De Oorlog. Oostenrljkers-Daitschers en Rassen. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Staatsloterij. Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Marktberichten. Reclames. Zijn uw nieren verzwakt? rr rr HET MIJNENGEVAAR Men meldt uit Sluis: Door liet onweder cn den westelijken wind spoe len er steeds nog mijnen aan. Dit is ui torst gevaar- dijk, daar rij door de branding tegen do brekers ont- plpffon. Zoo ontplofte gistermorgen om 4.45 door deze oorzaken eono mijn te Cadzand, op enkele me ters van de grens en der aldaar wachthoudende sol daten. Een hunner werd door do schorven aan den voorarm gekwetst en naar Oostburg overgebracht. TARWEMEEL EN TARWEBLOEM. Door den Minister van Landbouw is, bijkens een circulaire, aan de burgemeesters gericht, met in gang van li Januari, in afwijking van voorgaande regelingen, besloten: lo. den prijs van tarwebloem, inlandsch uitslui tend e o n soort, to stellen op f 18.50 por 100 KG., contant aan fabriek, molen of magazijn, voor bak kers en defgelijke verbruikers; aan tusschonperso- nen moet op verzoek f 0.25 korting worden toege staan: 2o. den prijs van tarwemeel (ongebuild) to stel len op f 15.50 por 100 KG.; leveringsconditiën als bij (tarwebloem; 3o. den maximumprijs voor wittebrood vast te Stellen op f 0.25 per KG. contant, afgehaald aan bak kerij of winkel; dien van bruinbrood op f 0.22. Deze prijzen mogen dus aanleiding geven tot een verliooging van den broodprijs in de verschillende gemeenten met i cent voor wittebrood en bruin- brood. Amerikaansoho bloem (straight) wordt geacht ge lijk in prijs to staan met „inlandsch, uitsluitend een aoort"; Amerikaansche bloem „baker" f 0.75 lager. Voor Amerikaanfiche patentbloem acht de minister hot voorshands niet noodig een prijs vast te stel len. St.-Ct. DE STAATSLEENING. Men schrijft uit Den Haag aan het Hdbld.: „Naar wij vernemen, zijn de berichten, als zou hot vaststaan, dat de leening van 275 millioen ge heel znl worden volteekènd, uit de lucht gegre pen. Tot en met Donderdag was voor niet meer dan 85 millioen ingeschreven. Tenzij mocht blijken, dat bot evergroolo deel der inschrijvingen tot de aller laatst" inschrijvingsdagen wordt achtergehouden, is dus zelfs niet uitgesloten, dat de bepalingen om trent de gedwongen leeniug In werking zullen treden. Te bevoegden plaatse schijnt inon den indruk te hebben, dat kleinere bezitters op ruime schaal aan den oproep tc.t deelneming gehoor geven, maar dat do meer vermogenden verre ten achter blijven bij hotgoon mocht worden verwacht. Van deelneming uit het buitenland is niets bekend." sischo leger ineldt: De Turken hebben een ver woeden aanval gedaan uit Kara Oertan, blijkbaar mo de benarde posiite van het 10e Turksclie leger korps, welks gv er schot zich overhaast terugtrok, te verlichten. CONSTANTINOPEL (offieëiel). Onze in de stroek van Asserbeidsjas (Perzische grensstreek) oporeeren- do troepen zijn erin geslaagd, Kotor te bezottcn. Do- ze streek werd door de Russen ontruimd, zij trok ken af in de richting van Salmas. OOSTENRIJK-ITALIö. LONDEN. Uit Milaan .wordt gemeld, dat Oosten rijk een nota tot Italië richtte, waarin geprotes teerd wordt tegen de bezetting van Valona door Italië. Italië antwoordde in zeer krachtig gestolde termen. AMERIKA EN ENGELAND. WASHINGTON, 8 Jan. (Hdbld.) Bryan deelde mee, dat hij het antwoord van Engeland op de Amerikaan sche Nota van 26 December (inzake het aanhou den van handelsschepen