Staatspensionneering. Mr. Marchant. Streek. Door een der raadsleden en een lid van „Donk en Doe", is nu een onderzoek ingesteld "bij de 'be woners der Nieuwe Streek, hoe ziji zelf* over jfe zaak deuken. Gebleken is idht de moeste bewoners gratis hunne voorgronden aan de gemeente willen afstaan en dusdanig, o weg dooi" iitui weid, geacht ie zijn een dorps ver betering, 1-.enigen echter boden nog tegenstond, meestal de eigenaren van de kleinste perceeltjes. Te verwachten, is echter, dat die tegenstand zal \vordvn ovcj wonnen, wanneer'hen duidelijk wordt gemaakt, dal de zaak eigenlijk neerkomt op ruiling van den grond over den v.eg, met grond tegen hunne huizen aan, waai door hun vocertje, worde het dan ook iets klei ne». veel meer vrijheid in het gebruik geeft. Te ho pen is. dat de zaak nu eens tot stand komt. BUKGKKBKUG. Door den heer A. Egmond, onderwijzer aan de Opcnb. Lag, school te Burgerij rug, is een verlof we gens ziekte voor een maand aangevraagd. De heer K. Veuger te Melder zal voor hem de betrekking waar nemen. BURGERBRUG. liet bestuur van de Hondsbossche zeewering, heeft de liaotementen der opzichters bij het waterschap aan merkelijk verhoogd. Dat van den hoofdopzichter is van f 2000 op f 2500 gebrachtdat van den tweeden op zichter van f 1160 op j 1800. Beiden hebben daar enboven het genot van vrije woning. ST. MAARTENSBRUG. Zatei dagavond j,l. werd door de federatie „Hel der". .der S.D.A.P. een openbare vergadering gehou den jn het lokaal van den heer J. Veuger alhier. Als spreker trad op de heer C. Thomassen, can- didaat der S.D.A.P. Op duidelijke wijze werd door spreker de komende strijd geschetst. De red.e werd en hulde bracht. Het, was in Vredelust's tuin. ge weest een welgeslaagde mkl'dag, zeker, maar ook een die veel genot en leering had geschonken. Dat er een geduchte belangstelling was, blijkt wel uit hot feit, dat, niet minder dan 2400 kaarten zijn verkocht. Wel een bewijs hoe de idee van Staats pensioen warm leeft in de harten van velen in, de zen Noordhoek van onze provincie- Het tweedo gedeelte van den dag: werd ingenomen door verschillende uitvoeringen. In het Noordhollapdsch Koffiehuis trad op de Zangvereeniging van Winkel en enkele dames en hee ren uit Sehagen, die opvoerden het propagandastuk Vergelding van I. Kaastra-Baltker. Er iets van ver tellen kunnen wij niet, want op het oogenblik dat wij in de, zaal kwamen, was deze stop en staande vol, terwijl alle uitgangen der zijzaal als gebarricadeerd werden door troepjes luisterenden. Met een, goeden kerk de macht des konings wil uitbreiden ten koste van die der volksvertegenwoordiging, en om deze laatste meer wil geven het recht van controle. Do macht des konings komt pp den voorgrond, de wet gevende macht komt in hoofdzook bij de Kroon. Deze zaak van het hoogste gewicht, maakt het mede noodig, daf- alle vrijzinnigen, zich aaneenslui ten tot eendrachtig verweer. Het tweede punt betreft het kiesrecht en dit ligt de Vrijz -Democraten zeer na aan het hart. Heems kerk wil het huismanskiesrecht of gezinshoofden - kiesrecht. Een idee van Dr. Kuvper, die steeds heeft beweerd, dat de maatschappij in zijn laatste geledingen niet bestaat uit enkele personen, maar uit gezinnen en daarom moet het kiesrecht ook niet gegeven worden aan enkelingen, maar aan de hoof den der gezinnen. Ten slotte heeft de Katholieke Staatspartij deze idee overgenomen terwilie der coar rtrcr4.