illtutti Muis- DINSDAG 5 JANUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5516. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGE1 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN" in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. - Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandsch Nieuws. DE KLEINE MAN EN DE GROOTE LEENING. Onder dit opschrift lezen we in „De Nieuwe Finan cier en Kapitalist": Het is thans,-(naar het öns voorkomt boven alles, zaak den „kleinen man" voor de leening te fntenesseercn, en te zorgen, dat hif 'op, het postkantoor of bij den naasten ontvanger inschrijft, zooveel hij kan. Van zijne medewerking zal hêt succes der groote uitgifte in hoogt» mate afhangen. De groote, en zelfs de kleine kapitalist, zullen wel yan zelf komen. De veiLigliiefrf der obligatie, haar hooge rente, haar gemakkelijke-beleenhaarh.eki, zui len hun vaderlandsliefde supplemmteorm. Maar idie kleine man, of het vrouwtje met wat spaarcenten, zal lichtelijk in den waan komen, dat zijn of haar f 100 of f 200 bij «die f 275.000.000 geen rol spelen. Die waan moet hem of haar worden uitgepraat. Stel dat ér in ons land eeh half millioen lieden zijn die de hand kunnen Leggen op die - f 100 a f 500, dan is .het mogelijk zooveel kleine inschrijvingen te krij gen, dat niet alleen het succes der leening verzekerd is, inaar ook, hetgeen evenzeer telt, dat zij van meet af aan uitnemend geklasseerd zal zijn, d.w.z. in solide handen komt in plaats van bij speculanten. Met het oog hierop is van het hoogste belang die kleine menschen voor de goede zaak te winnen, en daardoor wondt een dubbel goede daad verricht, aangezien te vens wordt belet dat die menschen hun goed geld ver snoepen aan LotMeoh of Tijdgeestpolfesen, en derge lijke dwaasheden. De aangewezen weg om' deze vele kleintjes tot in- teekenen to bewegen Schijnt ons- te zijn hen attent te maken, op de soliditeit, op de hooge rente, op1 het feit, dat de Nedorlnindsche Bank! ten alleln tijde geld op do obligatiën leent, ön op de omstandigheid, dat zij steeds door'verkoop, te gelde zullen "kunnen worden gemaakt. Verder moet huin de bet-eek enis der leening van. een vaderlandlievend standpunt worden verklaard. Men mopt hun uiteenzetten dat de Staat, om rijn' neutraliteit te kunnen handhaven en eventueel om zijn onafhankelijk- beid te kunnen verdedigen, geld fn kas moet hebben; voorts dal handel, landbouw en verkeer beter zullen worden wanneer de Nederlandsche Bank het geld, dat rij aan den Staat heeft moeten leen en, terugkrijgt en opnieuw ter beschikking kan stellen van den boer en den koopman, en dat dit gunstig moet terugwerken' op het bedriif van iedereen. nOOGWOUD. fnplaats van den heer Jb. Schrieken is tot ouder ling der Ned. Herv. Kerk alhier gekozen de heer F. Kuiper en tot diaken is gekozen de heer Joh. Ap pel. inplaats van den heer P. de Boer. inbraak in een pandjeshuis. Bij N. Wessels, houder van een huis van verkoop met recht van wederinkoop in de Zwarte Paarden straat te Rotterdam, is ingebroken. De inbrekers zijn aan de achterzijde van het huis, door het in drukken van een ruit, binnengekomen. Aan. die zij de komt het op een hofje uit. Reeds is vastgesteld kunnen worden, dat ontvreemd zijn 23 gouden, zil veren of nikkelen horloges, 16 gouden ringen, 7 zil veren armbanden, 2 oorknoppen met diamanten be zet, 2 gouden broches, 4 zilveren dames- en twee heeren horlogekettingen. Voorts worden vermist 'n aantal horloges, armbanden, broches, ringen enz., alle i.og niet afgeloste panden van het laatste half jaar. Het aantal daarvan is nog niet met zeker heid bekend. N. R. Ct. Dl' MUGGENPLAAG IN HAARLEM. Wie denkt in dezen tijd van 't jaar aan muggen, vraagt een lezer aan het Haarl. Dagbl. Wij hooren die diertjes nu niet gonzen en wij voelen hun steek niet, en toch is het nu de tijd om aan die plaag geesten en dieven