Weet U den weg ntrktrltaal, v.-aaj-n» ha woord word sageven aan den accretiu-l». den keer A. de Graaf, tot voorte- *i:«g der notulen. Nadat. deze, onder dankzegging voor de uitstekende ^.jze, waarop ze waren ineengezet, waren goedge keurd werd medegedeeld <la- de heer De Graaf zich d verklaard had. opnieuw als secretaris te fun- geeren; dat de raad van toezicht zich had belast met het stembureau waar te nemen, dat het rapport van den inspecteur over het beheer van de bank zeer gunstig was geweest. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Toen hadden de volgende verkiezingen plaats. In' p aats van den 1 r Jb Waiboer, die niet meer in aanmerking we noch te te komen, werd las bestuurslid j gekozen de heer D. C. Rezelman. terwijl als plaats-' Vervangende bestuursleden werden herkozen de hee- ret, C. Geerligs cm A. C. Geertsema Tot lid vajn den raad van toezicht werd herkozen, de heer Jb. Bak ker en gekozen de heer C. Geerlgis. Tot kassier •werd de heer A de Boer herkozen en verder werden door den, voorzitter als leden dor commissie voor het nazien der rekening 1913 aangewezen de heeren J. C. Geerlte-s. S. Speets en J. Lindenberg. Allen, met uit zondering van den heer A. C. Geertsema. die niet aanwezig was. namen hunne benoeming aan. De heer P. List bracht een gunstig rapport uit. aangaande de riagezieno rekening, en huldigde de accuratesse va,n den kassier. In ontvangst en uitgaaf sloot de reke ning met f 462223.73. De balans sloot in ontvangst en uitgaaf met f 3 74050.25, terwijl het batig saldo f S9S.64%, gevoegd hij de reeds behaalde winst, do reserve tot 1' 2S55.2S deed aangroeien.. Aan de oom miss le werd) dank gebracht voor haar bemoeiin gen. waarna op voorstel van het bestuur, het salaris van don kassier werd bepaald op f 300. Uit het jaarverslag over 1912 teekenen wij het volgende aan. Het aantal leden was geklommen va,n 163 tot 192. Op het eind van 1911 was het bedrag aan spaargelden f 162751.54In 1912 was inge bracht f 195035.69 en teruggehaald f 186593.46%. Op het einde van 1912 was eene stijging bereikt van f 171193.77 en aan rente gekweekt f 4923.38. Het bedrag aa.n voorschotten in het begin van 1912 was 7 75875. In 1912 was uitgeleend f 83375 en afge lost f 28170, terwijl aan het einde van dat jaar de loopende voorschotten bedroegen f 131080. Aan ren- "Ste der voorschotten was ontvangen f 5004.69. In loopende rekening was In het begin, van 1912 te goed f 79984.88%. Uitgegeven in loopende reke ning in dat jaar f 177S69.63 en ontvangen in loo pende rekening f 224948.79. Te goed op het einde van 1912 f 32905.72%. Het bedrag der zaïivere "winst was f 898.64% en dit gevoegd hij de reserve. Üeed deze laatste aangroeien tot f 2855.28. Nog werd medegedeeld, dat) geen der voorschotnemers in zijne verplichtingen was te kort gekomen ën dat de ver standhouding tussehen de bestuursleden dér bank niets te wenschen had overgelaten. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering 'te Utrecht werd gekozen de heer C. Wijdenes Spaans én tot diens plaatsvervanger de heer P. Kaan Dz. •Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief werd ■goedgekeurd, dat op voorstel van het bestuur de afgevaardigde tegen het voorstel-Stavenisse zou stem men. dat de strekking had een pensioenfodb op te richten voor de kassiers. Ook kon de vergadering zich niet veroenfgen met het voorstel van de Centrale Bank te Utrecht, om aan de verschillende banken beperkingen op te leggen voor gelduitzetting onder hypothecair verbad. De afgevaardigde kreeg vrij mandaat wat betrof de bestuursvoorstellen tot ver- hooving der salarissen van verschillende ambtenaren. Bij de rad vraag verzocht, de lieer P. List de ver konding der eonvocatiebiljetten tijdiger te doen. Be sloten werd, ze 3 dagen te voren rond te zenden. Daar niemand het woord verlangde, sloot de voor zitter de vergadering met woorden van waardeering aan den kassier en aan den lieer Jb. Waiboer ge - richt, welke laatste, de gemeente verlatende, zijne functie als bestuurslid had neder gelegd. Vóór de liar rner viel, dankte de heer Jb. Bakker den, voorzitter voor de vele zorgen en werkzaamheden, in het be lang der vereeniging gegeven, waarmede de verga<- dering door flink applaus instemde. AVI KRINGEN. Op dtt heden gehoude.ii, lanvmerepi/markt wa,ren aan gevoerd slechts 100 stuks. 