iiiii Rletvs Mürisilin- Lntluillii Landbouwtentoonstelling. 1 Zaterdag 8 November 1913. 57ste Jaargang No. 5273 II RA NT. Dit Nummer beslaat uit drie bladen. "EÉRSTE BLAD. ONZE AANSTAANDE De afdeeling Schagen der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw, heeft gemeend te handelen in den geest van de landbouwende bevolking in de omgeving van Scha gen, door in het volgend jaar ter gelegenheid van de Algemeene Vergadering der Maatschappij te Schagen, een landbouwtentoonstelling te organiseeren en dat zij daarin goed heeft gezien, meent zij te mo gen afleiden uit de sympathie, die haar plan bij de afdeelingen uit den omtreK heeft gevonden en de toe zegging van steun, die zij van al die afdeelingen. mocht ontvangen. De ondervinding van de laatste jaren heeft trouwens voldoende geleerd, dat een goed georganiseerde en smaak vol ingerichte landbouwtentoonstelling voor zeer vele plattelandsbewoners en zelfs voor de bewoners der sle den een groote aantrekkingskracht bezit en dat is niet te verwonderen. Een mensch moet zoo nu en dan eens in de gelegenheid zijn zich le ontspannen e(n zich op een gepaste wijze te vermaken. Onze landbouw tentoonstellingen voorzien in die behoefte, omdat ieder, die ze bezoekt, daar familie, vrienden en kennissen kan ontmoeten, zelfs nieuwe kennis kan aanknoopen en zich in aangenaam gezelschap kan verpoozen bij' ai het schoone, dat zulk een tentoonstelling voor een lief hebber van vee en van mooi ontwikkelde land- ein tuinbouwproducten aanbiedt, terwijl ook de gelegen heden om eens gezellig bij' elkander te zitten en le bab belen over hetgene op "de tentoonstelling alzoo te zien is, niet ontbreken. Toch zijn er tegenwoordig velen, die het geld en de moeite, die het organiseeren een er landbouwtentoon- stelling kost. niet goed besteed achten, wanneer zoo'n tentoonstelling alleen maar het karakter draagt van een landbouwfeest. Daar is tegenwoordig onder de menschen een drang naar ontwikkeling; zij het al niet zoo sterk onder de groote massa, dan toch onder de leidende personen, Omdat zij; in die ontwikkeling een. middel zien 'tot meerder en tot verhevener genietingen. Men verlangt tegenwoordig van een landbouwtentoon stelling, dat daar iets te leeren zal zijn; dat 'daar de ontwikkeling zal woirden gediend. Voorheen kon men er zich op beroepen, dat een samenzijn van zooveel menschen als op een tentoonstelling bij elkander komen, alreeds een zeer werkzaam middel tot verbroedeiing en ontwikkeling was; want door het zien van andere menschen en het spreken met andere menschen, leer de men zich bewegen en werden de gedachten in andere banen geleid. Daarmede stelt men zich evenwel thans niet meer tevreden, want onze snelle en goedkoope verkeersmiddelen brengen de menschen tegenwoordig zooi vaak bij elkander, dat een tentoonstelling voor dat doel niet meer noodig is. Als men op onze tentoonstellingen de stroom van bezoekers ziet. moet men wel tot de erkenning komen, dat vele! menschen daarin een welkom© gelegenheid zien om uit te gaan en gezellig samen te zijn maar als men de bezoekers hoort spreken over hetgeen zij op dc tentoonstelling hebben gezien, dan zal men heel vaak een woord van waardeering hooren uiten over hetgeen op de tentoonstelling viel le leeren e'n eén woorcl van afkeuring over het kermisachtige, dat daar aan verbonden was. Niet hel uitgaan alleen lokt dus de menschen naar een tentoonstelling, maar ook de verwachting iets le kunnen loeren, dat aan de algemeene ontwikkeling en aan ©en doelmatige uitoefening van het bedrijf