enz.) had ontvangen. Vol gens afspraak tusschen het Amerikaanscbe en hot Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken zal het Zondagmiddag bekend gemaakt worden. IN FRANKRIJK. PARUS. Communiqué van 11 uur. Ten Noorden van Soissons hebben wij eenige Duitsche versterkin gen genomen, twee rijen loopgraven veroverd, en de derde rij bereikt.. Drie achtereenvolgende aan vallen van de Duitschers mislukten. Jn Argonre hc-eft een zeer heftige aanval van de Duitschers ter hoogte van Chervauchee ons ge noodzaakt onze troepen 1 KM. terug te trekken, doch door een tegenaanval hebben wij onze stellingen daarna heroverd. In Frankrijk. Zoowel de Duitsche als Fransche communiqué's ver- meidon niet anders dan kleinigheden. De vo-ortdureinde regen lnaakt aldus hot Duitsche bericht, de bodem in Vlaanderen steeds moerassigor, dian wordt gemekt dat enkele gevangenen zijn gemaakt, dat aanvallen zijn af geslagen. Uit Parijs cvoneens niet veel bijzonders; een vijandelijke batterijl is tot zwijgen gebracht, een heuvel genomon. bij LombaertziJdo goavanoeerd, oon blok huis hebben wc ia de lucht laten vliegen, eon vijande lijke loopgraaf 'is bezet. Ook de Franschen hebben go- vangenen gemaakt. Bij Steinbach blijven do Fran schen terrein winnen enz., enz. Het Handelsblad weet to vertellern dat het hu zeker is, dat do Duitschers, die Niouwpoort liaddcn bezet, zijn moeten rctouraeercin on dit plaatsje niet moor onder vuur hebben. .Uit allos blijkt wol met bo-cvcel moeite er eohig voordeel wordt behaald!, het fe eon doorlooponido wor steling om ecu, voet gronds. Do heuvel 425* bif Sdnh- helm, jdie afwissolcnn to handen Idor Duitschors en Franschen' to geweest is hu weer door do laatst en bezet. Ook verder zijn do Franschen in den üpper-EIzas wat gevorderd. Zij hebben ook Carspack bezet. De bekende ooggetuige in hot Engolschie hoofdkwartier schrijft .over dozen oorlog; „Er vnllcn duidelijk drié tijdperken to dozen oorlog to onderscheiden; thans treedt men hot vierde to. In 't eerste .JJjdpcrk gtog het initiatief vah do Duit schers uit; In het tweede raakton 'zij hot kwijt; in hel derdo herwonnen zif hot door eon grooto overmacht aan to wonden tegen een dect van ons froht; in hot vierde tijdperk het initiatief voorgoed overgegaan op tt'o bondgenooten, die den laatoton tUd op verschil lende plaatsen bclnngrijko uitkomsten hebben verkregen on opmerkelijke „vorderingen hobbcu gemankt, fntus- schcn 'zit het voordoe! vooral In "het feit dat do bond genooten tot het offensief zijn overgegaan. Hot gevolg yan do herhaalde kletao successen Is tiat do vijand genoodzaakt to, uit strategisch 'on taftf- tLsch oogpunt gewichtige pimtcn van spoorwegver Ma- dlngcti, rlvierovcrgangcn oh steden opte geven en ten slotte op een andere verdedigingslijn terug to trok ken.' Al gaat het langzaam on met moeite, toch Ls elke met veel bloedvergieten en kosten vormöcstordé Dtdtsche loopgraaf oen stap naar het einde van den oorlog." Of de Ooggetuige hier nu precies do plank raak slaat, mag worden betwijfeld. Uit de officieelc' berichten zoo wei yan Fransche als Duitsche kant blijkt duidelijk, dat aan beide zijdon het offensief wordt gevoerd 'en de Duitschers zich heusch" niet alleen tot verdedigen be palen. Het is een strijd waarvan zelfs bif eènige be nadering het enide nog niet is te voorspellen. Vanaf pe andere zijde van het oorlogsveld, waar elkaar bevechten, ook niet veel nieuws. Wij krijgen in Duilscho