6 koeien en 4 nu elite- ra kalveren. De prijzen der1, lammeren varieerden van •F 13 tot en met f 15.75 per stuk, koeien; f 200 tot t 250 per stuk en nuchtere kalveren van. f 10 tot £11. Vee', kooplieden, doch de handel was trekkend. mond- en klauwzeer, Gedurende de week van 4 tot en met 10 Mei wer den ;n Nederland geen gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd. harenkarspel. In dc- jl. Zondag gehouden vergadering der R.-K. Kiesvereeniging heeft de heer .1. Burger, burgemees ter der gemeente Hayenkarspel, zijn candidatuur voor de Prov. Staten ter sprake gebracht. Hij bracht in berinnering het advies van den Prov. Bond te Haarlem vergaderd geweest, gegeven, om voor het Statendistrict Schagen 1 candidaat te stellen, nl. een autirevolutionnairom zoodoende als het kon een •zetel te veroveren voor de coalitie. Met dïit advies gaat de heer Burger ten volle mee en trekt zijn can didatuur daa-om in. De vergadering juicht zijn, besluit toe, alhoewel veel voor zijn candidatuur gevoelend. GEMENGDE HUWELIJKEN. De heer Alph. Luady heeft blijkens een verslag in de katholieke ..Amstelbode" dezer dagen te Amster dam in een rede over den toestand van, het katho licisme in do hoofdstad het volgende gezegd: Het katholiek gemengde huwelijk wordt steeds meer familiezede, en geen kerkelijke tuchtmaatregel blijkt de verwildering te kunnen tegenhouden,, zooals de volgende cijferlijsten bewijzen: Kath. gemengde Kath. huwelijken. huwelijken. 1899 584 639 1900 63 5 701 645 733 772 723 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 1909 1910 1911 618 618 554 630 615 682 538 637 703 703 ingediend, geen acht'kon worden geslagen. Geconcludeerd werd tot verwerping. Uitspraak 17 Mei. OUDE NIKDORP. Gisteravond vergaderde de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering alhier, in het lokaal van den heer A. Mijbs. De voorzitter, de heer D. Kriller opende met een weikon de niet best bezochte vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. De rekening over het afgeloopen jaar werd door de heeren Jb. Pluister en P. Schaap nagezien en in orde bevonden. Ontvangen was f 30.13. uitgegeven f 25 9S. alzoo een voordeelig saldo groot f 4.15. De penningmeester de heer J. Glas ontving een woord van dank voor zijn goed beheer. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. Wonder en Jn. Mijts, in do plaats van de heeren Jb. Pluister en Jn. Hartog, die niet herkiesbaar waren. Na rondvraag volgde sluiting MEESTERES EN DIENSTBODE. Een bewoonster van de Cornelis Jolstraat te 's-Gra- venhage kreeg Dinsdag bij haar thuiskomst twist met hare dienstbode. Zij zou het meisje daarbij eenige slagen hebben toegediend, waarop de dienstbode, die een z.g. aardappelenmesje in de hand had, met dat mes hare meesteresse eenige niet ernstige verwondin gen, o.a. aan de kin, toebracht. De bewoonster is, nadat haar ter plaatse dooi den Eerste-Hulpdienst bijstand was verleend, naar 't Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. Tegen de dienstbode is proces-verbaal opgemaakt. Onderzocht wordt of het meisje zich aan. mishan deling heeft schuldig gemaakt, dan wel of zij hééft gehandeld uit zelfverdediging. een krasse grijsaard. De negentigjarige wethouder P. van den Hoek te