AlpmtM Nieuws- Zaterdag 18 April 1914. 57ste Jaargang No. 5363. Van achter de balie. SCHAGER COURANT. Dit nummer bestaat ui,t drie bladeiv EERSTE BLAD. Menseh, erger je hier niet en bezit je ziel tn de grootst mogelijke lijdzaamheid ziedaar do spreuk die boren de deur onzer raadzaal moest wor den aangebracht. Je moet o f een aljerrustiigst tempe rament hebben, o f een vaste bezoeker zijn van deze burcht der wijsheid, om je over niets meer te ver bazen of aan te ergeren. Wij behooren tot deze laat ste categorie en bracht ook het laatste raaclsbesluii/t Inzake onze gemeente-gasfabriek ons dus ndet uit ons gewone doen. De beslissing liep, zooals onze lezers ln ons raods- verslag hebben kunnen lezen, over een uitgaaf "van eventjes f 26000 voor onze gasfabriek, die zich ln de weinige jaren dat ze bestaat, betoond heeft te zijn van Inferieure kwaliteit. De inrichting en bouw hebben nieit kunnen, beantwoorden i matig te stellen eischen, zelfs. Het is geweest een mislukking. En, al mag deze fabriek volgens den voorzitter der gascoimrudissie, die ons daarvan een, heel mooie rekensom opzette, winst hebben opgeleverd, fl- nantlëel zichzelf hebben kunnen bedruipen, dan, is dat nog lang niet het bewijs voor een oordeeik urn digen en oeconomischen opzet bij den bouw en Inrichting onzer gasfabriek. De eerste vraag die wij zouden wenschen te stellen is deze: hoeveel had de fabriek minder behoeven te kosten, als van den beginne af de goede weg was bewandeld., om ta beantwoorden aan de elschen, die nu aan de straks vernieuwde fabriek gesteld mogen worden? Laat men ons eens voorree- kenen, hoeveel duizend gulden dat minder had kun nen zijn. Laat men ons eens door deskundigen laten taxeeren of het bedrag waarvoor de oude fabriek nu op de balans staat, ongeveer f 71000, de behoor lijke waarde is, dus m.a.w. of er volcjpende op onjze gasfabriek is afgeschreven. Laat men niet vergeten, dat wij burgers, door te betalen een te hoogen gas- prijs, die winst hebben mogelijk gemaakt, dus in dien vorm een tweeden hoofde lij ken omslag hebben Opgebracht, Wat hebben wij op deze manier aan winst? als we die zelf moeten betalen. Ziedaar het geen de voorzitter onzer gasbom miss i:e' mede der bur gerij ter illustratie vaa den bestaanden toestand, had behooren mee te dealen. Met cijfers is het zoo ge makkelijk te goochelen,, evenals met gebeurtenissen, die achter ons liggen. Dn hier hebben we 't oog op de bewering, alsof bet, alleejn de schuld van den Raad zou zijn, dat onze gasfabriek niet beter was inge richt. Tussohen twee haakjes deed het ons genoegen, de erkenning van des heeren Vaders lippen te hoo- ren, dat de opzet der zaak niet gedeugd had. Maar dat dit alleen de schuldl van den Raad zou zijn ge weest. dat was niet volgens de waarheid. B. en W., voorgelicht door den deskundige, den heer Claassen, hebben gezegd: ziedaar een mooie gasfabriek, die kost zooveel, en die zial voor Behagen, voor jaren en jaren voldoende zijn. Zoo is de kwestie geweest, en. op die voorlichting is de Raad tot het besluit ge komen. Het is niet om iemand onaangenaam te zijn, dat wij deze zaak recht zetten, deze oude koe uit de sloot halen, maar alleen om aan te toonen, dat met volle recht, met aandrang en klem nu op een meer oor deelkundige behandeling der aanhangige kwestie mocht worden aapgedrongen, de ervaringen door ons, burgers, in deze opgedaan, waren niet schitterend voorwaar. 