re: llditti Nitrn liKiinilt-1 LaiiutHiil. Schetsen uit de Rechtzaal. Zaterdag 2 Augustus 1913. HliEl 57ste Jaargang No. 5217 COURANT. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. ..prinsje". Vreemde man. rtq ~f~- L...ÜJ —xZi CL" UTDat klonk hem nog in de ooien. hoe ze hem t dien avond in haar armen had genomen. En haar breed, I goedig, dik-betraande gezicht tegen zijn kopje aan had I gedrukt. En gezegd had, heel dicht bij' z'n oor: M'n jongen... M'n hartje... M'n prins,,,, M'n prins- 9 I je!.'...." Hij was niet helder" de knaap. Toen moeder hem zoo liefdevol in d'r armen nam, was hij al veertien jaar. Maar nog een stumperig, stak- kerig kereltje. «i In de kamer er-naast was 't heel stil. In een van de twee kamertjes, die ze bewoonden, drie-hoog ,in de verre Amslerdamsche achterbuurt. In de kamer er naast stond een doodkist op schragen. Den volgenden dag .zou hij worden uitgedragen. Moeder schreide. Schreide al maar door. Soms wierp ze haar hoofd' op de tafel en woelde met de dunne, blanke vingers door de vochtige haren. Moe der had echt-verdriet. Dél snapte Keesje besL Die l>ad 't wel in de ga ten zoo' stom en stomp als-ie was, dat moeder van va gehouden had. Echt-gehouden!.... Toch was va zoo'n vreemde man. Als-ie 's avonds, soms héél laat, thuis kwam.... Nou- ja, je begrijpt wel... Verre van nuchter... Waggelend op z'n beenen... Uitstamelend allerlei gekke woor den... Dan was moe wel eens bang. Maar ze wist vader tot bedaren te brengen. Hij speelde wel eens op... Sloeg met z'n vuisten op tafel. Dreigde haar... Moe glimlachte er om. Wist best, dat vé 't niet zoo ergbedoelde. Bracht hem rustigjes, kalmpjes, naar bed en 'den volgenden ochtend was vé een ander mensch. Keesje herinnerde zich niet zoo best. Maar dat stond hem toch nog best voor... Hoe vader Jiem "dan zoo n ochtend er-na op zijn knieën 'nam. En vroeg: „Zeg, jö, nou, je hoeft niet bang.te wezen.. Wat wil-je van me hebben f Een spoor? Een echte?... Of een stoommachine... Of Moe zat 'dan in een hoek van do kamer met het ge zicht naar den muur. En Keesje besloot eindelijk. Een „spoor"... 'n Trein met vuur... Vader de straat op. Een kwartier later stond de trein er. Puffend. Over de oraals glijdend. Prachtig. Fijn. Moe keek er naar. „Mien, .heb-ie 'm in do gaten Is-ie mooi Ze trok nog een strak gezicht. Maar dat herinnerde Keesje zich zoo best, ging vader naar 'r toe. „Nou. tMie, meid', voor ons prinsje!... Kijk nou 's Ze liet zich dwingen. Schudde telkens van neen. Dat 't er niet bommen kon. „Voor ons prinsje!"... Ze verloor. Keek 'm dan ineens agn... O, -Kees zag 't nog I zoo duidelijk, zoo scherp voor zich. Aan zijn ruwe gezicht, met dien Upoden knevel met die vroolijke. waterige oogen... Nam dien kop van ,ya tusschen haar 1 handen. En zoende, zoende hem op de wangen. Dan danste Kees, in z'n hansjop. in zijn .bedje... Waarom wist hij eigenlijk zelf niet. Klapte in z'n handen. En dan brachten ze hem naar de andere kamer. Waar-ie slapen moest. En ze kus lm hem allebei, vader en moeder. Alles was Weer best. ,En vó 'knuffelde hem in de de- kens. Zei: „Nacht, prinsI" Kees wist best, waarom Vé dan weer zoo goed was. Weet-je waarom dacht 't in zijn leeg, imbeciel hoofd- je. Omdat moe niet meer boos is op vader. Enkel en alleen dadrom En kleine Kees ging prettig-rustig slapen. Ze varen weer goed op elkaar. Toen kwam de ander. Als Kees aan dien avond dacht, rilde 't over zijn rug. Ze hadden honger gehad, dien heelen dag. Een I buurvrouw was gekomen... Zoo tegen zeven ,acht uur, I En die had gezegd... O Kees vist 't nog zoo goed... I „Juffrouw Helders, as ik 't kon doen... U kent me..j. j Maar met een woord van waarachtig... 