Alltidi Nieiws- DONDERDAG 14 MEI 1914, 57$fs JAARGANG Nc. Ö378. RAAD VAN SCHAGEN. SEHAGER COURANT. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. DAT WA8 ZIJX DORT KMO XX HE XI 3T. Het was een Alkmaarsch relletje waarmede wij van daag het eerst kennis maakten. Beklaagde was zekere Jan Peereboom, een Alkmaarsch© voegersknecht, jclie op; iden 5don April met een matroos uit Den Helder, B. d'e Haas genaamd, aan 't vechten raakte, waarbij Janmaat zijn portemonnaie met een kleine twintig gul den er in op straat verloor. Een der onmisbare toe schouwers, zekere Gerrit' Kaandorp, een tuindersknecht uit Heiloo had' de portemonnaie heel ijverig opge zocht en vroeg gedienstig aan den dapperen strijder Pecreboom of net diens buidel soms was. En de gevraagde dorst blijkbaar wel een accoordjc met de waarheid te maken en antwoordde bevestigend. Jan schoof in het bezit van die voor hem aardige mop geld door een zijstraat de Breedstraat in en daar deelde een kennis van hem, zekere Daniüls, ook een voegersgezel in den vetten buit, alhoewel deze wied. wist diat het toch geen eerlijk spul was. De zeeman deed van het verlies van zijn geld na tuurlijk er het zwijgen niet toe en de zaak verzeilde toen zooals te voorzien was, naar de rechtbank. Het eerst stond Peereboom terecht, die zich weder rechtelijk in het bezit van de verloren portemonnaie met geld had gesteld en tegen hem werd 14 dagen gevangenisstraf geëischt. Tegen Daniels, die nó hem terecht stond Wegens het deelen in de oneerlijk ver kregen gelden, werdeen maand gevangenisstraf ge- wisent. XI ET GEIJKT. Adrianus van 't Hof, eeh soort koopman, tevens, werkman, heeft te Alkmaar een klein winkeltje gehad en had daarin eenige niet voldoende geijkte gewichten, waardoor hij zich aan overtreding der IJkwet schuldig maakte en door den Kantonrechter werd veroordeeld tot 2 boeten, elk van f 2, ieder door 2 dagen hech tenis te vervangen plus een boete van f 3 of 3 dagen hechtenis. Van 't Hof ging in appél, maar had niet veel suc ces daarmee, want de O. v. J. vroeg wel vernietiging van 's kantonrechters vonnis, maar dat was wegens vormgebrek,, doch niet omdat hij straffeloosheid voor beklaagde bedoelde, want wat de strafmate betrof, re- qui roerde spreker tot bevestiging. DIE WORDT EEX GOEDE KLANT. Wilhelmus Antonius Venrooij, van Grootebroek, toch al geen onbekende hier, zal bij dezen voortgang heel gauw een schier wekelijksch klantje op de rol van eklaagden worden. "Nu was 't wegens bijzonder rare streken met een portemonnaie diat Venrooij „posec- ren" moest. Maar hij was niet gekomen. Doch op den 8sten April 's avonds in het café van Piet Ligthari te Bovenkarspel, daar kon je vriend Venrooij vin den. En met hem meer brave jongens. In dé eerste plaats Piet Bakker Jz., koopman te Grootebroek, die er sinds zijn laatste strafzaakje, toen hij, hier wegens bcleedigtng en vernieling ..boodschap" had, ter zit ting van 20 Januari 1903 niet op vooruitgegaan is, getuige dc belangstellende vraag eens luisterenden meesters in de rechten: ;,Ts dat een Iandlooper?" Piet ziet er bepaald! sjofel uit en gecfl zijn cen ten liever aan jenever dan aan ldeeren. Hij was ten minste stomdronken dien avond bij Ligthart. Zijn mi rakel groote overjas, waar wel twee man in .kan, had hij ruw over een herbergstoel gesmeten, hoewel zijn portemonnaie met geld ér in zat. Of nu die bom duiten die hij daarin had, er uit gevallen zijn of dat zij uit den jas genomen zijn, is niet met stelligheid' verklaard1. Maar vast staat, 'dat Venrooij 'in het weder rechtelijk bezit van Piet Bakkcr's geldbuidel is ge zien. Het eerst door de vrouw van Ligthart, die '1 al lang niet vertrouwde toen dé „eerlijke vinder" zeer geheimzinnig