ten goede kan komen. Indien er dus naar gestreefd wordt, op de tentoon stelling aan het schoone en aantrekkelijke het leerzame 1e paren, zal hel zaad, dal daar wordt uitgestrooid, in hel puDllek een dankbaren bodem vinden om tot ont kieming en vrucht zetting te komen en zal het geld, dat aan deze tentoonstelling wordt- geofferd, zeker niet als weggeworpen beschouwd mogen. Ilel hoofd comité, dat op verzoek van het bestuur der afdeeling Schagen de hoofdleiding der tentoonstelling op zich heeft genomen, stelt zich met den meest moge- lijkeu ernst ten doel van deze gelegenheid om ont wikkeling aan te brengen, zoo veel mogelijk te profilee- ]©n. Wanneer hel om dit doel te kunnen bereiken met de lot nu toe bestaande traditie zal moeten breken, zal het niet aarzelen dit te doen, en het rekent daarbij op don steun der subcomité's. wier oordeel en hulp voor de organisatie van de verschillende afdeelingen der ten toonstelling zal worden ingeroepen. Zoodra het hoofdcomité de hoofdbeginselen heeft vastgesteld, die aan het oordeel en de goedkeuring der subcomité's zullen worden onderworpen, zullen'deze in dit blad ter algemeene kennis worden gebracht. Ieder, die zich geroepen gevoelt, wenken te geven én verbeteringen of aanvullingen voor te stellen, zal daartoe gaarne in de gelegenheid worden gesteld. De sub comité's zoowel als het hoofdcomité, zullen die wen ken zeker in dank aanvaarden en ernstig overwegen, want zij allen zullen er een eer in stellen, deze ten toonstelling te maken tot een zaak van algemeen be lang en van algemeene belangstelling. Op die wijze zal de geldelijke en moreele steun, dié het van de zijde van gemeente- en polderbesturen, van landbouw- en tumbouvv-vereenigingeix, zoowel als van particulieren hoopt te ontvangen, rijke vruchten kunnen aragen en zal niemand het behoeven te betreuren door een flinke bijdrage het welslagen dezer tentoonstelling te hebben bevorderd. Binnenlandscb Nieuws. DB SOCIAAL-DEMOCRATEN EN DE INDISCHE PARTIJ. Wij ztjn de laatste da.yen nog al eens in de ge legenheid om een verschil van meeplng te zien bij de Soc.-Dem. kopstukken. Eerst 't congres te Zwolle met de ministerportefeuille-weigering en nu zien wij weer het S.-D. A.-P.sche le Kamerlid Van, Kol in lijnrechte opvatting tggenover de S.-D. A.-P.sche Ka merfractie. De kwestie loopt hier over de Indische Partij. Zoo als onze lezers hekend kan zijn is Douw.es Dekker en een paar inlanders dr. Tjipto en Soewardi, uit; Indië verwezen, omdat zij als kopstukken der Indi sche Partij gevaarlijk werden geacht voor het Neder- landsch bewind. Dit besluit van den Gouverneur-Ge neraal wordt, nadat de Kamerfractie der S.-D. A.-P. daarover heeft vergaderd, scherp veroordeeld. Het resultaat der breedvoerige besprekingen is, dat de fractie heeft besloten met kracht op te ko men tegen het interneeringsbesluit van den Gouver neur-Generaal, terwijl verder bij de fractie de over tuiging is bevestigd, dat het streven der heeren Dou- wes Dekker, dr. Tjpito en Soewardi haar sympathie verdient als een ernstige uiting uit de Indische be volking, in den geest van, de koloniale politiek, zoo als die steeds door de soc.