gratis. Nieuwe Abonné's Uit eD voor de Pers. De nieuwe voorzitter. Naar aanleiding van do benoeming van mr. H. Goeman Borgesius tot voorzitter der Tweede Kamer schryft Het Vaderland hot volgende: De vader dor Concentratie... Want dat de keuze van de meerderheid zijner modeleden dit denkbeeld tot punt van uitgang heeft gohad, schijnt ons niet twijfelachtig. Zoowel do drie vrijzinnige groepen als do sociaal democraten zijn blijkbaar bij het bepalen hunner keuze doordrongen geweest van deze gedachtedat een geheel veranderde staat van zaken is ingetreden, hebben wij te dan een aan den staatsman, die zijn geheele leven heeft gewerkt voor do zegepraal en de toepassing de- vrijzin nige staatkunde in den lande, die reeds jaren voor er aprs.ke wa3 van concentratieplannen, er in woord en öaaó met overleg en echte staatsmanskunst, dikwijls met opoffering van eigen belangen naar gestreefd heeft de verschillende groepen der vrijzinnigen de tusschen .tien bestaande verechilien to doen overstappen voor het greute belang der gemeenschappelijke gedachte die hen verbond, en die, zoodra het denkbeeld van eene ver eniging van alle vrijzinnigen by de stembus van 1913 -was uitgesproken, zich met jeugdig vuur en rusteloozen y ver aan do uitvoering daarvan heeft gezet, haar trots bergen van moeilijkheden en bezwaren tot uitvoering heeft gebracht, en m den uitslag der verkiezingen het "welslagen van zyn werk mocht aanschouwen. Wij verheugen ons daarover van harte. In de eorste plaats strekt het ons tot zeer groote vol doening met het oog op den heer Goeman Borgesius zelf, die uit het oogpunt van waardeering van liet vele, dat hij in het belang der vrij'zinnigo zaak in zijn lang politiek leven heeft verricht, inderdaad niet verwend is, <on wien deze voldoening zeer zeker ten volle toekwam. Het doet ons ook genoegen voor de Liberale Unie ■die door deze daad van de linkerzijde baron leider geëerd «n gehuldigd ziet. Maar bovenal verheugt het ons, omdat er zulk een goede belofte in is gelegen voor de toekomst. Immers ■er blijkt zoo duidelijk uit, dat de drie vrijzinnige groepen doordrongen zijn van het besef, dat de gedachte der Concentratie ver over de achter ons liggende stembus campagne en het optreden van het Kabinet-Cort van der Linden heen reikt, en behoefte gevoelen zich nog .nauwer aaneen te sluiten. Van dat eenstemmige besef ■was naar onze opvatting de voordracht van den heer Coeman Borgesius als eersten candidaat voor het voor zitterschap, als een uiting, een manifestatie als men wil, te beschouwen. Ook de sociaal-democraten zijn blijkbaar by het bepa len hunner keuze geleid door het inzicht, dat deze vol doening de Concentratie en in haar aan haren leider toekwam, en dat het in de bestaande omstandigheden de logische bekroning was van den vooral door zyn •optreden verworven nieuwen staat van zaken. Wy zien 'daarin van hunne zyde de openlijke en loyale erkente nis, dat men zonder den heer Borgesius èn zonder de Concentratie dit niet zou hebben bereikt, en een uiting wan het besef, dat dé geheele linkerzijde de handen zal ihebben ineen te slaan om voor het nieuwe Kabinet een •vruchtbaren arbeid mogelijk te maken. Binneiilandsch Nieuws. DE HEER SCHAPER IN HET VREDESPALEIS. In een ingezonden stukje in vHet Volk'" verklaart de heer Schaper, dat hij er voor past. zich. „op bru- laal-insinueerenden toon publiekelijk ter verantwoording to lafén roepen en om „opheldering'" te laten vragen Hoo-r het eerste het beste jonge broekje of opgewonden eland je in de Partij, als ik een vinger in de asch steek, hetzij particulier, hetzij half-ambtelijk." Wie hem wil mterpedleeren, .dient zich te wenden tot de organisatie. Tevens wijst hij er op, dat er een congres-resolutie is over deze aangelegenheden. DE HOEDEPEN. 