kan alleen deze verkiezing oorzaak worden dat de Staten, van Overijssel weder om gaan. OUDE NLEDORP- In de plaats van den heer K. Bos, die is over leden, is tot lid van het dagelijksch toestuur van de bapne alhier benoemd de heer Jb. Pluister. OUDK NIMDORP. Als hoogsten inschrijver, is de bediening der sluis te Niedorper Verlaat, door B. en W. alhier voor 1 jaar opgedragen aan den heer C. Wuis, voor f 70. S. Klaver en J. Buter hadden beiden ingeschreven voor f 55. AARTSWOUD. Maandagavond had hier een vergadering plaa.ts, uit geschreven door de S. D. A. P., waar als spreker zou optreden de heier Huibers. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mee, dat Huibers verhinderd was in verband met een gewichtige vakvergadering in verband met de sigarenmakersuitsluiting. In zijpc plaats trad nu op de heer Loopuit van, Amsterdam. Voor de pauze behandelde spreker „Het bijzon der onderwijs", de verschrikkelijke stijging van het oorlogsbudget, waardoor er geen geld was voor sociale hervormingen en wetten, alles bezien van christelijke zijde, zooals dit in de. laatste 5 jaar door de re geer ing was tot stand gebracht. Ook de Vrijzinnigen Dr. Bos en Mr. Rink waren voor godsdienstonder wijs op de openbare scholen, waardoor de volks school nog meer in de knel kwam. Hier diende men op te letten. Daarna behandelde spr. de aangenomep Invajidd- teits- ep Ouderdomswet, die volgens spr. niet in de nooden voorziet. Ook op het paint vpn Staatspension- neering kan men de Vrijzinnige Concentratie niet ver trouwen, omreden dit heelemaal piet op hun pro gramma voorkomt. Wil men werkelijk oud ep arm de wereld uit hebben, d'an kieze men den Sociaal- Democraat en dat ziet men allerwege boe langer hoe meer in. getuige nog onlangs het telegram van. hulde aan den heer Duys. met overgroote meerderheid van stemmen op de laatste algem. vergadering van den Bond voor Staatspensionneerïng aangenomen. Na een aanbeveling van den candidaat Huibers eindigde spreker onder een daverend applaus zijp re devoering. VOLKSONDERWIJS. In de te Zuïdscharwoude gehouden vergadering van de afdeeling Langedijk van de Vereeniging voor Volksonderwijs wijdde de voorzitter de heer ds. A. I. Reinders eenige woorden aan de ernstige tijden, welke het openbaar onderwijs doorleeft. Van de per een bepaalde categorie ingezetenen. Naar het oordeel' van R. en W. zouden Ged. Slaten dergelijke bepaling aan do Koningin ter verniel iging voordragen en in elk geval de rechterlijke macht haar onverbindend ver klaren. I>e Raad besloot toen afwijzend op dc adresr scn te beschikken. RAAD VAN NIEUWE NIEDORP. Vermdering van den Raad dezer gemeente op Dins dagmiddag 22 April, half vier. Voorzitter Burgemeester Koopman. Allen present. Na opening volgt lezing en goedkeuring der notulen.- Naar aanleiding daarvan komt ter sprake of in do vorige vergadering niet een besluit had moeten wor den genomen, waarbij aan het bestuur van de Schager en Niedorper Kogge goedkeuring werd verleend lot verlaging van den Xangereisdijk. Volgens den betrekke- lijken brief van Ged. Slaten cebter is goedkeuring door het gemeentebestuur niet noodig. Wel moet omtrent hel werk met liet collega van B. en W. overleg gepleegd worden. Dit nu is tot Jieden niet gebeurd. De jongste kasverificatie bij den gemeenteontvanger gpf conform betrekkelijke stukken een kassaldo aan van f 391.62. Ingekomen is de rekening van de te Hoorn gezetelde Gezondheidscommissie over 1912, in ontvangst en uit gaaf f 2554.38 aangevende, met f 681.82 voordeelig sal-i do. Goedgekeurd. Hierna worden de stembureaux samengesteld voor de Prov. Slaten, Tweede Kamer en Gemeenteraad. Is ingekomen een adres van de Rundveefokvereeni ging om subsidie. De vereeniging grondt haar verzoek' Ier op dat haar arbeid van algemeen belang is, vooral hier, waar de veeteelt en zuivelbereiding een hoofd middel van beslaan vormen. Een uitgebreide toelichting vergezelt het verzoek en wordt gelezen. Voorzitter vraagt wie van dc heeren het woord er over verlangt. De heei* Wit vindt bet niet in het algemeen belang, 't komt ten bate van de leden der fokvereenigmg. Hij vindt het nu in een tijd dat het met de veehouderij zoo gunstig gaal niet noodig subsidie 1e geven. De heer Stammes zegt: de Raad is voorgegaan met het subsidie geven voor dergelijke zaken. De heer Kuilman \indt dat de vergelijking met den Proeftuin, die in de toelichting wordt gemaakt niet op gaat. De leden van de fokvereeniging zijn lid in hun eigen !