Bakker. Volgt verslag werkzaamheden 1913-1014 door den heer L'. Limpers, waarvoor door voorzitter dank wordt egbracht. Naar aanleiding van dit ver3lag wordt door den heer Jb. Kaan sterk afgekeurd het rijden met groote partijen achter elkander op een riet al te sterke baan; hij zou dit gaarne anders zien. Hoewel er niet veel aan te doen is, wil de voorzitter met de bestuursleden trachten, hier in 't behoorlijke op te wijzen. De heer H. Koster zegt, wanneer 't bestuur daar toe recht heeft van 't Polderbestuur, dat de banen afgezet zouden kunnen worden. Er wordt besloten dit met aanstaande wedstrijden te doen. Hierna verslag algemeeno vergadering ook door den lieer Limpers. In verband hiermede vraagt de hoer lt. Kaan of op die vergadering nog aanwezig was hij 't reddingsmateriaal een ladder, waarover verleden jaar was gesproken. Wordt medegedeeld dat deze niet aanwezig was en wordt na eenige be spreking besloteen aan het bestuur op te dragen onderzoek in te stellen naar de kosten enz. vaneen inschuifbare ladder. De rekening van den penningmeester, nagezien door de heeren K. Zijp en A. D. Sleutel, werd in orde bevonden en wordt goedgekeurd. Het voordeelig saldo is f 299.24%. Tot plaatsvervangend afgevaardigde wordt geko zen de lieer K. Zijp. BIJ de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering të Uitgeest wordt be sloten aan den afgevaardigde vrij mandaat te geven uitgezonderd voor punt 10, waarvoor als plaats voor de volgende vergadering Schagen zal worden gesteund. Bij de bespreking werkzaamheden wordt na eenige discussie besloten, zoo mogelijk een wedstrijd voor beroepsrijders te doen houden; als prijzen worden vastgesteld f 50, f 20, f 10 en f 5, teerwijl een in- leggeld zal worden geheven van 50 cent. De heer H. Sijbrands vraagt of er ook nog kans kan bestaan om ook voor bedeelden en weduwen een wedstrijd te doer. houden, waarmede de vergadering algemeen kan instemmen. Rondvraag. De heer C. R. Blaauboer vraagt of het aanwezige geld op de spaarbank staat, en zoo niet, zou hij dat gaarne zien. Besloten wordt dezen win ter nog eens nf te wachten en indien niet noodig voor de a.s. wedstrijden, zal hieraan worden voldaan. De beer J. E. Vos informeert of de uurloonen der baanvegers reeds zjin vastgesteld. Voorzitter zegt, dit ook ter sprake te hebben willen brengen en stelt voor dit vast te stellen op 15 cent. Algemeen goedgevonden. Nog wordt op voorstel van den heer A. K. Kaan besloten de gereedschappen der veree- niging te merken. Hierna sluiting. 'S RIJKS MIDDELEN. 4 Evenals de voorafgaande maanden toont Novem ber 1914 een achteruitgang in de opbrengst van s Rijks Middelen aan. Ruim 2 millioen guldon werd minder ontvangen: f 19,849,749,52% tegen een be drag van f 21,879,970,91 in November 1913. Verschillende cijfers vertoonen groote afwijkingen met de opbrengsten in de overeenkomstige maand van 1013. Allereerst dient gelet op de lagere op brengst der successierechten, die f 603.000 beneden het \nrig Jaar bleven. Laat men deze ontvangst bui ten rekening, dan bedraagt de vermindering dus ongeveer 14 ton. Doch ook andere middelen wijzen op groote ver schillen met verleden jaar. Zoo werd uit den suiker- accijns f 703.000 minder ontvangen; brachten do posterijen f 527.000 minder op, de loodsgelden 244 duizend gulden, de zegelrechten f 114.000, de regis tratierechten f 380.000 en de invoerrechten f 315.W0. Kleinere verschillen in het nadeel van dit Jaar zijn to constateeren bij de grondbelasting van f 43.000, het recht op do mijnen van f 7000, den wijnaocijns van f 11.000, den zoutaccijns