De Oorlog. Oostenrijkers-Duitschers en Russen. noordscharwoude. Het stormweer in den afgeloopen nacht van Maan dag op Dinsdag heeft hier enorme schade aange richt. Om ongeveer 10 uur begon 't en 't duurde niet lang, of van de daken rakelden de pannen, sloegen schoorsteenen af en raakten gaten in do rieten daken. Van een zijde van de R.-K. kerk zijn alle leien af, van de pastorie van de Herv. Gem. is het dak vernield; hekken zijn omgeslagen, vaartui gen weggewaaid of gezonken. In Oudkarspel was 't fdl even erg; op vele huizen is geen pan meer te zien, van een huis sloeg de voorgevel weg en had don regen en wind vrijen toegang. Een schoorsteen sloeg af en viel door het raam bij een buurman in do slaapkamer. Het allerergste was echter, dat, zeer vermoedelijk tengevolge van den bliksem, om ongeveer half vijf uur, de watermolen in den pol der Derg- en Kerkmeer in brand vloog. Alleen per vaartuig te bereiken moest het vanuit het dorp lij delijk worden aangezien, dat de molen totaal af brandde. Pas was daarin nog geplaatst een nieuwe mooie machine, waardoor de bemaling machinaal kon geschieden en die mede een prooi der vlammen werd. Gelukkig werd het woonhuis, daarbij staande, gespaard en bleef de inboedel van den molenaar, den heer S. Schuit, daardoor behouden. Alles was verzekerd, naar wij vernemen bij de Oudkarspel- scbe Brandwaarborg-Maatschappijen. sint pancras. 't Ruwe, stormachtige weer van gisternacht heeft hier -vreeselijk huisgehouden. Geen huis bijna of 't heeft schade aan pannen- of rietbedekking, ter wijl een enkele den schoorsteen kwijt raakte. Vele brooiramen werden vernield; ook werd hier en daar een hoorn uit den grond gerukt. sint pancras. De lieeren A. Kroonenburg en C. Wieüngs wer den herbenoemd respectievelijk als ouderling en dia ken bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. st. maarten. Dinsdagmorgen te 6% uur ontstond er brand, ten gevolge van het noodweer, in den molen staande en bi'hoorende aan den Westorendpolder, welke geheel tot don grond afbrandde. Verzekering dekt de schade. st. maarten. Het opstaan der Dinsdagmorgen dezer week. zal bij menigeen nimmer uil het geheugen verdwij nen, daar de aanblik op have en goed bij velen een treurig gevoel wekte. De storm, hier gewoed, heeft bijna bij allen schade en zelfs heel veel schade ver oorzaakt. Hier bijna het geheele dak, daar schoor steen en tientallen pannen, weer elders reusachtige boomen en ook fruitboomen ontworteld enz. enz. De schade hier aangericht is op geen stuk groot for- fcnaat papier te beschrijven. Een mooi gezicht was het bij den heer Jb. Witsen, waar zes groote reuzen van boomen heel netjes naast elkander lagen, elk met een centenaarslast modder aan de wortels. In 't kort gezegd, geleek ons dorpje wol wat op een gebombardeerd Belgisch dorpje, welke den laatsten tijd herhaaldelijk te zien waren in de geïllustreerde bladen. ïiet zand. Ook hier is groote schade aangericht door den .storm. Haast geen l.uis waar geen schade is. Zeer voel schoorsteenen moesten het ontgelden. Zelfs wer den geheele kappen van huizen ingewaaid. Telegraafpalen in *t dorp omgewaaid en den ge heel en dag het telegrafisch verkeer gestoord. onder de tram. Op den ten Kerstdagavond is door trein 18 van den Maasbuurtspoorweg, welke uti Nijmegen kwam, tussohen Milsbeek en de Drie Kronen zekere P. Leenders, een ongehuwde 45-jarige arbeider, die in Duitschland werkte, overerden en gedood. De machinist had op den donkeren weg tusschen de rails wel een zwarte stip gezien, maar niet kun nen onderscheiden wat het was. Tevergeefs was er b herhaling gebeld door den