de vondst onder een pet wegmoffelde op het biljart. Ziende datzij hem In de gaten [had, deed Venrooij zijn best haar met teekenen te beduiden zich gedekt te houden. Maar zij nam hem cordaat de portemonnaie af en legde die in 't buffet. Later nam naar man het commando over die gelden over. Met dat al 'is nog duidelijk gevraagd wiens portemonnaici of hetwa§, maar Piet Bakker was te zat en te suf of met zijn lodderige oogen nog ergens besef van te hebben. Toen Venrooij weg wilde, drong hij ër sterk op aan als vinder om de door hem gevondene por temonnaie mee te krijgen. En d'e kastelein gaf die ten slotte onder getuigenis van dé stuk o<f wat {oen nog aanwezigen. Piet Bakker, die ten slotte ook opstapte, zoowat een uur né Venrooij, miste, toen het op betalen aan- k.wam;_ zijn geld. Hij! wist zich nog te herinnereln dat hij dat geld in zijn overjas had geborgen. Tom hoorde hij van de portemonnaie en van Venrooij én hij zocht den laatste op in de hoop de eerste te vïndesn. Venrooij scheepte hem af met het smoesje dat hij de geldbuidel ook al weer verloren had. Maar hij zou het laten omroepen, hoor en er werk van maken dat Piet zijn eigendom yeer kreeg. Maar daar kwam niets van onn Venrooij1 werdl dé blauwe trappen op gejaagd!. Zaken had Bakker nooit met hem gedaan En of 'deze kenlnismaking daartoe zal leiden, mag sterk betwijfeld! worden. De O. v. J. deed' een matig eischje van 14 dagen gevangenisstraf. EEX DURE OVERTREDING. Dirk Keizer van Den Helder had niettegenstaande door een ambtenaar drie maal te zijn gewaarschuwd, de plaatselijke verordening o\ertreden door hout te lossen op den berm van het Heldersche Kanaal bij de Achterhaven. De O. v. J. vorderde 6 geldboeten elk' van f 1. ieder 'door een dag hechtenis te vervangen, BELEEBIGING. Piet Dekker, visscher te Egmond! aan Zee, had1 Maria v. d'. Plas aldaar diep beleedigd, door in zeer grove bewoordingen haar jongemcisjeseerbaarheid ten sterkste te betwijfelen. Piet had schulden in het win keltje van hare moeder en zijn vrouw kwam daar ruziemaken toen de kinderen zonder boodschappen uit het winkeltje kwamen. Ze waren zonder centen heen gestuurd en hadden geld moeten toonen. Zonder geld geen winkelwaar! Moeder Dekker was erg kwaad'. Zij wilde vrouw v. d. Plas over de toonbank trekken, scheurde Maria's boezel en zoo meer. En toen moest liet ergste nog komen. Dat was Piet Dekker zelf. Die had' het in idën winkel ook al gauw met, de dochter aan den stok, terwijl iele moeder nog achter was en daarvan niets hoorde. Moeder Plais noodigdé hem nog beleefd uit binnente komen, maar hare'dochter keerde dit en vrouw v .dl Plas merkte dan ook al dra dat Piet naar drank riekte en nogal praatjes had. Eenige dagen daarna schold Piet dan Maria op een wandeling uit, waarvan Maria's vriendin, Johanna Halff getuige was. De O. v. J. eischte tegen Dekker f 5 of 2 dagen hechtenis. TE HARDH AXDIG. Theodorus Jacob Papo, was op 5 April zeer be langstellend in den Hexfslegeravona ter zijner woon plaats Helder, Hij "drong het lokaal binnen, hompte oen deurwachter A. Geus cp zijde, doch liep dr.nrm.r een rechtszaakje op. Na verhoor van den zoo ruw bejegenden Geus benevens het echtpaar Vermeulen, kréég de heer Officier het woord1 tot het nemen van zijn requisitoir. Z.E.G. eischte tegen Papo, die als lastig bekend1 staat, f 15-boete of 10 dagen hechtenis.; TIJDGKESTZAKEX. Cornelis Bakker, Tijdgeestagent te Hoorn, stond wegens loterijwetsovertreoing in hoogcr beroep te recht bij gemachtigde. De gemachtigde, tevens verdedi ger (Mr. vjm Velzen uit Schiedam), vindt, nadat de Tijdgeest-Directeur M. Iburg uit Rotterdam als getuige a decharge was opgetreden en nadat de O. v. j. bevestiging van bet vonnis