-dem. fractie is gevoerd. Het is onjuist in de Indische partij te zien een beweging tot opwekking van rassenin.stïnkten, speci aal ook tot eenzijdige behartiging van ide belangen der Indiërs. In den zeer korten tijd van, haar bestaan is het de I. P. gelukt onder dat de >1 der inlandsche intellectuëelen, dat niet in gouvernementsdienst staat, gTooten aanhang te verwerven, zoodat hij de ont- binding der partij ongeveer 25 pCt harer leden uit 1 inlanders bestond, nevens welke eéuige duizenden In do's, en een.ige honderden Chineezen tot haar behoo- ren. Dé propaganda van den lieer Dcuwee Dekker is juist erop gericht deze verschillende rassen in, een 1 organisatie samen te brengen. Het doel zijner bewe- ging is door unificatie van onderwijs de ïntellectuëele gelijkstelling der verschillende rassen, tej bevorderen j en politieke gelijkstelling der rassen, te verkrijgen, j Het einddoel, dat hem voor oogen, staat, is hetzelfde, j dat ook steeds door de soc.-dem. koloniale politiek 1 is vooropgesteld, nl. de politieke en economische vrij- making van Indië. Wat de wijze betreft, waarop hij dit doel, waarvan hij zelf meent, dat het eerst na j een tijdperk van verdere ontwikkeling en organisa- i tie der Indische bevolking voor verwezenlijking vat- j baar is, tracht te hereiken, zoo is het de fractie gebleken, dat de beschuldiging, alsof zij aanstuurt op gewelddadige middelen, volkomen ongegrond is. Enz. enz. Met deze uitspraak is de koloniale specialiteit der fractie, het le Kamerlid Van Kol, het niet eens. Deze toch heeft zich dezer dagen over deze uitwij zing der drie Indische heeren, laten interviewen en o.m. is daarover gepubliceerd: „De heer Van Kol keurde in zeer krasse bewoor dingen de actie, door den heer Douwes Dekker ge voerd, af. Onbekookt en onzinnig, zoo zeide hij, is het optreden van Douwes Dekker en zijn aanhangers. Zij weten zelf niet wat zij willen en geheel hun stre ven draagt hot teeken van verwarring en onzinnig heid. De inlanders voelen dat zeer goed. Zij vertrou wen zeer terecht de Indische Partij niet en, willen er dan ook niets van weten. Het geheele hoofd bestuur va.n de „S are kat Islam" staat er vijandig te genover en is afkeer,ig- van deze Indische Partij. „Het is," zoo vervolgde bij, „ook beel jammer, dat het Douwes Dekker gelukt is eenjgo .Javanen tot zich te trekken. Tjipto en Soewardi zijn dan ook de dupe geworden van het samengaan; met Douwes Dekker Ons dunkt geen klein meeningsverschil en wij zijn zeer nieuwsgierig hoe de roode broeders dezej zaak verder zullen afwikkelen. i Wij moeten n,og even meedeelen, dat de heer Van Kol op de bedoelde vergadering der Kamerfractie n.i,et S'jgenwoordig was. PER TELEGRAAF. BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. De Burgemeester van Zaandam Jihr. Elias heeft tégen 1 Januari a,.s. ontslag gevraagd. Aan een, ver tegenwoordiger van het Pers-bureau Vas Diias ver klaarde Jhr. Elias dat geen bijzondere; redenen hem thans npopten ontslag te vragen- Er hebben zich den i laatsten tijdj geen conflicten voorgedaan. Jhr. Elias zal zich uitsluitend aan de rechtskunde gaan wijden en blijft te Zaandam gevestigd. DAAD VAN OUDKARSPEL. Vergadering van den Raad op Vrijdag 7 Novem ber 1913, des avonds half zeven. Voorzitter de lieer A. C. Kfoon, burgemeester; secretaris de heer Van Duiu. Aanwezig allen. Na, opening worden de potuien gelezen en onver anderd goedgekeurd. Van het onderwijzerspersoneel, evenals van den heer A. Timmerman, gemeente-opzichter, is een dankbetuiging ingekomen voor de verhooging hunner jaarwedden. Voor de toegekende subsidie; voor een cursus voor de hoofdacte, welke te Alkmaar wordt gehouden, wordt dank betuigd. Door Ged. Staten is bericht, daf zij de verorde ning op den hoofdelijken omslag aanhouden, totdat de begrooting wordt behandeld. Goedgekeurd werden: le. de geldleening voor de kosten van het proces tegen den heer Rjjkes; 2e. het besluit tot het aangaan van een leening! voor kas geld; 3e. de 2de suppletoirs begrooting; 4e het be sluit t.ot wijziging van de geldleening voor 'tspoor- pian. Door Ged. Staten werd tevens aangehouden 't besluit betreffende de pensioenregeling en de grond slagen hiervoor. Ingekomen is een provinciaal blad, waarin wordt medegedeeld; dat de jaarwedde van den burgemeester, secretaris en gemeente-ontvanger zijn vastgesteld respectievelijk op f 900.f 625.en f 450.