bladen het Bericht dat de Russen na een vrij langdurige pauze hun opmarsen to Bukowina naar jle Iiongaarsché en in We richting van de Roe- mcensche grens hebben voortgezet. De Oostenrijks che troepen hebben zich eenigszins teruggetrokken, waar door het den Russen mogelijk "werd de stad "Sereth, Öie 7000 inwoners telt, te bezetten. Uit Weenen komt ook het bericht, dat de Oos tenrijkers nog meer hebben moeten retireeren naar de hoofdpassen. Mcgcn we sommige berichten gelooven, dan zet generaal Hindonburg het er op om Warschau in te nemen. Maar dc Ruwen hebben alle hoop op mis lukking van dit plan, omdat Hindenburg rekening zal moeien houden met den sterksten bondgenoot van het Russische leger: den winter en de ontzet tende koude. Dat die invloed op de operaties heeft is ontwijfel baar. Het slechte weder en de toestand der wegen maken marscben bijna onmogelijk, en belemmeren de verpleging en verzorging der troepen. Napoleon was in den winter van 1806071 tot wekenlange werkeloosheid gedwongen, omdat hij in betzelfde ge val verkeerde. Nu zijn de communicatiewegen in het Oosten wel voel verbeterd, maar in Polen is het spoorwegnet onbeteekeneud, en de automobielen zinken diep in bet slijk, dat voetenhoog de wegen bedekt. Do Russen hebben voor Warschau een reeks zeer goede en van artillerie goed voorziene stellingen aan gelegd, waarbij zij zich de ervaringen ten nutte maken, die zij in den *Öost-Aziatischen oorlog opde den. Eenige verandering in de onderli/ige verhouding is niet gemeld, alleen melden de Russen, dat de Duitschers eenige verliezen leden toen zij aanvallen deden in de richting van Kielce bij het plaatsje Lo- putsjno, waarbij eenige honderden Duitschers get- vangen genomen, eenige mitrailleurs werden buitge maakt. EEN ONTPLOFFING IN DE ""NEW-Y'ORKSCHE SL'BWAY. Uit New-York wordt aan de Daily Telegraph ge meld, dat er een vreeselijke ontploffing plaats vond in de „Two penny tube" te New-York, op een tijd, dat de groote stroom naar de stad gaat voor de kantwen en werkplaatsen. De oorzaak van het on geluk is onbekend. De electrische stroom werd af gebroken, met het gevolg, dat er in de duisternis een ontzettende paniek ontstond. De passagiers, die zich in den trein tusschen do 45e en 16e straat bevonden, vreesden het eergste, want de wgaens waren overvol. Ton slotte slaagde de brandweer er in, de rei zigers ui thun benarde positie te bevrijden. Een persoon was gedood, terwijl 300 meer of minder gevaarlijk gewond waren. MOOIE(?) SPORT. Op een boksavond te New-York op 23 Docember ontmoette de bokser Gunboat Smith den Montana- bokser Tom Mc. Carty, en sloeg hem neer in do eerste anderhalve minuut van de vierde ronde, van den 10-ronden strijd. Ook ditmaal schijnt de befaamde Gunboat radi caal te werk te zijn gegaan; zijn eerste swing trof den ander achter hot oor; Mo. Carty lag versuft op den grond, en keek hulpeloos rond. Do tweede 6wing sloeg hem In de touwen, en hij vond niet de kracht tot oen tegenaanval. On middellijk daarop kwam do beslissende slag. Smiths vuist kwam in oon „overhands-rlght" van onderen tegen Mo. Cartys kin en mond, en sloeg de lippen stuk, met verpletterende- kraolit. Mo. Carty werd door don slag bijna door do tou wen geslagen; zijn oogen staarden glozig, on hij zakte door zijn boenen, terwijl hij poogde zich op hot podium to hóuden. Toen snelde de strijdreohtor tussohen Gunboat Smith en dions slachtoffer. De groote bokser blijft zijn reputatie blijkbaar trouw. HET SPOORWEGONGELUK RIJ CAPELLE. Wij "waren, aldus bot HdhM.,, to Üe gelegenheid, con ooggetuige to spreken van het spoorwegongeluk, dat Zon dagmiddag jj.I. 