llllllll Bitlis- Firma D. A. Wisselink, Alkmaar, Inschrijvingen np de 51 Vrijwillige De Mamsel ZATERDAG 9 JANUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5519. EERSTE BLAD. dus MAANDAG aYan 9 tot 12 uur Binnenlandsch Nieuws. SC1A6EI COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. -- Inl. Teleph. No. 20. Prgs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Veel dwaze knapen en malle maagden heb Ik1 van mijn leven al gezien, aie elkaar als dof naliepen. Maar de gekste van allen was tot Erik Olsson's Johaunes uit Applamo, want die was smoorlijk geworden op eene ■u Voor een kind van heef gewone menschen was Jo- hanties buitengewoon knap en snugger; en hoewei zijn vader maar een kiem, verhypothekeerd hoevetje en zes spruiten bezat, waren er boerendochters genoeg, die op den dansvloer, bij godsdienstige bijeenkomsten -en op zendingsfeesten zich ijverig om deax knaap ver drongen. Toen nu de dommee zijne eenige dochter aan een Gothenburger koopman, had uitgehuwelijkt, nam hij tol handreiking voor zijne vrouw, die oud en sukke lig was geworden, eene Mamsel in huüs dat val zeggen, eene helpster of huishoudster. Deze juffer heette uit Stockholm tè komen. Dat zij eigenlijk nooit in, Stockholm was geweest, maar int een dorp in de b'uurt van Linkoping kwam, daarop word minder ge- iet. De Mamsel ft ad vim nature een knap, rood ge zicht, en V-as rond en stevig, zoodat. er in dit op zicht, wat het uiterlijk betrof, niets op haar aan te merken viel. Maar soort bij soort, zooals de do minee placht te zeggen. En bovendien had zij bijna de drie kruisjes op den rug, terwijf Johannes een groene knaap van negentien was, die niet eens nog gediend tiM Wat wilde nu het geval? De dominee had T>ij Erik Olsson het kindje van: de melkmeid, die door een korporaal ongelukkig was gemaakt, gedoopt; en toen. tini cfe boer zijnen Johannes daarvoor met een half kalf naar de pastorie zond, zag de jongen de Mamsel in de keuken. En daarna verklaarde de vader, dat hij van zijn zoon even weinig meer begreep, als een kat van den bijbel; want de knaap was volslagen als van den molen getikt. Eerst vergat hij met opzet den doek, in welken hij het halve kalf gebracht had, om nog eens >terug te kunnen gaan. Toen tiet hij zijne moeder geen minuut rust, vóór zij hem een versch roomkaas je gegeven had, dat hij aan don dominee kan brengen. In de pastorie kreeg hij, zooals men zich wel denken kan, een paar boterhammen en eene groote kom koffie, die de Man> sel eigenhandig hem toediende; en hij vergat suiker t6 nemen en goot de melk op het presenteerblad, daar (hjij zijne oogen geen seconde van haar af bon laten, zóó verliefd was hij ineens, Den volgenden uag kocht hij van eene vrouw in het dorp een tonnetje boter, en hij verzocht de pre dikantsvrouw dit wel vriendschappelijk te willen aan vaarden. Dat gaf nogmaals boterhammen met koffie on eindelijk kwam de dominee zelf in de keuken, gaf hem eene sigaar en zeide: „Ik zie, mijn lieve Johannes, dat de Heer krachtig aan je gemoed klopt. Laat dat zoo voortduren, mijn zoon, en vederstreef de genade niet". Toen de dominee weder naar zijne kamer was ge gaan en de Mamsel voor den jongen nog een half kopje inschonk, streelde Johannes haar heel zoetje en voorzichtig, alsof hij het fijnste kraakporselein aan raakte, over de hana. En daarbij kon hij niet nalaten, te zeggen': „O ol Wat heeft de Mamsef een zacht en mollig velletje!" De Mamsel werd nog rooder dan rif al'was, Jachfe en tikte hem op den vinger. Maar deze bestraffing