—. Een schrijven van den ALg. Politiebond betreffende do pensioenregeling wordt voor kennisgeving aange nomen. Evenzoo een schrijven van den Alg. Nederl. Wielrijdershond, waarin wordt verzocht het gebruik van kalkoenen voor het, beslaan van paarden zooveel mogelijk tegen te gaan. daar dit schadelijk wordt ge acht voor de wegen- Ingekomen is een verzoek om bijdrage in een waar borgfonds voor de te Schagen te houden landbouw tentoonstelling in 1914. B. en W. stellen voor hier op afwijzend te beschikken. De heer Bouwens meent dat men de uitgaven voor een tentoonstelling kan beperken, terwijl de heer Over dacht, dat men voordat men zoo'n tentoonstel ling aanvroeg, diende te weten hoeveel geld noodig was. Da heer Kajverdjjk zegt. dat de gemeente Schar gen ervan profiteert en wil daarom ook afwijzend he- sschikken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten- Door de af deeling Langedijk van de N.O.P.C. wordt önanciëele steun gevraagd voor een te houden al- ooholcursua B. en W. stellen ook hier voor afwij zend te beschikken, daar zij van meening zijn dat deze vereeniging heter subsidie kan vragen van de ontho u de rsvereenigijngen De heer Bouwens vindt diajt als men elke veree niging die als onthouders bond optreedt, zal subsidiëe- ren er dan geen eind komt. terwijl de heer Van Ex- ter gaarne zou zien dat die verschillende vereen.igin- gen tot éen vereeniging samensmolten- Er wordt af wijzend op het verzoek beschikt. De afd. Langedijk van den N. G. G. Bond vraagt ooi om subsidie en B. en W. stellen voor evenals de an dere vereeniging haar f 15 subsidie te geven voor het jaar 1914, en wanneer volgend maal aanvragenber a.s. te Schagen een vergadering zal worden ge komen dan een anderen maatregel te nemen, omdat er zooveel bonden en hondjes verrijzen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt dit voorstel aange nomen, de heeren Rootjes en Over stemden tegen. Op een verzoek van den heer C. Schrieken, manu- facturier, om bij voorkomende gelegenheden in aan merking te mogen komen voor leverantie aan de ge meente, wordt gunstig beschikt. De heer K. Schuit Jz. deelt den Raad mede, dat hij het huis van zijn moeder wil laten afbreken en weder opbouwen, en dat hij hierdoor volgens de bouwverordening grond moet afstaan aan de gemeen te. Adressant vraagt ter tegemoetkoming hiervoor f 200. Voorzitter deelt mede dat de heer Schuit vol gens de rooilijn het huis 1.25 meter van den wegcfa, het hek 1 meter moet, plaatsen en daarom vraagt hij deze vergoeding. Daar de verandering echter bepaald een verfraaiing zal worden, van de gemeente zijn B. en W. niet on- genegen een tegemoetkoming te geven en stellen, zij voor deze te bepalen op f 25. De heer Bouwens vraagt of Schuit, wanneer bij bouwt, verplicht is dezen afstand te houden, waarop voorzitter bevestigend antwoordt, maar er nog, eens op wijst, dat het bepaald een verbetering in de ge meente is. Den heer Rootjes komt het aanbod niet te hoog voor, terwijl de heer Bouwens afwijzend wil beschik ken. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met 6 tegen 1 stem, die van den heer Bou wens, aangenomen- Van de visscher ij vereeniging van de afcL Geestmer- ambacht der Ned. Heidemaatschappij is het verzoek ingekomen het visehwater weer te mogen pachten en wel voor minstens 10 jaar ad f 15. B. en W. stellen, voor het visehwater aan deze vereeniging te verpachten voor f 25, voor den tijd van 10 jaar, ingaande 1 Januari 1914, met de ver-l plichting dat bij eventuëelcj tusschenfijdsche eindi - ging van het contract 3 maanden, tevoren, de pacht wordt opgezegd. De heeren Over en Vafc Ester vinden f 25 te laag, de laatste noemt f 50, wat hij ook al niet hoog vindt. De heer Rootjes is van oordeel dat we de pacht niet te hoog moeten, stellen, het is toch voor de ge meenten aren. Do heer Kafverdijk zegt dat het niet alleen voor de burgers is, er komen ook veel vreemdelingen. De heer Bouwens stelt de vraag of de gemeente he- water niet heter voor zichzelf kan behorudeb- Voorzitter oordeelt het heter dat de Heide-Maa,t- schappij het in gebruik heeft, dan is het toezicht er over zeer goed. Het voorsteliOver om de pacht op f 50 te stel len, wordt nu aangenomen met 4 tegen, 3 stemmen; tegen stemden de heeren Kroon, Kansen en, Rootjes. Goedgekeurd wordt een 2de suppletoire begrooting 1913 ad f 225, poodig dioor de bijdragen der pen sioengelden en den zgn. kimlertoess'lag. Besloten wordt tot verkoop van een stukje grond aan Dr. Vogelenzang ad f 10 en, ruiling van grond met den heer Jb. Tromp. Door den, heer K. Kroon, Jbz. wordt eervol ont slag gevraagd tegen 1 Japuari a-s. als armvoogd. Voorzitter zegt: Ik geloof dat ik uit naam van u allen spreek, wanneer ik den heer Kroon hulde en dank breng voor hetgeen hij voor de gemeente en in het hijzonder voor de a,rmvoogdij beeft gedaan en hein toewenseh nog jaren van zijn rust te mogen ge nieten. De door B. en W. aangeboden aanbeveling! luidt: 1. Jb. Mosch, 2. G. Hart Hz. Bij eerste stemming verkrijgt de heer Mosch 3, G. Hart Hz. 1, C. Rempt 2 stemimen, 1 ongeldig. Bij tweede stemming Mosch 4, C. Hart Hz. 1 en C. Rempt 2 stemmen, zoodat de heer Mosch i3 be noemd. Komt aan de orde benoeming van, den sluis- en brugwachter, aangezien deze voor 1 jaar was be noemd. Voorzitter stelt eerst de vraag: moet de sluis wachter nu voor vast worden benoemd of weder voor 1 jaar. De heer Kroon geeft in overweging hem voor 5 jaar te benoemen, wat de heer Over ook beter ac!ht dan een vaste aanstelling. 5 Jaar zegt de heer Over is al lang genoeg, want we moeten later eens aan verpachting denken. Na eenig gedelibereer wordt be sloten den sluiswachter voor 5 jaar te benoemen, in gaande 1 Januari 1914. De heer P. Eiland wordt nu met algemeene stemmen herbenoemd. Voorzitter deelt mede. dat de sluisgeiden gedurende het jaar 1 Nov. 1912 tot 31 Oct. 1913 hebben bedra gen f 846.07V». Hiervan gaan af f 500 voor aflossing, f 250 voor tractement sluiswachter, zoodat voor onder houd brug, sluis en woning overblijft f 96.07V». B. en W. stellen voor het salaris van f 250 weer te hand haven. waartoe wordt besloten. De heer Erland had gevraagd Zondags de sluis gesloten te mogen honden, op dat hij dien fl'ag eens vrij is B. en W. achten dit echter te bezwaarlijk en stellen voor den heer Erland f 10 per jaar te geven, waarvan hij7 dan iemand kan aan stellen om zoo'n dag de sluis te bedienen, met goed keuring van B. en W. Goedgevonden. Voor grondslag der pens'oenregeling wordt de huis huur van den sluiswachter bepaald op f 150. Bij de rondvraag vraagt de heer Bootjes of het uur van openen van de sluis, dat op 3 uur des morgens is