De Oorlog. ^rrs»en g6vcn in Let iokaai van doa OosteDrijkers-Duitschers en Russen. door het fabriekspereooeel tegen aan het kantoor oa betaling verkregen bons. Indien streng de band wordt gehouden aan de be- paiiug, dat do afgifte slechts mag geschieden tegen inlevering van bons en do van het fabriekspersoneel terugkomende bons door derden (b.v. de gascommis- sie) worden vergeleken met de in hetbonboek achter- gebleven souches, welko tot grondslag dienen voor do boeking der dagelijkscho verkoopen, dan wordt hiermede inderdaad oeno waardevolle controle op dit deel der ontvangston uitgeoefend. De heer Z. heeft ochtor in do maand April 1914 aan den Burgemeester enkele bedragen vergoed we gens door hein tijdens zijn bohoer niet verantwoord de cokes en hrios, terwijl toch alle blijkens het bon- boek verkochte hoeveelheden in hot kasboek wer den geboekt» zoodat hiermede werd erkend, dat dos- tijdB ook afgifte geschiedde, zonder dat aan het fabriekspersoneel bons wei-don ingeleverd. Het zal duidelijk zijn, dat het onmogelijk was na te gaan, of met de ddoor den heer Z. in April gedane betaling van f 59.80, wegens niet verant - woordde h contant verkochte cokes en bries, alK) bulten boeking gebleven contante verkoopen van deze artikelen «ju vergoed. indien onregelmatigheden te dezen opzichte tot groote bedrogen mochten hebben plaats gehad, dan zou dit slechts vóór 1 Mei 1913 hebben kunnen ge schieden. Sedert begin Mei 1913 toch werd door de gemeente Sobagen een contract gesloten met den lieer Na- huijs to Soest, die, met uitzondering slechts van het personeel der gasfabriek, alle door de gas fabriek geproduceerde cokes zou afnemen. Uit door de firma Nahuijs ingeleverde opgaven, bleek, dat alleen in de maand Juni 1913 100 H.L. grove cokes meer werd afgeleverd dan in do boe ken werd verantwoord. Door den beer Z. werd echter in April 1914 aan den Burgemeester f 43.50 afgedragen wegens door hem niet verantwoorde cokes, zoodat mag worden nangeoomeo, dat hiermede bovengenoemde 100 HL. zijn vergood. Wat dde contant verkochte sintels, teer en afval betreft, ontbrak elk middel om hierop eenige con trole uit te oefenen. De op rekening verkochte producten werden in een debiteuren-boek geboekt. De volgens dit boek teverantwoorden bodragen, werden door ons in 't kasboek aangetroffen. Het spreekt wel vanzelf, dat, waar de funoties van directeur, kassier en boekhouder in een hand veroonigd zijn, zooveel in- als uitwendige controle of al deze verkoopen weinig sprake kan zijn. Da* ook hier onregelmatigheden zijn gesohtied is erkend door de in October 1913, Februari en Maart iftU gedane betalingen van respectievelijk f 47.20. f 20 en f G.40, wegens niet verantwoorde opbrengst van teer en cud ijzer. De rekeningen toer, ammoniakwater en afval over 1913 wijzen in vergelijking met vorige jaren op ntfet-onbevredigendo resultaten, zoodat naar onze moenkïg op ódezo hoofdden geen grooto bedragen onverantwoord zullen zijn gebleven. l>e contante verkoop van magazijngoederen werd aangeteekecd iu oen daarvoor bestemde kolom in het verkoopboek, dat naar het ons voorkwam, sedert Februari 1913 door bovengenoemden in casseerder S. werd bijgehouden. Of a 11 o contante verkoop werd genoteerd, kon door ons niet worden nagegaan, wegens het gemis aan een voor ra ad-administratie van het fittingsma gazijn. Doch do wel genoteerde contante verkoopen wer den niet allo door ons ln het kasboek verantwoord fovonden. To weinig werd verantwoord in 5 posten 9.35. Biecht 8. dit bedrag niet aan den heer Z. hebben afgedragen, dan zou dit laatstgenoemde ge makkelijk bobben kunnen blijken uit ovengemold verkoopboek. Muntgas. Do muntgasmeters werden; -elke maand opgenomen door