-- - - e" de overname is den heeren gemakkelijk ge- mensen voor het welslagen maar verder en kwamen maakt, omdat aan de geestelijken die geen gezta I.Jd- Wil lil flfi VJlftl VJl.n don llCsev Tooo-, xa'-aov /lv-i 7one. r o t 1 wij in de zaal van den heer Igesz, waar die) Zang vereenjiging Crescendo van Noordscharwoude en de Harmonievereeniging van Anna Paulowna optraden. Ook hier was maar een zeer bescheiden staanplaats te veroveren, dat nu juist niet tot rustig luisteren noodde. Toen naar Céres, hier ook even vol. Het v as daar dat de Zangvereeniging van Kolhorn, on der leiding van den heer Dikstaal, het vocale deel bezorgde en de Rederijkerskamer Ons Genoegen van Winkel: Moederliefde van, Tromp opvoerde. Uitvoerig meedeelen hoe alles slaagde, kunnen wij nietg doen, de korte bezoeken hier en, daar gebracht, gaven daar voor geen gelegenheid, een algemeene uiting van waardeering voor het geschonkene zij hier voldoen de. Er was een algemeene wedijver om iets goeds te met do meeste aandacht door het niet talrijk opge- j geven en genot te schenken. Jkomen publiek gevolgd. WAARLAND. Door den plaatselijken timmerman, P. C.. Mooij:, •wordt hier een groot boerenhuis gesloopt, bewoond! geweest door den heer P. Tromp, eerdér de fanx. teoij. Bezig zijnde een schot weg te 'breken, vond mien een losse plank, waarop met potlood (nog zeer ,goed leesbaar) was geschreven, dat hét toen zeer oude gebouw was vermaakt in 1867 vvoor M. Kooij, door Öe timmergezellen Simon Bakker en Klaas Tesselaar 5-an Zijdewind. Tevens hadden zij hun ouderdom op- i gegeven, respect. 39 en 29 jaar en onderaan lazen wij een groet van hen met de woorden: „Sloopt met plezier". Als men nu weet, dat dit gebouw nu werkelijk «wondt gesloopt en dat de heer Bakker, nu 85 jaar oud, ditzelfde plankje, door hem beschreven, hog .eens onder dé oogen kreeg, kan men allicht .begrijpen dat wij het de moeite waard achten, dit even te vermelden. iDe lieer Bakker oefent op de Weel nog het vak van timmerman uit. BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 19 tot 24 Mei wetd' aan de Veiling aangevoerd 440 bloemkool, 595 baal uien en 1200 bos i tabarber. Plaatselijk Nieuws Eergister, Zondag 25 Mei, beeft dan de propaganda- optocht en groote meeting voor Staatspensionneering plaats gehad. Het was het bestuur der Federatie --r Sehagen, dat dezen dag had georganiseerd, en; met Jn liet district Alkmaar te kunnen optreden', oni te kunnen "verklaren, waarom het nu Foroest moei Hm Erg jammer is bet dat bet slot van dién, dag inogal rumoerig en luid was, dat leek ons nu juist niet een beel passend en waardig slot van dezen an ders zoo welgeslaagden propagandaidiag Tot; slot is zeker plicht een woord van groote erkentelijkheid en hulde te brengen aan het fede ratiebestuur en regeringscommissie voor de uitsteken de voorbereiding en, goede regeling van dit feest, dat niet weinig heeft geëischt van, den goeden wil en vljjt van deze heeren Maandagavond trad in het- Noordhollandsch Koffie huis. voor een uitstekend bezette zaal, als spreker voor de Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging op, de heer Marchant. lid der Tweede Kamer voor Deventer. De heer C. Nobel opende déze bijeenkomst met een woord van welkom mededeelend levens, dat de heer Matthijssen voor de S.D.A.P. als debater zou optreden en dus de Uitnoodiging van het bestuur der ten zij een gemeenschappelijk verweer. Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging, aan dat dér afdeeling der S.D.A.P., om voor een debater le zorgen, was aan genomen. Mr. Marchant kreeg' li/a uur voor zijn pede. de heer Matthijssen 3 kwartier voor debat, waarna beidé heeren nog eens van repliek konden dienen. De heer Marchant begon met er op te wijzen, dat in het district Alkmaar het sinds jaren niet was ge beurd, dat er een stel Kamercandidaten was als nu. Dil district toch was jaren vertegenwoordigd geweest dooi- Mr. Fokker, een Vrijz.-Demociaat en toen deze latei* voor den rij-Liberaal Foreest moest plaats ma ken, was er steeds een Yrijz.-Democraat als tegencan- didaat geweest, om hem dezen zetel weer te betwis ten. Daarom in 't bijzonder stelt spr, het op prijs, hier lmt fïl'p), lof J, 1_.