De Oorlog. (lostei)rijkers-uultscliers en Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Waaraan die ontslag-neming Ia massa la toe te schrij ven'/ Wij meenun aiet ver vnn de waarheid te zijn, indien we als oorzaak opgeven, de unornxe toene ming van werkzaamheden oio op. des burgemeesters schouders worden gelegd. Lu sinds begin Augustus |s de papierenstroom uil Uen-iiaag nog zóo toegenomen, en hebben de burgemeesters hun werkkring zóó zien toenemen, dat vele onder den centenaars-druk bezweken zijn, en, óm niet geheel en al physiek ten onder te gaan. .hun ontslag hebben genomen omdat zü met den besten wil van do wereld niet meer opgewassen zijn tegen do reuzentaak: die vaiu hen gevorderd wordt, aa waarvopr zij bovendien slechts een schijntje traclemenl- genieten. uitbreiding van den tarwebouw. Het Kamerlid de heer O. van Ntepea tot Sevenaer heelt aan de Regeering de volgende vragen gesteld: lo. Is de minister met van oordeel dat uitbreiding van de voortbrenging van tarwe op den bodem van ons land met hot oog op .de tijdsomstandigheden zoor gewenscht is? Zoo ja, is de minister dan bereid maatregelen te nemen om bedoelde uitbreiding te bevorderen? Hierop heelt de minister ven Landbouw. Nijverheid en Handel, de heea Posüxuma, het volgende antwoord ingezonden Het zou onder do gegeven omstandigheden ongetwijfeld gewenscht zijn, indien do binnenbmosche behoefte aan broodkoren, in het bijzonder aan tarwe, in belangrijk meerdere mate door voortbrenging binnenslands kon worden gedekt. Do minister acht het echter niet mogelijk door regeo- nngs-maatregelen een inderdaad belangrijke uitbrei ding van den tarwebouw tot stand te brengen. Opgemerkt dient, dat de opbrengst der binxtenlandsche tarwe thans slechts voor ruim 2 maanden voldoende is -zelfs al ware het nu mogelijk den tarwebouw met de helft uit te breiden, dan zou in dit opzicht onze on afhankelijkheid van het buit onland' toch nog maar weinig zijn afgenomen. (Ter toelichting van dezo tijdsbepaling van ruim 2 maanden dienc, zegt de minister m cea noot, onder aan hot antwoord, dat in do laatste Jaren do invoer van tarwe on tarwemeel (ongerekend op tarwe) liior te lande den uitvoer gemiddeld met pl.m. 645 mllliom K.G. overtrof. De productie aan tarwe binnenslands be droeg in die jaren pl.m. 140 miilioon Hieruit kan door een eenvoudige becijfering worden berekend, dat de binnenlandsche productie voor 2.2 maand vol doende is). Eon dergelijke toeming zou echter hoogst moeilijk op kunstmatige wijze kunnen worden bereikt. Dwang middelen acht do minister op dit gebied niet uitvoer baar. terwijl van (hot uitloven van premiCn of andere middelen ter aanmoediging van de tarwetoalt weinig resultaat kan worden verwacht. Bovendien zou de uit breiding van Ren tarwebouw uitsluitend kunnen ge schieden ten koste vnn dien van andere gewassen, waar van Inkrimping dikwijls ernstige gevolgen zou heb ben. Ton slotte kon nog worden opgemerkt, dat al ware een belangrijke vorgrooting van dén tarwebouw in het algemeen mogelijk, thans ao tijd voor het uitzaaien van wintertarwe reecls to ver gevorderd te, terwijl een be langrijke uitbreiding van don verbouw van zomer tarwe, zelfs eon verdubbeling, nog weinig Invloed op de to tale productie van tarwe zal hebben. Do met zomer- tarwo betocldo oppervlakte was in de laatste Jaren slechts pl.m. 4000 H.A., terwijl pijn. 53000 H.A. met wintertarwe waren bezet. Intusschen wil 'de min Lier gaarne overwegen, in hoever hfj in de gewenschlc richting werkzaam kan Z^jn. langereis. Het rondgaan met