den incasseerder S., die daarvan afrekening deed volgens do .voor olkoni verbruiker bestemde opnaani- staatjes. De waarn. klir, Z. Wam de volgaas deze slaatjes gevonden bedrogen en meterstanden over in cm munt gaslijst on vwaiulwoordüü bet totaal dezer lijst maan delijks in het kasboek. Toon in. den loop van December 1913 door den hoor Blacscr het opnemen van een gedeelte der muntgas meters werd opgedragen aan een fitter, bleek dat in een groot aantal meiers zich minder 2yj-cent stukken bevonden dan bet verschil van den opgenomen tola' lisatorstand met den stand volgens de vorige opname aangaf. Voor zoover de verbruikers werden thuis ge troffen, geschiedde In Januari 1914 ook do opname der overige meters en pok toen werden vele afwijkingen geconstateerd. De accountant komt nu tot de berekening dat f 51.221/3 cent te weinig in de meters werd aangetroffen. Een vluchtige blik in do door den incasseerder in gevulde opnaamstaatjes doet reeds zien, dat bijna in alle cijfers, welkte dc incicr- en totalisalorslanden aan geven, wijzigingen zijn gebracht. De incasseerder erkende dan ook tegenover den Burgemoester do cijfers te hebben veranderd, doch ontkende zich eenig bedrag te hebben toegeëigend 1 Indien echter de bevinding van den fit Ier als be trouwbaar mag worden aangemerkt, don lijdt het bij ons geen twijfel of de incasseerder heeft opzettelijk dc door hem opgenomen standen later op de staatjes zoo danig gewijzigd, dat het verschil met den vorigen stand telkens in overeenstemming kwam mot het door hem in strijd met do werkelijkheid, als gevonden ingevuld bedrag. Eenmaal hiermee begonnen, moest hiermee wor den voortgegaan en komt de accountant volgens oen bijgevoegde specifieke staat tot eein biet verantwoord bedrag van f 104.97^2. Naar onze mcening, Zegt tife accountant verder, wor den ook do in deze slaat voorkomende groalere be dragen opzettelijk achtergehouden. Dit werd; dan niet op; de hierboven omschreven, wijze verheimelijkt, doch op „goed! geluk" werd eenvoudig het verschil met deh vorigen stand onjuist ingevuld. De heer Z. die aan de band der opnameslaatjes de muntgaslijst bijwerkte, bemerkte daarvan blijkbaar niets. In de muntgaslijst, waarvan de eindtelling in hét kasboek werd verantwoord, werden door den heer Z. vele fouten gemaakt en daarin voor f 187.75 te wei nig verantwoord. Uit een bijgevoegde staat blijkt, dat 21 telfouten werden gemaakt, 2 te lage boeking, 25 hiet-boeking en 11 te veel boeking. Vele dezer fouten, zegt de accountant, zijn te stellen op rekening van de slordigheid van den heer Z., vut blijkt uit meerdere fouten welke tot zijn nadeel strekken. Doch bij bijna alle Touten die een te lage telling veroorzaakten, kon den vrij de gedachte aan opzet niet langer onderdrukken. Het bleek namelijk, dat op dezelfde bladzijde der muntgaslijst waarop bedoelde telfouten in de kolom men "„verschil totcdisatorstand" en „gevonden bedrag' weiden geconstateerd telfouten tot ongeveer gelijke be dragen werden gemaakt in de kolommen, waarin de verschillen ir, den meterstand en het verbruikte gas naar den. grondslag van 8 ct.< per kub. M. werden genoteerd. Hier werd dus blijkbaar een verschil dat bij misstelling van dc eerstgenoemde kolommen en by juiste telling van laatstgenoemde kolommen aan het licht zou zijn gekomen,» verheimelijkt. Ten slotte werd in de gevallen eveneens in eën staat vernield; bet zich blijkens het meierhoekje in de verwisselde of ingenomen, meiers bevindende bedrag tioch in de muntgaslijst, noch to het kasboek verant woord. DU was f 17.05. Uitvoerig wordt nu door deh accountant aangege-' Ven de controleering van do boekhouding over gemengd gas, lichtgas, krachtgaa, op, rekening verkochte