ilititti Nlims- DINSDAG 29 DECEMBER 1914 57ste Jaargang, No, 5512. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAKER COURANT. Dit blad versohijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAOEN, LAAN D 5. lol. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer öct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ingezonden Stukken. Bloemendaal, 22 December 1914. HMijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik een kleine plaatsruimte in uw geachte courant ter beantwoording van de uiteen zettingen van den heer A. C. Bol. Allereerst dan stemt het mij tot vreugde dat een inwoner van Barsingerhorn zich zoo actief toont in do zaak gas of electriciteit voor Barsingerhorn. Zoo als bekend, heëft de Gemeenteraad van Barsinger horn in principe besloten tot electriciteit en m. i. is dat besluit in de gegeven omstandigheden het eenige juiste. Gaarne zou ik dit met een enkel woord willen verduidelijken, waarbij ik dan tevens gelegenheid heb op enkele der uitspraken van den heer Bol terug te komen. Veel verschil tusschen de opvattingen van den heer Bol en die van ondergeteekende, bestaat er, blijkens zijn eigen mededeelingen, niet. Hij toch geeft toe dat de electriciteit niet alleen de kracht, maar ook het licht der toekomst, zij het dan ook in een verre toekomst, zal zijn. Ons verschil in ziens wijze bestaat dus eenvoudig daarin, dat ondergetee kende meent, dat de tijd reeds is aangebroken waar op de voorspellingen van den heer Bol zullen be waarheid worden. Er is natuurlijk geen enkele belemmering voor den Raad van Barsingerhorn, noch voor welken Raad in Noord-Holland ook, om zich met Schagen te verstaan omtrent gaslevering; ook wij twijfelen niet of de verjongingskuur van de gasfabriek te Schagen zal wel uitstekend geslaagd zijn^ Wiskundig vast staat hel verder dat het mogelijk is, gas over aanzienlijke afstanden over te brengen. Ondergetee kende persoonlijk is van het gas-transport zelfs een voorstander, getuige het feit, dat hij indertijd de ge meente Castricum, die meende aan gas boven elec triciteit de voorkeur te moeten geven (met eene stem merderheid in den Raad), warm heeft aanbe volen toch vooral geen gasfabriek te stichten, maar gas te betrekken van Alkmaar. Op het oogenblik randt ondergeteekende weer de gemeente Monniken dam aan, gas te betrekken van Edam, wel een be wijs, dus dat, hoewel electriciën van nature, de blik van ondergeteekende niet zoo verduisterd is door 't eloctrisch licht, dat hij het goede van het gas niet zou erkennen. Dat de 1LE.M. als handelszaak er als het ware uitsluitend op belust zou zijn, haar zaak uit te breiden, heeft wel een eenigszins andere tint gekregen sinds de Provincie Noord-Holland, dus gij ook bewoners van Barsingerhorn, aandeelhoudsters zijt van vrijwel het geheele kapitaal der K.E.M. Het doel van de Provincie kan niet zijn winstbejag, maar uitsluitend het op economische wijze voorzien in eene behoefte. Dit, belang wordt door het Rijk zolfs zoo voornaam geacht, dat de Provincie niet eens vrij is in de tariefstelling aan de gemeenten, doch dat deze tariefstelling onderworpen is, vol gens de bepalingen der Rijks-concessie, aan de goedkeuring en de voortdurende controle van den Minister van Waterstaat. Het argument, dat in vroe ger tijden van gaszijde zoo dikwijls is uitgespeeld geworden ten opzichte van de K.E.M., kan dus nu niet meer opgaan. Waar de heer Bol spreekt over het steenkolen-gas en de electrische centrale te Monster, daar slaat hij de plank ten eenenmale mis. Men had daar te doen met een plaatselijke kleine centrale, waarvan het van voren af aan vast