inteekenlijeten voor den sohfp- per H. de Graaf, alhier woonachtig, wien den Cdon Decombor eon ramp met zijn sohuit trof, beeft in totaal f 218.75 opgebraoht. winkel. Bij genoegzame deelname zal ln de eerste helft van Januari e.k„ onder leiding van Dr. Knip te Winkel en Zuster De Zeeuw te Barsingerhorn, kos teloos een cursus van 12 lessen, iedere week een los, in Eerste hulp bij ongelukken worden begon nen, voor vrouwen on meisjes boven den leeftijd ,van 18 Jaar Zij, die aan dien cursus wecschen deel te nemen, worden verzocht om zich vóór 1 Januari aan to melden bij den hoor G. Nobel te Lutjewinkel. ZÏJPE. Naar wij vernemen, kunnen de telefoon-aanslui tingen van de kantoren Burgerbrug, St. Maartens brug, Sctaagerbrug/ Oudesluis en 't Zand, in ver band met den grooten omvang van do daarvoor noo- dige werkzaamheden en de tegenwoordige tijdsom standigheden, in geen geval vóór het einde van het volgende jaar gereed zijn SGHAGERBRUG. Onze, vroegere plaatsgenoot, de heer F. C. de Haas van Dcreser, thans Hoofd-Commies ter Secre- tarol te Harderwijk, is met ingang van 1 Januari as. benoemd tot Commies ter Secretarie van Schoten. schagerbrug. Door den heer Th. E. J. Odendaal alhier is aan gifte gedaan van een vermoedelijk geval van rot- kreupel onder zijne schapen. schoorl. Naar wij vernemen zal de tentoonstelling van huis vlijt- cn gemeente-wbningwerk alhier, op veler ver zoek eerst 27 December in plaats van op 15 De cember. zooals het plan was. gesloten worden. Het aantal bezoekers dezer tentoonstelling is nu reeds buitengewoon groot geweest. wieringer waard. De propagandaclub alhier, die een paar uitvoerin gen heeft gegeven, ten bate van het Konniklijk Na tionaal Steuncomité, heeft eer van haar werk ge had. Er zal nl. f 118.70, zijnde de netto-opbrengst, aan den penningmeester worden toegezonden. wieringerwaard. Met aanvankelijk 15 leden is alhier een Nut op- genebt, dat gedoopt is: „Burgerkring". Het bestuur bestaat uit de heeren P. de Leeuw, voorzitter, C. Bakker, secretaris, K. Mosk, penningmeester, J. Hau- wert, commissaris van orde. De contributie bedraagt 50 cónt. Eenmaal per maand, gedurende het win terseizoen zullen bijeenkomsten worden gehou den in het lokaal van den heer D. Haverkorn, Voor de eerste vergadering in Januari zal de heer J. Hauwert de lezing op zioh nemen. wieringen. s Naar wij vernemen zal de naaivereemgmg Dorcas baar jaarlijkschen kijkavond dit jaar houden op Maandag 28 December a.s. des avonds van 7 tot 9 uur op de bovenzaal der Ned. Herv. Kerk te Hip- polytushoef. Evenals vorige jaren heeft de vereeni- ging een groote collectie diverse kleedingstukken vervaardigd, welke een kijkje overwaard zijn. Dat velen er dan ook wederom een druk gebruik van zullen maken is de wensoh der vereeniging. De goe deren zullen den vplgenden dag onder de behoeftige gezinnen worden uitgereikt. winkel. Herbenoemd tot Molenmeester van den Neder landspolder de heer G. Vis. in terneer cs'gsdepots. Naar men ons meldt, is tot opheffing van de in- terneeringsdepots te Assen, Zwolle, Kampen en te Leeuwarden, besloten.. Die vier depots worden verdeeld over Harderwijk en Oldenbroek. Harderwijk wordt aangevuld tot een sterkte van 12.500. Zeist komt dan tot een Bterkte van 14.500. Het kamp in Gaas Ierland blijft bestaan. kolhorn. Dinsdag trad alhier in de zaal van den heer Rempt op de heer Boom, ingenieur van de K. E. M. De belangstelling was buitengewoon groot, de zaal was tot achter toe gevuld met belangstellenden. De bur gemeester opende de vergadering en deelde mede, hoever