had' gevraagd, dat het een verbruiksleering is en veronderstelt dat de «gehtbank hier zicji ook nog wel eens zal wenden en 'Zij de meening toegedaan worden zal, dat het delict van be klaagde geen strafbaar feit is. Ook in de volgende zaak is mr. Van Velzen ge machtigde en verdediger. Hier is het Nicolaas Smit van Hoorn, die terechtstaat in hooger beroep.. Ook hij is Tijdgeest-agent en deed Totcrijwetsoverlrcaing. De O. v. J. vroeg ook nu bevestiging van het ge wezen Kantonrechterlijk vonnis en Mr. v. Velzen refe reerde zich aan zijn zooeven gehouden pleidooi. A.s. week uitspraken. Vergadering op Dinsdag 12 Mei 1914 des morgens 10 uur. Afwezig1 de lieer Vader. Voorzitter de heer J!hr. J. P. W. va,n Doorn, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Na opening der vergadering wordrt goedgevonden de notulen in, de volgen.de vergadering te lezen. Is ingekomen een schrijven van den heër Muurling. met dank voor de gratifi.ca.tie: van den heer H. Koot dat hij zijn benoeming tot klokkenist aanneemt. Worden aangeboden,, balaas, winst- en verliesreke ning derr gemeente-gasfabriek. Zal worden rondge zonden. Inzake 'die i!n onze gemeente te geven cursussen van de vereenliglng t(0t het geven van, Landbouwlhuls- lioudondersvijs, advdseere®, B. en W., nadat zij nog een bijeenkomst hebben gebad met het bestuur dier vereeniging,. om de gevraagde subsidie van f 150. per jaar toe te staan. B. en "W. achten het 't best, dat de vereeniging zelf voor een geschikt lokaal zorgt. Werd dit van gemeentewege gegeven, dan gaf dat een huur van f 75. B. en W. hebben ook afge sproken d'at mochten er meer leerlingen voor eiken cursus komen dan 20, wat een splitsing ten gevolge zou hebben en een dubbel bedrag van f 150 per jaar, eerst, met het gemeentebestuur in, overleg zou worden getreden of deze. tweedie cursus gehouden zou worden of er een voldoend aantal leerlingen, was. Deze cursus duurt twee jaar. Blijft) de belangstel ling gaande, dan is het de bedoeling door te gaan. Allen voor. Het tractement van den conciërge der Openbare School wordt met f 50 verhoogd, van f 250 op f 300 gebracht. Het is de bedoeling vap; B. ep. W. de school meermalen te doen schrobben en de reini ging uit te breiden. Allen voor. Volgt voorstel vernieuwing en uitbreiding! gasfa briek. Volgens een besluit in een vorige vergadering genomen, komen B. en W. in plaats van de gas commissie, die intusschep, bedankt heeft, met een goedkooper plan. B. e.n W. hebben met dien gas- directeui' de zaak onderzocht en de directeur heeft lp opdracht, van B. en W., lettend op het raadsbe sluit, een rapport samengesteld, dat bepaald wel door alle raadsleden is gelezen. Voorzitter doet eenige mededeqlingen. waaruit blijkt, dat de ovensgeschiede- nis blijft als ze was voorgesteld door de gascom- missle, de stokerij wordt vergroot, de, degeneratie- loods verplaatst, het schaftlokaal verplaatst. Vap don grond der Doopsgezinde Gemeente wordt niet Vz maar voor de gasfabriek noodig genoemd. Zui- verkisten zullen woeden gerepareerd. De toestand der zuiv/erlcisten was zóo dat, veel gas ontsnapte, zaten vol gaten, die met poetskatoen wapen gestopt. Nu worden er cementvloeren in gelegd. Het metaal waar van de kisten gemaakt wapen, wordt niet 'geschokt geacht, moet vau gegoten ijzer zijn. wordt nu gere pareerd en voorloopig voldoende geacht. Het totaal bedrag wordt begroot op f 18881. (Onze lezers zul len zich herinneren dat het f 26000 was.) De heer Hopman zegt het volgende: Ik wil beginnen met er mijn genoegen over uit te spreken, dat B. en W. reeds zoo spoedig met nieuwe plannen in deze bij den Raad komen. Voor mij een bewijs, flat ook daar gevoeld wordt, dat er haast bij de zaak is. Als