ilftlHl liflis- WOENSDAG 13 JANUARI 1915. 58ste Jaargang. No. 5521. UitgeversTRAPMAN Co. RAAD VAN SCHAGEN. SCHAOEE COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per jaar f 3.Per post f 3.60. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote latters worden naar plaatsruimte berekend. Vergadering van den Raaid der gemeente op Dinsdag 12 Januari 1915, voormiddags 10 uur. Afwezig de hoeren Meurs en Koster. Voorzitter Burgemeester Van Doom, secretaris de heer Roggeveen. Na opening door voorzitter, worden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen: schrijven van Ged. Staten, dat goed gekeurd is het suppletoir kohier Hoofdei. Omslag, als mede het kohier Hondenbelasting. Bericht is ingekomen vap; de goede ontvangst der Politieverordening. Die kan worden afgekondigd. De beslissing noor Ged. Staten op de begrooting voor het dienstjaar 1915 te nemen, is nog niet genomen en verdaagd, aangezien hel onderzoek nog niet ten einde is. De waarnemende directeur der gasfabriek betuigt bij ingekomen schrijven zijnen dank voor de benoeming tot directeur dier fabriek. Ingekomen is een schrijven aan den Raad van den Nederl. Bond voor Werkverschaffing, waarin word uiteengezet, dat die Bond beoogt, het centrale lichaam hier te lande te zijn van bonden, vereenigingen en instellingen voor werkverschaffing en dat deze Bond hen van advies kan dienen. De wenschelijkheid wordt voorts betoogd, dat een zoo groot mogelijk aantal lichamen en personen toetreedt en ten slotte wordt het verzoek gedaan (lat het gemeentebestuur zal toetreden. Voor zitter zegt dat B. en W. voorstellen dat het gemeente bestuur er geen lid. van zal worden. De contributie is f 10 :s jaars. Met algemeene instemming overeenkom stig dit voorstel besloten. Voorts komt een aan den raad gericht schrijven van de Tuchtunie ter tafel. Deze instelling heeft ten doel de tuchteloosheid te bestrijden en acht openluchtspelen, met name het zoo ingeburgerde voetbalspel, bevorder lijk voor de bereiking van dat doel. B. en W. stellen voor, ook hierop afwijzend te beschikken, 't Is te kost baar om nu een terrein; te reserveeren voor sport. En elk terrein zou er niet voor geschikt zijn. Algemeen kan men zich met B. en W1. voorstel vereenigen en wordt het schrijven voor kennisgeving ter zijde gelegd. Volgt mededeeling, dat Ged. Staten de beslissing hebben verdaagd over het besluit aangaande de plaat sing der school. Aan de orde is het eerste punt der agenda, (het rapport van den uitslag van het onderzoek, door een Accountant ingesteld, aangaande de boekhouding enz. der gemeente-gasfabriek. Voorzitter zegt, dat dit rap^ port eerst moest circuleeren' en dat B. en W. nu voorstellen om hét in handen te stellen van 't college van B. en W., om te zien, in hoeverre het rapport wijziging zal veroorzaken in de boekhouding der gas fabriek en in de controle daar op verschillende on derdeden. Het rapport heeft langer in circulatie ge weest dan de bedoeling was. Voorzitter vraagt of voor lezing verlangt wordt. De heer Van der Kamp vindt dit niet noodig. Waar voor zou 't circuleeren dan dienen? Anderen zijn dit met hem eens. De heer Trapman kan. zich daarmede wél vereem- gen, wanneer er, indien geen voorlering plaats vindt, maar niet aan vastzit dat het in geheime ritting word; behandeld. Spreker acht het wenscbelijk, dat de pers in de gelegenheid is er kennis van ie nemen. Voorzatter verklaart, dat het voor de pers bestemd is en vraagt verder wie het woord verlangt over B. en W. voorstel, dat spreker inog eens toelicht en dal luid! om het rapport in handen van B. en W. Ie stel len tot verdere afdoening