Alpien Nitiis- Advertentie- Luttnvllil GRATIS. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1914. 57ste JAARGANG No. 5458. Uitgevers TRAPMAN Co. NIEUWE ABONNÉ's Raad* van Scha gen. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER CODliHT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den AD VBRTEN'TIHjN' in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. NO. 20. Prfjs per jaar f 3.Per post f 3.00. Losse nummers B eent. ADVERTENTIEN van 1 tot B regels f 0.25 iedere regel meer B ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. op de Schager Courant ontvan gen tot 1 October de nummers Vergadering op Zaterdag 19 September 1914. des morgens half tien. Voorzitter de heer Jhr. J. P. W. van Doorn, Bur gemeester, Secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heerein v. d. Kamp en Meurs met kennis geving. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring'der notulen. Voorzitter deelt mee, dat er in Schagen een Steun comité is opgericht tot leniging van nood en voor koming van armoede in deze benarde dagen. De Com missie heeft geld tnoodig en zij heeft zich' tot B. en W. gewend om een eerste bedrag van f 500. Waar B. en W. van den Raad voor hetzelfde doel hebben gekre gen een blanco crediet. meenden B. en W. aan dit verzoek van het Steuncomité te moeten voldoen en doen zij bij deze daarvan mcdedeellng aan den Raad. Gister, zoo deelt Voorzitter mee, is een adres v^n eenige Ingezetenen ingekomen, waarin als 't ware ari tmes ie wordt betuigd aan het streven van het bestuur der harddraverijvereeniging om de harddraverij dit jaar te doen doorgaan en verzoeken adressanten om tan gemeentewege dit jaar het vuurwerk te doen afsteken. Dit adres was geteekend door 24 belanghebbenden. Voorzitter deelt mee, dat dit adres gister is inge komen en B. en W. nu als regel hebben aangenomen, om over adressen die ingekomen zijn na de door hen gehouden vergadering, geeen advies te geven. B. W. kunnen anders wel op de post blijven wach ten om te zien of er nog wat komt. In speciale ge vallen weüschen zij van die gedragslijn wel af te wij ken en in dit speciale geval meenen B. en W. te kunnen adviseereri. dat adres voor kennisgeving aan te nemen. Dit adrós is te beschouwen als een adhaesie- betuiging op een poging die door het harddraverij- bestuur op dit oogcnMLk wordt gedaan en loopt dus. op de beslissing vooruit. De heer Roggeveen is met het oog op de omstandig heden er niet voor, dit adres zonder meer voor ken nisgeving aan te nemen en de beslissing in deze zaak uit te stellen. Het is met hét oog op den tijd noodig, dat er een beslissing valt, 3 weken als men noodig heeft om een feestdag als de harddraverijdag is, voor te bereiden. Dat dit adres is ingekomen is wei een ge volg van het feit, dat men eerst denkeflde, dat LI. Woensdag de beslissing zou vallen in B. en W„ la ter de meening heeft gehad, dat vandaag in den Raad de beslissing zou vallen, dit alles mede als gevolg van een onderhoud dat de voorzitter der harddra- verijvereeniging heeft gehad met den burgemeester. Spr. wijst er op, .dat de harddraverijdag zoocwej zonder vuurwerk als zonder dansmuziek veel van zijn waarde verliest. Er is niemandal wat de menschen hier houdt, het publiek zal vertrekken en het voordeel zal' veel minder zijn dan anders het geval is. Voorzitter begrijpt niet. waarom of het bestuur niet evenals andere jaren het verzoek tot B. en W. heeft gericht om het marktterrein etc. te mogen gebruiken en gevraagd heeft om op harddraverijdag het vuurwerk af te steken. Een dergelijk verzoek hebben B. en W. niet ontvangen. Alleen is de burgemeester door den- voorzitter der harddraverijveneetaiging gepolst wat of deze over het vuurwerk dacht, maar een definitief a'ntwoord heeft noch de harddraverijvereenIgi ngnoch den Voorzitter gekregen. Waarom het gebruikelijke niet ingezonden? Aan een Verzoek dat nog nfet eens is in gezonden, met een adres der neringdoenden adhacsie te betuigen, acht