Schaper Courant. L B0LTE, FILIAAL Gebr. Bischofi Balans-Uitverkoop Heeren- Jongeheeren- en Kinderkleeding. I Nier- en Blaaskwalen. Yan alle voorhanden zijnde Wegens al fe groolen voorraad Een Uitverkoop bij de Fa. Gebrs. Bischoff Zaterdag 30 Januari 1915. 58ste Jaargang No. 5531. DERDE BLAD. Verschillende Oorlogsberichten. jrllemil s voor het buiten gevecht stel- en van officieren. Ij De „Manchester Guardian'' maalft melding van een spraak door generaal 'Mac Kinnon. gehouden en larin deze mededeelde, dat een familielid van hem, tiens compagnie in de loopgraven ten zeerste had le len van een verborgen schutte* (een „sniper"), hem t volgende vertelde. Toen men den sniper ten slolte ld ontdekt en neergeschoten vond men op diens lijk lastgeving dat hij uit moest gaan om te trachten 'elbene officieren neer te leggen. In gen aan teeken- éfcje vond men eenige bij zonderheden, waaruit bleek, frt de man 50 officieren had gedood eh-.dat premies erden gegeven voor eiken gedooden officier. De sniper Koest echter de noodige bijzonderheden mededeelen, aar hij den officier jijad neergeschoten enz., en dan ferd nagegaan, of deze opgaven klopten met de ver- KÜjslen in de Engelsche bladen. Was dat het geval, |n werd de premie 50 mark uitgekeerd. In gevallen, zoo bleek uit de notities van den gedooden. Ir per, waven zijn aanspraken op de premie erkend. Jengel and leent roemeniö. II t it LONDEN, 27 Jan. Naar wij vernemen, zijh Ie noodige documenten geteekend voor een leening Ikn vijf millioen pond sterling apn Roemenië. De len ing geschiedt in den vorm van een voorschot van de |igebche aan de Roemeenscihe Bank tegen Roemeen- schatkistbiljetten. de verantwoordelijke man. lüit New-York, 28 Januari. De New-York Times Ktreurt, in een artikel over 's keizers verjaardag, let verlies van menschenlevens en goederen, en lift: Voor deze onmetelijke rampen en nadeelen telt de wereld den man verantwoordelijk, die gis- |iren zijn 56en verjaardag vierde. liegen of het gedrukt staat. |De Times maakt melding van een mededeeling van „Berlingske Tidende", die van een correspondent Egypte een verhaal kreeg over de wijze waarop irlogsnieuws in dit land wordt bekend gemaakt en geloofd. Zoo wordt verteld in Egypte, dat een lilsch vliegtuig 's nachts een vermetelen tocht idernam naar Londen. Het vloog naar Buckingham lace, vloog door een venster, nam koning George gevangen en bracht dezen naar Duitschland. Een ;eloo\ige Arabier vroeg den verteller, hoe zulk n groot toestel door een venster kon gaan. De rteller wees toen op het huis van een rijk offi- er, dat bijzonder groote vensters heeft en zeide: s kapitein X., die een gewoonsterveling is als wij If, zulke groote vensters heeft, welke vensters net koning George dan wel hebben, die koning is n Engeland en keizer van Indic! 's keizers verjaardag Lit BERLIJN, 28 Januari. Over de viering van 's Kei verjaardag in het groote hoofdkwartier wordt door coi respondent van het „Berl. Tageblatl' en van .,Lokal Anzeiger"' gemeld: 'Het feest bepaalde ?ich tot een eenvoudige veldgods- insloelening. Aanwezig waren: prins Oscar, van hel >nt komena in de veldgrauwe uniform, prins Friedrich lopold als» ulaan, prins Waldemar als chef van het itocorpsj de Rijkskanselier; admiraal von Tkrpïtz; de -uwe minister van oorlog, generaal Wild von Hohen- de Oostenrijksch-Hongaarsche gedelegeerde, graaf 'kgh. Zckki-pasja, kolonel Langer, de commandant Oostenrijksch-Hongaarsche mo'.ornatterijen, wien de 'izer gisteren het IJzeren 'Kruis eerste klasse ver inde. Hofprediker Gaens sprak over den tekst: „Hij legt is een last op, maar Hij1 helpt ons ook'-. De Keizer was zeer ernstig en keek gedurende de het-Ie preek naar den predikant. Na de godsdienstoefening hield de Keizer een revue rei de troepen en sprak daarna de oorlogscorrespon- nlen toe: „Goeden morgen, mijne heeren, ik maak u ijn compliment, gij schrijft prachtig; ik dank u daar- or. Gij doet uitstekende diensten, uwe artikelen too e:i een hoogen vaderlandsohen geest, en het is van oote waarde voor de troepen in ae loopgraven, dat wij m