'k Kan geen désje missen Ze hadden honger geleden. Moeder had zitten schreien. En Kees hoorde wat-goed, dat ze zei„Leefde ya nwar nog, prinsje..." I Toen kwam de man. 's Avonds laat was-ie er. t!ejsf Had Kees geld hooren rinkelen op tafel. -03 Moeder zat er met vit, strak gezicht. Met angstige oogen... „Kom-jij eens hier!" had de vreemde man geroe- I Pen" ."-■UI I En Keesje dood-van-s cJirik, was uit zijn bed ge klauterd. „Wat voer-jij uit, voor den kost, hé?" had de .man gezegd, slurpend uit een glas jenever, dat voor hem stond. Moeder gaf Kees een knipoogje. En van dat moment af was de ellende begon- nen... De haat van achterlijken Koes tegen den „vreem den man".... Van dien avond.... f Twee jaar heeft 't geduurd totdat achterlijke Kees den angst voor het groole plan heeft kunnen over- W v-innpn ...In het buurtje werd gegild, geschreeuwd. Van „Moord! Moord!" Maar de meesten glimlachten onverschillig. „Och. hou-je gemak, mensch 't Is rooie-Jan, die dal vijf weer afrosL Niks bijzonders!" Toen hadden ze eens opmerkzaam gekeken. Gekke-Kees, die achterlijke. de zoon van hel wijl dat afgerost .werd. kwam thuis. Zoo vreemd... Zoo gejaagd. Men zoo'n zonderling gezicht. Ze zeien niks. Maar letten toch op. Intuïtief voelden zij, dat er wat broeide... En 't kwam uit. In-eens werd gegild van„HelpHelp 't Was een spektakel. Zóó érg, dat een van de bu ren om „poliesje" ging roepen. De agentjes kwamen, 't Stroomde samen in het buurtje. Toen zagen zij 't. Den 'halfgekken jongen van de vrouwden idioten Kees. Geboeid. Mei bloed op z'n gezicht. Op z'n armen. Met ver wilderde oogen. Met een agent aan iederen kant. Weggesleurd. Naar 'het berö. Hij had, zei het gerucht. den man vermoord. De vrouwtjes werden bleek... Drukten de handen tegen 't gezicht. De mannen keken. met ernstige oogen, naar de ramen van het huisje, waar 't gebeurd was. „Tjézeiden ze, dat was te wachten, hér. De halfgekke jongen werd verhoord, in 'pfwach- ting van de komst der juridische hoeren, door den inspecteur van dienst. Of hij de bedoeling had gekoesterd óm den man van zijn moeder naar het leven te staan?.... Kees, het „prinsje" de imbeciel, begreep niet zoo' dadelijk. „Naar het léven vroeg-ie verwondert, niet be grijpend'. „Wou je hem vermoorden vroeg de inspecteur. Toen grijnsde de imbeciel Dacht aan dien avond.Met de kist in de kamer, naast het vertrek, waar-ie met moeder had gezeten.. „Vermoorden?" vroeg hij. en 't flikkerde in z'n oogen van woede... Was de kerel dan nog niet doodi... De stiefvader, die geranseld, gebeukt had op hel arme. 