spr. niet ter plaatse. B. en W, heb ben hier de beslissing over het vuurwerk, de Burge meester of de publieke vermakelijkheden zullen plaats hebben oi niet. De heer Roggeveen wijst er op dat door het bestuur der harddraverij is gehandeld op deze wijze geheel met bet oog op de tijdsomstandigheden. Vele belangheb benden zij.i voor den hard ar averijdag ook anderen nict-belanghebbenden, jnaar eveneens zullen er bur gers togen zijn en dit was het doel van de besprekingen tusschen den voorzitter der harddraverijverociiiglng en den burgemeester, om te zien of B. en W. en bur gemeester vuurwerk en dansmuziek wilden toestaan. Daarom zijn die besprekingen gehouden om zich dien aangaande zekerheid te verschaffen. Maar met nu dat adres vóór kennisgeving aan te nemen, is de kwestie niet opgelost. Het is toch gewenscht dat het bestuur der haradravertyvereeniging wete of het vuurwerk wordt toegestaan. De heer Boekei acht het ook gewenscht. dat er een beslissing wordt genomen. Spr. wijst er op dat als het vuurwerk wordt afgestoken, dit aen dag stempelt tot oen {eestdag en waar er nog geen reden bestaat_ om (eest te vieren, zou spr. den Raad advisoeren willen geeai vuurwerk af te steken. Spr. doet het voorstel daartoe. De heer Trapman wijst er op, „dat een beslissing van den Raad over het voorstel van den heer Boekei in tweeërlei geest kan uitvallen. De Raad kan zich uit spreken vóór zoowel ais tegen het vuurwerk, maar waar in deze de beslissing is bij onzen burgemeester en deze is in deze kwestie hot hoogste ressort, acht spr. een uitspraak van den Raad onnoodig. Spr. zou niet gaarne zien dat in deze tijdsomstandigheden de uit spraak van den Raad in botsing kwam met het oor deel van onzen burgemeester. Waar deze de beslissing toch heeft, is een -verder behandelen dezer kwestüi door den Raad onnoodig. Voorzitter verklaart, dat hij geen toestemming zal geven om het vuurwerk af to steken. De wethouders kunnen het getuigen dat deze beslissing mij moei'ijk grnoeg gevallen is. gaarne als ik vooral in dezen tijd <len burgers een voordoe! had gegund. Maar we moe ten ons m de omstandigheden schikken en niet altijd kan men de middelen aangrijpen die men graag zou wil len. er voor waken als men moet om niet de poradie te worden. Ik zal dus. zooals gezegd, geen toestemming geven voor het ontsteken van het vuurwerk en kunnen we dus deze zaak als afgehandeld beschouwen. Het adres wordt nu voor kennisgeving aangenomen. De heer Trapman meent, dat nu de burgemeester inzake het vuurwerk Zijn beslissing heeft meegedeeld, waarover spr. zijn oordeel niet zal uiten, meent hij toch er op te moeten wijzen, gat nu het houden van den harddraverijdag voor het bestuur der harddraverij vereeniging- groote moeilijkheden zal brengen. De be langhebbenden toch missen door het niet doorgaan rhet vuurwerk veel van hun inkomsten en waar kosten der harddraverij bijna geheel door particulie ren en belanghebbenden wordt Bijeengebracht, is het te begrijpen, dat die belanghebbenden nu hun bij dragen zullen Inkrimpen. Zou de raad nu niet go- negen zijn om aan de harddraverijvereeniging oen be drag te subsidieeren om zoodoende de harddraverij nog Je kunnen doen doorgaan en zoodoende die dag voor de neringdoenden niet geheel te doen verloren gaan. Voorzitter zegt. dat B. en W. ook reeds hun gedach ten er over hebben laten gaan, of er voor het vuur werk niet iets anders in de plaats zou kunnen komen. De héér Trapman zegt dit niet te bedoelen. Spr. kan zich !niet denken wat-er voor vuurwerk in de plaats zou kunnen komen, en wat de dag dan niet zou stempelen tot een feestdag. De bezwaren die men tegen een vuurwerk heeft, zullen tegen een verlichting of iets anders toch eveneens bestaan. De heer Bijpost begint met hulde te brengen aan den Burgemeester dat hij.niet zal toestaan dat Shot vuurwerk zal worden ontstoken. Schagen houdt tal- looze malen feest en in deze ernstige tijden mag Scha gen ook wel eens tooncn dat het ook ernstig