's Avonds half tien. Een open bijwagen van lijn 9 met vier passagiers, plus oen welgedane dame met een even welgedanén hoed en den conducteur. Gut. dame. weel u wei. dat u geen doppie op uw ftioedepcn heeft t aldus 'de conducteur. -Och. korre dat méént u tóch niet.'' En óf. juffie. Voelt uwes maar es maar voorzichies 8*1, boor. anders prik je je nog. Die dinge Ixjnnei ook zoo scherrep. De juffrouw deponeert haar taseh en muziekrol op het bankje tegenover zich en woelt met haar handen Ün dtc groote blauwe strik, die wreedaardig doorpriemd door een tweetal venijnig glinsterendepennen. Weer verlóren,' klaagt „de juffrouw. Dat is al de tierde van de week. Kanne nooit 'goeie geweest jijn; zonder kettinkia (Seran natuurlijk. Wat bedoel L u r vraagt de dame, nogmaals de „scherpe punten met de vingertoppen betippende. Doppies zonder kettinkie deran. Een oogenblik- üfe.. .Mairekeplein en Breesiraat nog iemand r - Kijk. juffrouw, deze bedoel ik. vervolgt de, conducteur, terwijl hij een witte doos uil een kastje fcaait. Deze mot je hebbe. juffrouw. Met kettinkjes. Verlies je nooit. De doos gaat open en een aantal „doppies met kettinkjes". waarop inrilaliediamanlen in alle kleuren van -yten regenboog, verloonen zich aan de verhaas tte ooqen der dopjesiooze juffer. 1 lliêr, zoo'u blauwe, past het best bij de kleur •«hi uwes jicfed. Zal ik ze der maar es opprikkettf En do daad hij..het woord voegende, steekt de koop- fcrum-conducteur zijn handen onder den f'normen s'nik '«ai vangt zijn operatie aan. Zoo. die zal uwes Wel nooit meer verliezen... «ventnin ais uwes hoofd zelf. Wablief.' Hoeveel'.'..;. .Laat s kijke. tweemaal twintig plus een enkel reis- •sae. da s vijf en veertig. Een koopie; ia een winkel Jbetaüi je veel meer. De passagiers grinneken en dc conducteur gnuift ais de welgedane juffer, wier beveiligde hoed er thans uitzie; als "dc kettingboot de tram verlaat. Tel. INBRAKEN TE AMSTERDAM. W ederom hebben inbrekeis een'bezoek gebracht aan <ce»i tijdelijk onbewoond perceel. Gisteravond werd ri.1. ontdekt, dat ingebroken was in perceel Vondclstraat 7. bewoond door mevrouw dc wed. 1. J. Boldoót, die SIriijk te Velp vertoeft. Dc dieven zijn vermoedelijk mengekomen door een klein raampje jn het sou terrein aan de achterzijde van het perceel, na aan de straatzijde over het tuinhek te zijn geklommen. Een- maai ï-i hel sou terrein, hebben dc dieven zich door bid fo ree eren van een deur toegang verschaft tol de «geulijke woning. Het hcele huis weid' doorzocht, maar of -er veel gestolen is, kon nog niet worden nagegaan, «daar mevr. BoklooL' nog .te Velp vertoeft. Van eenige glazisi voorwerpen bleek het zilveren montuur of het jzüvenen voets.uk afgebroken te zijn. Verschillende kas ten waren ledig. Of dit het werk der dieven was, kon mirt worden vasgesteld, daar het ook mogelijk is. dal dc bewoonster, die sedert Mei afwezig is„ haar eigon- clothmvo heeft medegenomen. liet bijzondere van deze inbraak is, dat alle ramen van het huis aan dc binnenzijde met ijzeren platen rïiudeerd waren. Alleen met het kleine raampje aan achterzijde was dit niet het geval; dit kón niet ge sloten worden en was voorzien van ijzergaas, dal «slechts zeer losjes bevestigd was. Door het keukenraam zijn de dieven weder verlrok- leeti. Zij lieten het gebruikelijke „souvenir'' achter. Dc inbraak is vermoedelijk eergisteren ia den voör- övond