zulke artikelen kunnen zenden. „Mijn grondstelling ook voor dezen oorlog, is het oord van den ouden John Knox, den hervormer van chotland„Een man met God is steeds ih de meerder- fed". een ongelooflijk bericht. Uit LONDEN, 28 Jan. De Daily Mail'' verneemt uit (tersburg: „Ik heb reden te gelooven, dat de officieren de bemanning van den Zeppelin, die te Libau zijn vangen genomen, niet zullei. worden beschouwd als i.icsgevangenen, maar als misdadigers, en voor den ijgsraad zullen terecht worden gesteld, wegens moord poging tot moord. (De betrouwbaarheid van de „Daily Mail' is niet groot ;noeg gebleken, om ons waarde te doen hechten aan il beiichl: de behandeling toch die de Russische re dering, volgens deze mededeeling, de bemanning van ichtschepen wil doen ondergaan, zou in flagranten strijd zijn met het volkenrecht, en ongetwijfeld Duitsch land aanleiding geven tot het nemen van represaillemaat regelen). Hdbld. koper in duitschland. De Taglidhe Rundschau mérkt op, dat von Falken- hayn, de chef van den generakn staf van het Pruisi sche leger zich vergiste, toen hij zeidewij hebben geen koper onaer den grond, maar boven den grond hebben wij meer dan genoeg voor al onze militaire behoeften. Duitschland heeft wel degelijk koper in den bodem. Zoo levert de Mansfelder kopermijn jaarlijks 25000 ton koper en men spant zich in om die opbrengst te yer- grooten. Ook Niedermarsberg in Westfalen levert, vol gens opgave van de mijn, 1.6 millioen pond koper. Bo vendien brengen verscheiden kolenmijnen nu en dan koper voort. in de lucht. Dinsdagmiddag zijn te Johaïmisthaf een opstijgend L. G. V.-viiegtuig en een in glijvlucht neerdalende Al batros op een hoogte van 50 M. in botsing gekomen. De schok was zoo hevig dat beide vliegtuigen in de lucht in stukken braken. De twee vfiegers van de Al batros, luitenant Bohmer en de onderofficier Konrad en de bestuurder van het andere toestel, de vlieger Mul ler, die enkele dagen tevoren zijn. brevet had gehaald, zijn onder de stukken van de vliegtuigen neergekomen en waren onmiddellijk dood. 2600 nieuwe fransche vliegmachines. De „Frankf. Zeitung" verneemt uit Rome, dat Frank rijk voor den aankoop van 2600 vliegmachines örn som van meer dan 20 millioen öp de begrooting uit zal trekken. elf zoons te velde. Wolff meldt, dat een te Gleiwitsj wonend koetsier niet minder dan elf zoom te ve(de heeft Zes zijn er reeds gesneuveld. Gemengd Nieuws. het kind van papa. Beginnen de Duitsdhers in te zien dat zij wat te erg doordrijven met hun taal-zuiverings-manie? vraagt de Onder de Streep-redacteur van het Handelsblad. Gaan z»j 'zelf den draak steken met hun verwoeden strijd tegen de vreemde woorden, in hun taal geslopen? Ne men zij een loopje met hun strijdleus tegen elk, uit het buitenland ingevoerd woord in hun Duitsche lands taal? Men zou het zeggen f Het toppunt scheen bereikt, toen men onlangs de nieuwste waarschuwing kon lezen aan het Duitsche publiek, dat de twee bver heel de wereld gebruikte woordjes voor „vader" en „moeder", namelijk „papa" en „mama", de Duitsche taai zóózeer dreigden te ver- zuurdesemen. dat als men niet acht sloeg pp het drei gende gevaar, binnenkort de dierbare woorden voor „Vateriand" en „Muttersprache' nog vervangen zouden worden door „Papaland' en „Mamasprache"! Gelukkig verstaal men nog kritische scherts aan den anderen kant van den Rijn. Tenminste heb ik als staaltje van gezonden humor meenen te begrijpen het interview, dat een medewerker van de overigens zeer deftige „Voss. Zeitung* dezer dagen in zijn blad plaatste, naar aanleiding van het veelvuldig en dus gewraakte gebruik van de on-Duitsche woordjes „papa* en „mama De journalist achtte het zijn plicht, als goed Duit- schcr, om deze zaak eens grondig te onderzoeken, en na te gaan, of beide ingeslopen vreemde woorden niet even goed te vervangen waren door de Duitsche woorden „Valer" en Mutter". Hij wist niet beter te doen dan zich te wenden tot iemand, die in deze be schouwd kon worden als man van de praktijk, dus wendde hij zich tot zijn éigen zoon. Het kind van den journalist