Alieieei Nitiis- Uitmuit- LnümUil GRATIS. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1914. 57ste JAARGANG No. 5459. NIEUWE ABONNÉ's Engeland en onze handel. Generaal Joffre. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDiusdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den A.DVERTfllNTfWN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Telepb. ND. 20. Prjjs per jaar f 8.—. Per post f 8.00. Losse nummers 5 oent. ADVEKTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ot. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. op de Schager Courant ontvan gen tot 1 October de nummers Het (groene) weekblad „De Amsterdammer" bevat eon goed geschreven, in het Engelsch gestelden „Open Brief aan onze vrienden in Engeland", waarin uiting wordt gegeven aan het besef hier te lande „dat in En geland en Frankrijk een toenemende ontsemming heerscht over onze houding van strikte onzijdigheid". Het is, Zoo meent de schrijver, „deze ontstemming die haar uitdrukking vindt in het belemmeren van onze scheepvaart, door het opbrengen van onze huiswaarts varende stoomers en een voortdurende wrijving in de aanrakingen tusschen onze twee regeeringen". De schrijver, deze ontstemming volkomen ongerecht vaardigd achtend, wil hierover een rond woord laten hooren. IIIJ schetst in oprechte bewoordingen onze gevoelens Jegens Duitschland en Engeland voor hei uitbreken van den oorlog. De verhouding tusschen de twee natiCn paste, van Hoilandsch standpunt beschouwd, ons best. „Elk harer vertegenwoordigde een zekeren stand van cultuur, van waarde voor de menschheid in hoedanig heid. omvang en aard; en wij.waren niet geneigd aan een van beiden de yoorkeur te geven, maar veeleer te profiteeren van het beste wat wij hadden aan te bieaén". Toen kwam de oorlog. Men begreep hier te lande dat Duitschland van het oogenbllk partij trok en nam dit aan als het onvermijdelijk gevolg van de Europee- sche gesteldheid met haar bondgenootschappen en mi litarisme. Maar de neutraliteitsschending van Luxem burg en België gaf ons een hevigen schok en wij be grepen eveneens dat toen deze had plaats gehad in grijpen voor Engeland een nationale noodwendigheid was. Ook voor Ons land is een onafhankelijk België als een levensbelang te beschouwen. Hadden wij daarom eveneens ons in den strijd moeten mengen? De schrij ver antwoordt: Oorlog is altijd geweest en is meer en meer geworden een einaelooze verwoesting en verspilling van de beste uitkomsten der beschaving en geen* volk of regcering is gerechtigd zich aan deze schrikkelijke vernieling, van waardevolle levens en economische goederen bloot te stellen tenzij óf daartoe rechtstreeks gedwongen door een oorlog zooals met België het geval was óf middellijk door de zekerheid dal het bewa ren van den vrede erger Is dan de oorlog. .Sttt' Geen van beide was voor ons het geval. Wij behoor den niet tot de garanten van België's onzijdigheid. Onze deelneming aan den strijd zou België weinig gehol pen hebben en voor ons vreeselijke gevolgen hebben gehad. Ons leger Is juist sterk genoeg voor defensieve doeleindenhet ware donquichottisme en nationale zelf moord geweest, het de grenzen te laten overschrijden. Wij hadden „stil* te zijn en niets te zeggen", ons kruit droog en ons leger gereed te houden voor de uiterste noodzakelijkheid welke voor ons uit den oor log zou kunnen geboren worden. „Dat deze gereedheid van ons leger en onze onzijdigheid geen ijdel voord was, weten thans zoowel de Duitsche ais uw regeering zeer wel." Maar als het oas gelukt de onzijdigheid te be waren. des te beter voor ons zelf niet alleen maar ook voor de menschheid "en de beschaving. „Zelfs aan het eind Van dezen verbitterden en algemecnen krijg, zal een herstel van het land en samenwerking van de natiën der wereld moeten plaats hebben en bet Is daarom bij uHstek noodzakelijk dat althans eenige natiën bulten