trambestuurder. Toen ein delijk bemerkt werd dat een dronkeman tusschen de rails lag, remde de machinist, maar de afstand was te kort om de tram nog tot stilstand te bren gen. zoodat P. onder de zware locomotief als ver morzeld werd. P. kwam pas uit Duitschland en maakte veel mis bruik van sterken drank. Nog kort voor het onge luk was hij wegens dronkenschap uit een herberg gezet. De Geld. doodslag? Maandagavond kregen drie mannen, die onder den invloed van alcohol verkeerden, ten huize van Dc r. in de Schapenstraat te Hilversum twist. De 72--Jarige medebewoner J. M. wilde tusschenbeide komen, bij welke poging hij licht aan het hoofd ge wond werd. Nadat de wtistenden vertrokken waren, vond men den ouden man dood op den grond liggen. De poli tie, die onderzoekt of hier misdaad dan wel onge luk in het spel is. heeft de 3 mannen gearresteerd. uit de gevangenis ontvlucht. Maandagavond te vijf uur, kwam het personeel der strafgevangenis aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam, tot de ontdekking, dat de gevangene Frederik Helling was ontvlucht. Hij moet eenige ijzeren stijlen van een der ven sters hebben verbroken en zich langs een regenpijp omlaag hebben gewerkt. Onmiddellijk werden alle politiebureaus van de ontsnapping in kennis gesteld en trokken de politiemannen er op uit, den vluch teling op te sporen. Tot dusver is de ontvluchte met ontdekt. winkel. Do storm beeft ook hier in den afgeloopen nacht belangrijke schade aangericht aan verschillende hui zen en in boomgaarden en tuinen. Schoorsteenen en dakpannen hebben het moeten ontgelden en tal van boomen zijn ontworteld. To Lutjewinkel is voornamelijk de boerderij van- den heer Broersma ernstig beschadigd, evenals het trainwachtlokaal aldaar, nieuwe niedorp. Veel schade is ook hier door den jongsten storm van Maandagnacht aangericht. Zoowel in de kom als in de buitenwijken. Vele dakpannen zijn afgewaaid, daken en voorschotten beschadigd, forsche boomen scheef gewaaid, ramen uitgewaaid, poorten en hek ken vernield, enz. 't Is wel noodweer geweest. oude niedorp. De storm, die gisternacht woedde, heeft velen mouschen een slapeloozen en hangen nacht bezorgd. Er staat hier bijna geen huis. dat er zonder schade is afgekomen. Van verschillende perceelen is het geheele dak stuk gewaaid, of de pannen er af. Ook hebben de schoorsteenen het nogal moeten ont gelden. Geen boomgaard of er zijn boomen ontwor- te'd. Op een boomgaard moesten 9 boomen het ont gelden. Ook is de haan van den toren gevlogen, waar heei: weet niemand, hij is niet te vinden. waarland. Wat een noodweer in den nacht van Maandag op Dinsdag. Tal van ongelukken hebben hier door den hevigen storm plaats gehad. Bij den heer Blaauw is de boerenplaats gebeel onkenbaar; 't is daar een ruïne. Vele schoorsteenen hebben het moeten ont gelden. Van tallooze gebouwen zijn hier de pannen fagewaaid. Niet een huis is bier gespaard geble ven. Bij de sluis zijn eenige koolpramen gezonken. anna paulowna. De heer Joh. Heogerwerl te Helder volontair aam de Secretarie dezer gemeente, is benoemd tot klerk ter Secretarie van Wieringerwaamdi. anna paulowna. Naar we vernemen is tot Koster Üer Nedi. Herv. Kerk alhier benoemd de heer H. L. Müiler, alhier. \v lerin'ger waar d Ook deze gemeente heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag veel stormschade gehad. De timmerlieden en rietdekkers weten niet waar te beginnen. Bij één timmerman kwamen Woensdagmorgen minstens 25 per sonen. Legio schoorsteenen en dakpannen zijn naar beneden getuimeld; enkelen door 't dak naar binnen. Bij do weduwe K. is een kippenhok met lappen te water gewaaid. Eén is er nog levend uitgekomen. Groote boomen zijn met wortel en al omgewaaid. Langs do kust aan Ide Nieuwe Sluis hoorden we van geen schade. wieringen. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Oosterland c.a. alhier, werd, j.L Maandagavond beroepen do Weleerw. heer Ds. J. W. Poort te Den Heider. wieringen. Het vreeselijke stormweer van j.L Maandagnacht heeft aan diverse huizen en kapbergen op ons eiland nog al wat schade berokkend. Van sommige huizen waren de daken bijna geheel afgewaaid, van één was zelre het geheele voorgedekte afgewaaid. Het geraas on ge rommel Was zoo hevig, dat mem vermoede dat de bliksem dat gedeelte huis .njog had getroffen. Ouden van dagen konuen zich zulk een stormweer niet herinneren. Of aan de Wicringer visschersschepen, waarvan een gedeelte tijdens het noodweer op zee was, nog schade is berokkend, is tot heden nog onbekend, aangezien niet een vaartuig fc binnengeloopen. De postboot, welke ook 't stormweer niet kon tro'seeren, gin" eerst laat op den dag uit en kwam behouden terug. De middag- dienst ging weer als gewoon. iiarenkarspel. De sform van Maandagnacht'heeft in onze gemeente ook geducht huisgehouden, inzonderheid de neten da ken moesten het ontgelden. Ook zijn er woonhuizen waar honderd en meer pannen zijn afgewaaid., terwijl in sommige woonkamers de pannen door de ruiten heen kwamen. Twee watermolentjes van de heeren Kooij en Berkhouwer zijn totaal voor de vlakte gewaaid. Het boerenwoonhuis van den heer Ligthart in den Slootgaardpolder is dusdanig gehavend, dat het grootste gedeelte van het dak is afgewaaid en een gedeelte muur en den zolder bezweken zijn. Mea was verplicht het vee elders te (loen overbrengen. Hoeveel schoorsteenen er afgewaaid zijn is niet bij benadering op te geven; de schade is zeer groot. Tot besluit brandde om 7 uur 's morgens de watermalen in denpolder Westerehd geheel af; deze was onbewoond. st. maartensbrug. De storm heeft hier in den nacht van Maandag op Dinsdag groote verwoestingen aangericht. Er is bijna geem huis of het heeft averij opgeloopen, Bij" den heer IC V. werd zelfs een gedeelte van de kap weggesla gen, Te St. Maartensvlotbrug weiden een drietal wa termolentjes tegen den grond geslagen en werd een schuur geheel uit elkaar gerukt. Verder moesten rieten daken, boomen, hooiklampen enz. het geducht ont gelden. 't Was een verschrikkelijke nacht en de schade zeer belangrijk. kolhorn. In den nacht van Maandag x>p Dinsdag is kop en kruis van den strijkmolen No. 2, der Schager gge gewaaid. Op de Strook, nabij het dorp Kqlhorn, een pakhuis, toebehoorende aan den heer J. L. Wissekerke, geheel ingestort. Een kleinder _pakhuisje van den heer Butter te Kolhorn, werd eveneens geheel aan den grond gelegd. Voorts eenige schoorsteenen en een buitengewoon groot aantal dakpannen, kwamen naar beneden. Het zijn er maar weinigen, welke in het geheel geen schade leden. Ook de openbare school bekwam belangrijke schade. Van het gymnastieklokaal sloegen twee stel glazen deuren uit en kapot. watermolen verbrand. Dinsdagmorgen geraakte een watermolentje van den 'heer P. Meurs alhier door de sterke wrijving tengevolge van de verbazende snelheid door den orkaan in brand'. De wind zorgde verder voor eene volkomen vernietiging een treurig ongeluk. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in Den Helder op het fort de Harssens een ongeluk gebeurd, dat ihet leven .gekost heeft van. een sergeant, terwijl zijn kameraad, onze plaatsgenoot, sergeant C. 