ENTOS, EL- Voorstelling Trekt 11 December, te SCHAGERBRUG n een flinke Knecht, een kaasmakersknecht, wagens haversfroo, Huishoudster P. G. TIMMERZAtK, Dienstbode gevraagd, een DIENSTBODE, VAST WERKMAN P.G., een nette Di Wagenmakersknecht, Trapman Co., Schagen. een Knecht, Aambeien. „Qnschuidiq", Ch. H. Th. SCKMAL2 een Wagenmakersknecht, WARENDORF's Geïllustreerde Familiekalender v. 1914. Prijs 40 cents, franco per post f 0.50. Iedere kooper ontvangt gratis: een nette DIENSTBODE, een nette DIENSTBODE een flinke knecht, eindelijk: de premier? Men, daclit heden stellig, dat Z.Exc. reeds n,u zou spreken, aanloop, nemen,. Edoch En helaas.'... Mr. ANTONIO. Nagekomen berichten. ONTSLAGNAME VAN HET KAMERLID LASON-Ï DER. -Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van den heer J. H. Lasonder, Kamerlid voor Rotter dam III, waarin deze wegens gezondheidsredeuen ont slag neemt als zoodanig. ONBAATZUCHTIG. Naar de „Leeuw. CL" meldt, heeft een der 260 gerechtigden tot de ouderdomsrente te Hariingen giste ren afsland gedaan van zijn recht, daar hij voldoéh- öe in zijn onderhoud kan voorzien. EEN TRUC. Men schrijft aan de „Pr. Gr. Ct" Twee nog jonge mannen slenteiende langs de straat, trokken mijn aandacht, toen ik zag hoe zij een droge spons met geweld duwden door den nauwen hals eeniar kruik. Zij gingen een kroeg binnen. Ik volgde hen, 'zag en hoorde door de op een kier slaande deur dat ze een halven liter jenever wensclitön. De waard gaf het hun, maar toen het op betalen aankwam, gaven ze op het geld thuis te hebben ver geten. De kastelein ledigde, na woordenwisseling en onder profest der koopers, de inhoud dér kruik in een reservoir. Zij vertrokken en... sloegen den hals van de kruik. De sterk verzadigde spons bove nde gebroken kruik uitgeknepen en nu "zag ik dat ze beurtelings met smach tende lippen en draaiende oogen dronken van het koslelooze vocht. POKKEN. In Aalien heeft zich een geval van pokken voorgedaan, bij een fabrieksarbeider, die te Booholt werkt De lij der is geïsoleerd. VERZET TEGEN DE POLITIE. Omtrent deze zaak meldt men nader uit Culemborg aan het Ildbld. Dé mishandelde agent van politie is tijdelijk buiten Üienst gesteld. De aangehouden verdachten, die voor nader onder zoek nog aan het politiebureau vertoeven, zullen ter beschikking, der justitie worden gesteld Bij de aanhouding van den Duits eiber, die met de revolver had gedreigd, welke aanhouding nog Zondag avond door den chef-veldwachter op de Varkónsmarkt geschiedde, werd de revolver, die opnieuw door den Duits cher ter hand was genomen, door een burger uit diens handen geslagen,-wat gelukkig mag genoemd worden, aangezien deze revolver nog met drie scherpe patronen was geladen en de Duilscher, die onder drank invloed in opgewonden toestand verkeerde, daar wel licht nog groote ongelukken had kunnen veroorzaken, te meer, daar hij zich bij zijne arrestatie heftig verzette, zóó zelfs, dat de hulp van burgers moest worden in geroepen, welke hulp dadelijk met de grootste 'wel willendheid werd verleend. DE OUDERDOMSRENTE. De ongeveer 300 pensioengerechtigden in het Armen huis te Amsterdam, mochten gisteren hun f 2 niet zelf gaan halen. Door een postambtenaar werd het gezamen lijk bedrag naar het „huis" gebracht eu daar werd het in ontvangst genomen door den directeur. Wie in het huis wil blijven, krijgt een kwartje per week, de resteerende f 1.75 wordt, in de kas van het Armbestuur gestort Een en ander geschiedt op grond van art. 63 der Armenwet, dat verhaal van de Ver- pleegkosten toelaat. „Volk". DE MOL. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij1 van Landbouw heeft eenigem tijd geleden aan de afdeelrngeai der Maatschappij verzocht hun oordeel mede te dea len, omtrent het al of niet wensohelijke van wettelijke bescherming van den mol. In de thans daarop ingekomen antwoorden komt men vrij algemeen tot de slotsom, dat het nut dat de mol verricht, door het verslinden van insecten, bij lange na niet opweegt tegen de groole schade door hem aan bouw- en weiland teweeggebracht. Algemeen is men dan ook van oordeel, dat bescherming van den mol niet gewenscht is en niet in het belang van den landbouw zou zijn. TEGEN WIL EN DANK. Men schrijft uit Winschoten aan de Rott, dat de stadsuurwerkmaker zich gisteren in den toren had be geven om het uurwerk op te winden. Terwijl hij boven was veischeen de politie met een arreslant om dezen in een der oellen beneden in den toren in ferzekérdé bewaring te stellen. Daarna ging ze alle deuren sluiten, ook de trapdeur naar boven, waardoor de uurwerkmaker gevangene tegen wil en dank werd. De man wist ten slotte niet beter te doen dan aam de klok te trek ken en dat middel hielp. Het gebengcl op het ongewone uur deed de politie een onderzoek instellen en zoo kon de onschuldige arreslant bevrijd worden. ST. MAARTENSBRUG. De zungvereeniging „Harmonie" alhier zal, naar ons weid medegedeeld, medewerking verleenén bij hét té houden Kerstfeest in de Ned. Ilerv. Kerk te Burgerij rug. ST. MAARTENSBRUG. Inplaats van te Schagen, arriveerde thans een wagon met lijnkoeken aan het station Sl. Maartensbrug. Voor vele boeren zal dit een groot gemak zijn. LANGEREIS. Het was een prettige avond, die Dinsdag 9 December door Vriendenkring in het lokaal De Beurs was be legd. Na opening en lezing der notulen, volgde de lezing, die de heer Smit vau Veen huizen op zich had gesioanen. Tree ze (door Truida Kok) had de nog krasse hoogbe jaarde heer Smit voor dezen avond gekozen en dat hel cene goede keuze was, bewees hel groolé succés en de volle aandacht, waarmee zijne lezing werd aan gehoord. Na hem traden op J. Dekker„Van een schaap "of een varken"; mej. Benit-Houter„Kanarielied"K. Wit Cz.„Wee hem, die niet liegt"; D. Olie: „Het aanzoek"; A Appel: „Een lekker hapje voor Kees; mej. Wit-Hoogland„Als mijnheer zal wisselen"; C. Groot Az.„Zijn loon". Nog verschillende losse bijdragen met den gebruike- lijken zang tot afwisseling, verhoogden de gezelligheid van den avond. Ter bestemder tijd sluiting. Voor de volgende bijeenkomst, op Dinsdag 13 Jan., nam de heer D. Olie de lezing op zich. NIEUWE NIEDORP. Verhuring Kcrkeland, op 9 December, voor den tijd van '1 jaren, ten lokale van den heer C. Kooiman. Bij deze gelegenheid had eene verkiezing plaats, daar de heer N. J. C. Schermërhorn als kerkvoogd moest aftreden. Hij werd als zoodanig herkozen. 1. Halebosch, groot 1.68.90 H.A., laatst in huur bij Jb. Wit Cz. voor f 200. Thans dezelfde voor f140. 2. Okkeland, groot 1.49.10 H.A., laatst in huur bij K. Koomen Jr. voor f 115. Thans dezelfde voor f 120. 3. Riet van Halebosch, groot 0.58.50 H.A., laatst iu huur bij Jb. Wit Cz. voor f 62. Thans dez. voor f 40. 