gepleegd; Toen hebben de buren verdachte ge- iuidai in hel perceel gehoord. Het openslaan van liet raampje aan de achterzijde wekte vermoeden van in breek. Ongeveer acht jaar geleden werd ia hetzelfde per seed. toen ook reeds door mevr. Boldoót bewóondi ingebroken. Tusschön 26 Juni en 16 September is, tijdens de afwezigheid der bewoners, ingebroken in perceel Sar- pliatistraat 43. bewoond door de familie Keijzer. Er ^verdeu een groot, aantal zilveren voorwerpen, waar onder ook antieke, .gestolen. Dc waarde van het ge- stoiene ii nog ijict met juistheid op te geven. Hbld VERKIEZING EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Friesland kozen Vrijdag bij eerste stemming met 25 stemmen tot lid der 'Eer ste Kamer (vacature-LcIvi den heer Hcnrr Polak, Soc.- Dem., lid der Tweede Kamer tc Amsterdam. Dc heer L. \V. de Vries, oud-lid der Tweede Ka mer te Minnertega, kreeg 21 stemmen. Van de vier Friesche Eerste-Kamerleden zijn door desi uitslag dezer verkiezing thans twee socialist 'en twee liberaal. De heer Polak neemt naar Het Volk meldt deze benoemingaan en dus moet in liet distiict Am sterdam JIl een nieuwe verkiezing voor de Tweede Ivamcr plaats hebben. De lieer 'Polak heeft indertijd! voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad bedankt daar zijn doofheid nem verhinderde dc besprekingen te volgen. Eenig opzien verwekte daarom zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer öi de veronderstelling ligt voor def ►uawd. dat deze verkiezing .slechts gediienjd heeft om den lieer Polak verkiesbaar voor 4® eerste Kamer te maken waar blijkens de uitspraak van dr. Kuyper hardhoorenden wél qp hun plaats zijn, al dus* merkt het Hdbld. op. VEENHUIZEA". OUDE NTEDORP. Meldden wij onlangs, dat bij den heer J. C. B. aan de Langereis alhier vcnnoedelijk f 100 gestolen was, thans kunnen wij jnedcdeelcn, dat het geld weder terecht i's. Óp een wel verklaarbare wijze zijn de bank biljetten, tusschen de voering en den achterkant van het zakboekje geraakt, zoo schuil zelfs, clat ook de politie, die de portefeuille grondig onderzocht, er niets van heeft ontdekt. D.oordal gisteren andere biljetten, ook begonnen wég te zakken, ontdekte de eigenaar de verloren biïefjes, zoodat de zaak nu en wol tot iedeis bevrediging de wereld uit is. HOOGWOUD. De heer C. Pijper, analist bij liet rijkslandbouwprocf- slation le Hoom en vroeger wonende alhier, is bij Kon. besluit van den 15 September 1913. met ingang van 1 Oclober a.s. benoemd tot assistent bij gemelde proef station. HOOGWOUD. Door den tusschenpersoon zijn reeds 35 aanvragen behandeld om eene rente als bedoeld bij art. 369 aer Invaliditeitswet. HET KOEGRAS. Donderdagmorgen werd de huilp der brandspuit le Juilianadorp ingeroepen voor een brand in een hooi- lclamp bij den heer A. Giin alliier. De woning en liet buitenstaande stroo bleven gespaard. Wederom was liooi- broei de oorzaak. KOLHORN. Aan den kolf- en biljartwedstrijd, 17 September j.I. gehouden bij den heer Rempt, werd door 25 kolvers deelgenomen. De prijzen werden behaald door de hee ren le prijs Kostelijk te Heerhugowaard, 2e prijs D. Pijper te Heerhugowaard. 3e prijs Stammes te Nieu we Niedorp. Serie mét 52 punten door P. Koopman te Nieuwe Niedorp. Er waren 22 biljarters: le prijs P. Kooi] te Zuid- scharwoudé. 2e prijs D. Pijper te Heerhugowaard. 