- I T den, toch bet kiesrecht zal worden, gegeven als hoof den van onvolledige gezinsformatie, of zooals Heems kerk bet uitdrukte: van gezinshoofden en anderen die in, de maatschappij een zelfstandige plaats in nemen, Nu kan er bij deze wet een kiesrecht ge maakt worden dat op algemeen kiesrecht lijkt, maar ook kan het andersom het geval zijn en daarom zijn deze voorstellen verwerpelijk, temeer waar in de grondwetsvoorstellen van Heemskerk het woord mannel ijk blijft bestaan en aan de vrouw alle gelegenheid om het kiesrecht te krijgen, wordt ont nomen. De positie die de vrouw in de maatschappij inneemt is in den loop der ontwikkeling der maat schappij veel veranderd bij vroeger. Men vindt haar in commissiën, vereenigingen, zij bewegen zich alge meen meer in, het maatschappelijk bestuur, maar op een punt, waar zij recht bobben mee te spreken,, daar sluit de wet haar uit en dat is om nog maar te zwijgen van a,ndere wetten, niet in, overeenstem ming met haar recht. De wetgever moet de ontwikkeling der maatschap pij bijhouden en daar is de uitsluiting der vrouw eep gruwel, een zuiver reactionnaire daad. Ook zijn in de Grondwet aangegeven degenen die worden uitgesloten van het kiesrecht. En nu hand haaft minister Heemskerk niet d e bedeelden, maar alleen de bedeelden van Burgerlijke Armbesturen er maakt dus wel kiezer de bedeelden van kerkelijke armbesturen. Daardoor geeft men het de kerkelijke armbesturen in handen of iemand kiezer zal zijn of niet. Wil men hem geen kiezer hebben, welnu, men zendt de man eenvoudig naar het Burgerlijk Armbe stuur, wil men hem wel laten, kiezen dan bedeelt men hem zelf. Dat is een zuiver clericale bepaling, die de, beslissing van het kiezer-zijn of niet in han den legt van de kerk. Daarvan moeten de vrijzinni gen niets hebben en tegen dergelijke beginselen zet- knak geweest voor het groot-bedrijf, van dat bedrijf da 5Ch: door zijn betere loonen, betere arbeidsvoorwaarden, eei m hot belang var\, den arbeider, mede dient bewaard te blijven en niet tegengewerkt. 'Spr. wijst op de hou- ding de'' Soc.-Dem. in déze,, die stemden tegen, een amendement van Snoeck Henkemans, om nachtarbeid b'j ploegenstelsel toe te laten en acht dit in strijd met de Soc.-Dem. in Oostenrijk, waar op een groote bakkerij te Weenen, staande op Soc.-Dem. en coop. grondslag, nachtarbeid noodig en gewenschl wordt oordeeld. \ervolgons wordt het militaire vraagstuk behandeld en gewezen op het feit, jlal de ooriogs begroeiing jiog nooit zoo is gestegen als onder dez^n minister van oorlog, Colijn. Niet alleen voor de levende weer macht. niaar ook voor de doode verweermiddelen, als hel fort te Vlissingen, ovér welks waarde de deskundigen het lang niet eens zijn, worden millioenen jiilgegeven. \anaf 1901 heeft spr. er op aangedrongen op do La gere School en daarnaast de lichamelijke ontwikke ling der jeugd te bevorderen. De bedoeling is. dat. als de jongens als militairen in dienst komen, zij voldoen de voorgeoefend zijn en niet zooveel in de kazerne zullen, behoeven te leeren en daar dus ook niet zoo Jang zullen behoeven te blijven. Wij willen een volksleger, maar als we dat vragen, wordt ons steeds toegevoegd: dat is niet zoo maar uit den grond te stampen. Maar als men in 1901 was begonnen te stampen, zou men bij deze lichting toch reeds jongelui hebben gehad, die voldoende voorgeoefend waren. Maar men wit dal niet van Christelijke zijde, omdat men een verkorte diensttijd wil tegen gaan. Komt er eventueel een vrijzinnig kabinet, dan zal het ook in. deze de handen aan den ploeg slaan. (Rest morgen.) PREMIE. In verband met het aantal manschappen voor de bediening der spuiten bij de jl. plaats gehad heb benden bran,d is door d'e brandwaarbo,rginaatschappij van De Jong en, Go. te Amsterdam f 21 beschik baar gesteld, POLITIK. Ter gemeente-secretarie worden Inlichtingen ver - zocht amtrent een verloren taschje anhouden.de een portemonnaie met eenig geld, zakdoekje, een eau de cologne-fleschje en een plaatje met een naam er op. WEERBERICHT van 27 Mei. Zwakketot matige winden, meest uit Z. richtingen. Toenemende bewolking, droog weer, behoudens toe nemende kans op onweer. Aanvankelijk nog warm. Bucces.. Het was heerlijk mooi weer, iets dat een dag ..bui ten", in den tuin van, het hotel Vredeloist, reed® snaakt tot een feestdag, zooveel te meer als er dan nog zooveel te genieten valt. 