de zaak der electriciteit in de gemeente was gevorderd en meerdere bijzonderheden, reeds in bet raadsverslag meegedeeld. Liep alles goed van stepsl, dan zou vóór bet a.s. winterseizoen het nieuwe liobt kunnen branden. Toen hield do in- geuleur een uiteenzetting van de verschillende za ken do eleotrioiteit en verlichting betreffende, daarna de verschillende voordeelen in het licht stel lende, de kostenberekeningen nagaande. Ook de kookapparaten werden goedkooper en de samenstel ling volmaakter. De toehoorders werden daarna in do gelegenheid gesteld vragen te stellen en deze waren van allerlei aard, die op bevredigende wijze werden beantwoord. Ook tot voorzitter werden vra gen geriobt en het vooral betreurd, dat de aanslui ting zich alleen zou bepalen tot de kommen der ge meenten en toch zou de meeste kraoht in de pol ders uoodlg zijn. Geantwoord werd, dat hot plan was tot geleidelijke uitbreiding over te gaan. Met een cpwekkend woord werd de vergadering geslo ten. een honderdjarige en familie. Den 26en Deceimber e.k. kan do wed. B„ Oude Groen, te Hengelo, haar lOOen verjaardag vieren. Zij is inwonende bij haar oudste dochter, die 74 jaren telt en wier echtgenoot do nleefljd van 84 jaren heeft bereikt. Voorts is in het gezin opgeno men een kleindochter van de 100-jarige, mot hare kinderen, zoodat het betrokken gezin uit vior go- slachten bestaat. Het oudJe heeft nog drie kindoren, i zoon ën 2 dochters, in leven, benevens 2 behuwd zoon?, 51 kleinkinderen, 115 achter-kleinkinderen en i achter-achterkleinkind. Zw. Ct. wieringen. Voor rekening van 31 leden onzer onderadfoeling der V.P.N. werden jl. Dinsdag op de Amsterdamse^© oierenveiling geveild 833 kipeieren en 20 eondoieron. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en variëerdon voor de kipcieron van f 5.70 tot en met f iO per 100 stuks en voor de eendeieren f 8 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren per kilo ontvangen f 1.18. Per stuk bere kend is dat voor eieren van 15 in een kilo 7.8Ö cent, 16 in een kilo 7.40 cent, 17 ln een kilo 6.95 cent, 18 in eon kilo 6.60 cent, 19 in een kilo 6.20 cent, on van 20 in een kilo 5.90 cent. Middenprijs per 100 schoon f 0.80. Benevens de eieren werden nog 43 stuks pluimvee geveild van f 0.75 tot en met f 1.65 per stuk en 6 konijnen van f 0.70 tot on met f 0.75 cent per stuk. Handel vlug. RAAD VAN HEERHUGOWAARD. Vrgadering op Woensdag 23 December 1014, dos namiddags 1% uur. Voorzitter Burgemeester Van Slooten. Allen aanwezig. De voorzitter opent de vergadering, waarna do notulen worden gelezon on goedgokeurd. Ingekomen is het Jaarverslag van do gezondheids commissie. Do gomoentebegrooting 1015 is door Ged. Staten goeügekourd. Volgt een verzoek van hot Roomsch-Katholieko schoolbestuur om subsidie, overeenkomstfg de sub sidie die aan de Vereeniging ter bevordering vnn getrouw sohoolbezoek voor de O. L. Sohool wordt gegevon. Na eenige discussie met olgemeene stem- mon toegöstnan. Bij do kasverifioatie was ln kas en moest zijn f 12299.02. Voorzitter brengt ter sprako het ter vorige verga dering overwogen verzoek tot het maken ooner broodverordening, ingediend door do Coöperatieve Vereeniging te Zuidscharwoude. B. en W. meenen, dat or te veel bezwaron aan verbonden zijn om er toe over te gaan, nadat zij de zaak hebben overwo gen. 