SST etellingsoord bijgedragen. Uit do rekening van den penningmeester bleek, dat f 120.86 was ontvangen, f 116.06% uitgegeven, zooilat er een voordeelig saldo was van f 4.70%. Tot leden van do propaganda-commissie werden benoemd de heeren J. Snijders en W. H. Janknegt. De laatste hield aan het eind der vergadering een interessante causerie over: De erfelijkheid in do planten- en dierenwereld. AUTO-ONGELUK. Hedennacht kwam een tiental heeren in twee auto's van Vlissingen naar Middelburg. In de eer ste auto, die bestuurd werd door den eigenaar, jhr. A. E. B. uit Middelburg, zaten, behalve kapitein Adr. Hackstroh, drie andere militairen. Vermoede lijk door het slippen geraakto deze auto in den Waterweg en hierbij kwam kapitein Hackstroh om het leven. Het ongeluk gebeurde te half twee. Eerst hedenmorgen half acht werd het lijk opge haald. De andere heeren kwamen zonder ernstige wonden er af, doch de eigenaar moest naar het gasthuis ver voerd worden, daar zijn geestvermogens in de war waren. De auto is ontzettend gehavend. De verongelukte kapitein was gedetacheerd bij de Hoogere Krijgs school, gehuwd en woonachtig to 's-Gravenhago. MANUTACTURENDIEFSTAJL. Het is de Rolterdamsche politie gelukt de hand te leggen op den dader van den belangrijken dief stal van manufacturen, die in het begin dezer maand gepleegd is ten nadeelc van de firma L. de Jongh op de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam. Nadat de politie er in geslaagd was, don slee per op te sporen, die geheel te goeder trouw het gestolen e vervoerde, viel de vermoedelijke dader hun spoedig in handen. Dit is een thans aangehou den koopman in ongeregelde goederen van de Ge dempte Slaak. Op last van dezen man vervoerde de 8 leep er 's morgens om 6 uur de gestolen goederen op zijn sleeperswagen naar het Verkoophuis op de Meent, hoek Eerste Lombardstraat, waar er thans beslag op is gelegd. Volgens verklaring van den sleeper heeft de koopman hem bij het opladen van de goederen, uit het magazijn van de bestolen fir ma op zijn wagen geholpon. Het gestolene, waarvan nog niets verdocht is, be staat uit ongeveer 850 stukken manufacturen van 40 tot 70 el lang en eenige rollen, als: japonstof, morinos, tlbet, vitrage, cheviot, laken, sanella, lus ter, halflinnen, graslinnen, voering, manchqpter, ka toen, tafellakens, sportflanel, enz., te ramen oen wagen vol. N. R. O. ONVOORZICHTIG. Uit I.eiden meldt men: Gisteravond sprong do 17-Jarigo De Grauw uit den nog in volle beweging zijnden trein. Hij viel op den gr oud, ten gevolge waarvan hij een hersensohud ding kreeg. In levensgevaarlijken toestand word do jonge man naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. HET MIJNENGEVAAR. Gistermiddag heeft men te Hoek van Holland twee aan do "zuidzijde van den Waterweg aangespoelde mijnen noen springen, wat zulk een slag veroor zaakte, dat tal van ruiten sprongen in de woningen aan do noordzijde van de rivier. Uit Nieuwediep schrijft men: In de laatste dagen spoelen alhier weder vele mijnen aan, die door do marine-autoriteiten tot april gen worden gebracht. Gistermiddag omstreeks half een gaf een luide knol do verniotiging van eon mijn te kennen, om half vijf klonk hetzelfde geluid nogmaals, veel dichter bij, zoodat tal van ruiten tril den en deuren opensprongen. Hdbld. OUD MAAR KRAS. De 76-jarige juffrouw Anna Aarsen to Meppol hoerde j'i> een wandeling, die zij eiken dag, weer of geen weer, maakt, hulpgeroep, dat van een 13- Jarigen drenkeling kwam. MeJ. Aarsen begaf zioh op een trap en greep do hand van don Jongon. Daar zij niet in staat was den Jongen er uit te trekkon, hield zo diens hand mot groote inspanning vast tot dat er hulp