Donderdag 11 December 1913. llSllttt Hllifï- 57ste Jaargang No. 5292 DURAIUT. Uittttilit- LuiMlil zeer den A. den de met stek en, 'gen de root loor PJE toe- 13, het ER- Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 9 December 1913. BEDELARIJ. Klaas de Vries, schilder to Hoorn, thans gedetineerd te Alkmaar, was de eerste beklaagde vandaag. Hij heeft in 't begin van November een loedeltour- beelje door een deel onzer provincie gehouden pn kwam daarbij o.a. ook te land te Avenhorn, waar hij den 4den van Slachtmaand werd geknipt. De O. v. J. eis elite 3 dagen hechtenis en 2 jaar op zending tegen sinjeur. GEMERKTE KOLEN. Jacobus Bos, 38-jarig landbouwer te Opperdoes, is tor ook niet erg op vooruitgegaan den Jaatsten tijd. Mager en vervallen, zou je in hem moeilijk ddrü jongs ten der beide kranige kerels herkennen, die eénigé jaren geleden zoo moedig de succesvolle en gevaar lijke jacht op den beruchten Frans Rosier ondeniamen, waarbij Frons door hen toen werd gepakt, zooals men zich zal herinneren. Was do naam Bos in die dagen met waardeering op veler lippen, werkelijk zakte Ja cobus' roem al, toen hij eemgen tijd later 8 maanden "de doos in raakte, wegens diefstal van vee uit de weide. En nu was het helaas weer voor diefstal dat de man zich te verantwoorden had. Krijn Schouten van Medemblik had kool, véél kool. Stapels van dat goedje, mot echte vaklieden-handigjheidJ torenhoog opgetast, lagen daar, aan de publieke eer lijkheid toevertrouwd. Jacobus was die verleiding te groot Hij nam er van. Eerst wat, later meer. .Maar men zette hem een val Boer Krijn en zijn volwassen zoons kregen in de gaten dat er van de kool werd weggeroofd. Waar afgaat en niet bijkomt, hé,.... daar mindert het. In ernstige beraadslaging, met gesloten deuren, besloten vader Krijn en zijn spruiten om spijkers in de ko len te steken. Een plan, dat nochtans in een vol gende even belangrijke geheime zitting zoodanig werd gewijzigd, dat ter herkenning stipjes blauwe verf zou den worden aangebracht itn plaats van spijkers, die eventueel bederf zouden bespoedigen. Een tuben mét je reinste Bcrlijnsche Blauw, (machinale bereiding en prima te verwerken) werd er op aangekocht. En iui een ommezientje hadden meer dan 100 kolen, „een blauwtje" gehaald. Maar Bos had daarin geen erg gehad en ging voort met zijn eenmaal begonnen diefstal. Toen er aan den waterkant al aardig wat kooitjes waren weggepikt, be gon hij aan het uiteinde van den stapel, ten einde do "evenredigheid niet ie zeer te verbreken. Hoé slim dit ook was" overlegd, toch liep vriend Bos er leelijk in. Want hij* verkocht al zijn kool, ook de gemerkte» exemplaren die hij bij Krijn had geknerpt. En briga dier Veldmeier, door Krijn van alles onderlicht, toog op onderzoek uit en wist de gemerkte blauwstippen wat netjes op te sporen in een partijtje dat Bos aan Arie Rustenburg had verkocht. Jacobus ontkende hardnekkig diefstal te hebben ge pleegd, maar hij kon niet voldoende verklaren de aan wezigheid der blauwe stippen op een deel der door hem van de hand gedane kolen. Zijn beweren dat zij tegen roode kool gelegen hadden wat de vlekken had veroorzaakt, vond geen geloof. De O. v. J. eisen te 6 maanden gevangenisstraf. OM EEN FLESCH MET PEPERMUNTJES. De 20-jarige Simon Weel, een Lutjebroeker hoe renjongen was met een paar kameraden Donderdagavond 16 Oclober op een manier bezig, die hem1 lang niet tot eer strekte en op zijn avondontspanningen, geen gunstig licht werpt Groote kerels als hij en zijn maa's Freek Blokker en Gerrit Tiet zijn, ontzagen zij zich niet een flesch met pepermunt tot hun vermaak