Jcan zijn en moet het een voorbeeld zijn. Toch zou spr. graag willen, dat de harddraverij doorging en spr. kan er zich wel mee vereenigen om daarvoor geld disponibel te stellen. Hebben B. en W. zich er al een idéé ovetr gevormd, om b.v. te geven wat anders het vuurwerk kost? De heer Roggeveen wijst er op. hoe door den heer Trapman is gezegd, „dat voor de harddraverij door belanghebbenden belangrijke bedragen worden geofferd. Dat is echter ten deele waar. De harddraverij is de aan leiding dat hier de menschen komen, maar een feit is het dat het voordeel dat de harddraverij geeft op houdt. a'ls geen Vuurwerk of geen dansmuziek mng worden gegeven. Heeft geen van belden plaats, dan bestaat er voor de belanghebbenden niet de minste aan leiding meer om iets bij te dragen voor de harddraverij, weinig of geen voordeel als zR daarvan hebben. Wii de hardd'raverij 'slagen, dan zal het bestuur der Ihand- draveritvereeniging over een behoorlijk bedrag moe ten beschikken. Er is een klein saldo in kas en f 850 is gemiddeld poodig. Wat of particulieren en belang hebbenden in dit geval zullen willen bijdragen is niet te zeggen. De heer Trapman meent, dat, waar de heer Rogge veen zoo spreekt en hij als secretaris der harddraverij vereeniging de voorbereidingen heeft meegemaakt en dus geacht kan worden de meening der belangheb benden in deze weer te geven, de conclusie mag wor den getrokken. <Jat belanghebbenden aan een harddra verij zonder vuurwerk absoluut geen waarde hechten en spr. is dan ook niet genegen om vootr een subsidie te stemmen, die door belanghebbenden zelfs niet zal worden gewaardeerd. De heer Roggeveen zegt hier alleen zijn persoonlijke meening te hebben weergegeven en nfet als secretaris der harddraverijvereeniging. Hij oordeelt dat belang hebbenden zich van een harddraverij zonder vuurwerk niet zooveel zullen voorstellen. Spreker meent dat het precair is. dat do Raad zoo ver gaat om nu reeds 'uit te spreken om steun te willen verleenen of niet. niet eens weiend of het bestuur der harddraverfjvereerfl- Sing de macht en de lust heeft om een harddraverij te ouden. Spr. noemt dat vooJriitloopen. De heer Trapman wil het bestuur der harddraverij vereeniging helpen. Als de Raad hiet een bedrag noemt dat men geven wil ais er een harddraverij wordt gehou den. dan weet het bestuur dat'alreeds en kan het be- oordeelen of het mogelijk is met dezen flnantiëelen steun de zaak voor elkaar te zetten. Om nu eerst het bestuur alle werk te laten doen en dan door don, Raad laten verklaren we geven niets, dan is al het werk voor niets. Bepaalt de Raad nu een bedrag dan weet het bestuur waar het zich aan kan houden. En dat dc heer Roggeveen hier zijn particuliere mcening hoeft geuit en niet gesproken heeft als secretaris der hard draverijvereeniging. doet spr. genoegen. Waar In den heer Roggeveen ae functlën van raadslid en secretaris der haraaraverfjsereenfging zijn vereenigd. Is men ge neigd als men ccn oordcel hoort uitspreken als dc heer Roggeveen eerst deed. te denken dat dit een gevolg i9 van gehouden besprokingen elders. Waar dit met hel geval blijkt te ^ijn en do heer Roggeveen ln zijn tweede redeneenng een ander 'geluid laathoorcn, is spr. weer gaarne bereid te helpen dat de harddraverij 'tenminste mogelijk is. De heer Bfjpost stelt voor f 200 te geven als de harddraverij 'wordt gehouden. De heer Koster wijst er op, dat in deze ernstige tij den .straks ook in onze gemeente nood te leniger» zal zijn en veel geld noodig zal zijn. Een blanco cre diet heeft de Raad 'daarvoor reeds beschikbaar gesteld. En waar dat het geval is. acht spr. zich niet verantwoord om een bedrag van f 200 uit Je geven voor een plaat selijk feest. Een kleine subsidie van b(Jv. f 50. daarmee zou spr. zich kunnen vereenigen. De neer Bijpost is het met de eerste mecning van den heer Koster niet eens. Zeker, er zal steun moe ten worden verleend, maar dien steun zal van een ander deel der burgerij tvorden gevraagd, maak