magazijn- goederen etc., waarbij de accountant komt. tot een hiel. verantwoord bedrag van f 235.561/a, blijkende uit de afrekeningen van de tocasseeriijst. De accountant zegt nog verder te hebben kunnen ri en een lijst hebben kunnen samenstellen van posten, welke in de tocassahoekjes van den incas seerder niet rijn opgenomen, of daar als teruggeko men rijn vermeld en later niet meer voorkomen. Zon der speciale opdracht wenschle hij daartoe niet over te gaan, te tijdroovend als dit onderzoek hem leek. De accountant acht het niet onwaarschijnlijk, dat over door hem genoemde posten uit het leiding- boek, to zamen f 51.50, nimmer kwitanties zijn uit geschreven, zoo deze posten al als aan de gasfabriek verschuldigd kunnen worden beschouwd. Do moge lijkheid is niet uitgesloten, dat over posten uit het leklingboek, groot f 82.95, reeds kwitantiën waren geschreven en deze den heer Z. bij don aanvang van zijn directie niet werden ter hand gesteld. De waarschijnlijkheid wordt aangenomen, dat (uit een door den beer Blaeser samengestelden staat van niet-verantwoorde loidingskwitanties blijkt, dat mot uitzondering van do posten over September, van alle posten kwitanties waren uitgeschreven, welke bij het vertrek van den hoer Z. niot meer aanwezig waren), voor oen bedrag van f 12.56% door debi teuren voor de tweede maal is betaald. Waarborgsommen muntgas. De accountant deelt verder mee, dat uit een door hem opgemaakten staat bleek, dat van 24 vermelde muntgasv erbru ik era geen waarborgsom h f 2.50 was verantwoord. Hebben deze verbruikers hun waar borgsom betaald, wat uit overlegging hunner kwitan ties kan blijken, dan is op deze wijze f 60 niet ver antwoord, waarvan f 40 komen voor het tijdvak van den heer Z. Indien de heer Z. deze waarborgsommen niet tot zich heeft genomen, dan kan hem toch terecht te gengeworpen worden, dat hij voor het verantwoorde dezor bedrsgeu had behooren zorg te dragen. Wel licht. zegt de accountant, dat een overgelegd staatje dat hij in het meterbockje aantrof, eenige aanwij zing geven kan omtrent dengene, wie deze posten zijn ten goede gekomen. Op dit staatje komen de meeste der r.tot-verantwoorde waarborgsommen voor terwijl daarop bovendien een aantal in 1912 aan gesloten verbruikers worden vermeld, van wie wij evenmin een waarborgsom geboekt vonden. Wij willen, aldus de accountant, aanbevelen alle 9©deit de oprichting der fabriek geplaatste munt meters op te nemen in het daarvoor reeds aange schafte boek, vervolgens aan de hand van de kas boeken achter eiken verbruiker den datum van storting en evcntuëel van terugbetaling dor waar- borgaom te vermelden, opdat zal kunnen blijken, welke waarborgsommen nimmer in de kas ge vloeid zijn Waarschijnlijk hebben eenige verbruikers (bijv. het fabriekspersoneel) de waarborgsom in het ge heel niet of slechts gedeeltelijk betaald. Dit zal kunnen worden vastgesteld door bij de verbruikers, wier waarborgsom niet in de kasboeken te vindon is, naar hunne kwitantie navraag to doen. Dat' deze controle-maatregelen noodzakelijk zijn, moge blijken uit de rekening „Waarborgsommen Miitrtgasverbruikers", welke met een saldo van f 532.50 onder de passiva op de balans por 31 De cember 1913 voorkomt. Volgens het verslag, waarin deze balans is gepu bliceerd, zouden op 31 December 1913, 265 muntgas meters geplaatst zijn, zoodat indien alle verbrui kers hunne storting hadden gedaan evengemelde rekening een schuld van 265 X f 2.50 of f 662.50 zou moeten aanwijzen. Het verschil van f 410 zal deels kunnen worden verklaard door het hiervoren gereleveerde feit, dat enkele verbruikrs nog niet aan hunne verplichting hebben voldaan, doch anderdeels moeten worden toegeschreven aan