Mill, zaj dit jaar periodiek aftreden. Genoemde heer heeft zich echter voor de aanstaande verkiezing we der beschikbaar gësteld. DOOD DOOR GAS VERSTIKKING. Een droevig ongeluk had gisternacht plaats op een motorbootje, bestemd voor goederenvervoer van Zattbommel naar Rotterdam. Toen de schipper zijn 17-jarigen knecht v. Z., afkomstig uit Rotterdam, gi: termorgen kwapi wekken,, vond hij hem dood op zijn bed liggen, 't Bleek, dat,de jongen door gasverst.ik- king in de machinekamer om het leven was geko men. Hdbld. ONDEUGDELIJKE PAN. Te Tilburg zijn de werkman Kouwenberg en zijne vijf kinderen na bet eten van erwtensoep ernstig ongesteld geworden. De geneesheer .constateerde ver giftiging, veroorzaakt wegens het'bëreiden van soep in eene gesoldeerde pan., Van een der kleinen is de toestand vrij ernstig. Tweede Kamer. Den Haag. 14 Mei. DE LAATSTE TIEN MINUTEN. Het „incidentje" van Zaterdag-middag had sommi gen angstig gemaakt. Alles goed en wel, maar gesteld nu eens, dat... Ja, wat! Bijvoorbeeld: dat de stemmen staakten. Uitstel, in zoo'n geval tot Donderdag. En als er dan eens minder dan 51 (waren... Tja, je kunt toch niet weten. In zoo'n geval kon 't best zijn, redeneerde hy pochonder dat een van de leden nog iets op het tapijt bracht... Gerust kun-je niet wezen, met de Tweede Kamer, voordat de finale hamerslag heeft ge bonsd. Intusschen, 't zeer-onwaarschijnlijke is niet'ge- bsurd. Zooals ieder verwachtte, is het voorstel-Vliegen, om de stembus in Juni a.s. tot 's avonds 8 uur te kunnen openhouden, verworpen. Met negen stemmen meerderheid. Terwijl de Rechtsche heeren Keuke nlas, Van Twist en Van Vllict het voorstel steunden. Toen was 't dan toch onherroepelijk uit. Werden de deuren gesloten voor de huishoudelijke raming. Kon de griffier do' notulen lezen van de c.c. tien minuten geduurd hebbende laatste vergadering der in 1909 geboren Kamer. Indien er. geen zeer-bijzondere dingen gebeuren, duurt de rust thans in de zaali der Tweede Kamer1 tot dien vermaarden Zaterdag in September, waarop de president der Eerste Kamer den voorzit tersze- tel zal innemen om te benoemen de commissie, wel- ke zal hebben te ontvangen Z.Êxc. den heer minis- j ter van Binnenlandsche Zaken, die, in naam der Koningin en daartoe door H. M. gemachtigd, de zitting der Staten-Generaal zul komen sluiten. Zal die Excellentie Heemskerk Jzn, heetecu of Tydeman? Of... de vraag, hoe men deze titteltjes zal heb-) ben in te vullen, beheerscht nu allen in de komen- de weken. En. in afwachting daarvan, tijgt de brave Senaat den 27sten aan den arbeid om de sociale wetten- Talma. en de rest, in veilige haven te brengen voor- dat de storm gaat Woeden... De schrikkelijke. Mr. ANTONIO. Westerland, v.m. 10 uur, Ds. Huizing-a. Anna Paulowna. Geen dienst. WierLngerwaai-dj Geen dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. Leendertz. Stroe. Geen dienst. Oud,e6luis. Geen dienst. Bansingerhom, v.m. 10 uur, Ds. Van der Veen. Nieuwe Niedorp, v.m. 10 uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, v.m. 10 'uur, de heer De Borst. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer Woltman. 857 657 821 In éen jaar gingen achthonderd acht-en-tachtig Amsterdamst-he katholieken de echtverbintenissen aan. die de gepleisterde graven van het godsdienstig hu welijksleven zijn. En van deze achthonderd acht-en- j tachtig huwden er slechts acht-en-tachtig derhalve nog geen tien op de honderd met dispensatie der kerk, de overige cahthonderd zagen op hun trouw dag priester noch tempel, en ze, zullen die vermoede lijk ook nooit meer bezoeken." Er blijkt uit zulke cijfers wel, hoe weinig ingroote steden de katholieke kerk nog over hare leden te leggen heeft. Geen dwazer aanmatiging dan ook, dan wanneer van, katholieke? ij de ter berekening