deed hem meer pleirier, dan wanneer hij met eernef boerendochter een 'halven Zondag zou hebben mogen zitten vrijen; en toen de Mamsef even wegging, nam hij de gelegenheid waar om aan de keukenmeid te vragen „De Mamsef is zeker wel van danig fijne famielje?" „Nou, dat zou ik wel geloovenl" „Van adel misschien wel?" „Dat nou niet maar haar vader is paardendokter". „Sakkerloot nog toe!" zuchtte Johannes, en. met een diep bezwaard gemoed ging hij naar huis. En thuis deed hij alles averechts. Hij kamde het paard met de hark, wilde de zeug voor den wagen span nen, en gaf de haver, die de veulens moes ten hebben, aan de jonge slieren. Des Zondags stond hij al een uur te vroeg bij de kerkdeur, om de Manjsei op te wachten. „Verbeeld ie toch niks", zeide ik tot Johannes. „Zij maalt geen auit om je. Ja, als je rijk was, dan was het wat anders. Maar een arme boer, een droge koe en. ^en bot mes zijn niet veef waard". Hij echter liet zich' niet gezeggen. Hij dirkte zich op, kocht geruite slipdassen en manchetten, met bnoo- pen, liet door zijn moeder zjjne slabbetjes door de stijfsel halen, en schafte zich eene harmonika aan, op welke hij Zondagsavonds achter de schuur hartroerend musiceerde, waarbij hij zijn hoofd zoo scheef hield als een kip die naar een plekje zoekt om een ei teleg- gen. Eens op een Zondagavond ontmoette hij de Mamsef en den organist, die samen een eindje gingen wapdelem. „Mag ik wel zoo vrij zijn om een stukje mee te loo- pen 'I' vroeg Johannes heef bescheiden. „De openbare weg is voor allen, voor dieren zoowel als voor menschen", antwoordde de organist, terwijl de Mamsef zachtjes gfegelde. Johannes zeide eenige woorden over dein stand van de haver en over dominee's preek, ook over de suiker bieten en den grooten stier van den Waterboer; en toen zij hem geen antwoord gaven, nam, hij eindelijk zijn petje af en wenschte goeden nacht. „Hoe ben je toch' met dien boerenpummel"-ia ken nis gekomen, Emilie?" vroeg de organist. Johannes hoorde dit, hoewel het eigenlijk niet voor zijne ooren bestemd was; en het ging hem als oen priem doon IhLet hart, dat die orgelspeler, die toch maar een dagloonerszoon was, haar „Emilie" mocht noemen, terwijl hijzelf voor boerenpummel uitgescholden werd. Den volgenden dag vond ik hem, hoewel het werk dag was, in zijne Zondagsche plunje, en toen vertelde hij mij de gansche geschiedenis. Want wif waren samen sohooikameraden geweest, en dus goede maats; en, hij aeidc raij dat hij den heelen nacht had liggen huilen. „En wtuar wil je nu heen?" vroeg ik. „Ik wil, haal mij de drommel, naar de stad, en óf heer ór bedelaar worden want een boerenpum mel wil ik niet langer meer zijn. en zoodra 't mij voor den wind gaat, trouw ik Üe Mamsel, Kalle". tend tarwebloem, de grondstof van wit brood, in prijs to vorhoogen (en dus den prijs van bruin- I brood onveranderd te houden) opgegeven is moe- 1 ten worden: in de eerste plaats omdat de graan- j prijs al voTdt die onder de omstandigheden zoo laag mogelijk gesteld in dat geval dien van tar wemeel zou overtreffen, en verder omdat het ver- schil in prijs tusschen tarwemeel en tarwebloem dan een clandestiene bereiding van bloem uit goed- i koop meel in de hand zou kunnen werken. oudkarspel. Del bestuur van het Dicaoniehuis der Ned. Herv. Gemeente alhier, dat tot dusverre berustte bij den I Kerkeraad in zijn geheel, werd thans, krachtens i besluit van een gecombineerde vergadering van i Kerberaad en Kerkvoogdij, opgedragen aan twee 1 Regenten, die onder toezicht van den