om te zien tot welke veran deringen het eventueel aanleiding zou kunnen geven ten aanzien der boekhouding, enz., bij onze gasfabriek. De heer Roggeveen bespreekt, dat het gewenscht is, dat het nadeel dat de gemeente blijkens het rapport heeft, door den betrokken persoon wordt vergoed. Voorzitter zegt dat door den betrokken persoon daar voor toezegging is gedaan en dat reeds f 400 van hem is ontvangen. De heer Van der Kamp merkt op, dat, zooals de accountant verklaart, het duister is, wat er nog meer weg is, dan uit boeken en bescheiden gecontroleerd is kun nen worden.'t Cijfer daarvan is niert bekend, er is niet over gerept of gesproken. Toch vindt spreker dat het op den weg van den betrokkene ligt ook daar een aanbod voor te doen. 't Ls gebleken, dat het nuttig is, dat de accountant onderzoek heeft gedaan. We moeten ons daar een beetje aan houden ook. Voorzitter veronderstelt, dat dit duistere deel moei lijk zal zijn te schatten. De heer Trapman vraagt, wat de 'heer Van der Kamp bedoelt. Voorzitter antwoordt daarop, dat, indien de accoun tant nog lang ging zoeken, hij nog wei meer zou vin den. 't Zou spreker echter zeer kostbaar en tijdroovend toeschijnen, waar er zoovele onnauwkeurigheden rijn. Het onderzoek is met het oog daarop dan ook beperkt tot de hocfdonderdeelen als daar rijn: Muntgasaan- sluilingen, gewoon mefcergas, leidingen, etc. Er zou volgens het idéé van den heer Van der Kamp aan Z. gevraagd kunnen worden of hij het fictieve bedrag ook wil vergoeden'. De heer Van der Kamp beaamt, dat dit zijne be doeling is. De lieer Van der Kamp zegt, gaarne te hebben wil len zien, dal Z. 't aanbod had gedaan om voor de niet te vinden tekorten een bedrag te storten. Op zijn weg ligt het, om al het mogelijke in déze 'nog te doen. De heer Trapman spreekt allereerst zijne blijd schap er over uit, diat openbare behandeling plaals vindt als gevolg waarvan de burgerij1 in de gelegenheid wordt gesteld kénnis te nemen van een en ander. Veel zal spreker er niet over zeggen; het rapport spreekt duidelijk genoeg voor zichzelf, onnoodig as het om er veel aan toe te voegen en iedier kan de conctusi|d trekken die er, uit te trekken is. Drie hoofdpunten kte men er in dit rapport naar voren en wel: lo. het slechte beheer van den waarnemenden directeur, 2o. het zeer slechte toezicht, gehouden door de commissie van toezicht op de gasfabriek en 3o. de verschillende dingen, waaruit duidelijk blijkt, dat de boekhouding niet is, zooals men die zou wenschen. We zouden dit onderwerp wel punt voor punt kun- hen behandelen. Maar daarmee komen we nu niet veel vader, enkele punten wil spr. echter onder de aan dacht brengen. Het rapport van den accountant geeft aan, dat de verkoop van cokes, sintels, teer, ammoniakwater en dergelijke bijproducten zonder eenige controle plaals vond. Voorts gingen' alle contanteafleveringen bij Idé gasfabriek maar door balneten van 'k zou haést zeggen: den ensten den besten kwajongen. Eveneens zonder eenige controle. Een volledige inventarislijst was niet aanwezig. Een fittiingsmagarijnmet inventarislijst van' de verschillende artikelen die in 'l magazijn toch aan wezig zijn, bestond niet eens. Controle 'ook op deze afgifte eveneens niet. uxn zoo zouden er vele dingen zijn op te noemen, die alle uit het rapport zijn te zien. Van zelfs de meest eenvoudige controle is geen sprake geweest. Spreker is bij den tegenwoordigen gasdirecteur ge weest en wil zeggen dat die directeur al zijn best doet om te verbeteren' waar hij verbeteren kan, maar toch is nog niet alles zooals spr. het zou wenschen. Spr. verzoezt B. en W. in overleg