3c prijs J. Breed "te Wieringerwaard, 4e prijs J. Schenk te Barsingerhom. DIRKSHORN. bi den optocht op Dinsdagmorgen bevond zich ook een groep Zigeuners, bestaande uit twee voertuigen ('t eene bespannen mc-t een "ket, 't andere getrokken door twee „meiden"), beiden voorzien van passend huisraad en verscheidene bewoners, uitgedost en gjegiinieerd pp voorbeeldige wijze. Ook de noodige honden ontbra ken niet. De jongelui' bij den troep hehoorende, liepen intus- schen ai bedelende de huizen af, 't zij een marmotje vertooriendc. ,'t zij acrobatische toeren gevende, tegelijk alles kapende, wat maar voor 't grijpen lag. De vermomming en uitbeelding was zoo goed, dat sommigen er in vlogen en men zelfs kon hooren zeggen „Wat doet nu zoo'n bende vandaag, liierf" Deze „bende" heeft nog ai wat centen opgehaald pn daarvan den volgenden dag de schooljeugd getrac- teerd op HhocöJadé. De Zigeuners hebben dus wel eer van hun werk. HOOGWOUD. De Floralialcnloonstelling alhier zal op Vrijdag, Zon dag en Maandag,a.s. haar jaariijksche tentoonstelling houden. Di'l jaar voor het eerst zal hieraan tevens verbonden zijn oene ten'oonsteiii'ng voor huisvlijt. De keuring der planten hoeft Donderdagavond plaats gehad dooi' de heeren De Boer, Ds. L. Scholte |en J. Koom Dz.. terwijl de jury voor de Huisvlijt bestond uil de dames De BoerZijp A. RookerAppeil en A. P. H. M. van Wijk. Ingezonden waren planten van 22 leden, 16 mirt-le den en 25 schoolkinderen en voor de huisvlijt waren van 55 personen voorwerpen ingezonden. De planten werden eerst afzonderlijk beoordeeld en bekroond! en daarna voor de fraaiste collectie. De plan ten waren ia drie afdedingen verdeeldafd. a. leden der rFdoralia. afd. b. niet-leden en afd1. c. schoolkinddnim De prijzen voor de planten werden behaald i'n afd. A. voor Ö'e fraaiste collectiele prijs K. Pranger en 2e prijs P. Bossen voor dc fraaiste Salviale prijs A. Rentenaar en 2e prijs wed. K. Broertjesidem Fuchsia: le prijs P. Hartog en 2e prijs J. Schimmel; idem Begoniale prijs Jb. Woutersen en 2e prijs R. v. d. Veen en idem Adieranliusle prijs F. Groot én 2e prijs wed. C. Pijper. Afd. B.. voor de mooiste collectie: le prijs W. Koorn en 2e prijs K. Blokker; voor de fraaiste Salvia le prijs H. Slole maker en 2e prijs Jb. Plui'rter; idem Fuchsia: lc prijs wed. G. Klomp er.i 2e prijs A^. Mes; idem; Begonia: le prijs P. Mienis en 2e prijs wed. Breebaart en idem Acherantiusle prijs J. G. Has en 2e prijs S. Koorn Sz. Afd. C voor de fraaiste collectie: le prijs S. Zweel Jnd. en 2c prijs T. Rempt Dd voor de moobl'd Geranium; le prijs R. de Boer Pz.. 2e prijs A. Moeijes Jnd.. 3e prijs J. Best Pz.. en 4e 'prijs S. Kotertla Jnz,idem Margriet: le prijs F. Appel Az., 2e prijs D. Saai Dd.. 3e prijs M. v. d. Veen en 4e prijs Jb. Speels Wz. Afd. Huisvlijt. Deze afd. was in 4 groepen verdeeld. Groep I, van personen boven 18 jaar. De le prijs werd behaald door E. KoomBossen, 2e prijs JI. Timmerman en 3e prijs S. JonkerPijl. Groep II. van 1518 jaar: le prijs J. G Has en 2e prijs Joh. de Beurs. Groep III, van 1114 jaar; le prijs door Gr. Kuiper Rd.. 2c prijs door Gr. Hartog Pd. en' 3e prijs A. Boers, na loling tegen J. Kuiper. Groep IV. van 610 jaar: le prijs door S. Slagler Ivd. en 2c prijs door H. Koeten Jnz. Benevens waren verschillende voorwerpen voor de Huis vlijt tentoonstelling ter opluistering ingezonden. liet was voor -beide jury's niet een gemakkelijke taak om uit te maken aan wie de verschillende prijzen moesten worden toegewezen DE SCHEEPVAARTTENTOONSTELLING ENTOS. De ENTOS zal weldra tot het verleden behooren; nog slechts 12 dagen en de sluitingsdag i„s daar. Het bestuur van ENTOS cn Hu ga Haase beijveren' zich intusschen om ook de laatste levensdagen van ENTOS zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De ENTOS is nu reeds bezocht