't Was al vroeg in den morgen te merken, dat er Sets bijzonders zou zijn,. De vlaggen werden uitge stoken en de drukte op straat wees spoedig op een druk bezoek. Tegen half twee, het oogenblik dat de optocht ssou vertrekken uit den tuin van Vredeiust, was 't een ware massa belangstellenden die zich op Hoog- en Inagzijde hadden opgesteld en met* belangstelling wachtten op de .dingen die komen zouden. En weldra hield onder afwisselende begeleiding van de muziekcorpsen uit Sehagen en Winkel, de stoet een ommegang door onze gemeente. Een optocht is en blijft steeds een aardig num mer op een dag als deze, brengt levendigheid' ep vertier, brengt stemming. Tal van afdeelïngen waren vertegenwoordigd,' en voorafgegaan door liet federatiebestuur, was het een vroolijke rtoet met de vaandels en vlaggen met toepasselijke opschriften. Een paar toepasselijke tafe- ireelen: hoe een arm echtpaar thans leeft zonder staatspensioen en hoe het moest zijn. bracht afwis seling, terwijl een groep van de afdeeling Wieringer- waard: op voor de grijsheid! aller aandacht trok. Te drie uur ongeveer was aPc-s weer in den tuin van der. heer Igc^z. waar in dien tussehentijd de Harmonievereeniging van Anna Paulowna. onder direc é.ie van den heer J. Dol van Den Helder ,een wel geslaagd concert -l'<ad gegeven. En toen aan de heer Sinnjnghe Damsté, ais voor zitter van het Federatiebestuur de meeting officiêe1 opende, was het éen mens ch en massa, dicht aaneen gesloten, die rondom de muziektent geschaard, naar v.ijrj -woorden luisterde. Spr. deed het lcoirt, wijzend op de beteekeuis van den dag vam heden, die weer moest bijdragen om het oud en arm de wereld uit te helpen. Wel kwamen er op een dag als heien, aldus sur., aangelokt door het idee om een prettigea «lag te hebben, maar velen, het meerenaeel was hett, toch te doen om de heilige zaak van het Staats pensioen, om getuigenis af te leggen van hun bs- sgiuselen, op te komen voor hun idealen. (Applaus.) V.'.j hoerden nog, hoe de Leeren H. Feisser en «J. H. Hulsman, oudvooraitters van de afdeeling Sehagen, door het zenden van telegrammen blijk van Jhun belangstelling en meeleven hadden gegeven. De Harmonievereeniging van Anna Paulowna speel de het Welkomstlied, en daarna trad de Zangvere niging van V inkei op, onder directie van den heer -J. Zaal, die den aanwezigen vergastte op een twee tal liederen, die verdienstelijk werden gezongen. Toen kwamen de redenaars aan het woord. Er werd tegelijkertijd van twee spreekgestoelten gespro ken. De heer A. Woudstra van Akkerwoudsterbroek hotiandolde het onderwerp: Woorden van minister Tal- ma en de n.iilioeren, terwijl de 'neer Sinninghe Dom st^ van Dirksliorn sprak over: Wij, vragen recht. Mei aandacht werd naar beide sprekers geluisterd, terwijl een daverend applaus hen loonde voor hun krachtige opwekking voor de goede zaak. Een aangename afwisseling brachten nu de Zang vereeniging Crescendo van Noordscharwoude, direc teur de heer W. Dorsman en de Muziekvereenigi'ng van Winkel, directie A. Egmond, d'e elk op haar gebied iets zeer goeds boden. Een gemeenschappe lijke zang volgde en daarna voerden het woord: niej. Veer d.e Vère uit- Brussel, die vanaf de muziektent «en groote schare toesprak, "terwijl de heerU. Do-r- 5: out van Venhuizen, dié als plaatsvervanger van den Jheer De Boer uit Dep Helder, die ongesteld was ge worden, was ingevalen, tegelijkertijd het woord