lllllltl Ritus- he Donderdag 13 November 1913. 57ste Jaargang No. 5276 COURANT. d( lai Arrondissement» Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag IX November 1913. NIEUWE NJEDORPER TWISTEN. De eerste zaak die heden werd voorgedragen, was niet zoo hee'. ver uit de buurt afkomstig. De gebeur tenis, die daarin werd berecht, vond plaats te Nieu we Niedorp op Maandag 29 September. Beklaagden waren de gebroeders Jaoob en Nicola,as Stammes e,n Cornelis Brouwer, allen var Nieuwe Niedorp. De getuige Dirk Smit, smid te Nieuwe Niedorp, werd liet eerst gehoord en vertelde, ee^ wiel te hebben verlegd voor den, beier C. Bruin en ging dar mee voorbij de woning van, beklaagden, Stammes op gemelden datum. Dei heer Brouwer was daar op het land en riep mij wat na, waar ik geen acht op sloeg en, ik liep door. Toen ik terugkwam, kwam Brouwer met twee palen op mij, en zei herhaaldelijk: „Sla me nu op mijn gezicht. Vervolgens kwamen, .de gebroeders Stammes er bij en namen „bet werk" over van Brouwer. De ©mdste der gebroeders, Nicolaas ,zei: „Sla me tegen m'n smoel." Ik zei: „Neen,» als je dan zoo graag vech ten wilt, begin jij' dèn <ma,ar." Toen, gaf hij mij twee stompen en een slag in, het gezicht. Daarna kwamen ook Jacob Stammes en Brouwer er bij en, hebben ze met hun drie mij a,ajjgeva,llen en op den grond ge worpen. De moeder van de beide eerste beklaagden, ging haar man ha,len. Die kwam, er hij, roepende: Sla hem dood, maak hem dood! Jacob Stammes heeft mij een paar stompen in den rug gegeven en me( in den schouder geknepen». De President vraagt naar die aanleiding. Smit zegt, noodt handtastelijkheden met beklaag den te hebben gebald. Maar de President, merkt ep dat er geschrijf is geweest in de courant. Smit vertelt nu, dat Jan Stammes tot hem heeft gezegd: „2 Jaar geleden heb( je me al voor de recht bank gesleept." Dat was omidiat mijn, vrouw, destijds dienstbode in het Armhuis toen op staanden voejt werd weggejaagd. Zij heeft toen met behulp van mij een aanklacht ingediend om 6 weken loon uitbetaald te krijgen. Waar toen niets van gekomen is." Jacob Sta,mmes erkent, er met zijn broer bij te zijn geweest, maar niet begonnen te zijn met slaan- 'Of Nïoolaas sloeg dat kon hij niet zien- De President zegt, dat getuige vroeger verklaard heeft, wel te hebben gezien dat Nicolaas getuige Smit een klap gaf. Jacob blijft er bij het niet zeker te kunnen, zeg gen.. De tweede beklaagde, Nicolaas Stammes zegt: we kwamen met de fiets achter ons huis vandaan en Smit zei tegen me: „Als ik je gisteravond eerder gezien had, was je er n,u niet meer geweest. Ilc heb hem toen weggeduwd. Of bij door ons aüen aan gegrepen kan ik niet zeker zeggen,-"' Beklaagde C. Brouwer verklaarde: „Alle drie heb ben we hem niet aangegrepen. Dat hebben alleen N. Stammes en ik gedaan,, Jacob n,iet. Ik heb Smit op zijn hoogst twee slagen, gegeven." De President vraagt of er een wrok bestaat en de met het oog op de kinderwetten aan den 17- jarigen Brouwer toegevoegde verdediger Mr. A. M. de Lange, merkt op, in de stukken te hebben gelezen dat C. Brouwer bet voor zijn broer Pieter Brouwer opnam. Op Pieter was den vorigen avond, Zondag 28 September namelijk geschoten, vermoedelijk doorD. Smit; vanuit zijn woning. De President vraagt aan D. Smit of diq heeft ge schoten. Smit antwioordt zelf niet te hebben geschoten. Een knecht heeft dat gedaan- De word, zegt Smit, na elke vergadering of uitvoering die ik heb bijgewoond al' Sinde 2 jaar nageloopen door N. Stammes en Brou wer. Brouwer doet dat nooit alleen, altijd