Schaper Courant. 9e Klokken van BAL, Het Halssnoer eener Koningin Lees dit. .Caeciiia" Buitengewoon Concert teSchagen Schager Bioscoop. öp. Boerenleenbank it de hand te koop li. LANDBOUWERS. SclMnecht een Boerenknechtje, een Boerenknecht, flinke Dienstbode. een bnitengeweon iooi Programma, De Avonteree van Cyrano de Bergerac DERDE BLAD. te Schagen. Woonhuis, Zondag 17 en foensdag 20 Jan. a.s. op Zondag 17 Januari, bi) P. RUIS te 't Zand, Laden vrij Bal. niet laden 25 cis. vast werkman, een Kaasmaker, Yast werkman, een Werkman, Timmerman Boerenknecht yast werkman, Bouwboerderif, Yast werkman, Trekhond een Huis, flinke Knecht, Yast werkman, een werkman, Timmerman, Timmerman, een Werkman, Boerenknecht Yast werkman, Boerenknecht, Sportkar Veulmerrie, Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, „Het Concertgebouw-SEXTET" Zondag 17 Januari Aanvang 4'|2 uur, doorloopende Voorstelling. Yast werkman, een werkmeisje, pc- van Zaterdag 16 Januari 1915. 5Bste Jaargang No. 5523. Verschillende Oorlogsberichten. MET DE BAJONET. In het Berliner Tagoblatt geeft generaal v. Jetzsch eenige wenken aan de jongfr soldaten, die thans te velde trekken, met hett oog op het bajonetgevecht. Om een handig bajonetveohter te worden, zoo ragt hij, hoort bij den besten aanleg van den sol daat toch nog steeds een grondige opleiding. Het bajonetschermen is tot nog toe in onze sportkrin gen niet beoefend. Op het oorlogsveld in den strijd van man tegen man, speelt het echter een beslis- Bendo rol. Nu komt het daarbij zooals bij iede- ren strijd op leven en dood vooral aan op den jasten wil, om den tegenstander buiten gevecht te stellen. Tegen een, nog zoo ontheoretischen, maar lirachtigon stoot helpt vaak zelfs de fraaiste para de niet.'' V' or de jonge soldaten vertelt hij nog de vol gende ervaring: Als commandant van de bezettingsbrigade in China had hij gelegenheid nauwkeurig waar te nemen, wat. er op hot Russisch-Japansche oorlogstooneel ^beurde, vooral, omdat de Japaneezen voortdurend officieren en minderen van hun bezettingscorps in China uitwisselden, tegen genezende gëwonden van bet oorlogsterrein. Het viel nu den generaal op, dat bij alle bajonet- ge% echten voor Port-Arthur het getal der door ba jonetsteken en kolfslagen gewonde Japanners, on- eëvenredigd veel grooter was dan dat der Russen. Toon Lij, tegenover een hooggeplaatst Japansch officier daarover zijn verwondering uitsprak, temeer nog, daar men bij de Japaneezen met hun beroem de Jioejitsoe-opleiding anders zou verwachten, ant woordde deze glimlachend: Neen, onze mannen zijn yelere bajonetschermers dan de Russen, maar ze zijn ook verstandiger dan deze. Waarom zullen ze met kolf en bajonet vechten, als ze scherpe patro nen hebben? Een schot in het gezicht maakt den vijand sneller en zekerder onschadelijk, dan kolfslag eu bajonetstoot. Toen hij er ook andere officieren naar vroeg, yleek hem, dat den Japanschen infanteristen geleerd ■wordt, bij een bajonetaanval onmiddellijk vóór de botsing met den vijand hun vuurwapens gereed te bobben, onv inplaats van den eersten uitval te doen, den tegenstander op het oogenblik, waarop de bajo netten zich kruisen, door een schot ener te leggen Do Japaneezen, zoo eindigt de generaal, hebben be slist succes gehad met deze methode. SIGAREN ALS MUNT. De „Berliner Zeitung am Mittag" ontleent het vol gende aan den brief van een soldaat, die £n Frankrijk e velde staat; Onder de soldaten is een eigenaardig ruilmiddel ont staan, waarvan de grondslag de sigadr is. Dódr men, vooral in de dorpen achter het front, toch niets koo- pen kan, heeft het'gewone geki al zijn waarde verloren, len kan er met den besten wil van de wereld niets. mee