staat, dat zij niet kunnen rendeeren, dus dat zij bij hun geboorte reeds ten doode zijn opgeschreven. Geheel anders wordt he tgeval, wanneer de electriciteit wordt aangepakt, zooals -zulks aangegeven is ge worden in het verslag der Staatscommissie, inge steld bij Koninklijk besluit van 14 Juli 1911, Na 60. Om van advies te dienen omtrent de vraag, welke maatregelen genomen kunnen worden om te be vorderen, dat In de behoefte aan electrische energie, welke In verschillende streken des lands en met name ten platte lande bestaat, op zoo doeltreffend en zoo economisch mogelijke wijze worde voorzien. Het voorbeeld van Monster is ook daarom zoo onrechtvaardig, omdat die Centrale werd opgericht op een oogenblik, dat de tijd in ons land voor electriciteit nog niet gekomen was en tevens op een tijd, dat de metaaldraadlampen nog niet waren uit gevonden. Wat IJmuiden betreft merken wij op, dat een ge meente IJmuiden niet bestaat, doch slechts een ge meente Velsen, eene gemeente welke voorbeschikt is binnenkort in economische belangrijkheid verre eene gemeente als Alkmaar te overtreffen, een gemeente, waarvan het zielen-aantal reeds 22.000 bedraagt. Deze gemeente wordt voorzien van elec trisch licht en kracht door de K.E.M. en betrekt gas van Haarlem, ter voorziening in kook-behoefte en in enkele gevallen ook van licht. De publieke verlichting /van Velsen is geheel electrisch. Dat een gemeente van de grootte van de gemeente Velsen, met bevolkingsgroepen die aaneengesloten wonen, welke de 10 h 12000 zielen te boven gaan, behalve electriciteit ook gas wil hebben, is zeer natuurlijk. Iedere gemeente in ons land van een dusdanig zie len-aantal zal weldra beschikken zoowel over gas als over electriciteit; dit zegt dus niets. Uit het gezeg de van den heer Bol zou men zoo licht opmaken: Zie je nu wel, IJmuiden dat al zoo lang electriciteit had, gaat over tot gas .Men zou zoo den indruk krijgen, dat het daar voor de K.E.M. om zoo te zeggen gedaan was. Niets is minder waar. Sinds den aanvang van de gaslevering is de electriciteitsleve- ring in de gemeente Velsen, en speciaal ook te IJ muiden, bij voortduring sterk gestegen. Waar nu de heer Bol alsnu overgaat tot het fi- nanciëele gedeelte der kwestie, merkt ondergetee kende beleefd op, dat financiën steeds en immer zullen moeten tot uitdrukking komen door getallen en niet door losse gezegden. Zijn financiëele be schouwing kan ondergeteekende dan ook niet van hooge waarde achten. Waar de heer Bol zegt, dat de stroomverbruikers boven hun berekenden stroomprijs wel als onge - merkte toeslag de lichtpunten zullen moeten op brengen, is dit patuurlijk geheel juist. Of een gas fabriek, volgens het muntmeter systeem, voor de be- wone.r8 gratis comforen en lichtpunten aanlegt, of dat een electriciteitsfabriek gratis lichtpunten en leiding aanlegt, blijft geheel hetzelfde. In beide ge vallen moet zulks goed gemaakt worden; in het eerste geval door verhooging van den gas-prijs, in het andere geval door verhooging van den electrici- teils-prijs .Dit is dus geen uitvinding van den heer Bol, doch uitsluitend een logische daadzaak. Wat nu de aansluitbeweging betreft op electrisch gebied, kan ondergeteekende den heer Bol gerust stellen. Deze is, blijkens onze ervaring, uitstekend. Met het systeem dat wij aanraden aan de gemeen te Barsingerhorn voelen wij ons vrij zeker, precies zoo als te Uitgeest, Heiloo, Broek in Waterland, te Koedijk, Oudorp, enz., in eerste aankoop 90 k 95% van do bevolking aan te sluiten. Op die onderstel ling is de gemeente Barsingerhorn ook vrij zeker, hij de voorgestelde tarieven, een rendabel