van f 4000, dien op bier en azijn van f 24.000, de belasting op gouden en zilveren werken van f 27.000, de hypotheekrech ten van f 41.000 en de domeinen van f 16.000. Hiertegenover staan vermeerderingen bij Novem ber 1913, verkregen uit de personeele belasting van f 40.000. de bedrijfsbelasting van f 58.000, de ver- raogensijolasting van f 167.000. gedistilleerd van f 275.000, het goslaoht van f 100.000, de rijkstele graaf van f 200.000, de Staatsloterij van f 155.000 en de jacht- en visohaoten van f 1000. Neemt mën in aanmerking, dat November 1913 een buitengewoon hooge opbrengst had opgeleverd, dan is de uitkomst van de afgeloopen maand, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet zoo onbevredigend als op het eerste gezicht schijnt. De opbrengst over de eerste elf maanden van 1914 is f 177.572,548.05%, tegen f 182,191,048.59 in het zelfde tijdperk van 1913. We zijn dus tot nu too bij ver loden ianr f 4.618.500.53% ten achter. EEN ONTSLAGQUAESTTE. De gemeenteraad van Velsen heeft een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland ontvangen, waar in in ernstige overweging wordt gegeven, het ont slag aan den heer R. Hartmans als gemeente-archi tect door den Raad gegeven, in te trekken. Geeft de Raad echter geen gevolg aan dit schrijven, dan zullen Ged. Staten het raadsbesluit ter vernietiging voordragen aan de Kroon. Ook is nog bericht inge komen van den Minister van Bmnenlandsche Za ken, waarin er op wordt aangedrongen, het besluit in te trekken, daar het in strijd was met het ai- gomeen belang. Men schrijft uit'den Gelderschen Achtertioek aan het Handelsblad: Door den oorlog zal de handel in eikenschors, welke in de laatste jaren zeer begon te kwijnen, weer beter worden. De nog aanwezige partijen worden tegen steeds stijgende prijzen verkocht. Het Argonnerwoud en de andere oostelijke departementen van Franknjk, ^waar nu Üe meeste bosschen vernietigd ^ijn, leverden to de laatste jaren den schors tegen zoo lagen prijs, dat het voor ons land de moeite van het schillen met meer waard was. Ten gevolge van den oorlog is het dus te verwachten, dat voor bezitters van eakeahosschen thans een voordeeliger tijdperk aanbreekt. kon. nat. steuncomité. Door tusschenkomsl van de Javasche Bank is we derom f 50.000 voor het Kon. Nationaal Steuncomité uit Indië ontvangen. landweer petten. Wij werden Dinsdag weer eens verrast En op een gezelligen avond vergast, In hoofdzaak door muziek en zang. Men stelt in ons dus wel belang. Van de club waar bet van uitging, Was het hoofd: Dr. Wiegering, En ik beloof u, dat is de man, Dio de soldaten vermaken kan. Het eene lied na, het andere voor, Zoo ging het den heelen avond door, Alles even magnifiek, Afgewisseld door muziek. De liedjes kwamen veel op soldaten neer, En voornaamlijk op de Landweer; Want, zei Dr. Wiechering, Dat is in 't leger een voornaam ding, Omrede het meeste der Landweermacht Is verdeeld langs de lgustwacht. En daar dient men op te letten. Zoo is het ook in Petten. Het overige -van den tijd Werd aar. vaderlandsche liederen gewijd: Hii heeft zelfs een redevoering gehouwen Over het „Wilhelmus van Nassauwen". Doch eindelijk was de tijd gekomen, Dat afscheid zou worden genomen; Maar door 't aanhoudend applaudiseeren Moest men nog eens wederkeeren. Toen was het publiek voldaan En is een hoera opgegaan Voor den Weled. Heer Wiechering, Met zijn eenige gezelschapskring, Die ens beat is bevallen. En wij hopen dan ook allen, Dat wij hen misschien Gauw terug mogen zien: Al la 't niet meer in het oude Jaar, Dan in negentien vijftien maar. Want