met Stam mes. Al vaa,k is er met steenen gegooid, enz. en d i e n nacht was er, omstreeks kwart voor elf een ontzettend rumoer op straat- De geruchten waren al lang gegaarn dat alle ruiten in onze woning stuk moesten en ik en mijn'i vrouw ;sijn dien avond opge staan. Ook Hartog en zijn, vrouw, die in 'tzelfde ge bouw wonen, terwijl Echard en J- Vrolijk, die ook hij ons inwonen mede op de heen waren. Van buiiten af werd er hevig tegen de deur gebonsd. Drie van de grootsten,, vermoedelijk J. en N. Stammes en, S. van der Oord, liepen er langs, doch die deden het niet. Er waren twee kleinere personen bij de deur. De kleinste van hen, Hopman, van 't Verlaat, klop te aan en riep: „Dirk Smit, wil je mijn fiets ma ken?" Hij heeft met de hand een ruit in de voor deur vernield. Eckhard heeft toen uit het zijraam van, mijn werkplaats geschote|n,. En Vrolijk heeft ge schoten van uit de timmerwerkplaats van Hartog. Ik ben overtuigd dat de twee kleinere personen op ons zijn afgestuurd om een relletje te maken en ons zoo buiten te krijgen, om ons dan te mishandelen. Zij' waren wel met huil tienen op de been. De tweed© getuige, KI. v. d. Zei, vrouw van C. Meuleveld, buurvrouw van Stammes, verklaart dat alle drie beklaagden, ook Jacob Stammes, Smit heb ben geslagen. De derde en laatste getuige, de dienstbode! Grietje Tesselaar, thans te Alkmaar, vroeger te Nieuwe Nie dorp woonachtig, behoeft met te worden gehoord. Jacob Stammes blijft er bij beklaagde te hebben i aangegrepen, niet geslagen- Zijn, broer, de tweede be klaagde zegt, dat Smit hem zooveel heeft gezegd dat hij er wel toe genoodzaakt werd, om Smit te slaan. Ik heb hem éen klap gegeven, zei hekl. En Brouwer verklaart, dat Jacob Stammes beslist niet geslagen beeft. De O. v. J. eischte tegen, J- en N. Stammes ie.der f 25 boete of 10 dagen hechtenis en tegenBro,uwer f 1 boete of een maand tuchtschool. Mr. A. M. de Lange, pleiter, a<cht het feit her wezeu. Aanhankelijk dacht Z.Ed. dat het een gewoon geval was. Enj een Holland schei jonden mag wel eens yechten. Maar 't blijkt nu een, ernstige zaak te zijn- .Reeds den lOden October ben ik aan dezen! beklaag de toegevoegd. En sedert heb ik altijd tevergeefs ge wacht op zijn kornet ten mijnen kantore. Al heb iki geen zinnen op 't gebouw, dan toch wel een duide lijk bord, maar 't bleef: „Zuster Anna, ziet ge nog niets komen?" Noch de beklaagde, noch zijn ouders hebben eenige moeite gedaan, om met mij' over deze zaak te komen spreken. Weinig belangstelling al zoo van die zijde! Spreker verklaart zich aan het oordeel der rechtbank te refereeren- Brouwer zegt nog dat Smit 'sl Zaterdagsavonds te gen zijn broer Piet Brouwer zei: „Ken je de deur nog harder dichtgooien." Wat niet met opzet gebeurde. Maaj ik ben vroeger geheelonthouder geweest en toen ik dat niet meer was. sprak Smit niet meer tegen me. En al ben je geen geheelonthouder, dan ben je bet spreken toch nog wel waard! Getuige Smit wilde nog wat zeggen, maar de zaak was afgehandeld en kregen we den volgenden be klaagde. EEN BANKBILJET VAN f 10. Dat was H. I. W. Hassoldt, schilder en loodglie- tersknecht te Amsterdam, beschuldigd van in den avond van 13 September een bankbiljet van f 10 te hebben ontstolen aapj Antje Otto, gehuwd met zeke ren Meiebrink of zooiets te Schoorldam. Daar was de schilder toen in den kost' en hij zou dien avond zijn wekelijksche kostgeld van f 6 aan zijn hospita be talen. Hij gaf haar toen een bankbiljet van f 10 en, zij verwijderde zich uit de woonka,mer om uit een aangrenzend vertrek heit nood