't Gewicht zou nog gemakkelijker zijn voor to schrijven dan de kwaliteit. De hoer Pool verklaart do bozwaren van B. en W. niet te deelen. Hot gewicht zou toch bij voor schrift wel te oontroleeren zijn en voor controle dor kwaliteit kan opzending naar een proofstation toch gesobieden. En dan zouden do bakkers wol oppassen, terwijl bet thans zoo is, dat 4 broodjes van den ecaen bakker evenveel wegen als 6 van eon ander. Zco is mon dan toch maar de dupe van den bakker. Do heer Wijnker kan met B. en W.'s voorstel fcneegoan. Voorzitter vindt, dat het in een stad beter gaat en men daar voor hot uitoefenen van controle in betere conditiën is door het hebben van laboratoria en deskundigen. Hier komen er echter bezwaren bij. Immers er zijn hier vele bakkers en mon zou haast dagelijks rond moeten om monsters. De heer Pool vindt, dat voorzitter het nu te zwartgallig inziet. Lang niet alle dagen behoeft dat en waar een verordening is, wordt het ook niet alle dagen gedaan. Af em toe is voldoendo. De boer Blauw vindt dat door familiebetrekking en dergelijke iedereen niet vrij is om tegen eon bakker die minderwaardig brood levert, te zeggen dat hij vöortaan voorbij moet gaan. 't Is trouwens bij wij al eens vdorgevallen, dat in zoo'n goval den bakker aangezegd werd door te gaan. Lc heer Met zegt ter vorige vergadering het voorstel te hebben gedaan, dit punt aan to houden. Spreker heeft er rijpelijk over nagedacht. De kwa liteit zou door een scheikundigé zijn te onderzoe ken. Het gewicht dat zou nog wel eenige moeite kun nen geven. Maar elke winkelier heeft voor maat of gewicht met den ijk te maken. En de bakkers kunnen maar doen wat ze willen. Het grovere brood zou geen bezwaar opleveren om er gewicht van aan te geven. Tk betwijfel wel of nu ooit een zes- pond? roggebrood bij iemand in huis zal komen. Ik zou wel voor èen verordening zijn. De heer Molenaar is ook voor verordening en be-r paling van gewicht van 't brood en af en toe onder zoek naar de kwaliteit. Do heer De Boer is voor het idee van den heer Pool. Spreker vindt naast gewichtsbepaling ook on derzoek naar de kwaliteit noodig. De een heeft bij minder gewicht beter kwaliteit, terwijl een ander bij meer gewicht mindere kwaliteit zal hebben. Met 9 stemmen vóór wordt besloten een brood verordening te maken. Tegen stemden de wethou ders Van der Oord en Appel. Met algemeene stemmen wordt de heer C. Kroon herbenoemd als armvoogd. De heer A. Steur, arm voogd is overleden en voorzatter wijdt eenige waar- deerende woorden aan zijne verdiensten. In zijn plaats wordt benoemd de heer P. Konijn Cz. Volgt het aJdrep oiver de brug van K. v. d. Molen te Broek op Langendijk, die genegen is, brug |ön weg tusschen Heerhugowaard en Broek op Langen dijk te verkoopen voor f 14000. Betoogd wordt daarin dat het belang van de gemeenten Broek op Langendijk en Heerhugowaard en van den polder Heernuga- waard medebrengt, dat brug en weg niet langer onder particulier beheer blijven. Voorzitter zegt dat het adres is"van 13 Juni. En toen is indertijd een besluit ge nomen om eehe commissie tot onderzoek te benoe men en 'dat Is ook gedaan te Broek zoowel als hier. ln de commissie van Broek is besloten tot uitstellen in verband met de mobilisatie en toen is er over die din gen niet meer geredeneerd. Maar is de zaak door de commissien en die uit Heerhugowaard, benevens het polderbestuur van Heerhugowaard de zaak 'op nieuw besproken. De heeren Riet, Pool en Voorzitter vormden ae commissie uit den Raad van Hoerhugo waard en Voorzitter vraagt den heer Met als oudste lid der commissie, de zaak toe te lichten. De heer Met zegt, dat allen hot er over eens waren dat de bijzondere bepalingen van het adres op zij gezet worden. Als de brug wordt overgenomen, dan né het eïndigen