kwam opdagen. ANNA PAULOWNA. Donderdagavond hield de voreenlging Vissohersbo- langen een spoedvergadering in het lokaal van den hoer C. hoogmoed tè Van Ewijcksluis. Mede door ziekte van Eommige leden was do opkomst niet zoo groot als gewoonlijk. Nadat de voorzitter, de hoor G. F. Sieuwers, de vergadering had geopend, 'werd medegedeeld, dat een Woensdag door den seoretaris ontvangen sohrijven van het Hoofdbestuur van don Z.V.B. do annleiding tot deze vergadering is. BIJ ge noemd Hoofdbestuur is een concept-ontwerp ontvan gen voor een nieuw reglement voor do Zuidorzoo- en Waddenzeevisscherij. Daarover moet het vóór 81 Januari advies uitbrengen aan den betrokken mi nister. Vandaar, dat er tor besproking van het ont werp een buitengewone algemoene vergadering zal worden gehouden op Maandag 18 Januari, 't Hoofd bestuur ver/oekt nu aan de afdeolingon, zoo spoo- dig mogelijk te willen melden, of ze afgevaardigdon willen zenden en zoo ja, wie. Het raadt de afdoe— lingen ten sterkste aan, mot het oog op hun be langen oen of meer leden af te vaardigen. Besloten wordt, dat Visschersbelangen twee afge vaardigden zal zenden, nl. de heeren K. Keuris Az. en W. de Smit. Tot plaatsvervanger wordt geko zen do heer C. Hoogmoed, die, evenals de beide an dere heeren, de benoeming aanneemt. Omdat men van het concept-reglement niets weet, kan men dat niet in bespreking nemen. Besloten wordt daarom dat men het oude reglement artikelsgewijze zal nagaan, opdat de afgevaardigden in hoofdzaak we ten, wat men ongewijzigd wenscht, en ook welke veranderingen men wenscht aangebracht. Hierna deelt de afgevaardigde naar de laatst ge houden algemeene vergadering mee, dat het Hoofd bestuur nog steeds voor een tekort staat. Men meen de na de laatste extra-heffing uit de schuld te ko men, doch dit bleek niet het geval. Toch moet, wil men eenige actie kunnen voeren de kas beter voor zien zijn. Algemeen is de vergadering echter van meening, dat er onder de tegenwoordige benarde omstandig heden, belangrijke oontributieverhooging onmoge- Aan'de afgevaardigden wordt verder nog opgedra gen aan de visscherij-inspectie te onderzoeken of mon reeds een afzetgebied voor alikruiken heeft gevonden. Zal het van eenig belang voor de vis- echers zijn, dan is het nu de beste tijd. Nadat de heer P. Keuris nog heeft medegedeeld, dat het mot de betaling van de te Helder gelever- do krabben nog altijd niet in orde is, sluit de voor zitter onder dankzegging voor de opkomst ae ver gadering. "overstort 1914 EeBBen Se mnrL-taanvoeren, In vergelijking met 1913, to (leze gemeente bedragen als volgt: i Veemarkten I91Ï 1913 Paarden Kunderest 12839 12068 Kalveren 1074(1 10474 24215 Lammeren „4710 Varkens 89289 tn ta wm - Kaasmarkt:^ m Stanels 12821" 14089 GOK 8016537 K.G. 8675258 K.G. 4210 33059 wogen 27437 varkens en 52 varkens en 7594 K.G. Voorts .wenden ter waag g 8896 K.G. diversen, tegen 18, diversen to '913. M Graan- en Zaadmarkt: 1914 1913 Bus» 15792 Z3279 IIJC. Hövcr Erwten Boon en Koolzaad Mosterdzaad 13 Ia uw maan zaad Kanariezaad Karwtyzaad Spioaziezaad 653 10659 35102 5144 3653 32 392 110 87 833 2208 H.L'. 