Jiid der Gascommissie heb ik ontslag genomen, omdat ik 'niet de verantwoording wildé dra gen voor een vertraging in de uitvoering van den ovenbouw. Waar 22 Maart de plannen der Gascommissie bij B. en W. werden ingediend, is reeds heel 'wat tijd ver loren gegaan. Mocht dit tot gevolg hebben, dat 'een nieuw te gouwen oven aanstaande najaar te vroeg in gebruik zou moeten worden genomen, ten einde in de behoefte aan gas te voorzien, wat zeer zeker zich later weer zou wreken, dan wensch ik daarvoor geen verantwoording te dragen; wat niet uitsluit, dat ik thans gaarne wil medewerken om deze zaak thans zoo gauw en zoo goed mogelijk te trachten Jn orde te brengen. 'Het plan, clat thans wordt ingediend', wensch pik dan. even nader te beschouwen. De nieuwe Stokerij komt daarin voor, gelijk aan het plan der Gascom missie. Ik zou het werkelijk bejammeren, wanneer hier weder stemmen opgingen tot het plaatsen van nieuwe ovens in de oude stokerijlaten wij daar nu geen ka pitaal aan wagen. Wat betreft het bouwen van een reserve-kluis naast den nieuwen oven, we kunnen daar wat mee besparen, doch ik zou het niet verstandSg vinden dit na te laten. Gezien den toestand van do oude stokerij én de toename van het gasverbruik, kun nen wij daar wel eens spoediger aan inbouwen toe zijn. dan men thans denkt. Behalve dat nieuwbouw idlain allicht Je veel tijd vordert en 'het werk niet zooi goed kan zijn dan wanneer nu de twee kluizen in één blok worden gebouwd', zal het ook aanmerkelijk meer kosten. Wat de zuiverkisten betreft, doel zich de vraag voor, of het niet verstandiger is de slechtste van de drie slechte kisten, waaraan te zarnen f 300 moet worden ten koste gelegd .om ze wat op te lappen, reeds nu te vervangen door een nieuwe, en wel een van deugde lijk materiaal, niet weer van plaatijzer, 't Is een vraag, die ik ter overweging geef. De kolenloodsen en regeneratieloods zijn als in het vorige plan. Alleen worden de eerste 1000, de laat ste f400 bijgroot Voor de degcneratieloods vindt dJ r'.ii - he- gebruiken van de overkapping v;,n d'c k~v.il Doch. de Gascommissie wilde eek wol degelijk het materiaal van deze overkapping weer gebruiken voor dé loodsen, tiet verschil in de lngrooting blijft dus voor deze vier loodsen f 1400. Krijgen wij daarvoor nu ook degelijk werk? Of heeft de opzichter zich de vorige maal verrekend? Ik mag niet aannemen, dat, waar de zuinigheid ons al meer parten gespeeld heeft in de fabriek, we thans weer aenzelfden weg opgaan. Nu rest mijnog het terrein. Waar de directeurswo ning reeds in den aanvang was vervallen en men ook geen nieuw kantoor en magazijn wenscht, daar kun nen we ook met minder terrein volstaan. De vraag is nu echter: neemt men het niet al te krap. Meent de Directeur, dat op het oude terrein voorloopig nog voldoende p/aats voor cokesberging is, dan leg ik' me gaarne bij clle meening neer; doch anders moet ik ontraden het terrein zoo krap af te passen. Tenslotte maakt het toch 'weinig uit of dé gemeente, die eigenares van het geheele perceel wordt, een paar meters breédté meer betaald en de fabriek een paar meters minder, of omgékeerdj en een spoedig noodige verplaatsing van de afscheiding brengt weer kosten mee. Als men dan toch wat afnemen wil, zag ik dat liever gedaan aan het achtergedeelte, langs de spoorlijn. De heer Meurs vraagt of er nu nog werk va.n is gemaakt, om van, de best,eMte ovens af te komen, ja of neen. Voorzitter deelt mee, diat de opdracht ls gegeven met het werk te, staken en, bij het laatste onderhoud dat met den, Ingenieur 1© gehouden, is de tpdruk gekregen dat, als deze leverantie niet mocht door gaan, er wel geen, schadevergoeding zou worden ge- eischt, als de fabriek dan maar