aanvangen, en fifet worffl bffr®, allemaal naar huis gestuurd. Daarentegen is de sigaar in waarde geste gen. Terwijl echter bij ons muntstelsel een bepaald metaal, het goud, de onbewegelijke kem vormt, waar naar al fjfet andere zich richt, fis het bty de sigaren hetzelfde, van welke soort zij zijn. Of men een Henry IClay heeft of een Stinkadores No. 2, het Is alles faet- j zelfde. Hun muntwaarde is niet verschillend. Zoo heeft zich dan oen zeer levendig handelsverkeer ontwikkeld waarbij do sigaar do munteenheid is, en waarvan de koopwaar hoofdzakelijk uit den inhoud van do zendingen van huis bestaat. Een stuk gerookte worst, zoo breed als een hand, kost vier sigaren. Een paar polsmoffen kan men voor 20 sigaren krijgen, daar het óp het oogenblik vrij zacht weer is; als het kouder wordt, zal ook de prijs weer stijgen. Een flcsch .cognac, onver schillig van welk merk, kost 30 sigaren. Er zijn reeds bij zondere ondernemingen gesticht, die geheel op het sigarenstelsel berekend zijn. Wie bijvoorbeeld zijn bc modderde laarzen weer eens goed opgeknapt wii hebben, kan zo, bij die goetsmaatschnppij, voor tweo sigaren laten schoonmaken. het gevechtsfront in het oosten. De oorlogscorrespondent bij het Oostenrijksche le ger van do Berliner Zeitung ara Mittag seint aan zijn blad: Op hot hoelo front van de Karpathen tot Polen is op het oogenblik een stilstand in do operaties ingetreden, de eerste in de vijf maanden, die do oorlog reeds heeft geduurd. Do oorzaak ervan is de tegenwoordige formatie van het front. Deze is het resultaat van langdurige gevechten, die ten doel hadden het front een normalen vorm te geven.*Het aene steunpunt van den vijand na het andere moest genomen worden, om een gesloten lijn te verkrij gen. Nadat dit bereikt was, werden aan weerskan ten de stellingen en het voorterrein daarvan zoo versterkt, dat frontaanvallen slechts na lange voor bereiding mogelijk zijn. Verder deed zich de be hoefte gelden, de wapens, de kleeding en het schoei sel van de troepen eens grondig na te zien. Dit alles werkte er toe samen, om den troepen eenige dagen de rust te gunnen, die zij reeds lang verdiend hadden. Daardoor is het mogelijk, troepen die sedert maanden niet uit de veldstellingen gekomen zijn, voor korten tijd weer eens behoorlijk kwartier te verschaffen. De overigen hebben in de practisch en zeer woonbaar ingerichte loopgraven gelegenheid om uit te rusten. De winterveldtocht brengt op dit oogenblik meer vocht dan koude, vooral het moeras gebied van de Nida is in dit opzicht zeer onaan genaam. Men neemt alle maatregelen en graaft drai- neeringsgreppels, om de stellingen zoo droog moge lijk te krijgen. hindenburg en kein ende. De bekende romanschrijver Fedor von Zobeltitz is de gast geweest van von Hindenburg, in diens hoofdkwartier. Aan tafel kwam ook de populariteit ter sprake, waaronder von Hindenburg langzamer hand zeer te lijden krijgt. Populariteit, zoo schrijft hij in de Berliner Zeitung am Mittag, is zeer aangenaam, maar kan ook hin derlijk worden. De nieuwjaars-groeten voor von Hin denburg moesten in wasohmanden weggedragen wor den. Bij 4 gr. vorst druppelde de adjudanten het zweet van het voorhoofd, als zij zich door deze bergen beschreven papier moesten heenwerken. Kinderbrieven waren er bij massa, meestal gedicteer door ijdele moeders en hysterische gouvernantes. En dan het gerijm. „Hindenburg" en „Hintendurch" is gewoonlijk het eindrijm. Is er dan geen ander te vinden? Het is vreeselijk, zei een afgejakkerde ad- I Judant. Ik kan het mij voorstellen. Een opperbevel hebber heeft altijd nog iets anders te doen dan dagelijks 1687 brieven te lezen, waarin gewoonlijk hetzelfde staat. Zelfs