't Ligt verre van onjs te beweren, dat het geld ditmaal niet goed ls uitgegeven ondeskundig als we onszelf achten, ons plaatsend geheel op dezelfde lijn met de leden onzer gascommissie. De heeren ne men het ons niet kwalijk, maar we weten er met ons vieren geen snars van. Want a,l mag de heer Koster nu dlctatoriech oreeren: „de gasdirgeteur wil het en wij de leden der gascommissie achten het noo- dig en daarmee uit, elkë deskundige voorlichting is dus onnoodig," dan klinkt dat we! als je het zoo hoort maar het zegt een miserabel beetje alleen dit,, dat de heer Koster tegen, eigen, autoriteit in deze te hoog opziet. En ook de gasdiirecteur, hoe veel respect wij ook hebben voor zijn opknappen van den augdusstal aan onze gasfabriek hij is hier nog te kort om zijn capaciteiten te kunnen kenjaen in een zaak waarover het hier loopt. En wat nu de twee heeren betreft, die onze gascommissie heet te hebben geraadpleegd, ze kunnen misschien heel knap zijn, dat de een, zooals de heer Vader meedeel de, onze gasfabriek wel uit zijn mouw kap schudden, wijst op een kolossale handigheid, maan waar elke Inlichting over hun naam werd geweigerd het zelfs werd afgewezen dat van, hun rapport den Raad mede- deeling werd gedaap,, daan mag een dergelijk advies1 als van nul en geemer waarde worden aangemerkt en biedt voor den, Raad, dl|e hier de beslissing had, niet de minste zekerheid. Zonder eepig houvast, zon der voldoende voorlichting, komt de gascommissie met haar voorstellen bij den Raad en hier worden ze aangenomen besloten dus, dat men zonder eenige kennis van zaken, maar weer eventjes een be drag van f 26000 uitgeeft. Wel zien wij een, paar schuchtere pogingen van ver zet, als va,n den heer Boekei, die een pleit houdt voor electriciteit, van den, heer Roggeveen, die vraagt alsjeblieft de namen, van da deskundigen te mogen weten, wat hem beleefdelijk wordt geweigerd, maar die toch ais het op stemmen aankomt, de hoof den ootmoedig in den echoot leggen ©a doen zooals hun wordt bevolen. Zeker, zooals hun wordt bevolen, dat is de ware strekking. We zien een gascommissie, die maanden te voren reeds weet hoe miserabel 't in de fabriek is gesteld, overdadig tijd; neemt om haar plannen te( be handelen, maar die op stel en sprong van den Raad eiseht: zóo zal het geschiedein, of anders op den Raad de verantwoordelijkheid als er geein gas genoeg is. Is 't piet aardig? En geen. burgemeester, geen da- gelijkseh bestuur, gieen raadslid die te voren in gelicht wordt; een week amper krijgen de heeren voor overdenking, enkele dagen slechts en, toch geen enkel woord van verzet, geen enkel woord van protest. De heeren slikken het zooals het hun te kauwen is gegeven, zelfs de voorzit ter zwijgt, ofschoon het geen geheim was dat hij zl h met de voorstellen der gascommissie niet kon vereenigen.. Treurig, ma,ar waar. Treurig ja vooral met het oog op de toekomst met het oog op de plannen voor de electriciteit. Of die dan gevaar loopen, door dit laatste raadsbe sluit onmogelijk worden? We vreezen van Ja. Waarom niet liever den weg gevolgd dien de heer Meurs aanwees, waarom dat idee niet aan een nader onderzoek desnoods onderworpen. Een, voldoende ca paciteit voor onze gasfabriek, een groot bedrag min der uitgegeven en 'dan, eens gezien wat de elec triciteit ons brengen zou. 