den oorlog blijven, onzijdig In fedte en In geest. De beurt yan Carnegle's Vredespaleis zal zeker ko men." Maar daartoe zal het noodlg zifn dat de oorlog ge streden wordt als een groote strTJa om een groot doel. zonder kleine middelen en methoden. In hoever Enge land von den krijg tevens partij wil trekken voor zijn handelsbelangen, .moet het zelf weten. Maar wat ons betreft: wij zien beide partijen ijverig er op uit om ons in te lichten aangaande hun positie in den strijdnota's worden dagelijks uitgegeven in onze hoofdsteden zoo wel van Duitsche als van Engelsche officieel© zijde(jn aldus üitgenoodigd om als jury over al hun handelin gen te fungeeren. vormen wij ons vanzelf een oordeel. Wij doen dat zeker vanzelf zoodra die handelingen rechtstreeks onze eigen levensbelangen raken. En dit geschiedt wanneer zoowel de Fransche als de Engelsche marine onze scheepvaart trachten te belemmeren door onze huiswaarts varende stoomers op te brengen, ze dagen lang op te houden en zelfs de hand te leggen OP onze aanvoeren en handelswaren. Het moge hun recht zijn dit te doen de rechten van de neutrale scheepvaart zijn tot dusver gebrekkig vastgesteld maar hef, i3 zeker geen wijze politiek. Het zou kunnen ziln dat deze politiek bedoelde ons de noodzakelijkheid duidelijk te maken van partij kie zen voor de verbonden mogendheden, evenals men zegt dat de daad van Duitschland tegenover België een ern stige waarschuwing voor ons zelf en andere kleine volken beteekende. Is dat zoo, dan vergist men zich beiderzijds in ons volkskarakter, dat zich niet op die wijze vrees laat aanjagen. Maar 51 een heel wonderlijke methode zou zijn voor Engeland, dat Duitschland den oorlog verklaarde om de onafhankelijkheid der kleine najflSn in zijn en haar belang te verzekeren. Is dat niet de bedoeling, waarom dan onze nationale positie te verzwakken? Onze Regeering heeft de meest mogelijke zekerheid gegeven dat onze handel en verkeer zullen te werk gaan op strikt neutralen grondslag en ruimschoots bewij geleverd van haar wil en macht om deze verklaring in de praktijk na te komen. Een voortzetting, desniette genstaande. .van de belemmeringspolitiek wordt door ons gevoeld als een in twijfel trekken van onze goede trouw en een bewijs van animositeit tegen ons volk. wat invloed moet oefenen op onze gezindheid jegens de beide oorlogvoerenden. Die politiek is onverstandig in den geest en in de praktijk, daar de eenige eindelijk© uitkomst er van zou zijn dat wij gedreven werden in de armen van den vijand dien gij wenscht te vernieti gen. Wat gif zoudt winnen door onze aanvoeren af te snijden, verliest gij door onze positie te verzwakken. Zoowel voor Engeland als voor België is een onafhan kelijk en economisch sterk Holland van het grootste belang. Wij hopen, aldus de N. Crt., dat dit uitnemend plei dooi zjn weg naar en gehoor in Engeland moge vin den. Zoowel zekere uitingen in de Engelsche pers als de houding die de Engelsche regeering tot heden on veranderd in haar betrekkingen tot de onze bleef hand haven. wettigen de verwachting dat men er aan de overzijde van het Kanaal het oor niet b(j voorbaat voor zal sluiten. De Indépendance beige heeft de volgende schels van het plan van generaal Joffre van de hand van den bekenden Belgischen schrlfver L. Dumont-WIlden. „Naarmate het Fransche veldtOv-htsplan duidelijker wordt rjjst een figuur omhoog, die ongetwijfeld dezen geheelen .oorlog beheersdhen zal. de figuur van gene raal Joffre. Voor de tragische Augustusmaand 1914 sprak men te Parijs nogal lichtvaardig over hem. In ene tijden, toen de Pruisen niet aan onze deur of bij ons in huis waren, beoord^lden wil gereedeljk. zoo wel in Frankrijk als in België, alle zaken uit een politiek oogpunt. Generaal Joffre. jjie het vertrouwen der republiek genoot, werd door de reactionnairen met wantrouwen bezien- en. daar hij zich niet met poli tiek