van onze nachtrust te denken. Wat toch is het geval? Toen het najaar en kouder werd zijn de mannetjes gestorven en hebben de wijf jes hare schuilplaatsen opgezocht om te overwin teren. Bij voorkeur kiezen ze daartoe onze wonin gen. en zitten daar maanden lang rustig tegen de mur en en den zolder van den kelder, of op andere vochtige en donkere plaatsen. Komt nu het voorjaar en stijgt de temperatuur, dan ontwaken de dieren en gaan in stilstaand water, in een regenbak, een regenton, in poelen en plassen, de eieren leggen, waaruit ten slotte weer muggen komen. Deze ver menigvuldigen zich weer in denzelfden zomer, zoodat eenige geslachten elkaar opvolgen vóór den vol genden winter, hoeveel per zomer weet men niet zeke:\ Maar wel weet men dat elke mug, die over wintert, in het voorjaar 300 eieren legt! Derhalve is het nu de tijd om in kelder en schuur de mug gen, die daar kaLrn zitten, met een doek dood te drukken. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Een der redacteuren van Het Volk heeft op ver zoek van den minister van binnenlandsche zaken Zondag een vrij langdurig onderhoud met den mi nister gehad over den toestand van het vluchtoord to Is'unspeet, ten einde den minister zijn indrukken van een kort geleden aldaar gebracht bezoek mede te dooien. De minister heeft met de meeste aandacht kennis genomen van de door den journalist aangewezen mis standen en de door hem noodig geachte verbete ringen betreffende de inrichtingen der loodsen, de vrijheid van beweging der vluchtelingen en den geest waarin het toezicht in het vluchtoord wordt gevoerd, en heeft ernstige overweging toegezegd van de door den journalist aangegeven denkbeelden ten einde in de medegedeelde misstanden verande ring te brengen. DER MOEITE WAARD. Dezer dagen is te Erichem onder de gemeente Buren een hoeveelheid effecten, ten bedrage van ruim f 12.000 ontvreemd. AUTOMOBIELEN VOOR nET NEDERLANDSCHE LEGER. Naar De Auto verneemt, zijn door den opperbevel hebber van land- en. zeemacht, aan automobielhan delaren uitnoodigingen verzonden tot het doen van een offerte voor 20 vrachtautomobielen van 2% ton laadvermogen en 10 aanhangwagens van een laadvermogen van 1% ton. UITVOERVERBOD VAN HOENDERS. Bij Kon. Besluit is met ingang van 2 Januari de uitvoer van levende en geslachte hoenders verbo den. Bij Kon. Besluit kan dit verbod tijdelijk worden opgeheven of in bijzondere gevallen daarvan ont- heffing worden verleend. UITVOERVERBOD VAN BROOD. Bij Kon. Besluit is met ingang van 2 Januari de uitvoer van brood verboden. Bij Kon. Besluit kan dit verbod tijdelijk worden opgeheven of in bijzondere gevallen daarvan ont heffing worden verleend. Het militair gezag is bevoegd den uitvoer toe te laten van bepaalde hoeveelheden, bestemd ter voor ziening in de dagelijksche behoeften van de in de onmiddellijke nabijheid van de grens op vreemd ge bied wonende bevolking, indien deze zich niet of niet dan onder zeer bezwarende omstandigheden in eigen land van brood kan voorzien. Het militair goz8g bepaalt alsdan op welke wijze de uitvoer moet plaats vinden. St.-Ct. DOODELIJK ONGELUK. Toen te Lage Zwaluwe twee wagens van een ver- plegingsafdeeling voor elkander uitweken, reed een der wagens tegen een paal, die daardoor omviel en het hoofd van den 12-jarigen H. P. Dubbelman trof. De jongen is aan de gevolgen overleden. EEN WAARBORG VOOR ONZEN HANDEL. Van de meest bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld aan hët Hdbld.. De Regeeringen van Frankrijk, Groot-Britannië cn Rusland, kennis genomen hebbende van de op richting en het doel der Nederlandsche Overzee Trust Maatschappij, hebben aan de Nederlandsche Regeering verklaard, dat contrabande-goederen aan die Maatschappij geconsigneerd niet zullen wor den opgehouden. Tevens hebben de genoemde Mogendheden aan onze Regeering de verzekering gegeven, dat ver scheidene niet tot de