te kiezen. Weel had den treurigen moed om de flesch met pepermuntjes te» stelen en liep toen weg en dé anderen volgden hem als zijne getrouwen in lief jen leed. De benadeelde, een bejaard broodbakker etn win kelier, J. Burisman geheeten, zag het drietal na öp straat en merkte dat Weel mildelijk het gestoiene met zijn kameraads deelde niet alleen, doch dat er ook rijkelijk van op straat werd rondgestrooid. De kin deren, die bij zoo'n gelegenheid nooif* schijnen te ont- breKcn, grabbelden natuurlijk vlijtig naar de „pepere- xnent" die werd uitgestrooid. De O. v. J. eischic tegen den beklaagde 3 dagen gevangenisstraf. WAT AL TE HARDHANDIG. Gesn mooi figuur sloeg Arie Lover, een forsch ge bouwde Alkmaarsche losse werkman, geboren te Oude Niedorp. Hij was op Zondagavond 2 November j.1. in het lokaal „Harmonie", waar ter eere van de veemarkt I zich lueu ook verschillende andere menschen bevonden. Onder hen was ook de Ilpendammer veehandelaar Kees Bakker, die in de gaten kreeg dat zijn metgezel en vakgenoot Booi uit Purmerend herrie zou krijgen. Bak ker ging er op af om zoo mogelijk erger te voorkomen, doch kreeg van Arie Lover een opstopper met een b'erfleschje of iets anders, die raak was. De getroffene bloedde terdege. Lover verklaarde min of meer onctür „den indruk" Ie zijn geweest en wist niet precies zich alles meer 1e herinneren. Alleen zei hij dat er met een stok gesla gen was en toen. had hij ook genomen wat hij krijgen kon. Beklaagde gaf voorts op, een beetje overspannen te zijn geweest De President vond dat bekl dankbaar mocht zijn dat zijn optreden geen ernstiger gevolgen heeft gehad. De O. v. J. eischte 3 maanden gevangenisstraf. DIEFSTAL MET INBRAAK. Johaniies Marinus ven Aai ten, een 21-jarige kap- persbetliende was den 19en October door zijn patroon Jacob Brouwer, kapper te Alkmaar, ontslagen en daar door woedend geworden, wetende dat zijn baas ge woonlijk des Zondagsmiddags een wandeling met vrouw en dochter maakt, wachtte hij het vertrek van het gezin af en klom toen over een schutting in de(n tuin, en Wist door het uitsnijden van een glasmij tl veider toegang tot het perceel te krijgen. Bekend als het interieur daarvan hom was, had hij1 spoedig eenig geld buit gemaald, totaal f 310. Maar' Brouwer ont dekte bij zijn thuiskomst het gebeurde en deed aangifte. De O. v. J. eischte 10 maanden gevangenifestfiaf! -tegen beklaagde. De verdediger van beklaagde, Mr. A. P. H. de Lange, deed in zijn pleidooi oetn beroep op het medielijdc{u der rechtbank. DEUREN DICHT. Cornelis Pluimgraaff, winkelier te Egmond aam Zee, geboren te Sint Pankras, moest terecht slaan wegens een delict dat met het oog op de goede zedien, met gesloten deuren werd .berecht.. Er werd 2 maanden gevangenisstraf geëïscht. Bij de uitspraak die direct na de pauze plaats vond. werd beklaagde 2 maanden gevangenisstraf opgelegd met aftrek van het voorarrest Als pleiter trad op Mr. Huizinga van Hoorn. Volgde tegen drie jeugdige Enkhuizers een zaakje, dat met het oog op de Kinderwetten, met gesloten deuren werd berecht HIJ WOU ER NIET UIT. Volgt Hendrik Godefrooi, sigarenmaker te Boven- karsjHil, die niet verschenen was. Hij is op Zaterdag 1 November in 't café van S. Vijzelaar, schilder en caféhouder te Enkhuizen verschenen en wilde op ver zoek des eigenaars niet vertrekken. Ook niet 1oen de agent van politie J. v. d. Berg er bij. gehaald wend. Wel pakte deze vol dienstijver don niet gewilden be zoeker beet en werkte hem de deur uit, maar daarna was Hendrik zoo ,vrij om er nogmaals in te komen. Daar hij zich bij het uitzetten al ernstig tegen dö politie