bezig hield, bewonderden de radlcaal-socialiiten hem ook geenszins. In het begin van den oorlog zweeg menmet een niet-bevolen discipline, die de wereld verbaasd heeft, vertrouwde geneel Frankrijk zich blindelings aan de militaire overheid toe. Tr/dcns de donkere dagen van den terugtocht echter, doorleefden de Franschen angstige uren- te Parijs zag men eiken dag nieuwe scharen vluchtelingen binnenkomen, uit Valenciennes, Douai Kamer ijk, daarna uit Atrechl, Amiens. St. Quentin. La Fère. Laon, Noyon. Eiken dag. .bijna elk uur, ytel een nieuwe stad in vijande lijke' handen en men begon zich af te vragen: Zou dit plan. dit vermaarde plan, jdie oorlog welke uit te rugtrekken bestaat, ook net overgeven van Parijs, „van half Frankrijk met zich brengen? Er kwam zelfs een onrustbarend artikel van kolonel Repington. die zonder scherts sclireef, dat Maine een bijzónder gunstig terrein was voor een verdedigings oorlog. Plotseling veranderde dit alles, een dag order van den opperbevelhebber maakt bekend dat de terugtrekkende beweging een einde nam. het oogen bllk van aanval was gekomen. Toen. ineens, begreep men het. Zoodra generaal Joffre had ingezien, dat onder den druk van de ont zaglijke Duitsche legers, een dubbele aanval naar den Elzas en België onmogelijk was, had hlf met ben prachtige zekerheid hél besluit genomen slechts den slag te aanvaarden met zijn geheele macht In do hand. op een door hem verkend en gekozen terrein, en dat buiten alle schoolsche vooroordeelen om. welke hem de befaamde heuvelen dor Champagne moes ten doen bezetten. De bijzonder moeilijke taak dit terrein te bereiken en daar een zeer talrijk leger te concentreeren en te ontplooien, heeft generaal Joffre als een groot krijgsman volvoerd. HJ is daarin zeer zeker geholpen door zijn bewonderenswaardige mede werkers. als generaal Fau en maarschalk French, de Engelsche generaal, die het plan terstond begrepen heeft, maar 'in de bewegingen van generaal Joffre zijn de moreele kracht en het prestige dat hij hoeft moeten toonen. niet minder te bewonderen dan zijn krijgsmanstalenten. Generaal Joffre §chrecf de Daily Mail. is niet alleen een groot bevelhebber, niaar ook een groot man. En hij moest inderdaad niet slechts talent, -doch tevens karakter hebben om zoo hard nekkig de ondankbare rol van talmend veldheer te spelen in een land als Frankrijk, waar men uit tra ditie schitterende wapenfeiten, stoutmoedige aanvallen en gewaaagde ondernemingen liefheeft. Hij heelt den temperamentrijken Franschen soldaat we ten te Hbulgen onder de ondankbare rol. die de om standigheden hem oplegden, en daardoor stelt hij te genover den legendarlschen Franschen generaal wan het tweede keizerrijk .die {persoonlijk en onvoorzich tig was. een voor Frankrijk nieuwe figuurzwij gend. eigenzinnig, doordrongen van zijn plicht, die boven ijdel en roem. welke een enkel schitterend wa penfeit verleent, den einduitslag en hét heil des va derlands stelt. Joffre is daardoor de verpersoonlijking van een nieuw Frankrijk, dat men weliswaar te mid den der wanordelijke toestanden de laatste jaren wel vaag onderscheidde, maar waaraSn deze oorlog, onder nomen voor het recht, voor de vrijheid van de we reld en het bestaan van het vaderland, de noodzake lijke eenheid zal gegeven hebben met het juiste in zicht van zijn rol in de toekomst." Tweede Kamer. Den Haag 22 September. Eene Parlementszitting. waarbij de hoeren zoo on- feveer twee uren bijeen waren. van welken tijd.... een lein half uurtje "aan openbare zitting was gewijd-' C.c. anderhalf uur bleef men in „onder-onsjes blijkbaar ter bespreking van hoe men de werkzaamheden zal re gelen en vooral besnoeien. De heeren Loeffen Tydeman zijn herkozen als leden der huishoudelijke commissie, de heeren Lohman, De Beaufort en Van Vlijmen voor de Commissie voor de Stenographie en het Kort Verslag. Voorzitters der afdeelingen zijn geworden de heeren Bos. Van Vlijmen. Loeff. De Moester en Helsdingen; onder-voorzitters de heeren Tydeman. De Visser, De Savornin Lohman. Eland en K. ter Laan. Morgen. 