allereerste levensbehoeften behoorende voedingsmiddelen, wanneer zij aan par ticulieren geconsigneerd zijn, eveneens ongemoeid zullen worden gelaten, tenzij onmiskenbaar vast staat, dat die particuliere tusschenpersonen voor levering zijn aan de regeeringen der tegenpartij. Aan dit bericht, voor Nederlands scheepvaart en handel van ongemeene beteekenis, kan nog worden toegevoegd dat, naar wij van de Nederlandsche Overzee Trust-Maatschappij vernemen, deze haar diensten zal verleenen niet alleen voor aanvoeren van door een der oorlogvoerenden tot contrabande verklaarde goederen, maar ook voor aanvoeren van goederen, waarvan oorlogvoerende staten den uit voer uit hun gebied alleen toestaan onder beding dat die goederen niet naar het gebied v^n de te genpartij zullen worden vervoerd. PETTEN. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de school alhier hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. PETTEN. 1 Op verschillende plaatsen aan de kust zijn groote hoeveelheden hout aangespoeld, afkomstig van het verongelukte Zweedsche stoomschip „Irma". BURGERBRUG. Op de laatstgehouden bestuursvergadering van de afdeeling alhier van den Bond voor Staatspension- neering, zijn benoemd tot voorzitter de heer K. Bos Jr., tot secretaris de heer A. Kaptein en tot 2en secretaris de heer Jb. Swart. Op die der vereeniging „Hulp in Nood" zijn de functiën aldus verdeeld: voorzitter de heer J. Scher mer, secretaris de heer Jb. Pool, penningmeester de heer C. Rens, commissarissen de heeren A. Mul en R. Struijf. Deze pas opgerichte vereeniging telt reeds 63 leden en verschillende donateurs. 275.000.000 GULDEN. Wat f 275.000.000 (het bedrag onzer Staatsleening) zeggen wil, wordt duidelijk door het volgende: Wanneer het bedrag aan guldens werd neergelegd op het land, zou men een boerenplaats van 21 bunders 70 roeden en 48 ellen noodig hebben. Men kan er een rijweg, 3% meter breed, van Schagen naar Amsterdam van maken. Wanneer men alles aan den Minister in guldens vóór zou tellen, zou een man, die 100 gulden per minuut afgaf en eiken werkdag 10 uur bezig was, 15 jaar werk hebben, en, al .-waren het bankjes van f lOCü, waarvan er ook 100 per minuut den Minister werden vóórgelegd, zou hij die dit deed, nog 10% dag van 10 uur behoeven. De Westfriesche Waterleidign zal moeten kosten 3.200.000. Welnu, men zou voor het bedrag dér lee ning 86 zulke waterleidingen tot stand kunnen bj en gen. OLDKARSPEL. Wij vernemen, dat de Zangvereeniging Caecilia al hier. bare uitvoering van de operette „De klokken van Corneville", zal doen plaats hebben op Zondag VERZET VAN MILITAIREN TEGEN DE POLI TIE Men schrijft uit Middelburg aan de N. Crt.: De toadbi van oud op nieuw beeft zich gekenmerkt door buitengewoon veel rumoer, groolendeels veroor zaakt Öoor de hier in garnizoenliggende militairen. Dezen vfaren goed ui<t en doen te half oen -de café's gesloten moesten worden, bevonden zich nog verschei dene iin die csafó's. De politie gelastte hun te vertrekken. Dit was bok' het geval jhj 'een café op den Dam, waar zich nog een drietal Utilitair en binnen .bevonden; dezen verlieten -bet café al morrende, buiten gekomen trok een der militairen rijn jas uit ~eaj^ ging een der agen ten ie lijf en sloeg hem met de vuist oj> bet hoofcT. De beide andere militairen mengden zich in de vechtpartij en de andere agent zag zich genoodzaakt van de sabel gebruik te maken. Een patrouille 'die ter plaatse kwam hielp niet de politie, doch de patrouillecommandant gelastte rijn manschappen de soldaten te helpen. Steeds groeide het aantal soldaten aïm, doch' ook de agenten kregen hulp, en het -gelukte den arrestant naai liet po litiebureau over te brengen. De_ mail bad cenige verwondingen aatn hoofd en handen bekomen, terwijl een agent verschillende builen op het hoofd had en èen andere agent aan het been verwond was. Tegen den gearresteerde