't Was zooveel sympathie ker het bood zooveel meer kans op goed slagen. En waarom toch dat onderzoek naar electriciteit niet samen doen gaan met de uitbreidingsplannen onzer gasfabriek? Waarom bij de beslissitig over deze kwestie ook niet de cijfers bekend, de uitgaven ge noemd, die de electriciteit mee zou brengen. Waar achtig, ook in dit opzicht was meer te vragen, vol doende nog te onderzoeken dat van invloed had, kun nen zijn op een beslissing. Niet los vap elkaar, maar 'n een lcledn plaatsje als het onze juist in nauw ver band met elkaar de zaken onderzocht en overwogen. Want juist lp die groote uitgaaf, die nu voor de gas fabriek is gedaan, schuilt het groote gevaar voor de electriciteit. We kennen te voren al reeds de rede- neerJng die we straks in den Raad! zullen hooreu. als de beslissing moet vallen: we hebben pas zoo veel geld uitgegeven voor de gasfabriek en deze vol doet ruimschoots aan de behoeften, waarom zouden we nu nog meer geld uitgeven? zoo zal het. daar klinken; de beweringen, de» heeren Vader hadden de voorstanders van, electriciteit al reed® moeten waar schuwen, welke richting het aanstonds zal uitgaan, van hem beslist geen steun in deze, hoe sommige raadsleden in ruil voor hun hulp inzake de uitbrei dingsplannen der gasfabriek, dat, ook mogen verwach ten. En we vreezen da.t zelfs da meest welspre kende speech van ons raadslid Koster, hoeveel ver trouwen hijzelf ook in zijn oratorisch talent moge stellen, de meerderheid piet zal kunnen brengen aan zijn kant ep zijn geliefkoosd wicht, de electriciteit niet zal kunnen wordep gered,, en dat hij zich steaks zal voelen als een. vader, die zijn kind uit pure lief de heeft doodgedrukt. Japimer voor het kind.' P. TRAPMAN. Buitenlandsch Overzicht. De gebeurtenissen in Mexico beginnen de laatste da gen weer meer de aandacht te trekken. De moge lijkheid is namelijk niet uitgesloten dat president Wif- son zijne afwachtende houding, die hij sedert langen tijd jegens de naburige republiek lieert aangenomen, zal moeten laten varen. Er is een conflict ontslaan tusschen beide regeeringen, dat zijn ontslaan te dan ken "heeft aan 'het gevangen nemen van ongewapende Amerikaansche zeelieden te Tampico. De Amerikaansche regeering eiseht voor 'dit feit voldoening, aan welke cischen president Ruerta niet wil voldoen. De bedoel de eischen zouden daarin bestaan dat 21 schoten moe ten worden gelost ter eere van de Amerikaansche vlag. Bovendien eischte de schout bij nacht Mayo, dc com mandant van het Amerikaansche eskader, dat de officier die last gegeven had tot de arrestatie, zou gestraft wor den, en eene verontschuldiging zou worden aangebo den voor dit feit. Aan deze laatste eischen wilde men wél 'voldoen, d'och het salueeren acht president Huerta bclcedigend! voor Mexico. Aanvankelijk scheen presi dent Wilson er genoegen mee te zullen nemen wanneer het saluut onder zekere voorw'aardJen werd gebracht en zou men eerst nog eens een onderzoek willen instellen omtrent het gebeurde, doch naderhand schijnt de Amerikaansche regeering tot het besluit te zijn ge komen om de taktiek van toegeven te laten varen en vost by stuk .tè houden. Er zijn wél meer feiten voorgevallen die een actief optreden der regeering wet tigden en eerder aanleiding gaven tot eene vlootdemon- stratie dan hot gevangen neinen van eenige zeelieden, die reeds spoedig daarna weer losgelaten zijn, doch de moerderheiai der ministers schijnt nu van meerling te zijn, dat men zijn tanden eens moet laten zien. Ver scheidene oorlogsbodems zijn thans vertrokken naar Tampico, terwijl andere last ontvangen hebben zich gereed te houden om naar de Mexicaansche wateren te stoomen. President Wilson heeft dan ook verklaard, dat wanneer Huerta ds eischen van Amerika niet in willigt, de Vereenigde Staten beginnen zullen zich meester te maken van Tampico en Vera Cruz. Inmiddels schijnt president Huerta nu toch begre pen te hebben dat president Wilson van toegeven niet meer wil weten en zou Huerta beloofd hebben lnet verlangde saluut te zullen brengen. Er zou alleen nog te regelen