23 September, begint het sectie-onderzoek van Indsche Begrootïng. officiëele bestrijding der werk- 'ooshcid en nog een vloed vun ontwerpen, tot bet „klein kaliber" behoorend. De Kamer denkt dan op 0 October a.s. het ontwerf-werkloosheid te kunnen afdoen ora vervolgens weer m de afdeelingen te gaan voor nieuwen voorraad. Hofend, dat inmiddels de Nota's van Wij zigingen zijn ingekomen voor de verschillende Hoofd stukken der nieuwe Staats begrootingmen dus ook met het onderzoek van 't Staatsbuaget-1915 een aan vang kan maken. Om dam met gezwinden gas. „bekwamen spoed", en zakelijken ernst te pogen naar goeden, ouden „adat tegen Kerstmis met de Begrootingen gereed te komen. De heer Duys moge zich met een driedubbel pantser van zelfbedwang omgeven!.... Mr. ANTONIO. Binnenlandsch Nieuws. Bom in Maastricht. In ons blad van gister stond onder de laatste tele gram nm het bericht over het werpen van een bom in Maastricht. Nader wordt hierover gemeld: Volgens ooggetuigen zou het vliegtuig van zuid-weste lijke naar noordoostelijke richting gevlogen zijn. Door de militairen werd er op geschoten. Een deur In de buurt van het door den bom gesla gen gat Is 17 maal doorboord. Boomen zijn half door midden geslagen en de keien zijn tot op een dok ge vlogen, terwijl er ook over de muren in de tuinen aan beide zijden terecht kwamen. Alle ruiten, ook op de binnenplaats, .ten getale van moer dan 100, zijn gebroken. De familie, die in een binnenkamer, uitziende op de binnenplaats, aan het ontbijt zat, werd door eon vree- sclljkcn knal opgeschrikt. De scherven der ruiten vlogen In de kamer en de familie vluchtte de straat op. De dienstmeid, die uit de keuken kwam, werd op dén grond geworpen en een paar meter ver weg ge slingerd. Een muur op 30 meter afstand werd zelfs beschadigd. De militaire en burgerlijke autoriteiten waren spoe dig ter plaatse. Niemand kon juiste inlichtingen ge ven. van welke nationaliteit het vliegtuig was. Men meldt uit Maastricht aan de Tel. Zoo juist verneem ik.- dat ook op de open plaats voor het gesticht Calvariönberg een 'niet ontplofte bom is gevonden. Ook dit projectiel werd op last van den burgemeester in beslag genomen. Omtrent de uitwerking van de gesprongen bom meldt het N. v. d. D. nog, dat tien hulzen verwijderd van de .plaats der ontploffing een stuk plaveisel van 5 K.G. op den zolder wera gbvonden. De vliegmachine vloog zoo hoog en hét weer -was zoo nevelachtig, dat men haar nauwelijks zien kon, laat staan de nationaliteit herkennen. De projectielen waren vrij lange, ronde granaten met spitse punt. Bti de ontploffing was de slag zoo hevig. dat. naar een Maastrichtenaar meedeelde, iemünd in Den Haag met wien hü juist intercommunaal stond te teiefoneeren. het geluia door de telefoon duidelijk hoorde. ANNA PAULOWNA. Op initiatief van de Gemengde 5 lust alhier, werd met medewerking van dc Horst-Koppijn van Antweroen. N. Kaan van Anna Pöu- Iowna en de heeren G. DIbbets en Joh. Brands van Den Helder op Zondag 20 September eene uitvoering ge geven In „Veerburg" ten bate van hét Nationaal Steun comité. Het programma bevatte 12 nummers, waaronde dub bele. Dat het koor. hetwelk met Goeden Nacht" van Stroomberg en „Lentelied" van Roeske het eerst op trad, „onder goede leiding was, J>ieek door den zang dier nummers en kwam nog beter uit bij het ten gchoore brengen van „Kindje mijns harten" van WIerts. dat zeer in aen smaak 'der aanwezigen viel. Mej. N. Kaan. wier aandeel In aé werkzaamheden van net programma groot was. deed als soliste, zoo wel als in duo's met mevr. Horst-Koppijn, allen we der ten volle genieten en het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat zij na elk nummer een dankbaar flppjaus Ook