Kerkeraad met de leiding der zaken belast zijn. Tot deze functie werden door den Kerkeraad benoemd de voorzitters der beide colleges, die, het een door zijn toezicht en leiding, 't andere door zijn geldelijken steun, het Diaconiehuis dienen en in stand houden. Het zijn de heer A. Kroon Pzn. en de voorgangers der Gemeente. Regenten worden benoemd voor een tijdsduur van vier -jaren, als wanneer een van heiden aftreedt en niet terstond herkiesbaar is. Wie na de eerste vier jarige periode aftreedt, zal alsdan bij loting wor den bepaald apjt.noorn' „droog gelegd". Terstond bij de mobilisatie, nadat een groot aan- tal militairen hier ter plaatse waren mgekwar - tierd. vaardigde de burgemeester van Apeldoorn een verbod uit, waarbij de verkoop van sterken drank aan calehouders werd verboden, met bepa- ,ling dat dit verbod van kracht was, zoowel voor „Dan mng jo je wel haasten, als zij tegen dier» mes en door enkele heeren werden een drietal tooneel- j burgers als voor militairen, njjd niet naar de veertig foopen zal." stukjes opgevoerd, n.I. Ie. De twee dooven, 2e. De Dit verbod werd later nog verscherpt door ook „Voor mijn part mag zij naar de vijftig Ioopen!" I somnabule of de list van den koekebakker en 3e. Schui- I aan slijters tien verkoop van sterken drank te ver- riep Johannes „ik wil haar tóch hebben!" j ven gaan de. Vlot en goed gespeeld werden ze door bieden, waarvan hun alleen ontheffing werd ver- KASSIERS en C0MMISS10NNAIRS in EFFECTEN, berichten, dal iii den LAATSTEN DAG van inschrijving in Café „DE WILDEMAN" aan de Markt te SCHAGEN zitting zullen houden tot het in ontvangst nemen van *Nou, geluk er mee!" zeide ik, en ik haalde mijne het publiek met aandacht gevolgd en met een dankbaar doos voor den dag en presenteerde hem tot afscheid een applaus beloond; snuifje. „Neem mij niet kwalijk, beste Kalle", antwoordde hij „maar als men een heer wil worden, dan. moet men hel snuiven laten". Hij begon nu zijn loophaan als huisknecht bïf een koopman, la jd!rie jaar bracht hij het .tot boekhouder; en toen zijn patroon later bankroet sloeg, was Johan nes in de knepen van de handelswereld ai zóó goed ingewijd, dat bet hem weinig moeite kostte, het noo- dige geld tot het overnemen van de affaire te borgen. Kort daarna las ik in de courant, dat 'hij in de sladj tot alle .mogelijke waardigheden gekozen werd. Ook hoorde ik dat hij 's winters een pels en 's zomers met een parasol liep, en dat wie hem van vroeger niet ge kend had, hem .geregeld! voor een geboren stadsheer verslijten zou. „Kom mee! Wij willen mijn Johannes eens in zijn kantoor gaan opzoeken", zeide Erik Olsson, zijn ra der, tot mij, toen wij de laatste maal samen in de stad waren. „Mij wel", antwoordde ik. „Het ergste wat hij ons doen kan, is dat hij ons van de trappen smijt". Toen wij binnentraden, deed Johannes juist uitgeleide aap een ontzettend fijnen heer, dien hij bij de deur op; eten schouder klopte en tot wien hij zeide: „Nu, tot morgen dus! Houd je maar taai!" „Sakkerloot, Johannes, dat zal je opbreken! Hoe durf je zoo familiaar tegen den wethouder te spreken!" riep de oude Olsson verschrikt. „Och wat, vaderlief, maak je maar niet ongerust!" lachte Johannes: „Wij zijn koek en ei met elkaar!" Daarop verleide hij ons, dat hij lid van den gemeente raad was en in hfct Raadhuis zat (waar ze voor de stad de schuldien maken); en ook dat hij gecommitteerde was voor den grooten kerkeraad te Stockholm: en dat de gouverneur hem ai driemaal ten eten had genoo digd Nu kon ik mij zelf evenwel