het die die dan otok mogelijk om wat te verdienen. De Raad moet zijm best doen om ook de Inkomsten der zakon- menschen te verhoogen. Een bedrag van f 200 is voor de gemeentekas geen bezwaar, omdat het voor het vuur werk reeds was tfitgelrokkem. De heer Trapman meent, dat, als men zich op het standpunt stelt de harddraverijvereeniging te willen hel pen. men ook een bedrag moet geven waar men wat aan heeft, f 50 is niet yoldoende. Het voorstel-Koster om f 50 te geven wordt ver worpen. Vóór do hoeren Buis en Koster. Tiet voorslel- Bijpost om f 200 te geven wordt aangenomen. Tegen de heeren Buis. Koster, Schoor! en Boekei. Vsnu wordt de gemeentebegrooting aangeboden. Tol leden der commissie Iwlast met het nazien, worden benoemd de Aieeren Koster. Roggeveen en Trapman. Bij de rondvraag informeert de heer Roggeveen of dif jaar de gewone aanbesteding van de onderhoudswer ken in de gemeente nu zal worden gehouden. Met het oog op de werkverschaffing zou spr. deze gewone wer ken ook dit jaar gaarne zien uitgevoerd. Voorzitter zegt. dat wat dit Jaar op de begrooting stond, zal uitgevoerd worden. De aanbesteding heeft nog niet plaats gehad, omdat de opzichter het eerst druk heeft gehad met de gasfabriek en tóen is opgeroepen onder de wapenen. Gedeelten van het werk zijn' reeds uit gevoerd door verschillende patroons. De heer Roggeveen acht vooral dit laatste zeer ge» wenscht. Wordt het werk aanbesteed, dan wordt ln den regel ook het taxiefwerk door denzelfden aanne mer gedaan. Wordt het verdeeld, dan kunnen meer dere personen daardoor aan den arbeid worden ge houden. Voorzitter zegt. dat wat moet worden aanbesteed, zal worden aanbesteed, maar wat benigs zins geschikt er voor is. „zal zóó onderhandsch worden opgedragen. De heer Bijpost dringt er bij Voorzitter op aan. dat ge probeerd wordt, om de markttreinen weer op Donder dag te doen joopen. Voorzitter belooft zijn best te zuilen doen. veel succes gelooft hij 'niet dat zRn pogingen zullen hebben, om dat de spoordienst is vastgesteld door den opperbevel hebber van het legeer. De heer Koster brengt de plaats voor de nieuwe school ter sprake. B. en W. hebben indertijd beloofd met verschillende terreinen voor de nieuwe schooi te zullen komen. Spreker vraagt hoe of het er nu moe staat. Voorzitter zegt, dat wat er over deze zaak in geheime zitting is behandeld en gesproken, den hoet Koster bekend is. Spr. meent dat de heer Koster er evenveel van weet als spr. zeli. De heer Koster zegt dat dit niet een rechtstreeks antwoord is op zijn vraag. De heer Buis toch heeft beloofd met het een of ander terrein te zullen komen en spr. vraagt nu of er al wat is gevonden, pt .zijn B. en W. in deze onmachtig? De heer Buis zegt dat de neer Koster evenveel weet als spr. In verband met het uitbreidingsplan zouden ver schillende terreinen worden besproken. Ik geloof, aldus spr.. dat ik niet meer weet en aan weten als de heer Koster zelf. De heer Koster constateert, dat de zaak blijkbaar stop staat en spr. vraagt of B. en W. zich verantwoord achten met het oog op het tijdstip dat de school er moet staan, en of zij 'meenen dat de bouw dan ge reed zal zijn. We hebben uitstel tot 1917, is het nu niet noodig dat er maatregelen worden getroffen dat de school er met 1917 staat. De heer Trapman zou ook gaarne de beslissing willen over de plaats waar de nieuwe school zal komen fe staan. Dat wil volstrekt niet zeggen dat ook het bouwen direct zal moeten volgen, daarover is nog wei eens te praten. Maar de plaats moet worden aangewezen. Op een zeker deel toen van het bouwterrein in onze ge meente. „spr. bedoelt de Landbouwdwarsstraat, wordt als 't ware beslag gelegd. Zoolang de plaats van de school niet Is aangewezen, kan daar niet worden ge bouwd. En waar de plaatsen om ln onze gemeente te bouwen niet zoovele zijn. acht spr. het noodig dat men wete of dezen grond te koop Is Ja of neen (en dient dus ten opzichte voor de nieuwe school een beslissing Je volgen. De hceren zijn er nu. meent spr., Jpng genoeg reeds over bezig om nu wel een be slissing te kunnen nemen. De neer Koster verzoekt B. en W. in de volgende vergadering met voorstellen te komen. In een der eerst volgende vergaderingen acht de heer Trapman beter en Voorzitter belooft dat B. en W. aan dit verzoek zullen yoldoen. Hierna sluiting. TEGENSTELLINGEN. 