is verbaal opgemaakt wegens wedeerspan- nigheid en mishandeling ïn vereeniging, en tegen den palrouhlecoramatnidant en nog een soldaat wegens op ruiing. DE NIEUWE BURGEMEESTER. Men meldt aan de N. Crt.: In een vrij groote gemeente onzes lands speelde zich zich dezer dagen een voorval af, waarvan een respec tabel ingezetene de dupe werd. In de plaats was de burgemeester sinds een paar weken gestorven en 'de vacature was nog niet aange vuld. Verschillenden vlasten op het ambt. Daar krijgt een der oudste raadsleden een brief, voorzien van een j grooten lakstempel. Bij opening der missive, bleek hem. dat ze een üitnoodiging bevatte van den commissaris der Koningin, die den geadresseerde verzocht zich. met het oog op de burgemeestersvacature, ten rijnent te vervoegen, vergezeld van twee te goeder naam be kend staande getuigen. Datum en uur der audiénüc wa ren in den brief aangegeven. De gelukkige uitverkorene, die "den burgemeesters keten al om rijn hals voelde, nam een. paar der mees! geachte ingezetenen in hel vertrouwen en, gestoken iu «wart pak met den hoogen hoed, togen ze op den vasigcsleldan dag per tram naar de residentie van den commissaris, waar al spoedig bleek, dat de geadres seerde de speelbal .was geworden van dien een of an deren -goeden -'vriend, want den commissaris was vap een uit nood igeng niets bekend. De drie zijn later op verschillende tijdstippen elk afzonderlijk naar hun haard steden teruggekeerd. De zaak is, naar men zegt, in onderzoek. aan holland. Rafaël Verhulst, de bekende Vlaamsche letterkundi ge, heeft „ter herinnering aan de Octoberdagen van 1914" het volgende gedicht gemaakt: O Land! o Dierbaar Land! Door stam en taal sinds eeuwen Zoo nauw aan ons verwant; En dat, als wij, de Leeuwen In uw blazoenen draagt: Ontvang den groet van Vlaanderens Maagd I O Maagd! o Vlaanderens Maagd 1 Zoo schoon nog pas geleden, En die nu jammer klaagt M op asch en puin van sleden, Nu sleden van dein Dood, Hoe zien uw stroomen allen rood. Een volk, 't is God geklaagd, F. en volk van heil en zegen Door vuur en gtaal verjaagd! Het vliedt langs al de wegen, De drommen golven voort, Langs al de wegen naar het Noord! O Grens! o Veiligheid! Door duizend zachte handen Wordt ons een haard bereid. 0 Dapp're Nederlanden, AIS grondgebied maar k!een, Als zielegrootheïd gansch alleen! Wie waS voorheen zoo koen, 't Was ais de volken zwegen, Niet één bewoog, maar toen Gingt Gij den Grijsaard tegen Naar 't Afrikaans oho strand: 1 Blijft pok een daad, uw „Gelderland"! Ons meer dan 'ooit verwant, O Holland' want wij geven, U 't hart van Belgenland. Ons Vaderland zal leven: De Leeuw die niet versaagt! Ontvang dien eed van Vlaanderens "Maagd. De Antwerpsche toonkunstenaar, A. Slordiau. hexf. deze woorden van den Vlaamschen dichter op muziek gebracht. oudkarspel Naar men ons mededeelt, is door den Nederl. Hó- telboudersbond de bronzen broche met diploma we gens -Sjarige dienstbetrekking, verleend aan mej. Gtieftje Maasen alhier. langedtjk. Wij vernemen, dat de molen in den polder Kerk en Bergmeer, met den zwaren storm verbrand, niet meer zal worden opgebouwd. Daarvoor zal een ma chinegebouw komen. Voorloopig wordt een hulpge bouw met centrifugaalpomp geplaatst. langedtjk. De kool wordt duurder! Zondag liep de koopman zoo druk, alsof het weer volop winter was. De ver zending is groot; van Broek werden Zaterdag alleen 42 wagons verzonden. de oorlogs-leentng. Een Haagsch bankiershuis had reeds jl. Zater dag opdrachten tot inschrijving op de Staatslee ning voor een som van ruim een millioen gulden. antï-oorlogs raad. Sinds de oprichting van den „Nederlandschen Anti-Oorlogsraad" op 8 October worden dagelijks aan bet secretariaat, Theresiastraat 51 te 's-Gra- venhage, een groot aantal bewijzen van instemming ontvangen. Het aantal medestanders op 1 Januari 1915 bedraagt reeds meer don 8000. Verder hebben