'vermagerde lichaam van móéder, die voor den „vreem den man" werkte r. Hij balcle de vuisten. Keek den inspecteur van diénst zóó woest aan, dat deze een wenk gaf. Gauw wat. Opbergen, diein kerel- De ijzeren vuisten der agenten grepen hem, Sleur den Kees weg... En hij schuimbekte van Woede. Zou de „vreemde man" nog niet dood zijn.. 31AITRE CORBEAU nagel was vuil gekomen en daardoor zette de arm reeds lot den clboog op. Geneeskundige hulp, voor kwam erger. EEN vRJEND VAN HET OPENBAAR ONDER WIJS. Dat er menschen zyn, die wat voor het openbaar onderwyB over hebbeD, valt in Eibergen teconstateeren. Daar was een zeade leerkracht aan de openbare school gewenscht. De Raad wilde daartoe niet overgaan, omdat voor dezen onderwijzer geen Rijksbijdrage werd ver strekt, De heer Prakke aldaar heeft toen het royale aanbod gedaan, gedurende 3 jaar 1 500 voor deze leer kracht beschikbaar te stellen, welk aanbod de Raad dankbaar heeft aanvaard. ST. MAARTENSBRUG. Het bouwen van het fabrieksgebouwtje voor de bur gerlijke maatschap „De Hoop" alhier is opgedragen aan NIET TOELATING ALS RAADSLID. In de raadsvergadering van Steenwyk werd met 6: tegen 3 stemmen besloten tot niet toelating van den. heer B. Aberson als raadslid, aangezien de meerderheid in den Raad bleek van oordeel te zyn, dat een doorhol, stembureau ongeldig verklaard stembiljet, had dienen, geldig verklaard te zijn, in welk geval de hoer B. Aber son en Jan Visser evenveel stemmen zouden gehad: hebben, tengevolge waarvan laatstgenoemde, als oudste» in jaren, gekozen zou zijn geweest. De voorzitter, bur gemeester "Wijt, verklaarde omtrent dit besluit, volgen*, art. 36 der Gemeentewet, bij heeren Gedeputeerde Statem in hooger beroep te zullen gaan. De heer Aberson weder ter vergadering gekomen., wenschte dit niet te doen en in de beslissing van den Raad te berusten. De voorzitter antwoordde op zuiver wettelijke morieven de ceeren J. Veuger Hz., C. Sluis en P. Swarthof Jnz., niet te kunnen nalaten in hooger beroep te gaan. die de laagste inschrijvers waren. De heer Aberson, sedert eenige jaren wethouder, zei, OUDE N1EDORP. j in elk geval als raadslid te zullen bedanken en zich ook; Door het bestuur van het Veefonds alhier is de 1 niet weer verkiesbaar te zuller. stellen. Tel. omslag over het afgeloopen kwartaal bepaald op 0.15% 1 RAAD VAN NOORDSCHARWOUDE. per maand, dit is gemiddeld f 1.— per koe om de drie 1 Vergadering op Donderdag 31 Juli 1913., 's avonafcs. maanden. Gedurende dit tijdvak zijn er 7 runderen 6 uur. Voorzitter Burgemeester Biinkman, die de vol- afgekeurd van de 743 runderen. tallige zitting opent, waarna de notulen' worden ge- INSTALLATIE VAN ZUIVELFABRIEKEN. lezen en goedgekeurd. De levering der stoomketels, stoommachines en zui- Voorzatter brengt onder het oog van den Raad ét, velwerktuig&n voor de atoomzuivelfabriek te Opmeer, wenschelijkheid van hel opnemen onder den keuring*-- benevens de levering der installatie voor een kaasfabriek dienst voor vleesch en visch, die ter vorige vergadering in den Prins Hendrikpolder te Texel is opgedragen aan werd aangenomen, van meerdere artikelen als groen de N. V. Stoomsmederij W. J. Schepper te Alkmaar. ten. specerijen als peper en gruis (waaronder vooraf WTERIXGERAVAAKD. sterke vervalsching voorkomt], enz. .Spreker oordeel?. Vrijaagmorgtm ten elf uur arriveerde alhier per auto dat de keuringsdienst al is die nu tot vleescli en visch de heer Commissaris der Koningin, vergezeld van zyn bepaald, nog wel vatbaar kaft blijken te zijn voor echtgenoote en Mr. Scheltema, afaeelingschef by de uitbreiding Provinciale griffie. De laatste kasvcrificatïe gaf aan f 1631.21i/a kasgeld!. Aan het gemeentehuis werd do Commissaris opge- wat in kas was. wach? door den Buigemeester en de