had verzet en voorts wederrechtelijk binnen drong, was hij er wel dubbel en dwars bij. De (X v. J. eischte tegen hem 14 dagen gevangenisstraf» NOG ZOO EEN. Gerrit Karemaker, die dienzelfden avond ook bij Vijzelaar kwam en daar ook al evenmin gewild was als zijn metgezel Hein Godefrooij trad, na door dei politie onder verzet te zijn verwijderd, opnieuw het café binnen. Huisvredebreuk en wederspannigheid alzoo! Tegen Gerrit eischte de O. v. J. f 25 boete of 10 dagen hechtenis. RUZIE MET BUURVROUW. J. H. Hageman, een welbespraakte tuinmansknecht met 10 kinderen uit Limmen, was nu als beklaagde aan de beurt en present Hij wist zijn woordje uit stekend te doen. Toch k,on hij niet ongedaan maken dat hij Jaantje Hageman, echtgenoote van Kees Bakkuim had mishandeld, toen hij den eersten November bpos op haar was naai- aanleiding van een ruzietje tusschen hddr zoontje en een" stamhouder van beklaagde. Be klaagde erkende geslagen te hebben, doch gaf onder vrij wat omhaal verschillende toelichtingen De O. v. J. echter, zijn schuld bewezen achtende», eischte f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Beklaagde vond dit niet weinig. GESLAGEN MET EEN STOK. Christia,an Hoekmeier, sigarensorteerder te Alk maar, was als beklaagde absent. Hij was met een i halfdozijntje stadgenootenj den tweeden November t,e I Schagen present, waar hij met eenjgej jongelui ruzie kreeg. Een kleermakersknecht uit Sint Maarten, D. W. Slot genaamd, kreeg een paar .gevoelige takken met. een stok van: beklaagde. Daarover minder ge sticht, werd aangifte vajn het gebeurde gedaan. De O. v. J. eischte tegen, den beklaagde f 10. boete of 10 dagen hechtenis. WEER DEUREN DICHT. Kees Bakker, veehandelaar te Ilpenjdam, straks als getuige in een der strafzaakjes gehoord, mocht; nu als beklaagde optreden. Zijn delict, in strijd met de goede zeden, werd met gesloten deuren, berecht. A.s. Dinsdag; de uitspraken- Binnenlandse!) Nieuws. EEN BRABANTSCHE INBREKER. ICiavervTouwke is de bijnaam van een, dergenen, die voor enkele jaren het zoogenaamde Hedke zoo in opspraak hebben gebracht. Hij heet eigenlijk Geert Schrauwen en, is enkele jaren geleden, veroordeeld wegens diefstal van, boter uiit; een fabriek te Hïlvarejn- beek. In die dagen waren de inbraken in boterfabrie- ken aan de orde van den dag, en sinds de veroordiee- ling van eenige beruchte heerschappen is er niet meer van gehoord. Klavervrouwke heeft zijn tijd in de strafgevange nis te Arnhem nLtgezeten en is voor een week of vier te St. Willèbrord teruggekeerd, waar hij zich heeft neergezet in zijn woning aan den Rucphenschen hoek. Daar woont een oude kennis van hem, ook een man met een bijnaam. Hij heet De Rijk en wordt in de wandeling De Dekker geheeten. Toen Kla,vervrouwke zijn drie jaar en 4 maanden uitgezeten hafi en te St. Willèbrord terugkeerde, werd hij op de daar bij die gelegenheden gebruikelijke wijze welkom geheeten. Bij degenen, die dat deden, was ook De Dekker aanwezig. Klaverviouwke had geweldig 't land' aan, dein. Dekker, omdat hij er dezen, van verdacht hem bei hebben verladen in die boter- fabriek-zaak. Hij gaf daarover onmiddellijk aan zijn ontstemming lucht, zei, dat hij met geen verrader ta doen wilde hebben, on bovendien verweet bij hem, dat de Dekker zelf ook een dief was, want dat hij van de inbraak in de boterfabriek te West Wezel wel meer wist. Hoogt oopenjde ruzie wan hiervan 't gevolg. Da. Disk- ker, die jaren lang de raadsman van zijn kornuiten schijnt te zijn geweest, gevoelde zich zeer, beleedigd, over het verwijt en loofde f 500 uit voor dengene, die 't bewijs leveren kon, dat