van hun katho lieke rechten het aantal officieel-katholieken in het -geding gebracht wordt. Het Volk. H. J. EELERS. Voor den Hoogen Raad is gisteren de zaak behan deld van H. J. Eilers. chemicus te Oegstgeest, door de rechtbank te Alkmaar, met vernietiging van 'n vonnis van den kantonrechter te Schagen, veroordeeldl tot drie geldboeten elk van f 300 of 60 dagen hech tenis voor iedere boete, wegens onbevoegde uitoefe ning van een beroep waarvoor de wet een toelating vordert, driemaal gepleegd, door te I-Iareukarspel Si- mon van Meurs te behandelen, die aan tuberculose leed. De requirant had aan den Hoogen Raad een ge typt stuk doen toekomen, waarop echter als te laat Ingezonden, Geachte Redcateür. Verzoeke beleefd naar aanleiding van het ingezon den stuk van der. heer Veuger nog eenige plaats ruimte voor onderstaande regelen in uw veelgelezen blad; bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Behalve een kleine opmerking is de heer V. nu toch zeker overtuigd, dat hij mijn woorden in den Raad gesproken, verkeerd heeft opgevat, althans hij t zwijgt cr vorder over. Zijn woorden: de heer Appel I toch, als direct belanghebbende, heeft het niet noo- dig geoordeeld tot het blusscben der hooischelf-over j te gaan, enz., zijn beslist nietwaar. Met der- gelijke voerden toch heeft de heer V. mij in een verkeerd daglicht gesteld tegenovër de assurantie- maaifrtiieppjj, en daar kom. ik tegen op met al de kracht die in mij is; de heerW. zal toch niet durven ontkennen, dat ik oogenblikkelijk om de spuit heb laten -.ragen, en als de brandweer dadelijk was toe gesneld, zooals het m.i. toch behoort te zijn, had veel kunnen worden voorkomen. Dat de heer V. mijn woorden: dat ik evengoed de spuit verlangde enz., tracht weg te cijferen, vind ik op zijn zachtst genomen zeer eigenaardig. Het spijt mij zeer dat. de heer V. mij op deze wijze heeft bestreden, Éeel wat beter had ik het geacht, oat hij als opparbrandmeester met mij had samengewerkt om eenige Verbeteringen te brengen in ons brandwezen. Hoogachtend, Uw dw. ADR. APPEL. St. Maartensbrug, 14 Mei 1913. Predikbeurten. ZONDAG 18 MEI. NEDERLANDSCHERVORMDE GEMEENTE te: Schagen. Geen, dienst Nieuwe Niedorp ,v.m. .9.30 uur, Ds. Schermerhorn. Kolhorn, nam. 2 uur, Ds. Van Griethuijsen, Sint Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. De Graaff. Callantsoog, v.m. 10 uur, Ds. Van Griethuijsen. Petten, v.m. 10 uur, Ds. Onnekes - Sint Maarten, nam. 1.30 uur, Ds. Damsté. Huisduinen. Geen dienst. Julianadorp. Geen dienst. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Kerkebuurt, v.m. 9.30 uur, Ds. Damsté. Oudes'.uis, nam. 1-30 uur, Ds. De Graaff. Doop. Earsingerhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Loon, Hippolytushoef, Geen dienst. Den Oever, v.m. 10 uur, Ds. Hopster. Burgerlijke Stand. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 1014 Mei 1913. Overleden: Antje Schenk, 65 jaar, echtgenoote van W cm Llaauboer. Jan Ploeger, 72 jaar, echtgenoot van faunetje Moerbeek. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden 13 Mei: Neeltje Adriana Ploeger, oud 3 jaar. Gemengd Nieuws. UITSTEL VAN DEN VREDE. Reuter constateert, dat er aanwijzingen zijn, die de mogelijkheid van een rekking van de vredes onderhandelingen te Londen doen voorzien. De Bul - gaarsche bereidheid de preliminairen onmiddellijk te onderteekenen, werd niet goedgekeurd door Grieken- ladn en Servië, die niet geneigd zijn te teekenen, zon der volkomen voorbehoud voor de punten, waarbij zij zelf dicht betrokken zijn. Een vermoeiende bespre king hieruit had plaats eerst tussehen de bondgenoo- ten, later met de gezanten van de mogendheden te Londen ,die blijkbaar zeer verlangend zijn alles op te helderen. De Bulgaarsch-Turksch© wapenstilstand is tot 1 Juni