door 750.000 be talende bezoekers, bovendien kosteloos door ongeveer 100.000 school- en weeskinderen, werklieden enz. BANNE EENIGENBURG. Het grendbezi'. voor verkiesbaarheid van lid des be- stiuirs van dc Banne Eenig,-nburg 'is vastgesteld op 2 H.A. WT KRINGEN. Een aardig gezicht, levert voor ons. eilandbewoners, de lading yan het 230 ton groot zijnde schip van gcbis. Lont op, Hel schip, dat voor rekening van den heer C. C. Kroon, een der grootste zeegrashaiidelaars alhier, met zeegras wordt afgoladicn. neemt thans in één reis 1700 balen mede. en kan men soms zien. dat 3 wagens tegelijk langs het schip lossen. Het zesgras blijft hier nog steeds den prijs van f 2.75 pc rlOO K.G. behouden en levert voor <te drogers eene ruime verdienste op. ST. MAARTENSBRUG. Voor liet oprichten van een harddraverijveieenigijig bleek op dc gehouden vergadering zoo weinig belang stelling te zijn. dat hiervan vermoedelijk wel niets zal komen. BURGERBRÜG. In (de vergadering van het departement van het Nut alhier op Vrijdag 1.1. bleek uit liet verslag ,vau den penningmeester, dat dc ontvangsten der verecniging over 1912 bedroegen f 54.62, jl'e uitgaven f 48.7-1. zoo dat het balig saldo f 5.88 was. Door den afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering werd "oen zakelijk ver slag uitgebracht. Besloten werd aan het hoofdbestuur te verzoeken, voor een der vergaderingen in den a.s. winter een spreker te k,rijgsn. De keus vlei op den heer A. 'A. Beekman te 's-Gravenhage, inef het onder werp De droogmaking der Zuiderzee. Om een z.g. Êropaganda-vergadering te houden, zal aan liet hoofd- estuur eene subsidie worden gevraagd. Pogingen om 1 een geschikt lokaal te vindien om er een kookcursus te houden door bemiddeling „van het hoofdbestuur te ge ven ,v zullen worden aangewend; de aandacht werd gevestigd op de keuken van het Gcmeenelandshuis. terwijl, zoo mogelijk in vereenigirig met andere corpo- ratiën in den omtrek aan het Polderbestuur verzocht zal Worden, de toegangswegen .van de dorpen naar de tramstations aan een zijde met boom.cn te beplanten. ZAANDAMSCIIE GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Zaandam vergaderde gister avond. Aangezion het werklieden reglement behandeld zou worden, was de tribune gevuld met gemeentewerk lieden. Het werkliedenreglement werd echter niet behandeld. Vastgesteld werden de verordeningen op het arm wezen. Besloten werd het burgerlijk wees- en armhuis t.e stellen onder leiding van een directrice, bijgestaan door een assistent-hu öhoudster. Het salaris van de eerste wordt van f 400 tot f 600, dat van de tweede van f 150 tot f 250. Voorts werd de eed van den secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur afgeschaft de heer Duys noemde het afleggen van een eed apenkooi en vervangen door een verklaring, en eindelijk werd be paald, dat de aanvulling van het burgerlijk armbestuur zal geschieden op voordracht van B. en W. en niet meer op die van de commissie zelve. Alkm. Ct. SNELHEID VAN TREINEN. Naar verluidt, zijn in het nieuwe reglement op den dienst der spoorwegen, dat in 1914 zal van kracht worden, ook nadere bepalingen opgenomen omtrent de snelheid waarmede de treinen mogen worden vervoerd, en zal de snelheid voor treinen, waarvoor het maximum vroeger 60 K.M. per uur bedroeg, 75 K.M. bedragen terwijl voor sneltreinen 90 K.M. per uur als maximum zal gelden, waardoor meer overeenkomst met de in het buitenland toeeeiaten Rnelheid wordt verkregen. UNIE-LIBERALE KAMERCLUB. De Nieuwe Ct. verneemt, dat mr. Th. H. de Meester den heer H. Goeman Borgesius zal