hij mede aan den dief stal te West Wezel schuldig was. Maar hij deed meer. Den dag daarna begaf hij zich naar den brigadier der Kon. Marechaussee te Sprun- del en deed daar aangifte van de ondervonden be leed iging. Naar wij vernemen, moet hij daar hebben gezegd: Klavervrouwke heeft me een verrader genoemd, ik zal hem nu laten blijken, dat ik veel weet en hem verraden kan. Daarop kwam. de beschuldiging los: In den nacht van 14 op 15 April 1908 is er on,der Kuiveand ten huize van C. Aarts een poging tot in braak gepleegd. Door het geraas, dat bij den inbraak werd gemaakt, werd Aarts wakker en stond op. Voor het raam gekomen, bevond hij zich op zeer korten afstand van dep inbreker. Deze liep niet weg, doch schoot en trof Aarts in een been. Die inbreker is Klavervrouwke geweest. Hij had van mij een revolver te leen ontvangen. Toen hij daags na de mislukte inbraak t» St. Willèbrord te rugkeerde, bracht hij mij, de revolver terug, zeg gende: je zult er wel van hooren,. dat ik er een goed gebruik van heb gemaakt, de lammeling had dan ook maar te bed moeten blijven. Behalve deze ern stige beschuldiging) kwam er echter nog meer los. De Dekker moet dan verder hebben verteld, da|t omstreeks denzelfden tijd in 1908 niemand minder dan de beruchte udtbreker Alfred Thomas met een Belg en Klavervrouwke te zijnen huize zijn bijeenge komen en daar hef plan) hebben besproken om in te breken in bet postkantoor te Oudenbosck. Aan het plan is toen ook, naaf zijn beweren een begin van uitvoering gegeveD. Men beeft te Ouden bosck de vensterblinden geforceerd, doch verder is men niet gekomen. De inbrekers zijn daarop weer bij den Dekker samen gekomen, hebben er hunne breekijzers, enz. achtergelaten, en deze heeft hij eenige dagen later met zijn karretje vervoerd naar een opgegeven adres. Deze beschuldigingen hebben wel eenigen indruk op den brigadier der marechaussee gemaakt. Hij heeft den Dekker laten gaan en de daarop volgende dagen een onderzoek ingesteld of doen instellen te Kuive- zand en Oudenbosch. De inlichtingen, bleken volko men juist en ook die betreffende de mislukte poging tot inbraak te Oudenbosch, 't Onderzoek heeft uit gewezen, dat daar een goede vijf jaar geleden in derdaad een poging tot inbraak heeft plaats gehad. Er is indertijd geen aangifte van gedaan, omdat de zaak van te weinig belang werd beschouwd. De resultaten van dit onderzoek schijnen voldoende termen te hebben opgeleverd om Klavervrouwke te doen arrestejerep,., En dat schijnt wel hoog noodig te zijn, geweest ook. Ruzie en scheldpartijen hadden meermalen plaats De Dekker noemde Klavervrouw ke gewoonweg moordenaar» en dat in 't volle pu bliek. Ook daarover heeft de Dekker al wel iets meer losgelaten, naar het schijnt. Hij moet nl. hebben be weerd, dat Klavervrouwke indertijd ook samenge werkt heeft met twee Belgen. Dit drietal zou vol gens hem schuldig zijn aan den roof, moord en brand stichting te Rijsbergen. Te Rijsbergen is voor èenige jaren eeq dubbele moord gepleegd, gevolgd door brandstichting. Twee bejaarde lieden, die een bierhuisje hielden, zijn er des nachts overvallen en vermoord, waarna het geld is geroofd, en het huisje in brand gestoken. Alle spoor van de misdaad is daardoor uitgewischt. Bij het onderzoek in zake deze gruwelijke moord geschiedenis werd boven in de hanebalken der schuur naast de woning van Klavervrouwke een partijtje ganzenhagel gevonden precies van dezelfde soort als die welke in de lijken der bejaarde lieden is ge constateerd. De Dekker moet ten slotte nog verklaard hebben, dat hij desgewenscht, indien hij te Breda in verhoor