niet langer inhouden. Ik maakte eene diepe buiging en zeide „Mag ik wel eens even zoo vrijpostig zijn om meneer het raadslid te vragen hoe het toch eigenlijk met die Mamsel is gegaan, op wie meneer het raadslid in zijn boeren jongensdagen zoo schromelijk verkikkerd was?" Hij schaterde het uit en antwoordde: „Je bedoelt die dikke Emilie bij den dominee? Hahaha! Ja, dat mag de koekoek weten, waar die ge bleven is, mijn beste Kalle!" Maar daarop werd hij ernstig en liet er op volgen; „Ja voor mijn part kan zij zich nu laten begraven. Maar. zie ie als die vette gans er niet geweest was, dan liep ik nu nog op het akkerveld te Applamo en bekeek het achterste van mijn vaders ploegossen. Daar aan riet men dus toch weer de macht der liefde over de menschen!' zuidscharwoude. Hel sub-comité yan het Nationaal Steuncomité te Zuidscharwoude, heeft afwijzend beschikt op het ver zoek van een zestaf vereenigingen, om naast zich. een commissie van advies te benoemen uit de arbeidersbewe ging en de vakvereeniging. Wel 'word goedgevonden, dal voorzitter of secretaris van uitsluitend vakvereenigingen zitting 5«amen in het sub-comité. Daarvoor komen in aanmerking de Bakkersgezellenbond, de R.-K.en de moderne Landarbeidersvereeniging. schagerbrug. Naar wij .vernemen! is het comité voor Belgische vluchtelingen (alhier voornemens voor de te Schager- brug verblijf houdende vluchtelingen woningen te hu ren, ten einde eik gezin in een afzonderlijke woning onder te brengen. zijpe. Loop der bevolking over 1914. Aantal inwoners op 1 Januari 1914 4282. In 1914 gevestigd: 172 m., 176 vr. totaal 348; geboren 75 in., 52 vr., totaal 127. Totaal 217 m., $8 vr.x totaal 475. Vertrokken: 160 m., 158 vr., totaal 318; overleden: 21 m., 19 vr., totaal 40. Totaal 181 m.4 177 vr., totaal 358. Algemeene .vermeerdering 66 m., 51 vr., totaal 117. 'Aantal inwoners op 1 Januari 1915 4399. Voltrokken huwelijken 29. Huwelijksontbindingen 1. Levenloos pangegeven en 4. rrekzand. De N utsavond, welke Donderdagavond in de zaal van den heer Borst gehouden werd, was in weerwil van het slechte weer, goed bezocht. Door eenige da- Verder werden er door verschillende dames en hee ren nog een twaalftal vcordrachten ten beste gegeven, die bij de aanwezigen zeer Mden smaak vielen. De avond was dus zeer goed gevuld. Een moeilijke taak had de heer Zon, die voor muziek en begeleiding zorgde. Aan het slot dankte de heer VVijber allen, die hadden meegewerkt om den aanwezigen een zeer genotvol- len avond te verschaffen. KOLHORN. Deze wede werd in de gemeente Barsingerhorn op name gedaan van het getal aansluitingen bij hef op te richten electriciteilsbedrijf. Te Haringhuizen en Bar singerhorn is aansluiting bijna algemeen, te Kolhorn, waar meer huurwoningen zijn is het minder, toch echter zoodanig, dat de totstandkoming dezer verlichting is verzekerd. ST. MAARTENSBRUG. Vrijdagayond hield de vereenïging Nut én Genoegen alhiir een vergadering in het lokaal van <$en heer L. dp Beurs. Nadat de voorzitter de vergadering met een woord van welkom had geopend en de secretaris de notulen van de vorige bijeenkomst had gelezen, volgde hpt eerste en aenigste punt van de agenda: besprekin gen van de werkzaamheden der volgende bijeenkomst. Uil deze besprekingen bleek, dal het ook op de volgende bijeenkomst vermoedelijk weer niet aan stof zal ontbre ken. Niet alleen van de zangvereeniging Harmonie, maar ook van andere zijde wend toezegging gectum iels ten hes Ie te geven. Naar alle waarschijnlijkheid zal dus weer voor