'bif Capclto heeft plaats gehad. Even vioor Capello zoo verleide mou ons ont moet de spoorlijn oen rijbaantjo, dat van do forten komt. Hierlangs ïoed een lodige trcto, die dwars op don personentrein uit Antwerpen stoolto, ongeveer ter hoogte van den eersten wagon, die op de locomotief volgde. De locomotief vi$ opzij, en 'de eerste twee wagens van don personentrein wercion totaal vernield. Onze zegsman zat to dern voorlaatstom wagon, cn voelde wel eon horigen schok, maar kon niet vermoe den, dat het ongeluk van zoo crnsligon aarcf was. Aanvankelijk was pr wdnlg hulp; de ongedeerde rei zigers, bijgestaan door de bewTduhgsmanscliappon vou do lijn, dedoni Wat zij konden;, zoor spoedig was ook een honderdtal soldaten uit Capclilo ter plaatse, en een militaire dokter, die per auto wus komon toesnel len. Vijf dooden worden reeds aanstonds uit do verniel de wagons te voorschijn gehaaid; onder dc gewonden bevinden -zich ook twee Oostenrijkers, die met Jiun cchtgenooten to 'Schcvenïngen wonen; zij 'worden op het oogenblik verpleegd in het ziekenhuis te Antwerpen, Onze 'ijoirigcr, die herhaaldelijk het traject Antwer penEsschem heeft afgelegd to de laatsto weken, Svcet de oorzaak van het ongeval eerder aan de stakende Belgen, (die geen seinen, sluithoornen enz. willen be dienen), dan aan do Duitsche bewakingstroppen en het spoorwegpersoneel, dat zichtbaar ontzet was door het ongeluk. Daar militair vervoer op dit traject niet plaats heeft, zooals b.v. op de baan LuikBrussel, of* Brussel Antwerpen, is 'het seinenstelsel niet, zooals daar, door de Duitschers hersteld. Feitelijk rijden de treinen er zonder veiligheidsmaat regelen; zoo stootte, 14 dagen geleden, nabij Antwerpen, een personentrein op een paar locomotieven; hij dit ongeval hadden geen ernstige persoonlijke ongelukken of verwondingen plaats. Ook de overwegen blijven onbeschermd door slvut- boomen. Pas enkele .dagen is het geleden, dat onze zegs man een karretje zag aankomen, dat, niet gewaarschuwd, de baan opreed, door de aansnellende locomotief ge grepen, en verpletterd werd. Het paard was dood, de beide inzittende" personen gewond. "Déraillementen zijn aan de orde van den dag, en .alleen het feit, dat er met personentreinen slechts langzaam gereden wordt, is de réden, dat er geen ernstiger ongelukken geschieden. Aldus onze zegsman, aie het betreurt, deze toede- deeling te moeten -doen, temeer daar 'de schuld volgens hem geheel ligt bij het Belgisch spoorweg personeel, dat maakt, terwijl toch van dit traject weimg of niet door mililairen gebruik gemaakt wordt, en veel door heen- en weerreizende Belgen. tegengesproken. Van andere zijden wordt de gevangenneming of liever vrijheidsberooving bevestigd. De correspondent van De Tijd te Roosendaal deelt mede, dat kardinaal Mercier nog op dit oogenblik in zoover van zijn vrijheid is berooid, dat hij Me- obelen niet mag verlaten. De deken van Antwerpen, mgr. Cleynhens, heeft dit den correspondent met de meeste beslistheid be vestigd .Men wacht uit Berlijn een nadere beslis sing. Do drukker van het herderlijk schrijven van kar dinaal Mercier, do heer Dessain, is veroordeeld tot een boete van 500 mark of 60 dagen hechtenis. Verder verzekert de correspondent van De Tijd, dat vijf priesters van Zaterdagmiddag