fraude, welke waarschijnlijk in November 1912 haar aanvang heeft genomen, daar toch sedert dien de lijst voor waarborgsommen niet moer rogolmatig word bijgehouden en ook de eerste aontcckening op het hierboven bedoelde staatje uit dien tijd daleoren. Hesumoerend komt do aocountant tot oen niot verantwoord bedrag van f 594.69, behalve de bedra gen die reeds door don heer Z. worden vergood en <k> posten, waarop oontrolo door hom onmogelijk was. De accountant voegt er aan toe, dat sloohts voor door don Jncasseorder en don heer Z. niet ver antwoord muntgas is aan to geven, wion dozo be dragen zijn ton goede gekomen, dat voor het ove- rigo den beer Z. slechts een gedeelte kan zijn too- govlooid, dooh diens verregaande slordigheid on onnauwkeurigheid dozo tekorten in elk goval in de hand heeft gewerkt on dat zoowol bij do tekort komingen van den incasseerder als bij die van den waarnemenden directeur wat dit niet verantwoorde muntgas betreft, aan opzet moot worden gedacht, terwijl trouwens in do door den hcor Z. aan don Burgemeester zelf gedano opgaven reeds een erken ning van opzet is gelegen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 12 Januari 1915. Do strafzitting van heden mag voorzeker zonder tegenspraak een bijzonder kleine worden genoemd, die al eens opvallend weinig stof voor een verslag opleverde. Stol Je voor: een half dozijntje.... loterijwetsover- trtdJmgenl Veel zullen we van deze weinig inte ressante rubriek maar niet zeggen, waar we to het ofgeloopen jaar reeds zoo vaak op een loterijwets- overtredingszaakje werden vergast. Onder do beklaagden was een Schager ingezetene, nl. A. v- T. Voorts stonden terecht H. J„ woonach tig to Anna Paulowna, J. G. K. te Heilo, J. v. d. K. to Alkmaar, W. 8. te Castricum en W. v. D. te. Ünimon. Allemaal „Tijdgeest'-boklaagden. Do in deze rubriek nogal bekende advokaat Mr. Van Vel- zcu gaf een pleidooi ten beste, waarin hij het nogal op de dagvaarding had gemunt, waarvan hij nietig verklaring vroeg, plus vrijspraak voot zijn cliëntjes. De eischen varieerden van een tiéntje tot een „briefje" van 100 boete te vervangen door min of meer geëvenredigde hechtenisstraffen. Eg hierna kunnen we reeds schrijven: Tme. Volgenden Dinsdag de met spanning verbeide uit spraken. Binnenlandsch Nieuws. HAAD VAN 7-Ul'Ii. Vergadering van den Raad der gemeente Zijpe, op Dinsdag 12 Januari 1915, des voorniiddags 1(5 uur. Voorzatter de heer Jb. de Moor, burgemeester, secre taris de heer K. Slot. Afwezig de heer K. Francis. De Voorzitter zegt, dat deze vergadering de eerste is in 1915. Zij wordt echter onder geen rooskleurige omstandigheden gehouden: het oorlogsgevaar dreigt nog steeds. Dc vraag rijst wat 1915 ons zal brengen. We hopen dat onsland van oorlogsrampen bewaard moge blijven Spreker zegt, dat hij de functie van Bur«emeester thans een jaar heelt bekleed. De taak was echter niet gemakkelijk, het was een jaar van hoofdbreken. Hij betuigt zijn flank aan den Raad, aan B. en W.. en aan den Secretaris voor de aangename samenwerking, welke iu een jaar als het vorige van groote waarde was. Hii hoopt, dat 1915 voor d eleden en voor de gemeente een goed jaar mag zijn. Het spijt spreker dat de heer Francis deze vergadering wegens gezondheidsredenen niet kali bijwonen, en spreekt de wensch uit, dat de ziekte niet van enisUgen aard mag zijn en hij' de vol gende vergadering weer .kan bijwonen. Hierna wonJl do vergadering geopend. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen, en onveran derd vastgesteld. 