verlengd. BULGAREN EN GRIEKEN. Zooals te verwachten was geven Bulgaren en Grie ken elkaar de schuld van de gevechten indestreek. Oostelijk van Saloniki. Het officieuse Bulgaarsche te- legraafagentschap meldt daaromtrent: Het onafge broken voortdringen van Grieksche troepen in het door de Bulgaren bezette district van Prawista waar slechts zwakke afdeelingen waren achtergela ten, heeft den laatsten tijd een aantal gewapende botsingen, tengevolge gehad, waaruit blijkt, dat het do Grieken te doen is om Prawitsa, Eleuthesia en andere belagrijke strategische punten te bezetten. Bijzonder hevig waren de botsingen hij de in de nabijheid van den spoorweg gelegen briig van Woelt- sista en bij de haven van Eleuthesia. De Grieken waren bij alle gevechten de aanvallers. Zij leverden den Bulgaren formeel slag, toen zij versterkingen gekregen hadden. De Bulgaren beantwoordden in* het begin het vuur der Grieken niet. De verliezen zijn nog onbekend. Do Bulgaarsche regeering heeft haar gezant te Athene opgedragen een protest tegen het optreden der Grieksche troepen in te dienen, een onderzoek en bestraffing Van de schuldigen te eischen, en voorts te verlangen dat de Grieksche regeering maatregelen neemt om herhaling van zulke gevech ten te voorkomen. SKOETAItï. CETTINJE) 14 Mei. De internationale troelen kwamen om 2 uur Skoetari binnen. Generaal Bet- chir begroette bij den ingang der stad admiraal Bur- ney, die met eenige hoffelijke woorden antwoordde. De internationale troepen bezetten de openbare ge bouwen en namen den bewakingsdienst op zich. Een Montenegrijnsch detachement bewees de honneui De Montenégrijnsche troepen verlieten daarna de stad. BULGARIJE EX SERVIë. BERLIJN, 14 Mei. Uit Sofia wordt aan de Süd-Sla- j vische Korrespondenz gemeld: ,,De nationalistische pers betoogt, dat de betrekkingen tot Servië zoo'n I wending nemen, dat men op ajle mogelijkheden be- dacht moet zijn. Volgens berichten in de dagbladen heeft de groot» militaire raad, diie onder voorzitter- schap van den koning een conferentie hield, voor j alle eventualiteiten besluiten genomen. Het Bulgaar- sche legerbestuur concentreert het gros van zijn be- schikbare troepen tegen Servëi. Deze militaire maat- I regelen worden zonder eenige geheimhouding en j zelfs demonstratief getroffen, om in Servië geen twij fel te doen opkomen aan de vastberadenheid van Bulgarije." Volgens een bericht uit Belgrado aan de „Sud-Sla- vischc KoiTespondenz" zet de Servische pers de cam pagne legen Bulgarije zoo scherp mogelijk voort. Hdbl. NOOIT gebeurd: Er is op Spitsbergen een kind geboren, het eerste zoover men weet. De moeder is de echtgenoote van een voorman van werkvolk, dat op Spitsbergen over- wintert. Moeder en kind een zoon maken het best. Vrijdag werd. het geboren en den volgendien dag stond de kennisgeving reeds te Kristiania in de krant. I WAAROM KOUDE ZOMERS? De directeur van het astro-physische laboratorium van het Smithsonian-instituut te Washington, prof. C. G. Abbott heeft een boek „Vulkanen en Klimaat" in het licht gegeven, waarin hij abnormale tempera turen toeschrijft aan de vulkanische werkzaamheden der aarde. Tot dusver kregen van de koude zomers doorgaans de zonnevlekken de schuld: wanneer de zon veel vlekken vertoonde, daalde de temperatuur op het aardoppervlak. Dat ging evenwel verleden jaar niet op: de zomer was koud zonder dat een maximum van zonnevlekken was waargenomen. Abbott nu komt met wat niéuws aan. Op 6 Juni 3 912 had de vulkaan' Katmai, aan de zuidkust van liet Alaska.