voerde. Ook thans dezelfde groote belangstelling, il ezel f de aandacht, wel een, bewijs dat beide begaaf de spr.s hun gehoor boeiden. De Zangveieeniging van Kolhorn zong onder lei ding van den heer K. Dikstaal een tweetal liederen en deed dat met succes, terwijl eenige leden onzer Har moniekapel, na met opgewektheid een tweetal num- tnejrs te hebben gegeven, 'n gemeenschappelijken, zang begeleidden. Zoo zachtjes aan, waren wij, onder „een van alles wat", het eind van de meeting ger.aderd, en de heer Sinninghe Damsté was zeker in zijn sluitings- woord on3 aller tolk a.ls hij alle medewerkenden aoowel spr. als de verschillende vereenigingen. dank klaren, waarom het nu Forenst moei. zijn, en zijn candiidatuur aan te bevelen. Wat me.n hier in Alkmaar ziet gebeuren, is in Deventer thans juist an dersom. Daar was een Vrije LiberaaL als afgevaardig de, door de Vrijz.-Dem. verdrongen en steeds is er tegenover spr. een Vrije Liberale legencandldaat geweest, maar ook thans gaat men vereend naar "de stembus^ Nu er een Concentratie tot stand is gekomen, moeten alle Vrijzinnigen krachtig safnenwerken tot een volko men eend:acht tusschen de verschillende groepen, dut is 't beste en eenige middel, om bij de stembus tc slagen. Spr. gaat nu uitvoerig na, hoe 't kwam, dat de C.oncenüatie in hel leven kwam. In den tijd van Thor- becke waren de Liberalen het nog vrijwel eens, maar later is dat anders geworden. Waar de ontwikkeling van de maatscliappij .niet stil staat, mag de wetgever dat ook niet doen, dat moet aanpassen en zoo kwam het verschil van meeninig onder de Vrijzinnigen over .het feit, dat de een de bakens vlugger wilde verzet hebben, bij hetverloopen yan hel getij" dan (d'e andere. Een groep wilde het kies recht uitbreiden, algemeen maken, en verder de staats bemoeiing over verschillende zaken uiibreidén. Dat ver schil van inzicht ging zoo ver,, dat in 1901 de scheiding volgde en de Vnjz.-Demoeraten zich als uiterste Jin- kei groep afscheidden, van de toenmaals aüeenbeslaan- de Liberale Unie. Daarnaast bestond verschil van inzicht pver de al gemeene roeping van den Staat en in hoever de wet geving moest ingrijpen in de maatschappelijke toestan den. De Maatschappij is kapitalistisch ingericht, het wer ken van het menschdom daarin gaat in hoofdzaak onder het motief: winstbejag. De Vrijzinnigen zijn van ooideel,dat geen verandering daarin is te krijgen dal deze drijfveer, niet is weg', te nemen. Anders ooi'deelen de Soc.-Dem. Wij, erkennen,..dat onder dal motief van winstbejag de zwakkeren onder den voel worden ge- ioopen. elementen die met steun en hulp zich kunnen ontwikkelen tot nuttige elementen in de maatscliappij. Wij. erkennen de slechte positie derzulken, en ook. dat een groot deel der sterkeren zoo sterk is geworden dooi' den. steun der wetten. Een. groot vermogen bijv. kan iemand te danken hebben aan de bepalingen van de wet op het erfrecht. Er zijn wettelijke bepalingen, die ten gevolge hebben, dat de sterkeren hun macht misbruiken, en hun medemensehen uitbuiten in hun eigen belang. En daar moet de Slaat tussehenbeidett En als men zoo iets over zich heen laat gaan, dan is voor een onafzienbaren tijd de Gron,dwet in recationnairen. zin vervoipnd. Maai- er is nog meer en wel op het gebied van onderwijs. Spr. herinnert er aan. hoe Kappeyne de minderheid, die n'et met de neutrale openbare school tevreden was, maar wilde onderdrukken. Dat was verkeerd en is door de vrijzinnigen colt later inge zien. 