tot Zondag morgen hebben gevangen gozoten. Do betrokkenen zijn bcrëid hiervan beëedigdo getuigenissen af to leggen. BERLIJN, 8 Januari. Do meoningsverschillen tus schen hot Duitsch gouvernement en kardinaal Mer cier zijn langs vreedzamen weg bijgelegd. Tel. NIET OFFICIëELE WAPENSTILSTANDEN. Men weet, dat het Duitsche legerbestuur plaat selijke wapenstilstanden tusschen groepen, tegen over elkaar in do loopgraven liggende troepenafdee- lingon. gestrenglijk heeft verboden. Het was begon nen met een tmaelijk joviale Kerst-verbroedering, maar ook nng daarna waren zulke wapenstilstanden dikwijls voorgokomen. De Times verneemt tenmin- sto dd. 6 dezer van een correspondent in Noord- Frankrijk: „Gisteren Was er een opmerkelijke voort zetting van den Kerstmis-wapenstilstand op een be paald punt van het front, waar Engelsche en Duit sche solc&len tegenover elkaar liggen: zij zaten boven op de loopgraafschansen, na gemeenschappe lijk te hebben besloten, niet te vuren. Het is niet altijd mogelijk geweesL dit gemeenschappelijk be sluit spontaan in het leven te roepen; maar toch zijn buitengewoon kwetsuren daarvan het gevolg geweest. Zoo n geïmproviseerde wapenstilstand schijnt al steeds veelvuldiger te worden op plaatsen, waar de modder het vooruitkomen zoo goed als onmogelijk heeft gemaakt; en er bestaat aan weerskanten een sterke neiging, om de voeten uit het water to heb ben, kramp te voorkomen en den bloedsomloop te bevorderen." DE 42 cM. KANONNEN. Een lezer van liet Hdbld. schrijft: In jaargang 1893, bladzijde 480, 2e kolom van ^Ei gen Haard' vinden we de volgende mededeeling: Onlangs maakten verschillende Duitsche bladen en tijdschriften, o.a. „Prometheus" melding van de nieuw ste, in de reusachtige werkplaatsen van Krupp vervaar digde kanonnen. Het eenc kanon heeft een lengte van 14 meter, een kaliber van 42 c.M. en een gewicht van 122.400 K.G. Elk met dit reuzenkanon te werpen projectiel weegt 1000 K.G. en vereischt een lading van 410 K.G. buskruit, die het projectiel een beginsnelr Jieid mededeelt van 600 meter per..seconde en het 8850 meter ver werpt. Op 1000 meter afstand zou zulk een projectiel gemakkelijk eon ijzeren plaat van één meter dikte doorboren. Het tweede type is nog merkwaardiger; de draagwijdte van dit geschut moet alles overtroffen, wal tot dusver in dti opzicht bereikt Is. Dit type bestaat 'uit stukken van slechts 21 c.M.; zii zijn slechts j).(50 meier lang cn 81000 K.G. zwaar. Met een lading van 115 K.G. moe- MARKT 4e KWARTAAL 1914. In het vierde kwartaal van 1914 werden o.m. ,op onze markt aangevoerd: 556 gaarden, in het vierde kw. van 1913 406: 2035 gelde koeien, id. 1913 2014; 1663* vette koeien, id. 1913 1218; 984 kalfkocicn, id. 19f3 546; 1215 vaarzen, id. 1913 781; 939 graskalveren, id. 1913 870; 780 magere schapen, id. 1913 390; 5760 vette scha pen, id. 1913 3170; 13180 overhouders, id. 1913 7981; 891 vette varkens, id. 1913 652. Wanneer wij de cij fers met elkander vergelijken, dan zien wij in alle af- deelingen vooruitgang, in enkele zelfs eone zeer fbelang- rijkc. Met uitzondering van gcldekoeion cn graskalve- ren, waarvan de meerdere aanvoer betrekkelijk 'gering, bedraagt hij bij" yyette koeien 153 stuks, bij kalikoeten 438 en bij vaarzen 434, samen 1325 stuks. Nog sterker sprekende cijfers bij het wolvee. Bij magere schapen een vooruitgang van 390 óf eene verdubbeling, bif vette schapen pa bij overhouders 5199, totaal 8179 stuks Ook vette varkens stegen 242 stuks. De hooge prijzen en de groote vraag, gevolgen van den oorlogstoestand bij onze huren, zullen wei uitsluitend de oorziak van den vermeerderden aanvoer zijn Tr RAAD VAN SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente behagen op Dinsdag 12 Januari 1915, des voormiddags 10 uur. Punten yan behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Rapport betreffende den uitslag van het ac countants-onderzoek van de boekhouding dei* gasfa briek. 