zou worden genomen, nog wel meer mededeelingen zal doen. Zeker is het, dat Klavervrouwke opnieuw is aan gehouden. Hij is in den nacht van Vrijdag op Zater dag uit zijn bed gelicht en naar Sprundel gebracht, waar hij gedurende twee dagen vastgehouden is. Maandagmorgen is hij, geboeid tusschen twee mar rechaussees in, naar Hoeven gebracht; twee mare chaussees te paard volgden om het volk af te hou den. Van stafion I-Ioeven i® hij per trein naar Breda vervoerd. Dagbl. v. Nbr. \V ARMENHUI ZEN. Boor de ald. Warmenhuizen van dm Bond voor Staatspensionnceriiig, was tegen 9 December j.1., den dag der eerste uitbetaling van staatspensioen, een z.g. feeslavondje op touw gezet. Het fanfarekorps T.A.V,E.N.U. verleende medewerking, terwijl door den heer S. Damiaans eenige voordrachten werden gegeven, terwijl gemeenschappelijk enkele Bondsliederen werden gevongen. Door den voorzitter der afd.. den heer Koo- nen werd een lezing gehouden, waarin de beteekenis van dezen dag weid uitgelegd. Waarschijnlijk door het ongunstige weer, hadden slechts enkele oudjes gevolg gegeven aan de uilnoodjging om dezen avond in de kolfbaan te verschijnen. KOLHORN. De openbare vergadering van de af deeling alhier van den Bond voor Staatspensaonneering, gehouden op 9 December, „eerste pen^ioendag", kan als uitste kend geslaagd worden beschouwd. De opkomst was groot, terwijl beide tooneelstukjes: Poppenkast je en Een Offer, goed tot hun recht kwamen. De voor dracht; door Perio terzelfder tijd; in, de afdeeling Rot terdam gehouden, werd hier voorgelezen, diep ge voelende gedachten bleken hierin neergelegd. Alle oudjes op een, 3-taJ zieken na, wafen, opge komen, zaten aan een; giemeenjschappelijkej tafel en genoten zoodanig, dat een oud vrouwtje van 88 jaren zich verklaarde voor de nog opvoering van een ver makelijk stukje: Een, dubbelganger of ik ben een ezel ajs ik 't snap, met de woorden, „we gaan nog niet naar huis, nog lang niet, nog lang niet.'" De zaal was feestelijk versierd en den geheelen avond heersehtn er ee)p feestelijke en prettige stem ming. Hef bondslied op de programma's afgedrukt en vroegtijdig verspreid, bleek af goed ingewerkt en werd gezongen dat de zaal er van,' 'daverde. Aan afles komt een einde, en wel vooraf met hét oog op de oudjes, sloot te middernacht voorzitter met een warm woord van dank aan allen die tot de zen avond meewerkten, in het bijzonder tot de too- neelvereeniging Oefening baart; Kunst, deze bijeen - komst. Een zeètal nieuwe ltejden gaven zich op. KULHOKN. In de openbare vergadering gisteren; alhier gehou den door de afdeeling van den Bond voor Staatspen- siocneering, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. „De afdeeling Kolhorn van den Bond voori Staats- pensionneering in vergadering bijeen den 9 December 1913, spreekt hare vreugde uit over het feit, dat vanaf dezen datum duizenden ouden van dagen in ons vader land, mannen en vrouwen, van staatswege een wette lijk verzekerde uitkeering zullen ontvangen en be schouwt dit resultaat van 4e jarenlange actie voor staatspensioen als een eerste stap in de goede rich ting; betreurt het, dat dank zij het verkeerde beginsel, dat ten grondslag ligt a&p) art. 369 van de wet Tal- ma, voorloopig duizenden anderen van die uitkeering zullen zijn verstoken; spreekt den wenseh uit, dart; het den Nederland - schen wetgever moge gelukken ten spoedigste die uit-1 sluiting op te heffen; en hoopt vurig, dat, door uitbreiding en' verbete ring van het reeds toegepaste begiinsel, da dag zaf worden bespoedigd, dajt het „niemand meer oudJ en arm" werkelijkheid ia gewonden-" ANNA