zijn, hoe groot het aan lal kanonnen moet zijn en voorts zou president Huerta als voorwaarde stellen, dat.de Amerikaansche schepen het salvo zul len beantwoorden, waarin Iluerla eene erkenning zou zien van zijne regeering. President Wilson moet ech ter te kennen hebben gegeven dat het aanvaarden van het saluut nog niet insluit de erkenning van de Mexi- caansche regeering. En dat president W|iIson vermoedt, dat het vroeg of laat toch nog wel eens tot een kracht dadig optreden zal moeten komen kan men opmaken uit de mediedccliing, dat al wordt het saluut afgevuurd, de Amerikaansche vloot in. die Mcxicaansche wateren nog versterkt zal worden. Het is in Frankrijk niet zoover gekomen met den. procureur Fabre, als het zich aanvankelijk liet aan zien. De regeering zag gaarne dat Fabre dezen post zou verlaten, doch om in dezen baar zin te krijgen, was het noodig, dat een en ander geschiedde met toestemming van den titularis. Wanneer deze toestem ming niet verkregen kon worden, zou het moeilijk zijn een opvolger te vinden. Fabre is dan met zijne toestemming benoemd tot president van een Ilof van Appèl, namelijk te Aix; hij had-tevoren verklaard dat hij aan eene dergelijke benoeming de voorkeur gaf l>ovcn die van raadsheer aan het Hof van Cassatie. Fabre gaat dus Parijs verlaten en zich vestigen in de provincie, in eene streek, zooals hij aan een jour nalist verklaarde, waar hij is gelvoren en tien jaren in rechterlijke betrekkingen had doorgebracht. De re dering kon dus nu omzien naar een opvolger voor 'abre en heeft die gevonden in den heer Herbaux, tot dusver raadsheer bij het Hof van Cassatie. De nieuwe procureur-generaal wordt afgeschilderd als een eerlijk man etn aan wien men volkomen vertrouwein kan schenken. Men mag aannemen, dal die regeering niet als voorwaard© voor deze benoeming zal heb ben gesteld dat een niet al te strenge eisch tegen mevrouw Caillaux gedaan zal worden, doch van de politieke richting van Caillaux is de benoemde wel, en allicht zal dit van eenigen invloed zijn bij het opleggen der straf. Zoo is dus een dar gevolgen die dc zaak Rochette heeft gehad, geregeld en wacht ons nu nog de behandeling van het proces tegen mevrouw Caillaux. Zal de vorst van Albanië kunnen rekenen op d'en steun van. de groote mogendheden om zijn rijk, waar over hij is aangesteld, bijeen te houden? In een onder houd dat de koning van Rumenië dezer dagen had met den hoofdredacteur van den Mot in, verklaarde dc koning dat hij veel hield van Albanië en dat Europa goed, doet te trachten de Europeosch© bescha- ving aldaar te brengen. Hij had' aan zijn neef toen deze genoemd werd als vorst voor den troon van Albanië gezegd dat hem een mooi cn groot werk wachtte en dat idj hoopte dat Europa hem den steun niet zou wei geren, aaar zijn neet ten volle dien steun verdiende. We zien echter zoo dikwijls dat er zooveel tijd ver lapt eer de mogendheden gereed zijn dien steun te verlcenen; er worden vele stukken gewisseld, bespro kingen gehouden, doch tot liandeiend optreden komt men niet spoedig. Zal dc vorst van Albanië er dan op aangewezen, zijn, zelf te trachten de oproerige be volking van Epirus tevreden te stellen? Volgens de berichten zal hij zooveel mogelijk manschappen bij een brengen om zelf aan het noofd van net leger de Epiioten in bedwang te houden. Men kan uit de qiverse tijdingen moeilijk opmaken of de opstand vor deringen maakt of niet. Volgens de Nederlandsche of ficieren die in dienst van Albanië zijn, is de rust vrijwel hersteld, doch van andere zijde komen be richten van tegengestelden aard. In elk geval heeft de