3. Voorstel tot stichting van een tijdelijk werklo zenfonds met vaststelling daarvoor te veriecnen ci edict en y^glement. 4. Voorstel tot het dempen en rioleeren van sloo- ten ioopende langs/ luef terrein aan de Oosterstraat. 5. 5Iachh"ging tot openbare verpachting der staan plaatsen op de kermis. 6. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politie verordening. 7. Reclame Hoofdelijken Omslag. Schagen, 7 Januari 1915. De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. POLITIE. Opgevangen een schaap met hak in 't rechteroor. Gevonden: een wollen want. 3de KLASSE, 4de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 200: 9986. Laatste telegrammen. RUSLAND-TURIJE. PHTBOGBAD (offioiSel). 110 Btaf van het Kauka- Verschillende Oorlogsberichten. KRIJGSGEVANGENEN IN DUITSCHLAND. Volgens een bericht uit Kopenhagen aan de Daily News gezonden, zijn vele krijgsgevangenen van de Duitschers aan het Kieler Kanaal werkzaam gesteld. Zij moeten dagelijks 15 uren werken en verdienen negen stuivers per dag. Dit bedrag wordt hun in metalen penningen uitbetaald. Een Engelschman en twee Russen wisten Maan dag voor een week des nachts to ontvluchten. Zij kropen op handen en voeten de schildwachten voor bij en kwamen veilig over de grens van Denemar ken. Bij aankomst per trein te Kopenhagen, meld den zij zich bij hun gezantschap aan, om terstond naar hun land te worden teruggezonden. DE ZOON VAN VIYIAM GESNEUVELD. Parijs, S Januari. Minister-president Viviani heeft de officiëele mededeeling ontvangen, dat zijn jong ste zoon, die diende bij de infanterie, op 22 Aug. bij Cu.-signy (Meurthe et Moselle) bij een aanval op de Duitsche loopgraven is gesneuveld. KARDINAAL MERCIER. Het alom verspreide bericht over do gevangenne ming van kardinaal Meroier wordt van Duitsche zijde ten zij oen 'projectiel van 215 K.G. meer 'dam 22 kilometer, of juister 22220 meter vor werpen. Dit tra- iect wordt binnen den tijd van 70 seconden afgelegd. Vurende pnder eten hoek van '41°, zou de hooglc van den boog, om deze draagwijdte te bercilcon, 6540 meter zijn, m.a.w. walmeer het kanon in don omtrek van Saint Didier in de Alpen werd' opgesteld, zou de daar uit afgevuurde Jcogol gemakkelijk over den top van den Mont-Blano wegsnellen welks hoogte, gelijk men wedt, 4810 meter bedraagt en in do omstreken Van Ghamountx medorkoanon. Do sjloitzin Van de mededeeling luidtGelukkigerwijze zijn deze momterkamotnincm zoo goed als onhandelbaar on moeien zo klerhalvo moer nis curiositeit beschouwd worden. Zijn bovenstaande medcdcclingen juist, waaraan moei lijk to twijfelen valt, jdöh zijn de 42 o.M. kanonnon dus al lang bekend to Duitschlamd. De constructie zal to die jaron natuurlijk heel wat verbeterd zijn. IN EEN DUIKBOOT. Aon een brief van ccn lid der bcmaïmüng ïh een on- derzoetir, medegedeeld in dh Duitsche „Kriegschrot-. nik", ontleent het Hdbld,: „Lieve moeder! Goddank zijn wc wocr hlor, vier da gen Wiet uit de kleorcn, tnlot