de dapperste adjudant kan bevliegingen van krankzinnigheid krijgen, als hij iederen morgen, middag en avond bergen van papier zich ziet opstapelen, waar hij doorhoen moet. Verder vertelt von Zobeltitz nog: Zoolang het aar dig bleef, heeft von Hindenburg zich erover ver heugd. Maar nu strijden reeds steden om zijn naam. Op taarten wordt met chocoladecrême zijn mono gram gedruppeld. Zijn gezicht met den knevel wordt in vanille-ijs gegoten. Op de buikbanden van siga ren wordt zijn portret gedrukt. Bpekbokking wordt door hem geadeld. Peporkoek draagt zijn wapen schild; marsepein, wollen ondergoed, penhouders, tabakspijpen, alles wil plotseling Hindenburg boe ten en vraagt eerst behoorlijk, of het ook mag. Mijn heeren, het wordt te veel. De maarschalk lacht goedmoedig. „Nu, eens zal het wel ophouden," zekt hij. russische socialisten aan 't woord. Uit Beriiin, 14 Januari. Naar de Tügliche Rund schau meldt, zijn vijf socialistische leden vanr de Rijksdoema uit Rusland naar Zweden gevlucht en hebben meegedeeld dat sedert het begin van den oorlog alleen te St. Petersburg 2000 menschen orn politieke iedenen gevangen genomen zijn en dat de garde-regimenten uit Polen naar St. Petersburg to- rug zijn gezonden ter besoherming van het keizer lijk buis en de regeering. Ook zijn kozakkenregi- meulen teruggeroepen, aangezien men den 22en de zer (den herdenkingsdag van de onderdrukking van de beweging ender Gapon) met onrust tegemoet ziet. Hot tsarenrijk schijnt moeilijke uren tegemoet te een inval der russen in zevenburgen Uit Venetië, 13 Januari. Volgens een telegram uit Boecharest aan de „Secoio" zijn de Russen op het junt een inval te doen in Zevenburgen. Zij heb- )en voor dit doel 85.000 man en 40 kanonnon bij eengebracht in de nabijheid van de Petzekonisj-pas. De Hongaren hebben alle beschikbare troepen naar de pas gezonden om deze te verdedigd nog geen tijd voor bemiddeling. Uit Londen, 14 Januari. De „Morning Post" ver neemt uit Washington, dat in verantwoordelijke amb teljjke kringen beslist wordt ontkend, dat president Wilson de leiding van een vredesbeweging aanvaard de. De president beseft volkomen de hopeloosheid van eenige poging tot verkrijging van den vrede en hij is niet voornemens een aanbod van goede dien-, sten te doen, eer hij overtuigd is, dat dit aanbod allen oorlogvoerenden welkom zou zijn. de stemming in roemenië. Uit Berlijn, 14 Januari. Volgens Italiaansche bla den bedaart de oorlogszuchtige stemming in Roe menie. De bladen „Romanoel" en „Vittoroel", even- aln de „Agcnce Roumaine" schrijven, dat het ein de en het resultaat van den oorlog niet zijn te voorzien. Ten slotte zal ook de overwinnaar uitgeput zijn. Kleine staten zouden hoegenaamd geen belang erbij hebben, zich met den oorlog te bemoeien en wannéér bijv. Roemenië, zooals van eenige zijden werd verlangd, onmiddellijk na den val van Lem- berg aan den oorlog had deelgenomen, zou het thans reeds afgemat zijn, zonder dat zijn nationale vcnschen zouden zijn vervuld. „scheeresliep"! De Lillehammer Tilskuer, een Noorweegsch blad, bericht, volgens Korr. Norden, dat zich in Lilleham op het oogenblik niet minder dan 6 buitenlandsche scharenslijpers ophouden, waarvan enkelen een wei nig de anderen volstrekt geen Noorweegsch kunnen spreken. Het zijn alle flinke mannen met goed pos tuur en goed gekleed, doch hun scharensüjperswerk doen ze zeer slecht. Men vermoedt dat deze „scha renslijpers van Russische nationaliteit zijn en, mocht dit zoo zijn," zegt het blad, „dan is het te hopen, dat een onderzoek wordt ingesteld, want een slecht scharenslijper kan wel een goed spion wezen en daarvan moet Noorwegen langzamerhand genoeg krijgen, het zingen