tg© wisselgeld) te ha len. Maar het bankbiljet liet zij) argeloos op de tafel liggen. Met, Hassoldt zaten aan die tafel nog een Schoorldammer schilder, zekere D. Luhrs en diens echtgenoote, die echter spoedig opstapte. Da twee heeren bleven alzoo met het bankbiljet voor zich zitten. Hassoldt pakte het van de tafel, en is van de kostjuffrouw f 1 te goed gebleven, daar zij hem slechts een rijksdaalder en twee kwartjes terug kon gaven. Maar dat Hassoldt het briefje van f 10 bad meegenomen, daar bad ze aanvankelijk geen erg in. Voor het verdere zijn er twee lezingen. Luhrs, die aanvankelijk preventief gezeten heeft onder verdenking van schuld, em wegens gebrek aan bewijs later uit zijn voorarrest ontslagen verklaart buiten het biljet van Hassoldt te hebben ontvangen, om het bij den barbier of in 't café te wisselen- Hij zag daarin niets vreemds oemdat hij zeer vertrouwe lijk met zijn goeden ken,nis Hassoldt was met wien hij weieens samen werkte en o.ar samen te Schagen „en pension" is geweest. Ook dat zijn kameraad het biljet van de tafel nam bij die Schoorldamsche kost- vrouw vond Luhrs volstrekt niet vreemd. Want ook daar ten huize was hij zeer vertrouwelijk en op vriendschappelijkeh voet met de huisgenooten, waar hij nogal eens kwam. Bij den barbier was 'f erg vol en het tweetal ging naar 't café de Roade Leeuw waar Luhrs bet biljet wisselde om 30 cent verte ring te betalen. Hij verklaarde de resteerende f 9.70 aan beklaagde te hebben terugbetaald. Bekl. zegt, dat Luhrs bij de tafel bij Antje Otto al bet biljet van hem overkreeg. Antje wa,s eerst het; wisselgeld de voorradige f 3 gaan halen ojn, "had toen nog. even brood gehaald. Luhrs is later tot de gedachte gekomen, dat bekl. hem het biljet heeft laten wisselen om de da,ad van zich af te schuiven. De O. v. J. eischte tegen Hassoldt een maand gevangenisstraf. Mr. D. Sluis, verdediger, vond dat het hier was als met sommige romans: men is nog onbevredigd daar er niet voldoende licht is gebracht over som mige punten. De verklaring van getuige Luhrs, die zelf preventief heeft gezeten, acht Z.Ed. twijfelach tig. Beiden waren zij dien avond begeerig naar de prooi. De een, bekl., wierp er zich op en de andere Lulirs greep hem het biljet uit de hand. Spreker meent dat de rechtbank bekl. niet alleen tegen de lamp moet laten loopen. Bij bezoek aan bekl. in de gevangenis/ maakte hij, op pleiter den I indruk van een groot kind te zijn, niet Iemand I met inisdadigen aanleg. Ook is bij de kostwinner van cljn moeder en zou die dus bij zijn gevangen,ïs- straf de dupe worden* Spreker hoopt, dat een straf met aftrek van preventief zaj worden opgelegd, zoo danig te regelen, dait, bekl. dan vrij uit kan gaan, die hieruit reeds genoeg leering zal hebiben getrokken. EEN LEELIJKE STREEK. De volgende beklaagde is J. P. Laan. een arbe/ir- der uit Heerhugowaard, die tusschen de stations Noordiscbarwoude en Heerhugowaard zich den 17en September aan den, berm. van den weg niet ver van de spoorlijn, bevond. Hij was in gezelschap van en kele anderen toen de trekt van Den Helder daar voorbij snorde. Laan was zoo brutaal om met sitee nen op dien trein te gooien. Een zijner projectielen trof een remkast, een ander verbrijzelde een ruit in een der wagons. Piet Oudeman, ook uit Heerhugowaard, die als getuige optrad, had er niet erg veel van onthouden en werd door den President op den eed geweien- Beklaagde kon geen bepaalde reden itot zijn daad opgeven. De remmer L. Wagenaar uit Den Helder, die den rit meemaakte, had de steenen bemerkt, die op den