'Ouds hoorn, slechts als door een wonder voor een gelijk lot bewaard werd. Even na half twee kwam er idtoor den hevigen' storm beweging in het kleine wachthuisje, dat pijlsnel van het glacier afgleed! en in zijn val een halven slag om draaide (zoodat de uitgang aan de andere zijde kwam) en een luchtkoker deed "afknappen. Het huisje bleef op een voet afstands van de gracht staan. De beide sergeants, op lijfsbehoud bedacht, openden de deur, en sergeant H„ die het dichtst "bij" den "uitgang was, sprong naar buiten naar hij meende, op het glacier van het fort, doch hij stortte tegen den steenen zijkant van de 8 M. diepe gracht en vervolgens naar beneden, waar zijn lijk later werd gevonden. Sergeant Oudshoorn, die half etn half begreep, dat er iets met in den haak was, deed den sprong met en1 wist zoo goed en! zooi kwaad als het ging het wachthuisje teverlaten en de wacht te waarschuwen. De overledene was ongehuwd en woon de m 'Helder. duinen bij callantsoog. De storm heeft aan strand en duin' te Callajitsoog belangrijke schade toegebracht. "Zoowel van het sfra ais van den duinvoet 'zijn groote. stukken afgeslag De zee stond meters hoog tegen hot duin op. Thans. tooint zich dat aan de zeezijde als een steile zahd'muur. prijzen van levensmiddelen. Men zegt dat de prijzen van het slachtvee hoog zijn, abnormale prijzen bij abnormale omstandigheden. Wan neer men de 'geregelde prijsverhoogïng van verschil lende verbruiksartikelen nagaat, dan is die bij vleesch, boter en kaas nog niet "zoo buitengewoon. Wij laten varkens daarbuiten. In het laatst van Dec. 1904 ston den de vette varkens bp 23 cent; de hoogste markt van Vette schapen was 31 gld., vette koeien noteerden] 37 cent, boter gold "per pond 65 a 72i/a cent, terwijl de markt van kleine fabrieksbaas te Alkmaar 30 gld. was. In 1913 waren die cijfers in dezelfde volgorde: varkens 25 cent, schapen 45 gld, vette koeien' 44 cent, boter 72Vs 771/2 cent, kaas f 36.50; en in 1914: varkens 35 cent, schapen 45 gld., vette koeien 48 et, boter 80 a 85 ct., kaas f 39. Abnormaal is de verhoo ging in éen jaar zeker alleen buitengewoon bij varkens. de storm. Op Texel zijn de zeedijken ernstig beschadigd. De golven spoelden over den dijk «n sleurden al ihet zee gras der wiervissc'here moe. Vele woningen Leden belang rijke schade, boomen 'Zijn ontworteld en de telegra fische gemeenschap met- het vasteland is verbroken. Te Lemmer Zijn de visschersschuiten in de haven van hun touwen geslagen tegen den steel tien havendam. Eenige zijn gezonken, andere hebben be langrijke averij opgeloopen. Botters van de heeren Mol en Snoek uit Volen- dam zijn gezonken. De opvarenden werden gered. Het Duitsche Rijtnschip San Nickolaus, geladen met basaltsteon van de firma Volker en Bos, in, nabij Hoek van Holland, door een hevigen storm omgeslagen en gezonken. De geheele bemanning kon worden, ge red. Door den storm is de schipbrug te Doesburg on klaar geworden. De middelste brugschepen .zijn vol water gcloopen, gezonken "en hebben daardoor de an dere brugschepen meegetrokken. Het stoomtram verkeer is gestremd, en daar ook de veerpont niet in orde is, bestaat er geen communicatie met de overzijde. Te 's-Gravenhage -heeft de storm een tweetal ongelukken met doodelijk gevolg op zijn rekening. De tolbaas op den Delftweg wilde den tolboom openen voor een automobiel toen hij door een om- vallenden boom doodelijk werd getroffen. Op een schip, liggende aan den Zuid-Buitensingel nabij de Gerard Doustraat, kreeg een schippersknecht omstreeks kwar voor zessen den mast op het hoofd. De man wer* per auto van den eerste-hulpdienst naar het ziekenhuis gebracht, waar hij reeds bleek te zijn overleden. Overigens is er door den storm