teen genoegelijke avónd gezorgd kunnen worden. Be sloten werd de bijeenkomst te houden in het lokaal van den heer W. Swarthof. Voorzitter sprak de wensch uit, dal ieder die iets ten beste wilde gewén, dit van te voren bij hem op gaf, wat zeer bevorderlijk was voor de goede regeling. Hierna sluiting. SINT PANCRAS. r^_ Donderdag 7 Januan vergaderde de vereenïging „On derlinge Hulp" bij den heer D, Stammes. .Aanwezig waren 26. leden. Na opening en lering der notulen, bracht de penningmeester verslag uit van de geldmidde len Ontvangen was f 554.26, uitgegeven f 462.54, alzoö een batig saldo van, f 91.72. De rekening werd onder dank goedgekeurd. De heeren C. Groen, C. Nol en P Mobij wei-den als' leden van 't bestuur herkozen. Tot afgevaardigden naar de a.s. algemeene vergadering wer den verkozen de heeren P. Hart en P. Mooij, die do benoeming aannamen. Hierna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Mej. A. Fris, tol voor korten tijd onderwijzeres alhier, thans te Utrecht, komt als uo. 1 voor op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres te Den Haag. NOORDSCHARWOUDE. Door don Noordermarktbond rijn de circulaires ver zonden uilnoodigende tol deelname in het bedrag voor het bouwen tier nieuwe veiling aan dé Wuiversloot alhier Besturen zullen daartoe bij de leden rondgaan. De gelden moeten den lm Maart a.s. worden voldaan. Zoo mogelijk wil men do velling nog met het nieuwe seizoen gereed hebben. veenhui7jen. De derde gezellige bijeenkomst vanwege het Onderling Nut, was wel de best bezochte, vermoedelijk wel, om dat de zangvereeniging zich. zou doen hooren. De heer C. v. Twuiver oogstte met zijn lering, getiteld „Baddocto ren" een dankbaar applaus in. Bijdragen deden de hee ren G. Smit, getiteld „Mie" en J. Smit, getiteld „Oudje". De zangvereeniging vergastte de aanwezigen op een acht tal 'liederen. Zoo vloog de avond om en was het Tater dan gewoonlijk, toen de voorzitter de bijeenkomst sloot. VEENHUIZEN. Bij den polder alhier is herkozen als lid van het bestuur de heer C. Zuurbier en ais hoofdingeland de heer P Appelman. Beiden met algemeene stemmen. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Naar wij vernemen heeft de heer K. Hopman, brugwachter te Duivendrecht, vroeger te St. Maar- tensvlotbrug, uit de hand gekocht het huis met erf. staande in een Belkmerweg, eigenaar de heer J. Ren.an. ST. MAARTENSVLOTBRUG. leend voor den Woensdag van 's mórgens 8 tot 's avonds 5 uur om hun klanten aan huis te bedie nen Aan alle deze voorschriften werd streng de hand gehouden. Bij gebleken overtreding werd de zaak zonder pardon voor veertien dagen gesloten, terwijl er een schildwacht voor op post werd gezet. Een tiental herbergiers, die het er wel eens op hadden gewaagd, toch sterken drank te verkoopen, zijn op bovengemelde wijze gestraft. In de gepasseerde Kerstweek werden alle deze verbodsbepalingen ingetrokken. Er mocht weer wor den getapt en verzocht, uitgezonderd op de Zon en Feestdagen. Velen, zoowel burgers als militairen, die van deze vrijheid een ongepast gebruik maakten en onder den invloed van den drank baldadigheden uithaal den en soms slaags raakten, zijn oorzaak, dat thans, op verzoek der militaire overheid, het verbod op den \erkocp van drank weder in werking is ge steld: er wordt thans in Apeldoorn geen sterke drank getapt. Msb. stemmen door militairen beneden den rang van sergeant. Bij de dezer dagen te Baarn gehouden stemming voor de vervulling van een tusschentijds opengeval len gemeenteraadszetel werd. in