trein werden gegooid. De O. v. J. eischte tegen Laan f 25 boete sub sidiair 10 dagen hechtenis., EEN ONEERLIJKE DIENSTEDE. Johanna Catharina Snijders, vrouw van zekeren Oortgijzen. vroeger te Helder, thans te 's-Hage woon achtig, was absent en bad zich moeten verantwoor den wegens het zich wederrechtelijk toeëigenen) van eenig geld ten nadeele van mej. B. Keizer, weduwe van A. J. D. J. Jans, een 69-jariig| vrouwtje uit Den Helder. Reeds eerder was het vertrouwen van juffrouw Jans in haai* dienstbode J. C. Snijders ge schokt door dat er w.eli eens een bedragje van f 1 of f 2 werd vermist. Maar toen het den lOden Octo ber f 5 was wat er werd vermist, was bet toch te kras. En aangifte volgde. I)© O. v. J. eischte tegen juffrouw Snijders 14' dagen gevangenisstraf. MISHANDELING. Beklaagde Jan Ran van Texel was absent. Hij heeft met behulp van zijn vader, een handelsreiziger uit Wor- merveer P. Battum genaamd, mishandeld. De reiziger kwam daar den 26en September over zaken spreken. Kan was wél afnemer moet je weten maar géén betaler! En dat verveelt op den duur. Nu moge Battum, een omvangrijke verschijning, uiteraard kalm zijn, heel anders is t met onze Ran. Hij is een prikkelbaar ventje, dat, toen de bezoeker wat lang om geld zeurde, er pardoes opsloeg. Battum's mond bloedde en hij diende een aanklacht wegens mishandeling in. De O. v. J. vorderde tegen Ran f 25 of 10 dagen hechtenis. OM EEN PIETSLANTAARN. Gerrit Knol, een bakkersknecht uit Medemblik, had den 30 Augustus i.1. ter gelegenheid van de Lutjebroeker- kermis, den lantaarn van de fiets van Jan Bakker van Hoogkarspel gegapt Hij mocht die prachtige Lucas-lamp zich niet weder rechtelijk toeëigenen en tegen hem werd wegéns dén gepleegden diefstal 14 dagen gevangenisstraf geeischt BELEEDIGING. Jan Jes van Langedijk was als beklaagde absent. Hij was den 28 September te Dirkshom in een her berg, waar hij tegen meerdere cafébezoekers den rijks veldwachter j. J. v. d. Meijden beleedigde, wat hem een cisch tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis bezorgde. Volgen een paar Kinderweltenzaken met gesloten deuren. EEN LASTIGE KWESTIE. Dirk Ta mis, een omstreeks 30-jarig koopman, af komstig uit Schagen, thans resideerende op het eiland Wieringen, had aldaar den 24 September 1913 kwestie met Piet Laan, die door Tamis' echtgenoote meer be voorrecht was geworden naar 't scheen, dan Tamis goed kon vinden. Piet kreeg aardig op zijn baaitje en moest zelfs door een opperman, Glim genaamd, ontzet wor den. Maar Dirk liep heden een eisch lot 3 weken brom men op. i VERZET. Johannes Dekker van Bövenkarspel was absent. Hij was op 5 October j.I. dronken en de veldwachter v. d. Woning achtte het plicht den beschonkene van de straat te brengen. Daarbij spartelde Dekker echter zoo geweldig legen, dat hij thans éen eisch 'tot 1 week gevangenisstraf opliep wegens wederspannigheid. AL TE DRIFTIG. Jacob de Vries, loodgieter te Amsterdam, was den 5en October j.L met zijn meisje over in Enkhuizen. Zij is een zenuwpatiënte en werd door zekeren ,Va- lentijn, die op een bankje buiten zat, bespot Dat schoot De Vries in de verkeerde keel en hij vloog op Va- lenlijn aan, die hij zoodanig mishandelde, dat de O. v. J. thans f 10 boete of 5 dagen hechtenis vorderde. GEEN HONDENBELASTING. De dertiende en laatste zaak betrof een ingezetene uit Egmond aan Zee, Reindert Blok genaamd, die niet was verschenen. Hij had een verbaaltje opgeloopen we gens wanbetaling inzake de hondenbelasting. Een over treding. die de O. v. J. blijkens zijn requisitoir