't. Is gebleken dat de menschen die zeiden ge moedsbezwaren te hebben om hun kinderen naar de openbare school te zenden, dat meenden, zij hebben toch langen tijd uit eigen, beurs zijch veel geldelijke opofferingen getroost, om hun kinderen naar andere scholen te kunnen zenden. En de vrijzinnigen hebben dan ook de staatskas opengezet voor de bijzondere school. Maar de antii's en katholieken gingen ver- dier. Wij zullieri, nu maar niet spreken over hu»( op voeren der subsidies voor het Christelijk, onderwijs, niet spreken erover dat men zich van Christelijke zijde niet wenscht te onderwerpen aan dezelfde eischen die van Staatswege gesteld worden voor de openbare school, wat de deugdelijkheid van het on derwijs betreft. We willen alleen, maar eens wij zon op de houding die deze regeering aanneemt tegen over het onderv. ijs in de koloniën. Naast de gouver- nementsscholen in; de Minahassa sticht men zendings scholen. Dat kan nooit geschieden onder de vrij heidsleuzen, omdat de menschen. daar zeer tevreden zijn met de gouvernemen.tsscho.len. 't Is juist een aanslag tegen de vrijheid en kan alléén genoemd worden een zuivere Christelijke propaganda. En het is daartegen dat de vrijzinnigen in verzet komen. Spr. gaat nu over tot de vraag wat of deze Chris telijke regeering heeft gedaan op sociaal gebied en Gemengd Nieuws. EEN ONGELUK. In het circus Buseh te Weenen heeft eergisteren avond een ernstig ongeluk plaats gehad. Het carcus was geheel vol; even voor den aanvang van de pantomime, die tot slot van de voorstelling zou wor den opgevoerd, viel van een hoogte van vijftien meter een zware hangbrug, voor de decoratiewisse- ling dienend, naar beneden. Vier van de in de manege zich bevindende bedienden werden daaronder begraven en ernstig gewond. Een der gewonden stierf reeds tijdens het vervoer naar het zieken huis. Ook tal van toeschouwers werden door de vallende touwen en takels gewond. Onder het pu bliek ontstond een paniek, die echter geen ernsti ge gevolgen had, daar de politie onmiddellijk de noo- dige maatregelen ter ontruiming van het circus nam EEN TRAGISCHE DOOD. Eergisteren, zoo wordt uit New-York bericht, over leed een jong bankier in den staat Georgia, San ders Walker, die een week geleden bij vergissing een sublimaatpastillle innam, denkende da,t het eene aspirine-tablet of zoo iets was, waarmede hij: de hoofdpijn wddde stillen. De geneesheereu, liadiden lieui, toen de vergissing was gebleken, geen hoop kunnen geven op herstel- Binnen eenige dagen, zoo werd hem gezegd, moest hij sterven. Maar éen troost Icon, men hem geven zijn dood zou pijnloos intreden. Gedwee schikte de ongelukkige zich in zijn tra gisch lot, dat hem uit den kring zijner lieven eene jonge vrouw en een aardig tweejarig knaapje zou wegroepen. De aanblik dier beiden was 't, die hem ten slotte naar den dood deed verlangen., wijl hij gevoelde, dal hem de kracht ging ontvallen om zich goed te blij ven houden. Hij zag toch duidelijk hoe zijne vrouw, die ztcli wist le bekeerscken en steeds opgeruimd scheenin nerlijk leed. En dan dlat verwonderde gezichtje, vap, wei in aansluiting daarmee eerst spreken over de zijn kind, dat, op zijn sterfbed gezeten, maar; niet herziening van het tarief invoerrechten. Daarvoor had de Christelijke regeering tweeërlei grond, le- De sociale wetgeving kost veel geld en dat kan alleen gevonden worden uit een kooger bedrag aan invoer rechten, en f'e. Nederland leert te eenzijdig. Naast handel en landbouw moet er komen een krachtige industrie, zoo redeneert rechts, dit kan niet ge noeg woiden gesLeund. Dat kan gemakkelijk bereikc worden om voor voorwerpen die hier niet of te weinig worden -re- maakt, een hoog invoerrecht te heffen en er zal meel nijverheid komen, de loonen zouden daardoor -.