4. Zuideind v. h. Weslerstuk, groot f 2.01.20 H.A., laatst in huur bij J. Strijbis Az. voor f 140. Thanft dezelfde voor f 180. 5. De Voorweid, groot 0.85.63 H.A., laatst in huur bij C. Kooiman voor f 100. Thans dezelfde voor f80. 6. De weg m. overhoek en kade, gr. 0.90.60 H.A., laatst in 'buur bij1 Jn. Brouwer voor f 42. Thans 'C. Wit voor f 71. 7. De tuin, groot 0.24.00 H.A., laatst in huur bij F. Schenk voor f 43. Thans P. Watertor voor f 62. 8. De weid a. d. Langer cis, groot 2.53.10 H.A., laatst in huur bij Joh. Pronk voor f 265. Thans J. Bood voor f 371. 17 in Kostverlorenpolder, 8 in Oosterpolder. In totaal werd voor f 1064 verhuurd, tegen f 967 vorig jaar. INDEEL] NG. De indeeling der manschappen bij de Militie zal in 1914 in verschillende tijdvakken plaats hebben: 1620 Januari, 1—5 Maart, 1620 Maart 1620 Juni. 610 Augustus, 15 October, 1620 October, 15 December. HET EERSTE PENSIOENTJE. Dat het haleu van het eerste pensioen door dg oudjes in de verschillende plaatsen aanleiding zou ge ven tot allerlei tooneeltjes, spreekt vanzelf. Zoo vertelt de Tel., dat er te Amsterdam oudjes waren, die de met inktgevulde pen eerst aan de lippen brachten alvorens er toe te komen hun. hand- teekening op de kwitantie te zetten. Met inktzwarte tong nam de hik Hikkende oude dan de f 2 in ontvangst, lachend beloovende ,,'n volgende maal beter. Ook het "Hdhld vertelt er o.m. van: En hét publiek Dat kwam en ging, zooals het eiken lieven dag het Hoofdkantoor "binnenstroomt, zaken afdoet, heen gaat, oververschillig steeds voor wie daar aan de vele loketten staan te wachten op lang verbeide aangetee- kendc stukken, op uitbetaling van postwissels, op brie ven poste-restante.... Maar nu was er toch' een kleine afwijking. Even werd de haast onderbroken, even gingen de bezoekers kijken naar die groote groep van de aller-alleraimsten. Och, het zag er zoo hulpbehoevend, zqó echt droevig uit. daar in dat groote middenblok en geen was er die niet een woord van meewarigheid over had voor die stuntelige stakkers; die niet "even dacht aan het grauwen verleden van die mannen en vrouwen, aan het tikje vreugde, dat deze dag hen schonk... Een tikje vreugde.... Maar ook het tragische element heeft randaag niet ontbroken. Op de bij-postkantoren haddein 'de chefs ook veel voorzorgsmaatregelen genomen om het den ouden zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Tafels, stoelen, ban ken! De menschjes konden dan kalmpjes aan teekenen, want de stroom was hier niet zóó groot Toen kwam op het bijkantoor Prins Hendrikkade een stokoud mannetje z'n twee gulden tanen, z'n twee gul den. waar naar-ie toch zoo had gesnakt, zoo langm, Jangen tijd. En toen hij dien schat in de vingen hield, toen maakte hij zich van louter Vreugde zóó over stuur, dat hij ineenzakte. De arme ziel had den geest gegeven en werd evón later naar het Binnengasthuis overgebracht En arm, oud moedertje kon geen vreugde beleven van die eerste uitkeering. Tragiek van het leven..... En de N. R. Grt schrijft: Er waren er slechts enkelch, die beweerden, (dat twee gulden per weck veel te weinig was. Een oud moedertje had er, naar ze met tranen in de oogen beweerde, vannacht niet van kunnen slapen. Zou j het heusch waar zijn? Ze geloofde het niet, voordat ze dc twee blanke guldens jn de hand had En toen wilde ze den postbeambte uit dankbaarheid heusch om den hals vallen. EEN HUWELIJKSREIS PER