met deh directeur en een accountant, een boekhouding in te stellen dat al die verkeerdheden niet meer kunnen voorkomen. In een boekhouding van een dergelijke bezitting als een gasfabriek is, moet mén toch in de boekhouding een weergave vinden van den werkelijken toestand. Laat men, als dit nog niet is gebeurd, beginnen met de opname van den ganschen inventaris en voorraad en zooveel mogelijk balans enz. inrichten naar de thans beslaande toestand en niet voort gaan op cijfers te bouwen die niet als juist rij'n' aan te nemen. Om eetns een slerk staaltje to noemen van de wijze waarop de zaken aan, de gasfabriek' zijn ingericht, kan zeker wél het volgende dienen.' Zooals bekend, hebben gebrui kers van muntgas', ornamenten en toestellen der ge meente in bruikleen. En nu is nergens een overzicht te vinden van deze bezitting der fabriiek. En nu zal men de muntgasklantdn; moeten afloopen om op te nemen wat er in dit opricht nog aanwezig is. Men heeft die ornamenten en toestellen maar afgegeven, zonder eenig toezicht of aanteekening te houden. Spr, zou hier nog meer aan toe kunnen voegen, maar het stuit hem tegen die borst hier beschuldigingen te uiten ook aan het adres der gascommissie, nu hier niemand aanwezig is, om zich daartegen te kunnen verdedigen. Maar vrél wil ik vragen aan B. en W. of rij inover- leg met den directeur der gasfabriek het zaakje nu S> poot en kunnen zetten en wel zoodanig, dat dingen als er aangehaald!, in de toekomst niet meer zullen kunnen gebeuren en dat zal worden overgegaan tot doorloopende controle door een accountant. En dan wil spreker een rapport van dien accountant niet aan B. en W'., iniet aan een eventueele gascommissie, maar uitgebracht aan den Raad. Ik doe dit vérzoek omdat ik weet hoe tot dusver de gasfabriek is beschouwd geworden. De gascommissie behandelde de zaak te veel als een particuliere, haar alleen betreffende en bet gevolg was d!at de Raad te weinig op de hoogte bleef. Ik zou in de toekomst willen dat de Raad goed op de hoogte blijft van de gasfabriek, mede door middel van dit verslag Van een accountant. Dan verkrijgen we een nauweren band tusschen den Raad en deze ge meentelijke instelling. Verder geef ik den Raad in over weging, wéér een gascommissie te benoemen. Ik spreek hiermee geen wantrouwen uit ten opzichte van het col lege van B. en W. Maar küt college heeft reeds te veel werk om ten overvloede nog ais gascommissie te kunnen fungeeren. Met het doorloopend onderzoek van een accountant zal ook de verantwoordelijkheid gemakkelijker rijn Ie dragen.' Voorzitter zegt, dat de secretaris van hetgeen de heer Trapman heeft gezegd, nauwkeurig aanteeke ning heeft gehouden, en dat wat daarin is gezegd, niet aan de aandacht van B. en W. zal ontgaan. En wij B. en W. zullen binnen zeer korten tijd met niedede.e.Iingen in deze vergadering komen om trent de gewenschte veranderingen. De heer Buis merkt op, dat in verband met de omstandigheden aan de gasfabriek en met het oog op de groote drukte thans voor den directeur waar een fitter afwezig is niet op al te spoe dige resultaten zou kunnen worden gerekend. De heer trapman meent hierop te mogen zeggen, practisch genoeg te zijn aangelegd, om niet de vol gende week afdoening te verwachten. Maar spreker zou toch graag door B. en W. zooveel mogelijk speed zien betracht, om veranderingen te bewer ken, die toch hoogst noodzakelijk zijn. Het voorstel wordt vervolgens zonder stemming aangenomen. De heer Trapman wijst er verder op, dat hoewel we geen absolute zekerheid hebben, er toch een groote waarschijnlijkheid bestaat, dat de accountant niet alles heeft