electrisch bedrijf te hebben, dus een bedrijf waar, bij die aan sluitingen, wel een paar duizend gulden op over gehouden wordt. Opmerkelijk is heC dat als de heer Bol over het gas zelf verder redeneert, hij speciaal doet uitkomen, dat een muntgasverbruiker, leiding, lampen en comforen kant en klaar gratis in huis krijgt, op den koop toe geen meterhuur betaalt en pan nog op den koop toe de uitstralende warmte van het gas heeft. Zijn eigen redeneering op den voet volgende zou men nu dienen te zeggen, waar komen de gelden voor al die cadeaux vandaan? Die zullen de gasverbruikers toch boven hun werke- lijken gasprijs wel als ongemerkten toeslag moeten opbrengen Wat de vergelijkende economie betreft van gas en electriciteit op kracht-gebied en licht-gebied en op warmte-gebied, zijn boekdeelen te schrijven zonder dat men dan nog tot bepaalde wiskundig zekere re sultaten zou komen. Met een enkel woord hoopt ondergeteekende hier nog in een volgend artikel op terug te komen. Alleen zou ondergeteekende reeds nu willen opmerken dat al de mooie namen van gasbranders die onbegrijpelijk goedkoop licht ge ven, zoo ontzettend weinig gebruikt worden. Toen do electriciteit op een gegeven moment van de i Watt lampen op de Watt lampen kwamen, las men bijna gelijktijdig in de gas-tijdschriften, dat de gas-heeren nu ook waren gekomen van 1 Liter lamp op de Liter lamp, maar opmerkelijk is het dat terwijl de Watt's lampen het electrisch gebied meer en meer beginnen te overstroomen, de L. lampen in Nederland nog steeds uitmunten door totale afwezigheid. Waarom wij in onze brochure de Va Watt lampen niet noemen, vindt zijn oor zaak in het navolgende. Wij houden er niet van de zaken ook maar eenigszins mooier voor te stellen dan ze zijn en nu heeft men op het oogenblik Watt lampen bij 220 Volt spanning van een kaars- sterkte van 200 N.K. Zelfs zijn de proeven in de Phi lips Metaaldraadlampen Fabriek al gekomen tot Watt lampen van 100 NJL, die evenwel nog niet in den handel zijn. Daar nu de meeste inwoners, be halve enkele cafe's en grootere woningen misschien, van Barsingerhorn geen lampen van 100 N.K. behoe ven en bij die kleinere kaarssterkte er wel Watt lampen zijn, doch van minder voltage, dus lampen die weer de tusschenkoppeling vereischen van een kleine reductor of transformator, meenden wij beter to doen deze zeer economische lampen voorloopig nog maar niet te noemen. Ongetwijfeld zal de tijd komen dat. ze ook voor kleinere kaarssterkte te ver krijgen zijn, doch wij houden ons aan de daadzaken en dan is het beter niet vooruit te loopen op de toekomst. Toch zou ondergeteekende op dat gebied nog een enkele opmerking willen maken, nl. deze. Indien die beroemde Mandus-brander of Janus brander of wat voor brander ook, eens werkelijk al gemeen tot invoering kwam, dan zou de gasvoorzie- ning van Barsingerhorn nooit kunnen bestaan en in dien op morgen den dag b.v. eens een Watt lamp werd uitgevonden electrisch, dan zou eveneens de electrische voorziening van Barsingerhorn niet kun nen bestaan, zonder in het eerste geval den gas prijs en in het andere geval den prijs per K.W.U. evenredig te verhoogen volgens het mindere gas of watts verbruik; dit heeft een heel natuurlijke oor zaak. Om het menschelijk oog bij het lezen en werken in een vertrek niet meer te vermoeien dan het geval zou zijn met zonlicht, moeten wij eene lichtsterkte aanbrengen van ongeveer 50 N.K. op 1 meter afstand van het te beschouwen voorwerp of te lezen boek. Als we nu die 50 kaarsen door het mindere gas- of wattverbruik zoo ontzaggelijk goed koop kunnen krijgen, kunnen wij nooit