DtïïCTJÖOT. De dwaze grillen der Amerikaansche militonnairs nemen soms al een zeer vreemden loop. Niet lang geleden is medegedeeld, dat kolonel Fle ming voornemens was, in den loop van de maand No vember zijn huwelijksreis in een du'kboot te maken en in. dit ongewone vaartuig ook zijn wittebroodswe ken door te brengen- Daar zijn 'wijfje zich moeilijk door de matrozen kan laten bedienen, aahkleeden enz., zoo i3 er natuurlijk ook gen kamenier noodig. De keuze van deze onmisbare, gedienstige schijnt, echter lang niet gemakkelijk te zijn, wat begrijpelijk ls, daar een jonge vrouw, ongetrouwd zijnde, bevreesd moet zijn om van verveling om te komen gedurende de drie vier weken der reis. Het vorstelijke loon van 100 dollar per maand lokte wel houderden ka^nerkapjes, maar deze verdwe nen allen spoorslags, zoodra, zij ver name b wat er van hen gevergd werd. Op dleja beganen grond ajl right, leid die; onder water no., bos». De wanhopige mil- lionjiair-bru ïgom heeft thans een advertentie in die twee grootste Amerikaansche bladen .geplaatste waar in bij onomwonden een kamenier voor een duikboot vraagt, tot begeleiding zijner jonge gade. Daarin schildert de kolonel de reds als een waar pretje totaal ontbloot van gevaar af. De duikboot, zoo lokt hij, ,.is voorzien van alle moderne reddingmiddelen", en in een duikboot, aldus stelt hij genist, „worden lang niet zooveel menschen gedood als in een aute", hetgeen minder verwonderlijk is als men nagaat, dat het aantal auto's tot dusverre ongeveer duizend maal groote r is dan dat der duikbooten. Maar dat zegt de kolonel er niet bij. Hij eindigt, met het loon van, 100 tot 150 dollar per maand op te slaan. Bn tenslotte mag de kamenier in spe, alvorens zich definitief te verbinden, een proeftochtje in dei duikboot maken ten einde zich te overtuigen, hoe veilig en aange naam het verblijf in een duikboot is. En nu wacht het bruidspaar in spanning op gega digden. Komen die niet opdagen,, dan zoudefn zej of de huwelijksreis per duikboot moeten opgeven, O f een mannelijke kamenier, een kajnerkatertje dus, in dienst niexaen. Beide eventualiteiten doen!' ieder rechV geaard Amerikaan ijzen. Tel. Plaatselijk Nieuws. KONINKLIJKE GOEDKEURING. Op de verloting der PaasohtentoonstelLing is weder om de Koninklijke goedkeuring verkregen. STAATSPENSIONNEERING. Het was een goede gedachte van het estuur van onze afdeeling van den Bond voor Staatspensionnee- fing om op y Dëcember 's avonds een bijeenkomst te organiseer en. De dag waarop het eerste stukje staats pensioen in ons land werd uitbetaald, leende zich bij uitstek tot een samenkomst. En het sprak vanzelf, dat de heer G. Metselaar in zijn openingsrede wees op dezen blijden dag en de oudjes die vandaag hun eerste 2 haddeD ontvangen en die in de versierde zaal voor een groot deel aanwezig waren, geluk - wenschte. Het is wel niet het idleaaj vapi onzen Bond, zotde spr., maar het is toch do eerste schrede, al 1b het, een wankelende, in de richting die het uit moet. Do Harmoniekapcl gaf daarna een paar opgewekte nummertjes, en toen nam do heer J. Koster 't woord,, om in een warm cn helder betoog zijn denkbeelden uiteen te zetten, Spr. wierp een terugblik op don strijd door den Boud voor Staatspensioen voor zijn denkbeelden gestreden. Klein was de Bond begonnen en in haar gelederen was de najeveteit der Jeugd maar er was ook