groote schade aan gericht. In het Haagscho Bosch en op den Scheveningj- scheweg vielen omgewaaide boomen op de lijnen van de electrisdie tram, zooidat de arbeidsdraad brak en de dienst qp de lijmen 7 en 3 groote vertraging had, evenals op lijn 9 door het omwaaien van een boom nabij de Witte Brug. Ook de stoomtramdienst Den HaagDelft ondervond groot en hinder van het val len van boomen over de trambaan. Bij de visschershaven is een keet omvergetwaaïd. Van een paar daar staande tentjes sloegen de stukken tot in de D uinstraat De hulpschol en aan den Wes tduin- weg habij de Statenlaan beliepen groote schade, door dat de kap der gebouwtjes .er» af werd geslagen, De fabrieksschoorsteen van de stooimolieslagerij „Het Schaap" aan den Delfgauwschen weg nabij Delft is omgeworpen, waardoor het geheele bedrijf stop staat. De storm heeft in Haarlem en omstreken ook veel schade aangericht. Verscheidene boomen zijn om gewaaid en vele particuliere huizen kregen schade. Persoonlijke ongelukken zijn evenwel niet voorgekomen De N. Zi Hl T. M., de E. N. E. T. en de konden haar diensten niet beginnen. Niet alleen in de stad, maar ook naar Overveen, Bloemondaal, Zandvoort en Amsterdam stond het tramverkeer sim door sto ringen in do geleidingen. Met man en macht werd reeds in 'don nacht begonnen de scüiade te herstel len. Tegen 11 uur deed dc E. N. E. T. weer dienst, de E. S. M>. alleen tot Sloterdijk. De telephoon had ook veel storing. De telegraafdienst had veel last van storing, maar het verkeer kon toch. gaande worden gehouden. In het Bloemendaalsche Bosch zijn tien tallen boomen omgewaaid. Te Bus 'en Dam,gemeente Uitgeest, is tenge volge van den storm een boerderij ingestort, waarbij dre ikoeien werden gedood. De buitenplaats Assemburg gelukt een ruïne. 23 boomen zijn ontworeld. De stoomtram Haarlem!Alkmaar kon niet rijden, daar overal op de rails omgevallen boomen lagen. Eerst t^en den "middag kon de dienst worden hervat. Men meldt uit Rotterdam: De Zuidwesterstorm heeft ook hier veel schade aan gericht. Op de rivier en in de havens werd een negental zeeschepen van zijn trossen geslagen, waardoor ook aanvaringen met kleinere schepen ontstonden en averij werd aangericht. Een sleepbootje dat volliep werd op het droge gezet. Aan. het petroi'eumetablissement sloeg een. motoriichter tegelijk met het stoomschip Charlois los. Het motorschip dreef af naar de Schienaven aan de overzijde der nvier. Het stoomschip dreef de pe troleumhaven binnen. In de Rijnhaven is een Zweedsche matroos te water geraakt en verdronken. Vooral in de buurt van het Park zijn tal van boo men omgewaaid en eenïge spiegelruiten verbrijzeld, Ook te Amsterdam is het éen ware verwoesting geweest. Boomen bij dozijnen afgeknapt als riet. Van tallooze huizen in de bovenverdiepingen de ruiten in gedrukt. De sigarenwinkel van den heer K. de Jong, Weesperzijde, inoek Marcusstraat, is in een ruïne ver anderd. Drie groote Spiegelruiten zijn verbrijzeld, kist jes Sigaren, de sigaretten-vitrine, <lo koperen éliajlage- stangen, alles lag in wanorde over den grond en ver sperde den ingang .tot den winkel. De groote lichtkroon werd door den storm afgerukt en door de kamerdeuren van geëtst glas geslingerd, waardoor de chaos nog vermeerderd werd. In het Vondelpark alleen zijn 60 boomen "Omge waaid. Een vrachtscheepje is gezonken, nadat de men- schen met levensgevaar zijn gered. Het Kon. Ned Meteor. Instituut in de Bildt deelt het volgende mede: De Z.-W.