telde nog geen jaar; het zou crus eerstdaags een aanvang maken met zijn eerste Duitsche spreekoefeningen en gelijk voor de hand lag, zou het kindje ajs eerste woorden de klanken gaan stamelen, waarmede hij rijn ouders aanduidde. Teneinde dus aanstonds te voorkomen, dat het Duit sche kind in deze streng-Duitsche tijden zijn eerste toevlucht zou zoeken tot niet-duitsche woorden, hield de vader een verstandige toespraak tot zijn kind. „Zie eens hier! ving de vader aan, „wij groote menschen trachten in dezen tijd geen vreemde woor den meer te gebruiken; dit is een schoon vaderlandsch streven. Doch ook de jeugdige Duitsdhers moeten aan ditzelfde streven mee doen. En wanneer ik je hu zeg, dat er een woord is, waarmeedie ik, je vader, in de spreektaal wordt aangeduid, maar dat ook door Fran- sche kindertjes wordt gebruikt, dan zal deze mede deeling voldoende zijn, je de overtuiging te schenken, .dat het voor 'een waarachtig Duitsch-gezind kind on behoorlijk en onvaderlandslievend is, om het vijande lijke woord „Papa" tegen -iemand te zeggen, die je „Vater" is, en zoo heeten moet!" Deze korte toespraak werd door het wiegekind eerst stilzwijgend aangehoord; doch de ernstige vader was nog niet (halverwege den eersten zin, of zijn zoon begom verschijnselen te vertoonen van onrust en "mistroostig heid, waarbij .hij* de slappe spiertjes Va,n zijn gelaat zonderling vertrok, alsof hij aarzelde of hij zoet ot 'zuur zou reageeren. De vader yervolgde echter onverstoorbaar „Luister nu terdege, mijn zoon! Van dit oogen- blik af ben ik niet meer je Papa, ook niet meer je Papi, noch Pappel óf Paatje, of welken anderen naam je door 'het samenpersen vaü je teere lipjes te voor schijn zult brengen..." (Het kind begon verdachte gelaats-uitdrukköigetn aan te nemen, doch de vader Jiet zich niet van zijn laak afleiden, en Voltooide rijn betoog „...doch ik verlang van je, dat je voortaan blij' met [het Duitsdie woord „Vater" zult toespreken!" Hier brak de veder af. Het kind keek met groote oogen uit zijn kussen .tot hem opblijkbaar had de toespraak het niet opgevroo- lijkt. Het gaapte even, trok een pruilend bovenlipje, liet daarop de beneden lip trillen. Doch als degelijk Duitsch kind de opkomende huilbui' onderdrukkende, stak het rijn voile vuistje in den mond, en mompelde voor zichzelf, doch voldoende verstaanbaar voor den vader, zijn eerste kmderiyke woord: „Pap!" steeds beter. In Amerika is getelefoneerd over een afstand van 5000 mijlen. President Wilson heeft namelijk te Was hington getelefoneerd met Rolfe, den burgemeester van San Francisco. De president heeft twee gesprekken me! Frisco gevoerd, een via Boston, het tweede via New- York. Het telefoneeren over zulk een langen afstand is mogelijk geworden dcor een vinding van den Seroschen proefssor Pupin. Men verwacht nu, dat er nog eens tusschen New- York en Londen getelefoneerd zal kunnen worden. Binnenlandsch Nieuws. ontvluchte krijgsgevangenen. Men schrijft uit Winterswijk: Woensdagnamiddag zijn hier weer twee ontvluch te krijgsgevangenen aangekomen, ditmaal een 19- jarige Belgische student en een 30-jarige Fransche automobilist, die bij de gevechten aan den Yser in October krijgsgevangen gemaakt en naar Munster gevoerd waren. Bij het verrichten van corveedien sten waren ze Dinsdagmiddag ontsnapt, en na zich eersld in een boschje verscholen te hebben, togen zij" op pad, in een stuk gedurende 20 uur den grint weg volgende. Bij de grensplaats Oeding gingen zij dien weg af en bereikten door de bosschen het Hol- Iandscbo gebied. Gister deelden we de ontvluchting mede van een paar andere krijgsgevangenen. De N. R. G. vertelt daarover het volgende: Het waren de paardenarts P. 8., uit Bethune, van bel le regiment artillerie te voet en de vrij williger G. P., een geboren Franschman, wonende ie Brussel, in dienst bij het 145e regiment infanterie, beiden in garnizoen te Maubeuge. Zij waren met de bezetting van Maubeuge op 7 September krijgsge vangen gemaakt en na een reis van drie dagen in een goederenwagen, waar zij op stroo moesten lig gen, kwamen