vorst wel grooten steun aan de Nederlandsche of ficieren die hij gedurig raadpleegt om te bespreken welke maatregelen Ln Zuid-Albanië genomen moeten worden. Mogen <de groote mogendheden dan intusschen hun machtigen invloed aanwenden om liet land dat zij nu eenmaal bij elkaar hebben gevoegd te behou den voor den tegenwoordigen vorst. Wanneer het hun werkelijk daarmede ernst is, zal Griekenland wel op houden begeerige blikken te slaan naar Epirus en zal de grensregeling, zooals die eenmaal te Londen is vast gesteld, ongeschonden gehandhaafd kunnen blijven. Tweede Kamer. Den, Haag, 17 April. A.b. Dinsdag is mlni'ster Bertling nog ndet aan het woord. Heden, Vrijdag-middag te e.c. vier ure vroeg ae heer Van, Nispen tot Sevenaer (Riheden) hot, woord, en deelde mede, dat er nog meer sprekers voor de Aigemeene Beschouwingen over het ontvrerp- Inkomstenbelasting zijn ingeschreven. Zoodat de voor zitter de zitting toen maar op verzoek van den Rhedenschen afgevaardigde, tot an. Dinsdag ver daagde. Alle partijen hebben „getuigd". En men hajdj dus eigenlijk wel dei zaak kunnen bespoedigen. Temeer, waar steeds duidelijker blijkt, dat minis ter Bertling heel wat scheuitjes water ln z'n wijn,zal r loeten doen om zijn ontwerp er ongerept door te krijgen. Of het besluit nemen zijn. portefeuille' weer in handen van, den premier terug te leggen,-.- Eene mogenjkheid, die sommigen verre van onwaarschijn lijk thans achten. Dr. Bos heeft doen begrijpen, dat hij voor den bieraccijns en de tabaksbelasting bitter weinig ge - voelt. Op de hem eigen hoffelijke en zachtmoedig- ridderlijke wijze verklaarde hij de ontwerpen, te zul len afwachten, maar hier had men toch aan het „hal ve woord" toch wel genoeg. Ook de verlaging van den Suikeraccijns vindt in dr. Bos, en evenze«er iju mr. Tydeman en den heer Vliegen, die heden het woord voerden krachtige voorstanders. Men wil aan het suikerpotje niet raken, en tracht den rn.1fn.ls- ter duidelijk te maker, dat het suikerverbruik na eventuëele hns-verlaglng beduidend zal stijgen. Al deze en meerdere „wenken en opmerkingen" zijn dus in lijnrechten strijd met '8 heeren Btetliug's verkla ringen en mededeeLingen!Trouwens, ook het feit, dat men den minister heeJemaal alleen aan de groe ne tafel laat zitten, Ja misschien teakeu,end? De rede van dr. Boa was aja steeds door wrocht. Tegenover het inktzwarte pessimisme van. den heer Lohman, die de barbaren al op ons ziet aankomen, wij6t hij op onzen, keragezonden oecono mischen toestand en het geregeld amortlseeren van onze Nationale Schuld, vijftien millioen ln zeven tien jaren tijds. Hij wil eene gezonde financiëele po litiek, dekking van tekorten bij de Begroetingen. En op krachtige, enthousiaste wijze verdedigde hij de Linksche financiëele politiek, gericht om lakten van zwakke op sterker schouders over te brengen (woord van N. G. Plerson); zich steeds verklaard hebbend tegen „elke heffing, die het verkeer belemmert, en de productie aanlapt", tegen de Rechtsche protec- tionlsten. Mr. Tydeman st©lt zich, wat de belasting van het onroerend goed betreft, op het standpunt dat men in de bestaande verhouding tussohen dit en het roerend goed niet moet ingrijpen. De bestaande verhouding dient z.L bestendigd. Met het aanhangig ontwerp be houden a dan rijn, kritiek op onderdeelen ervan), du» met de gedachte ervan, gaat de leider der vTij-llbe- ralen mee. Waar mr. Lohman van decadentie (verval; en do- moraliseering had. gesproken, dioelend, op den stijgen den invloed1 van Hoer Kiezer op de Vertegenwoordi ging, daar slingert de heer Vliegen natuurlijk het verwijt terug