van fransche liederen ver boden. Het militair gerechtshof te Diqdeuhofan (Lotharin gen) hooft, paar die „Vorwarts" meldt, den mijnwerker Victor Besson, uit Grosskottingon, tot acht maanden ge- vangesüsstraf veroordeeld, daar hij door hot zingen van Fransche liederen blijk gegeven had anti-DulUtA- gezind te zila, Wd cm zware straf voor iemand, wiens zoon ai schoonzoon In het Duitsoho leger dienen. courantenpapier ter vervanging van steenkolen. In Duitschland begint gebrek aan steenkolen te ko men, weshalve van overheidswege 't gebruik van cou- nrnttnpepier als brandstof wordt aanbevolen. De cou ranten dient men hiertoe als volgt te bereidenmen legt ze in water, zoodat ae vol trekken, perst er daarna het water uit en droogt de zee gevormde ballen langzaam op con niet ai te warme kachel. Naar uen beweert, verkrijgt men op deze wijze eene zeer geschikte brandstof. wanneer begint de oorlog? Uit BERLIJN, 14 Januari. Lord KUchener zou aan zijn zuster op'haar vraag naar het einde van den oor log geantwoord1 hebben: ,*,Ik weet niet, wanneer de oor log zal eindigen; maar wel weet ik, wanneer hlf betAnL namelijk in MeT. TST een dreigend arbeidersconflïct. De „Tïincs" doolt mode, dat er ondanks dén oor log nu toch' een ernstig arbeidsconflict in Engeland dreigt. Er is op het kolenveld van Wcst-Yorkshire een loongeschil uitgebroken tusschen werkgevers en arbokfesfs en de Yorkshire-Miners Association heeft onder haar leden een stemming uitgeschreven over de vraag of indien de werkgevers aan de gestelde ehchen niet willen voldoen al dan niet tot stakfng zal worden overgegaan. De correspondent van de „Times" te Leeds twfjfolt niet of de vereischte meerderheid van twee derden zal voor de staking zich verklaren, al meent hij toch ook dat nog wellicht een oplossing zal kunnen worden gevon den, daar het toch al te droevig zou zijn als in dezen tijd van nationale crisis een geschil, waarbij geen belangrijk beginsel is betrokken, en dat alleen de uit legging van de minimum loonwet betreft, niet door .arbitrage zou kunnen worden geregeld. in- en uitval van het handelsblad. „Rcgnons". Een der Fransche bataljons-koks brougt zijn kapitein onder een regen van vijandelijke kogels zijn diner in de loopgraven aan het front; ntaar de wakkere kerel krijgt een ongemakkelijk standje „Ben je nu gek, om je noodeloos te wagen! Kon je niet even wachten tot ze daarginds mot schieten ophielden?" En de militaire kok, meer verwonderd over het standje \sn zijn chef, dan verschrikt door de ko gels. verontschuldigt zich, zooals slechts een Fran sche gourmand zich zou weten te excuseerea: „Maar, mon commandant, het menu geeft „rot- non", en oat kan toch niet koud worden opgediend!" Advertentiën. o Vanaf 1 Januari 1915 ordi voor deposito's ver- sed 4 pCI; voor voor shotten gevorderd 5 pCt, en goed onderhouden burger het Noord, met flinke boet rtfli-in stalling is voor Ket en Kar. To bevragen bij W. Spaans, Wil-, &l min astrant 14, Helder. Wilt U financieele relaties aan- noopen met de Echloenooie van W Koster» waschinrichting te ihagerbrug en haar zustor Klaasje rans Tromp te Stolpervlotbrug, ifo-meer dan eerst eens. bij C. KM PT, in Assurantiën te Oud- irspel. te OUDKARSPEL in de Kolibaan van den heer BUckmann, Opvoering van t Opera Comique in 3 bedrijven. Aanvang 7 uur. Entrée f0.50 en 5 oent auteurs, rechten. Plaatsen te bespreken wnaf Donderdag 14 Januari voorm. 