het doet ons o, zoo goed. Verder aan allen een hartelijke groet. DETACH. PETTEN. BARSINGERHORN. Vanwege de gemeente zijn alhier verspreid circulaires, waarin zijn aangegeven verscliiUende berekeningen van de kosten van eiectrische verlichting en van eloctrüti- teit voor werkkracht bii het mogelijk op te richten Gemccnto-Electricileitsbeirijf te Barsingerhorn. Vrijdagavond a.s. 18 December, zal ten huize van den heer N. de Jong &<tior komen spreken iemand, die volledige inlichtingen kan geven, aan ieder, die to deze zaak belang stelt, en dat zijn er zeker velen. Er Is dus wel een groot bezoek te wachten op Vrijdagavond Wj De Jong. EEN EIGENAARDIG TOONEELTJE IN DEN MO BILISATIETIJD. In oorlogstijd is het onzen dienstplichtigen verbo den zich In militaire kleeding over de grens te begeven. Menig gezin van Nederlanders in den Oosthoek van 't land, die thans in dienst zijn, woont over de grens en gaarne willen toch ook dio soldaten hun vriie dagen aan gene zijde bij vrouw en kinderen doorbrengen. Dezer dagen speelde zich, schrijft de Nieuwe Crt. dientengevolge het volgende tafereeltje af in het lo kaaltreintje OldenzaalDenekamp. Een landsverdediger, voor familiebezoek naar huis gereisd, nam aan een der halton van een familielid oen linnen zak in ontvangst, dien hij zorgvuldig naast zich op de bank plaatste. Zonder zich to het minst te bekommeren om zijn medereizigers of >oelfc eenige ver ontschuldiging te maken, ontdoet de militair zien van zijn kapotjas, tuniek, ja trekt ten aanschouwe ton allen tot niet geringe ontsteltenis van de vrouwelijke passa giers, zyn schoenen en pantalon uit. Fluks wordt thans de zak geopend, waarin zich een compleet stel burgerklceren bevindt. Nadat de kleedingstukken vlug zijn aangetrokken, rolt de soldaat, thans een ge woon burger, zijn soldatengoed op, stopt het In oen linnen zak, die bij aankomst to Denekamp bij een goe de kennis in bewaring wordt gegeven en slaat den weg in naar de grens, die hH van een buitenlandschen pas voorzien overschrijdt om zich vervolgens te spoeden naar de Duitsche fabrieksstad Nordhorn, waar hij zijn vrije dagen in zijn gezin als burger door brengt. NOG EENS CACAO-VERVALSCHING. Men schrijft uit de Zaanstreek aan de Tel.: Van de Zaanstreek, waar zoovele molens malen, Hoort men thans vreemde verhalen. Was het voorheen op elk gebied echt fabricaat, Thans molen vele molens bij dag en bij nacht, Een winstgevend artikel, dat een echt product ver kracht. Ondanks de door Dultschland, alsmede de door onze regeering vastgestelde bepaling by uitvoer van cacao poeder, waarbij streng zal worden toegezien en onder zocht, of een product overeenkomstig do aangifte wordt uitgevoerd, blijft de groote vraag naar cacaoschillcn- meel aanhouden. De poppen-molens cn fabrieken, als ook de tijdelijke maalinrichtingen, (pellerijen), malen er immers nog lustig op los, sommige ook zelfs des Zondags. Zeer zeker is 't voor vele maalinrichtingen in deze tijdon een zoet winstje; men beweert, dat het maalloon van cacaosohilten, aie jn gewone tijden voor f 2 per 100 K.G. verhandeld worden, acht gulden per 100 K.G. bedraagt; tèa opzichte van onzen export- handel in zuiver cacaopoeder, zou het van groot belang zijn, de molenaars, die van het cacnoschillen malen geen beroep maken, doch door het hooge maalloon lot dit kwaad overgaan, to kunnen bewogen, hiermede to wil len stoppen. Juist door haoraon mode to doen, ver meerderen de voorraden enorm, waardoor do gelegen heid. tot knoeien, tot schade cn. schande van onzei goede reputatie, ten zeerste wordt bovordord. '10 we