opvolgen als leider van de Liberale Unie-club. DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. Naar aanleiding van het uit De Tyd overgenomen bericht aangaande de drooglegging van het "Wieringer- meer, deelt men aan het Vad. mede, dat dit in zooverre onjuist is, dat het bureau niet gevestigd was te Alkmaar doch te Hoorn, en dat do kosten van voorbereiding niet f 34000 a f 40 000. doch slechts f 12 000 hebben bedragen. EEN OPLICHTER. Door de politie te 's Gravenhage is gisteren op den Strandboujevard een in de uniform van 2e luitenant van het 4e rog. inf. gekleede man, de 19-jarige bouw kundige L. W. Hekman uit Zutphen, gearresteerd, die verschillende leveranciers van wapenen en militaire uitrustingen en hotelhouders had opgelicht door hun wys te maken dat hy" luitenant Rambonnet was, zoon van den ritmeester Rambonnet uit Arnhem. Ook andere namen van officieren waren door hem aangenomen. Zfjn ouders had by gezegd dat by aangts eld was als teeke naar aan het departement van oorlog en dat hy' een voor het leger zeer belangrijke uitvinding gedaan had, waarom hem de 2<* luitenantsrang was toegekend. By zy'ne arrestatie gaf hy op te zyn luitenant Nier- strasz, onder welken naam hy kamers had besproken in het Victoriabotel aan de Spuistraat. In het begin dezer maand had'by gelogeerd in het hotel De Herten kamp aan het Bozuidonhout. Zy'n eerste uniform oud model had hy in Amsterdam besteld, een tweede uniform nieuw-model is in beslag eenomen te Zutfen. VLUGGE UIWOERING VAN EEN ORDER. Het vuurwerk, dat 3 September ter gelegenheid van de Onafhankelijkheidsfeesten te Beverwijk zou worden afgestoken, is eergisteren aangekomen. Beter laat dan nooit, schijnt de betrokken firma gedacht te hebben. SOHAGERBRUG. De heer D. Jimmink, brievengaarder te 't Zand, is in geliike betrekkin? benoemd te Scbagerbrug. NIEUWE INBRAAK TE AMSTERDAM. Een hoogst brutale inbraak heeft gisteravond weder plaats gehad meldt het Handelsblad. Toen de waker van den Gjecontroleerden Particulieren Nachtveiligbeids dienst in óe Paulus Potterstraat om 10 uur zyn werk zaamheden aanving en achtereenvolgens de huizen con troleerde, bemerkte hij al spoedig 't was tien minuten over tien dat in perceel no. 24 bewoond door onzon wethouder Delprat een brutale iobraak moest hebben plaats gehad. Het in lood gevatte ruit van de deur was aan de rechterzijde geheel ingedrukt en daardoor was 855 165 883 451 660 437 15130 291 942 91 5021 485 676 652 134 351 983 403 57 190 682 808 217 132 1033 501 69 579 942 903 298 558 56 652 127 590 10033 959 351 762 117 687 272 923 213 997 353 19093 197 723 704 8000 410 13087 369 495 207 775 6141 22 510 281 491 807 586 785 322 33 539 388 558 201)66 635 818 378 50 557 577 717 135 610 899 380 87 644 825 836 349 698 901 475 132 647 14092 906 519 704 966 198 257 761 355 975 779 729 4034 563 313 872 369 16062 778 103 590 885 11033 596 541 831 147 814 895 59 627 752 Plaatselijk Nieuws. BOUWKUNST. Donderdagavond vergaderde de vereeniging tot be vordering der bouwkunst voor Schagen en Omstreken. De vergadering aie door zegge vier personen was be zocht werd geopend door den heer W. Roggeveen Cz., waai na de heer Jb. Koster de notulen las, die onver anderd werden goedgekeurd. De heer C. Visser Az. legde daarna de rekening over. die een batig saldo aanwees van f 105.54&, tegen f77 67 vorig jaar. De vereeniging telt 28 leden. De rekening werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. Roggeveen Cz. en Jb. Koster. De gezamenlijke teekonschool met den* smeaenbond Hollands Noorderkwartier loopt uitstekend en alleen