van den critieken toestand. Verder te over den prijs ge sproken en daaromtrent vooropgezet: zoo goedkoóp mogelijk. Ook werd besproken hoe de verhouding zal zjjn, bij 'overname door de 3 commissiën, pondsponds gewijze. Broek wilde 50 pet. voor zijne rekening ne men en de overige 50 pet. moeten dan van polder en gemeente Heerhugowaard komen. De meerderheid was er voor dit goed te keuren. De minderheid vond 40 pet. bijdragen in de koopsom door gemeente Heer hugowaard en polder Heerhugowaard te zamen, voldoen de. Dus zou Broek dan 60 pet. er aan moeten betalen. Bij meerderheid werd dus de door Broek ge noemde 50 pet. goedgekeurd. Voorzitter merkt op, dat de commtesiön niet tot vergelijk konden komen over verdeeling der kosten. Zoolang daarover geen eenheid is, komen we niet verder. Van den koopprijs wil Broek de helft doen. Gevraagd wordt f 14000. Misschien wordt 't iets minder. Ik zou ook net zoo lief voor polder en gemeente 40 pet. zien als zij het er voor willen doen. Maar aan de andere kant vind ik het jammer als het over Zoo'n klein prijsverschil zou bleven hangen en niet klaar zou kernen. Broek stolde voor: 50 pet. en de gemeente en polder Heerhugowaard elk 25 pet. Nu (heeft het polderbestuur niet verder gewild als 40 pet. in 't ge heel door polder en gemeente. Als wij ons daar aan zouden houden, zouden wij ook niet verder kunnen gaan al 40 pet. samen. Hierop yolgt een zeer uitgebreide discussie, waaruit blijkt, dat allen het groote oelang voor de gemeente inzien, 't Is allefSi over de hoegrootheid der bijdragen waarover verschil bestaat. De neer Sdiilder acht 40 pet. voor polder en gemeente voldoende. De hor Met wil do zaak afhandelen en voor de gemeente 25 pet. bijdragen. De heer De Boer wil nog verder gaan. Broek wil 50 pet. geven, de polder 20 pet., laat de gemeente de rest, 30 pin., bijdragen. Eindelijk to' stemming overgaande, wordt het voorst el-De Boer ver worpen, met dé heeren De Boer. Met esn v. d. Oord voor, de rest tegen. Het voorstel-Met 2$ pet., wordt aangenomen, met de heeren De Boer, Mot, Pool, Blom, v. a. Oord, en Appel voor. De heer De Boer geeft nog in overweging te pro- beeren, of RJjk of Provincie do resteerende 5 pet., of meer willen bijdragen. Voorzitter acht dit niet de be doeling, maar do commissie krijgt vrij mandaat ook voor de verdere afwikkeling der zaak. Voorzitter doelt mede, dat 210 personen zich bij het electrfeaho net hebben aangesloten. Na 1 Januari komen do aansluitingen voor rekening der aanvragers. Na enkele punten van ondergescnikt belang, gaat Mi- Raad In comité. noordscharwoude. ln| Idio raadsvergadering van Woensdagavond werd besloten f 5 subsidie to vcrloonen aan den A.N.ü.O.B on Üe Ned. Vereen, tot afschaffing van Alcoh. Dran ken en aan do Ned. Ond. Prop.-Club voor drankbestrij ding vrij gebruik van schoollokaal. Aan K. do Boor wordt verlenging gegeven voor hot vervoer van tram rails. Vastgesteld wordt een verordening betreffende de belasting op tooneeivortoaningen enz. De heer Kroon werd herbenoemd tot Armvoogd. Bti do rondvraag komt in bespreking hot adres van do Tuinbouwers cn Bloemisten, die oen toeslag wil hm bh evi-utueele werkloosheid. Hierop wordt afwijzend beschikt. LANGEDIJK. Ton lokale van den hoer O. üudJhuia vorgaderde do LongedMker Wlnkelieravereenlging. De voorzitter, do hoor H. Hort opendo do vurgadering. De voor zitter deelde hierop mode, dat nadere inlichtingen over den Middenstandshond dog moeten wordon Ingewon» non; unt de avondtrein AlkmaarBroek om 10 uur wocr ryat. "«i?8 Weekblad", hot