andere ovens etc. besteld kreeg. De heer Meurs blijft van meening dat een gewone herstelling der fabriek voldoende is en de voorgestel de uitbreiding onnoodig. Spr. meent dat aan de ver zakking der kluizen nu een eind gekomen is en spr. heeft er met personeel der gasfabriek over gesproken, die dezelfde meening hebben. Spr. oordeeltj als zijn idee wordt gevolgd dat door hem in de vorige zitting al reeds uitvoerig is uileen- fezet, voldoende gas kan worden gemaakt en dat dan an worden afgewacht, welken invloed' de electriciteit op het gasverbruik zal hebben. Voorzitter wijst er op, dat de gasdirecteur dit plan wil én dat dit de eenige deskundige is, die B. en NV. mogen raadplegen, op diens advies dienen zij dan wel af te gaan. De heer Meurs oordeelt, dat de gasdirecteur nog te kort in Schagen is om goed; over de uitbreidings kwestie te kunnen oordeelen. We hebben ons met voor te stollen dat dc stijging der gasproductie zal blijven gaan als tot dusverre. Alle menschen zijn aan- stQndS aangesloten, ,de laatste klant is straks aan de beurt en dan zullen er alleen nieuwe klanten bijko men, als er nieuwe huizen worden gebouwd. M)en yergete niet dat het hier een kleine plaats is en mei een fabriek die een capaciteit heeft van 2000 kub. M. is men nu nog lang niet'aan een eind. Men moet alleen zorgen dat de boel bruikbaar is. De heer Roggeveen gaat met B. en W. mee ein acht het gevaarlijk oni in de oude kluizen .niéuwe ovens te bouwen. De heer Meurs zegt wel dat zij niet meer zakken, zekerheid bestaat dn ar omtrent niet. Als men doet wat de heer Meurs wil, gaat de 7- retortsoven op zich zelf staan, alle verband1 is verloren. Behalve dé 3-retorts die te weinig capaciteit'heeft, heeft men een 5-retorts die onbetrouwbaar is, plus een 7- retorts, en dat eischt voor de bedrijfszekerheid terecht een S-retorts daarnaast. Wij mogen om een verschil van enkele duizenden guldens niet dc bedrijfszekerheid in de waagschaal stellen. En dat Sehagcn zich niet zal uitbreiden, gelooft spr. niet. Electriciteit zal op het gasverbruik volgens spr. niet veel invloed uitoefenen. De heer Meurs wijst er op, hoe het de bedoeling niet is de kluizen te sloopen, maar dat men ook nu de 5-retorts wil inbouwen, een toeken toch, dat men die niet zoo slecht acht. En al mag de 3-rotorts niet zooveel capaciteit hebben, naast de 7-retorts is hij voldoende. We hebben nu aan de 7-retorts genoeg, en moe ten we nu 'n 200 M." ga^'meer hebben, want de uit breiding gaat niet met 1000 M.8 tegelijk, welnu dan ls het zeer economisch, dat de 3-retorts daarvoor zal kunnen zorgen. We wonen hier in een kleine plaats, dus geeft het ook in het benoodigde gas niet anders dan kleine verschillen. En bovendien !s het alleen maar een kwestie van éen drukke -maand, anders kunnen we het met de 7-retorts gemakkelijk doen. Spr. wijst er nogmaals op dat de heéren, de 5-retorts niet willen sloopen, maar zelf Inbouwen en spr. concludeert dait die voorgestelde uitbreiding niet noodig is. De heer Roggeveen wijst er op, d'at de 5-retorts wordt ingebouwd, omldtat er zulk een, igroote' haast is en de toestand van den 7-retorts zóo ls, dat dit noodzakelijk moet. Voorzitter wijst er op, dat de 5-retorts wordt In gebouwd, om bij oogenblikkelijken nood, zich te kunnen redden. De heer Van dér Kamp wijst er op. hoe weinig overeenstemming er is tusschen de heer en, die vroe ger ook in de gascomonlssle hébben gezeten. Spr. raadt aan om de voorstellen, van B. en W. nju maar aan te nemen en de zaken niet langer uit te stellen, gevaarlijk als de toestand! der fabriek is. Spr. be treurt liet evenwel nog steedis,dat. geen deskundige is benoomd, die den Raad had kunnen voorlichten. Het groote verschil vian