leden van den Raad. De slaat san ipgekomen telegrammen over de vorige Van de aangeboden gelegenheid tot audiëntie werd geen maand gaf aan 476 bohandejde telegrammen, gebruik gemaakt. De rijksontvanger bericht, dat hij den gemeenteonr- Een bezoek werd gebracht aan het armhuis. vanger f 204.96 ter hand stelde, de rijksbetaalmeester. Te ruim 12 ure werd ten huize van den heer Zijp, j dat hij dezen f 881.15 en f 192 uitbetaalde, lid van Gedeputeerde Staten, de lunch gebruikt, waarna De begroeting voor de gasfabriek aan den Langedijhi de bezoekers, vergezeld van den heer en mevrouw Zijp, sluit in ontvang en uitgaaf op een eindcijfer van Binneulandsch Nieuws. RAAD VAN AYIERINGERAVAARD.: Vergadering op Donderdag 31 Juli 1913, des mid dags ten 3 uur. Voorzitter de heer K. Hz. Koster, Burgemeester. Se cretaris dé heer C. Haringhuizen. Na opening .der vergadering volgt de lezing ein goed keuring dér notulen. De 'heer Burgemeester doet vervolgens verslag van een door hem bezochte vergadering- der naamlooze vennootschap Tram WielingenSchagen. Vei-der wordt medegedeeld, dat de laatste kasveri- fica'ie aanwees, dat in kas moest zijn en was f 2432.25V;?. Op het gedane verzoek om subsidie van de Sme- denvereeruging Hollands Noorderkwartier en Bouwkunst te Schagen voor den vakleekencursus., wordt met alge- meene s temimen besloten f 10 te geven, mits 1 of meer leerlingen uit Wieringerwaard dezen cursus bezoeken. Van den heer G. de Jong en erven Bakker waren verzoeken ingekomen om afschrijving hondenbelasting. Daar evenwel nooit afschrijving van hondenbelasting wordt gegeven, wordt afwijzend beschikt Tot doodgraver wordt benoemd den eenigen sollicitant, den heer J. Mosk Kz. Het ambt van opzichter der klok., vacant na den dood van den heer Felkers. wordt opgeheven en aan den klokluider Woestenburg dit werk opgedragen tegen een verhooging zijner jaarwedde van f 10. De gratificatie voor de Rijksveldwachters wordt voor eiken kermisdag bepaald op f 2.. ook voor dé toekomst. De gemeenlerekening wordt aangeboden in ontvangst f 20287.81. uilgaaf f 18996.971,2. .dus een ba'ig saldo van f 1290.83i/o. Tot leden der ccmmisrie met het na zien belast, worden benoemd de heeren .Kaan en Vis ser, die tevens de rekening der Alg. Armen zullen nazien. Verschillende af- en ovcrschrijringen worden goed gekeurd. De geloofsbrieven dei- nieuw gekozen leden, de hee ren Visser en Sijbrands, worden door de heeren Kaan en Blaauboer nagezien, ia orde bevonden en tot toe lating geadviseerd, waartoe de Raad besluit. Op Augustus a.s. treedt een wijziging in werking, belreklcing hebbend op het vaststellen en bijhouden der registers van den Burgerlijken Stand, wat er op is gebaseerd het werk van den ambtenaar op Zon- en feestdagen in te korten. Aangiften, van geboorten en sterften. trouwen enz., zal volgens een concept-veror dening dat wordt aangeboden, alleen o p Zondag kunnen plaats hebben bij. gebleken noodzakelijkheid. Algemeen is de Raad voor inkorten van de herig heden van den ambtenaar, maar wil de mogelijkneid van trouwen op Zondag als uilzondering, gehandhaafd rien. Daarvoor laat de verordening dan ook alle ruimte en wordt het concept met algeineene stemmen goed gekeurd. Bij de rondvraag bepleit de heer Blaauboer de wen schelijkheid, om de hondenbelasling le splitsen in 2 halfjaariijksche termijnen, opdat dus behoeftige men- schen niet verplicht zullen zijn een heel jaar belasting 't Plan, waarover hij nachten, nachten achtereen lag te betalen voor hondén die zij een half jaar maar in te piekeren. bezij hebben gehad. Om den .