mevr. Horst-Koppijn beschikt over eene mooie volle stem van beduidenden omvang, ftie haar In staat stelt zonder zichtbare inspanning moeilijke gedeelten volkomen tot haar recht te doen komen. Het vioolspel van den hoer G. DIbbets kenmerkte zich door groote zuiverheid van toon en de weergeving van „Romance" van Soendsen sprak van diep gevoel. Het goede accompagnement op de piano van den direc teur. den heer Joh. Brands verhoogde niet weinig het genot. Op verzoek maakte de heer C. Wljdcnes Spaans zich tot tolk der aanwezigen. Hij loofde het. dat Zanglust het initiatief tot dezen avond genomen had. Zoodat thans ook Anna Paulowna meetelde onder de gemeenten van ons vaderland, waar llefdadighéidszln had "gedre ven tot hulp aan het Steuncomité. Zanglust had ge wild. maar dezen avond had bewezen, dat Zanglust ook had gekund. Hulde en dank werden gebracht a5ta dc medewerkers buiten hef koor. maar ook aan dat en in 't bijzonder aan den heer Joh. Brands, wiens leiding veel tot het slagen had bijgebracht. Het was een mooie avond geweest en als de aanwezigen dit met spreker beaamden, dan werd hun verzocht, dit door een luid applaus te toonen. Dit laatste bleef niet achterwege. (Doordat de brief aan den dwaal is geraakt, wordt dit "fèrslag eerst héden geplaatst. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegeJeeld. beeft de heer Ds. B. Nieuwburg te Winkel, net beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Zuid-Zijpe aangenomen. ST. MAARTENSBRUG. Het postvervoer alhier is weder normaal en als Volgt geregeld: Verzending op werkdagen met de Ir.mmen aie te 't Hoekje aankomen: 8.48 v.m.. „2.10 n.m. en 5.48 en 8.23 rs avonds. Ontvangst: 8.18 v.m.. 2.10 n.m. en 8.23 avonds. Op Zon- en feestdagen ontvangst en verzending met tram 8.48 v.m. DIRKHORN. Maandagavond vergaderde de afdeellng Harenkórspel van het Witte Kruis ten huize van den neer D. Bruin. Na opening door den voorzitter, werden door den secretaris de notulen gelezen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. De ingekomen stukken gaven geen aanleiding fot ij de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeen© vergadering te Amsterdamwerd den afgevaardigde vrij mandaat gegeven, wat betreft de ver kiezing van bestuursleden en hem opgedragen te stem men vóór het voorstel van de 6fd. Zaandijk. Besloten werd. dit jaar slechts 6en afgevaardigde naar de algemeen© vergadering te zenden en 0 gulden te storten in de kas van het Steuncomité alhier. Tot afgevaardigde wordt gekozen de heer A. Kis te- maker, „plaatsvervanger de hoer Damsté. Omtrent de Gezinsverpleging wordt besloten een af wachtende houding aan te nemen, in verband met de tijdsomstandigheden. De gemaakte kosten zullen voor rekening van dé afdeeling Worden genomen. Volgt bestuursverkiezing. Aftredend zifn de heeren J. JDam. voorzitter, A. Kistemaker en R. v. d. Laan. waarvan alleen de eerste herkiesbaar. Herkozen wordt de heer J. Dam en gekozen de heeren A'. Blad en A. Sleutel, £ie allen hunne benoeming aannemen. Do rondvraag niets opleverende, wordt do verga dering gesloten. ZUIDSCTIARWOUDE. Aan den kolfwodstrljd bij den heer A. Kfst alhier go- houden. jiamen 28 spelers deel. De uitslag was de vol- fendelc prils J. Vlug te Oudkarspel met 159 punten, e pr. W. Bakker to Noordschhrwoude met 158 p.. 3e pr. P. 'Meereboor te Hugowaard met 147 p., 4o pr. S. Slot te Broek op Langendyk met 144 p., §crieprijs P. Kostelijk te Hugowaard met 57 punten. De biljartwedstrijd had den volgenden uitslag: le prtis K. v. Kleef te Zuldscharwoude. 2e pr. A. Swager té Noordscharwoude. 3e pr. 