het geloof aan het ideaal: geen meiisch meer oud en arm. Overal had de strijdkreet van, de bondsmannen, weerklonken en er was ge groeid een groote Bond. krachtig en vol energie over al propaganda, makend voor do Idee dat staatspen sioen is staatsbelang. Spr. stond uitvoerig stil bij de vele phasen dio de zaak van het staatspensioen had doorgemaakt, hoo de politieke partijen, die den Bond eerst niet hadden opgemerkt, zich met hem begonnen bozig to houden, hoe de rekenmeesters kwamen met hun be rekeningen, totdat men, eindelijk gekomen was tot het oogenblik van thau» dat oogenblik, dat er ook voor vele oudjes nog zonneschijn wan gekomen in hun leven. De onbillijkheden die het, tegenwoordige stelsel van rentebetaling aankleven, werden door spr. becritiseerd en hij wekte in een krachtig pleidooi op tot algemeene aansluiting bij den Bond met als doel: voorloopig pensioen voor alle ouden van dagen, die het noodig hebben. Na deze rede gaven 19 nieuwe leden zich voor de afdeeling op. Nadat de Harmonie nog een paar nummertjes had geblazen, gaven mejuffrouw Julia Roggeveen en do heer Jb. de Vries een paar bijdragen, ernst en luim, die zeer sympathiek als zij werden voorgedragen met een hartelijk applaus werden beloond. 't Was de heer Metselaar, die ia zijn sluiting»- woord allen hartelijk dank bracht voor het welsla- gen van dezen mooien avond en sloot met een opwek- kingom te blijven ijveren voor het ideaal van dea Bond. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar. waarnemingen verricht in den morgen van den 10 December 1913, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De BilL Hoogste barometerstand 773.7 te Coruna, laagste ba rometerstand 736.6 te Bodo. Verwachting tot den avond van 11 December. Malige tot krachtige W. tot Z. W. wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. .Wellicht regenbuien. Zelfde temperatuur., MARKTEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen brengen ter algemeene kennis, dat de weekmarkten in plaats van pp Donderdagen 25 December en 1 Januari a.s.. zullen worden gehouden respectievelijk op Woens dagen 24 en 31 December tevoren. Schagen. den 5 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd: J. P. W. VAN DOORN. Burgemeester. ROGGEVEEN, 8ecretarU. Marktberichten. BROEK OP LANGENDLJK, 9 December. Reuzenbloemkoo! f 4 a f 9.60, 2de soort f 0.80 a f 2, roode kool f 1.30 a f 4.30, gele kool f 1.10 a f 3.20, witte kool f 1.70 a f 8.10, zak roode kool f 0.23 a f 0.33, uien f 2.55 a f 0.55, bieten f 3.60 a, f 10.20. Reclame*! Aambeien, een veel voorkomende kwaal, worden ge woonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende le venswijze, zwangerschap, enz. Meestentijds worden zij verwaarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pijn een onuitstaanbare kwelling veroorzaken en een operatie noodig is om fistel, verzworen aambeien of verstop ping van het darmkanaal te voorkomen, of doordat de patiënt geheel verzwakt is door het bloedverlies. Fosler's Zalf geeft vanaf de eerste aanwending een opmerkelijk gevoel van verlichting en rust, en zij heeft in de jaren, dat wij u haar deden kennen, haar af doende werking in het genezen van zelfs ernstige ge- rallen voldoende bewezen. Fosler's Zalf (let op den juisten naam) is te Scha gen verkrijgbaar bij J. "Rotgans, Molenstr. C 14 Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 per doos. Advertentien. Heden overleed, na korte j ongesteldheid onze jongste lieveling j Petrus, in den asnvalligen leeftijd van slechts 11 weken Zijn diepbedroefde Ouders, P KUIT. J. KUIT— Middel plaats. Julianadorp 9 Dec. 1913. A. TWUIJVER. door de Rederijkerskamer van $1. MAARTENSBRUG, in het lokaal van Wed. C. Swarthol op ZONDAG 14 DECEMBER 1913. 