ze te Friedrichsfeld aan. Na een ver blijf van 4% maand deden ze Maandagmorgen om 11 uur een poging tot ontsnapping, toen ze bezig waren met medegevangenen corvee-diensten te ver richten. De paardenarts had zijn zwart artillerie- uniform nog aan, zijn kameraad was echter in bur- gerkleeding. Beiden hadden daarover een blauw ka toenen werkmanspak. Daardoor en ook door het feit, dat oen hunner met bet Duitsch bekend was, waren zij stoutmoedig genoeg, om zelfs overdag hun tocht naar Nederland te maken. Zij trokken eerst naar Krudenberg, doch toen ze daar de rivier wilden over steken, bleek de brug door het water weggeslagen. Zij waren toen verplicht naar Friedrichsfeld terug te keeren, gingen van daar naar Wesel over Brunen en Rh ede, naar ons land. Verschillende malen vroe gen zij Duitschers naar den weg en kwamen her haaldelijk militairen voorbij. Ondc-rtusschen was hun afwezigheid opgemerkt en werden ze naar verschillende plaatsen gesignaleerd. Een patrouille van ongeveer 5C soldaten, voorzien vat speurhonden en zoeklichten, werd op hen afgestuurd Toen ze het gevaar bemerkten verborgen zij zich op een stuk land in de buurt van Rhede, waar het water eenige voeten hoog stoDd en waarover zij 'n aantal takkebosschen hadden gelegd. Tot aan de heupen in het water liggend cn nog wel in ge knielde houdiDg, bleven zij daar drie uren liggen. De honden waren door het water hun spoor bijster geraakt. Ondertusschen waren door de soldaten wel 500 schoten op hen gelost, zonder dat ze geraakt werden. Nadat het gevaar voorbij was, zetten ze weer koers naar ons land, gebruikten bij een boer, wien zij om den weg vroegen, voor een behoorlij ken prijs eenige spijzen en om 10 uur bereikten zij het Nederlandsche gebied in de buurtschap Woold. Een boer, die juist naar het dorp reed, nam hen op verzoek mede en om 11 uur kwamen ze aan de militaire wacht aan. Zij waren volop vam'Fransch goudgeld voorzien. Gisteren vertrokken zij naar Rotterdam, en hopen van daar binnen eenige dagen naar Engeland te gaan, om van daar uit Frankrijk te bereiken en weer aan den strijd deel te nemen. Over het leven in het kamp hadden ze weinig te klagen. Het eten was er evenwel zeer karig. Ze kre gen niet meer dan 70 gram brood per week; 's mor gens alleen koffie en 's middags cn 's avonds vast voedsel. Een van hen was in dien tijd meer dan 20 pond in gewicht afgenomen. de burgemeester van harderwijk. Men schrijft uit Harderwijk aan het Hdbld. Een eigenaardig geval houdt hier de belangstelling gaande. Midden October van het vorig jaar werd door den burgemeester in verband met de aanwezigheid van een zeer .groot aantal vreemdelingen in deze ge meente het verbod tot schenken van sterken drank uit gevaardigd. In den avond van 25 October, toen hel verbod dus reeds eenige dagen was uitgevaardigd, doch nog niet door den gemeenteraad was bekrachtigd, zoo als de wet dat eischt, sloot de caféhouder Roozenbroek zijn vergunning vroeger dan het daarvoor vastgestelde uur, omdat, naar hij mededeelde, geen bier meer in voorraad was. Enkele personen bleven nog in het lokaal, die het straks door een zij-uitgang zouden verlaten. Eenige oogenblikken later vroeg de commissaris van po litie toegang tot de lokaliteit en constateerde bfj rijn binnentreden een glaasje sterken drank op een der ta feltjes, dat, zoo ae caféhouder beweerde, alcoholvrije boerenjongens bevatte. Gevolg van een en ander was acht dagen sluiten op last van dm burgemeester. Emige dagen daarna ten politiobureefe rijn beklag doende over de zijns inziens onrechtvaardige handelwijze, werd aan Roozenbroek ter teekening een stuk voorgelegd, waarin hij zou verklaren op den bewuslen avond port cn jenever te hebben jjetapt. Toekende hij, dan zou het sluitingsverbod den volgenden dag reeds weder worden opgeheven. Hierop ging Roozenbroek niet in. Na ren cehtsgeleerde te hebben geraadpleegd, sprak hij den burgemeester aan tot betaling van f 250 schadevergoe ding. Thans is de burgemeester, de heer M. G. J. Kempers, als zoodanig de gemeente Harderwijk in Fechten ver tegenwoordigend. gedagvaard