naar de vrienden en geestverwanten van den lieer Lohman. De heer Vliegen wil weten wij reeds niet raken aan de suikerpot en siddert bij de gedachte aan indirecte belastingen. Hij heeft een ganscb, volledig ünantiëel program kant en klaar. Dat ten slotte niet dadelijk I 343/a millioan moet opbren gen, Waarvan c.c. 1G millioen aan hoogere successie rechten, Voorts: verbetering der belastbare opbrengst van de grondbelasting (ad 71/3 millioen genoteerd), ver beterde multi plicator Vermogensbelasting, eai nog wat meer. Wij hebben vermoedelijk den tijd om de desi derata-Vliegen op ons gemak te bekijken. En stippen dus slechts aan, dat dit program den minister wordt voorgehouden als zijnde iets veel-beters dan betgeen hij wenscht tot uitvoering te brengen. Dinsdag zetten wij het „pro en contra" voort. Maar dat het rainisteriëele leven van Z.Exc. Bertling zich in eene zecr-kritieke phase bevindt.... Men behoeft gcén profeet, „in polilicis" te zijn om 't te beseffen!.,... Mr. ANTONIO. Binnenlandsch Nieuws. WAARLAND. De kool beslot ook uier al aardig op te ruimen; er zijn nog wel enkelen, die nog een kleinen voor raad hebben, maar dit is niet noemenswaard. En, wat de schaduwzijde was, het lange bewaren der kool hesft geen, winst, opgeleverd1. Die den vorigen herfst kool kochten om er met de "w luiermaanden iets aan te verdienen, zijn bedrogen uitgekomen, want ook zij hebben, zoo goed als voor niets gewerkt evenals de meeste bouwers. ANNA PAULOWNA. Mej. G. Herder, Wljkrverpleegffter alhier, la te, ge lijke functie benoemd, te Dwtegeloo, BURGERBKLG. De coöperatieve boerenleenbank, alhier hield Don derdag l.L haar aigemeene jaarvergadering. Van de 82 op .1 Januari 1914 ingeschreven leden waren 60 leden present Tot lid van het bestuur werd herko zen, de heer Jb. Boe; tot tld van den Raad van toezicht de he<er J. Bruin. Het salaris van den kassier, den heer C. Klerk, werd op voorstel van het bestuur met aigemeene ter stemming verhoogd van f 250 op f 300. Uit het verslag over 1913 bleek het volgende-: 1. Spaargelden. Ontvangen werd f 96782.81; te rugbetaald f 74947.27. Het bedrag der spaargelden was op 31 Dec. f 110266.39. 2. Voorschotten: Uitgegeven f 23160. Terugbe taald f 10150. Bedrag van de op 81 Dec. uitstaande voorschotten f 83000. 3. Rekening Courant: Uitgegeven f 19647.12; ont vangen f 17138.35; schuld van loden in rekening courant op 31 Dec. f 4752.26. 4. Centrale Bank te Utrecht: Aon deze Is verzon den f 60393.45; terugontvangen la f 66513.76; sal do te goed op 31 Dec. f 16793.80. 5. Netto win#, op 31 Dec. f 477.16, zoodot het Reservefonds op 31 Dec. werd f 2261.76. ZIJPE. In de op 15 April Jl. gehouden vergadering van het waterschap Zljpe en Hazepolder werd herbe noemd tot heemraad de heer C. Groenveld en be noemd tot hoofdingeland van de Uit waterende Slui zen de heer A. KrulJer, ter vervanging van don heer G. Nleuwland, die tot heemraad werd gekozen. Door het polderbestuur werd de heer J. Jlmmlnk aangewezen om zit|tlng te nemen als regent van, het Weeshuls. Verder werden do rekening en begroo ting goedgekeurd. AFWACHTEN. Het Ziekenfonds te Broek op Langend Ijk heeft besloten voorlooplg nog niet i,n te gaan op het ver zoek van het Fonds te Zuldschavwoude, om geza menlijk een Fonds voor heel den Langedijk op te richten en daarvoor een eigen dokter aan te Btellec. Noord/seharwaude nam hetzelfde besluit als Broek op Langendljk. RAIFFEISENB ANKEN. De aigemeene vergadering van de Coöp. Centrale Raiffeiflcnbariken, waarblj| verreweg hot grootste ge tal Boerenleenbanken in Noondholland zijn, aangeslo ten, houdt haar