bepaald, niet op 4 uur kan worden gesteld. "Voor het doorhalen gedurende dat uur zou de sluiswachter dan 5 cent per vaartuig genieten, en wanneer de Broe- kermarkt om zevesi uur begint, waarom moet men er dan zoo vroeg door. De heer Kal verdijk wijst er op, dat de veiling straks wel weer vroeger kan beginnen, en dan zouden er tusschen 3 en 4 uur toch verscheidene vaartuigen kun nen komen en om dan ieder vaartuig 5 cent meer te laten betalen, acht spreker niet goed. Voorzitter wijst er op, dat de verordening dan weer zou moeten worden veranderd. Het voorstel-Rootjes wordt in stemming gebracht en verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden 'de heeren Bouwens en Rootjes. Hiema sluiting. OUDH NIEDORP. Vrijdagavond vergaderde de afdeel ing van den bond voor S taatspen sionn e er ing alhier. in bet lokaal van, den heer A. Mijts. 12 Leden waren; aanwezig. De voorzitter, de heer D. Kriller opende met een welkom de vergadering, waarna, de secretaris, de hr. A. Mijts de potuien voorlag, die onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde; mede dat Zondag 9 Novem- houden van de federatie Schagen. Na twee stemmin gen werd de heer J. Glas benoemd tot afgevaardig de en de heer A. Mijts tot plaatsvervanger. Besloten werd a.s. voorjaar weer een propagandavergaderiug te houden. De tusschenpersoon deelde mede. dat 20 personen hadden aangevraagd om rente bedoeld bij art 369 der Invaliditeitswet, waarvan er éen inmid dels was overleden. Twee nieuwe leden hadden zich als lid voor onze afdeellng opgegeven. Hierna slui ting. OUDE8LUI8. f Te Oudesluls hebben de bewoners in, den laatster* tijd veel last van nachtelijke stroopers, die het op tamme konijnen gemunt hebben. Reeds zijn bij 7 per sonen dezen gestolen. Het laatste bezoek, voor eer* paar dagen, ontving de heer J. Kreijger. Politie ia er niet, zoodat de bewoners zelf genoodzaakt zul len zijn een nachtdienst te organiseeren. VFRKOOPING. Uitslag der toeslag van de boerenplaats nabij Oude- sluis, groot 27.38.05 HA., eigendom van den heer W. Visser, ten overstaan! van de notarissen C. U. van den Bergh te Schagen en C. Stammes te Helder. Perceelen 1, 3 en 6. J. Slikker Pzn., Koegras voo* f 15887. Perceelen 2 en 8. P. Slijkerman Jzn. en F. Tuin, beide te 't Zand voor f 1930. Perceelen 4, 7 en 17. A. Peereboom, Wieringep voor f 10405. Perceelen 8, 9 en 13. K. Slot Kzn. c.s., St. MaajN ten voor f 7828..75. Perceel 10. J. N. Hoogebosch, Helder, f2143.75. Perceelen 11 en 16. S. Pluimgraaff c.s., Alkmaaï voor f 4136.25. Perceel 12. J. Stammes Jz., Anna Paulowna voor f 4410. Perceel 14. J. Wit, Nieuwe Niedorp en Th. Ursena» Heerhugowaard voor f 280. Perceel 15. W. Bos, Oudesluis voor f 3795. Samen f 50816.25. ZUPE. De heer K. Slot, alhier, is door Ged. Staten be noemd tot plaatsvervangend lid der Commissie vai* aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere in komsten. HOOGWOUD. Donderdag had ten overstaan van Notaris Bos tö Hoorn do openbare verkooping plaals van een huis met ©enige perceelen bouwland, samen groot 1.71.60 H.A., staande en liggende in dc Wee re en toebehoorenden aan de ei-ven van dc wed. P. Portegïes. 1. Een huis, erf, schuur, boomgaard, groot 25.30 Aren. gekocht door J. Feldt te Öbdam voor f 3000. 