17636 H.L. 35754 H.L. 6281 H.L. 3831 H.L. 6 H.L. 381 H.L. 327 H.L. 90 H.L. 705 H.L. 138 H.L. 948121 stuks E 290000 K.G. 7540 H.L. Eieren 17999*14 Boter 150000 Aardappelen 2340 ALKMAAR. Door wijlen den heer J. NIerop, meubelmaker alhier, is o.m. aan de gemeente Alkmaar gelegateerd do heele Inventaris van een oudheidkamer van het bij leven bewoonde perceel in de Langestraat, beslaani uit antieke kasten, stoelen, tafels, klokken, porselein enz., een en ander ter plaatsing In haar museum. Aan de Diaconie dor Hervormde gemeente werd ver maakt het woonhuis aain do Langestraat met een pak huis aan den Achterdam en eeno serie antieke bor den mot afbeeldingen, omtrent de geschiedenis van „den verloren zoon". Zijn dienstpersoneel werd met legaten bedacht. HET DEPARTEMENT VAN OORLOG. Als een staaltje van de groote vermeerdering van werkzaamheden, die do mobilisatie aan het departe ment van oorlog teweeg brengt, moge dienen, dat het aantal bij dat departement ingekomen stukken in fiet tijdvak van 1 Augustus tot 31 December een totaal van bijna 74000 heeft bereikt; in diezelfde vijf maan den werden er bijna 55000 stukken verzonden. Ver geleken bh de overeenkomstige maanden van het Jaar 1913 beteekent dat een vermeerdering met ruim *11000 ingekomen en bijna 17000 uitgegane bescheiden. l>e stroom van stukken 1$ nog stoeds wassende; ver reweg het mee ren deel van de toeneming wordt veroor zaakt door inkomende bileven, vragen en requesten van persoonlijken of algemeen-maatschappelijkcn aard, zooals aanvragen om verlof, of vrijs tolling, ver zoeken om vergoeding, gratificatie, schadeloosstelling ontheffing van uitvoerverbod, enz. Btf de afdeellng kabinet van den minister Is het aantal te behandelen stukken reeds meer dan Vervijf voudigd. Do correspondentie betreffende do Intormeorfng van dulzondon vreemde militairen Is begrijpelijkerwijze niet weinig omvangrijk, en ook het controleercn van do bescheiden betreffende do vergoedingen' aan meer dan honderdduizend militie- cm IanawoerpIIchligoii vordert zeer veel arbeid. Tegenover hot enorme aantal te verwerken zaken van Oer bedoel don aard, zinkt dat van de zuiver mili taire aangelegenheden, die toch ook in grooten getale behandelt! worden, linast In hot niet. Veel kans op een spoedige vermindering van do papierlawines, die het département binnenvallen, schijnt ér niet te be staan. VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD. Men meldt aan de N.R.Ct., dat de oppositie In dc afdecllngon dor Tweede Kamer tegen do wótsontwerpen tot verlenging van don diensttijd van de .dienstplich tigen bij de militie en do landweer niet zoo algemeen was als in December J.I. Velo loden echter konden hun bezwaren tegen de wetsontwerpen niet opgeven. SCnOORL. Btf ,do verkiezingen van Poldermeesters van do ver een Igde Harger- en Pcttemerpoldor en don Grootor- goloer Is voor den eersten polder herkozen do hoor J. Ludeko en voor den tweeden do hoer G. Polio, bel den te Schoort, ERNSTIG MISDRIJF. De urts T., in do Casuarleatrantt te 's-Gravenhago, werd verdacht van do misdrijven, bedoeld bJJ 'de axlt, 251 bis on 297 Wetboek vain Strafrecht. Toon do zeden politie zloh gisteravond aan zijn woning vervoegde, om hom in verband met aan het licht gekomen feilen, to arresteoren, verzocht hit, afscheid te mogen nemen van zijn moeder, bij wio hlf inwoonde. Met een 30-Jarigo Juffrouw, die In dezelfde woning verblijf hadL naar men zegt oon nichtje, en die moer wist van ucs doktors strafbare handelingen, besloot hff zolf- moord to plegen. Op haur verrook snood hij haar do pol sen door, zette de gaskranen in do kamer open, nam xolf cyaankali en nog oen ander vergif in en snood zich unórop don linkerpols door. Het tijdig ingrijpen dér ambtenaren van de zeden politie ca het zeer spoodia ter plaatse bomen van oen dokter van don gemeentelijken geneeskundigen dienst, deed echter het opzet mislukken. Nadat aan belden de eerste hulp was verleend, worden zfj "paar Jhet zieken huis vervoerd; hun toestond is thans zoor bevredigend. SMOKKELARIJ AAN I)E GRENZEN. Men meldt uit Maastricht d.d. 12 Januari aan de Rott,: Ondanks dc strenge bepalingen op den handel In petroleum, blijft, zij hot dan ook In Iets mindere mate, de