ongeveer 300 vereenigingen van den meest verschillenden aard zich bij den Raad aangesloten, waarvan de eerste 250 als volgt in verschillende groepen zijn te verdeelcn: 12 offi- ciëelo lichamen, 16 vredesvereenigingen, 47 kerke lijke gemeenten en kerkelijke vereenigingen, 36 loges, 11 politieke vereenigingen, 11 vereenigingen voor vrouwenkiesrecht, 44 vereenigingen werkzaam op maatschappelijk gebied, 52 vakvereenigingen en arbeidersorganisaties, 9 coöperatieve vereenigingen en 12 vereenigingen, die ontwikkeling en genoegen harer leden beoogen. een courant gestaakt. Na een bestaan van ruim 58 jaar is, wegens de tijdsomstandigheden, met 1 Januari de uitgave van dé „Bergen-op-Zoomschc Courant", het eenige vrij zinnige blad in Westelijk Noord-Brabant gestaakt. al weer een leidsche wonderdokter. Sedert, geruimen tijd is in Leiden weder een wdn- d'Tdokter opgetreden, is van beroep bleeker. Hem v/orden zeer bijzondere genezingen toegeschreven. De justttie beeft zich echter met den rnan. die 't steeds drukker kreeg, bemoeid. Ei- is tegen hem een proces-verbaal opgemaakt en Maandag 11 de zer zal de zaak voor het kantongerecht worden behandeld. vergoeding gezinnen van miliciens en landweermannen. De minister van Oorlog heeft aan compagnies-, e-kadrons- en batterijcommandanten de volgende circulaire verzonden: Ter voorziening in de noodige. middelen voor lo ven-onderhoud kan,.gelijk u bekend is, aan de ge zinnen van miliciens en landweermannen vergoe ding worden toegekend. Ter voorkoming van belangrijke economische na doelen wordt in een aantal gevallen verlof verleend aan bij de mobilisatie in werkelijken dienst geko men bedrijfsleiders, wier aanwezigheid in bun be drijf onmisbaar is, in de eerste plaats om werke loosheid van het ondergeschikt personeel te voor komen. Door velen kunnen echter noch aan de eene, noch aan de andere tegemoetkoming voordeelen wor den ontleend. In het bijzonder verkeeren in dit geval vele kleine neringdoenden, die door de mobi lisatie zwaar worden getroffen, daar zij het verloo- pen van hunne zaken moeten aanzien, vaak met de zekerheid, dat zij in ernstige financiëele moeilijk heden geraken. Voor eene mij wenschelijk voorkomende tege moetkoming aan de door hen ondervonden moei lijkheden heb ik mij gewend tot het Kon. Nationaal Steuncomité 1914, dat zich bereid verklaard heeft, hun zoo mogelijk de noodige hulp te verleenen. In verband daarmede noodig ik u uit, om diege nen uwer onderhebbenden, die geacht kunnen wor den te behooreri tot de kleine neringdoenden, aan to zeggen, dat. indien zij zich in de boven aange geven omstandigheden mochten bevinden of gera ken. een verzoek om hulp gericht kan worden tot het comité tot steun ter plaatse, waar hunne za ken worden gedreven of rechtstreeks tot het Kon. Natoinaal Steuncomité 1914. EEN WETSKATIKEL NA 42 JAAR EERST TOE GEPAST. De "liaarlemsche berichtgever der Tel. schrijft: We vermeldden dezer dagen de veroorde- ijng van oen arbeider të Haarlem tot f 8 boete of 5 dagen hechtenis, wegens het gevaar opleveren van besmet ting door, als diphtherie-lijder, op straat te loo- pen. Naar rnen ons meedeelt, is dit geval de eerste maal, dat een proces-verbaal in Nederland is op gemaakt en veroordceling is gevolgd wegens over treding van art .8 van de wet van 4 December 1872, h.