ten, dat dit artikel alleen kan worden gebruikt tot hot vervalschen van levensmiddelen, is een voldoende re den, om hunne fabrieken daarvoor to sluiten. Niet alleen do onuitputtelijke voorraden cacaoschHIen reeds ecnlgo Jaren als onverkoopbaar opgeslagen in de pokhulzen der schilIen-kooplieden, met allo ongerech tigheden van ratten en muizen daarin, doch ook dak pannen, puin, kortom alles wat maalbaar is, tot meel gemalen, vinden steeds gretige koopers. Wat te verwachten was, Jcomt er cjan ook: meer vraag naar cacaopoeder in gesloten bussen, voorzien der fir manaam, als zijnde een waarborg voor zuivere waar. Menschen, die nooit In oncao hantlel dreven, bestormen in ons land, vermoedelijk to opdracht van expor teurs, de winkels van kruidenier en bakker om de voor radige bussen, liefst van 1 K.G. inhoud, op te koopen. Want, zeggen zb, als de cacaofabrikanten niet elke ge vraagde hoeveelheid aan één persoon willen or kunnen afleveren, dan is dit wel de manier om voorraad van eenige beieokanis te verkrijgen. Tegen dezë taktiék, wanneer do bussen op de gewone wijze worden ver handeld en de inhoud niet moet dienen voor het vervalschen van cacaopoeder met bovengenoemd rat jetoe, valt niets te zeggen, doch gevaarlijker is voor de bekende cacaofabrikanten, de groote vraag naar hun ledige bussen, waarop hun firmanaam 'voorkomt, die men bij winkeliers en particulieren traoht los te krij gen voor tamelijk hooge prijzen. De bedoeling hiervan is natuurlijk de bussen met waardelooze stoffen te vullen, waarvan de hoofdbestand- deelen onverteerbaar cn schadelijk voor de gezondheid zijn, om ze daarna als zuivere cacao tegen hooge prij zen te exporteeren. 't Is dientengevolge een nationaal belang, door mid del van de pers op dit bedrog de aandacht te vestigen en een ieder te verzoeken de ledige bussen, todién zé niet voor huishoudelijke doeleinden gebruikt worden, tc willen vernietigen, waardoor men meehelpt oen groot kwaad te voorkomen of den kop in te drukken. EEN PAAR VERLOOFDEN. Een 33-jarige vischboer uit Huizen had reeds elf a twaalf jaar verkeering met een dorpsgenoote, een 31-jarige werkster, die bij haar zwager inwoonde. eeds negen malen is de vischboer veroordeeld: wegens vernieling, beleediging van een ambtenaar, we- derspannigheid, mishandeling, diefstal in vereeniging, enz. Maar dit lange zondenregister vou Anna zoo heet de dorpsschoone niet genoopt hebben, voor goed af te zien van haar verloofde, met wien zij op het punt van trouwen stond. Den doorslag tot dit volgens haar onwrikbaar besluit gaf het volgende feit: In den Cn'acht van 24 October kwam de vischboer in dronken toestand loestand waarin hij maar al te vaak verkeerde I aan de woning van het meisje en wilde toegelaten worden. Anna weigerde dit. „Ik wil 's nachts geen last van je hebben, kom nuchter als je komen wilt", zei ze, de deur dicht doende. Toen gaf de vischboer een schop tegen de deur, maar Anna, ook niet mis, gooide hem .ter afkoeling een emmer water over het lichaam, daad die echter een gansch tegenovergestelde uitwerking had. Onze vischboer werd namelijk woedend, greep Anna beet, gooide haar 'legen den grond, wierp zich op haar en kneep haar de keel toe. Op Anna's angslgeschrei kwamen een paar per sonen toeloopen, die het meisje uit de handen van den geweldenaar verlosten. Wegens deze mishandeling had de vischboer zich gis teren voor de zesde kamer der rechtbank te Amster dam te verantwoorden. Volgens hem had hij een week of vijf vóór het ge beurde een woordenwisseling met Anna gehad en naar aanleiding daarvan had deze tot haar „makker*' haar vriendin gezegd, dat ze nooit met bekl. trou wen zou, hoewel de gemeenschappelijke woning reeds gehuurd was. Toen bekl. dit vernam, heeft hij er een borrel op gezet. Volgens een ooggetuige had bekltoen hij Anna aan greep, een mes m de rechterhand en riep hij, haar te zullen vermoorden. En volgens een politiebeambte, die hem als een gevaarlijk persoon beschouwt, loopt beklaagde de laatste zes weken avonds laat op straat en laat hij zich herhaaldelijk ttft, dat hij Anna „kapot" zal maken. De politiebeambte is overtuigd, dat bekl. niet weet wat hij zegt. Toch beschouwt hij hem als gevaarlijk, om het misbruik van sterken drank dat Bekl. maakt. Het O. M., mr. Van Traa, eischt tegen den beklaag de, met het oog op diens antecedenten, vier maanden gevangenisstraf. HOOGWOUD. Naar wij vernemen zullen In deze gemeente door een ingenieur der Kennemer Centrale een drietal bé- sprekingen "worden gehouden in het begin van het volgend jaar, n.1. op 7 Januari bij den neer P. Has alhier, op 11 Januari bij den heer J. Veerman te Aartswoud en op 13 Januari bij don heer De Lange in de Weena. Het is voor de tot stand koming dezer gewichtige zaak zeer gewenscht, dat van de bijwoning aezer vergadering een zeer ruim gebruik wordt ge maakt. ZANGKOREN OP STRAAT. Een nieuwe vorm van beroep op den weldadigheid zin van het publiek zal door een aantal dames der residentie aanstaande week in toepassing worden ge bracht. Er heeft zich nl. een dameskoor gevormd, met het doel gedurende de aanstaande Kerstweek op verschillende plaatsen der stad in openlucht, In koffiehuizen en dergelijke inrichtingen twee- en driestemmige Kerstliederen, met begeleiding van snaar-Instrumenten voor te dragen door een koor van oen achttal dames. Hierbij zal worden gecolleo- toerd ten behoeve van het Kon. Nationaal Steun comité en bet Haagsche Steuncomité. De staratzangeressen hopen op die manier de me nigte op straat te bewegen de beurzen voor 't goede doel te ontsluiten. MOND- EN KLAUWZEER. De Minister van Landbouw heeft een uitvoerige kennisgeving gericht tot belanghebbenden, naar aan leiding van het heerschen van mond- en klauwzeer. Daarin wordt o.a. gezegd, dat er iets verontrustends is in het aantal waargenomen gevallen, alsmede in hot feit, dat de meest veerijke provinciën, als Fries land, Noord- en Zuid-Holland niet van besmetting zijn viiJ gebleven. Verwacht wordt, dal het Vee- artsenijkundig Staatstoezicht in staat zal zijn, de be staande besmetting meester te worden, en ook alle volgende invasies bet hoofd të bieden. Gerekend wordt op de medewerking en het plichtsgevoel der veehouders, cm te voorkomen, dat telkens en tel kens weer nieuwe smetstof van elders wordt inge voerd. Men late dus geen veehandelaars en andere vreemdelingen to den stal toe. De beheerders van melkfabrieken moeten de ne venproducten der zuivelbereiding tot ten minste 80 gr. verhitten, alvorens ze aan de veehouders terug të geven en de kannen ontsmetten. Bij het nemen van strenge maatregelen zal een stal, waarvan het behoud voor de instandhouding van het betrokken stamboek van het grootste belang is, zoo mogelijk worden ontzien, en andere maatregelen, dan afma ken worden overwogen, tenzij de eigenaar niet met uiterste zorg zijn voe voor besmetting heeft trach ten te bewaren. OUDE NIKDORP. Woensdagmiddag werd door het dagelijksch bestuur van de bamie Ouae Niedorp, to het café van den heer T. do Jong, voor den tijd van 4 jaar verhuurd 8 bouw- akkers, Huurders werden «lo hoeren: van purccel 1 A. Mhts voor f 9. vorig jaar idem.; porc. 2 j. Sneekes voor f 10.50, vorig