uitvoerfraude welig tieren. Het bedrijf wordt veol- vuldlg uitgeoefend door Waalscho vrouwen en mcdBjos, waaronder er vele ztf!n van verdachte zeden. Waar en op welke wijze soms de smokkelwaar wordt verstopt, en welke middelen worden aangewend om de ambtenaren te verschalken, kan niet in alle bijzonder heden worden meegedeeld. Doch dat er zloh dikwijls interessante looneolen bij die visitatiën afspelen, Iaat zich denken. Men stelle zich b.v. een groepje vrou wen aan het Nederlandscbo grenstantoor. De visi tatie begint. Met een stok worden de dames van onder tot Boven beklopt. Dit is namelijk een probaat middel gebleken, om verborgen blikken ollokairnetjes te ontdekken. Re den waarom de „petrol" niet meer In die voorwerpen, doch bijna uitsluitend in varkensblazen wordt meege voerd. Waar dus deze klopmethode weinig elfect meer sorteert, worden zonder \oeI plichtplegingen de meer gevoelige vingertoppen in werking gesteld, zonder dat de „dames" daarin noodzaak zien ook maar even te blozen. Bii den minsten twijfel echter of vorm, omvang of graad van zachtheid van een of ander lichaamsdeel wel aan normale eischen beantwoordt, komt het on derzoek in een meergevorderd stadium, en treedt de visileuse in actie. Zit het zout, spec, olfe ,enz. £n de kousen of rokken, dan wordt er dit, zonder vorm van proces, ten aan schouwen van eventueel aanwezigen, uitgehaald; Is het verborgen op nóg geheime? plaatsen, wat dikwijls voor komt, dm gaat de visiteuse even met baar slachtoffer alleen... Op deze wijze worden tientallen bekeurd. Een kom mies maakte b.v. op een goeden dag van 's morgens 10 tot half twaalf 23 bekeuringen. De laatste truc dor mannOelJjke smokkelaars bestond de laatste dagen hier in, dit zij bij de visitatie do armen wijd uitstrekten ten einde zich het lichaam te laten betasten, terwijl in elke mouw der omhoog geheven armen een varkensblaas met petroleum Was verborgen. Toen de ambtenaren dit in de gaten kregen, werden den volgenden dag achter een 10 mannen op dit kunstje betrapt." Meermalen worden ook benzinebussen ontdekt, welke bij nader onderzoek geen petroleum, doch... de dagbla den De Tijd en Telegraaf blijken te bevatten, welke ui België verboden zijn. Op deze wijze worden de Duit schers beetgenomen. De bussen zijn voor dit doel speciaal ingericht, en worden den Duitschers, welke den invoer van petroleum gaarne zien, lachend ver toond, als bewijs hoe ze de Hollanders weer hebben we ten te verschalken. De Duitschers zijn zeer streng op brieven. Deze mogen België in noch uit. Een netgekleedte dame uit Tongeren deelde ons mede, hoe zo ach reeds meermalen spier naakt had moeten ontkloedcn. doch' dat ze niettemin ledéren dag ongeveer 70 a 80 brieven; over de grens bracht, waaraan Ze por dag öhgeveer een 24 francs verdiende. De brieven werden daartoe geborgen tn een daarvoor bizonder ingcrichten. rok. Eenige landweermannen-onbezoldigd rijksveldwach ters zy'n bevonden medeplichtig to zjja aan het uitvoe ren van petroleum. ANNA PAULOWNA. Donderdag 14 Januari trad In Veerburg do hoor N. Raap op voor een talrijk publiek, met het on derwerp „Hoe Chili to vervangen". De heer W. Komen, opende met een kort woord de vergadering. Het malste ding, de oorlog, zelde spreker, had dozo goede zijde, dat, nu door hem do Chili moei lijk of tegen zeerhoogen prijs alleen te krijgen zou zijn, men onwillekeurig uitkeek, naar eon artikol, dat dpzen kunstmest zou kunnen vervangen. Wilde mon de opvoering der prijzen van de Chili tegen houden, dan was dit de weg, dat men do concurren tie op het gebied dor meststoffen van Chili sterk maakte. De planten hadden noodlg stikstof, kali en phosohomiur. Over do andero stoffon zou