1. Mededelingen en ingekomen stukken: a. Goed keuring van de 3e suppletoir© begrooting en de ge- meentebegrooting van net dienstjaar 1915, door Ged. Staten, b. Goedkeuring vah het suppletoir kolder Hoofd. Omslag en 'dat van de honderiDelasting. c. Afschrift van het proces-verbaal van de kasverificatie over het 4o kwartaal 1914. waaruit blijkt dat de ontvangsten bedroegen f 55774.25V.» ca dc uitgaven f 52407.51%, acadat to kaa moeit zün en ook aanwezig was een som van f 3366.74. d. Brief van den Inspecteur der Poste rijen en Telegrafie, waaruit blijkt dat dc aansluitingen aan het telefoonnet op, do verschillende dorpen in geen geval vóór het einde van dit jaar gereed kunnen rijn, zulks ten gevolge van da tegenwoordige tijdsomstandig heden. Deze gtukkea worden voor kennisgeving aan genomen. e. Dat P. Docdens, oud hoofd der R.-K. Par. school to 't Zand, ophoudt lid der commissie tot wering van schoolverzuim te rijn. B. en W. zullen to de volgende vergadering ctóno aanbeveling inzenden, f. Verslag van do Commissie bovengenoemd over het afgeloopou jaar. Zal circuleeren tegelijk met het gemeenteverslag, g. Dat B. Brunn-Van dei' Oord hare benoeming to.t regen tes van liet Weeshuis en H, Rczelnian zijne bonoeming tot lid vatn hot Armbestuur hebben aangenomen. Voor notificatie aangenomen,, h'. Dat de kerkeraad van do Doopsgezinde Gemmite te Noord-Zijpo voor liet gebruik van dc kerk tijdens de verbouwing van de school te Ou- dcsluis f 15 vergoeding vraagt m f 10 bclooning voor do kosteres. 2. Brief van God1. Staten inzake de verordening, re gelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Zij stellen voor, in de verordening de bepaling vast te leggen, dat aan de onderwijzers (militairen), die kost winner zijn van het gezin, ten minste 75 pel. en aan de "andere onderwijzers ten minste 25 pet. hunner jaar wedde gewaarborgd blijve. B. en \V. stellen voor niet op dit voorstel in te gaan doch het raadsbesluit van 27 October i.1. te handhaven. Aldus wordt besloten 3. Verzoek van W. de Leeuw, gemeente-opzichter, om de gratificatie hij buitengewone werken vast te stellen op 3 pel. van ac aanneemsom. B. en NV. stellen voor gunstig op het verzoek te beschikken. Wordt ver worpen met 6 tegen 4 stemmen. 4. Verzoek van enkele landweermannen om vrijstel ling van het betalen van hoofdelijken omslag. Wordt toegestaan. f o. Voorstel van B. en W. betreffende het drukken van het raadsverslag. Volgens eone berekening zullen de kosten "hiervan ten minste f 200 bodragen. Met het oog op de vele uitgaven die reeds ten laste der gemeente komen, achten B. en W. het niet gewenscht daartoe te besluiten en adviseeren. zij derhalve daartoe niet over te gaan. Na eenige discussie wordt besloten alsnog na dere in for maliën omtrent de kosten in te winnen. Hierna sluiting. YV1ER1NGEN. Benoemd .1/ot zeiler vah 's Rijks directe belastin gen in de plaats vaini den heer P. Asjes Pz., aan wion op, verzoek eervol ontslag is verleend; de heer Joh. Tak es Tz. te Wes Ierland alhier. OUDKARSPEL. De zangverociniging „Caecilia", die reeds meermalen met hare uitvoeringen een schitterend succes inoogslte, zal hu een tweetal opvoeringen geven van de opera comique in drie bedrijven „De Klokken van Corneville". Wie eenmaal heeft genoten van „De Mascotta" ca „Hel klokje van den Heremiet", zal zeker niet nalaten dit mooie werk, ingestudeerd onder do bekwame leiding van don heer J. Dartillact van Trfght, te gaan hooren. In con to dit blad geplaatste advertentie, vindt men nadere bijzonderheden vermeld. w1eringerwaard. Dinsdagavond werd vanwege het Dep, Wicringerwaard van de Mij. tot Nut van 't Algemeen een vergadering gehouden, waarbij als spreker optrad Ds. van Gicsson. Dq h'oer R. Kaan doelt bij de opening mede, dat dc verspreiding der circulaires tot opwekking om leden aan te werven, een verblijdend resultaat nceft gehad: het ledental was n.1. geklommen