-schiereiland ,cen geweldige uitbarsting. De rookwolken die hij daarbij -uitstiet j hebben volgens den, geleerden Amerikaan een recht- streeksehen invloed geoefend tot het ontstaan van een kouden zomer. Ten tijde van de bedoelde uitbar sting was Abbott in Algiers; te Bassoer. ongeveer 9 tot 10 duizend: K.M. van den baard der uitbar sting verwijderd, bemerkte hij hoogtenevels van rood achtige kleur.. Tegelijkertijd was ook op het obserya- torium van den Mount Wilson deze merkwaardige hoogtenevel opgemerkt, en spoedig vond men dat die aan de uitbarsting van den Katmai was toe te schrijven. Volgens Abbotts berekeningen kunnen deze stof- en rookwolken aanzienlijke hoeveelheden zon newarmte Qp weg naar de aarde onderscheppen,, naai hij meent, een tiende of zelfs meer, zoodat de ge middelde jaartemperatuur met bijna 3 graden Celsius verlaagd kan worden. Zoo peinzende kwam Abbott, op de gedachte, dat deze eene vulkaan den kouden zomer in Europa en N.-Amerika op zijn rekening heeft. Volgens de waar nemingen die de Amerikaapsche regeeringskotter Man ning bij de uitbarsting van, den Katmai op 150 KM. afstand deed, zijn ontzaglijke hoeveelheden asch uit- gestooten. zoodat de hemel een dag lang verduisterd te nemen. Maar het verband! met het koude weer? Zoolang de geleerden slechts op drietallen graden af koeling kunnen wijzen zullen zij die er tientallen waarnamen, moeite hebben, te gelooven dat hier nu eindelijk de ware oorzaak der misère ontdekt is. treffende moederliefde van een hond Wij lezen in een Fransch blad het volgende staal tje van moederliefde bij een hond: Een inwoner van Beaumont was dezer dogen naar het bosch gegaan met zijn kar om hout te verzamelen. Zijn hond, die op het punt stond moeder te worden, vergezelde hem hierbij. Toen hij 's middags terug wilde keeren bemerkte hij, dat de hond, waaraan hij zeer ge hecht was. drie jongen geworpen had. Hij wilde het dier niet alleen achterlaten en logde het op de kar, doch vergat de jongen. Des nachts sprong de houd over de l eg en heeft zeer waarschijnlijk den afstand van zijn hok naar de plek, waai- zijn kinderen lagen, die ongeveer 15 kilometer bedroeg, driemaal heen en terug afgelegd, en de jongen beult om beurt naar zijn hok gedragen. - Haar moederliefde werd haar echter noodlottig, 's Morgens vond men de hond dood naast haar jon gen. Zij was van vermoeienis bezweken. DIE is; oud. De Duitsóhe bladen meiden, dat de oudste in woonster van het rijk zekere Hedwig Strawna te Dormowo, in den kreitz Meseritz, is. Het staat vast, dat deze vróuw, die de eenig overgeblevene van haar familie is, op 3 5 October 1794 geboren is. Ten tijde van den bevrijdingsoorlog had zij dus al den huwb*- ron leeftijd. Koe in het vorige najaar was zij zoo kras, dat zij meehielp bij het rooien van aardappe len. Nu ligt de oude vrouw ten gevolge van een aanval van beroerte sedert eenige weken te bed. een kras oudje. Engeland bezit veel krasse oude lieden. Maandag deed aan een sAveinwedstrijd in de Serpentine te Lon den een man van zes-en-tachtig jaar mee. Al zestig jaar baadt hij geregeld in dien vijver in Hyde Park. weer wat nieuws. Tegen Let dalen van het geboortecijfer in Fran krijk heeft men al heel wat middelen beraamd; tel kens! vorden er nieuwe overwogen en nu heeft ook de stad Toulousc- iets bedacht. Een der voornaamste oorzaken van het afnemen der bevolking is, met al coholisme en tuberculose, het elk jaar toenemend aantal doodgeboren kinderen. De officiëele cijfers ge ven voor 3 211 36.000 doodgeboren kinderen aap. maar het aantal gevallen, waarin de vrucht gedood, of waarin van het geboren kind een engeltje ge maakt wordt, wordt jaarlijks op 100.000 berekend. De stad Toulouse wi! nu een poging wagen om dien onnoozele-kinderen-moord te beperken. Zij heeft voor elke vrouw, die bevallen moet, de gelegenheid open gesteld om dat te doen in een gemeentelijke kraam inrichting zonder dat de vrouw haar naam bekend be- htjeft te maken. Na de bevalling kan zij vertrekken, zooals zij gekomen was: onbekedn. Wel moet de vrouw in