jaar f 14.50; porc. 2 H. Bommor voor f 11.50. vorig jaar f 12; porc .4, J. Glas Voor f 11.50, vorig jaar. f 12.25; perc. 5, dezelfde voor f 12, vorig iaar f 12.50, porc .6, A. Myts voor f 12, vorig jaar f 10, porc, 7, P. Hoogland voor f 11,50, vorig jaar f 10; porc. 8, dezelfde voor f 11, vorig Jaar f 12. Totaal f 89, tegen f 92.25 vorig jaar. Van de dyken en wégen dio voor één jaar verhuurd worden, werden huurders de heeren: van de dyken: perc. 1 Jb, Doorn f 45, perc. 2 D'. v. Loonen f 45, perc. 3 A. Kouwenberg f 15, pierc. 4 R. Vis f 45, porc, o A. Strybis f' 40. Totaal I 220, evenals hel vorig jaar, Van do wegen pierc. 1 C. Witsmeer f porc. 2 Jb. Doorn ,f 15, perc. 3 dezelfde f 1. perc. 4 M, Kool] f 9.50, vorig jaar dezelfde voor f 8; perc. 5 J. Doom f 6, perc. 6 M. Kooit f 16.50, vorig jaar dezelfde f 10, perc. 7 D. Kruit f 12, pero, 8 F. Hoogland f 12, perc. 9 D'. de Groot f 10, pero. 10 dezelfde f 10, perc. 11 Jb. de Jong f 2, pero. 12 C. Bakker f 4, perc. 13 W. Zijdewind f 23.50, vorig jaar de zelfde f 23.50, pero. 14 C. Noordstrand f 17.50, vorig jaar dezelfde f 20, p©rc. 15 K. Bakker f 52, vorig jaar K. Hemke f 31, perc .16 K. Homke f 31, vong jaar dezelfde voor f 25, perc. 17 P. Smtnge f 1, perc. 18, 19 en 20 Jb. Berkhout voor f 23. Totaal 252, te gen f 211 In het jaar 1914. RT. MAARTENSBRUG. Woensdagavond vergaderde de IJsclub Eendracht maakt Macht", in het lokaal van den lieer W. Swarthof. Na opening en voorlezing der notulen deadi de pen ningmeester rekening en verantwoording over hel af geloopen jaar. De rekening sloot met een batig saldo van f 74.70Vj. Vervolgens werd tot vfce-voorzitter her kozen de heer W. Blaauw. In de plaats van den hoer E. Holterman, die om gezondheidsredenen als secre taris bedankte, werd gekozen de heer Jb. Kramer. Tot afgevaardigde naar de Algem. Vergadering werd gekozen de heer Jb. Kramer en tot plaatsvervanger de heer A. Pijper. Bij de rondvraag werd op voorstel Van den heer Pijper, de heer Hol terman met algemeene stemmen tot eerelid benoemd. De voorzitter, de "heer Olie, dankte den heer Holterman onder hartelijke bewoor dingen voor alles wat hij in het belang van de IJs club had gedaan. Onder dankzegging voor dit groote blijk van waardeering, werd het eerelidmaatschap door den heer Holterman aanvaard. Hierna sloot de voor zitter de vergadering. DIRKSHOKN. De smederij met inventaris van den heer L. Kroon, gisteren door Notaris C. L. van den Bergh geveild, neeft opgebracht: smederij f 1900, overname inven taris f 536.50. Kooper de heer Jb. Kuiper, smid te Warmenhuizen. Tweede Kamer. Den Haag. 16 December. Hel wetsontwerp strekkende toi bekrachtiging van het overbrengen der afd.*Arbeidersverzekering van Landbouw, Nijverheid en Handel naar Financiën, i9 door do Kamer zonder stemming goedgekeurd. Wat in normale omstandigheden zeker minder gemakke lijk en voetstoots zou zijn geschied. Maar er werd toch nog gedurende het grootste gedeelte van den dag over gedebatteerd. Want er waren vele en veler lei grieven. De heeren Rutgers en Beumor hadden zuiver theoretisch-staatkundige. H. i. heeft men hier niet te doen met een algemeenen maatregel van bestuur, niet met een Koninklijk besluit. Het advies van den Raad van State had daarvoor moe ten zijn ingewonnen. Minister Cort v. d- Linden, zeker voor niemand onderdoend in waardeering van de Raad van State-adviezen, bestreed deze stel ling op de meest besliste wr- e. Waar het „persoon lijk element" in deze „Wettelijke voorziëning" to kras werd gevonden, daar riep de premier uit: „Wel dat vind ik prachtig, 't