kunnen vinden, wat er in de war was. We hebben gehoord dat de betrokken persoon 'n deel van 't gevonden tekort heeft betaald, maar wie moet de kosten van het door den accountant ingestelde onderzoek betalen? Mijn voorstel om een accountant te benoemen, is het directe gevolg ge weest van de in het publiek gebleken onregelmatig heden van den betrokken waarnemenden directeur. Die onregelmatigheden zijn dus de oorzaak van dit onderzoek en de daaraan verbonden onkosten, en is het dus niet meer dan billijk, dat de betrokkene laat ons zeggen de helft van dit onderzoek betaalt, omdat ik erken, dat het ook voor de gemeente in ander opzicht waarde heeft. Voorzitter is van meening, dat uit een juridisch oogpunt bezien wij dat alleen zouden kunnen vra gen. Als de Raad er toe besluit, kunnen we het vragen en dan kunnen we uitmaken welk deel der kosten van 't onderzoek de een de betrokkene cn welk deel de ander de Raad zal be talen. De heer "^an der Kamp zegt, dat wanneer de des tijds gevoerde controle der gascommissie goed was geweest, dan zou de waarnemende directeur niet in de gelegenheid zijn geweest, om een zoodanig te kort te laten ontstaan. Voorzitter meent echter, dat iemand, die bedotten wi 1 toch wel bedotten kan; dat is mogelijk in een dusdanig bedrijf. Do heer v. d. Kamp zegt, dat toch niet alles is gedaan om dat to voorkomen. Daarom vindt spre ker het niet goed, dat de kosten geheel of ten halve door der. betrokkene worden gedragen. Spr. gelooft, dat dit cok juridisch niet zou opgaan. Voorzitter: Juridisch niet. Maar :t kan voorgesteld worden .En dan krijgen we de kwestie van billijk heid. De heer Van der Kamp vindt, dat het direct al op onzen weg gelegen beeft, om een accountant te hebben. De heer Trapman is dit ten deele met den heer Van der Kamp eens, maar men moet niet vergeten, dat dit onderzoek in hoofdzaak noodig is geweest voor het beheer van den betrokkene, en omdat het ook voor de gemeente waarde heeft, door het. aan het licht brongen van verkeerdheden, daarom wil spr. ook de helft bijdragen. De heer Buis kan zich daar niet mee vereeni- gen. De heer Van der. Kamp herhaalt dat er duister heden zijn. Maar wat het voorstel betreft aangaan de betaling van de kosten, gemaakt tengevolge der ongeregeldheden: laat de betrokkene zelf zeggen: dat zal ik doen. Voorzitter zegt, dat de vader van den betrokkene alles heeft gedaan wat hij kon. De heer Bijpost zegt: 't Is eenmaal gebeurd en gelukkig is de papa van 't jongemenscb zoo wel willend geweest, het tekort te vergoeden. Maar wat in 't duister is, bet kan veel, het kan weinig zijn, daarover valt moeilijk wat te zeggen. De heer Bij- pest vindt hot onbillijk, ook dat nog door dien papa te laten betalen. Voorzitter zegt, dat dit het voorstel van den heer Trapman riet is. De heer Bijpost: Dat weet ik wel. Maar ik vind, we moeten cr maar over heenstappen. Misschien was het wel goed als zij, die met het toezicht belast waren een deel betaalden, "t Mag het ge volg zijn van fraude of onnauwkeurigheden, maar 't zou toch wel eenmaal gebeurd zijn, dat een accountant werd aangesteld. Om nu de helft van de kosten daarvan te laten bijdragen vindt spreker wel wat ver gegaan. Als alles gebeuren zal wat de heer Trapman beeft gevraagd, a 1 die verbeteringen.... is dan de directeur wel bij machte wat zijn tijd be treft, om alles alleen voor zijn rekening te nemen? Hij is directeur en boekhouder, alles alleen. Met de gewenschte verandéringen mogen we daarmee wel rekening houden en overwegen, dat de directeur dan ook hulp krijgt en tijd om alles uit te voeren. Voorzitter zegt, dat kan in onze opmerkingen