een gesloten couvert de aanduidingen, mede brengen, die in geval van overlijden vereischt wor den, maar de enveloppe wordt de vrouw bij hot ver laten der kraam-inrichting ongeopend teruggegeven. VAN DE SUFFRAGETTES? LONDEN, 14 Mei. Een klein, zwaar pakketje, door de post hedenmorgen bezorgd aan het politiebureau in. Bowstreet, aan het adres van don opperrechter Curtis Bennctt, bleek een blikken tabaksdoos te be vatten, met kruit en een lont. In den afgeloopen nacht is te Folkestone een huis verbrand, waardoor een schade van vijfhonderd pond sterling werd aangericht. Papieren ,in de nabijheid gevonden, schijnen te wijzen op een wandaad der suffragettes. Hdbld. Plaatselijk Nieuws. MARKTO VERZICHT. Onze markt was heden algemeen goed voorzien. Wij passeerden om 7 uur de varkensmarkt, waar toen reeds queue werd gemaakt. Niet minder dam, acht wagens met hooge zijschotten, stonden op een rij, a'.le vol met knorrende borsteldragers. Er werden, ruim 100 stuks aangevoerd, waarvoor als hoogste prijs 7% cent werd gemaakt. Lammeren kwamen van alle kanten opdagen. Eenlingen, bosjes lammeren, hoklammeren en lammeren nog bij de moeder, ooi lammeren en ramlammeren Het was eeu geblaat van belang. De handel was tamelijk goed. De midden prijs voor goede lammeren was f 15; nakomers van ff 12 tot f 15, voorlingen van f 15 tot f IS. Voor kale vette schapen ontving de heer C. Kooij f 34.50. dat wordt met de wol ruim f 40.50. Voor den over gangstijd tussehen stal- en weixlevee, was de aanvoer van vette koeien nog zeer belangrijk. Het fonds boekte 79 stuks. De hoogste prijs kwam op naam van den heer Kapteijn van Winkel met f 335. Als een bijzonderheid zij vermeid, dat door een on zer trouwste marktbezoekers 27 stuks werden aan gevoerd, die allen goed verkocht werden. BELOONING. Ook de Brandwaarborgmaatschappij De Nederlan den, agent de heei J. R. Vlmaing, alhier, heeft aan de brandweer 25 geschonken voor haar actief op treden bij aeu brand op 30 April. WEERBERICHT van 15 Mei. Meest matige N.O. tot N.W. wind. Gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regon. Iets koeler. M a rk tb e ri c h t en. SCIIAGEN, 15 Mei. 25 Paarden f 100 af 350. 6 St'eren f 150 a f 500. 130 Magere Geldekoeien f 140 af 310. 35 Vette Geldekoeien f 1S0 af 450. 50 Kalfkoeien f 160 af 360. 72 Pinken f 60 a f 150. i:> Nuchtere Kalveren f 8 af 21. 70 Vette Schapen 30 a f 34.50. 460 O verhouders f 28 af 38. 1480 Lammeren f 10 a f IS. 20 Bokken en Geiten f 1.50 a f 13.50. 15 Magere Varkens f 16 af 24. 120 Vette Varkens f 0.53 a f 0.55 per KG. 100 Biggen f 12 a f 19. 10 Konijnen f 0.50 a f 0.90. 20 Kippen f 0.80 a f 1.10. 1200 KG. Boter f 3.15 a f 1.35. 50 KG. Kaas f 0.50 a f 0.60. 2000 Kipeieren f 3 a f 4. BROEK OF LANGEXDIJK, 14 Mei. Uien t 0.4" a f 0.62 per baak Rabarber f 4.40 a f 5 per 100 bos. fteclameii Wat zullen wij van deze beschouwingen Nu de zonnevlekken, in figuurlijken zin, schoonge wassen zijn. mogen de vulkanen wel eens eenjgen tijd de verwenschingen van teleurgestelde vacantie- reizigers dragen. Dat er verloden jaar den heelen zomer lang een vreemde (witte) hoogiteneveL is ge weest, die zelfs bij het prachtigste weer nooit vol komen verdween, heeft iedereen opgemerkt, en dat hiervan een vulkanische uitbarsting de oorzaak was, valt na het voorbeeld van de asch wolken van Kraka- tau welke de geheele wereld omtrokken, grif aan Gij gevoelt u onbehagelijk en hebt een onregelma tige of slechte stoelgang. Wacht niet lang, want er kunnen allerlei ziekten uit voortkomen. Doch weet gij den weg? het onfeilbare middel om zonder ge vaar Uw gestel te verbeteren? Des morgens op Uw nuchtere maag een wijnglas Hnnyadi Janos. Bij iede- ren apotheker, drogist, en handelaar in Minerale wa teren verkrijgbaar. 2

Schager Courant | 1913 | | pagina 2