„vreemde man".... Voorzitter wil het houden van honden niet bevor- ten 1.30 naar "Wielingen vertrokken. Van enkele huizen wapperde de driekleur. WJERINGEN. Te midden van de kermisdrnkte bracht jl. Viydag- namiddag Z. E den heer Heer Mr. Van Leeuwen, Com missaris der Koningin dezer provincie, in gezelschap van 2 dames en 2 heeren, een bezoek aan onze gemeente. Bezocht werden het Raadhuis en de Nod. Herv. Kerk, tevens werd een rijtoer naar Den Oever gemaakt, waarna het hootre gezelschap om 6 uur het eiland verliet. WIE RIN GEN. Aan do Ned. Herv. Gemeente te Oosterlanö c.a. alhier is voor verbetering van het predikantstraktement door de Vereeniging tot Verbetering van Vrijzinnige Predi kantstraktementen in Noord-Holland een jaarlijksche toelage verleend, groot f 200. DE WIERINGER KERMIS. J.l. Donderdag is te Wleringen de kermis, welke 5 dagen, dus tot en met Maandag 4 Augustus, duurt, begonnen. Aan verschillendevermakelijkheden ontbreekt het wederom niet. Men vindt er de schouwburgtent van den heer A. Wijlaeker, een carrousel, een Zeppelin zweefmolen, een luchtschommel, benevens een 25-tal diverse kramen enz. Evenals altijd was 't de eerste dag niet druk. Heden, Vrijdag, was 't drukker. Ontzaglijk veel volk bewoog zich in Hippolytushoei's straten, terwy'1 in de danslokaliteiten oud en jong lustig over de dansvloer zweefden, 's Avonds groote voorstelling in de schouwburg Wijlaeker, terwijl in de concertzalen „Concordia" en „de Witte Zwaan" bioscoopvoorstellingen en op de bovenzaal van het hotel Koorn Café chantant- voorstellingen worden gegeven. WEDEROM EEN ERNSTIGE BRAND TE. SAP- PEMEER In den afgeloopen nacht is opnieuw een grootebrand ontstaan te Sappemeer, thans in de grutteryen van de heeren R. Rykens en W. Schoitens; beide zakeD dreven een uitgebreiden handel in koloniale waren, granen, meel en voerartikelen. De inboedel was by beiden verzekerd op Amsterdam- - - sche beurspolis, de gebouwen waren verzekerd ty' t€r zlJae 8elega. f 63000. met een sluïtingspost van f 200Ó voor buiten gewone uitgaven. Zij wordt nu door de heeren raads leden nagezien, .die eenstemmig hunne goedkeuring er aan hechten. Van de Lange en do Moraz le Alkmaar is een schrij ven ingekomen, meldende dat de leenLng door do ge meente bij hen aan te gaan, groot f 4500 tegen 4y&- pet. rente, 1 September a.s. afgesloten kan worden Ultimo December clezes jaar.s moet de eerste der 10 aflossingen a f 450 's jaars plaats inden. Eén pro cent provisie zal .worden berekend. Goedgevonden, liet besluit tot de leening keuren Ged. Staten goed; Komt aan de orde benoeming onderwijzeres in plaats van mej. Wouda. De voordracht luidt110. 