niet go- sproken worden, omdat dozen in allo gronden vol doende voorkwamon. De meonlng van sommigen, dat zo bij gebrek aan Chili konden volstaan mot dan maar wat meer slakkenmeel of super te geven, was een groote dwaashoid. .Een voorbeeld maakte dit duidelijk. Behalve Chili waren er nog drie stlk- stefmeetstoffen. Ie. Zwavelzure ammoniak, 2e. salpe- terkalk cn 3e. stikstofkalk of kalkstikstof. Do oer- sto was van huis uit een zusje van Chili, daar hot ook. een oxidatieproduct was van zeeplanten. Zo werd gewonnen bij do fabrikatio van gas. De 2o on 8o -meststof bestond uit lucht-stikstof on zuurstof. Heel lastig was hot deze stoffen te verbinden. Mon had zo vastgelegd in kalk en zoo was ontstaan do Norgo salpeter. Ook had men do stikstof der lucht vastgelegd in carbid en hierdoor ontstond kalkstik stof Bpreker wilde eerst iets zeggen van ammoniak. Do planton kouden in den vorm van ammoniak geen stikstof opnemen, wel in den vorm van salpeter zuur. Het verschil tusschen zwavelzure ammoniak cn Chili lag duB hierin, dat de stikstof van den eet «ten kunstmest niet, de stikstof van den laatste wel terstond door de planten kon worden opgeno men. Zwavelzure ammoniak was dus eerst dan voed" sol voor do plant, als ze omgezet was in salpeter en dit geschiedde in den grond door warmte en lucht, nl. door de in de laatste zich bevindende zuur stof. T'It het voorgaande volgde, dat salpeter eerder en vlugg<r werkte, ammoniak later en langzamer, maar langer. Luchtstikstof meststoffen werkten pre cies als Chili en salpeter, maar... de Norgo salpeter was altijd verbazend nat en de kalkstikstof zoo fijn, dut het uitstrooien haast ondoenlijk was. Mogelijk was dit eene oplossing, nl. do vermenging van beide stoffon. Op het oogenblik was het best te gebrui ken de zwavelzure ammoniak, en na de pauze zou spreker dit aan do hand van proefnemingen aan tonnon. Vorschillende ineststoffon werden don aan wezigen gotoond. Toon de heer Raap opnieuw optrad, deoldo hij mede, allereerst to willen sproken over kolonialo haverziokto, omdat dozo bespreking, aan do hand van te geven proeven, duidelijk kon maken, hoe in don bodem langs chomischon weg do meststoffen zoo verworden, dat de plant er voedsel uit op kan nemen. Na in bcgrijpelljkcn vorm dio verwording to hebben naar voren gebracht,, was het nllon duide lijk, dot Chili salpeter on zwavelzure ammoniak in werking dwars tegonover elkander stondon on te vens ook van hoo groot belang het was, de kunst meststoffen afwisselend to gobruikon. Spreker toon de aan, dat mon naar do stom dor praktijk mot snhroom moet luisteren. Zoo dikwijls worden zonder voldoenden grond conoluslos getrokken. Mij wees op hot proefveld van don heor L. van Zandwijk, waar do werking der zwavolzuro ammoniak en Chili uit stekoud te zien was gowoest. Door eeno toekening werd hot gösprokone duidolijk gemaakt. Do uitslag was ovor de 7 Jaar gowoost, dat do bemesting mot Chili had opgebracht f 708 on die met zwavelzure ammoniak f 732. Toch mooht hieruit niet de oon- olusio getrokken wordon, dat do laatsto moststof do beste was, want imet oonzelfdo proefveld kon hot tegengestelde bewezen wordon. Dat was alleen waar, dat op nardappelveld do bomostlng met heide stoffon niot veel verschil gaf. Woor werd oen toekening go toond, die als het waro eon verslag gaf van allo proefvelden in Nederland over 6 Jaar, aangaande do werking van zwavelzuro ammoniak en Chili op vol- don met aardappelen, granen on suikerbieten. Duidelijk blook, dat zwavelzure ammoniak op aard appollaud bost ooncurreoron kon mot Chili. Knlkstikstof was minder gewonscht, torwijl do werking van kalksalpctor on Chili gelijk bleok to zijn. In 't