voldoende geld binnen krijgen om rente en aflossing van het gas- of electrische net op te brengen, tenminste, in gevallen als Barsingerhorn, dus in gevallen waar de welstand en de dichtheid der bevolking nog niet zoo enorm groot is. We komen dus met dat, opsnoe ven tegenover elkaar niets verder, want als de branders of de lampen werkelijk zoo mooi worden dan gaat. het eerst recht heelemaal niet meer of do gasprijs en electrische prijs moeten weer aan zienlijk verhoogd worden. Wat de bedrijfszekerheid betreft, is volgens de zienswijze van ondergeteekende een gasnet altijd wel wat bedrijfszekerder dan een bovengrondsch Electrisch net, waar men evenwel niet uit af moet leiden: dat men dus zoo beroerd af is met electri citeit. De practijk toont aan, dat bij een degelijk uitgevoerd bovengrondsch electrisch net de bedrijfs zekerheid inderdaad zeer hoog is op te voeren. Dat het minste machine-defect een uitgebreid net stroom loos kan maken is wel wat heel sterk uitgedrukt. Het net in Noord-Holland zal steunen op de Ge meente-Centrale Amsterdam en de Centrale der K. E.M. te IJmuiden, ieder dier centrales bevat de noo- dige machine-agregaten en er moet dus heel wat gebeuren voor die beide centrales zoo maar buiten gevecht worden gesteld; dit ter geruststelling van den heer Bol. IHet aanhalen van de voorbeelden uit ouzo brochure heeft geen zin, die voorbeelden heb ben uitsluitend ten doel te laten zien, hoe ieder voor zich een ongeveere berekening kan maken van de kosten van zijne verlichting. Zij kunnen en mo gen dus absoluut niet gebruikt worden als gemid delde maatstaf, het zijn slechts grepen ter ophel dering. Nu komen wij aan het punt waar de heer Bol zegt, dat Barsingerhorn en Kolhorn zooveel men- schen hebben die brongas gebruiken. Welnu juist dat feit, wijst zeer sterk op de wenschelijkheid van electriciteit. Behoudt uw brongas voor het koken, verlicht u electrisch en drijf uw werktuigen aan met lelectro-motoren. Zeker weten wij wel dat er geen industrie is te Barsingerhorn, daarmede is ook geen rekening gehouden geworden in ons rapport, maar do electro-motor zal altijd de groote vriend zijn van den kleinen man. De timmerman, de meubel maker, de bakker, de slager, de kruidenier, de boer zullen die electro-motoren op talrijk gebied gebrui ken en het zal blijken, hier evenals in Duitscbland, dat eenmaal ingeburgerd die menschen geen afstand meer willen of kunnen doen van hun electro-motor. In het algemeen zult u mij wel willen toegeven, mijnheer Bol, dat er fut zit in de electrische agens. In 1886 bedroeg het vermogen der electrische bedrij ven in Nederland nog geen 1000 K.W., in 1913 was dit vermogen 88000 K.W. en nog steeds klimt het sprongsgewijze naar boven, duidelijk wijzende op de ifeboefte. Waar u een oogenblik uwe aandacht wijdt aan de polders geeft ondergeteekende u hierbij een klein uittreksel uit het genoemde rapport van de Staats commissie betreffende polderbemalingen. „Lange jaren dacht men er niet over, eenig ander krachtswerktuig dan de stoommachine voor polderbe ntaling toe te passen. Eerst in den allerlaatslen tijd heeft men op verschillende plaatsen verbrandings- en explosie-motoren geplaatst. Daarnaast treedt de electrische polderbemaling in de jongste jaren sterk op den voorgrond." Het zou mij te ver voeren u hier een groot ex- pose te geven ui thet rapport der Staatscommissie, slechts wil ondergeteekende de conclusie, waartoe genoemde commissie kwam, hier even memoreeren. „Is het dus te verwachten, dat overal, waar wiudmolens varvangen moeten worden door machi nale inrichtingen en waar nieuwe bemalingen in 't leven