meening onder die heeren zelf bewijst wei hoe noodig en nuttig dit had kun nen zijn. De heer Koster verheft zijn waarschuwende steun en wijst er de heeren met nadruk op, dat de toe stand van den 7-retort6oven van dien aard is, dat elk oogen,blik de zaak stop kan staan, ze is meer dan slecht. De 5-retorts wordt ingebouwd en dat moet zoo vlug mogelijk gebeuren om in staat te zijn tot werken. Spr. meent dot er nu geen voorstel is va® B. en W., miaor alleen een, rapport vajni dén directeur. Voorzitter: En een voorstel van B. en W. De heer Koster: Dan wil ik mij aansluiten, blij wat de heer Hopman heeft gezegd, en waarschuwt ér voor dat de zaken niet te bekrompen worden opgej- zet. Spr. hec-ft met den heer Hopman geen rugge spraak gehouden, maar is het toch volkomen met hem eens. dat we nu de zaak goed onder handen moeten nemen. Laat een paar duizendi gulden mih- der nu toch niet te veel invloed uitoefenen. Uit de plannen van B. en W. blijkt, nu toch wél, dat de door de gascommissie gedane voorstellen zoo lang zamerhand de algemeen® sympathie krijgen, de zaak blijft toch vrijwel hetzelfde. Laat men er nu toch in de aütjreeme plaats op aansturen, de fabriek feoo »-ceS r Av.üJfc u- t:x laai men zich geheel neer- 'Ia -'u:*' Zi. tater» ge; - v'.« alKan &X v# Hst i»Jv.:.es v 'je*., fa die zegt in rap port, bj alle posten blij na dat het. zoo desnoods kan, daar spreekt toch wel uit, da/t hij niet geheel in stemt met dit bekrompen plan. Spr. wijst er op, hoe B. en W. nu vooretellen >4 van den grond voor de gasfabriek te beschikken, de gascommis sie wilde Spr. acht dat, gezien de gebouwtjes die er op zullen komen te staan, niet practlsch en te bekrompen. Dit vooral ook met het oog op de toekomst en nu wijst spr. op de electrische energie^ dié hier binnen enkele jaren wellicht zal komen en waarvoor ook grond noodig zal zijn, en dan acht spr. met het oog daarop het beter, dat de gasfabriek dadelijk de beschikking krijgt over het terrein, waar zij het dan, toch noodig zal hebben. Spr. con cludeert, dat men toch uitspreekt de meening, door den grond te, willen aankoopen, dat de gasfabriek dien grond noodig zal hebben. Waarom dan niet vou den beginne af dien gTond bij de gasfabriek ge voegd. Spr. dringt tenslotte nogmaals aan op het goed aanpakken der verbouwing en niet op enkele duizende guldens te zien, terwijl hij ook een nleuwé zulverkiet zou wensch en. Voorzitter meent, dat het niet noodig is weer te bespreken, wat achter ons ligt, maar meent er toch op te moeten wijzen, dat de Raad de gascommissie, later B. en W. heeft opgedragen met goedkoopere plannen te komen. Het voorstel van B. en W. om een deskundige te benoemen, die zou kunnen voor lichten, is verworpen en hebben dus B. en W. niet anders als deskundige kunnen raadplegen dan den gasdirecteur, dus dezelfdle die de plannen voor de gascommissie heeft gemaakt en nu spreekt het dus vanzelf, dat deze de tweede maal moeilijk een. ander advies kan geven als de eerste maal, en is hot lo gische gevolg dat dit plan van B. en W. ligt in dé lijn van het eerste. In dQ vergadering van B. ei^ W. hebben zij den gasdirecteur er op gewezen dat hij een rapport moest Indienen ©ft plannen maken in den geest van het besluit van dén Raad', maar dat hij met geen andere plannen mocht komen dan waar voor hij de verantwoordelijkheid op zich nam, dua mag nu ook worden aangenomen, dat hij de verant woordelijkheid voor deze plannen draagt. En wat nu dien grond betreft, welnu het geheele land komt in bezit der gemeente; wanneer nu straks, als het eiectrische bedrijf er bij komt, de gasfabriek meer grond noodig heeft, kan de gemeente dat deel dat noodig is, toch afstaan. Dat de gemeente dén grond koopt is