wor den opgenomen. De heer Trapman zegt ook het plan te hebben om het door den heer Bijpost aangehaalde ter sprake te brengen. Spreker is het met hem volko men eens, dat de directeur dan hulp noodig heeft. Op 't oogenblik heeft hij hulp in den persoon van den heer Kemp, Laat hij die houden. Voorzitter zegt, dat mijnheer Kemp zich alleen belast heeft met het overbrengen van de bijboeken in de hoofdboeken. De directeur kan niet alles controleeren Als hij van 'f kantoor moet, wordt het overgelaten aam een jomgmensch, Bet fittixigsmagarijn gaat een fitter over. Op grootere plaatsen vindt men daarvoor een conlroleur, benevens een, terreincontroleur, die alles behandelt wat er van 't terrein gaat. Hier hebben we het bon-systeem voor verkoop van cokes, enz. aan particulieren. Op grootere plaatsen treft men daarvoor een automatisch weegtoestel, enz. aan. Alles hier moe", de directeur controleeren. Hij heeft zoo de handen vol. Willen we echter te dien opzichte alles hebber, in de puntjes, dan zullen de gevolgen finantieel niet te overzien zijn. Misschien is echter het voor stel van den heer Trapman niet zóó verstrekkend. De heer Trapman: Zooals elke vergelijking, M. de V., gaat ook de uwe mank. Wij kunnen het hier niet heb ben als op groote plaatsen. Maar het is practisch wel zoo in te richten dat er veel verbeterd wordt. Het ter rein wat hier gecontroleerd moet worden is niet zoo groot, in enkele stappan is men het rond. En als men nu de directeur bijstaat in zijn boekhouding, zal hij meer tijd krijgen voor controle en toerichi Maar nu hebben; we geen controle. En wat er gebeurt, moet toch gecontroleerd) worden. Zooals 't nu ging dat komt toch niet te pas, dót gaat 'niet. Wagens steen kolen b.v. komen aan (niemand weegt ze, géén controle. Ze worden in een wagen gestort, een kef er voor en vooruit! Op de nota, dóór kun je zk-n hoeveel ja hebt gekregen. Maar controle, ho maar. En wat het verdere van deze kwestie betreft, als B. en W. mededeeling zullen doen aan den Raad var: de ingevoerde 3n gewenschte verbeteringen, zal men al deze zaken toch weer kunnen bespreken. De heer Bijpost verklaart zich er niet voor, den betrokkene te laten betalen voor het onderzoek. De heer Roggeveen acht het billijk, dat de betrok kene vergoedt de schade die hij heeft berokkend. Maar anderzijds is hel ook billijk, dat de gemeente de schade lijdt van de gevolgen der benoeming van hem. Het voorstel-Trapman komt daarna in stemming en wordt verworpen met 7 stemmen. Voor stemden de heeren Trapman en Van der Kamp. Voorzitter brengt mu ter tafel het voorstel van B. en W. om een accontant te benoemen en dat 1 Januari 1915 al te doen ingaan. Op een waag van dén heer Trapman doelt Voor ritter medé, dat het de bedoeling is dit onderzoek to laten aanvangen ook over een gedeelte van het jaar 1914. zoodat met 1915 kan begonnen worden met een be trouwbare balans. Daar B. en W. een andere accoun tant voorstellen te nemetn als dfegeen die het hierbij opgenomen rapport heeft gemaakt, informeert de hee: Trapman of dit alleen het gevolg is van de reet goed- koopere aanbieding en of (fit nieuwe bureau ook alles zins voor zijn taak berekend is. Voorzitter meent op dé laatste vraag toestemmend te kunnen antwoor den en daarom van deze veel goedkoopere aanbieding te moeten gebruik maken. Met algemeene stemmen wordt besloten een abonnement voor een accountan te sluiten. Het volgende punt is het voorstel om een tijde lijk werkloozenfonds te stichten, zooals dat volgens missive van minister Treub voor deze abnormale tij den gewenscht wordt. Voorioopig komt voor onze gemeente alleen de