moeten geroepen worden, de electrische kracht overbrenging uit groote centrale voor dit doel zeer ernstig in overweging zal genomen worden, zoo volgt hieruit geenszins, dat in de naaste toekomst veie bestaande stoomgemalen door electrische bemalings werktuigen zullen vervangen worden. "Voordat een waterschap er toe overgaat eene bmachinale bema ling te vervangen door eene andere, moet zulks noodzakelijk zijn óf omdat de vernieuwing niet te ontgaan is, öf omdat inderdaad de jaarlijksche be sparing die uit c.eze wijziging voortvloeit, ruim - schools opweegt tegen den interest van het kapi taal, dat hiermede gemoeid is. Er zijn tal van stoomgemalen in ons land, die reeds 50 jaar en langer dienst doen. Stoommachines en opvoerwerk- tuigen zijn dan natuurlijk van verouderde construc tie. Een koienverbruik van 10 KG. per waterpaarde- kracht-uur, vormende eene uitgave van ongeveer tien cent, is allerminst eene zeldzaamheid. In veie gevallen is er dus reden, om, indien b.v. de ketels ernstige repa- ratiën behoeven, de geheele machinale inrichting te virbouwen. Talrijke voorbeelden zijn er dan ook van polders, waar reeds een tweede geheel verbeterd stoom gemaal met nieuwe pomp inrichting gebouwd is of waar zulks in ernstige overweging genomen wordt In het laatste geval zal eene electrische bemaling zeker in aanmerking komen. Men neme hierbij in acht, dat ook in het algemeen eene verbouwing van een stoomgemaal, ook wanneer men van stoom gebruik zou blijven maken, eene geheele vernieuwing beteekönt Stoomgemalen van ouden datum hebben vaak schepraderen; deze zullen allicht vervangen worden door centrifugaal pompen; noch de stoommachine, noch de ketels zullen ook slechts in de verste verte op de hoogte zijn der moderne techniek: ook deze laatste moeten dus vervangen worden. Zeer zeker zul dan de verandering in. een electrisch ge maal, zelfs afgescheiden van de kosten van de ketels, goedkooper zijn, dan de bouw van een geheel nieuw stoomgemaal." Voorts spreekt de Commissie don wensch uit dat polderbesturen steeds zeer ernstig de vragen onder de oogea zullen zien, of electrische bemaling ook van nieuwe -polders b.v. van de Zuiderzee-Lndijkingen niet m vele opzichten de voorkeur zal verdienen. In ons land bestaah reeds de yolgende electrische bemalingen: De DongepoLders in 1902. Elk van de 32 bij de bemaling aangesloten pokiers, die eene ge zamenlijke oppervlakte hebben van 3740 HA., heeft een eigen pompstation. Ieder statie» bestaat uit een centrifugaal pomp, die automatisch door een electro- motor in en buiten werking wordt gezet, naarmate het polderwater rijst of daalt Voorts de bemaling der op de Bleek- en Ooslkii uitwaterende polders en boezems. Hier worden 21 pompstations bediend, die 4000 H.A. bemalen. Dan de electrisch gedreven bemaling van Amsterdam te Zeeburg, die vroeger geschiedde met stoommachines; nu met 4 electro-motoren erf te zamen 256 KW. Voorts de drooggemaakte polders van Bleas- wijk en een gedeelte van Hillegersberg, de K lappol der, Ovcrbuurtschc polder, Hoekemsche polder, Ooeteind sche polder en Boterdorpsche polder „De Honderdtien- morgm"-polder. Deze polders beslaan gezamenlijk eene oppervlakte van 3675 H.A. en sloegen vroeger door mid del van 27 windschepradmolens op de Rotte uit; zij worden thans door 5 electro-motoren centrifugaai-pom- pen bediend. Er zijn hier nog vele zaken bij te noemen. Uitdrukkingen als „het zal erg mooi gaan, maar als de stroom rekening komt?", missen natuurlijkerwijze ie dere bet eekenis Juist met het oog op den tegenwoordige» eenigszins gedrukten toestand, is het m.i. zaak goed uit de oogen