strijd met het be paalde bij art. 5 der Kieswet, door verschillende militairen beneden den rang van sergeant (miliciens, die gemobiliseerd zijn) het kiesrecht uitgeoefend. Het stcmbureou was niet bij machte deze kiezers te weigeren aan de stemming deel te nemen, aan gezien uit de kiezerslijst niet bleek, dat hun kies recht was geschorst. Tot deze schorsing hadden B. en W. niet kunnen overgaan, daar d*>or hen van de betrokken bevelhebbers der landmacht niet was ont vangen de opgave, bedoeld bij art. 24 der Kieswet Daar de toepassing van de imperatieve schor singbepaling var. art. 5 geheel afhankelijk is van het ontvangen der opgaven van de militaire autori teiten, kon in de gegeven omstandigheden niet wor den belet dat door enkele kiezers ten onrechte werd gestemd. 't is de moeite. Als een staaltje hoeveel Duitsche pasmunt In het Noorden van Limburg in omloop is, meldt de Tel., dat in verband met het verbod tot uitgifte daarvan Donderdag door den 97-jarigen bedelaar S. uit Af- ferden op het kantoor van den ontvanger der di recte belastingen 5980 Groschen (10 Pfermigstuk- ken) ter verwisseling werden aangeboden. Hij had er thuis nog veel meerl verklaarde hij. vluchtelingen. Men meldt uit Eindhoven aan de Tel.: 0 Wij ontmoetten gisteren hier, in Eindhoven, een paar boerenzoons, uit Zonhoven, nabij Hasselt, die de vlucht hadden genomen, om ergens over de grenzen het gastvrije Nederland te bereiken. De Duitschers hadden alle jongelingen van de lichtingen 1914, 1915 en 1916 opgeroepen, zoo vertel den ons deze vluchtelingen om in 't gemeentehuis te komen teekenen, maar nagenoeg niemand had aan den oproep gehoor gegeven. Toen de jongens zich niet bij het college vervoeg den, om te teekenen, kwamen de Duitschers hen op sporen in hun woningen en traden daarbij zeer streng op. Een der jongens meende nog den tijd te hebben om op zolder te vluchten, doch de Duitscher hadden het bemerkt en schoten door het plafond. Dreigend bevalen zij hem naar beneden te komen. Eergsiteren hadden beiden, die hier aankwamen, besloten op de vlucht te gaan. Nog liever verkozen ze op hun tocht doodgeschoten te worden, dan zich in dienst te stellen van den vijand en misschien de wapenen te moeten opnemen togen hun eigen land. Te voet dwaalden zij heel den dag en den daar op volgenden nacht van de eeile streek naar de andere, meest langs afgelegen paden of door de velden. Van Borkel en Schaft liepen ze te voet door naar hier, waar ze gistermorgen arriveerden, na de groot ste angsten te hebben doorstaan. Vooral bij de Naar wij -vernemen zullen alhier pogingen wor- grens wisten ze, dat ze elk oogenblik door 'n vijan- mmü-- - *- -*-«-*1 delijken kgoel van de strenge wacht konden worden geveld. Maar het lot was hun gunstig en ongelet waren ze nu in vrijheid. Van hier begaven ze zich hedenmorgen per stoom tram De Mcijcrij naar 's-Hertogenbosch. om zich daar aan te melden bij den Belgischen consul, door wiens lusschenkomst zij hoopten te kunnen overste ken naar Engeland, waar zij werk zouden trachten te vinden in liet landbouwbedrijf. don aangewend om een vereengiing op te richten die hulp verleent bij ziekte en andere gevallen. MEEL EN BROOD. In verband met eene prijsverhoogmg van tarwe meel en tarwebloem, waartoe de Regeering dezer dagen zal ever-gaan, daartoe gedwongen door de zeer belangrijk stijging der graanprijzen gedurende de laatste zes weken wprdt aan het Ildbld. bercibt, dat het aanvankelijk voornemen, uitslui-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1