voordeeliger dan dat de gasfabriek dit ift haar rekening krijgt. God. Staten zijn ten opzichte van aflossing voor grondaankoop door gemeentebestu ren zeer schappelijk en kan, de aflossing gaan, over langen termijn, terwijl als de: geldleenjng voor de gasfabriek wordt aangegaan dit) niét zóo as. De heer Koster wijst er op. hoe de heele opzet er op wijst, dat de .grond wordt aangekocht voor de gasfabriek, voor andere doeleinden heeft de gemeente den grond' niet noodig. Waarom dan die grond niet direct bij dc fabriek gevoegd. Dat motief over de al- ze dit h^snen lijden. De heer Roggeveen meent het beter, dat de jjrond aan de gemeente blijft. Da gasfabriek is een bedrijf der gemeente, dus als dat bedrijf grond noodig heelt, zal de gemeente Ihet afstaan. Spr. wil zelfs de bepaling, dat van dezen grond niets wordt verkocht óf de gas commissie moet daarover gehoord zijn. Voorzitter meent, dat dit punt beter ter sprake ge bracht kan worden bij den aankoop van grónd, het volgend punt der agenda. De heer Hopman informeert, hoe, of het komt, dat nu de loodsen f 1400 minder begroot zijn dan vorige maal. Spr. zou het betreuren als dit ging ten koste der betrouwbaarheid en acht dat een gevaarlijke overdrij- Vving, om ter wille yan de zuinigheid het zaakje te licht op te zetten. Voorzitter zegt dat <*n gasdirecteur én gemeente-op zichter de zaak samen hebben besproken. De vloer in de stokerij wordt niet van beton,'maar van platte steenen, terwijl de heer Buis dit eveneens opmerkend, nog meedeelt, dat de muren lager worden, 'wat niets hindert. En wat de verantwoordelijkheid betreft, zoo zegt spr. tot den heer Hopman, die daaromtrent een Hvraag had gedaan, die nemen B.. en W. gaarne op zich. De heer Biipost acht de vereenvoudiging van het plan, zooals de' heer Meurs wil, niet gewenscht en sluit zich bij B. en W. aan. Wat de zuiverkisten betreft, meent 4© heer Buis, diat de directeur de reparatie voldoende acht. De heer Kpstereen nieuwe acht hij beter. De heer Buis: als dat zoo is, had1 hij niet met de reparatie moeten komen. De heer Meurs meent, dat de kwestie van een nieuwe of oude zuiverkis't gewoonweg een kwestie is van onderhoud. Het gaat tooi niet aan om voor zulke ondergeschikte dingen te leenen. Een bedrag van f 300 voor reparatie, behoort toch uit het gewone onderhoud te_ worden voldaan. Is er een zuiverkist noodig. mgn schaffe die aan en betale haar uit do gewone middelen. De heer Buis meent, dat dit nog met den directeur kan worden besproken. Het voorstel van B. en W. wordt nu aangenomen met alleen dc heer Meurs tegen. Met algemeene stemmen wordt nu tot aankoop van dén grond1 besloten. Bij het geldleeningsbesluit komt de heer Buis. met het idéé cm den geheelen gro.ni voor rekening der gemeente ie koopen en aan de gasfabriek zooveel te verhuren .als noodig blijkt. Spr. doet dit met het ioog op de gemakkeijj'ker voorwaar den voor aflossing, et$. Andere heeren achten dit niet gewenscht, terwijf 'de heer Koster er op wijst, dat reeds is besloten i'4 van den grond voor de gasfabrek te ikoopen. Men zou dus moeten beginnnen dat raadsbesluit weer in te trekken. De heer Hopman acht het verkeerd dat de gasfabriek dan gedeeltelijk met zijn en. gedeeltelijk met gehuurd terrein zou \yerken. Trouwens dat terugkomen op een maal genomen besluiten moet nu ophoudén, het wordt anders belachelijk. De heer Meurs wijst er op dat het regelmatiger is dat de gemeente grond koopt, maar dat jiu 'o-h is uitgemaakt dat gedeelte voor de gasfabriek noodig is laat dat nu daarbij blijven. Ook is het beter met het oog op kosten van dempen enz. Heeft de fabriek later nog een stukje noodig, weinig dan kan ze het krijgen.

Schager Courant | 1914 | | pagina 1