algemeen gaf Chili bij suikerbieten oon groo- tofen oogst dan zwavolzuro ammoniak. Tenslotte werd nog opgomorkt, dat wilde mon ln eon welde hot gras vermeerderen tegenover do kla ver, mön dan Chili moest aanbrengen; in hot to- genovergestoldo geval zwavelzure ammoniak. Sprokcr zoido wel goon volledig antwoord to hob- bon gogovon, maar mogolljk had hij den lust go- Wokt, dot ieder voor zioh het eons mot een aan- dcro mogtstof zal probcoron. Applaus. Daar niomand zien opgaf met de bodoellng, inlich tingen te vragen, sloot do hoor W. Komen de vergo- dorlng, doch niet, dan na spreker woorden van hul de en dank to hobbon gobracht, zoo voor wat JiiJ dezen avond ton besto had gegeven, als voor watt hij in de 25 jaren zijner inwoning voor do land bouwende bevolking had tot stand gebraoht. Daverend applaus. HELDER. De heer L. A. Hartsinck, sedert 1895 lid van den Gemeenteraad, is plotseling overleden. Ton gevolge van dit overlijden, ontstaat een vacature in hot 3o (district. SINT STAARTEN. Bevolking op 1 Januari 1914 615 m., 579 vr., totaal 1194. In 1914 geboren 17 m., 14 vr., totaal '31, In 1914 gevestigd 47 m., 47 vr., totaal 94. In 1914 overleden 7m„2 vr., totaal 9. In 1914 ver trokken 50 m., 56 vr., totaal 106. Bevolking op 31 December 1914 622 m., 582 .vr., totaal 1204. DE MILITAIRE VERGOEDINGEN. Het Volk schrijft: „Een zonderling geval doet zich voor ten aanzien van de vergoedingen aan IandweerpIich'tlgen „Te Uithuizermeéden, een dorp in de provincie Gro ningen, logeérde de vrouw van een Christelijk onderwij zer in Den JTaag, Deze dame is de dochter van een rentenierend! landbouwer, die pas een mooie villa deed zetten. Deze dame ontvangt f 0.90 per dag vergoe ding, De burgemeester stond er op, dat de dame zelf de som geregeld kwam halen. De betrokken onderwijzer verklaarde bij gelegenheid, dat hij f 1400 salaris geniet, dit salaris krijgt uitbetaald, doch daarentegen de Ianrf- weervorgoeding in Wet geheel moei afdragen aan het Christelijk schoolbestuur in Den Haag. Wethouder De Wilde zit in het schoolbestuur en aef de onderwijzer het zal dus wel In orde zijn! Er werd bijgevoegd, dat de onderwijzers er niet aan zouden hebben gedacht de vergoeding aan te vragen, doch dat het schoolbestuur op aanvrage had aangedrongen, onder beding van de medegedeelde regeling, om zoo de aadeelen voor 'de school te vermindoren. „Naar wij vernemen is in de afdeelingen der Kamer bij de behandeling van de militaire ontwerpen, aan do regcorbig gewaagd of dit alles in den haak is". EEN GRAPPIG GRENSINCIDENT. Men schrijft aan de Tijd: Dezer dagen circuleerde in de bladen een bericht uit Het Volk, waarbij een grappig geval werd ver teld van een echtpaar, dat aan de grens te Cranen- donk niet kon bewijzen, dat het man en vrouw was, terwijl ook de trouwringen goon inscripties bevatten, Do Duitsche officier nam er toen genoegen mee, dat het echtpaar het bewijs zou leveren, door elkaar oen zoen te gevon. Maar iets heel anders overkwam dezer dagen eon Hagenaar, zooals de man zoor smakolijk vertelde. Hij moest een tijdje geledon voor zaken Belgiö in. Voor zien van do noodigo passen on schrifturen toog hij met goeden moed op reis. Daar hij eohter uit do courantenberichten herhaaldelijk gelezen had, dat or in België onder het Duitsch bestuur haast norgens meer volop mondvoorraad was en daardoor vreesde, dat hij wellicht voor zijn goede centen in een hotel van de plaats, waar hij zijn moest en oen dag min stens moest vertooven, geen eten zou kunnen kooj Eon, besloot hij, in zijn reisvalies een paar van do ekende bussen sportconserven mee te nemen. Bij de Duitsche waoht gekomen en zich van geen kwaad bewust, toonde liij zijn