-tij gen, de inkomsten der arbeiders eveneens en daardoor begrijpen kon, waarom „pappie" niet met hem wil de spelen, ,,'t Wordt mij te sterk," had hij zich reecs tegenover vrienden laten ontvaMen. Eindelijk kwam het einde, dat hem in deze om standigheden eene verlossing "was, en ontsliep hij kalm, met de hand zijner jonge vrouw in de zijne en het knaapje babbelend op „pappies" bed. Wel een tragische vergissing, die dan ook in keoi de Unie deelneming met den ongelukkige heeft ge wekt, terwijl ook algemeen hulde wordt gebracht aan den, bij zijne order weiping aan het noodlot, be toonden moed. Echt Amerikaansch is weer dat duizenden in den, zullen de arbeiders een vergoeding krijgen voor het I lande van hunne bewondering blijk moesten geven verhoogde tarief. Nu is het wel eigenaardig dat Dij in den vorm van brieven en telegrammen, die den lij deze verkiezingsstrijd het heele tapief wordt ver- der nog bereikten- donkere maand. Rechts praat wel over de gelijkstelling ONDER DEN TREIN. van het bijzonder en openbaar ouderwijs, maar van GLUQKSTADT (Sloeswijlc), 26 Mei. De bladen mei- het tarief wordt gezwegen. Maar dat zal toch ko men als dit ministerie terugkomt, weest daarvan verzekerd. Kolkman toch heeft gezegd: met het tarief staan en vallen wij. Lat het nu niet meer met de verkiezing op den. voorgrond komt, ligt alleen hier aan, dat cic c<y.ih.ic- vrienden het er niet over eens zijn en 'net name onder de Katholieken vele tegenstanders worden gevonden. Wij. die tegen het tauef zijn. zijn dat, omdat- Jmt hoofdzakelijk om geld begonnen vordi, omdat men door een verkeerde, indirecte l>clasting 'de nijverheid wil steunen. Wij vrijzinnigen, willen een belasting naar komen en moet cr een verandering komen ia de wel- 1 diaagkracht. Lu nu is ér uit dit tarief niet genoe. geving, die den zwakke een gelijke kans geeft tegenover den economisch Sterkere. Het is plicht dat de Slaat hen steunt, vat ook Thorbecke teeds in' zijn zoogenoemde narede heeft gezegd. Op die wijze wordt uit het geheele volk gehaald de kracht- en onlwikkelings- kiemen, die daan in gelegd rijn. Door liet verschil van moening over deze beginselen, stonden voorheen de Vrijzinnig-DemoCi alen en Yrijé Libeialen ook in dit district vijandig tegenover elkaar en de VTijz.-Dem. stelden zicli toen voor, dat er öp den duur zou kunnen komen een samensmelting van alle democraten uit alle partijen, zoowel van rechts als van links, en dat er dan zou komen een werkelijk democratische groepeering. Nu heeft men de kerke lijke partijen, de 3 linker groepen en de Soc.-Dem. Maar wat heeft men sinds 1901 in dit opzicht gezien r Door het optreden der coalitie heeft men samen werking der democraten meer zien achteruit gaan, dan vooruil, en van een democratische uiting van de 'partij der kleine luyden, is in de Tweede Kamer nooit sprake geweest: Alleen bij' de Christelijk-Historischen een enkele maal, en ook bij de Katholieken een uiting- in dien zin, maar als er eens spijkers' met, koppen moesten worden geslagen, dan moest elke democratische uiting wijken voor het conservatisme der coalitie- En waar er nu geen uitzicht bestoud op eenige democratische concentratie, moest daar voorshands af stand van worden gedaan. En het beleid \an de coalitie, die sinds 1901 onafgebroken bijna heeft geregeerd, maakte het noodig dat de vrijzinnigen met spoed een eind moesten pogen te maken aan deze Christelijke regeering. Spr. gaat nu uitvoerig na. wat wij in de komende periode van het Kabinet-Heemskerk hébben te wach ten en behandelt in de eerste plaats de Grondwet - herzieningsvoorstellen. Hij wijst er op, hoe in strijd met de grondbeginselen van 1848, dlie alle vrijzinni gen zonder onderscheid aanvaarden- malnister Heems belas.ing te halen, of men mooi bok de dagelijksche bencodigdheden belasten. Bouwmateriaal bijv., wat de woninghuur zal verhpogen. En vat ziet men verder, dat juist de kleinste inkomens hel zwaarst zullen wor den Delast. Een feit is het locii, .dat van de groote in komens een veel kleiner deel aan dagelijksche bcnoo- digdheden zal worden besteed, als van de kleine in komens, de allerkleinste zullen daaraan geheel worden besteed. Èn hoe meer kinderen er Ln een gezin zijn, hoe meer dagelijksche benocdigdheden men noodig heeft, dus het zwaarst zat worden belast 