1. mej. v.. d. Burg te Amsterdam, no. 2. mej. Lakcman te Heilo.. no. 3. mej. Modder te Dirkshorn. Op mej. v. d. Burg; worden G van de 7 stemmen uitgebracht en zij L al- zoo benoemd. Mej. Lakeman verwierf 1 stern. De gemeenterekening over 1912 wordt nu aange boden in ontvang op f 29990.83 in uitgaaf op, f 30028.3Si/ï~ nadeelig slot f 37.55. Wat achterstallige posten in 'to taal ruim f 150, zijn nog ter inning overgebleven. De- rekening zal worden nagezien door eene commissie, die tevens de reclames Hoofdei Omslag zal nagpan en die- gevormd is uit de heeren Zut, Opperdoes c-n Ile-nan. De geloofsbrieven van de herbenoemde raadsleden,, de heeren Slotemaker en Vlug rijn nu ter onderzoek' ,aan de orde. De heeren Keeman, Barlen en Zut betas eu zich met het onderzoek, bevinden alles in orde en ad- viseeren vervolgens tot toelating van beiden., waartoe •wordt besloten. Een rekest van de afd. Langedijk der Vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in Westfrieslanl volgt nu. Er wordt in gevraagd om evenals in 1912, een schoollokaal voor 't geven van teekenonderwijs tö mogen bezigen. De resultaten van het onderwijs zijn hier zieer goed! geweest. Ook is tentoonstel'ing gehouden. Toestemmend! wordt dan pok op het verzoek beschikt Een volgend adres, wat laat ingekomen, wordt thans particulsere maai schappijen. De oorzaak van den brana, by Rykens ontstaan, is onbekend. De schade bedraagt, meer dan f 100.000. BRANDSTICHTING r Te Tilburg heeft brand plaats gehad in het huis bewoond door mej. M. Nadat de brand gebluscht was, vond men verschillende zaken gedrenkt of begoten met petroleum. Mej. M., die by den brand uit het boven venster sprong, is door de politie gearresteerd als ver dacht van brandstichting. By het politieonderzoek is gebleken, dat de op ver moeden van brandstichting aangehoudene mej. Meyer den brand in haar woning te Tilburg opzettelijk heett gesticht, teneinde de assurantiepenningen nitgekeerd te krijgen. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. EEN AANVARING OP DE KAAG. Donderdagmiddag voer de stoomboot „Leiden" van de Maatschappij Carsjens over het Kagermeer naar Amster dam, terwyl ook do heer De Haan uit Voorburg met zijn motorbootje daar passeerde en in dezelfde richting voer. De heer De H. wilde voor de „Leiden" oversteken, doch werd toen aangevaren door de stoomboot met gevolg, dat het motorbootje zonk. Er waren tien per sonen aan boord waaronder eenige dames, zoodat het geval nogal penibel werd. De Carsjensboot stopte onmiddellijk en wist direct naast het zinkende motor- bootje te komen. De bemanning smaakte het genoegen al de tien opvarenden aan boord te krijgen. Later stapten de geredde drenkelingen over op een andere CarsjensboBt die naar Leiden terugvoer en vandaar is de heer De Haan met zyn familie en vrienden per auto naar Voorburg gereden. De gezonken motorboot ligt nog in het Kagermeer en zal vandaag worden gelicht. Vermoed wordt, dat zy slechts weinig avery zal hebben bekomen. ALKMAAR. Behoudens nadere goedkeuring van -B. en W. zal op 17 November aan het Waaggebouw een gedenk plaat worden aangebracht ter herinnering aan het feit, dat het een eeuw geleden de Alkmaarsche Hanne Dou- En toen nóg was ex- een vriend, een kameraad voor deren door dergelijke faciliteiten. De losloopende hon- >yes de eerste was die de .Oranjevlag van den toren noodig. En, die vanouds 'den kerel niet wien moe nu I leefde, een loer wou draaien. Die had 't gehooi'd. Van Kees haat en wraakzucht. 