van 27 tot 41, terwijl zich 35 personen hadden opgegeven voor den lees kring. Met een zeer mooie inleiding begon daarna de spreker een schildering te geven over het boek Thelma (een Noorsche prinses) door dc Engelsche schrijfster Mario Corclli. Van 't begin tot het einde heeft Ds. Van Glessen de aanwezigen geboeid. Nog zelden hebben wo op oen Nutsavohd zoo genoten. Al leest men 't ge- heele boek, zou men 't hiet beter kunnen begrijpen aan spreker het ons in korte woorden met een prachtig talent heeft geschetst. De geheele inhoud! werd ons zon der boekje of aamtookchihgen weergegeven. Na de pauze hebben wo kunnen hooren hoe hij ook op 't gebied1 van komische voordrachten uitstekend voor zljh werk is be rekend!, Ecu serie kwinkslagen van Dr. tourrillard wor den achtereenvolgens tot aller tevredenheid ten beste gegeven. Hartelijk is er gelachen cltt wanneer Wet be stuur vah 't Nut Ds. Vah' Glossen een1 volgend1 jaar Mor weer oans kan. krijgen, zal de opkomst bepaald veel grootcr zljh. Het geheel word! nog afgewisseld door pianomuziek door den beer Dl. Zon, HET VREEMDE GELD. Men schrijft uit Vcailo nan 'de „Geld,"} Bij tooverslag Is het Duitsehe geld nlMer verdwenen, iedereen voldoet thans ztjn rekeningen on betalingen met Nederlandsch. geld, alsof het alfijd zoo geweest b. Do politie, die Zaterdag |.1. op do markt streng toe zicht hield; kon hiet anders eonstateeron, dan dat overal ln Ned'. geld werd betaald. Karvrachten nikkelen mun ten rijn' de laatste da een opgeruimd. Met zakken en man den vol werden ze ingewisseld. DUKE VARKENS. In de Meierij van Den Bosch betaalt men voor de varkens van 100 en moer kilo's reeds den ongekend hoo gen prijs van 41 et. nor halve kilo, netto-gewicht. tegen naturalisatie. De „Gold", vernoemt, dat een viorlal spoorweglie- den uit Emmerik die groote gezinnon hebben, waar bij zonen van den dienstplichtigen leeftijd, beslist wei geren zich to laten naturalisecran. Het b om deze roden, dat* zij Emmerik moeten vorlaton. Zij zullen nu in Arnhem geplaatst worden en waren dezer dagen daar om woningen te zoeken. GEÏNTERNEERDEN. Glstorcn hebben zich drie ontvluchte geïnterneerde Engelsche officieren bij den garnizoenscommandant te Leeuwarden aangemeld. Zij' waren reeds Vrijdagavond uit Groningen gevlucht. t£ij zijn weer naar Groningen teruggebracht. DOOR DEN TREIN GEDOOD. De correspondent van het Hdbld. te Weiesp meldt: Toen gisteravond 7 uur een. bekend ingezetene zijne vrouw inaar don trein! voor Amsterdam gebracht had en terug inaar huis wilde gaan, werd hij, bij hel: over steken van die lijn; door een van Amsterdam ko menden sneltrein gegrepen en op slag gedood. Wanneer zullen hier aan het station eens afdoende veiligheidsmaatregelen getroffen worden, dooir een af sluithek als anderszins, opdat zulke ongelukken bij' hel onophoudelijk voorbijsnellen van treinen to beide rich tingen niet meer mogelijk rijn? callantsoog. Alher is gistermorgen op het strand een zecmijn aangespoeld, benevens een sloep. Do mijn wordt door de militairen bewaakt. I ANGEDUK. Biet den aanvoer van de bloemkool aan de Broe- ker veiling is het gedaan, door den storm had zij voel geledon, waardoor de kwaliteit minder werd en de prijzen terugliepen. Talrijke duizenden zijn op de akkers eenvoudig stuk gehakt. De andere kool soorten zijn uitstekend in prijs; veel mindere soort kool wordt aaDgevoerd, doch, daar de aanvraag om goede soorten groot is, zijn de prijzen van deze vooral hoog. De aanvoer aan de veiling is zelfs niet voldoende om aan de vraag te voldoen, vandaar dat onderhands al zeer veel wordt verkocht. Van veel invloed is de omstandigheid, dat veel Duitsehe dich te wagens beschikbaar zijn, zoodat het risico voor do