vanwege Bouwkunst, hadden zich dit jaar weor 24 nieuwe leerlingen aangemeld. Een eigenaardig ver schijnsel mag het worden genoemd dat hieronder maar 3 leerl. uit Schagen zelf zyn. Waar jongens van buiten soms uren loopen moeten en by goed of slecht weer steeds present tyn, is de animo voor goed teekenonder- wys onder de Schager jongelingschap blijkbaar niet groot. Jammer en beschamend. By de algemeene besprekingen, was naluurlyk de groote en dringende woningnood in onze gemeente het onderwerp van gesprek. Voorziening werd dringend noodig geacht en gehoopt dat de Winkeliersvereeniging die nu de zaak ter hand had genomen in haar pogen zou slagen. Een der aanwezigen (de heer Trapman) er op wijzend hoe de geschikte bouwgrond in onze gemeente byna geheel in eigendom behoort aan dezelfde eige naars, bepleitte hier onteigening van dien grond door de gemeente. Waar wy van de zyde dier eigenaars niet de minste medewerking ondervinden en de uitbreiding onzer gemeente gewoonweg wordt stop gezet, was spr.'s oordeel, dat alleen hef dwingend optreden van ons ge meentebestuur bier eenig goed resultaat kon opleveren. Waarde nood zóó dringend was achtte spr. een onver wijld optreden van de gemeente plicht, van weinig zorg voor den bloei der gemeente als het getuigt, als men m deze kwestie maar Gods water over Gods akker laat loopen en alles maar overlaat aan het parti culier initiatief, dat hier inderdaad met lamheid ge slagen is. Op voorstel van den heer W. Roggeveen Cz. werd besloten om een prijsvraag uit te schrijven voor het maken van een goed blok arbeiderswoningen. Hierna sluiting. BOUWEN. De-„ bouw van twee villa s te Hilversum, voor re keningvan den lieer II. Wi. van Assendelft te Hilver sum!, is opgedragen aan den heer J. R. Vlaming^ archi tect en aannemer alhier, volgens door hem gemaakte ontwerpen. ZIJPER VERLOTING. De. 2e prijs in de Zijper verloting viel in de collectie van den heer A. .Jongejan alhier. De geluk kige winnaar was de heer C. Butler te Bai'singerhorn. KORFBAL. Onze plaatselijke Korfbalclub S.K.C. zat morgen te Helder een wedstrijd spelen legen H.B.S. aldaar. Zondag 28 September is het leen groote korfbaldag op het Wilhielmana-Sportterrein alhier. Serie-wedstrijden zul len gehouden worden, waartoe 8 clubs zijn uitgenoodigd. Reeds zijn enkele medailles als prijzen beschikbaar gesteld. H N DELS A YO N DSGHOOL Voor don nieuwen cursus onzer Handelsavondschool hcbblxwi zich de volgende leerlingen aangemeld Voor de le klasse; verplichte vakkcai: 14 leerlingen; Dui'sch9 leerlingenEïigelsch10 leerlingen. Totaal 18 aangiften. Schoonschrijven, dit jaar aan den rooster van les uren toegevoegd', behoort ook tot de verplichte vak1 ken, is tevens voor oud-Ieerlingan der Handelsschool opengesteld, om enkel daaraan te kunnen deelnemen. Tot Maandag 22 September blijft de gelegenheid tot aangifte geopend en worden belanghebbenden uitgenoo digd alsnog aangifte te doen,- Een vijftiental leerlingen worden voor de 2o klasse verwacht. Gemengd Nieuws. EEN NOODLOTTIGE BIOSCOOP-OPNAME. Te Klausenjburg, in Hongarije, .liet Woensdag oen Fransche filmfabriek een opname van het Hongaarsche v_- volksstuk ,.'t Gele paardje' maken. In dit stuk komt een opening gemaakt groot genoeg voor een volwassen j een tooneei voor, waarin een aan'al cafébezoekers niet mensch om zich er door te kunnen wringen. De man van den nachtveiligbeidsdienst waarschuwde onmiddellijk de politie en den vriend van den heer Delprat, die de sleutel van het huis in zyn bezit had. L'e familie Delprat vertoeft n.1 tydelyk in Hilversum en van die afwezigheid hebben de inbrekers gebruik gemaakt om hun slag te slaan. Van onder tot boven hebben zy het huis doorzocht en, niet alleen medege nomen alles wat waarde heeft, maar bovendien ver schillende kostbare meubelstukken vernield. Kasten, laden, bureaux, alles word opengebroken. Van een antiek kastje hakten zy eerst het pilaartje dat de geheime sluiting bedekt weg en staken daarna bet geheele kastje open. Prachtige schilderij -n zyn eenvoudig uit de lijsten ontvangen tot 1 Oct. a.s. dit blad 403de Staatsloterij. 