PAULOWNA. In een vergadering van het kiescollege dier Ned. Herv. gemeente. Woensdag 10 December gehouden, Is tot predikant beroepen de heer D. Reirders van Thesinge (bij Groningen,)- ANNA P VI: LU WNA. Dinsdagavond 9 December hield de. afdeeling Anna, Paulowna, van don Bond voor Staafspensionneeriinfe een feest-propaganda-ayond in) de kolfbaan van den heer T. van IJzendoorn. Ondanks het ongunstige we der, was de zaal, die met vlaggedoek heel aardig was versierd, geheel bezet. Bij de opening heette de voorzitter, de heer C. Wijdenes-Spaam>, allen hartelijk welkom. Inzonderheid de oudjes, die gevolg hadden gegeven aan de uit», noodiging om hier tegenwoordig te zijn.- Spreker zette uiteen, waarom deze avond in alle afdeelingen een feestavond was. Wij zijn dankbaar, maar niet vol daan. Verder deelde spreker mede, dat uit deze ge meente 78 aanvragen om renfe-ukkeeriiig waren hl- geleverd. Voor enkele dagen was op 47 oen gunstifi antwoord gekomen, maar er bestond gegronde hoop, dat het getal 47 tot 70 zou stijgen. Daar het be stuur geen bondsspreker heeft kunnen krijgen, zal de voorzitter een brochure voorlezen van Perio, die bepaald voor dezen avond is geschreven. Een afwis selend prograjnma volgde nu. De feestrede werd uitr» gesproken door den voorzitter. Het dilettafiten-tooneelgezelschap In Medio, voer de een blijspel op getiteld: Leen me je kamer. Een drietal dames zongen ieder een tweetal liederen, eeq duo, door een dame en heer volgde, en in elke pau ze werd pianp-muziek gegeven. Met de grootste* aan dacht werd afles gevolgd» en luid geapplaudisseerd* Een drietal toepasselijke liederen werden door allen onder piano-begeleiding gezongen en voldeden goed; Aan de opwekking, om als lid toe te treden, werd door 21 personen gevolg gegeven. Bij het sluiten der bijeenkomst dankte de voorzitter aflen, die bot het welslagen vaja den avond hadden medegewerkt en hoopte dat de oudjes nog vele jaren genot zouden mogen hebben van hun verkregen recht. UIT WOUBRUGGE. Deelden we onlangs mede dat een groot deel van de bewoners van Woubrugge een vijandige houding aannam tegen den uit Leiden gekomen electrischen bedrijfsleider Jos, waarvan opstootjes het gevolg wa ren, de toestand is voor den jóngen man en zijn echt- genoote zoo onaangenaam geworden, dat hij hij hef gemeentebestuur eervol onlslag heeft gevraagd en we der als monteur aan de Elictrische Centrale te Leider! zal lerugkeeren. NOORDSCHARWOUDE. In een feest uit voering herdachten de Gymnasliek- vereenigmgen „Hercules en Hygiëa, gisterenavond tent lokale van don heer De Bakker dé 100-jarige onaf hankelijkheid van het vaderland. De zaal was kwistig 1 versierd en leverde een v rooi ij ken, gezelligan aanblik, waarom 't te bejammeren is, dat niet meerderen wa nen opgekomen dan nu, Toch altijd is de zaal tjok vol, doch in déze week is er hier zooveel te doen, dat een ieder er wel karig af zal komen. De presidente der dames-gymnaslickvereenigvig, mej. Gr. Ma'asen, opende de avond, waarop ais feestrede naar optrad de heer J. H. Keizei', die om goed te be grijpen,herdenking gaf van dé toen plaat» gehad heb bende gebeurtenissen en op echt propagandisiische wijze uitlegde dat 'l zeer goed op don weg dezer ttirnvcrceni- gingjen lag het feit van 100-jarige onafhankelijkheid! te herdenken. Luide werd geapplaudisseerd en du in stemming was zeer groot, zvooral ook wel omdat men toch hel jubeljaar niet geheel ongemerkt is voorbij gegaan. Onder daverend gejuich bood men den heer Keizer hel eerelidmaatschap der verecnigingen aan, hetwelk! hij gaarne aanvaardde. Hierop werd het programma keurig afgewerkt Dei afwisseling jnj deze vereuiiigngin met hare adspiran- tenafdeelingen is altijd bijzonder groot, zoodat men altijd verzekerd is van een mooien avond. Zoo ook was nu weer de aandacht hoog gespannen en luisterde! men tevens met genoegen naar de voordrachten van mej. R. v. Dort en lachte men hartelijk om de gymnastein- club van Zwabberdam, d:e hun rol uitmuntend vérvul den. 