-storm in den nacht van Dinsdag heeft in De Bildt in gemiddelde kracht nog een weinig den zwaarsten storm overtroffen, die aldaar vroeger is waar genomen: van 12 tot 6 uur in den morgen bedroeg de gemiddelde windsnelheid 20.0 meter per seconde (wind kracht 10) .Bij den storm van 30 December 1904 was van 12 uur 's middags tot 6 uur 's avonds bij N.W richting een gemiddelde van. 19.8 bereikt. De zwaarste slootea bedroegen 28 meter per seconde, wat met orkaankracht overeenkomt. Op andere plaat sen (o.a. Vlissingen en Hoek van Holland) zijn bij' den storm van 30 September 1911 hoogere windkrachten geregistreerd. Het 1 uch{drukverschil tusschen Maastricht en Helder was te 4 uur 17.6 n.m. valkoog. Dinsdag had in het lokaal van den heer G. van Bodegraven de verkiezing plaats vanwege den Pol- dor 011 de Banne Valkkoog. Aan de beurt van af treding was de heer Jb. Groenveld als lid van het Dügelijksoh Betuur. Daar de heer Groenveld niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd als zoodanig gekozen de heer Jn. Groet en tot Hoofd3 ingeland werd herkozen de heer G. de Geus. valkoog. Eij den storm welke van Maandag op Dinsdag woedde, is alhier bijna bij een ieder schade aange richt. Bij den heer T. Rens ging de schoorsteen om laag, terwijl bij den heer Van der Molen te Groen veld een geheele hooiklamp de lucht inging en al het hooi, ongeveer 8 wagens, ging verloren. de eerste kamer. Tal van wetsontwerpen, eventjes 16, heeft de Eerste Kamer zonder slag of stoot goedgekeurd. Al leen over het overbrengen van de arbeidersverzeke ring van Landbouw naar Financiën, het meeverhui- .''ster Treub, kon niet de goedkeuring der egdragen. Het was hier Regout, de oud- ..jr, die de kat de bel aanbond en in een zeer vht gestelde motie de regeering uitnoodigdo .nog eens te overwegen of verandering hier nog niet mo gelijk was. De ministers, zoowel Gort van der Lin den als Treub, zeiden dat dit niet meer mogelijk was. Regout handhaafde zijn motie en do Kamer nam haar aan met 19 tegen 11 stemmen, rechts te gen links. Practisch resultaat heeft deze motie niet, maar het ministerie kon hier een afkeuring in vin den over gedane handelingen. De zeer militante rede van Regout, met zinspelingen op minister Treub's houding en toekomstplannen, wijzen er op, dat deze excellentie, als de groote wereldbrand is gebluscht, zioh kan praepareeren op een geduebten aanval. callantsoog. Op bet strand te Callantsoog is hedenmorgen een zeer groote partij hout aangespoeld over de geheele lengte van het strand. sneeuwstorm in londen. Eergisteravond tusschen acht .en tien uur heeft te Londen een hevige sneeuwstorm gewoed. Het woei zoo hevig, dat de menschen op.straat gevaar liepen en een groot aantal schuttingen omver woei. Te Clapham, een zuidelijke voorslag stortten twee huizen in; éen bewoner kwam 'om het leven, drie andere menschen werden, gewond. De sneeuw tos zooi hoog, diat een aantal motorbussen den dienst staakte. Ook uit de provincie komen berichten omtrent he rige sneeuwstormen. Nieuwe Niedorp, 's av. 6% uur, Ds. Haars. evangelisatie te: Behagen, 's av. 6.45 uur, Ds. De Borst. Breezand, 's av. 7 uur, de heer Woltman. vrijdagTjanuarl nederlandsch hervormde gemeente te: Behagen. Geen dienst. Kolhorn. Geen dienst. doopsgezinde gemeente te: Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Predikbeurten. woensdag 30 december.. nederlandsch hervormde gemeente te: Petten, 's av. 7 uur, Ds. Nieuwburg, Collecte voor Noodi. Kerken. donderdag 31 december. nederlandsch hervormde gemeente te: Schagen, 's av. 7 uur, Ds. De Graaff. Collecte voor Gezinsverpleging. Kolhorn, 's av. 7 uur, Ds. Theesing. Onderwerp; Ik laat U niet gaan, tenzij gij mij zegent. Dirkshorn, 's av. 7 uur, Ds. Damste. Sint Maarten, 's av. 7 