'niet alleen die liet minst heeft in te konten, maar bovendien die de grootste gezinnen heeft. En in de 2e plaats denkt deze. regeering, dat zij de nijverheid kan regelen met wettelijK© maatregelen. Maar het blijkt wel uit de verschillende adressen van uit de nijverheid, tegen dit tarief, dat de regeering daarop niet veel inzicht heeft gehad. Spr. noemt als voorbeeld het .adres der papieaabrikantcn en conclu deert. dat hier zeer gevaarjijk qpel wordt gespeeld. Wij, weten vat onze nijverheid thans is, zij werpt een behoorlijke winst af en dit nu in gevaar te brengen voor ander© nijverheid, die in de lucht hangt en waar van -de resultaten alleen nog maar bestaan in den denToen omstreeks half een 's nachts een trein langs langs Sude bij Itzehoe reed, liep een auto met zes menschen door den gesloten slagboom heen den over weg op. De locomotief greep de auto en versplinterde: haar. Twee menschen, diei erin zaten, waren op slag dood, twee anderen zoo zwaar gewond, dat zij spoedig bezweken. N. B. Ct. MEVROUW PANKHURST. LONDEN. 26 Mei. Dc leidster der suffragettes, me vrouw Pankhurst, die den 12deu April met het oog op haar gezondheidstoestand voorwaardelijk in vrij heid is gesteld. i> hedenochtend opnieuw gearresteerd, onder beschuldiging van inbreuk gepleegd le hebben op de voorwaarden van haar in-vrijheidstelling. EEN TREIN ZONDER EINDE. „Het Vliegend Wiel" vermeldt: De „Hannoversche Anzeiger" bevatte onlangs dó vol gende aanbevelenswaardige verordening:Naar aan leiding van de steeds grootere riielheid der treinen heeft men er over geklaagd, dat vooral de achterste vagen van den trein - op een. onaangename wijze slingert en schudt. In het bijzonder keett men dezen, misstand opgemerkt in de route Hannpvw---Cassel waar de spoorlijn de vele boenten van de rivier moet volgen. De Minister heeft daarom last ge geven dat de laatste wagen niet meer aangehaakt mag worden. BRAND OP DE TENTOONSTELLING. Ook -de Genlsehe Wereldtentoonstelling heeft haar vnuroffer gebiacht: gisterenmiddag, toen duizenden zich bij hel schitterende zomerweer op het terrein bewogen, biak brand uit in het café Zillerthal. Bijna onmiddel lijk was do len loonstellingsb randweer, en een oogen blik latei' de stedelijke brandweer niet veel materieel ter plaatse en greep liet vuur krachtig aan. Daar alles uitstekend' "werkte en er ook voldoende water voorhan den was, kon het 'ergste voorkomen worden. Groote knappen kop van den eeai of anderen minister, dat overlast hadden de spuitgasten van he"t opdringende acht spr. gevaarlijk spel. Hij strijdt liover voor het geen we hebben. Dat mogen de vrijzinnigen niet ver geten. Spr. gaat nu uitvoerig na het verloop van de be- hanueliru; der Bakkerswet, waarvan het tegenstemmen der vrijzinnigen 'deze steeds zoo hoog wordt aangere kend. en alleen wordt toegeschreven aan den lust der vrijzinnigen, om den kerkelijken een hak te zetten. Spr. toont evenweL aan, dat dit niet het geval is ge weest. en alleen flipt feit, dat alle nachtarbeid werd verboden, ook voor de groote fabrieken waar ploe- genstelsels bestonden, de reden van het tegenstemmen is geweest. Alle nachtarbeid te verbieden, was hoe spr. ook het nachlslooven in kleine bedrijven afkeurt, oen publiek, zoodat troepen moesten aanrukken pm het terrein af'te zetten. De vlammen sloegen van het café over naar het Indische Paleis, dat ook geheel uitbmndde. Gedurende korten tijd vreesde men voor het paviljoen voor Schoone Kunsten, maar gelukkig bleef dit gespaard. De in de nabijheid gelegen En- geische afdeeling vverixi duchtig geblakerd door den vuurgloed. Ruim vier uur was de brandweer het vuur meester en was elk gevaar voor uitbreiding .geweken. Hbld. EEN SCHIP OP EEN MIJN IN DE HAVEN VAN SMYRNA GESTOOTEN. Uit ConstantinopeL De stoomboot „Nevada", van de Hadjidaout-Maat-

Schager Courant | 1913 | | pagina 2