gaarne gestraft zag met f 5 boete of 2 dagen hechtenis. Fine. Uitspraken heden over 8 dagen. Binneulandsch Nieuws. RAAD VAN CALLANTSOOG. Vergadering van den Raad, op Woensdag 12 No vember, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Govers, loco-burgemeester. Afwe zig de heer Visser. Alvorens de vergadering te openen, zegt voorzitter het volgende: i Ik meen het tot mijn plicht te moeten rekenen, alvorens met de afdoening der zaken te beginnen, nog ccn kort woord te spreken, ter nagedachtenis van onzen geachten Burgemeester. Wij allen beseffen "het verlies, dal ons daardoor is overkomen, noch te meer, daar mijnheer Hulst, steeds voor ieder was de goede, har telijke, voorkomende Burgemeester. Ik vertrouw dan ook, dat zijne nagedachtenis steeds in eere zal blijven. Ik heb gezegd. Hierna worden de notulen gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. De heer Visser komt ter vergadering. Van Mevr. _Wed. G. C. Hulst is ingekomen een schrijven, waarin medegedeeld wordt, het overlijden van haar echtgenoot. Een schrijven van rouwbeklag zal worden ingezonden. In behandeling komt het verzoek van het hoofd- eomité van de Landbouwtentoonstelling in 1914 te Schagen, om bijdrage in het te vormen'waarborgfonds. De heer Hoogschagen verklaart, hier niet voor te wezen en de heer Den Das- zegt, dat Schagen er van profileert, en móeten wij daaraan helpen. De heer Kruisveld zou wel voor toekenning van een kleinigheid zijn. De heer Thomasz wijst op het nut "van een dergelijke tentoonstelling. De heer Hoogschagen zou niet tegen een bijdrage zijn, maar we hebben tegenwoordig wel andere zaken. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen afwijzend op het adres beschikt. Aan Ged. Staten moet worden meegedeeld of de ver ordeningen op de heffing van begrafenisrechten en school gelden onveranderd blijve of niet. De heer Thomasz vraagt, of er op een vorige ver gadering geen toezegging is gedaan dat de schoolgeld- heffing zou worden veranderd. Daar dit erkend wordt,wordt deze zaak aangehouden. Van Ged. Staten is bericht ingekomen van de op heffing der Schager kaasmarkt tegen 1 Mei 1914. Voor kennisgeving aangenomen. ingekomen is een schrijven om den handenarbeid op de school te willen bevorderen en voor .een acte hier voor bij de salarisregeling een vergoeding toe te ken nen. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den Ned. Politiebond en den Bond van Gemeenteambtenaren, betreffende de pensioenrégé- ling. wordt voor kennisgeving aangenomen, omdat deze pensioenregeling op de volgende vergadering ter sprake komt. Door Ged. Staten is goedgekeurd het besluit tot af gifte van grond in erfpacht en de suppletoire begroo ting voor de kosten van den weg. Prov. blad is ingekomen, waarin wordt gemeld, dat het salaris van den burgemeester, secretaris en gemeente ontvanger respectievelijk is vastgesteld op f 600. f 100 en f 200. Ged. Staten berichten niet accoord te kunnen gaan met de verordening op het heffen van schoolgeld voor het herhaalingsonderwijs. Hierin wordt niet geregeld het schoolgeld voor minvermogenden, er is alleen maar sprake van vrij voor onvermogenden, en f 1 per cursus voor de niet onvermogenden. Besloten wordt het schoolgeld voor min-vermogenden te bepalen op f 0.60. Ged. Staten hebben eveneens bedenking tegen aan neming van het reglement van den Burg. Stand, waarin o.a. niet wordt geregeld het toezicht op uitbestede per sonen. De reglementen worden overeenkomstig het verlan gen van Ged. Staten aangevuld of gewijzigd. Ingekomen is een adres