afdeeling van den Typografen bond daarvoor in aanmerking, daar het bedrag dat de Timmerlieden hier in hun werkloozenfonds aan wezig hebben, nog niet bekend is. De Raad kan zich algemeen met het idee van B. en W. vereeni gen. Het betrokken reglement wordt vastgesteld, 'n crediet verleend en de bedragen der uitkeeringen bepaald op f t' voor gehuwden en kostwinners, f 5 voor (-ngehuwden, personen beneden 20 jaar de helft Het in de vorige zitting reeds aangenomen plan van demping van de slodt naast de Oosterstraat en vóór den Stationsweg, wordt eenigszins gewijzigd, wat betreft een paar putten, goedgekeurd, nadat thans de Gezondheidscommissie advies heeft uitge bracht. Voorzitter zegt toe, spoed met het werk te zullen rnaken. Voorzitter zegt, dat B. en W. in afwijking met vorige jaren voorstellen verpachting te houden van openbare plaatsen voor kermisinrichtingen, als: stoonicaroussel, enz. Deze verpachting zal *n proef zijn. Vooruit is er niet veel van te zeggen. Algemeen goedgevonden, dit jaar te probeeren. Volgt voorstel van B. en W. tot opname van een artikel in de algemeene politieverordening over de kermisvermakelijkheden en openstelling daarvan voor bet publick. Dit betreft de kwestie van de concurrentie van bet particuliere kermisterrein aan dat dor gemeente. Na eenige bespreking wordt de voorgestelde wijziging aangenomen. Bij de rondvraag wijst de heer 'Trapman er op. dat in de vorige zitting bepaald is waar de nieuwe school zal slaan, maar hoe liet onderwijs zal worden gegeven, daarover is nog nooit een beslissing gevallen. Spr. heeft hier ook hel oog op het taalonderwijs onder do gewone schooluren, waarover indertijd een adres aan den Raad is geweest. Uitgesproken heeft die Raad zich daarover nooit./ Voorzitter maakt de opmerking dat dit in het leer plan door B. en W. kan worden opgenomen, wal de heer Trapman aanleiding geeft op te merken, dal als B. en W. hel geven van taalonderricht onder do gewone schooluren opnemen en het indertijd door den heer Deeziik ingezonden rapport over deze zaak en het instellen van paraleJklassen. zal worden gevolgd, het onvermijdelijk gevolg zal zijn, \-ermeerdermg van onderwijskrachten. En als de Raad dat zou weigeren, schoot me® niet op. Beter is het dus dat de Raad zich uitspreke. maar voor cn aleer dat gebeurt, zich zal wenden lot schoolau tori ten ten en deskundigen hoe het onderwijs het meest gewenscht is. Bij de inrichting der nieuwe school zal met eischeü. of wenken die gesteld worden, rekening gehouden kunnen worden En dan had spr. nog een vraag. We hebben hier eene Bewaarschool, die lang niet is, zooals men haar wel zou wenschen. Over korter of langer tijd zai deze zaak ook wel aan de gemeente komen eu nu is de vraag: zou bet mogelijk zijn, dat dit s-->ort onderwijs, in welken vorm is nog niet direct te zeggen, ook in het nieuwe schoolgebouw werd ondergebracht? Het lijkt spr. oppervlakkig bekeken het goedkoopst. Maar er kunnen wel zulke bezwa ren aan zijn verbonden, dat spr. de eerste zou zijn om het niet tc willen. Het is daarom dat hij B. en W. verzoekt hij deskundigen op dit gebied eens hun licht op te steken en daar den Raad mededeeling van te doen. B. en W. willen dit gaarne onderzoeken. Dan deelt de heer Trapman mee, dat hem in een gesprek met iemand die ter zake kundig is, bleek dat het n-arktgeld voor paarden en koeien, in ver gelijking met andere marktplaatsen laag is te noe men. Het is hier 10 cent, terwijl overal elders meer wordt betaald. Spr. vraagt of B. en W. ook dit eens willen overwegen en tevens of het praktisch nut kan hebben, in den vc-rm van hoogere financiëele in