>clang. De leden \au den Proeftuin hebben niet 'l minste belang bij hun lidmaatschap. De heer Wit merkt nog op, dat ook loden buiten de gemeente wonen. De heer Wiiken had het plan zich stil te houden,- omdat hij bij de zaak nauw betrokken is, doch vindt tegenover den heer Wit, dat het algemeen belang wel gebaat is. Gaat do productie van het vee vooruit, dan Binnenlandsch Nieuws. RUWE ZEDEN. Zondagmiddag werd te Berehem de burgemeester aangevallen door zekeren Van Boekel, zoodat. de politie te hulp moest komen, om hem te ontzetten. Van B. werd voorloopig in verzekerde bewaring ge bracht. Te Oss werd zekeren v. Bergen, uit Heesch, een snede over den rug toegebracht vap meer dan 20 vechtpartij te onderzoeekn. Dit hadi tot resultaat, dat SOneelep van openbare schelen te Noord- en ZtuM-profileert de gemeenschap daarvan ook vooral door ,.ï,-p h jjja| ---*■J -«'»»■<*» hot kunnen gebruik maken van. goede slieren. En te genover den heer Kuilman vindt spreker dat de Proef tuin den leden ook geen geld koslwaar doze gesub sidieerd wordt, heeft dc s'ierenvereeniging evenveel recht op subsidie. De heer v. d. Slok zegt dat het doel is de zaak" minder kos'boar te maken en de toetreding daardoor gemakkelijker te maken en meer veehouders te be reiken. De heer Kuilman houdt vol dat het niet hetzelfde is als met den proeftuin Trouwens als de proeftuin nu met verzoek om subsidie kwam zou hij ook daar tegen zijn. De heer Stammes wou vragen wat anderen dan leden kunnen profileeren van den proeftuin, er is alleen toegang voor leden. De lieer Kuilman beweert dat er ook niet-leden toegang kunnen krijgen. Do hoer Stammes zegt nog, dat vrijheid gevonden is om subsidie te vragen omdat de gemeente landiige- nares is en de productiviteit van dat land wordt ver hoogd'. Op voorstel van den heer Wil ken wordt besloten de zaak tot de begrooting aan te houden. Volgt salarisregeling burgemeester, secretaris en ge meen U-ontvangcrr< speetisvelijk f 800, was f 500. f/50 met inbegrip van vrije woning, was f 650 met idem en f 400 was f 250. Ged. Staten vragen het oordeel van den Raad over deze door hen voorgenomen regeling. De heer Wijken vindt eigenaardig dat volgens Ged. Slaten men geen rekening moet houden met den persoon. Waarom de secretaris lager moet gesteld worden dan de burgemeester berijpt spreker ook nie'. Voorts m akt de hoer Wïlken de opmerking dat Ged. Staten dus blijkbaar van oordeel zijn dat de administratie voor dat bedrag gevoerd kan worden. de vijf StanddaarbuiltenaarsDijkers, D. Kop, twee gebroeders v. d. Nobelen en Verhulst gevangen, gienp- xnen, en geboeid naar Ouidenbosch zijn gebracht. Ook werd er nog een met scherp geladen revolver in beslag genomen. De arrestanten ontkennen evenwel met messen gestoken te hebben,. Heden zullen zij naar de straf gëvangenis te Breda vervoerd worden. De ruzie schijnt te zijn ontstaan over een meisje, waarmede een der Fijnaart.sehen verkeering had, het- v*elk de Stan,ddaarbuitenaars niet konden gedoogën. Telegraaf. ALKMAAR. B. en W. hebben besloten den sinds 11 dezer op verzoek van dep Prov. Noordholl. Boerenbond geno men proef, om het aanvangsuur van de kaasmarkt, voor zooveel den handel betreft in commissie- en, middelbare kaas, te bepalen op 11 uur 's voor mid dags, niet voort te zetten, maar den aanvang wedter te stellen otp het gewone uur, zijnde te half elf dies voor middags. Naar wij meenen te weten schijnen de kaaskoopers met den genomen maatregel niet inge nomen té zijn. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 22 April. T. IJksma, Hoorn, brandstichting: 6 maanden ge vangenisstraf. W. Krap, zonder vaste woonplaats, landlooperij3 dagen hechtenis en 3 jaar rijkswerkinrichting. C. Hoekmeijer, Alkmaar, vernieling: f 20 of 10 da gen hechtenis. H. E. Sluijter, Amsterdam, diefstal: 6 weken ge vangenisstraf. V. Mantel, Grootebroek, diefstal: 3 maanden ge vangenisstraf. HET DISTRICT OMMEN. Het blijft in de Christelijk Historische kringen zeer woelig. Zoowel te Ede als Ommen denkt men er niet aan gehoor te geven aap dc wenschen vap Dr. Kuy- per met betrekking van het aangaan der coalitie. Zoo men weet moet Ede antirevolutionnair vertegenwoor digd worden in. de Kamer en Ommen krijgt Dr. De Visser thuisgestuurd. In Ede heeft men het aftre dend lid Schimmelpenninck gesteld en in Ommen is het niet minder woelig. De correspondent van het Handelsblad vertelt hierover het volgende-. Van hoeveel belang het door de leiders der coalitie wordt geacht om de weerbarstige broeders in dit district in het rechtscbe gareel terug te voeren, kan blijken uit het feïit, dat vorige week Donderdag de afgevaardigden der verschillende Ohristelijk-Histori- sche kiesvereehigingen werden uitgenoodigd tot een samenkomst te Almelo, waar twee partijgenooten-Ka- merleden,, de heer Snoeck Henkemans en Ankermap, al hun overredingskracht gebruikten om de noodzake lijkheid van, die capdidiajtuur van dr. De Visser te bc- toogen. Te vergeefs echter. De bijeenkomst ging uiteen zonder dat een besluit was genomen of eenige bepaalde toezegging was ge daan. Daarentegen is mij gebleken, dat alle gedelegeerden welke door de Christelijk-Historisehe kiesverenigin gen uit het district naar de vergadering van de Unie op Donderdag 24 April zullen gaan, opdracht hebben te stemmen tegen het electoraal aecoord dat voor het opnieuw aangaan der coalitie is ontworpen. Een samenspreking met de andere reahtsche par tijen in het district waartoe, de Christel ijk-histori- schen waren, uitgenoodigd is reeds geweigerde Ook voor de Statenverkiezing in het district Raal- te. Wat de uïtpoodiging tot samenwerking voor deze verkiezing betreft, heeft de .Qhristelijk-Histoi'schei te N ij verdal geantwoord met een motie, waarin wordt uilgesproken, dat zij iedere samenwerking zal weige ren, zoolang geen ameude lionorable is gedaan voor de beleedigingen welke van de zijde der coalitie tij dens de laatste Kamerverkiezing aan het bestuur en inzonderheid aan den secretaris zijn gericht- Tevens werd besloten de kiezers bij de stemming vrij te laten. Aangezien de rechtsche meerderheid van de Staten schar woude was een afwijzend anjtwoordi ingekomen op het verzoek om drieruaand'elijksebe rapporten aan de leerlingen te verstrekken. Van het Hoofdbestuur was een schrijven ingekomen, waarin er op werd ge wezen, dat f25 moest worden betaald voor een spre ker, die voor de afdeeling in openbare vergadering was opgetreden. Men meende, dat de sprekers voor Volksonderwijs zich beschikbaar moesten stellen voor reis- en verblijfkosten, vooral in deze dagen, waarin, het volksonderwijs van alle kanten worden bestookt. De afgevaardigde zal deze zaak ter sprake brengen op de algemeene vergadering. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer J. du Burck, tot zijn plaats vervanger de heer T. Berkhout, beiden te Zuixk- scharwoude. De ver diere stappen voor de oprichting van eene Fröbelschool zullen worden gedaan, zoodra antwoord is ingekomen, op een, verzoek om steun aan een be kend Amsterdammer. Tot lid van het bestuur werd hei'kozen de heer Du Burck, die op aandringen der vergadering zijn benoeming aannam. Gekozen werden, de heeren P. Jon ker en W. C. Bonman. Ia het comité voor de open bare school werd gekozen de heer P. Berkhout. Het jaarverslag van den secretaris werd onder applaus en dankzegging goedgekeurd. Het financieel verslag vermeldde, dat ongeveer 120 gld. was ontvangen, met een voordeelig saldo van f 40. Bij de rondvraag werd besloten een spreker te laten optreden met het onderwerp: Het zevende leer jaar, terwijl den heer Zaal te Broek op Eangendijk er op zal worden gewezen, welk een treurige houding hij tegenover Volksonderwijs aanneemt, door verzoe ken aan hem als hoofd dier school gericht, zelfs niet te beantwoorden. HE ERHUGO WAARD. Tot bestuursleden van de bouwvereeniglng Heerhu- gowaards Belang zijn