't Was een mooie avond, die werd besloten door twee tableaux: „De drie leeftijden en 'Terugkeeréndó Nederlandsche soldaten uit den slag bij Waterloop Aan directeur en leden ons compliment! I 8T. PANCKAS. In de vergadering van de verocaijging „De IJsboeier" J bracht de penningmeester verslag uit van de gridmidde- Jen. In kas bleek te zijn een saldo van f 101.21. Dq bijdrage der leden werd bepaald op 2y2 cent per 1000 kool in plaats van 5 cent en op 1 cent per hoop uien, in I 5plaats van 2'/^ cent. In 't vervolg zal êcn presentiegeld worden uitgekeerd van 10 cent. Het bestuur verkrijgt I machtiging, om hij te strenge vorst den boeier te la- ten liggsn. Nog werd besloten om niet-leden, die door het slop varen, in de krant bekend te maken. WIERINGER WAARD. Zondag en Dinsdag zijn alhier propagihda-avondea gehouden vanwege den Bond voor Slaat p.nsionneering, door de propagandaclub der afdeeling'en wel met ze:m veel succes. Beide avonden was de zaal stainpvoL Dinsdag was 't een feestavond, ter gelegenheid der "eer ste uitkeering van de ouderdomsrente, waarbij de oudjes waren uitgenoodigd. Per rijtuig werden ze gehaaid en natuurlijk ook weer naar huis gebracht. Direct bij ons binnenkomen werden we aangenaam verrast door dat de geheele kolfbaan met g.-oen, guMande; e.i blo.-men was ye.siaid. Ie iiaü' acht werd de vergadering door j den heer H. Limpers met een hartelijk welkom geopend, hij schelste in goedgekozen woo.den hel onts aan en de wording van den Bond, hoe de Propagxndaclub tot j stand was gekomen enz., enz Tlians is net feest en met jnij, zeide spreker, zullen honderden voorztlers in ons land hedenavond onze oudjes gelukwenst-hen. Door een 4-tal dames werd nu een zangnummer: „Het lied der toekomst" ten beste gegeven, waarna door den heer H. Kok, secretaris der afdeeling, nog een rede werd uitgesproken. IIij deed dit met ten blijmoedig hart, omreden er heden zooveel duizenden arme ouden van dagen hun eerste pensioen hebben ontvangen. Toch moeten wij nog steeds voorwaarts, want al zien wij dit niet in Wieritagerwaird (ik geeJ Wieringerwaard in dit geval giame een pluimpje, waxi die zorgt goed voor zijn oudjes^ op andere plaatsen za men kunnen constateeren, hoe" verkeerd art 369 vnj de wet-Talma is samengesteld Spreker richt ook ea woord van hulde aan de leden der Propagandaclub, dij zich geheel aan de vereeniging hebben gegeven. H) vindt 't tevens een prachtig idéé van hen, dat zij onz afdeeling een vaandel hebben geschonken. Ten slotte spreekt de heer Kok zijn leedwezen uit, dat de man, die 4 jaar voorzitter is geweest van onze afdeeling en zooveel er voor gedaan heeft, niet de vruchten daar van heeft mogen zien. Nadat door alle aanwezigen een toekomstzang werd gezongen, kregen we te hooren een propaganda-tooneel- stuk„Zalig uiteinde", alsmede een blijspel, getiteld „Wie zal hem zijn". Beide stukken werden zee- v - Idienstelijk opgevoerd; vooral het tweede er en flink weergeven. Een trietal zangnummers d- r de dames-leden der Propagandaclub werden heel mooi gezongen. Wij hadden dus een mooi en afwisselend pro^ .i: dit is ook wel aan te bevelen, want alleen pr da-tooneelstukken. hoe goed ook bedoeld, kunnen

Schager Courant | 1913 | | pagina 1