'A. Kout te Zuldscharwoude. Er waren 15 deelnemers. LANOEDIJK. We vernemen, dat aan den Langedljk door tulnbouw- vcrcenlgingen zal worden getracht van landverhuurders vermindering van pacht te verkrijgen. Deze is ontzet tend hoog in verband met de hooge landpr(jzen die hier woraen besteed. Met het oog op den ongunstig en toestand, was het niet ongewensent, .dat een schikking kon „worden getroffen. Vooral de huurbouwers hebben bet zwaar te verantwoorden. ARRONDISfiEMEXTS-RECHTBAXK TE ALKMAAR. Uitspraken van 22 September. J. IJpema, Purinerend, overtred. verordening f 15 o5f 10 a. h. M. C. Grul. zonder v. woonpl., wederspannigh. 14 dagen gev. D. Been. Den Helder, mlsh.. f 5 of 5 d. h. Jan Ham. Den Helder, ordeverstoring in 't Leger des Heils. f 10 of 10 d. fi. G. Wezelman en T. Ham. Den Heider, „wederspan- ninghcad. elk 14 dagen gev. W. Schaper. Bergen, mlsh.. f 20 of 10 d. h. J. Goudsbloem. Heerhugowaard, wederspannlghcid. 14 dagen gev. C. J. Meier, Alkmaar, 7 d. gev.. A. de Ruiter, Alk maar, 0 mnd. tuchtschool, onzedel. handelingen. J. Raven. Bovenkarspel. het zich niet op vordering des eigenaars uit woning verwijderen, f 15 of 15 d. h. W. Duin. Grootebroek, vernieling, f 7 of 7 d. h. C. Duin. Hoorn, belemmering. 14 d. gev. J. G. v. d. Bosch, Hoorn, .mish., 4 mnd. gev. Th. v. d. Hulst. mish. en zich niet op vordering der rechthebbende verwijderen. 14 d. gev. HET KIESRECHT. In antwoord op de betrekke vraag vatn den heer Albarda. heeft de minister van. WnoenlandBche zaken medegedeeld, dat ©en wetsontwerp In voorbereiding ia, strekkende ter voorkoming van verlies van kies recht als gevolg van, de tegenwoordige buitengewone omstandigheden. DE BLOEMBOLLENHANDEL. De vrees, dat door den oorlog de bloembollenhari- del als in een slag vernietigd zou worden» wordt gelukkig! "niet bewaarheid. Het spreekt vanzelf, dat bij de. toevallige overproductie schade, zelfs groote schade zal worden geleden» doch thans kan men aannemen, da* toch vrij zeker ongeveer de helft van den gewonen uitvoer zaj wondon verkregen. Reeds gaan reizigers dier exporteurs weer maar het buitenland. Vast staat, dat de eefcado door do nieb-veraandinfe naar Duitse Wand en Oostenrijk groot is voor hen, die do bollen broeiden om zo met Kerstmis ln bloei te kunnen hebben. HEERHUGOWAARD. Het vierjarig zoontje van den heer B. uit den Vsenhulzer Middelweg (de zoogenaamde Prik) wtet oon dooejo lucifers machtig te worden en beproefde daarmede de boet in brand to steken, wat maar al te wel golukto. Toen men het geval bemerkte* was het reeds te last om h«t vuur te blusschen. De boet verbrandde geheel, dooh Ijlings toegescho ten buren wisten het woonhuis te behouden. Een anU-revolullonnalr blad in de ban 1 Men schrijft uit Iloogeveen aan De Standaard": De alhier wekeljjka uitkomende „Nienwe Hooge- veensche Courant" (ant.-rev.), had in haar nummer van 12 8ept. een artikeltje opgenomen, waarin naar aanleiding van het uitrukken der militairen op Zondag, het uitbetalen van soldij op dien dag en het houden van appèl juist op het aanvangsuur der godsdienstoefening, gevraagd werd, of zulks noodzakelijk was. Ofschoon hier allerminst critiek werd uitgeoefend op militaire maatregelen, heeft commandant, de heer B. A. Sohlimmer, le luit. bij het Ned. Oost-Indische leger, op bedoeld stukje geantwoord, door per garnizoensorder aan zijn manschappen te verbieden het lezen van de „Nieuwe Hoogeveensche Crt." in kantonnementen en op wachten. Of dit optreden in het belang van het leger is en de eenheid der natie bevordet, wordt hier zeer betwijfeld. Algemeen vraagt men onder onswie onzer Kamerleden zal OTer dit optreden den minister van Oorlog vragen stellen Militairen met verlof. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, heeft de directie van de H. IJ. S. M. maatregelen getroffen, die aan de soldaten met verlof zeer ten goede komen. Het komt n.1 voor, dat militairen in den namid dag verlof krijgen en dan hun bestemming den zelfden dag niet meer kunnen bereiken. Versohei- deno militaire commandanten vullen dan op de vrij biljetten Se kl. voor de heenreis twee opeen volgende data in, om de reis den volgenden dag

Schager Courant | 1914 | | pagina 1