verzending naar het buitenland zoo goed als ni hil is. De uien tlijven ook goed in prijs, zijn zelfs nog gestegen, zoodat de aanvoer zeer groot is. Geen wonder, dat vooral aan de veiling en de los- en laadplaatsen greote drukteheersclit, ook doordat tal van motorvaartuigen hun ladingen daar voor het binnenland innemen. Alles te zamen genomen mag men men over den toestand tevreden zijn. zuidscharyvoude. De heer S. de Boer, voorzitter van de Tuinbouw- veveeniging De Toekomst, te Zuidscharwoude, is ge kozen tot bestuurslid der Groep Veiltogsvereemgin- gen van den Nederl. Tutobouwraad. st. maartensbrug. Het Bijbelscb Museum van den heer Ds. Nieuw- burg alhier, zal, naar ons werd medegedeeld, op- gezonden worden naar Tessel, om aldaar tentoonge steld te worden. ST. MAARTENSBRUG. Naar wdj vernemen zullen de heeren Regter en De Jong in het begin van do volgende maand eenige MIJN ONTPLOFT. Aan den Westkapelschen zeedijk op Walchoren is gistermorgen halfzes een aangespoelde mijn ont- wnnr WTf W Iïiet?r nfata»d van de plaats, waar den lOden November hot ongeluk bij hot springen van een mijn heeft plaats gehad .De slag hiïh y?e,08elijk E®n dijkwerker, dio zich in de na bijheid bevond wierp zioh op den grond, waardoor hij ongedeerd bloef. Stukken jizcr vlogen ln 'tf rond. eeai86 ruiton, zelfs van huizen op vorren af.<-tand, gesprongen. EERBIEDIGING DER OVERTUIGING VAN KA THOLIEKE MILITAIREN. Wij lezen in de Avondster ♦nP°£r Jet T*'000? Kamerlid den heer Juten, zijn S«Lf««r5f en mmi9,(T ,vau Oorlog de volgende schriftelijke vragen gesteld: „den «bister van Oorlog bekend, dat de go ne raai - opperbevelhebber van land- en zeemacht, i? dato 2 Januari 1915 gelast heeft, dat op 6 Januari, zynde de feestdag der HH. Driekoningen en voor de Katholieken een verplichte als Zondag te vieren feestdag, de Katholieke militairen slechts vrij van dienst zouden Lebben tot 12 uur, doch dat voor hen in den namiddag „dienst'X moest worden gecom mandeerd? Is hel. den heer minister ook bekend, dat op den 7en Kerstdag, in overeenstemming met do bepaling van hel Receuil Militair, den geheeien dag voor do Roorr.sch-Katholioke militairen „dienst" gecomman deerd is geworden, terwijl de niet-Katholiekc mili tairen den geheeien dag vrij van dienst waren? Is het den minister eveneens bekend, dat voor Israëlietische militairen de feëstdagen zorgvuldig in acht genomen worden en hun op die dagen vrij van dienst wordt gegeven? Vindt de beer minister in dit optreden van den generaal-opperbevelhebber van lnnd- en zeemacht geen krenkende achterstelling dor Roomsch-Katho- Heken? Zoo ja, is de minister dan bereid maatregelen te nemen °m een dergelijk optreden van den opperbe velhebber in den vervolge te voorkomen? 0 DE GROOTE LEENING. Het juiste totaalcijfer van de inschrijvingen bp do groote leening zal vermoedelijk eerst morgen avond in de Staatscourant kunnen worden bekend go maakt. Tevens zal dan wórden medegedeeld, welk percentage kan worden toegewezen aan do inschrij vers, die geen recht van voorkeur hobben. HlfOG WATER. Te Culeinborg is het water van de Lek zoo ster gewassen, dat de havenkade is ondergeloopen. De Blaas heeft de toegangswegen van den rijksweg Venio-Nijmcgen naar do dorpen Well en Bergen en naar het gehucht Aijen ln het.Noorden van Limburg, overstroomd, zoodat genoemde plaat sen wederom geheel van do buitenwereld zijn afgo- sloten on op door de Blaas en het overstroomde land gevormde eilandjes gelijken. De Maas te Horpt is sterk gewassén. De veer- wog op het Rijksvëer en de uiterwaarden zijn, over stroomd. Er wordt van dijk tot dijk gevaren. L'insdagmoigen, omstreeks 10 uur, werden de kanonschoten gelost om do bewoners der talrijke dorpen in