3 SCHAGEN. Verkrijgbaar bg ZUIVER.WOLLEN HALFWOLLEN-: KATOENEN-TRICOT RAMEH-EN NET-i ONDERGOEDEREN De ondergeteekende wenseht aan te besteden, op Zaterdag 13 December 1913, het uitrooden van on- geveer 1201) M'2 bosch, het graven ean een nieuwe sloot, lang ongeveer 70 Meter, het dempen van een sloot, lang ongeveer 100 Meter. Inlichtingen worden iederen dag gegeven van S1,^ tot 4 !/2 uur Damiddags, in den Ruigeweg, Oudesluis. W. NIEMAN, Keinsmerbrug. Kr biedt zich aan, om dadelijk in dienst te treden zijn vak grondig verstaande. Ver dere inlichtiagen te bekomen bij den heer A. H. Wassen, p/a Q-. H. Geus, Wagenmakerij, "Waal op Texel. Gevraagd: Bevat 5 boeiende Novellen en groote portretten van bekende tijdgenoten. wegens benoeming van den tegen woordige, om met 2 Februari in dienst te treden, bij N. Koning, Kaasfabriek te Winkel. Een boek getiteld,De perfecte Kaartspeler" voor alle kaartspelen b. Een praotische Portefeuille Almanak voor 1914. Voorradig, zoolang de voorraad strekt, bij Handleiding Uit de Hand te Koop Een goed onderhouden Oorspronkelijk TooneelsiW in drie bedrijven door L J. PIKKER. Aanvang (I «I.F ACH'' precies. met flink Huis en Eif, flink gemaal -n eigen handel tevens GRUTTER8ZAAK, welke een goed burgerbestaan oplevert. Aanvaarding 1 Mei, das ver- kiezrad eerder. Te bevragen bij den eigenaar en bewoner M. van der Welle, Kolhorn. Gevraagd met 2 Febr. bij T. Jongejan, Kaasfabriek Klei ne 8 uÏ8, Anna-Paulowna. ENTREE 50 CENTS, gehet lö lokaliteit, spioken plaatsen 10 Cts. Na afloop BAL. Laagzgde 8 Gevraagdeen Te koop lij Jo. bruin Sz. te St. Maarten. om mat Kerstmis in dienst te treden, bij P, Borst, Heerhugo- waaru. gevraagd tegen Kersttijd, liefst tusscheu 40 a 50 jaar oud, in klein gezin (2 personen) adres J. DIJKMAN, Terdiek gem. N.- Niedorp. Te koop a «gebodeneen be klante in een welvarende en vooruit gaande streek in N. H. Br. fr bur. v.d. blad no 123. Gevraagd met Kerstmis, bij P. Duin, Winkelier te iuhoorl. Voor direct of met kerstmis tegen flink loon, wegens ziekte der te genwoordige, bij J. Vermeulen, 1 Laagzgde B. 58. 1 GEVRAAGD: een huishoudster, leeftijd 25 jaar of ouder, in een knap arbeidersgezin. Loon f3.50 per week. In dienst te tredeo liefst December of Ja nuari, bij J. Zeeman, Groetpolder, Winkel. Gevraagd met Kerstmis, bg V. Bakker, Keinsmerbrug dochter van Antje, 1 J. BAS Gevraagd om met 2 Febr. in dienst te tre den, bij J". Groen, Kaasmaker, Stolpervlotbrug, Zgpe. E. J. BASPaarlberg. Schoorl, 7 Dec. 1913. Tegen Kerstmis gevraagd, bij A. C. Kroon, Oud- Karspel. Gevraagd met 1 Mei a 8. een goed kunnende melken. Woning en Tuin beschikbaar. Br- fr. ond. lett. Z W. bur. v d. blad. bij G. de Boer te Barsingerhorn. Gevraagd voor terstond of met kersttijd Gevraagd met 2 Febr. op een kleine boerderij met de bouwerij bekend, tegen hoog loon, bij Jb. Boon, te Hoog woud a d. Gouw. bij J. Keuris, Café, Ewijckaluis- Jof vergevorderd LEERLIJNG, bij D. Broertjes, Schagen.

Schager Courant | 1913 | | pagina 3