1 Die nam hemi mee, dien Zondag-ochtend. naar een kroeg. f En liet hem drinken. En zag, met zoo'n innig genot. (lal gaan-gloeien vaii den waanzin in de flet- sche oogen van dén sukkel. Die v.uurde hem aan. Die gaf hem 'j. mes. den brengen al last genoeg. De lieer Blaauboer meent dat er toch wel middelen zullen kunnen wordén gevonden die dit Iosloopen wat kunnen beperken. Na nog eenige deliberatie zal over dit punt nog eens wordén nagedacht. Hierna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Bij de vrouw van J. B. alhier doet zich eern geval liet wapperen. Het aanbrengen van deze gedenkplaat heeft van het begin af op hel fcestprogram gestaan, dat het uit voerend comité tot viering van liet herstel van Neder lands onafhankelijkheid had pnlwurpen, doch het .werd niet ri.gevoerd, wijl het comité meende, .dat de fi nanciën hiervoor ontoereikend waren. Nu de afrekening der zoo goed geslaagde feestelijkheden echter heeft plaats gehad, .blijkt, .dat er een saldo is en kan alsnog van bloedvergiftiging voor. In een' wondje ouder den de gedenkplaat worden aangebracht. I Hdbld. Ter tafel komt daarnaar gen verzoek van den heer J. Joman. houder van liet .telefoonkan loor. die f 50C-* per jaar als salaris heeft en om f 150 vérhoóging vraagt. Voorzitter zou, voor we verder gaan hi.rmede, eea onderzoek naar dé salarissen in andere gemeenten wil len instellen. Aan den Langedijk wordt te Broek f 1000* le Zuidscharwoude f 350 en in Oudkarspel .nog Jager bedrag als jaarwedde gegeven. In Broek nxag de aml>- ienaar geen andere betrekkingen bekleeden. Goedgevonden aan te houden. Rondvraag: Voorzitter vraagt den heer Slotemakes? hoe het nu met de vuilnisbelt is. De heer Slotemaker zegt dat die zaak in orde Tusschen de eigendommen der heeren Swagor en lid man is ruim voldoende gelegenheid gwonden en de nieuwe belt is daar ten gebruike beschikbaar geste'rit met nieuwe schoeiïngen en een pas geplaatst bo.cL We zullen met deze belt wel een jaar of 10, 12 loet kunnen De heer Keeman zeg', dat er zoo'n massa boonen- schillen voer den wal 'komen. Er drijven er nogal wat in de slooten. Onze vuilnisman moest maar eens rondgaan. De heer Barlen vindt het wel een lastig ge\al al moeten de menschen ook van de schillen af. Eerst wordt dat op den wal gedeponeerd en later schuift de heele geschiedenis de sloot in en dan heb je de proest van schillen daar. Voorzitter stelt in 't licht dat het rondgaan van dea vuilnisman weinig uitwerkte en geenszins de sympa thie van de burgerij had, die zelf niet meewerkte. Dat is wel gebleken vorig jaar, toen er zoo'n massa draai hartige Bloemkool in de sloot gesmeten werd. Bekend makingen aan 't hord en wijzen op bet schadelijke voor de gezondheid rijn dingen die heel weinig geven, als toch massa's in :t water terecht komen. Het werk dat de vuilnisman bij' h.et rondgaan verricht kan wel ter dege rijn nut hebben^ maar dan moet er een beetje meer medewerking rijn Andere i> het jammer valt de vrij hooge kosten, die het nog meebrengt en die door den heer Slotemaker, die na spreker Jxet woord vo.rl op f 3.50 per week worden geraamd. De heer Barlen zegt zonder tegenspraak, dat er wet een 30 weken per jaar door den vuilnisman word? rondgegaan, dus komen die kosten wel op circa f 100 's jaars. Maar hij meent zich van ?t vorig jaar daar van toch wel succes te herinneren. Ook was er belang stelling voor. Meermalen trof je afval aan. zorgvuldig in kisten of vaten verzameld, dat alles toch per slot van rekening in de belt belandde, 't Beste zal zijn, vol le houden met het rondgaan door den vuilnisman'

Schager Courant | 1913 | | pagina 1