de zgn. Beerscho Maas to waarschuwen, dat de overlaat begon to werken. Behalve dat van Katwijk op Guyk zijn thans alle pontveeren in het Noordon van Limburg ge stremd. PAARDENFOKKERIJ. Do Provinciale Rcgoliingscommteslo voor de Paarden fokkerij to Noord-Ilolland. hooft oen vergadering uit geschreven voor blelangstellielnJdJetn; in de oprichting van een afdcoltog NooTdrHoilloinidj van do nieuwe Veroenigiiug „Stamboek voor het, Nedierlaudscho trekpaard" (Bel gisch type) te Amsterdam, to' 't Hotel Krasinapolsky, op Dinsdag 19 Januari, 's voormiddags elf uur. Tevens verkiezing vamj Bestuursleden, todion de Af- ideeling tot stand komt. In Frankrijk. Nieuws, neen, dot is er niet, we krijgen nu al- gemeon den raad to hooren: wachten tot het voor jaar, dan begint het oerst. Thans is er door het slechte weer niet vool uit te halen. Een einde moet er komen en eindelijk zal de doorbraak wel plaats hebben. In welke richting, Ja, wie zal het zoggen. Wo zien twee reu/enmachten tegenover elkaar, on- verwiikt uitgerust mot al de hulpmiddelen van den modernen oorlog. Het is met recht een uitputtings- oorlcg. En als do uitslag zal moeten wachten op de uitputting van Duitschland, zooals het heet, nu dan zal het nog heel lang kunnen duren. Daar ziet het nog long niet naar uR. ln 'frankrijk rekent men in het a.s. voorjaar op euccos. En wie er ongeduldig wordt over den langen duur, goneraal Joffre niet. Hij weet wat hij wil on hij laat zich door niemand iets gebieden. Als hij hot oogenblik gekomen acht, zal do groote kraohtproef plaats hebben, maar ook geen uur vroeger. In de kringen van den Franschen Generalen staf meent men, dat zoo het geluk de operaties der geal lieerden begunstigt, de Rijn in Juli kan worden be reikt, en dat, voordat aan verder oprukken in Duitschland tan worden gedacht,, eerst de vestin gen Straatsburg, Metz en Mainz moeten worden ge nomen. Maar de Tmies meent: Zelfs met de nieuw uitge zonden versterkingen zal geen nieuwe phase in den strijd kunnen werden begonnen, want iedere duim breed gronds wordt, door de Duitschers hardnekkig verdedigd. En een overgang van het defensief tot het offensief brengt niet voor de Duitschers den moei lijken tijd, maar voor de bondgenooten, die hunne troepen tot den aanval moeten leiden. Het directe oorlogsnieuws bepaalt zich tot ver overde loopgraver en afgeslagen aanvallen. Aan de andere zijde van het oorlogstooneel, waar tegenover elkaar staan, eveneens geen nieuws. Van beide zijden komen berichten dat er steeds gevoch ten wordt, maar zonder noemenswaardig resultaat. De Daify Chrocicle verneemt uit Petersburg. dat de oorlog aan bet Russische front in een overgangs periode is gekomen, en dat er geen gebeurtenis van beteekënis beeft plaats gevonden. Do aanval der Duitschers aan de Bzura en Rawka is mislukt. Hun pogingen, om daar een spoedige be slissing uit te lokken, hebben, dank zij de Russi sche versterkingen, gefaald. Bij bet dorp Sucna wordt hevig gestreden. De aanvallen der Duitschers werden daar afgeslagen. Het is mqgelijb, dat daar binnenkort nieuwe troepengroepeeringen zullen ge- Vao^hoslissenden invloed voor het geheele front is echter de ojmiarscb der Russen in Hongarije over de Galicische bergpassen en door Boekowina. De ver dediging van Hongarije zal het noodig maken, dai een aanmerkelijke Ooetenrijksche troepenmacht aan West-Galicië zal moeton onttrokken worden. De Duit sobers zijn daardoor op hun eigen hulpbronnen aan- gowezen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Duit- schors nu een ander operatieplan zullen opstellen en een linie formeeren van Mlawa, bij de Pruisische grens, to üe richting van Ciechanof en Pryasmsch,

Schager Courant | 1915 | | pagina 2