wckeüjktch orgaan der ver eeniging, vormde hiorop eon punt van bespreking, Do hoor F. Butter diende do vergadering van eenige gegevens en volgons die zouden d< „fondsen' niet slacht slaan. Mot algomceno stemmen wvni hierop besloten de courant weder uit to geven en wol zoo long ate het bestuur meende hiermede to kunnen door gaan. Met algemecne stommen word do hoer F, Bul tor tot Redncteur-AdraJnisirateur h<:rl>enoemd. Op voorstel van het bestuur vindt men goed de be noeming van Inca-wo-ooramfcsarfcwün nnn dit college over to laten. Niet ingogn.ua word op een voorstel van den heor N. Pol om bootn to heffen van niet tor ver gadering komenden. Hierna sluiting. LANGEDIJK. Do prijzen der produotcn vallen niet mee. t Wil maar niet vlotten on do opbrengst te vergeleken bij vorige jaren, ook al zoer gedaald. Op de Duitsche markt zijn, naar we vernemen, de prijzen ook lang. alleen roode kool gaat nog al. Naar men ons mededeelde a vanuit Slc«wj(jkIIoLtein nogal aanvoer naar witto kool. Bovendien moet de aaJn to bieden kwaliteit niet mn do allerbeste zijn. langedijk. Do huurprijzen d«r landerijen zijn hier sterk zakken de cn naar wij vernemen wordt veel land „las golnten". Zoo doen do tijdsomstandigheden dus ook hier haren druk gelden. RURGERRRUG Woensdagavond is alhier een vereeniging „Hulp in Nood" opgericht, aanvankelijk met 52 leden. Tot be stuursleden ztin gekozen do heeren A. do Vrijs, R, Slrufjf, Jb. Pool, C. Rens, H .Slim, A. Mul on J. Schermer, nieuwe nikdorp. In de raadsvergdaering van Woensdagmiddag werd het verzoek tot overplaatsing van den heer Dreutb als hoofd van de school to Moerbeek naar die te Nieuwe Niedorp, aangehouden. Het salaris van don veldwachter werd nu met f 25 verhoogd. De heer J. Cïrwt werd tot armvoogd benoemd. De heer D. v. d. Stok werd tot weesmeester herbenoemd, de heer Wllken als lid der gascommissie. (Door de to late inzending komt het verslag in ons volgend num mer/ EEN ZEPPELIN BOVEN ONS LAND. Men ineldt uit Vlieland dd. 24 December: Hedenmiddag te i uur passeerde hier een Zeppe lin komende uit het Westen. Hij verdween in Nd.- OosteJijke richting. H. M. DE KONINGIN EN DE OORLOGSLEENING. H. M. de Koningin heeft de leeningwet heden on derteekend. H. M. heeft aan den minister van finanoiën een inschrijvingsbiljet op de vrijwillige geldleening van den Staat dor Nederlanden doen toekomen ten be drage van 2% millioen gulden. In Frankrijk. Nieuws, neen dat is er al weer heel weinig. Het blijft zioh bopalen tot eenige plaatselijke voordeel tjes. De algemeene aanval der verbondenen hoeft nog niet veel uitgewerkt eu ook Yan de voordeeion bij Nleuwpoort moet men zich nog niet to veel voorstellen. Naar Westende zijn do verbondenen w» opgoschoten, ook op andere plaatsen is mon wat vooruitgekomen, maar elders heeft men het behaal de voordeel weer niet tegen de Duitsohers kunnen handhaven. Uit alles blijkt, dat Duitsehland or al op &1 zal zetten om zich geduoht te weren. Versterkingstroe- pon uit het Oosten ziJn reeds aangevoerd en ver schillende sterke stellingen zijn opgeworpen. Het Duitsche legerberiobt maakt op haar beurt melding van behaalde voordeolon. Zooals gezegd, zijn deze voordeelen plaatselijk en de algemeene toestand is er al heel wëinig door gewijzigd. Wol is er kans op verandering, als de verbondenen in het voor deel blijven, maar de berichten, die daar nu reeds ovor loopen, noemt de correspondent van de Tijd overdreven. Zoowel do Duitsohers als de Bondgenoo- ten bobben versterkinegu gekregen. En hoe staat het op hot oorlogsveld der