ge^vasschen, nauwelijks gegeton dn 'toch! jnot ftmi zeeziek als op dien. eersten dag dn weer geen. resultaat. Dat fa tóch om bvor boord to springen. Men Jakkert zich nf, wordt hcelo- ipaal nerveus cta de Kngetoehön zijn nooit dóór, waar men j;olf zit, bok al klopt man do göhoole Noordzee af. Gedurende de nachten hebben wij steeds eenige uren lang op 'toëtor diepte op, ileh grond golegen, opdat wij Ipnminsto ccn oogenblik op een oor konden liggen. Den Iaacstcn «nacht hebben wij wegens don zware® zeegang op meter gelegen, tot wij na ongeveer 8 uur wel moesten opduiken, omdat bij den moolen waterdruk op deze diepte'een buis to elkaar gixtrukt was als een cohservenblikje. Dat gaf zulk ccn knal In do boot, dat wij uit ctoz« kooien opsprongen en direct dachten, of wij wel weer konden ontsnappen? Hot waren toch bango oqgonblikken vóórdat wij wisten, wat er aan de hand wus. hoewel wij het wel drie dagen hadden kunnen uithouden, als wij niet weer losgekomen wa ren. Maar ik kan mij toch niet voorstellen, dat dit aan genaam kom zijn. Wij zijn nu binnen, om een dag te repareeren en de torpedo's in orde te brengen; dan gaan "we er weer op, los. Het weer is sedert vandaag veel beter geworden en ik hoop maar, dat het zoo blijft, tenminste een paar dagen. Bij' stormweer is het varen ter zee allemachtig beroerd op zulk een kleinen notedop. Uw brief trof ik vandaag bij aankomst aan. Hartelijk dank daarvoor. Het heeft geen zin het een öf ander te s.turen, omdat wij voldoende van alles voorzien zijn en er bok geen gebrek aan goed voedsef heerscht. Ik wilde jelui reeds twee levende kreeften sturen maar dc post wilde niet. Gij 'ziet daaruit wel, dat wij hier als vorsten leven. Een pond kreeft kost hier maar f 1.20. Dat Portugal ons den" oorlog wil verklaren vind ik erg fatsoenlijk van die lui, want ze hebben nog heel goede koloniën. Ik geloof bijna, dat ge u te veel zorgen over ons maakt. Gaat het bij ons niet naar wensch, dan gaan wij taaar eenvoudig op den grond liggen, en dan kunnen die kerels daar boven op het water zoeken zooveel ze whlen. Zoolang men niet overvallen wordt bij nevel, oï een machinedefect heeft, is alles in de beste orde. Dat wil zeggen, zoolang men niet tegen zee- mijnen opkomt." IIOOGE MEELPRIJZEN. De meelprijzen zijn te Londen In den groothandel zeer gestegen. De „Times" deelt mede dat deze prijs stijging in de allereerste plaats een gevolg is van de aan zienlijke stijging van de scheepsvrachten, maar daarne vens komen dan nog als oorzakende grooto aankoopen in Italië en Frankrijk, de sluiting van de Zwarte Zee en daardoor den. verminderden Russischen aanvoer, het uitvoerverbod in Australië er1 de berichten omtrent on- GEMEENTE ZÏJPE. Ingeschreven van 68 Januari. Geboren: Arie, zoon van Floris Gornelis Eriks en Hclenn Borst. Jacob, zoon van Daniël Jimmink en Vrouwtje Swan. GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven "gedurende de maand December 1914. Geboren: Anna, d. v. Maarten Zeegers en Aaltje Vriesman. Lena, "d. v. Maarten Hoogland een Moinouw Bos. Gehuwd: Abraham Smit on Hinke van der -Werff. Overleden: Geenc. Bevolking op 31 December 1914: 1005 zielen1. 