1. Mooi weer en leellik weer. De lucht is zoo zacht en geen winaske suist. Do vogeltjes zingen en zweven. De bloemen, wij; Zien ze, door dauw ln den nacht En zon rop den dag. overgoten met pracht. En zeggen: „hoe schoon Is het leven De regen kletst neder en fel woedt de storm, 't Is donker, 't is koud. om te beven. WH "zitten ln droevige stemming bijeen. Of. erger, wij suffen, verlaten, alleen, En zuchten„noe somber is 't leven". 2. Rijkdom en armoede. De rijke bezie* gansch zijn kost'lijk beat: Zijn villa's, zijn auto's, zijn paarden. Het kunstwerk dat hU in zifn pronksalon bracht. Hij 'denkt aan rijn invloed, zijn vorat'iffke ma ent. En zegt: „ol hoe schoon fa 't op aardeI" En d' arme verstrekt aan zijn kïnd een stuk brood. Dat hij uit zijn nooddruft nog spaarde. En ziet om zich heen en op ijzigen toon Zegt hij tot zijn kind. tot zijn eenigen zoon: „Wat is 't toch ellendig op aarde f" 3. Liefde en eer? Op 't zachtgespreid bed ligt een sukkelend kind. En teerheid omringt er de sponde, t Kind slcrft en de droefheid der ouders is groot. Huil troost is, hóe schraal ook: „het kind heeft den dood. „Op 't bed van de liefde gevonden." 't Ts Oorlog, nu heerschen kanon en geweer. Het doel is slechts: „dooden en wonden". Wanneer iemand neerzinkt, door 't moordend lood. Dan zegt men: „dat deze een heerlijken dood „Op 't bed va!n de eer heeft gevonden", t D. KUILMAN. Nieuwe NIedorp. September 1914. - WEERINGEN. LM. Vrijdag werd de visscherschuit WR77. waarop de gebr. Ten Bokkel varen, voor het anker wegge slagen. Waar de wind niet toeliet zeil te zetten, dreef het schip voor den wind af. De schipper wist zijn schip dicht langs het aaksehip van gebr. Duinker te laten drijven en konden beiden hierop overspringen. Het schip b,^weggedreven. waarschijnlijk ln de richting van OUDE NIEDORP. In een gehouden vergadering van de straatverlichting te Niedorper Verlaat, yerd de rekening over het ver- loopen jaar na onderzoek goedgekeurd met een nadeelig saldo groot f 36.29ontvangen was f 35. uitgegeven f 71.29. Dit nadeelig saldo was ontstaan door de nooge kosten van het vermaken van de lantaarns voor gas verlichting. Deze rekening was era tegengevallen. In verband met den slechten toestand acr kas. werd beslo ten een leening aan te gaan groot f 30. tegen 5 pet., af te lossen In 7 laar. Vóór October zullen de lantaarns niet branden, ook al in verband met de financiën. Tot bestuurslid, in de plaats van den heer J. Glas, die perio diek aftrad, werd Deaoemd de heer Ab. Over. DIRKSHORN. Benoemd tot onderwijzeres te Umulden, mei. Gosses alhier. DIRKSHORN. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan een neutrale bijzondere school te Amsterdam, jie heer N. H. Reuvers NOORDSCHABWOUDE. De heer J. Ootjers Az. alhier, .fa benoemd tot voor zitter van de Banne Noordscharwoude WIEREN OER W AARD Vanaf 21 September ls de postdienst alhier wederom gewijzigd en nu voor de a.s. winterdienst waarschijnlijk vastgesteld als volgt: Buslichting 's morgens 5.25, 11.15 en 's middags 4.50. (Zondags alleen 5.2o vjnA Bestel lingen 's morgens 8 uur, 's middags 1.30 en avonds ongeveer 7 uur. Zon- en feestdagen alleen de le bestel ling. OALLANTSOOG. Zaterdagmorgen spoelden alhier verschillende zwem vesten en een reddfngsgordel aan, welke waarschijnlijk vaneen oorlogsschip afkomstig wraren. Alleen de redding- gordel was gemerkt, n.1. met„H.M.S." „Defender" en voorzien van een Inrichting voor roddingLIcht. OALLANTSOOG. Bij de Zaterdagmorgen plaats gehad hebbende open bare verkooping van ae woning van wijlen Grietje Zee man. 