Het te nog maar steeds moeilijk te zoggen. Uit nllw blijkt, dat er weer (hardnekkig wordt gevochten en do Duitschers steeds pogen een doortocht naar War schau te banen. Dit heeft hoofdzakelijk plaats in do streek van Pilica. De Russen molden dat deze aan vullen ziin teruggeslagen en in hetzelfde bericht met den dat deze aanvallen zijn teruggeslagen en in hetzelfde bt richt melden zij, dat zij enkele dis triolen hebben ont- ruimd en naar het oosten zijn teruggetrokken, mot het dooi om gunstiger posities in te nemen. Op andere punten hebbed* de Russen weer - voordeelen bdlioold en gevangenen gemaakt. De Oostenrijkers schijnen in G.üicUJ geen blijvend succes to hebben, tenminste een Russisch bericht meldt, dat een divisie in wanorde te vlucht. De Times meldt dat do Duitschers in de Bsoera zijn gedreven met groote verliezen, nadat du Russen hem eerst over do rivier hadden laten komen. Van verschillende zijde wordt do terugtocht der Russen Veen strategische beweging van groote botockcnis g<v noemd. Duitschers zoowel uls Oostenrijkers meldon, dat de gevochten zich voor hen in gunstlgen zin ontwik- kolon. i In de Tweede Kamer hebben we een debat gehad over de dienstverlening voor landweermannen en in- gelijfden bij de militie, terwijl ook de heele 'marinebe- grooting is afgehandeld. De Kamer heeft er spoed achter gezet. De begrooting te in een paar uur er doorgehnmerd. Het bleef baj wat klein goed en groote punten werden niet aangehaald bij 'deze begrootiing. De Soc.-Democraten vroegen geen hoofdelijke stemming maar wilden geacht worden te hebben tegengestemd. Ken vinnig puntje dreigde de motie des heeren De Visser te worden, die het blijven subsidi&cren der Chr,. Offic.-vereen. te Helder voor den dominé voor het marinepersoneel. De minister had f 1500 subsidie toegezegd, maar de bijzondere omstandigheden hadden hem dit bedrag doen intrekken. De motie des heeren l>e Visser beoogde omi zich voor een dergelijke rege ling uit te spreken. De motie werd aangenomen met de 6 aanwezige Soc.-Dem. en enkele liberalen tegen. De Waterstaatsbegrooting werd zonder h.s. aangenomen. En toen kwam dé dienstplichtverlenging, die dan voor- Loopig niet verder zal gaan dan tot 31 Jan. 1915. Daarmee te volstrekt niet gezegd, dat dan lichtingen naar huis zullen wanden gezonden. In Januari zal de regeering wel weer met een verletogingswet komen. Of het dan zonder strubbeling zal worden toegestaan, mag worden betwijfeld. De Eerste Kamer heeft gister het groote loeuings- ontwerp van minister Treub aangenomen. Hier is het wetsontwerp met eenige warmte ontvangen. Alleen de twee Boc.-dam. waren er tegen. Typisch was, dat de vrijz.-dem .prof. Drucker, zich openlijk van zijn par- tijgenooten bi de Tweede Kamer afscheidde en dé party van min. Treub koos en verklaarde, dat op dit oogen- blik een oorlogsleening het eenige middel was. Hij sprak onomwonden zijn afkeuring uit over de agitatie tegen het leeningsontwerp. In een tijd als deze, moest niet op Re spits gedreven worden, maar toenadering worden gezocht. Voor minister Treub was dit ectn satisfactie. telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen verricht In don morgen van don 24 December 1914, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut to De Bilt. Hoogste barometerstand 772.3 to Haparanda, laag ste barometerstand 765.2 te Neufahnvassor. Moest moige wnid uit N. riohtlngen, betrokken of awaarbewolkt, mogelijk eenige snoouw of regen. Temperatuur om het vriespunt. OUDERLING. 