5e KLASSE. 4e TREKKING. HOGE PRIJZEN, f 1000; 13052. 20199. f 400: 7562, 20078. f 200: 4873, 12111. 12963. 19026. f 100 4232. 4470. 7019. 1?598 13277. 15884, 17085. 19947. Prijzen van 70. 54 2018 4199 6832 8950 11101 14683 16784 144 522 230 866 9015 133 691 853 188 678 384 7009 58 573 721 17063 416 089 404 33 274 586 766 198 519 966 458 96 416 903 770 229 527 3011 530 295 456 12028 800 555 649 15 630 331 458 206 961 673 693 47 GG1 414 477 378 995 18014 bootjes over den Theisz varen. Een dier bootjes moet daarbij omslaan. Dit tooneei word, zooals voorgeschreven was, op do Szamos-iivier. in de buurt van Boedapest, opgcv nomen, maar op een zeer gevaarlijke plek. in de nabij heid van een watermolen, waar 'de oever me! hooge-, tot vlak vaan 't water staande huizen en fabrieksge bouwen is bezet. Duizenden nieuwsgierigen waren komen toeloopcn. om van de opname getuige te zijn. Nauwelijks wa ren dc booten van den wal geduwd en ia 't bereik van de lens gekomen, of een der booten werd volgens voorschrift omgekanteld. De tien acteurs en actrices echter, die zich tot het spel hadden geleend, in. (liet volle vertrouwen, dat het water niet diep was. werden door dcsi sterken stroom onder de molenraderen ge zogen. Een groot aantal toeschouwers sprong hen da delijk na en bracht hen met groote moeite aan. den oever. Verscheidene arlistcn werden zwaar gewond, terwijl dc actrice Elisabeth ïnire van den doorgas tanen angst en opwinding stierf, nadat zij op het droge was gebracht. HET TERUGGEVONDEN PARELSNOER. EngeJsche bladen geven min of meer spannende ver halen over het terugvinden van 't parelsnoer door den arbeider Horne. Hij is pianobouwer en leeft in be hoeftige omstandigheden. Op weg naar zijn werk, Dins dagochtend, zou hij. in St.-Paai's road.. Highbury. een pakje hebben zien liggen, dat hij «ast voor een prop weggeworpen papier lticld. Hij porde erin met zijn slok en zag bij nader beschouwen dat het ju woelen be vatte. Volgens ón lezing zou hij heelemaal niet geweten hebben wat (hij vond, volgens oen andere hield bij de parelen voor glazen kralen, volgens weer een andere voor luiikkers, die hij daarop ia een tapperij trachtte 'te vorkooipen. Hiérbij raakte een dér parelen weg. Geen kooper vindende, bracht de man het pakje naar de po litic en daar zou een brigadier hem ook eerst gezegd hebben, dat het knikkers waren en dat hij ze maar naar buts moest meenemen; Maar hij liet ze op het bureau cn ontving een rccu. De inspecteurs zonden terstond een poliliesergeant met vijf der parels naar een juwelier ter onderzoek. Het bericht kwam terug, dat het parels waren van de hoogste waarde, waarop het snoer naar Scotland Yard werd overgebiariit. Het werd'daar opnieuw onderzocht, o.a. door deu Lec-r Prdce, don bekenden agent va,n Lloyd cn ten slotte getuigde de heer Max Mayar, die op Scotland Yard ontboden was, dat mei: hier waarlijk te do?n had met het verloren collier. Het op de post verloren pakje bevatte behalve den, halsband aan 61 nog drie losse panelen.. Van, de

Schager Courant | 1913 | | pagina 2