1 3350 5069 7330 10545 13288 16270 18005 440 509 97 587 997 417 282 451 625 789 293 622 11030 539 293 19155 1246 917 361 828 416 14244 530 207 297 4617 642 8127 662 15030 602 618 55Ü 788 e047 398 705 237 705 882 952 818 804 479 9240 907 376 20285 2381 847 642 616 929 332 891 850 423 933 653 625 12502 540 17053 454 958 980 730 766 851 80 729 904 7038 10191 843 802 83 885 975 172 205 870 16140 345 011 977 178 500 13057 185 385 ZONDAG 10 JANUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE to: Julianadorp, voorm 10. uur,, Ds. Van GriethuiJ- sen. Huisduinen, 's av. 7 uur, Ds. Van GriethulJson. Groot, 's av. 7 uur, Ds. Boeko (wagons vacature to Yeenhuizen). TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in don inorgom van dom 9 Januari 4915, medegedeeld door bot Koninklijk Moteorologisoh Instituut to Do Bilt. Hoogrio barometerstand 753.7 to Munchen, laagste bnromotorstarid 742.8 te Memel. Verwachting tot den avond van 10 Januari. Matige tot krachtige Z. tot W. wind, zwaarbewolkt tot betrokken, mot tijdelijk regenbuien, zelfde tem peratuur. BROEK OP I.ANGENDIJK, 8 Januari. Bloemkool f 2.90 a 8.15, roode kool f 2 ft 8, gele kool f 2,10 a 8.80, witte kool i 3 a 8, zak roode kool f 0,70, uien i 4 30 a 4.65. NIEUW LEVEN, Station NOORDSÖHARWOÜDID 8 JANUARI. Roode kooi I 10 a 11,.2e soort f 7.50 a 9.75, kktocro 1 1.50 a 0.50, oelo kool f 9 a 9.75, 2o soort f 7.50 a 3.75, kleinere f 2 a 7, Doensche witte f 9.50 a 10, 2o soort f 8 a 8.25, kleinere f. 1.70 a 7.50, per 100, grove uien f 4 a 4.40 per 50 K.G. ALKMAAR, 8 Januari. Kleine fabrfekskaas f38.50, kleine boerenkaas f85, commissie boerenkaas f 36.50, middelbare booron - kaas f 39.60, Handel kleine stug. Aangevoerd 155 stapels, wegende 105622 KG. Op de graanmarkt waren aangevoerd: 264 Hecto liter. Tarwe f 12 a f 42.25, gerst chev. f 11, haver f 5.60 a f 7.75, bruine boonen f 13.50 a f 14.75, oi- troenboonen f 20, karwijzaad f 17.50, groene erwten f 20, grauwe erwten f 28. ALKMAAR, 9 Januari. 8 Paarden f 100 a f 575, 3 koeien f 180 a f 300, 48 schapen f 14 a f 28, 38 nuchtere kalveren f 8 a f 24, 20 magere varkens f 18 a f 24, 216 biggen f 7 a f 16 per stuk. Kipeieren 7% a 8% cent. Boter 82% tot 92% cent per KG. Verzwakte nieren veroorzaken rugpijn, urinekwalen, waterzucht, rheumatiek, jicht, ,enz. Ieder oogenblik yan uw leven worden aan het bloed vergiftige onzuiverheden toegevoegd uit de stofwisseling, enz.Zij worden evenwel xüt het bloed gefiltreerd door de nieren, wanneer deze organen gezond en krachtig zijn. Wanneer zij echter verzwakt zijn, kunnen zij haar werk niet behoorlijk verrichten. Dan nlijfl een -gedeelte der onzuiverheden in het bloed achter en verspreiden zij riekte door uw geheele gestel. Gij begint u dof, zwaar en duizelig te gevoelen, gij krijgt last van hoofd pijn en rugpijn, waterzuchtige zwellingen vertoonen rich in de enkels of onder de oogen en uw hart.wordt aan gedaan. '"Ook' kunt gij Jast krijgen -van rheumatisch© pijnen in de spieren en gewrichten, en hebt gij voort durende aandrang lot urineloozing. terwijl uw water met een branderige pijn komt, bewolkt is en bezinksel achterlaat. Wahneer de meren niet in orde zjjn, is er een niergeneesmiddel noodig, dat haar heelt. Foster's Rug pijn Nieren .Pillen werken spoedig en rechtstreeks op de nieren en blaas. "Zij helpen de nieren om de schade lijke onzuiverheden uit het bloed te filtrceren en ne men zoodoende de oorzaak" van bovengenoemde kwa len weg. Te Schagen verkrijgbaar bij J Rotgans, Drogisterij „Het "Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangstvan postwissel 4 fl.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug. py'n Nieren Pillen, weigert elko doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2