van den neer M. de Rijke, met het verzoek, hem te willen benoemen als geraeenté- secretaris. en secretaris van het Burg. Armbestuur. De voordracht van B. en W. voor gemeente-secretaris luidt: 1. M. de Rijke alhier, 2. J. Elsinga te Zijpe, die voor den tei "benoemen ambtenaar van den Burg. Stand: 1. M. de Rijke, 2. A. Dekker. Wat de benoeming van den secretaris betreft, vraagt de heer Hoogschagen. of we daar niet wat gauw mee zijn. Het komt spreker beter voor een waarnemenden secretaris te benoemen met het oog op de benoeming van een burgemeester. De heer De Rijke licht toe, dat hij hier in betrekking is gekomen als secretaris, wordt hij nu niet als zoo danig benoemd, dan zal dit hem bij eventueele sol licitatie zeer veel schade berokkenen. Wanneer er eén burgemeester wordt benoemd, zal hij zeker wei sol- liciteeren naar de betrekking van secretaris, en spre ker geeft de verzekering dat hij (De Rijke) dan zal sollici- teeren naar wélke plaats ook. De heer Den Das zegt ook niet voor dc benoeming van jeen secretaris te zijn. maar wij brengen den heer De Rijke dan in ccn slechte positie en daarom zou Lk: wel een secretaris willen benoemen, de sollicitaties vaü burgemeesters zullen door de toezegging van den heer De Rijke, niet minder zijn. Algemeen zijn de heeren liet eens, dat men in dii geval den heer Dc Rijke ter wille moet zijn en hij wordl dan ook met 6 van de 7 stemmen benoemd. De heer De Rijke betuigt zijn dank en zegt door trouwe plichtsbetrachting de benoeming waardig te zuf. len toonen. Beëediging volgt, waarna algemeene felicitatie. De heer De Rijke wordt nu achtereenvolgens bet noemd tot ambtenaar van den Burg. Stand, tot direéteuÉ Alg. Armbestuur, tot boekhouder Aig. Armbestuur. - Ingekomen is van den heer A. Dekker, veldwachter; een verzoek, om zijn salaris dat thans f 300 bedraagt; te willen verhoogen met 100 gulden. Hij is nu 8 maanden in dienst, en krijgt voor het gebruik var» zijn rijwiel geen vergoeding. De heer Den Das zegt niet tegen een vergoeding van het rijwiel te zijn, maar wel tegen verhooging van salaris, omdat de financieele toestand niet rooskkm- rig is voor de gemeente. De heer Thomasz oordeelt het salaris echter nief hoog. j De heer Den Das: hij is er toch op benoemd De heer Thomasz; Maar de tijd vordert steeds meerv De heer Dekker, de agent van politie, die ter verga-' dering is, zegt nu, dat hem bij de benoeming is ge^ zegd, dat hij kon rekenen op f 200 emolumenten, maag dat is nog geen f 100. Voorzitter: Dat kan nooit gezegd wezen, of het moest zoo hoog wezen wegens de strandvonderij. De heer Dekker zegt, dat het toch is gezegd De heer Hoogschagen en ook de heer Thomasz zijti voor f 50 verhooging, waarop de heer Den Das zegt? denk er om heeren, er is meer te wachten. De heer Rampen stelt voor f 25 verhooging, ook ui] omdat de gemeente niet meer kan missen. Het voorslel-Hoogschagen om f 50 verhooging te ge ven, komt in stemming en wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, vóór stemmen de heeren Hoogscha gen en Thomasz. Het voorstel-Rampen wordt met alge,-, meene stemmen aangenomen. Van mej. Leenheer, onderwijzeres alhier, is een ver zoek ingekomen, om "het aanvangssalaris van f 600 op f 700 te brengen en verder 6 twee-jaarlijksche verhoo-" gingen van f 75, zoodat het eindsalaris f 1150 bedraagt. De heer Hoogschagen vraagt naar dc werkzaamheden» van de onderwijzeres, hoe zij haar werk doet. De heer Visser: Nou, daar hoor je verschillend over spreken. Dc heer Rampen zegt, dat zij het druk heeft, zc moet met de kleintjes