door de Zwolsche Recht bank, en werd door B. en W. aan rnr. \-.ui der .Vegte te Zwolle, die tot procureur werd gesteld, advies ge vraagd. Voordat gisteren het door mr. van der Vegte uit gebrachte advies in geheime raadszitting zou worden liehandeld, werd door een achttal raadsleden een motie ingediend, waarin de raad als zijne meening te ken nen geeft, dat alle kosten en uitgaven, welke uit de gestelde vordering mochten voortvloeien, nimmer mo gen komen ten lasfe van de gemeente, maar voor privé- rekening van dm heer M. G. J. Kempers, die toch de gewraakte maatregelen .en feiten geheel op rijn eigen hand en zonder voorafgaande beraadslaging met den Raad heeft genomen en uitgevoerd. Na behandeling in geheime vergadering, werd deze motie met algemeene stemmen, ook die van dm voor zitter-wethouder (de burgemeester was afwezig), aan genomen. mond- en klauwzeer. Te Pirinoenhage bij Breda is door 32 landbouwers aangifte gedaan, dat onder hun vee mond- en klauwzeer is uitgebroken. Een conferentie ten raadhufze gehouden door dien burgemeester met den inspecteur van den landbouw, den districtsveearts en hel bestuur van de Boerenbonden aldaar, heeft tot resultaat gehad, dat alle vee (ook het gezonde) bij' de landbouwers waar deze l>esmettelijke ziekte heerscht, zal worden afgemaakt, en opgezonden naar het abattoir te Rotterdam, waar bet geslachte vee zal worden verkocht. geïnterneerden. Te Oldebroek zullen, zoo meldt men aan de NTK.Ct. ook barakken gebouwd worden ter huisvesting van vrou wen ven geïnterneerde soldaten. In Dein Haag is aangekomen de "Belgis che generaal Dolfm, die, In opdracht van de Belgische regeering, en mét toestemming van de Nederlandsche regeering, een bezoek zal brengen aan verschillende internee- ringskampen, waar Belgische militairen verblijven. De generaal is yergezeld van een kapitein. Hf/ heeft een bezoek gebracht aan dm Belgischen gezant in Den Haag, baron 'KalIon, en heeft rijn' opwachting gemaakt bij den minister van oorlog, in diens kabinet. Het bezoek aan de kampen heeft geenszins ten doel, zich ambtelijk op de hoogte te stellen van de wijze van huisvesting van de Belgische geïnterneerden, maar draagt het karakter van een belangstelIingsbezoek. Vermoedelijk zal generaal Doffin worden vergund, zich door een op pa roof vrijgelaten Belgisch geïnter neerd officier te laten begeleiden. Reclames. Velen hébben verschrikkelijke kwellingen doorstaan tengevolge van nier- m bkiaskwalen, w-.iarvan zij geen hinder zouden gehad hebben, wanneer rij" de waarschu wende eerste verschijnselen niet veronachtzaamd had den. Hoofdpijn, pijn in dm rug, pijnlijke ledematen, dui zelingen, verstoorde slaap, een voortdurend vermoeid gevoel, koude handen en voeten, blazen onder de oogen, rheumatische pijnen, urinekwalen van velerlei aard, dit alles rijn waarschuwingen, dat uw nieren haar werk niet behoorlijk verrichten. En van het werk der nieren hangt de gezondheid van het geheefe lichaam af, want de nieren ffltreerm de onzuiverheden uit hét Moed. En als deze vargiften want het zijn vergiften m het bloed achterblijven, volgen ongetwijfeld ziekten van zeer pijnlijken pn verwoestenden aard als niersteen inierkoliek), jicht, rheumatiek, waterzucht, ischias, ure^ rme (urinezuu rvergiftigmg) Het heeft geen doei om de plaatselijke verschijnse len te behandelen. Werkt amnfcldellfjk in op de oorzaak van uw kwaal de nieren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, welke rechtstreeks op de nieren werken en haar opwekken, versterken en genezen. Zij hergeven aan de 'nieren haar oude kracht en gezondheid, waardoor de oorzaak van uw kwalen wordt opgeheven. Te Behagen verkrijgbaar bjj J Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van po twiasel a fI.75voor één, oi 10.— voor ses doozen. Eischt de echio Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. I II. «tra lage prijzen, niettegenstaande Wollen Goederen veel duurder worden. is wegens den grooten omvang der zaken en vertrouwbaar lage prijzen belangrijk voor een ieder.

Schager Courant | 1915 | | pagina 9