10 uur. tol slnitina aan den Danscnrsus. gehouden door den heer A. Tuin, dansleeraar te Schagen. Gevraagdeen op „Maria hoeve" Veerweg, Zij die zelfstandig met den zelf- binder kunnen werken en ploeg- diploma bezitten, genieten de voor keur. P. Kaan Dz., Anna Panlowna. Wordt gevraagd: met 1 Maart of eerder, en met 2 Februari een Kaasmakersknecht, in de Kaasfabriek „Oeros" te Keins- merbrug, Zijpe. Solicitatiea worden ingewacht vóór 25 Januari a. sbg C. Schagen Secretaris. Gevraagd1 Mtart, een als eerste bouwer, bij J. K. Kaan, Lotweg, Anna Paulowna. Wederom kunnen wij U voor zien van desgewensoht met aank. ZOON Brieven met postzegel voor antwoord aan S. S. Visser, Oude Niedorp of Jb. Visser Sz., Kal- verdijk, gem. Harenkarspe'. Zondags niet te spreken. Een bekwaam gevraagd bfj - W. J. de Leeuw, t Zand. Gevraagdeen of Knechtje, goed kunnende melken, bij G Boon tjes Dz. to Burgerbrug.. Gevraagdoen goed kunnende melken, tegen boog loon, bij Job. Vader, Callantsoog. gevraagdzelfstandig kunnende werken, bjj A. Blok, St Maarten. Te huur gevraagdeen van de 20 tot 40 bunders te be vragen aan het bureau van dit blad. Gevraagdmet 1 Maart, een goed kunnende melken, en liefst met paarden om kan gaan, bij C. Kieft St Maarten. Aan het zelfde adres een beste te koop. Te huur dadelijk te aanvaarden, bij Jb. Breed te St. Maartensbrug. Gevraagdom met 2 Eebr. in dienst te treden, een goed kunnende melken, tegen hoog loon, bij H. 't Hart, Grasweg, Anna Paulowna. Gevraagdmet Maart, een goed kunnende melken, bij A. Hens Sohager waard. Gevraagd tegen 2 Februari goed kunnende melken, leeftjjd 10 h 17 jaar, bij G. DOORN, Ruigeweg St. Maartensbrug] Gevraagd tegen 2 Febr. P.G., niet boven 18 jaar, die goed kan rqplken, bij C. Minnes1 Anna Paulowna. Gevraagdmet Maart, bij C. Neefjes, Stoomweg No 13, Koegras. Terstond gevraagd, een bekwaam zelfstandig kunnende werken, bij Tb. Over, Ilauwert, gem. Nibbex- woud. fijTerstond gevraagd, een bekwaam zelfstandig kunnende werken, bij D. Kaag, Lutjewinkel. Gevraagd met Februari, een Adres: N. Tb. Groot, Molen straat, Schagen. Gevraagd met 1 Maart die goed kan melken en ploegen. Adres K. Kater Dz., Slikkerdijk, Wier inger waard. gevraagd, met Februari, bij P. Homan, Lasschoten, Schagen. Gevraagdmet 1 Maart, een goed kunnende melken, bij C. Bij- post Cz-, Schagerwaard. goed kunnende melken, bij D. Vries Koegras. Te koopeen gebruikte op Collings as. Aan betzelfde adres gevraagd een gebruik! Jachlwagentje. K. Schreurder, wagenmaker, Aartswoud. Te koop een te bevragen onder letter B. FIulp- postkantoor Petten. Al deelln g SCHA0EN. op Zaterdag 6 februari 1915, 's avonds 8 uur, in de Conoertzaal van het Noordhollandsoh koffiehuis, DOOR van Amsterdam. EVERT CORNELIS Piano. Dirigent v.h. Concertgebouw Orkest. NIC. KLASEN Fluit. P. 8WAGER H. TAK Clarinet. Waldhoorn G. BLANCHARD Hobo. 3. S. DE GROEN Fagot. Leden der afdeeling Schagen hebben op vertoon van dip;oma vrijen toegang met gezin (geen kinderen beneden 15 jaar, logéo's of andere inwonenden.) Leden van andere afdeelingen op vertoon van dip!oma f 0.75 per persoon, met 5 ont. voor plaatselijke belasting. Niet-leden f 1.per persoon, met 5 ent. voor plaatselijke bel. Plaattbespreking 10 oent aan het Noord-Hollaudsch Koffiehuis, kan ook per briefkaart gesohieden. N.B. Bezoekers richting Helder kunnen met den laatsten trein ver trekken, waarbij 2 Hoofdnummers. Groot Historisoh drama uit het leven van Maria Antoinette Frankrijk's ongelukkige Koningin en Koning Lodewjjk XVI. Geheel gekleurd in 2 acten. Ridder-Comedia in 2 aeten. Verder een zeer uitgebreid programma met komische stukken, drama: Een aanval op trein No. 522 en Veefok kerij in Brazilië, een zeer interessante opname. Zie programma. Pryzen gewoon. Aanbevelend: DE DIRECTIE. Gevraagd tegen Maart, een eenigzins met Bouwerjj bekend, bjj A. C. Geert8ema te Anna Pau lowna. Gevraagd: voor Vrjjdagp of Za terdags bij J. Stuurman,.Schagen.

Schager Courant | 1915 | | pagina 9