2. Bouwland, groot I.46.30 II.A., gekocht door J. de Bont te Abbekerk voor f 2405. KOLHORX. Dte scmengde zangvereeniging alhier, directeur da heer iv# Diksfaai, besloot op Zondag 23 November een openbare uitvoering le geven in het lokaal van den hoor Blom. Tor aanvulling van don avond, wordt ingestudeerd hol tooneelstuk „Baddoctoren". ST. PANCRAS. Op heden is 'l druk niet hel snijden van dorsch- kool. Wijd en zijd wordt ze vandaan gehaald, daar du bouwers alhier nooit genoeg op eigen akkers verbou wen. In tegenstelling met andere jaren is de bowaarkooJ zeer goedkoop, »i.J. van 5 lot 8 gulden per snees. VEEFONDS HARENKARSPEL. Verzekerd waren over het 3e kwartaal 1452 stuks*. Dc geheele uilkeering, wegens verlies van 10 stuks, be droeg f 943S0. De omslag per rund werd bepaald op f 0.65. Verder werd door het bestuur besloten, dat de veewagen in hel vervolg gestationneerd zal worden biji den heer G. Dockes aan den Oos'erdijk. TYPKUS AAN DEN LANGEDIJK. Gelukkig breidt de typhus zich «iet uit. Voor do Langedijker bewoners is dit een groote geruststelling, want velen waren ten hoogste bevreesd, dat de toestand van 4 jaar geleden zich zou herhalen. We veniemert tevens, dat de to-jsland van de lijd eis bevredigend is. SCHOOLARTSEN. Door de afd. Heerhugowaard en Omstr. van den Bond van Ned. Onderwijzers, is aan alle gemeentebesturen in haar ressort een adres verzonden met het verzoek over tu gaan tol de aanstelling van een schoolarts. GKHEEL-ONTHOUl >J_\G. Door de afd. Irangedijk der Ned. Ondcrw. Prop. Club voor drankbestrijding is deze week Ie Noordschar- woude een cursus geopend voor leerlingen van 1316 jaar. onder leiding van mej. Van der Burg en deri heer H. Plomp. Het aantal leerlingen bedraagt onge veer 30. BREEZAXD. Naar wij uit goede bron vernemen, is de boerenplaats van den heer P. List te Breezand. verkoeht aan do firma Lierop en Zonen te Bennebroek voor f 215 "(f, om voor bloembollencultuur gebezigd te worden. Ze is groot 8 ILA. Voor jaren geloden kocht de ve.kooper haar voor f 1000. EEN UITVINDING- TEGEN INBRAAK. Men schrijft aan de II. N. CrL De heer A. de Lange te Nijmegen heeft een (oesté3 uitgevonden, dat een heelen omkeer teweeg zal bren gen in hel inbrekerswerk. Dit toestel kan door tal var» onzichtbare electrische geleidingen verbonden 'worden met alle mogelijke binnen- en buitendeuren, ramen en vcnsteis. ja zelfs met dc zich in huis bevindende voor werpen. Wanneer nu Nde bewoner zijn huis verlaat, heeft hij slechts op zeer eenvoudige wijze dit toestel, hetwelk in een klein kastje boven het telefoontoestel is geplaatst, daarmede in verbinding te brengen. Verder woidt nog een klein apparaat aan het telefoontoestel gebracht waardoor het spreken met het telefoonkantoor word belet. Zoodra nu oen ongenoode gast zich door middo van een der deuren of vensters toeging verschaft, lo dit huis, wordt op een voor hem onhoorbare en on zichtbar© wijze, onmiddellijk het telefoonkantoor op gebeld, dat, in het onafgebroken contacthouden en hé riet beantwoorden van het hallogcroep, het bewijs zie dat in hel" aangesloten perceel is ingebroken en derhalvo oog^nblikkelijk de politie daarmede in kennis stett. Zoowel aan het politiebureau als aan het telefoonkan toor moet het bekend zijn in «rclke panden zich een dergelijk toestel bevindt. Tevens verdient het aanbeveling om bij langdurige afwezigheid van den bewoner dit eveneens ter kennis te brengen van de telefoondirectiéL LH) GEDEPUTEERDE STATEN. De Provinciale Staten in Zuid-Holland kozen giste ren. mr. M. J. M. Kolkman, r.-k., met 42 van de 75 stemmen tot lid van Gedeputeerde Staten. De heer mr, C. P. Zaayer (lib.) verkreeg 29 stemmen. VERKIEZING EERSTE KAMER. De Prov. Staten van Zuidholiand hebben gisteren gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal

Schager Courant | 1913 | | pagina 1