uur, Ds. Tinholt. Huisduinen, 's av. 7 uur, Ds. Van Griet,huijsen. Hippolytushoef, 's av. 7% uur, Ds. Witkop. Westerland. Geen dienst. Oosterland. Geen dienst. Den Oever, 's av. 5% uur, Ds. Witkop. Winkel, 's av. 7 uur, Ds. Onnekes. Collecte voor de Gezinsverpleging. Schagerbrug, 's av. 6% uur, Ds. Groeneveld. Col lecte voor de Gezinsverpleging. Nieuwe Niedorp, 's av. 7 uur, Ds. Schermerhorn. Barsingerhorn, 's av. 7 uur, Ds. Van Loon. Gol- lecte voor Gezinsverpleging. Anna Paulowna, 's av. 7 uur, Ds. Reinders. Burgerbrug, 's av. 7 uur, Ds. Nieuwburg. Collecte voor Gezinsverpleging. doopsgezinde gemeente te: Hippolytushoef, '8 av. 7 uur, Ds. Leendertz. Barsingerhorn, 's av. 6% uur, Ds. Van der Veen. Collecte voor Gezinsverpleging. Oudesluis, 's av. 7 uur, Ds. Huizinga. Collecte voor Gezinsverpleging. In Frankrijk. Als steeds hetzelfde liedje: geen noemenswaar dige verandering. Het Fransche communiqué spreekt van eenigen vooruitgang, vooral westelijk van Lom bar dzijde. Wij zijn thans genaderd tot den duinrand, langs wolken de vijand zijn weerstandsliniën heeft inge richt. 1 1 n de streek van Lens, bij Carency, moest de vij and tegenover onze aanvallen 800 meters loopgra ven, behoorende tot de eerste verdedigingslinie, aan ons afstaan. In Artois heeft de vijand, na een hevige beschie ting, een tegenaanval op onze loopgraven te La Boiselle ondernomen, welke echter door 'onze troe pen op schitterende wijze, in een bajonet-gevecht, werd afgeslagen. In liet Aisne-dal en in Champagne hoeft bij tus- schenpoozen een vrij hevig geschutvuur gewoed. In de streek van Reims had de vijand het bijzonder lijk gemunt op de stellingen, door ons westelijk van Perthes veroverd. Op de Maasheuvels zijn wij over het geheele front eenigszins vooruitgegaan. In de Vogezen heeft de vijand het station van St. Die zonder resultaat gebombardeerd. De spoorweg dienst is niet onderbroken. I11 den Boven-Elzas, noord-oostelijk van Stein- bacli, is" een tegenaanval der Duitscbers met voor hen groote verliezen afgeslagen. Noordwestelijk van Cernay verlaten de Duitschers een deel van hun stollingen en hebben er 200 lijken en wapens in achtergelaten. 1 Het Duitsche bericht zegt ons nog minder en spreekt alleen van enkele afgeslagen aanvallen. Van liet strijdtooneel der zijn het thans voornamelijk Russische berichten die ons wat melden. Dc Groote Generale Staf bericht: In den afgeloo pen dag hadden tusschen de Beneden-Wcichsel. en de Pilitza slechts weinig belangrijke gevechten plaats De Ltuitsehers hebben de loopgraven aan den rech teroever van de Bzoera bij het dorp Mistrzevice ont ruimd en zijn aan den linkeroever van de Bzoera achteruit gegaan. Aan de Rawka treedt onze zware artillerie kracht dadig op tegen de talrijke Duitsche batterijen van groot kaliber. In de streek van Bolimowo wisselden onze aan vallen af met die der Duitschers. D" vijand, die zich meester had gemaakt van on- z-e loopgraaf bij het dorp Sumino, is daaruit ver dreven door een tegenaanval, waarbij wij mitrail leuses veroverden en krijgsgevangenen maakten. Op bet centrum tusschen de Pilitza en de Boven- Weichsel werd kanongebulder gehoord. Wij zijn op beide vleugels vooruitgegaan. Bij een aanval op een Duitsch reduit ten zuiden van Tnovladz maakten wij drie mitrailleuses. buit. Bij het overtrekken van de Beneden-Nida namen onze troepen stormenderhand de krachtig versterkte 'dcrpien Starokowzin en Senislavice. In dit gevecht namen wij 40 Oostenrijksche offi cieren en 1700 soldaten gevangen en maakten wij drie mitrailleuses buit. In West-Galicië zijn wij vooruitgegaan. Ondanks de modder, die de