-udende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten. Dit artikel luidt: Het is verboden enz„ zich daaraan (besmettelijke ziekte) lijdende, naar een andere plaats te begeven...; door onvoorzichtigheid of ach teloosheid gevaar van besmetting, dat voorzien kan worden, voor anderen te doen ontstaan. i1lt vergaan van de „bugur". Een der geredden van het s.s. „Bogor heeft aan het „Kou. NwbL" een verhaal gedaan van de ramp. Hij vertelde* als volgt: Het schip was van Rotterdam eerst naar Amsterdam gegaan en aanvaardde daar de reis nadr Zuid-Amerika. Tien dagen na het vertrek van Amsterdam waren wij bij de Porlugeesdie kust en wouden Leixoes aandoen, maar van daar seinde men met vlaggen, dat het wegens don storm en de hooge zee gevaarlijk was, daar binnen te loopen, dus voeren wij voorbij. Het was 2 uur in den nacht en ik lag in mijn kooi, toen ik door een schok werd gewekt en tegelijk het bevel hoorde: „Alle haqs bij de sloepen, de zwemgor dels aan". Ik snelde naar het dek, maar had nog geen zwemgor del. Op het achterschip sloeg ik de deur der hut van den 2den machinist ia, waar niemand was. Daar vond ik een zwemgordel waarvan ik mij meester maakte. Een half uur nadat wij gewekt waren, sloeg een stuk van het schip af en na een uur nog een, zoodat ons schip nu in 3 stukken lag. Ik bleef nog ecu uur op het wrak en sprong toen in zee, waai- ik mij zwemmend wist boven te houden, ofschoon meermalen de golven over mijn hoofd sloegen en mijn kameraden op het wrak niet anders dachten of Sc was in 'de diepte verdwenen. Kampend tegen de woeste baren, wist ik vooruil te komen, doch geraakte m een draaikolk, di emif eenige malen rondslingerde, doch mij ten plotte op een rotspunt Wierp. Een hooge golf, dje daarover heen sloeg, rukte er mij weer af en nogmaals had ik den strijd tegen de kokende golven te strijden, totdat ik weder op een rots geworpen werd, waaraan ik mij kon vastklemmen. Vier en een half uur heb ik op die rots doorgebracht. Van het schip was niets meer te zien. /Van den ande ren kant zag ik, dat het strand nabij was en ook kon ik door het water heen het zand zie*, dat mij nog van den vasten wal ?cheidde, maar toch durfde ik mijn rots niet te verlaten, uit vrees m drijfzand te zuilen komen. Zoo bleef ik dus op dc rots, totdat ik over het strand twee Portugeezcn zag naderen. Zij kwamen mij to hulp, doorwaadden hand aan hand het water en hiel pen mii op het strand, -waar ik van uitputting meen- zonk. Mijn redders namen mij' op en droegen mij naar een hut, waar ik liefderijk werd verzorgd. Een half uur was ik in de hut geweest, toen daar de matroos Hofman, ook een Rotterdammer, werd go- bracht, weldra gevolgd door den stoker Houtman. Na 35 uren bracht men nog 2 geredden: de matrozen Hugeas én Bender. Laatstgenoemde was door de Por tugeezcn van het waak afgehaald'. Hij luid den geheet en tijd in hel volkslogies gezeten, met alken zijn hoofd boven waler. Ilugens en Bender moesten haar het hospitaal worden vervoerd, 'de anderen en ik werden opgenomen in een hotel te Leixoes, waar men het ons aan niets ontbreken liet. Den Woensdag d a.v. (16 December) woonden wij de begrafenis bij Aan 5 slachtoffers der ramp. wier lij ken inmiddels waren aangespoeld. Het waren de stuur man van den Kan. Ho Hands dien Uoyd Peter, die voor de „Bogor" gechaterd was geweest; de le-machinist Heesbeen. de -stoker Rertus Stéffens. de 3e-offtcter en Öe t'mmerman, van welke beide laalsten ik de na mm niet ken. Dén volgenden avond. Donderdag, werden "wij door het s.s. „Tubantia" van den Kon. Hollandschen Lloyd opgenomen en naar het vaderland teruggebracht anna paulowna. Tor secretarie der gemeen'e Anna Paulowna ri.m inüeh'ingen te bekomen omtrent een gevonden zil veren vingerring en. een sleutelring, waaraan rnikele sleutels, DTRKSnORN. Zondagavond gaf het gezelschap West-Frida u!t Hoorn een uitvoering in de zaal van den heer D. Bruin alhier. Opgevoerd werd: „Vrouwens'riid". comedse in 3 be drijven naar het FrafiSch. Als ajtijd speelde het gezel schap met de meeste ambitie, zoodat het pubüek' weldra werd meegesleept. Beschikt West-Frisia niet over A-eet krachten en worden alle menschen van jaar tot jaar ouder, de lust en opgewektheid, waarmede- de verscha lende karakters worden uitgebeeld, doden bijzaken, ver geten. „Vrauwenstrijd" kcra aas zeer goed bevallen. Jammer, dat het publiek niet zoo talrijk was als gewoon-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1