passen. Alles rlchtig, Maar hij werd toch aan eon streng onderzoek on derworpen en van top tot toon gevisiteerd. Niets verdachts werd op hom bevonden. Maar daar kwam zijn valiesje aan de beurt. Nauwelijks had de Feldwebol de bussen ontdekt of zijn gelaat betrok en nam oen gevaarlijke plooi aan. HIJ commandeerde onzen Hagenaar twee passen on nogmaals twee passen achterwaarts to doen, waar aan qozq onmiddellijk gevolg gaf, wol wetend, dat de Duitschers niot met zich laten sollen. Toen werden door den Feldwebel een paar militai- ron gerequircord en uit het fluisterend gesprek, dat door do Duitschers word gevoerd, ving do Hage naar zooveel op, dat zo het hadden over.... bommen, terwijl de Feldwebel daarbij zoor gewichtlgo blik ken wierp op hot valies, dat hij don soldaton aan- woes. Daar de Hagenaar herhaaldelijk op zeer verdaohte wijze door. het drie paar oogen der militairen van top tot teen werd opgenomen, oogen, die nu juist niet al te vriendelijk meer keken, begon hihet wel eenigszins benauwd te krijgen en hij dacht' reeds aan een kogel. Hij begreep echter nog niot juist, waar het over ging. Beel voorzichtig werden de bussen uit het valies ?;cnomon en van alle kanten bekeken. Het Hol - anrisch, dat er op stond, was den Duitscher te ge- 'eord en met de grootste omzichtigheid werden de Mikken op een afstand in het gras gelegd. 2 oen kwam do Hagenaar aan de beurt. De Feld webel, geassisteerd door de beide militairen, onder wierp hem aan een scherp verhoor, waarvan vooral de verdachte bussen het onderwerp vormden. Al «pontlig bemerkte hij, dat men ze Inderdaad bo- Bchonwde als gevaarlijke projeotlelen. De verklaring, die hij omtrent do bussen gaf, stemde do Dultsohers niet tot gerustheid en de Hagenaar had de proef op do som te leveren, of hetgeen hij sprak wel overeenkomstig de waarheid was. Mot de revolver in de hand gelastte hem de feldwebel een der blikken klaar te maken op do wijze, zooals hij or de verklaring van gegeven had. /oor op zijn gemak, ondanks het hem dreigende wapen, begon onze zegsmnn de prooven van zijn kookkunst af te leggen. Met den sleutol, die hij do blikken hoordo, stak hij do drio gaatjes in don l>o- dom en zette het ding toon op zijn kop. Weldra be gon bet water op do ongebluschto kalk to werken en na eon klein kwartiertje was hot maal klaar en vertoondo hij het den militniron. Maar dnarnioe wa ren zo nog niet tevreden en hom werd gelast er van to eten. Klppenrogout bevatte de bus en do Hage naar nam er een smakolijkon hop van. Toen stak de Feldwebel zijn revolver weg on non» er ook een hap van.... Hm, hm, dass sohonookt. En smullend on snmkkond mot de lippen, peuzelde Dij do hcclo bus leeg. Maar hot kon wel oon truo zijn van den Hollon- - der en de tweede bus wol een echte bom zijn. Donnerwotter, im Krlogszoit kann man niohts vor- truucn." i *>VI Ook do tweedo bus moest hot lot van do vorige ondergaan, en weldra stond hot tweede maal, thans zuurkool, spek on worst, to pruttelen. Ook hiervan mocht de Hagenaar een hapje proeven on toon kwa men do twee kamoraden van den Foldwobel aan de beurt. De eerste nam oon flinke vork vol on bracht ze grotig naar den mond. „Ha, MIchel". zoido bij tot zijn kameraad, „das Ist Sauqrkraut mit SchwctnofTöiscih". En meesmuilend! relk- to hij zijn kameraad 'do Vork over. Beurleling-s lun- mon do belde land#t,ormmannen de vork ter hand qji maakten de bus hcolemnaf fl'oldaat. „Jungo, Jonge, das slnd gute BómBen", locKte het drietal, en hot valles word nogmaals aan oen nauw keurig onderzoek onderworpen, of or misschien nog meer van die gevnurlflko p/ocjctlelon In geborgen zaten. „Nichts jnehr", was hot teleurstellend bescheid. Zeer vriendelijk