'werd deze verkocht aan GRsbert Kuiper te Lutje winkel en Jan van Scheijen te Groote Keeten (gem. Cal- lantsoog). voor de som van t 230. EENIGENBURG. Ds. A. Groeneveld te Schager brug, is beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier. HOOG WATER. Te Nieuwe Statenzfjl (Gron.) steeg gisteren de vloed Zóó hoog. dat het water 4.30 meter boven N.A.P. tot de kruin van den zeedijk stond. Op de kwelders verdronken vele schapen en eenige koeien. Door den storm fa de Meent te Huizen over stroomd. De koeien moesten in de stallen worden go- borgen. De Zuiderzee bij Edam rees tot 1.70 boven A.P.. een hoogte die in langen tijd niet fa bereikt. Marken staat geheel onder. Ook alle buitenpolders zijn overstroomd. De hevige West-Noordwesterstorm van Vrijdag deed het LJsel water voor Kampen binnen 21 uur meer dan 2 Meter wassen waardoor de geheele IJselkade overstroomd werd. Het Kamper-eiland en dc polder Drootcn liepen in. zoodat veel roeren genoodzaakt wa ren hun vee pp den stal- te brengen. Ten gevolge van den Noordwesterstorcn was het zeewater voor Lemmer Vrijdag tot een buitengewone hoogte gestegen (19 d.M. boven A'.P.) waardoor in den avond met ae zeesluis niet meer kon worden geschut, zoodat de nachtboot naar Amsterdam niet kon ver trekken. ONJUISTE GERUCHTE!*. Het Handelsblad schrijft Sedert tie oorlog uitbrak zffix meer dan eens., soms door ernstige personen die volkomen ter goeder "trouw warm geruchten verspreid over ultimatums jlie dhn onze Rcgecrlng zouden zijn gesteld, nu door Duitschland. dan weer door Engeland. Dezer dagen be reikte ons opnieuw zulk Oen bewering. Nu zouclen wij wellicht kunnen volstaan met te verwijzen naar fa?** zin In de TroonredeIk mag echter dankbaar vaststel len dat onze vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden ongeetoonfzljn gebleven", ware niet dat er altijd tal van achtcrdochtlgen ztfn, die zulk een klaren zin toch nog wei Ingewikkeld weten uit le leg gen. Daarom zullen wij ten overvloede zoo stetife mogelijk verzekeren, dat sinds bet uitbreken van den oorlog onze Regeering noch mondeling, noch schriftelijk eenige ultimatum hoeft ontvangen of zelfs maar iets dat op een dreigement geleek. De moeilijkheden, waar voor de Rcgccring hemaaldeiflk wordt geplaatst, zffn zeker ernstig genoeg. Maar al blijft de toekomst geheel onzeker, men mag den staat van zaken niet versombe ren door onjuiste geruchten. VEEVOEDER. De heer J. Smid, referendaris bR de afdceüng land bouw van het depprtement van landbouw, handel en nijverheid heeft aan het Hdbld. meegedeeld, dat er op dit oogenblik pogingen worden gedaan om. met mede werking van de regoering. de coöperatieve vereenf- gingen van veevoeder te voorzien. OORLOGSELLENDE. Men meldt aan de N.R.Ct. t Onder de te Koewacht aangekomen vluchtelingen uit Dendermonde bevindt zich een familie, die daar een huis bewoonde, dat hun eigendom was en die onder de welgestelde burgers behoorde. Bij Jiet bombardement van de stad vluchtte de geheele famiffeen en toen men op ren veilige plaats naging wat leder mede had ge nomen. .bleken dat allemaal voorwerpen van weinig of geen waarde te zijn; als kousen dassen enz. De oude moeder van 00 Jaar was zoek. Bij een Woensdag aan de verwoeste stad gebracht bezoek bleek het huls met ongeveer 1100 van de 1500 In puin te liggen en het eenige wat men terugvond waren oen gaar handdoeken, die buiten Engen. een paar pantoffels en eenige appels van den boom in den tuin. Deze menschen zijn thans straatarm. VERBOD VAN UITVOER. Het.j?tbl. no. 453 bevat een Kon. besluit van den I7den dezer, houdende verbod van uitvoer van alle producten, afkomstig van haver, Jerwe en spelt rogget gerst, .boekweit en maïs. WIERINGERWAARD. Bil de j.I. Zaterdag gehouden aanbesteding van Het afsneden c'a uithalen van kroo6 en andere schadelijke gewassen ten behoeve van den polder WIertngerwnard. was de uitslag als volgt: perceel I I. Bakker, perc. 2 S. Proers, perc. 3 Jb. Bras, j>erc. 4 J. Keizer, perc.

Schager Courant | 1914 | | pagina 1