te kijken en in de bepaling van zijn keuze vooruit te zien, dus ijl toepassing te brengen het „gou- vemer c'est prévoir". Dat electriciteit werkelijk goen luxe is, dat wil ondergeteekende zeer gaarne nog eens afzonderlijk, gelijktijdig met zijn andere economische beschouwingen, in uw blad vermelden. Ou der tusschen dankt ondergeteekende den heer Bol, dat hij hem de mogelijkheid verschaft heeft, door zijn ingezonden stuk ,hier eens een andere meerling tegen over te stellen, Ondergeteekende is overtuigd dat de heer Bol, als ingezetene van Barsingerhorn, het goede met Barsingerhorn wil, Idoöh de heer Bol heeft on- Itlerge'eekende vooralsnog niet overtuigd dat hat stre ven der K.E.M. voor Barsingerhorn niet meer in het belang zal blijken te zijn van die plaats dan het stre ven van d en heer Bol. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de plaatsruimte, teek en ik mij, Hoogachtend. Uw dw., F. A SMT1 KLEINE. Binnenlandsch Nieuws. RAAD VAN NIEUWE NIEDORP. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 23 December 1914, des namiddags 2% uur. Allen aanwezig. Voorzitter Burgemeester Koopman, die de verga dering opent met welkom, waarna lezing en goed keuring der notulen volgt. Volgt mededeeling door voorzitter in verband met het behandelde ter vorige vergadering, dat de da mescommissie van toezicht, in overleg met de on derwijzeres van de naaischool gemeend heeft, te moeten voorstellen, de regeling, dat de kinderen, die voor 't eerst op de naaischool komen, met een een voudig werk moeten beginnen en niet aan grootere stukken vóór de ónderwijzeres dat goedvindt. Hier mede zal voorkomen worden, dat over de afwerking dier grootere stukken door die meisjes klachten worden geuit .Goedgevonden. Eveneens wordt goedgevonden, de onderwijzeres f IC vergoeding te verleenen voor het gebruik harer naaimachine. Een huurceel voor het rijksontvan gershuis zal worden opgemaakt Voorzitter deelt mede, dat voor 't baggeren der voorsloot met de handbaggermachine een naar het oordeel van B. en W. veel te hoog bedrag gevraagd wordt. Getracht zal worden met een ander in relatie te komen. De vaargeul zal 3.50 M. breed en 1.40 M. diep worden en totaal zal ongeveer 1500 kub. M. grond gebaggerd moeten worden. Het ligt in het voornemen om daarmee een gedeelte van de zaag- molcnhaven te dempen. Verwacht wordt dat daar mee 8 t 10 snees land zal worden gewonnen. Over het algemeen kan men met het voorgestelde wel meegaan. Is de zaak eenmaal in orde, dan zou men een strenger toezicht wenschen op de nale ving der politieverordening, voorzoover het 't inwer pen van vuil in de voorsloot betreft. Voorts moet belet worden het varen met in werking zijnde mo toren. Ingekomen is een adres van eenige ingezetenen wonende aan het Oosteinde van het dorp. Zij kla gen over den toestand van den weg vanaf de tram tot den driesprong en den Ooievaarsweg en vragen verbetering, die zij verwachten van het uitrooien der hoornen op oen Zuidoostberm van den weg. Do heer Wit zou het toejuichen wanneer het ge beurde. Rijtuigen kunnen elkander tegenwoordig bij na niet pas.