wogen onbegaanbaar maakte, ver dreven wij den vijand van het front StomnikSor- licoJalisco, waarbij wij kanonnen en een groot aan tal mitrailleuses veroverden. In den loop van de eerste helft van December (0. s.) hebben wij 50.000 Oostenrijkers krijgsgevangen gemaakt. Er wordt wel eens verbazing over uitgesproken, dat do Russen na te zijn verslagen, direct weer in staat zijn hot offensief te hernemen. Dit heeft het Russische leger alleen te danken aan den door den Russischen generalen staf in deezn oorlog gevolg den grondregel, dat het bij elk offensief over aan zienlijke resorven moet kunnen beschikken, en alles voor een goeden terugtocht moot zijn voorbereid. Koeropatkin stelde als regel dat de helft aller be schikbare strijdkrachten als reserve moet worden bèechouwd, en na de ervaring der laatste weken schijnt de Russische opperbevelhebber zich daaraan te houden. Ware dit niet het geval, dan zou het Russische leger niet in staat zijn geweest de zege vierende legers zoo spoedig tot staan te brengen en daarna zelf weer aanvallend op te treden. Van uit Berlijn komt het bericht, dat de Russen er over denken Warschau zonder strijd to ontrui men. In militaire kringen der Russische hoofdstad moet men algemeen van oordeel zijn, dat de ontrui ming van deze vesting de positie van het Russische leger zou verbeteren. De niet onaanzienlijke bezet ting ka ndan te velde gebruikt worden. Het ge - mcefitebestuur en de banken moeten de stad reeds, hebben verlaten en onderscheidenlijk naar Wilna en St. Potersburg zijn vertrokken. Als hier de wensch maar niet de vader is van deze mecning is. OP ZEE De Engelsche bladen staan vol van het bezoek der Engelsche vloot aan het Duitsche Guxhaven. Het volgende verhaal geeft de Daily Mail: Den avond voor erstmis voeren de Engelsche es kaders uit om zich op zee te vereenigen. De moe derschepen hadden zeevliegtuigen aan boord. In de eerste gevechtslinie bevonden zich de nieuwe lichte kruisers Aretliusa en Dndaunted; daarachter torpe dojagers en duikbooten.-Over een kalme zee kwa men de schepen bij een heldgren dageraad in de nabijheid van Cuxhaven, aan de monding van de Elbe, maar daar werden ze spoedig in een dichten mist gehuld. Zeven watervliegtuigen gingen de lucht in en lieten bommen vallen boven de ons be kende ligplaatsen van de Duitsche vloot en boven tie stad. Er was niets te zien dan een drijvende mist. Men gelooft echter dat dc gasfabriek is ge troffen; mogelijk is ook een schip geraakt. Het ge luid der ontploffingen lokte de Duitsche luchtvloot naar buiten. Twee Zeppelins en drie of vier water vliegtuigen naderden met groote snelheid en begon nen in een razend tempo met bommen te werpen. ,,Een der Zeppelins kwam pal over ons heen" vertelt een lid der bemanning van een der lichte kruisers. „Ze zag er uit als een groote grijze wal- visch, veel grooter dan ons schip. Ze wierp bommen rond 0111 ons heen, maar we konden ze gelukkig ontwijken." De slag werd op drie niveau s geleverd, tusschen do kruisers op zee, de duikbooten eronder en do vlieg tuigen in dei lucht. Aan beide kanten had men .last van den mist. Een Zeppelin joeg een Engcischün tor pedojager na cn bestookte hem. tusschen twee mist banken in mei bommen, doch het schip bleef door een gelukkig toeval ongedeerd en de torpedojager wist, manoeuvreerend zoo vlug als een rat, in den mis', tc ontkomen. Onderwijl leverde de Arethusa een gevecht met den vijand, dat veel had van een sneeuwballemwedstrijd op een uitgestrekt duister veld. Torpedo's werden op do Arethusa afgevuurd door Duitsche duikbooten, doch

Schager Courant | 1914 | | pagina 2