beginnen. De heer Hoogschagen wijst er op. dat de werkzaamhe den straks met een derde leerkracht minder worden. De heer Den Das zegt, dat er wel wat valt op te merken, en het is de vraag, is 't gewcnscht Jiaar hier te houden? en dat geloof ik 'niet, en' wanneer je het tractement gaat verhoogen, dan zal ze wel blijven. Wat het tractement als onderwijzeres betreft, de heer Den Das zou verhooging niet onbillijk achten, maar het is ai weer met het oog op de financiën, dat hij tegen zou- stemmen. Bij stemming blijken alle heeren tegen verhooging;: alleen dc heer Rampen stemt voor. Voor het plaatsen van een hekje wordt aan mej. G. Zeeman grond in erfpacht afgestaan. Een verzoek van J. Mooij Mz. e.a. om den dorps- straatweg door te trekken tot aan de woning van den-, heer J. Mooij, wordt tot volgend jaar aangehouden. De heer P. Vader /verzoekt het raadsbesluit in te trek ken waarbij hem is geweigerd een dam tc leggen, om van zijn land op den nieuwen weg te komen De heer Thomasz verklaart zich er wel voor, maar wil de bepaling maken, (dat er geen vee langs gedreven mag worden De heer Den Das kan niet begrijpen, dat er hier nu nog heeren zijn, die voor het verzoek zijn, als ze eens goed ingelicht waren, hoe Vader de gemeente» tegenwerkt, of dat nu 'dommigheid is of niet, dat weeft spreker niet. Dcheer Hoogschagen denkt van wel. De heer Rampen wijst er op, dat door den burge meester op dc vorige vergadering is gezegd, dat deze zaak bij B. en ,\V. thuisbehoort. De heer Kruisveld zegt, dat dan het besluit inzake den dam van Blom moet worden ingetrokken. De heer Den Das zegt, dat, wanneer dat besluit niet wordl ingetrokken, hij beslist niet voor hel toe staan van dit verzoek is. De heer Hoogschagen wijst er op, dat dc Raad een vooroordeel had tegen Blom. De heer Den Das zegt, dat Vader toch niet kon rekenen op den dam, toen hij de plaats huurde. De heer Visser meent, dat de -personen buiten de zaak moeten blijven. De heer Thomasz zegt nog eens, de bepaling te willen maken geen vee over den weg te mogen drijven. De heer Den Das: Dat kunnen we hem niet beletten, het is een publieke weg. De heer Thomasz: Maar dan kunnen we het verlof voor den dam intrekken. De heer Hoogschagen denkt, dat het zoover niet zal komen. De heer Den Das: Die man (de heer Vader) is mij verschrikkelijk tegengevallen dat hij de gemeente tegen werkt, in plaats van meewerkt, ik wil nem niet heele- maal tegenwerken, als Hoogschagen voorstelt dc ver gunning te geven, maar ik 'zie niet in waarvoor hij' dcq dam noodig heeft. Nadat is nagezien, hoe het besluit luidt, dat mej den heer Blom is gemaakt, doch dat op het oogenblik niet gevonden kan worden, wordt uitgemaakt, dat hef verzoek niet bij den Raad maar bij B. en W. thuis behoort. De heer Den Das zegt nu, dat de dam niet zoo kan blijven liggen, als op het oogenblik. Voorzitter veronderstelt clat hij wel door den porder zal worden opgeknapt. Een schrijven van den A.N.W.B. betreffende het ge bruik van kalkoenen bij hoefbeslag, wordt voor kennis geving aangenomen. In behandeling komt de gemeentebegrooling, dienst 1914, welke post voor post wordt behandeld en zoo noo dig door den secretaris toegelicht. Na een enkele ver andering van ondergeschikt belang, wordt ze goedge keurd in ontvang eri uitgaaf op f 9130.03V2. met een post van onvoorziene uitgaven groot f 387.86i, Goedgekeurd wordt een geldleening ad f 300Q aan te gaan tegen 4i/2 pet., voor den schoolbouw, af te lossen in 30 jaren. Voorzitter deelt mede, dat de aanbesteding

Schager Courant | 1913 | | pagina 1