Kost toch al moeite genoeg om geschikte personen voor de vervulling van het ministers-ambt te vindenI" Niemand zal 't den heer Cort v. d. Linden betwisten, Maar men kan zich toch voorstellen, begrijpen, hoe mr. Lohman behoefte had (en daaraan toegaf) om even te protesteeren togen oen thesis, volgens welke een minister, ver- huizond van 't eene naar het andere departement, een „brok" van het eerste mee zou krijgen I... In- tusschen, minister Treub gaf den heer Nolens volkomen toe, dat het in de toekomst, als weer gewone tijden zijn teruggekeerd, 't zal moeten komon tot een departement van Arbeid, waarbij dan vanzelf de Verzekering ook zou worden ingedeeld. Wanneer dat zal geschieden, is thans niet te zeggen. Vooralsnog werken de heeren aan de Prinsesse - gracht 42 in Den Haag rustig voort. Slechts het bordje „Dep. van Landbouw onz„ Arbeid" is er ver vangen door „Dep. van Finanoiën. Arbeid"BIJ Landbouw, zei mr. Treub nog zal de Arbei ders-verzekering wel nooit terggkeeren. Daar is men nu reeds overladen met werk. De heer Albarda heeft met kracht en vuur ver- li oogtog der Rijksbijdrage voor de Steun-comite'a bepleit. De menschen kunnen er niet komen!... Mi nister Treub erkent, dat er in vele gezinnen nood- stand heerscht. Maar geïnspireerd door het schitte rend voorbeeld dezer dagen door de Koningin gege ven, moeten de particuliere Steun-oomlte's (aldus de minister) zich aangorden, met verdubbelde kracht volgend de leiddraad door het K. N. S. C. geteekend. En de offervaardigheid verdubbelt zich ookl... Dan zal krachtiger hulp mogelijk zijn en ook meer-gelijk matige hulp worden verstrekt. De heer Albarda gaf den minister den raad, er toch, desnoods, „de zweep op te leggen", daar hier geldt hoe zoovelen niet kun nen wachten „geen dag en geen nacht", maar Z.Exc. diende niet van dupliek. Zoodat nu de pu blieke offervaardigheid weet, wat van haar, niet slechts bij voortduring, maar met „verdubbeling" verwacht wordt. De Algemeene Beschouwingen over Buitenland- echo Zaken zijn aangevangen. In afwachting van de rede van jhr. Loudon stip ik aan, dat mr. W. H. de Beaufort na belangwekkende bespiegelingen over vol kenrecht, in verband met de neutraliteits-kwestie, or vooral bij de Regeering op aandrong om met kracht en met ernst te streven naar toepassing van do z.g. Bryan-traktaten. Hij zoowel als de heer Kno- boi, brachten minister Loudon dank en hulde voor diens houding in de Jongste, zoo moeilijke tijden. Dc heer Knobel critiseerde intusschen zeer scherp het onbeduidende en onvolledige van het jongste Oranje-boek (waarlijk niet zonder reden!); betoogde dat Buitenlandsche Zaken veel meer „licht" aan de Vertegenwoordiging moet schenken, terwijl hij ook bepleitte het „aëmocratiseeren" onzer diplomatieke vertegenwoordiging. De rede-Knobel, ietwat, gelijken op een bitter pilletje, in omhulsel van suiker, was heden, Woënsdag, te halfvier ure, toen de Ka mer naar do sectiën ging nog lang niet In haar geheel uitgesproken. Morgen te halftwee ure, zet de lieer Knobel haar voort. De ochtend wordt besteed aan afdeelingsordi rzoek van de allerjongste nood wetten, bij de Kamer ingekomen, 't Is nu aan beide kanten des Binnenhofs fiksch doorzetten. Bij het Parlemënt is het ernstig streven om vóór Kerst door het Budget heen te komen. De kans, dat dit pogen zal slagen, schijnt zelfs vrij groot. Men weet echter, hier is elke prognose uit den booze. Mr. ANTONIO. Plaatseliik Nieuws. POLITIE. Vermist een overhoudcr, gemerkt een knip in 't rech ter oor, 2 blauwe slippen (6en op 't schoft en éen op 't kruis), Inlichtingen ter