herbenoemd de heeren Wiebe v. Slooten en Jac. Beerse. HEERHUGOWAARD. Reeds nu, nog zoo vroeg in het voorjaar, komt men alhier arbeidskrachten te kort. Men vraagt zich al af wat dit van den zomer moet worden. Een ge volg van dit alles zal wel zijn, dat de loonen flink zullen stijgen. ST. MAARTENSBRUG. Bij het verplaatsen van spoorwagens geraakte de arbeider P. M. met zijn rechterhand tusschen dc buf fers bekneld en bezeerde zich daarbij zoodanig, dat hij zich on,der dokters beihandeling moest stel Dn. ST. MAARTENSBRUG. Inplaats van een steenen toren, zooals men ee>*st voornemens was, zal voor de gasinstallatie alhier een stalen mast worden .geplaatst van ongeveer 14 me ter hoog. BELGISCHE KINDEREN IN ROTTERDAM Omslreeks kwart over elf gtstervoermiddag zijn on geveer 50 Belgische stakerskinderen uit Aalst aan hel station D. P. te Rotterdam aangekomen, waar zij door j een vertegenwoordiger aan het bestuur der S.D.A.P. zijn ontvangen. Zij werden geleid naar het gebouw „Voorwaartsop de Gedempte Slaak, daar onthaald en vervolgens bij hun „pleegouders' onder dak ge bracht. N. R. Ct. VENTEN DOOR BAKKERS OP ZONDAG. In de gisteren gehouden zitting van den Raad van Edain waren adressen ingekomen, waarin werd verzocht, hel venten der bakkers op Zondag te verbieden. De burgemeester wees er op hoe hij vroeger alle hak kers op het Stadhuis ha l saamgeroepen, en hun had verzocht, dat venten aan den openbaren weg op Zon dag te laten. Daaraan was niet door allen volda&n. Nu wordt er in deze adressen op aangedrongen een strafverordening in het leven te roepen, cn B. en W. hebben, om zoo onpartijdig mogelijk ic zijn. zelfs Dc hec* Kuilman zegt dat verreweg de mccs'e za ken aan B. en W. zijn. De verhouding van 'I salaris van burgemeester en dat van de wethouders f 101 lijkt nergens naar. Billijkheidshalve zouden dan ook de jaar wedden van de wethouders moeten worden verhoogd. De heer Stammes zou meer voor geleidelijke verhoo ging zijn. Niet alles zoo iu eens. Da heer Kuilman vindt ook den sprong te groot. De jaarwedde van den secretaris vindt spreker niet te hoog, van den ontvanger ook nog niet, doch een verhooging van f 300 voor den Burgemeester is spreker te kras. Ook hij vindt het allesbehalve noo dig de jaarwedde van den Burgemeester hooger te stellen dan die van den secretaris. De heer Wïlken stelt voor, te schrijven dat de Raad meent dat de Burgemeester f 650 salaris moet heb ben. De secretaris en ontvanger zooals Ged. Staten dat hebben geregeld. Aangenomen. I>e jaarwedden-verordening voor Ae. onderwijzers wordt gewijzigd in dien zin. dat alleai f 100 meer krij gen dan het wettelijk minimum. Tot betaling van f 26.8S uit den post voor onvoor ziene uitgaven, dienst 1912, en f 55 dienst 1913. wordt voorts besloten. Af- en overschrijving dienst 1912 vindt plaats tot een eindcijfer van f 1181.82%. Naar aanleiding van een bespreking over de af- eu overschrijvingen, wordt de opmerking gemaakt, dat het nieuw gebouwde schaftlokaal bij de school niet als zoodanig wordt gebruikt. De kinderen loopen op den weg hun brood te eten. Voorzitter zal eens hierover met het hoofd der school spreken. Omtrent de geldleeniug voor de gasfabriek wordt aan B. en W. opgedragen de noodige stappen te doen. Voorzitter brengt ter sprake de plannen waarnaar in het, dorp het tramstraatje en de gele steentjes in het dorp met tramstraatje en de gele steentjes langs tot het Westeinde, omtrent den overkant van de Voorsloot wil men bij verschillende particulieren vragen buizen door hun erf te mogen leggen om eeni ge aan elkander te verbinden. Zoodoende kan men een concept vun dergelijk stuk overgelegd. Toch moesten met slechts weinig duikers volstaan. Buiten het dorp zij ödviseeren die verordening riet in het leven te zai het beste zijn tusschen weg en hoornen, roepen, omdat de Raad h. i. daartoe niet bevoegd Rondvraag levert niets op. Hierna sluiting der open is, én door te treden in hetgeen van algemeen Rijks bare vergadering om in comité den Hoofdelijke» Óm- bclang is, én door te regelen bijzondere ie langen van te behandelen.

Schager Courant | 1913 | | pagina 1