maakten de Duitschers hun excuus, dat zo „eln so guton HoIIAndcr so verdachtlgt hallen.'5 Do vrieadolfjkhotd was echter niet wederkooring, want onzo Hagenaar had zijn smakoIIJken voorraad mot Jeode oogen naar de Duitsche magen zien vorhufzuti. „Ik had er op> dat oogenblik zooveel sMfl van aft» horen op mjfn hoofd", besloot htf, „dnt Ifr niet ln praats van zoo'n WJno bussen sportconserven een tra 'dliliiiicvleu Hoapchen houten ham had meegenomen op rel#. Mijn vrouw had! don onze thuis nog pas zoo prachtig opnieuw laten opknappen door den verver," EEN REDDINGVLOOT. Sprekende over hel, doiikbocld, om een reddlngsvloot, In do Noordzee, to vennen, bemand mot Noderlunictsclie schepelingen, ouder Nederlandsché vlag en mot No derlandscno gezagvoerders, waarbij do vijandelijke vlo- ton door gedelegeerden nunticr naties zouden vert<v gonwoordlga zijn, zegt de „Vlsscherij-Courunt": Het Is waar. Het ovorgroote doel van de mensch'cni Duitsche, Engelsche, Frnnsche, Russische, Ooston- rIjk9cho, Japansche marinematrozen van de mon- schen, welke door den/ zeeoorlog vergaan, verdrinken met een gaaf gezond lichaam. Een stukgeschoten soldoat 't is ellondlger dan wty vermogen te be schrijven verlangt naar den dood. Maar eon In het water getuimelde zeeman, of een op 't wrak zich vast klemmende matroos vecht tegen den dood. Kunt fj, die bij den Warmen kachel dit leest, u voorstollen oe vreeselljk dat wel is? Neon, honderdmaal fcecn. Het Is erger dan de dood. „Wij kunnen duizenden redden, en daarnaast tien duizenden hoop geven, het sterven dragelijk te maken. Nederland kan reddingsschepen uitrusten. Een schip, in TJmuiden of Den Helder of Vlissingen gereed liggend, wellicht kruisend, kan tijdig genoeg ter plaatse zijn om duizenden mensehen te redden. „Daarvoori zijn zeelleden noodlg. Wij denken aan onze Noordzeevisschers, dio !nu voor luttel geld zich' bezig houden in Enkhuizen, Spakenburg, Zoutkamp, Marken e.a. plaatsen. Die ieder droppel water van de Noordzee kennen en herkennen in stikdoiikenoTi nacht. Zij zijn de mannen van de reddingvloot. Zijl kifnnen de zee haar prooi ontworstelen... „Er valt hier een groot en grootsch werk te ver richten. Geeft u op Gif geeft wat ge kunt, uw bekwaam heid en hulp en daarnaast een voorbeeld aan do grooto reeders, de kapitaalkrachtigen... dc Regeering. Toi hen eon tweede woord: Met een of meer schepen uit te rusten doet go c«n grootsch, een menschllevend, een eervol "Werk. Duizen den geredden zuilen naast de eenvoudlgen, hen dank baar herdenken, die door hun geld en goeden wil het reddingsschip (schepen) zee deden kiezen. En naast dt; roem en eer van het land, dat ook u voedt, zult ge do belangen van: dat land en u zelf ruim hebben gediend. Het is onrechtvaardig, maar In Engeland, Frankrijk en Duitschland zfet men op ons neer als mindenvaar digen omdat wij geen partij kiezen. Hoogst onrecht vaardig 1 Zeker, maar het Is een feil. In Engeland zag schrijver dezer regelen dft feit onder do oogen en de moaschen zwichten voor het argument, dat door ons hulp was verleend aan Duitschers, Bel gen en Engelschen, dio zonder onze neutraliteit waren verloren geweest. Welnu, laten allo groote naties, met name Duitsch land, Engeland en Frankrijk, door u overtulad wor den. Verwerft hun sympalhie, door het redew n vau honderden en ^honderden van hunine broeders on zo- non. Na dón oorlog fciootem wtif van tóen eten. Tvn men doet beier zaken met mon schim dio sympnllseoren, dan tact menschen dio minachten. De honderdduizend of meer guldons oen druppel bjj wat de oorlog ons kost brengen reuzen-renf" Daar zullen duizenden mtfoschca uit alle klassen der

Schager Courant | 1915 | | pagina 2