Geménetesecretarie. MARKTOVERZICHT. Overhouders in toenemende mate: bij de drie dui zend. Eigenlijk was de aanvoer te groot naar de vraag. Bij de aanhoudende regens, zijn do weiden zoo doorweekt, dat de boer wel wat bang is er wol- vee in te jagen. Dus was de handel trekkend. Toch werd or nog dertig gulden besteed. Vetto schapen waren trekkend duur. De heer D. KooiJ, Wieringer- wonrd, verkreeg f 45. Van vette koeien was de aanvoer weer boven de 100 stuks. De markt was hoog; voor de eerste kwa liteit werd 50 cent bësteed. Wij noteerden voor den hoer H. Spaans te Barsingerhorn f 430. Külfkooien, met goed melk, gaan ook in prijs voor- uit. Bij de hooge kaasprijzon is zulks to verklaren. Nuchtere kalveren zijn ook al prijzig. Een goed kalf geldt boven do f 20. Vette varkens hebben de zeven stuivers bereikt. Uit een en ander blijkt wol, dat de prijzen alge meen hoog zijn. Men bedenke daarbij ovenwol, dat het voer ook hoog ie. Het een is het gevolg van 't ander. POLDERBESTUUR. Bij do gisteren gehouden verkiezing vnn een lid van het Bestuur van den Poldoi Burghorn ls her kozen do lieer H. Kramer to Koedijk. BENOEMING. Do iheor Talos (s benoomld! tot Ouderling bty" dJc Ned. Hcrv. Kerk alhier en hoeft deze benoeming aan genomen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 17 December 1914, medegedeeld door hot Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.3 to Maastricht, laai ste barometerstand 753.2 teo Memel. Verwachting tot don avond yan 18 December. Matige tot .krachtige, tijdelijk wellicht stormaoh- tigë Z. tot W. wind, zwaarbewolkt tot botrokken, waarschijnlijk eenige regen, ochtend iets zachter. Predikbeurten. ZONDAG 20 DECEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, v.m. 10 uur, Ds. De Graaff. Wioringerwaard. Geen dienst. Dirkshorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Damste. Nieuwe Niedorp, 's av. 7 uur, Ds. Schermerhori Anna Paulowna. Geen dienst. Oude sluis, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Callantsoog, v.m. 40 uur, Ds. Tinholt. Petten. Geen dienst. Huisduinen, v.m. 40 uur, Ds. Van Griethuijsen Doop. Oude Niedorp, v.m. 40 uur, Ds. Schermorhorn. Heerbugowaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Broekema. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. Oterdoom van Warmen huizen. St. Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Veenhuizen, Geen dienst. Hippolytushoef, "s av. 7 uur, Ds. Witkop. Westerland. Geen dienst. Ooeterland. Geen dienst. Den Oever, vjn. 40 uur, Ds. Witkop. Haringhuizen, vjn. 9.30 uur, Ds. Van Loon. DOOPSGEZINDE GEMEENTE tc: Nieuwe Niedorp, v.m. 10 uur, Ds. Haars. Barsingerhorn, v.m. 10 uur, Ds. Van der Veen. Burgervlotbrug, v.m. 9.45 uur, Ds. Huizinga. Slroe, v.m. 10 uur, Ds. Leendertz. Hippolytushoef. Geen dienst. EVANGELISATIE te: Schagen. Geen dienst. Breezand, v.m. 40 uur. ed heer Woltman. Marktberichten. SCHAGEN, 17 December. 4 Stieren, f 150 a 300. 7 Geldekoeien (mag.) f 150 a 225. 110 Idem (vette) f 200 n 430. 35 Kalfkoeien f 180 a 270. 12 Vaarzen f 80 a 115. 25 Nuchtere kalveren f 12 a 22. 180 Schapen (vette) f 30 a 45. 2900 Overhouders f 22 a 30. 60 Varkens (vette) p. K.G. f 0.60 a 0.69. 90 Biggen f6 a 12. 140 Konijnen f 0.15 a 1.20. 200 Kippen f 0.50 a 1. 30 Erauien f 0.70 a 1.20. 225 K.G. boter f 1.45 a 1.55. 50 K.G. kaas f 0.60 a 0.70. 1000 Kipeieren f7 a 8. warmenhuizen. 16 December. Aangevoerd: 18300 stuks roode kool f 4.90 a f 6.20, 2150 stuks witte kool f 4.30 a f 6.Ó0, 2650 stuks gele kool t 2.50 a f 4.30, 1260 stuks bloemkool t 2.76

Schager Courant | 1914 | | pagina 2