jaarlijksche ajg. vergadering op 16 Mei te Utrecht. Voorgesteld wordtt f 3000 uit te keeren aan het Bestuur voor hare vel© werkzaamhe den en bemoeiingen. Het Bestuur preadviseert gun stig. De balans bereikt, een eindcijfer van niet min der dan f 6.529.355,18%. Het winstsaldo bedraagt f 6324.73%. De ontvangsten hadden f 2765558.30 de uitgaven f 2.763.888,29% bedragen. Het aantal aangesloten Banken 1» tot 475 geklommen. WINKEL. Door het sub-comié van bet HoefljzerverbondJ al hier, ls bijeengebracht een bedrag van f 104. WINKEL. In de plaats van den heer P. Sijp ls tot sluis wachter van de Geestmerambochtsluisl benoemd, dja heer 8. Kriek te Andtfjk. WINKEL. Op 21 April a.s. zal wederom In. alle deelen dier gemeente, de Emmabloem ten verkoop worden aan geboden. door een aantal dames. Zooals bekend strekt de opbrengst van dien. ver koop voor de bestrijding der tuberculose en komt; voornamelijk aan de plaatselijke vereenigingen,,, die zich op dat terrein bewegen, ten, goede, dus ln, deze gemeente, de Witte Krutsafdeojing. WINKEL. Door den heer Ds. B. NIeuwbnrg is weder een, gezelschap gevormd van plm. 20 personen (dames en boeren) waarmede hij in den loop van don zomer een, bezoek zal brengen aan Londen. WINKEL. In bet afgeloopen lee6seizoen is van; d© Nutsbiblio- tbeek een zeer druk gebruik gemaakt- 13 keer (eena in, de 14 dagen) hield de commissie zitting; aan 62 verschillende lezers en lezeressen werden in to taal uitgegeven 878 werken. De bibliotheek bezit 568 verschillende werken. Waar een zoo groote belangstelling' in de biblio theek nog niet is voorgekomen, is bet geen wonder, dat de commissie zeer tevreden is. KOLHORX. De palingvtsschere alhier zijn ter vlsscherlj uitge varen. Vanaf October lagen deze vaartuigen In de haven en hadden de vissehers werk met herstelling en aanmaak van fuiken. De ansjovisvasscbera maken hunne vaartuigen gereed; nu alreeds elders ansjo vis werd gevangen» zal ©en hunner ook hier op ver kenning uitgaan. KOLHORN. De coöperatieve AnaJovifizouterij alhier, is voor dit jaar verhuurd aan eene firma te Helder. Voor haar rekening en niet meer coöperatief zal dus wor den gezouten. De risico aan coöperatie verbonden, was voor vele vissehers te zwaar. JU LI AXADORP. Tot chef van den proeftuin alhier is benoemd de heer H. J. Spanjaard te Beverwijk. OUDESLUIS. J.I. Woensdag had de aanbesteding plaats van het afbreken van het oude en bet weder opbouwen vain een nieuwe sluiswachterswoning alhier. Ingeschreven werd door de volgende heeren: P. Bot voor f 2988, J. Kon-er f 2585, J. Jonker Hz. f 2579, H. de Vries f 2535, J. Levendig f 2450, N*. de Leeuw f 2445, C. Wit f2385, H. Jonker Gz. f2295, K. Schuit f2245. De begrooting was f 2450. Naar wij vernemen is het werk opgedragen aan den laagsten inschrijver. WEERINGEN. Voor rekening van den heer P. Kreijger werd pu bliek aanbesteed het verbouwen van zijn woon- en winkelhuis en smederij in de Belt. Ingekomen waren 5 biljetten van de volgende heeren, allen alhier woon achtig: 1. S. Blaauboer voor f 1510, 2. Th. Boersen voor f 1498, 3. J. C. Klein voor f 1470, 4. N. J. Poel voor f 1455, 5. G. Timmerman voor f 1440. Ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer G. Tim merman. ANNA PAULOWN A. De Winkcliersvereeniging te Anna Paulowna heeft besloten een informatie- en incassobureau in te stellen. Tot administrateur daarvan is benoemd de heer P. J. Crum. 'Het bestuur heeft zich omtrent de inrichting van zoodanig bureau op de hoogte gesteld in Schagen en besloten, dat van Anna Paulowna geheel daarnaar in te richten.

Schager Courant | 1914 | | pagina 1