-eer en. De heer Bunt zou het jammer vinden, een mooie laan als tegenwoordig die weg is.» De hoer Stammes vindt het gewenscht als, iets verder den berm op, nog weer jonge boomen geplant worden. Dh heer Wilken komt het wat onverwacht om direct een beslissing te nemen. We zouden eerst ter plaatse reu onderzoek moeten instellen, ook in verband met de afwatering. Besloten wordt het verzoek nog aan te houden en een nader onderzoek in te stellen, i Ingekomen is een verzoek van het Hoofd der School te Moerbeek, om overgeplaatst te worden naar de school in de kom. Voorloopig voor kennis geving aangenomen. Goedgekeurd terugontvangen: begrooting 1915 en besluit geldleening groot f 9500. Voorzitter deelt mede, dat de kerk een hoeveelheid halve steenen wil koopen om daarmee in het wegje in don Vijver een paardenpad te leggen. Prijsopgaaf wordt gevraagd. Besloten wordt den prijs vast te stellen op f 5 per duizend brokken. Volgt rapport der commissie over de landerijen over de gehouden schouw. Rapporteur de heer Wit. Over het algemeen is het gebruik zeer goed. Op een perceel werden varkens geweid, wat minder wen- schelijk werd gevonden met het oog op het omwoe len van dam en wallen. Een ander perceel werd niet voldoende bemest en slordig gebruik rnoest daar om worden geconstateerd. Van een en ander wordt nota genomen. Aan rapporteur en commissie wordt dank gebracht voor vrapport en werkzaamheden. Aan de orde komt: jaarwedde veldwachter. De kwi tie is of de jaarwedde met f50 of f25 moet worden (verhoogd. De heer Stammes, niet ter vorige vergadering te- gënwoordig, wordt nader ingelicht over de toen ge houden discussiën. De heer Stammes zag het punt liever aangehouden tot weer normale tijden zijn aan gebroken.. De heer Bunt meent, dat de gemeente geen na deel heeft .Bij stemming wordt met 4 stemmen voor tot f 25 verhooging besloten. Vóór f 25 stemden de hoeren Kuilman, v. d. Stok, Stammes en Koopman; vóór f 50 stemden de heeren Bunt, Wit en Wilken. Benoeming armvoogd, vacature Wilken, die af treedt en geen herbenoeming wenscht aan te ne men .Met 4 stemmen wordt de heer J. Goet be noemd. De heeren P. Saai D. v. d. Stok en A. Fijn heer verkregen elk 1 stem. Benoeming weesmeester, aftredend de heer D. v. d. Stok. Herbenoemd met 6 stemmen en 1 blanco. De heer v. d. Stok neemt aan. Volgt felicitatie. De belangen der administratie worden opnieuw bij hem aanbevolen. Benoeming lid gas commissie, aftredend de heer Wilken. Herbenoemd met 6 stemmen, 1 blanco. Neemt aan en volgt felicitatie. Medegedeeld wordt, dat de rekening der stichting van de gasfabriek zal worden onderzocht door een accountant. Omtrent de exploitatie heeft voorzit ter eenige cijfers aan den directeur verzocht. Gëtal meters einde November: in Winkel 207, in N Niedorp 192, in Oude Niedorp 73; getal straat lantaarns: in Winkel 46, in N. Niedorp 31, in Oude Niedorp 12. 't Totaal gasverbruik was sedert Novem ber van het vorige jaar: in Winkel 74695 kub. M., in N. Niedorp 77016 kub. M. en in Oude Niedorp 121229 kub. M. Hierna gaat de Raad in comité ter behandeling van een suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag en idcni Hondenbelasting. Na heropening rondvraag, die niets oplevert. Volgt sluiting. MAZELEN. Te Tegel en bij Venlo heerscht sedert eenige weken in hevige mate de mazelen. De riekte heeft voort durend een kwaadaardig karakter gehad, zoodat in de maand November en in December tot heden reeds 41 kinderen aan de gevolgen dezer ziekte rijn overleden. ONGELUK. Toen Zondagmiddag half twee de trein naar Zwolle het station Harderwijk voorbij was. wilde de 7-jarige Andries Pelersen den overweg bij het intern eerings- kamp oversteken, toen van de tegenovergestelde richting de trein uit Zwolle naderde. Zonder dat het door den machinist werd bemerkt, werd het kind door den trein opgenomen en vreeselijk verwond een eind ver der neergeworpen. De toestand van den knaap die door een voorbijganger naar het R. K. Ziekenhuis werd gelnacht, is hopeloos. De vader Aan het kind verdronk verteden jaar op fee, de moeder blijft achter met een zeer gebrekkig kmd.

Schager Courant | 1914 | | pagina 1