komsten, om deze marktgelden niet meer te ver pachten, maar deze zaak in eigen beheer te nemen. Voorzitter deelt mee, datB en W. bet eerste punt reeds in cverweging hadden, mede ook in verband met de noodige herziening .der betreffende veror dening. Het tweede gedeelte willen B. en W. ook gaarne onderzoeken. De heer Trapman informeert naar de plannen van B. en W. met de scheefgewaaide boomen en het plaatsen van nieuwe. Voorzitter zegt dat B. en W. dit jaar nu niet nieuwe boomen willen aanbrengen. Het vroege najaar is daar voor beter tijd. Dan zou opnieuw kunnen worden in geboet, plaatsing worden geregeld, enz. De scheeve zullen zoo mogelijk recht gezet worden en kan dat niet waarop Voorzatter veel kans veronderstelt dan zal rooiing plaals vinden, indien zij gevaar op leveren. De boeer Roggeeveen brengt in bespreking wat scheef gewaaide jonge Doornen op Grootewal. Ook daarin zai voorzien woirién, zegt Voorzitter toe. De heer Van dér Kamp zou dan den oprichter er meteen op willen wijzen dat paaltjes tot steun van jonge boomen gezet, aan dén juisten kant worden aan gebracht. Zal op gelet worden. De heer Trapman zegt, (fat al sinds maanden aón den Stationsweg wagens van een stoomcarousselhouder slaan. De toesiand wordt langzamerhand zoo. dat het gewenscht mag heet en, dat we van die wagens worden verlost. Voorzitter zegt graag te willen dat ze weggingen, en is er over in correspondente, maar dat helpt niet veel. Ik had gedacht, zegt Voorzitter verder, dat er wei een failliet op volgen zou. De heer Van der Kamp heeft hierover straks hi comité iets nader. De heer Booke! zegt, dat aan den Stationsweg boomen zijn omvergewaaid, waarbij het spreker is gebleken, dat, die boomen daar erg iijden aan wat men noemt verzuipen. Spr. verwacht van het aan brengen van drainage veel heil in deze. V< orzitter wil den beer Boekei gaarne eens ten zijn ent nondiges. om het over het nut van drainee- ren te hebben. Onderzoek zal intusschen plaats vin den. Hierna gaat de Raad in comité voor recl. H. O. Hieronder laten wij het door de firma Korthals Altes uitgebracht rapport m hoofdzaak, mot weg lating van enkele staten en berekeningen, volgen. Het rapport loopt over het beheer van den vori- gen waarnemenden directeur, over het tijdvak ein de Maart4 Octeber 1913. Het bleek ons, aldus het rapport, dat de hoofd- administratie (journaal en grootboek) over evenge- meld tijdvak met behulp van een boekhouder werd bijgewerkt door den opvolger van den heer Z., waar- bji tot grondslag diende hetgeen naar de ver schillende bronnen van inkomsten werd verantwoord en niet datgene, wat de gasfabriek opleverde, zoo- dat een eventueel verschil tusschen een en ander uit de hoofdariministratie niet kon blijken. De administratie der hulpboeken werd op zeer Slordige, onnauwkeurige en onvolledige wijze door den heer Z. gevoerd. Dat vertraagde het onderzoek in niet geringe mate. Een tweede corzaak voor den langen duur van het onderzoek is gelegen in het feit, dat een deel van de verantwoording der ontvangsten berustte hij den klerk-incarseerder, wiens werk al evenzeer den stempel droeg van groote, vaak blijkbaar opzettelijke slordigheid en onnauwkeurigheid. Hot was hier dus van belang om bij blijkende onjuistheden, zooveel mogelijk vast te stellen, wie zich daarvoor had te. verantwoorden. Thans volgen op opmerkingen: Uitgaven. Met uitzondering van de uitgaven voor kleine on kosten, werden alle geboekte betalingen door ons getoetst aan de bewijsstukken en daarmede in over eenstemming bevonden. Inkomsten. De afgifte van cokes, bries en gruis geschiedt

Schager Courant | 1915 | | pagina 1