'lot ouderling der Herv. Gemeente alhlor ls bo- noerad de beer G. Bakker Az. te Burghorn, die dezo boxiooming hoeft oangonomen. MARKTüVEKZICHT. Do aanvoer van slachtvee was heden minder dan in do la&tate wokon het govui was. Dit was ook het govïü mot overhoudors. Wat dezo Matsten aangaat, te zulks to zoeken bij! Üo doorweekte weiden. Zij, die atog moeten koopen, wachtaa nog wat. Ook aan do natte tijd zal wol weer een einde komen. De prijzen zijn hoog. E gwarden verkocht voor f 31.75. Yellc scha- lwhapen waren strekkend hoog. De hoer J. de Voor alhier verkreeg f 45. Vette koelen waren traag en lager In prijs, wat ten gevolge had, dat een deel weer naar huis ging. Restend werd voor goede kwaliteit 47 a 48 cent. Üo hoogste prijs verkreeg de heer C. van 'dor Oord to Barsin gcrJiorn met f 400. Vette varkens noteordön als verleden week. Kip eieren loopen vlug terug. Van 10 a 11 cent voor veer tien dagen, thans 6Vf a 7V» cent. Dit te in dien kor ten tija wel eon belangrijk verschil. Warmenhuizen, 23 December. Aangevoerd: 7200 stuks roode kool f 0.70 a f 2. 800 stuks witto kool f 1.20 a f 2.90' ,4400 stukf gelO kool f 2.30 a f 3.90, 4050 stuks bloemkool f 2.0( a f 49.0 per 400; 113 baal uien f 3.70 a f 3.75 poi baal; 12 znlc roode kool f 0.40 per zak NOORDSCHARWOUDE, 23 December. Roode kool f 6.60 a f 7, 2de soort f 5 a f 6.25, kleinere f 1.50 a f 4.50. gele kool f C a f 7.25, 2de soort f 5 a f 5.25, kleinere f 1.70 a f 4.50, Deensohe witto f 9 a f 9.50, 2de soort f 7 a f 7.25, kleinen f 1.30 a f 6.75 per 100. Grove uien f 3.80 a f 4.1( per 60 KG. BROEK OP LANGENDIJK, 32 December. Bloemkool f 1.90 a 3.40, 2e soort f 0,40 a 0.80, roo de kool f 1.80 a 6.50, gele kool 12 a 6.90, witte koe t 3.70 a 7.50, roOde kool f 0.16 a 0.24 pór zak, ule t 3.65 a 4.05, bieten f 10.90. NIEUW I.EVEN, Station NOORDSCHARWOUDE 21 DECEMBER. Roode kool f 6 a 6.50, 2e soort f 4.75 a 5.50, kieinei r 1.10 a 4.50, gele kool 6 a 7, 2o soort f 4.50 a5.2-f kleinere f 1.50 a 4, Deensche witte f 8 a 9, 2e soo f 6.50 a 7, kleinere f 1.50 6, grove uien f 3.50 a 3.7 per 50 K.G. BCHAGEN, 24 December. 2 Paanden f 100 h 150. 39 Jdem (vette) f 190 400. 12 Geldekoeden (mag.) f 140 BI 180. 20 Kalfkoeien f 20Q a 285. 5 Vaarzen f 100 a 120. 20 Nuchtere kalveren f 12 a 22. 50 Schapen (vette) f 30 a 45. 850 OverhouRers f 22 31.75. 2-4 Varkens (vette) per K.G. f 0.60 a 0.69. 140 Biggen I 7 al 12. 100 Konijnen f 0.50 a 1.70. 75 Kippén f 0.60 a 1.20. 150 K.G. boter f 1.60 a 1.70. 50 K.G. kaas f 0.60 a 0.70. 400 Kipeieren f 6V« a 7i/g pe rl00. ALK3LAAR, 24 December. 11 Schapen f 15 a 25, 3 nuchtere kalveren f 8 a 21, 14 biggen f 7.75 n 12, 12 kipeieren 7y, a 8% ct., boter 90 cent per Va &.G. ALKMAAR, 23 December. Fabrieksbaas. Kleine f 39, kleine boerenkaas 30, commissie boerenkaas f 39, middelbare boerenkaas f 40. Handel stug. Aangevoerd 91 stapels, wegende 66699 K.G. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 281 H.L. Ihrwe f 10.50 a 11.50, eerst chev. f 10.75, haver f 6.70 a 6.90, erwten groene f 17 ai 19. 2de KLASSE, 3de TREKKING. f 20000: 17180. f 5000: 14380. f 2000: 4473. f 1600: 12528. f 200: 630 5932 16101 f '100: 12459 14526 16319 17418. Prijzen van f 80. 28 2215 4453 7121 10623 13495 16116 19229 41 275 500 216 628 541 152 234 82 318 575 230 871 591 242 209 09 348 008 453 890 603 270 272 175 412 011 478 891 656 299 290 238 417 619 605 896 693 302 269 260 507 651 607 913 731 407 310 291 543 680 679 062 746 429 318 297 647 803 841 11072 705 474 370 850 568 815 865 81 771 477 374 868 671 618 627 97 849 585 410

Schager Courant | 1914 | | pagina 2